Demonstratief Congres van het Ned. R. K. Werkliedenverbond. Vrijdagmiddag kantelde een vracht- 1 auto, beladen met bloemkool in do Polder vaart Ie P""tol, doordat do weg daar ter plaatse .'-•ling verzakte. De 27-jarige chauffeur S. v. d. Horst kon zich door bet stukslaan van do voorruit bet leven red den. f' -ulcttige zwempartij. Drie jongens verdronken. Zondagmiddag omstreeks 4 uur heeft onder de gemeente Hulst een ernstig onge val plaats gehad waarbij 3 kinderen om het leven zijn gekomen. Een aantal kinde- len was aan den overkant van de rivier aan het baden. Op zeker moment hoorde de veldwachter van Lexmond aan de over zijde van de rivier om hulp roepen. Hij zag een aantal kinderen, die, toen hij zich in een roeiboot begaf en de rivier overstak, vluchtten. Toen hij op do plaats kwam, waar de kinderen gestaan hadden, ontdekte hij drie pakjes kleeren. Dij onderzoek bleek, dat 3 der kinderen die hier gebaad hadden, waren verdronken. Het zijn de 9- jarige Kool en de 12- en 16-jarige Mole naar. Het schijnt, dat de 16-jarige Mole naar om een krib heen trachtte te zwem men. Buiten de krib is de stroom evenwel veel sterker en de rivier diep, zoodat hij spoedig in de diepte verdween. De beide andere jongens, die hem bij de hand vast hielden, trok hij met zich in de diepte. Gisterenavond en hedenmorgen is naar de lijken gedregd, doch tot nu toe tever geefs. De verslagenheid in het dorp is groot. Turfschip gekanteld. Een meisje verdronken. Men meldt uit Emmercompascuum aan het „N. v. L. N." d.d. 15 Juli: Hedenmiddag had op de Froxel alhier een droevig ongeval plaats. Terwijl men druk bezig was het schip „Nooit Volmaakt" te laden en de laatste lagen turf te leggen, kantelde plotseling het schip en sloeg de bovenlast met allen er op in 't Scholtens- kanaal. Hulp was spoedig aanwezig, maar de 19-jarige "Wilhelmina Kuik kon men helaas niet weer vinden. Deze bleek onder de turf bedolven. Toen men na lang zoe ken haar lichaam ophaalde, bleken de le vensgeesten reeds geweken. Tusschen de buffers geraakt en gedood. Een dokwerker is te Amsterdam op het terrein van het Nieuwe Entrepotdok tus schen twee buffers van goederenwagens der Nederlandsche Spoorwegen geraakt en ge dood. Het ongeluk is te wijten aan onvoor zichtigheid van het slachtoffer. Doodelijke val. Te Ommen is de 71-jarige landbouwer J. R. bij het inhalen van hooi van den wagen gevallen en even later aan de ge volgen overleden. Het auto-ongeluk bij Leuven. Mevrouw PhilipsDe Jongh uit Eind hoven, die op 23 Juni jl. in de nabijheid van Leuven een ernstig auto-ongeval over kwam, heeft het ziekenhuis te Leuven kun nen verlaten en is weder te haren huize te Eindhoven teruggekeerd. In een huis gereden. Zaterdagmiddag geraakte een „aan- bang"-wagen van een transport&uto bet Kleine Noord te Hoorn los. Terwijl de auto het Kleine Noord op reed. nam laatst genoemde wagen zijn weg naar de woonka mer van het hotel „Het Wapen van West- Friesland". De buitenmuur werd geheel Ingereden en de wagen kwam zoover, dat zelfs de aan het plafond hangende lamp wend stukgereden. Ramen enz. werden ge heel vernield. Er werden - terstond proeven genomen met het bevestigen van den wa gen, onder toezicht van de politie, die con stateerde, dat de beveiliging heel goed was. Toch is vermoedelijk door snel rijden de koppeling los geraakt. De auto was verze kerd voor het aanbrengen van schade. Door een woedende koe aangevallen. Te Loosdrecht is de echtgenoote van den veehouder K. bij hei melken door een woe dende koe aangevallen. Het dier bracht de vrouw zulke ernstige verwondingen toe, dat overbrenging naar een ziekenhuis te Hil versum door den geneesheer werd noodig geoordeeld. "de brand in de loosduinsche VEILING. Kwaadwilligheid in hei spel. In verband met den brand welke Vrij dagnacht op de terreinen van de nieuwe Loosduinsche groentenveiling heeft ge woed, kan worden medegedeeld, dat de Haagsche politie in den loop van den dag verschillende personen aan een verhoor heeft onderworpen. De tot dusver afgelegde verklaringen leveren echter geen enkelen frond op voor een vermoeden, als zou men ier te doen hebben met kwaadwilligheid. Er moeten echter nog tal van andere personen worden gehoord. Verzet tegen de politie. In de 2e Lombardstraat tg Rotterdam :s het Zaterdagavond rumoerig toegegaan. Bij een vechtpartij wilde een agent de vechtenden scheiden, toen plotseling een broer van een der vechtersbazen er tus schen kwam om den agent een klap te ge ven. De agent wilde dezen man, F. L., ar resteeren, doch het publiek drong om hem heen. Do politieman trok zijn revolver en loste ter schrikaanjaging een schot in de lucht. Op het geruoht kwam weldra een tweede agent ter assistentie, waarop F. L. gearresteerd kon worden. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, kon hij weer huiswaarts keeren. Onweer. Te Axel is tijdens een hevig onweer de bliksem in de wachtkamer van het station geslagen. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. Tengevolge van den hevi- Sen regenval liepen de laag gelegen lan erijen onder. Onder St. Jansteen sloeg de bliksem in de wagenmakerswerkplaats van Ver- durmen, die geheel uitbrandde. Eenigo ma chines werden mede door het vuur ver woest. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. DE AARDBEVING IN PALESTINA. In Palestina 192 dooden, in Transjordanië 68. Bijna 1000 gewonden in de twee landen. Een buitengewone uitgave van de offi- cieele courant zégt, dat de volledige bijzon derheden van de schade en verliezen, die de aardbeving in de steden en dorpen van Palestina en Transjordanië heeft aange richt nog niet bekend zijn, maar in de drie steden Nabloes, Ramleh en Lydd alleen schat men dat tusschen de vijfhonderd en zeshonderd huizen onbewoonbaar gewor den zijn. De gemeentebesturen en de dis trictsambtenaren hebben maatregelen tot onmiddellijke hulpverschaffing georgani seerd en in deze en andere plaatsen eD middelen beschikbaar gesteld om voedsel en andere dringende levensbehoeften aan de onhehuisden te verstrekken Het is echter duidelijk dat in vele plaatsen de plaatselijke hulpbronnen ten eenen male onvoldoende zijn om honderden gezinnen in staat te stellen het werk te hervatten en credieten te krijgen voor het wederopbou- wen van hun huizen. Kolonel Symes. de waarnemende hooge commissaris (Lord Plumer, de hooge com missaris, is op het ogenblik nog in Enge land, maar zal onverwijld terugkeeren), verklaart, dat hij in deze rampspoedige om- slandigheden overtuigd is, dat vele men- schen bereid zullen zijn een bewijs van hun sympathie te geven, door bij te dragen voor een fonds van algeineeno hulpverleening. Hij heeft daarom een centrale inschrijving geopend. Symes heeft een uiteenzetting gegeven, voor de vertegenwoordigers van de pers. Hij zeide, dat het thans mogelijk was een algemeen beeld van den toestand te geven, maar dat men zich van den vollen omvang van de ramp nog niet had kunnen verge wissen. Pas over twee of drie weken kan die bekend zijn. Maar er zullen twee jaar noodig zijn om de schade te herstellen, die Maandag in vier seconden is aangericht. Volgens de tot nog toe ontvangen inlich tingen, zijn er 192 dooden in Palestina en 68 in Transjordanië en bijna 1000 gewon den in beide landen. Men schat dat half Ramleh en Lydd opnieuw opgebouwd zul len moeten worden en een derde van de oude stad te Nabloes. Het spijzigen van de onhehuisden gaat op bevredigende wijze. De regeering tracht op alle mogelijke manieren te helpen, maar is overtuigd-, dat bet land zich zonder hulp van buitenaf niet weer op de been kan hei- mogelijk gecentraliseerd. VooTal is er veel crediet noodig voor het wederopbouwen der hulzen. Het is wenschelijk dat de pogingen tot hulpver leening niet versnipperd worden. Nieuwe aardschok in Palestina. Drie personen gewond. Gisterenmorgen om tien uur werd een lichte aardschok te Jeruzalem gevoeld. Drie personen werden gewonrl en naar het zie kenhuis overgebracht. In de oude stad brak een paniek uit, doch tegen den avond keer de de rust onder de bevolking weer. De schok werd gevoeld te Amman, Jericho, Je ruzalem, Jaffa en Haifa. Het vergaan van de „Shahzada." Een en twintig opvarenden verdronken. Betreffende den ondergang van het stoom schip „Shahzada" nabij de monding van de Hooghly-rivier (Bengalen) wordt nader gemeld, dat het schip zóó snel in de golven verdween, dat er geen tijd was voor het uit zetten der reddingsbooten. Van de 21 le den der bemanning, die verdronken zijn. zeven Europeanen en veertien Britsch-In- diërs. De redding der vijftig overlevenden geschiedde door het s.s. „Clintonia". Naar de oorzaak der ramp wordt een onderzoek ingesteld. Treinbotsing op den Brenner. Bij Gries op den Brenner is een perso nentrein in botsing gekomen met een goe derentrein, die wegens werkzaamheden aan de spoorbaan op een verkeerd spoor stond te wachten. De locomotieven van beide treinen werden zwaar beschadigd. Twee goederenwagens ontspoorden; een rijtuig van den personentrein werd bij de buffers beschadigd. Zes reizigers en vier man van bet treinpersoneel werden licht ge wond. Hevige onweersbuien in Engeland. Vele dorpen onder water. De afgeloopen week, die zioh kenmerkte door hevige onweersbuien en buitengewoon zware regens, werd Zaterdag besloten door een waren zondvloed in het noorden van Staffordshire en elders. Vele dorpen staan onder water en ook d.e spoorweg nabij Leek werd overstroomd. De wegen werden ver' nield, in verscheidene steenfabrieken er huizen is het water binnengedrongen. In bet merendistrict werd ook veel schade aan den oogst aangericht. Te Man chester stortte de hooge weg bij de ren baan ruim vijftien meter in de diepte. Tornado in Kansas. Aoht dooden, honderd gewonden. Door een tornado, die bet Noord-Ooste lijk deel van den staat Kansas beeft ge teisterd, zijn Zaterdagnacht minstens aoht personen gedood, terwijl men gelooft, dat honderd personen zijn gewond. Tientallen Luizen zijn verwoest. Voornamelijk South- park en Lebo zijn zwaar getroffen. Opnieuw onweders boven Silezië. Voornamelijk Liegnitz en Breslau geteisterd. De Silezische provincies zijn Zaterdag ochtend opnieuw door zware onweders be zocht, waardoor vooral Liegnitz en Breslau zijn geteisterd. Te Breslau is de verbinding met de voorsteden gedeeltelijk gestremd. De aangerichte schade is momenteel nog niet te overzien. Watersnood in de Sudeten. Als gevolg van het jongste onweder heerscht, naar gemeld wordt, in het Eulengebirge (Sudeten) een overstrooming, welke de ernstigste is, die daar in de laat ste «decennia is voorgekomen. De Rijn wast. Tengevolge van de hevige regens in het gebied van den Boven-Rijn zijn de Rijn en zijn zijrivieren aanmerkelijk gestegen. De nieuwe Rijnkaden bij Kehl staan onder water. De scheepvaart naar den Boven-Rijn is gestremd, omdat de van Bazel komende schepen niet meer onder de Rijnbrug kun nen doorvaren. Roofoverval op een juwelier. Van je familie moet je het hebben. De juweelenhandelaar B. te Leipzig werd dezer dagen in zijn slaapkamer door twee bandieten overvallen en gebonden, terwijl zijn gezicht met een met ether gedrenkten doek werd bedekt. De twee mannen doorzichten zijn wo ning en speurden naar geld. Toen zij, be halve kleine bedragen, niets vonden, eischten zij van den half-bewusteloozen ju welier met ile revolver in de hand een grootere som. De overvallene herkende in de bandieten zijn zwager en zijn neef. Hij verklaarde, dat zij geld konden krijgen, doch dat hij het helaas niet in zijn woning had, maar in de zaak. Hij kleede zich aan en verliet tegen 5 uur met hen de woning. Op straat ver klaarde hij hun echter, dat hij er niet aan dacht, het geld te geven, waarop het twee tal den juwelier verder maar rustig liet begaan. Later werden de heeren op aangifte van den overvallene gearresteerd. De daders legden een volledige bekentenis af. De neef een 19-jarige jongeman, was met een niet gering sommetje in het testament van zijn oom bedacht. Nederlandsch Oost-lndië Communistische propaganda in het leger. Een dertigtal arrestaties te Bandoeng. Aneta seint uit Bandoeng: Zaterdag zijn gearresteerd negen inlanders en de sectie leider van een nieuwe organisatie, die ten doel had communistische propaganda in het leger te maken. Verder werden gearres teerd tien militairen, hoofdzakelijk Mena- doneezen, waarbij een korporaal en een sergeant. Het aantal militairen, dat in de laatste dagen gearresteerd is, bedraagt thans twintig. EEN MASSALE BETOOGING. DE CONGRESSISTEN OP 45.000 GESCHAT. EEN MAGISTRALE REDE VAN MGR. DR. POELS. HET SLOTWOORD VAN Z.D.H. MGR. DIEPEN. EEN INDRUKWEKKENDE OPTOCHT. (Van onzen eigen Redacteur). Te Nijmegen, de Keizer-Karelstad, de stad van den H. Petrus Canisius, de stad van onzen R.-K. Universiteit is gisteren gebleken, dat wij de geestelijke waarde on zer R.-K. arbeidersbeweging nog wel hoog mogen aanslaan. Want zoolang een 45.000 R.-K arbeiders zich nog de moeite geven en warm te maken zijn voor méér dan hun stoffelijke belangen, voor de principieele waarden hunner Roomsche organisatie, zoo'ang staat het met onze Roomsche or ganisatie nog zoo slecht niet. En als wij deze betooging gaan meten naar een roode 1-Mei-betooging of 'n rood congres, dan moeten we daarbij wel zeer in 't oog houden, dat in dat andere kamp een massale menigte bijeen kon worden gebracht omdat men daar speculeerde en kel en alleen op de materieele belangen der massa en op de lagere menscholijke hartstochten, terwijl hier sprake was van iets wat daar verre boven uitging en wat een hoogere, een" geestelijke en cultureele waarde had. En als wij dan trotsch kunnen getuigen van een deelname door 45.000 Roomsch- Katholieke arbeiders, in de Keizer-Karel stad samengestroomd uit alle deelen des lands, dan durven we hier ook te gewagen van een grootscher demonstratie dan ooit de roode broeders zullen vermogen te scheppen. In dat licht moet het welslagen van het R.-K. Werkliedencongres worden bezien. Want bet is geslaagd. Hebben wij gisteren niet gezien die groote manifestatie van hooger idealisme, die verder' ziet dan de materie alleen in dit. aaTdsche bestaan? Zijn wij niet opnieuw overtuigd gewor den van de arbeidsverheffing, de groote maatschappelijke waarde, die elke han denarbeid in zich draagt? Hebben we niet wederom de groote waarbeden, dat de arbeider méér is dan een arbeidsmachine, méér dan een domme kracht welks werk ophoudt bij het betaal- loket en die in de gemeenschap van on beduidende beteekenis zou zijn? Het was opnieuw een vastleggen van den geestelijken groei der R.-K. arbei dersbeweging, die in een hooger stadium gekomen, weer eens drong om luider van haar geestelijke vooruitgang te getuigen en het groote en verheven doel der Room sche arbeidersorganisatie moest weer eens duidelijker naar voren worden gebracht. Van die vooruitgang weet Nijmegen nu te vertellen, want wat de stad der R.-K. Universiteit gisteren heeft aanschouwd is grooter geweest dan het grootste getuige nis van sociale arbeidsschoonheid. De aankomst te Nijmegen. Acht' .on enorm lango extra-treinen moesten dus Zondagmorgen uit alle deelen des lands te Nijmegen binnenstoomen, want niet alleen de steden des lands, die de arbeidscentrales van het vaderland vor men, maar zelfs de kleinste gehuchten, welker namen soms nu voor het eerst werden gehoord, hadden een groot aantal afgevaardigden naar dit congres gezonden. Om kwartier voor twaalf ruim een half uur te laat stoomde de extra-trein uit Leiden, die onderweg nog tal van deel nemers had opgenomeu, het Nijmeegsche station binnen. Ongeveer 150 Leidenaars, ongeacht hen, die met auto's en autobussen op eigen gelegenheid waren gegaan en af gevaardigden uit alle dorpen in de omge ving waren in Nijmegen bijeen. Op het stationspl. was 'n groote eerepoort opgericht waarmede de talrijke congressisten wolkom werden geheeten. "Weldra zag het plein van het station zwart van Roomsche congresgangers en een onafzienbare stoet werd gevormd, dio in goede orde en met ontplooide banieren optrok naar het groote congresterrein. Was deze stoet alleen reeds een mas sale betooging op zichzelf, toen het terrein bereikt was, begreep men eerst recht den vollen omvang van deze belangrijke ge beurtenis, toen daar gezien werd een dui- zend- en duizendkoppige menschenmassa, hecht aaneengesloten te midden van een woud van vaandels. Reeds deed de muziek van het corps Goulmy en Baar zich hoo- ren en terwijl nog steeds gansche scharen van congresgangers het terrein opdrom- den, ving om twaalf uur de Pontificale H. Mis aan. Pontificale H. Mis. Deze H. Mis werd onder het overhuifde altaar opgedragen door Z.D.H. Mgr. A. Diepen, bisschop van 's-Hertogenboscb. Z. D. H. word daarbij geassisteerd door Mgr.- van Son, deken van Nijmegen en den Wel- eerw. beer J. v. cL Sande, van het Ganisius- ziekenbuis. Aan het einde van het terrein was een altaar opgesteld, overdekt met een koepel, die door de E.E. P.P. van het Allerheilig ste Sacrament op Brakkenstein hiervoor welwillend was beschikbaar gesteld. Het altaar was hoog boven het grasveld verhe ven en gesierd met bloemen en planten. Stil en aandachtig werd deze pontifi cale plechtigheid door de groote menigte gevolg, en onder de Consecratie, die een machtigen indruk maakte, brachten de ma riniers het eere-saluut, terwijl met de vaandels een eerbiedigen groet werd ge bracht. Onder de H. Mis speelde het Kon. Mu ziekkorps der Kon. Ned. Sigarenfabriek van Eugène Goulmy en Baar uit Den Bosch, onder leiding van den directeur, den heer J. Wierts, o.m. Knielt Christen- schaar, Rex Clementissime en O Sanctis- sima. De R.-K. mariniers met vlootaalmoeze- nier Alink aan het hoofd, vormden, en cercle, voor het altaar staande de eere- wacht. 't Schitterende verbondsvaandel posteerde in het midden. Voor het altaar waren eenige bidstoelen aanwezig waarop behalve het Verbondsbestuur ook de gees telijke, wereldlijke en militaire autoriteiten hadden plaats genomen. Niet zoodra was het H. offer vol trokken en was Monseigneur stil biddende heengegaan of over het wijde veld klonk de muziek en uit de kelen der tienduizenden klonk het strijdlied van bet R.-K. Werk liedenverbond, gevolgd door „Roomsche Blijdschap". De opening. Het -bestuur van bet R.-K. Werklieden verbond had zich intusschen reeds met do verschillende autoriteiten op het podium verzameld waar omheen de massale me nigte zich onafzienbaar opstelde. Op het podium zagen wij o.m. Mr. A. H. Engels, vertegenwoordiger van den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid en referendaris van dat departement. Dr. Deckers, voorzitter van den raad van over leg, eenige professoren der Katholieke Uni versiteit, de geestelijkheid der slad en om geving, de Tweede Kamerleden Bulten, Mej. Anny Meyer, Prof. Veraart, Henri Hermans, v. d. Bilt en Kuypers. Voorts dr. Bronkhorst, directeur van het sanatorium Berg en Bosch, Prof. Raaymakers, Pater Cramer, Superior van het retraitehuis to Spanbeek. Pater Jac. Mulder, Superior van het retraitehuis te Vught, het oud-Kamerlid J. Poels, de gees telijk adviseur van bet R.-K. Werklieden verbond Pastoor J. v. Schaik. Onder de rede van Mgr. dr. Poels ver scheen onder luid applaus ook Mgr. A. Diepon, bisschop van Den Bosch, die eveneens op het podium plaats nam. Openingswoord A. C. de Bruyn. Na het gebruikelijke „Geloofd zij Jezus Christus", waarop tienduizend stemmen eerbiedig het: „In alle eeuwigheid. Amen" als antwoord geven, neemt het woord de voorzitter van het R. K. Werkliedenver bond, de heer A. G. de Bruyn, die zegt, dat als het reeds een voorrecht is aan dit con gres te mogen deelnemen, het nog te ineer gewaardeerd moet worden, deze tiendui- zende mannen en vrouwen officieel welkom te mogen heeten. En is de aanwezigheid van 40.000 Katholieke werkers reeds ecu feit van het allergrootste beiang, toch wordt de beteekenis daarvan nog aanzien lijk vergroot door de belangstelling in den lande en bij de katholieke autoriteiten. Spr. betuigt dan zijn welgemeenden c aan alle hierboven genoemde aufori|< voor hun aanwezigheid, waarbij het soijt melding te moeten maken van de hindering van Z. Exc. Mgr. Prof. Dr W. H. Nolens. Bijzonder verheugt spr halve de aanwezigheid der reeds genfl den, die van dr. Van Beurden, den zitter van den algemeenen middens!® raad, Prof Poels, den voorzitter van Centraal Zielkundig beroepskantoor en den heer Busser, wethouder van Nijm$| als vertegenwoordiger van den burgtin ter. Bovenal heet spr. echter welkom Dr H. A. Poels, don .spreker op dit i gres, den socialen werker bij uitnem* heid. Mc» moeite, aldus spr., was dr Poel overreden als spreker op te treden, n nu zal hij spreken „een tijdig woord" zal ons zeggen wat er moet geschieden ons voor een dubbele ondergane to b? ren Waarvoor, vraagt sprzijn wij opgcg naa- Nijmegen? Om te leeren LonneV; zelf, en de groei en de vorderingen, w'j hebben gemaakt, om te meien onze lidariteit, om to getuigen van de eisc van maatschappelijke volwaardigheid, i dat wij verlangen een loyale toepassing sociale en politieke gelijkrechtigheid. wijdt dan uit over den vorm van kap lisme, die hij mammonisme noemt en h daarbij aan uitspraken van Prof Raaji kers. Bij den strijd tegen S.D.A.P. en NI wijst spr. naar het voorbeeld van Mei aan welk banditisme de S.D.A.P zijn s pathio betuigt. Met den Paus profeste* wij daartegen (luid applaus). En in vertrouwen, dat allen zich hier zullena ken voor den komenden strijd, verkil spr. het congres voor geopeml Telegram aan den Aartsbisscl Daarna deelt spr. mede, dat Z. D, Mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop Utrecht, wegens de vermoeidheid dooi laatste vormreis, niet aanwezig zal i Spr. deelt mede dat aan Z. D. H. her gende telegram is verzonden: Namens ongeveer 40.000 te Nijmj congresseerende, bij het Verbond aai sloten arbeiders en bedienden, betuigen trouw aan de leiding van het kerke gezag als de beste en eenige waarbop onze werkzaamheid zal blijven strekka geestelijk en stoffelijk heil van den aii dersstand en daardoor zal bijdragen tel handhaving en uitbreiding van den ei telijken geest in staat en maatschappij w.g. VAN SCHAIK, geest.-i DE BRUIJN, Voors. SCHUTTE. Serr. Eveneens deelde spr. nog mede dal richt van verhindering was ingekomen den voorzitter en secretaris der R Staatspartij Ruys de Beerenbrouck en F. Teulings en van nog eenige Kamarla Daarna was het woord aan den Conj redenaar Mgr. Dr. H. A. Poels. Rede Mgr. Dr. H. Pi Aan deze rede getiteld „Een woord" en in brochurevorm versebt ontleenen wij het volgende: Op onzen eersten Nederlandschen tholiekendag, in 1919 te Utrecht, hel wij allen gejuicht over de vurige paai die wij destijds overal voor onze wa hadden; en die ons, naar het scheen gestrekten draf voortreden naar dat 1 lijk land der echt christelijke democn wat reeds onze groote Schaepman - hij zijn visioenen had en van uit dei ren der katholieke Iverk in de toeki blikte van verre had zien gloren, iï len hebben toen gejubeld, omdat op oogenblik in alle rangen en standen Nederlandsche Katholieken metter; beseften, dat het ging om een „raó hervoi-ming van heel de bestaande e schappij" dat het ging om een „voor modernen fabrieksarbeider radicale verbetering" toen, zooveel jaren i geleden, bij het verschijnen van R< Novarum, op de Kerk van Rome de.ï te noodklok werd geluid. Ja, ik weet 't en te Utrecht zelf het luid verkondigd: indien het Ki landsche volk niet eerst de ondieren bloedig geweld en revolutie had be huilen, welke destijds uit de krochten socialisme en anarchisme in andere den waren losgebroken en reeds e lend langs onze eigen grenzen slop zouden zonder eenigen twijfel ook- toi Nederland vele Katholieken nog doe bleven zijn voor de vermanende stel hunner priesters. Zoo lang toch hadde zen, bij velen geheel vergeefs, gewen den geweldigen ernst van het verscl dier Pauselijke Encycliek, wier tweei en gewis niet zonder diepe bijbedo vooropgeplaatste woorden „Rcrum rum" onwillekeurig deden denken a inluiden, te Rome zelf, van een nieus vak der wereldhistorie. Doch niettemin, toen wij in 181 Utrecht waren, verheugden wij allen van harte, omdat wij dachten, dat nc kelijk, in plaats van allerlei gelieft schijnmanoeuvres, onverwijld, ooketf al op sociaal-economisch gebied, zouden worden gesteld, die tussebtf troon en arbeider den voor beidei noodigen en toen door beiden zoo gewcnschten vrede brachten. Wij hebben toen in onzen eenvoud opred meend, dat eindelijk die metterdaad tastende cn, als het moet, harde iö gelen zouden getroffen worden,1 waar een wereld hervormd moet *1 soms de eenige zijn die baten, i Ach, hoe kortzichtig zijn wij Ada0 deren, die, bij dingen welke wij f wenschen, zoo licht mcenen dat v wereld alles van een leien dakje lo°i Ja, achteraf beschouwd was het o* dig dwaasheid, te droornen van eet' kele jaren tot stand te brengen aard der dingen daarbij nog radi® vorming der heele maatschappij- reeds met de bekecring ot lier één enkel individu dikwijls een bJ-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6