3RUE FAÜ1LIE. fWEEBE BLAÜ LEIESCHE COURANT" MAANDAG 18 JULI B3NNEWLAND. 5). R. K. OBSERVATIEHUIS VOOR P MEISJES. Vrijdagmiddag werd te Bloemendaal nieuwe R. K. Observatiehuis voor asjes: .Huize Immaculala5', geopend. I is tehuis der St. Josephstichting staat onder het bestuur van Zusters den Goeden Herder. Onder de vele autoriteiten, die de ope- E9 bijwoonden, werden opgemerkt de re- jjingsvertegenwoordiger mr. jRidder van Jipard, oud-minister mr. D. A. P. N. Jolen, de hoogeerw. heer deken van ,3flem, L A. A. M. Westerwoudt, pas- r L. J. Willenborg van Bloemendaal, Eerw. Moeder Provinciale der Gongre- jlie van den Goeden Herder, de Zeer- jif. heer Rector J. P. J. Kok, e.a. De bijeenkomst werd geopend door rcc- B, v. Baaren uit Leiderdorp. Dan gaf Eerw. het woord aan oud-minister jolen» Deze herinnerde aan de tot standkoming j kinderwetten, welke, ondanks hare ze ilrijke werking. Ondanks de zorgzaam- der ouders deden zich vele gevallen waarbij het kind door zedelijken en atschappelijken ondergang werd ge- jigd en eerst in 1921 kwamen langs indijken weg de observatiehuizen tot ind waar de ervoor in aanmerlcing ko- mde kinderen op Staatskosten drie landen verblijven, om daarna te worden i^ced op een wijze, door den Staat be- al-l. Alle opvoedkundigen zijn het eens over I groote nut der observatiehuizen. \[r. D. A. P. N. Kooien wensclit den t-ters van den Goeden Herder geluk mot eerste R. K. Observatiehuis. Als waar in, dat dit huis aan het gestelde doel [beantwoorden, noemt spr. de goede in kling, de opvoedkundige talenten der «Iers, die zich reeds vóór de invoering kinderwetten het lot van misdadige en deelde kinderen aantrokken, en de aan (tehuis verbonden psychiater. Spr. twijfelt niet aan het succes, daar de officieele opening dit tehuis aan werd toegewijd. Ridder van Rappard verhaalde van de standkoming van het gebouw, waarna Zuster Baptisma., de eerw. overste, skwensebte met dit huis en de hoop uit tak, dat zij haar moeilijken arbeid met rees bekroond moge zien. Spr. vertolkte gelukwenschen van den Minister van stitie. Ran dankte rector van Baaren do beide («kers en betuigde zijn waardeering ir het werk der Provinciale, die zoo •eel handelde naar het woord: „In de le Gods is alles gelegen." ilr. de Jong, kinderrechter te Amster- hield een beschouwing over hot ob- ratiewezen en dankte de Zusters na- as de meisjes, die hier zullen worden Eenomen. De hoogeerw. deken L. A. A. M. Wes- iroudt wensch te Rector Kok, den gees- ijken vader van de hier verzorgde kin- en, Gods zegen toe. la een dankwoord van Rector Kok - ?en de aanwezigen gelegenheid, het nuw te bezichtigen. fan vele zijden werden telegrammen schriftelijke gelukwenschen ontvangen. „Tijd." De Koninginnebrug te Rotterdam. 3et werk definitief gegund a a n „Union F r e u n d." ials reeds verwacht werd, hebben B. r. van Rotterdam, na de in den ge nera ad gevallen beslissing, waarbij besluit tot aanvaarding van bet re- ringssubsidie voor den bouw van de linginnebrug ingetrokken werd, beslo- het'werk aan de „Vereinigte Stahl- (Union Freund) te gunnen. De emigratiekwestie. iEen opleidingsboerderij voor Canada? te minister van Arbeid, Handel en Nij- beid "heeft ingesteld een commissie, welke wordt opgedragen te onderzoe- of het aanbeveling verdient,, ter voor- ading van aspirant-emigranten naar (en mogelijk ook andere gebie- i z.g. Training-farm (opleidings- derij) hier te lande op te richten en id in die commissie: Is lid en voorzitter: Anth. Folmer, Eteur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling, te 's-Gravenhage; b. als leden: dr. L. N. Deckers, curator i der cmigratiecentrale Holland te 's Gra- venhage, prof. J. Eleuia, rijkslandbouw- consulent voor Drenthe te Assen, J. A. A. Hartland, dir. der emigraliecenlrale Hol land le 's Gravenbage, J. G. Legro, burge meester van Oosterbesselen en directeur der N.V. Ontginningsmaatschappij „Land schap „Drenthe", T. van Maanen,, Adj - directeur van de Ned. Heide-Maatschappij to Arnhem, Jhr. J. C. C. Sandberg, direc teur van het bureau der Ncderlandsche Vereeniging voor Landverhuizing. c. als lid tevens secretaris: T. A. v. Lier referendaris bij den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling le 's Gravenbage. De werkloosheid onder de sigarenmakers, te Amsterdam. Overplaatsing naar Eindhoven. Daar do verwachtingen, welke B. en W. te Amsterdam aanvankelijk koesterden, dat do in het jaar 1925 ingetreden daling der getallen werkloozen in de verschillende vakken zou voortduren, niet zijn verwezen lijkt, integendeel, die getallen een niet on aanzienlijke stijging vertoonen, hebben zij do mogelijkheid overwogen, werkkrachten, die daar ter stede blijvend werkloos zijn, naar elders over te plaatsen, waar aan dergelijke werkkrachten behoefte bestaat Voor toepassing van dezen maatregel komt naar de meening van B. en W. in aan merking de sigarenindustrie. Pogingen toch, om deze industrie te Am sterdam te doen opleven, zijn mislukt, zoo dat ruim 200 sigarenmakers op ondersteu ning blijven aangewezen en tot pauperisme dreigen te vervallen. Ter uitvoering van het denkbeeld van overplaatsing, hebben B. en W. zich ge wend lot de directie der sigarenfabrieken Karei I te Eindhoven. Genoemde directie bleek bereid, Amsterdamscho ondersteun de sigarenmakers aan haar fabrieken, die binnenkort zullen worden uitgebreid, te werk te stellen. In Eindhoven bestaat evenwel een aan zienlijk woningtekort, zoodat van buiten komende, gehuwde sigarenmakers niet eerder aldaar kunnen worden te werk ge steld, alvorens voor hen voldoende woonge legenheid in die gemeente aanwezig is. B. en W. hebben do N.V. Bouw- en Ex ploitatie Mij. Majowi te Amsterdam bereid gevonden, voor haar rekening en risico den bouw van een 50-tal woningen te Eindho ven ter hand te nemen, mits de gemeente Amsterdam een bijdrage in de bouwkosten verleent van 400 per woning, totaal f20.000. Door de regeering wordt over wogen, aan de gemeente een bijdrage van 100 per woning te verleenen, zoodat wan neer die bijdrage wordt toegekend, ten las te van do gemeente zal bb'jven een bedrag van 300 per woning;, in totaal derhalve 15.000. De maatschappij heeft zich ver bonden geen hoogere buur te zullen bedin gen, dan in Eindhoven voor soortgelijke woningen pleegt te worden bedongen. Zoodra de eerste der woningen zal zijn gelegd, zal de directie der Karei I fabrie ken alle ondersteunde Amsterdamsche si garenmakers in de gelegenheid stellen, om op hun geschiktheid te worden getoetst, door hen aan te wijzen voor werkzaamhe den voor die fabrieken. "Wanneer dan de woningen gereed zijn, kunnen onmiddel lijk degenen, wier geschiktheid inmiddels is gebleken, definitief aan de fabrieken werkzaam worden gesteld. Bij onverhoogte eventueele vermindering van werkzaamheden aan gemelde fabrie ken zullen de Amsterdamsche sigarenma kers eerst voor ontslag in aanmerking ko men na ontslag der buitenlandsche werk krachten. B. en W .hebben zich verzekerd van de instemming der besturen van de organisa- tis in dat vak, die het denkbeeld toejuichen en hun medewerking hebben toegezegd. Reeds is een 'aanvang gemaakt met het plaatsen van een aantal ongehuwde Am sterdamsche sigarenmakers te Eindhoven, voor wie gemakkelijk aldaar een kosthuis kon worden gevonden. De hiermee opge dane ervaringen wettigen het vermoeden, dat ook de plaatsing van gehuwde siga renmakers een succes zal zijn. .B. en W. hebben zich voorloopig beperkt tot het bevorderen van den bouw van 50 woningen voor een even groot aantal ge zinnen. Indien evenwel mocht blijken, .dat een propter aantal ghuwde sigarenmakers FEUILLETON. Domm door Oompton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. Us U werkelijk meent, dat ik baar te heb laten werken," zei John, „spijt ontzettend. Ik heb me zeker door ijver laten meesleepen. Maar ik kan zonder strijd van haar hulp afstand LZe is goed geweest en ze is onover- lar, voegde hij er warm aan toe. r" !i maar we moeten aan baar gezond- denken. Het spijt me, dat ik zoo on- -J wdelijk schijn, maar ik denk alleen haar." vloog heelemaal niet in op dat ver- ian altruïsme der oude dame, doch hij Het hoe 't aau te pakken, om te re- tten ten gunste van haar dochter's •Jerken bij hem. Z'n verwarring nam oordat zij zelf geschreven bad, mis- 1 niet meer te zullen terugkomen; l est mogelijk, dat ze niet terug ^omen en dat liij verkeerd oordeelde mevrouw H milton's oprechtheid, wanneer hij de oude dames aan- ontdekte hij niets anders dan koud in elke plooi dier slappe wangen, .e poeder als sneeuw lag opgehoopt, -j in de wagensporen van een niet .6 Zoa beschenen laantje. Het was 4 onwaarschijnlijk, dat Doris vrij- Vrijhcid, die zij bij hem genoot, ■Irjs2eSeven; ze had zeker geschre- ,er ^en zwaa"noedigen druk van Terwijl John nadacht hoe nu verder te handelen, had. mevrouw Hamilton zich weer op adem gewaaid en beschikte over een nieuwen stortvloed van woorden; John, die de onmogelijkheid inzag hier een speld tusschen te steken, ging aan den oever vaiF den stroom zitten, verward en doof, en probeerde af en tere zwakjes to protesteeren, wanneer hij door een verre gaand brutaal argument bespat werd. „Nu, ik zal haar schrijven," zei bij ten slotte. „Hc verzoek U niets van dat al te doen. In haar tegenwoordigen zwakken toestand zou een brief haar maar opwinden. Ik hoop haar te kunnen overhalen mij naar Glen- cockie te vergezellen, waar haar oom, dat weet ik, haar opnieuw zil voorstellen, haar als zijn erfgenaam aan te nemen...." De oude dame ging door plannen voor Doris' toekomst te schilderen, waarin er zooveel over Schotland gesproken werd, dat het John ten slotte toescheen alsof zijn secretaresse een advertentie voor whisky was geworden. Hij zag haar met blozende wangen, een baret op baar hoofd, glimlachende onder een pijnboom, terwijl zo spottend een glas ledigde op de ge zondheid van haar gewezen werkgever. Hij zag haar in alle mogelijke vermommingen, half Flora Macdonald en half Highland Mary aan de oevers an Loch Lomond. Hij zag haar ni alle mogelijke vermommingen, behalve zooals hij haar 't liefst zou zienmet haar vagen en ironischen glimlach buigende over de schrijfmachi ne, die zij samen gekocht hadden. Jolm nam haastig afschied en vluchtte uit het kleine huis in Camera Square naar z'n taxi. Het onderhoud met mevrouw Ha- vau de gelegenheid, om iu Eindhoven werkzaam te worden gesteld, gebruik wenscht to maken en daarvoor geschikt ïvordt bevonden, zal van de zijde van B. en -W. niets worden nagelaten,, om ook hun verhuizing naar Eindhoven mogelijk te maken. Permanente ondersteuning van een 50- tal gezinnen beleekent een jaarlijkschc uit gave van meer dan 25.000, terwijl thans door een uitgave voor eens van 20.000 een redelijk uitzicht wordt geopend, dat een 50-tal hoofden van gezinnen aan gere geld werk kan worden geholpen B. en W. van Amsterdam vragen den Rakd de benoodigde gelden te voteeren. Autobusdiensten in Zuid-Holland. Het aantal reservewagens. Op verzoek van den Ned. Bond van Autobusdienstondernemers hebben GeiL Staten van Zuid-IIolland bepaald, dat bij autobusdiensten het getal reservebussen moet bedragen 2 5 pet. van het aantal wagens,, waarmede volgens de verleende vergunning gereden wordt, daarbij ge deelten voor geheelen rekenende. Het congres van dsn R. K. Politiebond „Si. Michaël". Nadat Donderdagavond iu een feestelij ke vergadering bet vaandel der Groning- sche afdeeling was ingewijd, werd Vrijdag de algemeene vergadering voortgezet. Aan de orde was de rondvraag. Toegezegd werd een verzoek der R. K. Politie Geheelonthoudersver. „St. Michaël" onderafdeeling van het Kruisverbond te Nijmegen, tot steun en zitting nemen van een H. B. lid in de feestcommissie ter ge legenheid van het 5-jarig bestaan. Haarlem verzocht stappen bij den Minis ter te doen teineinde voor betrokkenen in zage te verkrijgen der 3-maandeIijke ge heime conduitc-staten der rijksveld wacht in verband met vermoedelijk achteruitstef- len van R. K. Het bestuur zegde toe een audiëntie hiertoe te zullen aanvragen. Aan een verzoek van Maastricht, om we derom stappen te doen bij de Ned. Spoor wegen om vrijkaarten voor de politie te krijgen, kan het bestuur geen gevolg geven. Maastricht vroeg inlichtingen nopens een bijzonder geval van steunverleening en Den Haag om stappen tot wetswijziging in zake verhaal van pensioenbijdrage. Het eerste gaf het H. B. geen vrijheid verder te gaan dan reeds het geval was, voor het laatste was reeds een ontwerp-verzoek aan de regeering in behandeling. Do hoofdbestuursleden A. Hettinga en J. Schrader brachten nog eenige opmerkingen en wenschen naar voren, waarna de heer Rijpstra als vertegenwoordiger van den di visie-commandant der Kon. Mareohaus- see's diens dank overbracht en de beste wenschen voor den verderen bloei en groei der vereeniging, terwijl de heer Rijpstra zelf als lid der afd. Groningen toetrad Na don heer M. L. A. Klein, bondsamb- tenaar, sprak de Zeereerw. Bondsadviseur Pastoor E. A. M. Mersel, hartelijke woor den van hulde aan den voorzitter voor de leiding van het Congres. Daarna werd gesloten. OKOERWSJê DE EERSTE R.K. MONTESSORISCHOOL Te Haarlem. Men meldt uit Haarlem aan de „,Msd.": Zaterdagmiddag had de opening plaats van do Eerste Roomsch Katholieke Mon tessorischool in de St. Theresiastraat aan den Kleinen Houtweg. Velen hadden gevolg gegeven aan de uit- noodiging om deze opening bij te wonen; onder hen merkten wij op: Rector Ael- berse, bisschoppelijk inspecteur van het bijzonder lager onderwijs; mej. C. M. den Boer, schoolinspectrice in de vierde hoofd inspectie; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen; den heer J. F. M. Sterck, oud-in specteur van het lager onderwijs; den Eerw. Broeder Overste en eenige Zusters van de St. Theresiaschool en Pastoor Schrandt. Op verzoek van den Eerwaarden Broe der Overste sprak mevr. Sterck-Groot een inleidend woord. Zij bracht hulde en dank aan de Congregatie van Tilburg, die, iu het bezit van de oudste rechten, direct de leiding van dit onderwijs heeft genomen en als het ware de gangmaakster kan ge noemd worden. In geheel Haarlem is geen school zoo gezellig en aardig ingericht als hier. Dit mag zeker wel worden toege schreven aan het enthousiasmo van het hoofd dezer school, Eerw. Zuster Realino en de andere Eerw. Zusters, die op zoo'n kunstvolle wijze het benoodigde materiaal bijeen wisten te brengen. Een speciaal woord van dank richtte spreekster tot mej. L. neerkens Tbijssen, de leidster dezer nieuwe school, die met een merk waardig groot overleg en zuinigheid de zware verantwoordelijkheid van de school op zich wilde nomen. Wij wenschen haar toe, dat zij haar taak met veel succes zal welen te volbrengen. Hierna werd con rondgang gemaakt door het keurig en zeer smaakvol inge richte schoollokaal en gaf do leidster der school toelichting over den aard van het onderwijs. VEREENVOUDIGING AMBACHTS- ONDERWIJS. De besprekingen voortgezet. Met groote belangstelling zijn onder leiding van den minister van onderwijs, in do Ridderzaal to 's-Gravenhage, de be sprekingen over do vereenvoudiging van bet ambachtsondorwijs hervat. De aanwe zigen gaven er blijk van het op boogen prijs to stellen in do gelegenheid gesteld te worden hun meening kenbaar te maken over dit onderwerp. Een 14-tal sprekers uit alle deelen des lands voorde achteren- volgens het woord. Daarqa hield do in specteur-generaal van het nijverheidson derwijs oen beschouwing, welke met groo te aandacht werd gevolgd. De minister dankte de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en verzocht hun liet vraagstuk der vereenvoudiging nog eens ernstig te overwegen en verklaarde zich gaarne bereid alsnog van nadere ad- vizen kennis te zullen r.cmen. BemewgdQ Ssrichleei ONGELUKKEN. EEN SPELEND MEISJE DOODGEREDEN. De bestuurder wegens groote onoplettend heid aangehouden. Zaterdagmiddag tegen 2 uur heeft zich op den hoek van de Jan van Goyenstraat en de Gerard Doustraat, te 's-Gravenhage, een zeer droevig ongeluk afgespeeld, waarbij de 5-jarigo Paulina Beimer, wo nende in do Jan van Goyenstraat op tragi sche wijze om het leven is gekomen. Het kind zat spelende op den trottoir band met de beentjes op de straat, toen uit de Gerard Doustraat met zeer maligen gang, nagenoeg stapvoets, "een beladen proentenwagen, mot paard bespannen en bestuurd door den 25-jarigen A. D. van G. uit do Paulus Potterstraat aankwam. Do wagen reed zoo dicht langs het trottoir, dat het spelende kind eerst de wielen over zijn beentjes kreeg en daarna met bet lichaam onder de wielen kwam. Het kind was nagenoeg terstond dood en het deerlijk verminkte lijkje, dat door de politio voor liet houden van een sectie in beslag is ge nomen, werd door den Eerste Hulpdienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Waar de politie van meening is, dat hier sprake is van groote onoplettend heid van de zijde van den bestuurder, aan gezien hij van een afstand van 20 M. reeds vrij uitzicht had op het spelende kind, is do wagenbestuurder voorloopig aangehou den en is tegen hem proces-verbaal opge maakt wegens het veroorzaken van dood door schuld. Begrijpelijkerwijze heerscht in het gezin, waaruit het slachtoffer afkom stig is, groote verslagenheid over dezen Ircurigen afloop. Auto's te water gereden. De inzittenden licht go wond. Vrijdagmiddag is le Den Helder een auto-ongeluk gebeurd dat, dank zij de te genwoordigheid van geest van de beide in zittenden, vrij goed is afgeloopen. Ver moedelijk ten gevolge van een defect aan do stuurinrichting reed een auto door de leuning van een brug aan de Spoorgracht. Hij geraakte in het midden van de diepe gracht. De aufo verdween geheel onder water. De bestuurder opende echter oogen- blikkelijk hel portier, waardoor hij en zijn medepassagier naar den wal konden zwem men. Zij kwamen met eenige lichte ver wondingen en een nat pak vrij. Een Amsterdamsche vischauto, ko mende van IJmuidcn en bestuurd door J. Th. L.. is te Velsen bij liet uitwijken voor eenige honden, in het zijkanaal B gereden. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 19 Juni. Hilversum 1050 M. 12.Politieber. 12.302.Lunchnuiziejv door het trio van restaurant „De Rozonboom" te Bussum o.l v. Willem I.ohoff (viool). 6.8.Concert door liet A. N. R. O.- orkest o.l.v. Nico Troop. Paul Pul, bari ton. 7.45 Poiilieber. 8.10 Kath. R. O. Concert en lezing met medewerking van mej. Nelly Verkroost, so praan; Mej. Frieda Belftfante, cello; Mej. Frouwc, Boomgaard, piano; Mej. Louiso Wijngaarden, viool; Spreker: do Zeereerw. Zeergel. Heer dr. J. Witlox, professor So- minarie St.-Michiels-Gestel. 1 a) Saraban- do en Gavotte, Popper; b Menuet, Locully (Frieda Belinfante-Frouwe Boomgaard). 2. a) Sicilienne, Maria v. Paradis, b) Poupéo Valsante, Poldiui, Kreislor. (Louise Wijngaardon-Frouwo Boomgaard). 3. Spre ker: Do Zeereerw. Zeergel. Heer dr. J. Witlox, professor Seminarie St.-Michiels- Gestel. Onderwerp: „De Katholieke Staats partij oen Landsbelang". 4. Aria uit de Judas Maccabaeus (Nelly Verkroost), G. F. Handel. 5. Trio No. II opus I, L. v. Beethoven, a) Adagio-allegro vivace, b) Largo con expressone. c) Scherzo, d) Fi nale (Presto), Louis Wijngaarden, Frieda Belinfante, Frouwe Boomgaard. 6. a) 6 Rumanische Volksliinze, Béla Bartok. b) Nocturne, Lili Boulanger. c) Corlège, Lili Boulanger. d) „Capitan Fracassa", Maria Caslclnuova-Tcdasco. Louis Wijngaarden, Frouwe Boomgaard. 10.30 Persber. Daventry 16 0 0 M. 11.20 Het Daventry-kwartet en solisten. I.202.20 G. Windeatt's band en J. Kcrr, sopraan. 3.05 Muziekles. 3.40 Z. M. do lvoniug van Engeland opent de Gladstonedokken in Liverpool. 4.10 Fransche les. 4.40 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Portugal. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing Why Big Ben? 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lozing: Nature and her. limita tions. 8.05 Licht syraphonieconcert. 9.Speech'aan het Grocers Banquet. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 10.Symphonic-concert (vervolg). II.12.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s" 1750 M. 10.5011.20 Concert, 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trioconcert (piano, viool cello). 8.50 „Rose ct Colas", van Grety. MIlo Dewinsky en do hcoren Cartigny en La- moróc. Langen borg 469 M., M unster 242 M Dortmund 283 M. 1.252.50 Kamermuziek (viool, piano). 5.506.50 Orkeslconucert. 8.5010.40 Populair concert. Werag-or- kest en. Annomarie Richarlz, sopraan. Königswusterhausen 1250 M. en B e r 1 ij n 484 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Declamaties van Fontane door A. Krauszncck. 9.2010.50 Conpert door de Kosleck' scho blazersbond. Hamburg 395 M. 4.35 Vroolijke voordrachten. 6.20 Concert 8.20 Orgelconcert in de St.^Georgskerk Hamburg. Daarna dansmuziek in Söllncrs Guten Stubcn. Brussel 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20 Militaire muziek, Mllo. Djane, zang. De inzittenden wisten er bijtijds af to springen. Een hunner bekwam een arm- wond. Hij moest door een dokter worden verbonden. Do auto werd zwaar bescha digd. milt on had hem een halve crown gekost en zijn gelijkmoedigheid: den chauffeur had 't een halve penny gekost voor de eerste editie van de Star. Wat was 't le ven van een taxichauffeur toch veel ge lukkiger dan liet leven van een tooncel- schrijver! „Ik geloof nog heusch, dat Benedictine vanmiddag op Kemton zal winnen," zei do chauffeur tegen John, toen hij uitstapte. „Ik waag er in ieder geval een halven dol lar op, 't is een paard van Bolmondelye, dat doet 't hem zeker. Benedictine won ook werkelijk dien mid dag, zes tegen een: ongetwijfeld was 't leven van een taxichauffeur beter dan 't zijne, dacht John toen hij zich dien mid dag rillend afwendde van de onbeschreven vellen op zijn lessenaar en in een diepen leunstoel zonk, om de avond-editie van de Star te lezen. „Het leven van een vrijgezel is toch wel erg eenzaam," zuchtte bij. Om de een of ander onverklaarbare reden had Maud verzuimd de gordijnen na de thee dicht te schuiven en het zwarte geopende raam, waardoor de regen treurig glinsterde, woog op z'n hart met een gevoel van algehcclo verlatenheid. Gewoonlijk zou hij gebeld hebben en verwijtend op bet verzuim heb ben gewezen; maar dezen middag voelde hij zich niet in staat van zijn stoel op to staan om te bellen. Hij kon niet eens ge noeg energie verzamelen, om de kachel op te stoken, die weldra even weinig leven zou vertoonen als hij zelf. Hij luisterde te ver geefs naar de voetstappen van Maud of van juffrouw Worfolk, om te kunnen roe pen en zoodoende gered te worden van deze verlammende wanhoop; maar geen geluid was hoorbaar behalve hot gedrup van den rogen buiten en de teemachtige kuchen van het stervende haardvuur. „Misschien ben ik onder den indrak van mijn mocder's dood," zei John met een zweem van hoop. Hij deed z'n best om z'n gedachten te conccntreeren op een vriendelijken terug blik op het gezinsleven. Hij trachtte zich wijs te maken, dat de dood van zijn moe der een verandering icwceg zou brengen in dc houding zijner bloedverwanten. Tech nisch gesproken was hij weliswaar niet de oudste zoon, en terwijl zijn moeder nog leefde, had hij nooit met beslistheid de rechten van den oudsten zoon aanvaard. Praclisch gesproken echter was dit zijn staat en zijn verkrijgen van de familie portretten en het familie-zilver kon best beschouwd worden als het uiterlijk teeken van dien staat; nu zijn moeder dood was, kon hij zich zeker in de oogen der wereld beschouwen als 't hoofd der familie. Wenschtc hij een dergelijke eer? Het zou een dure, lastige en ondankbare post. zijn, zooicis als onderkoning van Ierland. Waarom kwam Maud dc gordijnen nu niet dicht doen? Een ondankbaar baantje cn het zou heel wat prettiger zijn een eigen gezin te hebben. Dat wou dus zeggen een huwelijk. En waarom zou hij niet trou wen? Verschillende waarzegsters hadden hem verzekerd, dat hij op een goeden dag trouwen zou: dc meeste hadden hem zelfs verzekerd, dat hij reeds getrouwd was. „Als ik trouw, kan men niet langer van mij verwachten, dat ik me om m'n bloed verwanten bekommer. Natuurlijk zou ik in dat geval dc portretten cn het zilver te ruggeven. Mijn zoon zou in rang na Ber tram komen. Mijn zoon zou oen zeer wei nig opvallende plaats in de familie inne men, ofschoon hij toch nog altijd vóór H*u- rold zou komen. Maar alB mijn zoon kin deren had, dan werd Harold oom. Nee, toch niet. Harold zou dan een neof in don derden graad zijn. Harold kan alleen maar oom worden, als Hilda hertrouwt en "een kind krijgt, dat ook weer een kind krijgt. Gelukkig is dat allemaal onwaarschijnlijk. Ik ben blij dat het niet waarschijnlijk is, dab Harold ooit oom wordt; hij zou die verwantschap in ccn nog groote discrediot brengen. Zelfs nu staat een oom al slecht genoeg bekend. De slechte ooml 'b Is na tuurlijk spreekwoordelijk goworden. Jo hoort nooit spreken van den slechten neef of do afschuwelijko tante. Nee, ooms declen met stiefmoeders den smaad cn mot schoon moeders den spot van de menigte. Al trouw ik, blijf ik toch, zonder twijfel een ooin, maar die slaat zou misschien opgeslorpt worden in het vaderschap. Gesteld dat ik trouw en geen kinderen krijg. Mijn vrouw, zou beklaagd worden door Hilda, Edith en Eleanor en Beatrice zou met haar inee- treuren. Ze zou een onhoudbare posilio hebben. Mijn vrouw? Ik wou dat Maud toch in hemelsnaam binnen kwam, om die gordijnen dicht lo trekken. Mijn vrouw? Dat is juist do kwestie. Op 't oogenblik is het probleem van haar persoonlijkheid heel wat belangrijker dan theoretische b«y spiegelingen over toekomstige kinderen. J (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5