mammm m juli 1927 HET STRAATOPROER TE WEENEM. 1 Jaargang No. 5620 e £cidódve (Souftmiï lONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling l^ideD 19 cent pei week 12.50 pei kwartaal, Jt AgenteD 20 cent per week 12.60 pei kwartaal. p6ï post I 2.95 per kwartaal, jfllustreerd Zondagsblad ia vooi de Abonné's ver- jji tegen betaling van 50 ot per kwartaal, bij voor- Afzonderlijke nummers 5 cL, met Geïllustreerd 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlön 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend r Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. ÜflER BESTAAT UIT TWEE BLADEN, in twee zijden gevaar. [K.. Arbeidersbeweging heeft giste- Nijmegen haar demonstratief con- iouden., gitnemend is geslaagd, ille bisdommen en provincies waren lenden saamgekomen om te de- Ireeren, dat zij willen zijn: ka- georganiseerd; om daar in onder- i eensgezind samenzijn de gemeen- elijke overtuiging te versterken en iepen. laar is gesproken, daar is geleerd. Dnken heeft daar het machtig woord gr dr .Poels, wiens krachtige rede, eid, in brochure-vorm zal verschij- gelezen te worden door nog veel i3n door wie ze te Nijmegen is aan- doel van het demonstratief congres legen is kort en kernachtig aange- oor den beer J. B. Vesters in een nimmer van „De Volkskrant' is gericht tegen het liberalisme en socialisme, die beide, het een door jelfzucht, het andere door zijn klas- lijd, samen door hun longeloof het land komen van een christelijk schappelij-bestel tegenhouden, genover deze beide denkrichtingen Katholieke Arbeidersbeweging en principeel vijandig, zou uiet katholiek meer ziju, in- zij haar scherpe punten van ver en afweer, van aauval en strijd legen deze beide belagers van het lendom richtte, bet demonstratief congres alleen iets gericht? en, het is ook gericht naar iets. een betere bewustwording van ileekenis, de macht, de verantwoor- :heid ook van het sterke leger, dat jjmegen samenkomt, ir een vasteren wil om, sterk door saamboorigheid, zijn program aenlijken, dat geen hemel op aar- slooft te brengen, maar eenmensch- dig bestaan wil bereiken, voor de j| its met het hoofd en de hand. congres was gericht naar iets, ras gericht tegen iets en wel een gevaar aan twee zijden, gevaar socialisme, gevaar van het libe- dê !io beide gevaren heeft mgr. dr. ai illerduideJijkst gewezen. Soms heeft 9 schijn, alsof er Katholieken zijn, die van die beide gevaren zien! Men !.v. veel meer spreken over Katho- in vertegenwoordigende lichamen, zouden zijn, dan over Katho- H die als „liberaal" worden gedood- Omdat velen blijkbaar bevreesder OBfor het socialisme, dan voor het li- i. En dat is een verkeerde menta le aan twee zijden bedreigt de bele- i doorvoering der Katholieke begin- f «aar! aantasting van Katholieken door beginselen is minstens even de besmetting van Katholieken met dekken. Als men de christelijke leer, bijzonder de christelijke liefde, lot richtsnoer en leiddraad van zijn en doen en niet b 1 o o t-m a t e* atytis ch eigenbelang dan moeten erkennen het groote, directe recte, gevaar, waarmede óók het li- e de Katholieke Kerk, en de indi- Katholieken bedreigt, jt laatste ook weer 'ns te hebben ge- een der verdiensten van de op het 'Che Congres door mgr. dr. Poels 'n redevoering. ei tod" BUITEMLftlBP Is Ontwapeningskwestie. De vlootconferentie. •n golf van optimisme, golf an optimisme, die slechts u kan worden door den wil om s fch te zijn, vaart de jongste twee foor Genève. Men spreekt er zelfs het einde der conferentie reeds zicht zou zijn. Van alle kanten ko- geruchten omtrent nieuwe in- s en omtrent belangrijke geheime togen, den geheelen Zondag door. ■Jachten schijnen in sommige kxin- de conclusie geleid te hebben, dat delegaties aan den vooravond van inkomst staan. Ook hebben zij tot veel voorbarige gissingen om- aard en de bijzonderheden de- Engeland ^ident van Liberia naar Londen. Resident van de Republiek Liberia, twee onafhankelijke negerstaten, tor volken van Afrilcaanscbe ori- ni Slujd morden, zal morgen te Lon- 1 ^omen alwaar bij op officieele ^worden verwelkomd. Vrijdag a.s. zal de President door den Koning op Buckingham Palace worden ontvangen. Des ochtends zal hij op het Foreign Of fice den lunch gebruiken. Rusland De metropoliet Sergius. Men schrijft uit Praag aan de „Mshd.'': De arrestatie van den metropoliet Ser gius, het hoofd der orthodoxe kerk in Rusland, heeft een groote ontevredenheid en opschudding onder de orthodoxe be volking verwekt. Ter eere van den metro poliet hield men groote manifestaties, be geleid van hevige protesten tegen zijn ge vangenneming. Te Moskou verzamelde zich een menigte van meerdere duizenden, en onder die massa hoorde men uitroepen als: a,leve metropoliet Sergius'' en „wij eischen de onmiddellijke invrijheidstelling van den metropolietl" Door twee escadrons werd de menigte uit elkander gejaagd en ©eni gen der deelnemers werden daarbij ge wond. Te Kieff wendde zich in verhand met deze arrestatie een groep orthodoxen tot de Gpu (vroegere tsjeka) met een schrif telijk protest, dat onderteek end was door een paar honderd personen. De overbren gers van dat protest werden onmiddellijk gearresteerd en in de gevangenis gezet, en de eerste tien der onderteekenaars eveneens in hechtenis genomen. Beloogingen te Leningrad. Er zouden 50 personen bij zijn omgekomen. De Parijsche bladen maken melding van ernstige onlusten te Leningrad. Op het odjuiste gerucht, dat Trotski aldaar was aangekomen, zouden honderdduizend arbeiders hebben betoogd voor de regee- ringsgebouwen en geweigerd hebben uit een te gaan. Bij het hierop gevolgde ge vecht met de politie moeten vijftig betoo- gers het leven hebben verloren. Ook moet in twee infanterie-regimenten in hei Dnjepr-gebied muiterij zijn uit ge- brok m en cavalerie is daarheen gestuurd om deze te onderdrukken. Afrika Karavaan-overval in Abessinië. Twaalf geleiders gedood. De Engelsche regeering heeft hij den regent van Abessinië geprotesteerd we gens een overval op een Engelsche kara vaan door Abhessinische troepen, waarbij twaalf karavaanleiders uit Britsch Soma- liland gedood werden. De karavaan vervoerde levensmiddelen van den maharadjah van Kuteh, die met sir Geoffrey Archer in Abessiniö rejst, nadat hij in de hoofdstad de gast van den regent was geweest. De* regent had offi cieel vergunning voor den doortocht ver strekt. De Engelsche regeering heeft be straffing der schuldigen gedischt. China. De Chineesche chaos. De positie van Tsjang Kaj-sjok Uit Sjanghai wordt gemeld: De regeering van Hankau heeft thans drie legers tot een totale sterkte van 80.000 man in het veld tegen Tsjang Kai- sjek, die in een wanhopige positie schijnt te verkeeren. Niet alleen rukken de troe pen van Hankau tegen hem op, doch Soen Tsjoean-fang bedreigt hem met zijn troe pen te Hsoetsjaufoo. Beweerd wordt, dat Tsjang Kad-sjek den Noordelijken om hun vredesvoorwaarden heeft gevraagd. Do „Christen-generaal" Feng Joe-sjiang heeft zich thans weer openlijk verzoend met de regeering te Hankau. Gezegd wordt dat hij 30.000 geweren* uit Moskou af komstig, heeft aanvaard. Volgens een ander bericht heeft Tsjang Kai-sjek met de Noordelijken een over eenkomst gesloten, waarbij wordt bepaald, dat hij de provincie Shantoeng niet zal aanvallen, terwijl de Noordelijken niet uit Shantoeng naar het Zuiden zullen opruk ken. Hierdoor is Tsjang in de gelegenheid naar Hankau op te rukken om de com munistische leiders te onderwerpen. Ge meld wordt, dat Borodin aan boord van een Duitsch stoomschip ontsnapt is. Men verwacht, dat hij op ze* op een Russisch stoomschip zal overgaan: Zaterdag nieuwe botsingen. De Zondag rustig verloopen. Seipel capituleerde niet. Reeds Zaterdagavond werden er na de heftige onlusten te Weenen besprekingen tusschen de bondsregeering en de sociaal democraten geopend. Na den ministerraad, die verscheidene uren duurde, had Mgr. Seipel nog een onderhoud met den sociaal- democratischen burgemeester van Weenen, Seitz, en den sociaal-democratischen afge vaardigde in den Nationalen Raad Bauer. Aanvankelijk stelden de sociaal-democra ten den eisch, dat het kabinet zou aftreden, doch Mgr. Seipel stelde zich op het stand punt, dat hij niet voor de straat wenschte te capituleeren. Daarop verlangden de sociaal-democraten, dat dan ten minste de politiepresident Schober, op wiens order door de politie met scherp op de menigte is geschoten, zijn ambt zou neerleggen, doch ook hierop ging de regeering niet in. De sociaal-democraten trachten den bonds kanselier over te halen, een burgerlijk- socialistische regeering te vormen, die op een coalitie van sociaal-democraten' en christelijk-socialisten zou moeten steunen. In dat geval zouden laatstgenoemden hun hondgenooten van de groote Duitsche vrij heidspartij in den steek moeten laten. Ten einde langs dezen weg de macht in handen to krengen, hebben de sociaal-de mocraten de algemeene staking geprocla meerd. De stakingen. Op het parool van de sociaal-democrati sche vakcentrale zijn Zaterdag over geheel Oostenrijk de spoorwegen, posterijen, en telegraaf in staking gegaan. De overige ar beiders en beambten te Weenen staakten Zaterdag als protest tegen het bloedbad van Vrijdag eveneens, doch deze staking was bedoeld als een één-dags-staking. Het was evenwel de bedoeling, dat dn verkeers- staking zou voortduren. Zaterdag nieuwe botsingen. Naar het sociaal-democratisch „Mit- teilungsblatt" mededeelt, hebben de com munistische elementen en het gepeupel Za terdagavond gepoogd hun arbeidsveld naax de buitendistricten, inzonderheid Hernals en Ottakring, te verleggen. Daarbij wer den wederom verscheidene personen ge dood en gewond. Daar overal onmiddellijk de „Schutz- bunde" aanwezig was, keerde de woede van het gepeupel zich tegen dezen bond. In het district Hernals had men afdeelin- gen van den „Schutzbunde" in barakken gelegerd, waar zij door communisten wer den aangevallen. Ten einde bloedvergieten te voorkomen, trokken de desbetreffende afdeelingen af, waarna de barakken wer den vernield. Ook een politiepost werd aan gevallen, waarhij twee demonstranten ge- zeker, dat zich onder de communisten, voornamelijk onder degenene, die agitato risch te werk gingen, een groot aantal Russen en Hongaren bevond. Gisteren werden op verschillende plaat sen der stad communistische pamfletten verspreid met den inhoud: „De politie honden schieten verder. Arbeiders, wapent u!" De verspreiders dezer pamfletten wor den onmiddellijk gearresteerd, zoodat er slechts weinig in omloop zijn. Naar van goed ingelichte zijde wordt ver klaard, is het garnizoen van Weenen slechts met één regiment en met afdeelin gen van eenige andere troependeelen ver sterkt. De speciale correspondent van de „Pra- ger Tageszeitung" meldt uit Weenen, dat het Paleis van Justitie een ruine is. Het dak is geheel afgebrand, de zui'en zijn ge barsten, schilderijen en meubilair ver nield. Wie is de schuldige? In de commentaren van de Berlijnsche bladen over de bloedige gebeurtenissen in Weenen wordt in het bijzonder de kwestie besproken, wie hier verantwoordelijk is. Volgens de meening van de rechtsche pers draagt de soc.-democratie de schuld. Zoo wordt in de „Kreuzzeitung" gezegd: Bij 't oproer heeft de soc.-democratie haar ware gelaat getoond. Zij is en blijft trots alle ontkenning de schuldige." De „Deutsche Tageszeitung" schrijft: Sedert gisteren staat het Oostenrijksche Marxisme voor de Europeesche wereld als aanstoker van nieuwe verwarring in Mid den-Europa." dood en zeven gewond werden. Bij een tweede botsing werden zes personen ge dood en zeven gewond. In totaal zijn Za terdagavond negen demonstranten gedood en twintig zwaar gewond. De Zondag rustig. De Zondag is te Weenen volkomen rus tig verloopen. Op den Ring verdrong zich een talrijk publiek, dat ook om het uitge brande Paleis van Justitie mocht heenloo- pen. De algemeene staking liep intusschen af. Het sociaal-democratische partijbe stuur en de vakvereenigingscommissie had den reeds instructies uitgevaardigd, om de arbeider en employé's der spoorwegen en die der P. T. T.-bedrijven in den loop var Zondag den arbeid te doen hervatten, zoo dat de betreffende diensten geleidelijk we der algemeen zullen functionneeren. De tram reed gisteren weder geregeld. Het spoorweg-, post-, telegraaf- en tele foonbedrijf zou heden (Maandag) weer worden hervat. Tusschen burgemeester Seltz en den po- litie-president Schober is een afspraak ge maakt getreffende de vorming van een nieuwen republikeinschen „Schutzbund", welke als gemeentelijke politie zal dienst doen. Aan tweeduizend arbeiders zijn re volvers verstrekt. Do werkzaamheid dezer politie zal zich tot wachtdienst in de open bare gebouwen beperken. Op straat zullen zij geen dienst verrichten. De „resultaten". In de lijkenkamers van de algemeene zie kenhuizen te Weenen liggen thans 70 dooden. Van 49 is de identiteit bekend. Van de politie zijn slechts vier beambten gedood, waarvan twee inspecteurs. De reddingsmaatschappij heeft tot dusver 481 zwaargewonden verbonden en in ziekenhuizen ondergebracht. Daar evenwel met andere auto's talrijke gewonden recht streeks naar de ziekenhuis zijn vervoerd; moet het aantal van 700 zwaargewonden niet als overdreven worden beschouwd. Bo vendien zijn ruim 400 personen licht ge wond. Tegen de meesten der 252 gearresteer- dan zal slechts een aanklacht wegens ver zet worden ingediend. Een deel hunner evenwel zal terechtstaan wegens plunde ring of het toebrengen van ernstig licha melijk letsel. Vier personen werden gear resteerd, toen zij op heeterdaad bij brand stichting werden betrapt. T(weo anderen werden gevangen genomen, toen zij op de politie schoten. Een hooggeplaatst politic-ambtenaar heeft verklaard, dat zich onder de gear resteerden vele communisten, doch ook so ciaal-democraten bevinden. Het is vrijwel BINHENLABID HET KONINKLIJK BEZOEK AAN nE MIJNSTREEK. 1 Zaterdagmorgen hebben het Koninklijk gezin en gevolg een rijtoer door de mijn streek gemaakt. Precies te 9 uur werd te Voerendaal vertrokken en te ongeveer half 12 kwam het Koninklijk gezin te Heerlen terug. Langs den geheelen weg waren schitte rende versieringen aangebracht. De tocht ging van Heerlen naar de Staatsmijn Wilhelmina. Daar stond opge steld de reddingsbrigade der mijn met de zuurstofapparaten op het hoofd. Het mu ziekcorps der mijn was eveneens aanwe zig. Een gelijke ontvangst als op de Wil helmina viel het Koninklijk gezin ten deel op de mijn Wilhelmina Sophia en de Do- maniale mijn. In de gemeente Kerkrade was het ge heel© marktplein volgestroomd. Het zang koor „St. Lambertus" zong aldaar het Do- mine Salvain fac reginam nostram. Hierop sprak de burgemeester van Kerk rade een redevoering uit. De redevoering werd" door H. M. de Ko ningin beantwoord. Toen de Koninklijke familie van het- Raadhuis vertrok, speelde de Koninklijke Harmonie „Stt Caecilia" het Wilhelmus. Op do mijn Julia te Eygelshoven duur de het Koninklijk bezoek wat langer. De hoeren Pierre Schweitzer en Gpdia be groetten hier het Koninklijk gezin, dat zich daarna naar een der ruime hallen van het hoofdgebouw begaf. Daar zong do Zangvereeniging van do mijn Laura het Wilhelmus. Te Heerlen teruggekeerd begaf het Ko ninklijk gezin zich naar het station cn nam daar afscheid van de burgemeesters van Heerlen en Kerkrade en van het Oranje-Comité te Heerlen en onder luide toejuichingen vertrok de Koninklijke trein naar Beek. Het Koninklijk gezin heeft zich een half uur in Beek opgehouden. Het geheele dorp Beek was herschapen in een oranjetuin. De burgemeester van Beek heeft een rede uitgesproken, waarin hij het Konink lijk gezin welkom toeriep en herinnerde aan het bezoek, dat de Zangvereeniging Beeker Liedertafel in 1919 aan het Huis Ten Bosch heeft gebracht. Spr. haalde herinneringen aan dit bezoek op en zeide ten slotte, dat hij niet behoefde to spre ken over do trouw van Limburg; uit de enthousiaste ontvangst, die do Koninklij ke familie in de geheele mijnstreek is ten deel gevallen, blijkt ten duidelijkste, dat Limburg zijn devies trouw aan het ko ningschap en het vaderland zal handha ven. De Koningin beantwoordde de redevoe ring en was diep onder den indruk door de spontaniteit, waarmode zij was uitge sproken. Zij herinnerde zich nog heel le vendig het bezoek, dat d© Beeker Lieder tafel haar in den Haag had. gebracht en besprak nog eenige détails van dat be zoek. Aan de trouw van Limburg twijfel de H. M. niet. Do eerbied en aanhankelijk heid van hot Limburgscho volk voor haar Huis waren haar voldoende bekend. Ten slotte zei H. M., dat Beek in de huldiging, die dezen dag had plaats gevonden, wel een heel voornamo plaats innam. Er wer den verschillend© bouquetten aangeboden en hierna vertrok de Koninklijke familie naar Maastricht. Na de ontvangst te Beek ging do tocht voort langs burgerwachten, schoolkinde- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het oproer te Weenen is afgeloopen. Dc Zondag is rustig verloopen. De stakingen worden vandaag opgeheven. Het aantal dooden bedraagt tot nu toe 70. Nieuwe ontwikkeling van den toestand in China. Een overeenkomst van Tsjang- Kai-sjek met de Noordelijken. De Holland-lndië-viiegcrs worden te Basra door zandstormen opgehouden (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Een demonstratief congres van het R. K. Werkliedenverbond te Nijmegen. Enorm' deelname (2do blad).. Het bezoek der Koninklijke Familie aap Zuid-Limburg (1ste blad). Ingesteld is een Staatscommissie tot hei onderzoek van de wenschelijkheid van eer oplcidings-boerderij hier te lande ter voor bereiding van aspirant-emigranten (2de blad). B. en W. van Amsterdam vragen den ge meenteraad een crediet voor het doen bou wen van woningen te Eindhoven ten eind» daar de werklooze Amsterdamsche siga renmakers tewerk te kunnen stellen (2de blad). Nationale en internationale wedstrijden op het Braassemcrmeer (Sport, 2de blad) De politie stelt een onderzoek in naar do oorzaak van den brand bij de nieuwe Loos- duinsche Groentenvelling (Gemengde Be richten, 2de blad). Te 's-Gravenhage is een 5-jarig meisjo overreden en gedood door een nroentenwa- gen (Gemengde Berichten 2de blad). Te Hulst zijn drie jongens bij het zwem men verdronken (Gemengde Berichten, 2e blad). OMGEVING. Tc Hillegom heeft gisteren een auto- ongeluk plaats gehad. Een doode en drie zwaar gewonden (2de blad). Een auto-ongeluk te Zwammerdam, waarbij twee personen ernstig zijn gewond (Rijnstreek, lsto bl d). LEIDEN Opening van het 6de internationaal con gres voor de geschiedenis der geneeskunde (lsto blad). ren en harmonieën, om in Ulestraten, Bun- de, Weert en Meerssen telkens even op te houden en bloemen in ontvangst te ne men. Zoo kwam de stoet bij Villr Kanjel, Meersenerwog, waar de burgemeester van Maastricht, mr. Van Oppen, zich aan het hoofd van den stoot plaatste. Zoo reed men Maastricht binnen. Een enthousiaste, duizendkoppige menigte bevond zich langs alle straten waar de stoet voorbijging. Bij de schutsluis te St. Pieter wachtten do hoogdingenieur Baucke en ir. Klink, die het werk leidt, de hooge gasten op. Men bezichtigde de sluis. Ir. Klink lichtte de Koningin in. Na een rit vol afwisseling en huldebetui gingen kwam de stoet aan de stuw tegen over Borgharen. Hier was het werk in vol len gang. Ook hier werd het werk bezich tigd. Op de Markt voor het stadhuis werd do stoet begroet door duizenden school kinderen en vakverecnigingen met haar vaandels, de Koninklijke Harmonie en do fanfare Wilhelmina van Wolder. De Ko- ninklijko Harmonie en ook het carillon speelden het volkslied. In do versierde hal zong de Koninklijko Zangvereeniging Maastreechter Staar hot Wilhelmus en daarna het Domme Salvam Fac Reginam Nostram. Daarna werden in de vergaderzaal van burgemeester en wethouders de gemeente raadsleden aan H. M. voorgesteld. Op het bordes was dit geschied met de wethou ders en het bestuur van het Oranje-co mité. Daarna hield do burgemeester een rede. Do Koningin dankte daarop voor de na- mens het gemeentebestuur gesproken woorden en de ontmoeting met de bevol king van Maastricht, die wederom zooveel blijken van verknochtheid en trouw gaven tijdens den tocht door de stad. Daarop volgde een luid hoera. In de Prinsekamer gebruikte de Koninklijke Fa milie de thee. H. M. do Koningin onderhield zich meb den directeur van het Sted. Orkest en den voorzitter der Oratoriumvereeniging. On der het baldakijn voor het stadhuis aan schouwde de Kon. Familie een rijdana, door 16 jongedames uitgevoerd. Daarna kwam een kind van elke school een ruikeï aanbieden. Ten slotte brachten alle ver- eenigingen met hare vaandels een vlagge- groet. H. M. schreed tussohen de beide rijen vaanae-ls door en had voor eBe 4-»- gors 'n minzaam woord.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1