ZATERDAG 16 JULI 192* HET STRAATOPROER TE WEENEN. löe Jaargang No. 56'9 ^ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling fooi Leiden 19 centpe» week t 2.50 per kwartaaL j] onz« Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL •3DC0 per post I 2.95 per kwartaal. 5;t Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver- r;jgbaar tegen betaling van 50 ct per h betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. jodagsblad 9 ct er kwartaal, bij voor met Geïllustreerd Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend r Kleine adverlentiën, van ten hoogste 3U woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver- huur, koop en verkoop 10.50. nummer beslaat uit vijl bladen, waaronder Geïllustreerd DE STORMRAMP. N. 1284.63 3.50 1288.13 BUaTE^LAWD Mexico. DE KERKVERVOLGING. Steeds nieuwe misdaden. elangwekkende documenten. Hen schrijft uit Rome aan de „Msb.": „Osservatore Romano'' maakt mel ig van nieuwe bij.zonderheden over de nwelijke kerkvervolging in Mexico. Uit de stad Mexico wordt <Ld. 27 Juni schreven, dat wederom drie priesters rechtgesteld zijn. Het zijn de pastoor u Ckristobal Maquallanes, zijn kapelaan iler Caloca en pater Ignazio Gonzales, I verscheidene jaren directeur van het itholiexe college in Léon was. Paier azales had zich naar Queretaro bege- en daar zijn terechtstelling vaststond, schtte hij naar de Vereenigde Staten te jchten. Verscheidene van zijn vroegere dingen, die hem beminnen en ver ren, hielden hem eenigen tijd verbor- maar helaas werd hij ondekt en -zon- vorm van proces terechtgesteld. Ihans bevinden zich nog sléchts 13 le- van het episcopaat op Mexicaansch indgebied, o.w. de beide aartsbisschop- van Guadalajara en van Oxaca. Daar regeering er niet altijd in slaagt de echoppen gevangen te nemen, worden a woningen doorzocht en hun eigen- nmen geconfisqueerd. Uit de privé- pel van den overleden aartsbisschop r ELorriim y pyno nllAq WACCrP— lid, zelfs het pallium en zijn sandalen, residentie van mgr. Bangegas, bis- op van Queretaro werd in beslag ge- men, zoodat hij een andere woning zoeken, die eveneens door de over- :4 geconfisqueerd werd. Al zijn. meu- s, zijn waardevolle bibliotheek en vele itbare manuscripten werden hem af ge nen. Ook van mgr. Fulcherf, bisschop Zamora, werd do residentie geconfis- serd evenals het nieuwe huis, dat hij nop huurde. Evenzoo verging het mgr. la Mora, bisschop van SanLuigi Po- i met zijn woning. Behalve de priesters zijn verder in de üte twee weken meer dan 200 leeken rangen genomen; zonder vorm van pro- werden zij tot langdurige gevange- üraffen veroordeeld. Onder hen be ien zich zeer vele leden van de liga verdediging van de godsdienstvrijheid. lokalen, waarover deze liga de be- iikking had, werden nauwkeurig door at en er werden manuscripten en boe- in beslag genomen. Het werd den ge- agenen streng verboden met elkander, vrienden of met advocaten te spreken, "ral zijn regeeringsageniten aan het ~k om de leden op te sporen en gevan- nemen. Een groote groep werd "b van Puebla naar de hoofdstad ver- Be commandant van deze agenten deel- mede, dat hij ook reeds een klooster 3 21 zusters, dat hij in Puebla opspoor- opgeheven had. Bit een brief uit St. Paso (Texas), die Guadalajara aankwam, kon men ver oen, hoe het bij de inbeslagneming van eigendommen van den bisschop van Paso, mgr. Orozoo y Jimenez, toege- m is. Tien bewapende agenten drongen Huis van den aartsbisschop binnen en "alen den dienstboden hun eten en wijn Brengen. Zoo bleven ze vijf heele dagen woning. Onderwijl doorzochten ze tal hoek en alle meubels en profiteer- a van alle comfort van de kamers. Nie- tt<l durfde tegen hen op te treden, uit aan den eersten den bes ton boom te ^n opgehangen. Na deze vijf dagen ia alles uit de residentie weggehaald, 'voorwerpen werden niet aan de over- afgeleverd, maar terstond onder de -hten verdeeld, die ze naar hun wo- :?en meenamen. Ten slotte werden alle istboden gearresteerd en toen dezen '<gen weer vrijgelaten te worden, ge- dit slechts, nadat zij al het geld, ft bezaten, afgegeven hadden. Vrijlating van gevangenen. Een zet van Galles. ffindent Galles heeft last gegeven tot Jnjlating van alle leeken, die gevangen *®jen zijn wegens oproer, omdat zij f» bewering slechts werktuigen feu zijn van de Katholieke geestelijken C^en personen zijn reeds vrijgelaten, e.n andere, die naar de Tresm'arias- Meu gedeporteerd werden, zullen ^Ds worden vrijgelaten. DE GEVECHTEN DUREN VOORT. HET PALEIS VAN JUSTITIE TOTAAL AFGEBRAND. gaan, ten einde aan het bloedvergieten een einde te maken. Niemand luisterde echter naar hen en opnieuw hadden ern stige botsingen plaats tusschen de betoo- gers en de met karabijnen uitgeruste poli tiebeambten. Er zouden reeds 40 dooden zijn. De mis handeling der politiebeambten. De communisten de aanstokers der onlusten. De socialisten door de staking overrom peld. Het begin der demonstratie. Over de ernstige onlusten, die gister te Weenen plaats vonden in verband met de uitspraak in het Sehattendorfer proces kan thans een meer aaneengeschakeld relaas worden gegeven: In een groot aantal fabrieken werd gis teren het werk neergelegd, waarna de ar beiders groote demonstratieoptochten vormden en naar den King trokken. De arbeiders der electriciteitswerken schakel den van acht tot negen uur den stroom uit, zoodat de trams midden op straat bleven stilstaan. De eerste botsingen vonden voor de hoogeschool plaats, welker bordes door de menigte werd bestormd. De pedels slaag den er echter bijtijds in de ijzeren deur te sluiten, waarna de ruiten werden inge gooid. Aan een aantal politieagenten werd de sabel ontrukt en de uniform van het lichaam gescheurd. Nadat de politie ver sterking had gekregen, slaagde zij er ech ter in de demonstranten achteruit te drin gen. Ook voor het ministerie van Justitie en het parlementsgebouw geraakten de po- litie-beambten in ernstig gevaar; zij moes ten door bereden collega's worden bevrijd. Tusschen laatsgenoemden en de demon stranten ontspon zich een hevige klop partij, waarbij drie personen werden ge wond. De arbeiders poogden vergeefs het par lementsgebouw binnen te dringen. Zij werden door de politie in de richting van het paleis van Justitie teruggedrongen, oorofo TrïoJon Vin o rWiiTr«- lijk uit de rijen der demonstranten. Daar op trokken ook de politie-beambten de re volvers en vuurden twintig schoten af. On der de menigte ontstond daardoor een wil de paniek, waarbij talrijke vrouwen kwets uren opliepen. De staking breidt zich uit Omstreeks het middaguur staakten de arbeiders en employé's in vrijwel alle on dernemingen; de beweging neemt het ka rakter van een algemeene staking aan. Tegen den middag drongen de demon stranten het gebouw van het Groot-Duit- sche orgaan, de „Wiener Neueste Nach- richten", binnen. Zij sleepten het voorhan den zijnde materiaal de straat op en sta- ken het daar in brand. Ook slaagden zij er in, door een der ramen het paleis van Ju stitie binnen te dringen. De zich in het gebouw bevindende wacht dolf het onder spit, waarna de demonstranten den be ambten de uniformen uittrok en er triom fantelijk mee uit het raam zwaaide. 8000 man op barricades. Om halfeen wed gemeld, dat de demon stranten achter het paleis van justitie en op den Schmelingplatz vachtauto's en groote particuliere auto's verzamelden en zich daarachter verschansten. De menigte achter deze barricades werd' op zeven A achtduizend man geschat. Politie was ner gens meer te bekennen, nadat eenige agenten deerlijk waren mishandeld. Even over halfeen drong een sterke troep het paleis van justitie binnen. De dossiers werden de straat op geworpen, terwijl in het gebouw ze>lf brand werd ge sticht. Dikke rook- en vuurzuilen sloegen uit de vensters, terwijl rich op het plein woeste scènes afspeelden. Voortdurend kwamen afdeelingen van den republikeinschen „Schutzbund" aan, die er in slaagden de menigte achteruit te dringen en do brandweer in staat stelden het blusschingswerk ter hand te nemen. Ook van het Oostenrijksche Bondsleger verschenen sterke afdeelingen ter plaat se. De manschappen drongen het gobouw binnen, waar tachtig politiebeambten in lovensgevaar verkeerden. Zij waren in een vertrek gevlucht, waar de demonstranten hen niet wilden uitlaten, zoodat rij reeds door do vlammen werden bedreigd. On danks het woedende getier der menigte werden rij door de militairen bevrijd en in veiligheid gebracht. Ook het gebouw der christclijk-sociale „Reichspost" werd door de demonstran ten bestormd en in brand gestoken. Tegen twee uur hadden militairen en politie voor het paleis van justitie de overhand gekregen; de demonstranten trokken zich toen successievelijk van het plein voor hot gebouw terug. Tegen drie uur hielden de Weensche „Oberbürgermeister" Seitz en de leider van den republikeinschen „Schutzbund" en lid van den Nationalen Raad, Deutsch, toespraken tot de menigte. Dringend ver zochten zij den demonstranten uiteen te De straten worden schoongeveegd. Tegen vier uur begon de politie met het schoonvegen der eerste dwarsstraten, die van den Ring naar het zevende Weensche district leiden. Met salvovuur werden één voor één de van barricaden voorziene zij straten gezuiverd en de met revolverscho ten antwoordende verdedigers successie velijk teruggedrongen. Inmiddels had zich de woede der me nigte tegen den republikeinschen „Schutz bund" gekeerd, welks leden zij met re volvers te lijf ging, ten gevolge waarvan een bloedig gevecht ontstond. Alle auto's werden aangehouden en naar het paleis van Justitie gebracht, ten einde voor het vervoer der gewonden te dienen. Op ver schillende punten werden ook vreemdelin gen bedreigd, doch zoodra zij als zooda nig werden herkend, liet men hen verder met rust. Reeds 40 dooden. Om halfzeven verklaarde de chef der vrijwillige reddingmaatschappij, dat vol gens de tot op dat oogenblik binnengeko men berichten het aantal slachtoffers 40 dooden en omstreeks 200 gewonden be droeg. Naar het hoofdcommissariaat van politie meldt, zijn de helft der slachtof fers politiebeambten. Intusschen brandde het paleis van Ju stitie geheel af. Om halfzes was de groo te koepel reeds uitgebrand. Ondanks het groote aantal aanwezige spuiten vermocht de brandweer tegen de vuurzee, die door de geweldige papiermassa werd gevormd, T n TH Tl (TOT O TT llolfjIOTTnn L. J Ja brand zijn hoogtepunt bereikt en was het geheelo reusachtige gebouw één enkele vlammenzee, waaruit 20 meter hooge, vu rige en dikke rookwolken naar boven sloe gen. De hemel verlichtte dit gruwelijk fan tastische schouwspel, dat de bij den bonds kanselier, mgr. Seipel, op den Ballplat-z (het gebouw van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken) verzamelde buiten- landsche gezanten aanschouwden, terwijl ook het geluid der telkens opnieuw weer klinkende schoten tot hen doordrong. Verbreking der telefonische ver bindingen. Om zeven uur gisteravond werden de telefonische verbindingen tusschen Boeda pest en Weenen, midden in de gesprekken, verbroken en hoewel later herhaaldelijk naar Weenen werd gebeld, heeft de tele fooncentrale te Boedapest geen antwoord meer gekregen. Uit Praag wordt gemeld, dat de telefo nische verbindingen met Weenen om acht uur gisteravond werden verbroken. De telegrafische en telefonische verbin dingen tusschen Berlijn en Weenen wor den gisteravond om 8.15 verbroken. Algemeene staking. De algemeene staking is geproclameerd. De post- en telegraafbeambten en het spoorweg- en trampersoneel hebben zich bij de algemeene staking aangesloten. Het bestuur def Oostenrijksche sociaal-dcmo- cratische partij heeft besloten, een depu tatie naar bondskanselier Seipel af te vaardigen, ten einde hem te verzoeken af to treden. Naar uit Innsbruck wordt gemeld, heb ben ook in Tirol de spoorwegarbeiders he denmorgen het werk neergelegd. HET WERK DER COMMUNISTEN. De communistische agitatie onderschat Naar wordt gemeld, is het niet juist, dat de arbeid in de vorschillendo bedrijven gisteren spontaan is neergelegd. Het blijkt namelijk een ernstig verzuim van het so ciaal-democratisch partijbestuur te zijn geweest, dat het de agitatie der commu nistische agenten heeft onderschat. Men neemt aan, dat de communisten him ver trouwenslieden op uiterst handige wijze hebben weten te verdoelen, want gister ochtend werd plotseling in talrijke lied rij ven het parool uitgegeven, het werk neer to leggen en naar den Ring te marclieo- ren. Klaarblijkelijk zijn de communisten er daarbij in geslaagd de bedrijfsraden in de groote fabrieken to misleiden. In de kleine fabrieken, waar men wilde doorwer ken, verschenen groepen arbeiders, die do werkwilligen dwongen den arbeid te sta ken. Alle pogingen, (lie het sociaal-demo cratisch partijbestuur en do vakvereer.i- gingen in het werk stelden om de menigto te doen uiteengaan, bleven zonder resul taat. Ook onder do menigto bleken zich namelijk ovelral communistische agitato ren te bevinden; telkens als een sociaal democratisch leider zich verstaanbaar trachtte te maken, werd hij door hen over schreeuwd. De aanleiding der onlusten. Het gebeurde te Schattendorf. Op 30 Januari jJ. kwam het in het Bur- genland, vlak bij de Oostenrijksch-Hon- gaarsehe grens, tot een ernstig incident. Na afloop van een sociaal-democratischo vergadering te Schattendorf, waar de re- publikeinsche Schutzbund bijeen was ge weest, werden leden van dezen bond, toen zij langs een café trokken, van daar uit door rechts-radicale frontstrijders bescho ten. Twee personen werden daarbij ge dood en zeven zwaar gewond. Deze schietpartij veroorzaakte te Wee nen ontzaglijke opwinding. Do arbeiders legden het werk neer en een optocht van 250.000 man trok door de stad naar het Raadhuisplein, waar vlammende toespra ken tegen het fascisme werden gehouden. Er werd tegen Italië gedemonstreerd, maar vooral tegen Hongarije, daar Hon- gaarsche officieren de schietende front strijders in auto's over de grens in veilig heid brachten. Op 2 Februari word te Weenen in alle bedrijven, ook bij de post, een kwartier gestaakt, als protest tegen het optreden der rechte-radicalen. De. vrijspraak in hot proces tegen eeni ge leden van den frontstrijdersbond, die bij de schietpartij betrokken moeten zijn geweest, heeft thans tot deze nieuwe uit barsting der volkswoede geleid. DE ORDE HERSTELD. Volgens een officieel telegram van de Oostenrijksche regeering, hedenmorgen te 3 uur uit Presburg verzonden, is de orde in Weenen hersteld. De politie is meester van den toestand. Plunderingen hebben nergens plaats gehad. Frankrijk Waar is Daudet? ue irranscue pui me wyn ten ijver naar Léon Daudet zoeken. Wij zul'en geen melding maken van alle bij do nasporingen gemaakte vergissingen en grappige verwarrin n, melden alleen dat volgens „L'Action Francaise op Woens dag j.l. huiszoekingen plaats hadden te Martigues, Saint Amand, in Lotharingen en in de omgeving van Sarreck. Vooral in Lotharingen wordt ijverig ge zocht. Zoo werd een inval gedaan te Nan cy in de woning van Baron de Ravincl, vertegenwoordiger van den Hertog de Guise Tsjecho-Slowakije De Hus-feesten. Buiten de regeering om gevierd Ten derden male zijn do Hus-feeston te Praag gevierd. Terwijl echter in 1925 deze in hun geheelen opzet het karakter van oen beleediging van Rome en van de Katho lieken droegen, is dozen keer do ernstige wil der Tsjccho-Slowakischo regeering om a'le mogelijkheden van een conflict, mot Rome uit te schakelen en 't standpunt van het Vaticaan te eerbiedigen duidelijk geble ken. De feestelijkheden zijn van elk offfieol karakter vrij gebleven. Van den Burg wapperde de presidcntieele standaard niet, en de regeering heeft niet a's zoodanig aan de feesten deelgenomen. Do aanwe zige ministers wilden slechts als eeregas- ten beschouwd worden. Ook de redevoe ringen huldigden Hus slechts van natio naal en sociaal standpunt. Men hoopt nu, dat de onderbande'in- gen met Rome in een gunstiger atmosfeer gevoerd kunnen worden. Italië. De militaire vliegdienst. Speciale opleiding der militie tegen luchtaanvallen. De Ita'ïaansche Noordpoolluchtvaarder Nobile is belast met de organisatie der Italiaansche afweertroepen tegen lucht aanvallen, waartoe do militio speciaal zal worden opgeleid, die onder Nobile's opper bevel komt te staan. Volgens do „Impcro" beschikt het Ita liaansche leger momenteel over 80 eska ders van totaal 1800 vliegtuigen, welk ge tal binnen drie jaar zal worden opgevoerd tot 3000 vliegtuigen. China. NEDERLAND EN CHINA. China annuleert het consulaire verdrag. Nieuwe onderhandelingen. Uit Sjanghai wordt gemeld: In de bij eenkomst van het comité voor do herzie ning der verdragen, welk comité is inge steld door de nationalistische regeering, is besloten het Consulaire Verdrag van 1911 tuschen Nederland en China to annulee- ren. Do Chincescho minister van Buiten- landscho Zaken zou onmiddellijk onder handelingen openen met Nederland over dezo kwestie. HET VOGRijAAMSTE NIEUWS BUITENLAND Ce Indië-vliegers zijn gisteren door zand stormen gedwongen om te landen ten Oos ten van Basra. Zij brachten den nacht bul ten door en kunnen vandaag niet verder. (Laatste berichten). Ernstig straatoproer te Weenen. Het werk van communistische agitators. Het paleis van justitie totaal afgebrand. Het aantal dooden bedraagt reeds 40. Nieuwe misdaden In Mexico tegen de Katholieken. Een flesch met een brief van N"ngesser bij Wangeroog aanqesnoeld. Weer een mystificatie? (Luchtvaart) Op den tocht van Francisco Hci.o'oe- toe moest de vlieger Smith op zee dalen...., (Luchtvaart). BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan de Mijn streek (1ste blad). Er worden pogingen aangewend om het amhacM~.onderw?js te vereenvoudigen. On derwijs 2e blad). De opbrengst der Rijksmiddelen. Clste blad). Het stoomschip Vecn^am bij New York in aanvaring geweest. Een Noorsch schip gezonken. (Gem. Ber. 2e blad) Brutale overval in het station te del. (Gom. Ber. 2e blad). LEIDEN. Het antwoord van den Minister op dp vragen van den heer Cramer inzake de huismekinnen bij de Indonesische sf '«ri ten (1ste blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN Onze Apologetische medeweker geeft een beschouwing over de godsdienst'"" nn: voeding van het kind en het voorbeeld vnrf Ajo over Jos. Alberdingk Thym. (3e blad). Onze letterkundige medewerker gseft nog een romance uit de Middeleeuwen. (3o blad). HET KONINKLIJK BEZOEK AAN HEERLEN. Gistermiddag te 4.40 arriveerde hc-t Koninklijk gezin met den hoftrein aan het station te Heerlen Ter begrooting wa ren aanwezig de burgemeester van Hcei- len en de adjudant van II M de Konin gin in b. d Graaf do Marchant d'Ansem- bourg uit Gu'pen Do Hooge Gasten onder hielden zich enkele oogonblikken met don burgemeester van Heerlen, waarna het Station verlaten werd Voor het station stond een duizendkoppige menigte opge steld. Door twee dochtertjes van mijnwer kers werden bloemen aangeboden ITot Ko ninklijk Gezin bracht hierna een bezoek aan het St.-Jozefz;okenhuis, dat geruimen tijd duurde. De Koningin en de Prinsee onderhie'den zich met talrijke zieken en boden dezen bloemen aan. welke zij mede gebracht haddon uit de tinnen v*n Het Loo. Het volgend bezoek goid het administra tiegebouw van het Alg. Mijnwerkersfonds, alwaar het Kon. Gezin werd begroet door den directeur der Staatsmijnen mr. dr. Frowein. Do laatste heeft een uiteenzetting gegeven van do werking en de groote bo- teekenis van dit fonds. Hierna had do of- ficieele ontvangst ten gomeontehuize plaata In de raadszaal waren de leden van den Heerlenschen gemeenteraad aanwezig Do burgemeester gaf in oen rede uiting aan do gevoelens van vreugde en dankbaarheid van den gemeenteraad en de gohoele bevol king van Heerlen en zoide, dat thans voor do mijnindustrie een gunstiger periode was aangebroken. Zijn toespraak werd door de KoningiD beantwoord als volgt: Mijnheer do burgemeester. Ik betuig Onzen moest oprechten dank voor de woorden van welkom namens raad en bevolking van Heerlen tot Ons ge richt. Het verheugt Ons, thans, door Onzo dochter vergezeld, gevolg te hebben kun nen geven aan het voornemen, reeds hij Ons vorig bezoek aan Limburg gevormd, een afzonderlijk bezoek aan de mijnstreek to brengen. Do geestdriftvolle ontvangst. Ons heden wederom ten deel gevallen, stemt Ons tot groote erkentelijkheid, en Wij nemen daarvan onvergetelijke herinne ringen mede. Ik ben zeer trotsch door do gevoelens van verknochtheid, door uwe worden vertolkt, van hen. die door hun arbeid in de mijnen of elders hier niet konden tegenwoordig zijn. Met voldoening vernoem Ik, mijnheer de burgemeester, dat thans een wending ten goede is opgetre-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1