DONDERDAG 14 JULI 1927 18e Jaargang No. 5617 Ste Êcid^clve (Bou^omt (0ONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling uMen 19 cent pet week 12.50 per kwartaal, mn Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL „to per post I 2.95 per kwartaal. I Qeïllc8treerd Zondagsblad Is tooi de Abonné'e ver- ■baai tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij voor- ëtaliDg- Aizonderlijke nummers 5 ot.. met Geïllnstreerd iageblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen il. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 oenl per regeC Voor Ingetonden Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend. c Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur on ver. huur, koop en verkoop 10.50. BESTAAT DIT TWEE BLADER- Katholieken en Mexico. internationale actie. tijden schijnen dan toch voorbij, al- schrijft de „Msb."„ dat wij, Katholie- bereid zijn als weerlooze lammeren slachtbank te laten drijven, wan- satanische woede tegen God en jdienst in een mensch gevaren is en beul tegen zijn medemenscben wijl die medemenscben bun ge- God en de H. Kerk practisch ai beltwen. was een heerlijk schouwspel, toen de eerste eeuwen van bet Christendom leaden ®n duizenden de wordende V met kun hartebloed de groeikracht zelfverloochening en offermoed scbon- et was ook een heerlijk schouwspel de engelen, toen bij het ontluiken der terne tijden wederom duizenden en jenden hun lidmaatschap der Katho- Kerk met - hun leven bezegelden, nog is het een heerlijk schouwspel, wij zien, hoe in Mexico en in zoo vele iere landen duizenden en nogmaals jenden bereid gevonden worden om trouw aan de Katholieke Kerk door telaarschap en het vaak niet minder lijke getuigenis van grootmoedig ge- gen achterstelling, verguizing en ar de te belijden. [aar, do Kerk is een levende Kerk; en ijn alle leden bereid de zaak dier Kerk hun bloed en leven te verdedigen, ge- millioenen reeds gedaan hebben, even hebben zij den plicht hun Kerk tegen lestruclieve krachten, welke het geloof de zielen der eenlingen en uit de men- lijke samenleving willen rukken, door krachtdadige actie te beschermen. laatste plicht der Katholieken is aover hun volkomen gemotiveerde be lering voor het dulden en lijden vaak achtergrond gedrongen; en toch is dicht retlol en strekt hij zich over het leven in al zijn onderdeelen uit. iets ons gebleken is aldus de id." uit de tallooze ingezonden stuk- welko wij de laatste week naar aan- van de Kerkvervolging in Mexico ilen ontvangen, dan is het wel dit, de Katholieken, hoezeer zij hun inter- macht kennen, niet weten, hoe Ie macht tot den groolen veldslag tegen eloofsvervolgers moeten ordenen, ijria alle inzendingen wordt een be- op de NederlancLsche Katholieken an om in grootsch-opgezette betoo nt en meetingen van hun medeleven onze Mexicaansche vervolgde geloofs- flten te betuigen, tegen de vervolging ir te protesteeren en de openbare ling voor een breeder en effectiever nog te winnen. rgelijko acties kunnen voor de zaak, i wij voorstaan, van het hoogste be- zijn als het begin van een internati- Katholieke beweging om de Mexi- sche broeders te hulp te komen, arners, blijven de demonstraties tot de He en kleinere steden van ons vader- bepertk, dan kunnen zij er toe bij- in om onze bewustwording in eigen te verdiepen, om in onze omgeving Jen beseffen, dat wij toch heusch geen lité négligeable zijn, voor het con- doel der redding in Mexico zij weinig, om het harde woord Is" niet te gebruiken, fet nutteloos dus in eigen land, maar it effect daar, waar het op het oogen- noodzakelijk is hulp te verleenen. *>r dit laatste is 't noodig, dat de Ne- fldsche actie, een actie, welke ook in a andere landen gevoerd wordt, tot wereldbeweging gxoeie, met één Hwoordsamenwerking van de Ka- ifen van alle landen om druk op de 5 uit te oefenen. mogelijk tot een dergelijken we- töe te komen? -> t>ij ervaring weten, hoe ont- -d moeilijk het is een internationale welke boven sentimenten en dea uitgaat, in gang te brengen, zul- wellich t met een pessimistisch schou- Phalen liefst over een antwoord heen- iIL En toch, wij hebben het reeds de internationale organisatie der ftzegd: wil onze actie het gewenschto bereiken, dan moet die samenwer kt stand komen, op straffe, dat an- overal hetzelfde spel met ons gaat «la worden, hetwelk de godsdienst- Cailes nu in Mexico opvoert, trom zullen de meetingen en betoo- vooraf gegaan en gevolgd moeten 01 door zeer bezonnen, maar niet ernstige besprekingen, hoe de nu re actie internationaal gemaakt ['orden. g hebben wij hierbij reeds eenige Hen, organisaties,, welke reeds Schillende landen verbreid zijn en met bepaalde groepen Katholie- bet buitenand in contact staan. Wij bier voornamelijk op de Pax Ro- rnana, op het Internationaal Christelijk Vakverbond, op de Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden. Zij zijn de aangewezen lichamen om den weg voor het grootsche ondernemen te banen. Hoe veel kan bijv, de Pax Romana, als deze in de tweede helft van Augustus in War schau vergadert, niet doen om in intellec- tueele kringen de protestbeweging een krachtige stoot te geven! De band van het Internationaal Christelijk Vakverbond is toch wel hecht en sterk genoeg oan in die richting een krachtige leiding te geven, terwijl de Unie van Vrouwenbonden op haar jongste congres reeds eenigszins de Kwestie besproken heeft. En de andere groote Katholieke bonden in Nederland, ofschoon niet internationaal georganiseerd zullen toch zeker wel zooveel verbindin gen met soortgelijke vereenigingen in den vreemde hebben, dat voor een zuiver Ka tholieke actie samenwerking verkregen kan worden. Doch een protestbeweging, welke over geen middelen beschikt om het protest daadwerkelijk te doen worden, blijft altijd de zwakke zijde behouden, dat het ten slotte den geloofsvervolgers vrijstaat het protest langs zich te laten heengaan. Men ziet het aan Rusland. De geheele wereld heeft haar afschuw en verontwaardiging over de daar bedreven moorden uitge schreeuwd, maai de machthebbers te Moskou storen er zich niet aan, wijl het eenige wat zij noodig hebben: credieten, voor hen even onbeperkt te verkrijgen blijft. Zouden Amerika, Engeland en Duitschland de brandkast gesloten hou den, zouden zij Rusland financieel en economisch boycotten, dan zouden de ■summiere executies onmiddellijk tot het verleden behooren. Wij welen, dat wij hier voor de Katho lieke beweging een geweldig woord: „de moordenaars en vervolgers van onze ge- loofsgenooten boycotten" uitgesproken hebben. Maar warom zouden wij, natuur lijk in zooverre de Christelijke recht vaardigheid en naastenliefde het toestaan, als uiterste middel, als laatste dwang maatregel niet de allermodernste strijd- methode toepassen, de eenige strijdme- thode, welke in de meeste gevallen eenig effect sorteert? Jaren- en jarenlang is dit economische wapen onder leiding van de loge op ons toegepast, en we hebben de noodlottige consequenties ervan aan den lijve onder vonden. Pers, banken, zakenwereld heb ben aldus getracht ons klein en zwak te houden en velen onzer hebben helaas I medegewerkt om den vijand zijn streven te vergemakkelijken,, helpen hem nog dat doel te bereiken. Waarom zouden ook wij dit wapen, ingeval van noodzakelijkheid, niet aangrijpen? Het oogenblik voor een grootsche actie op internationalen grondslag is gekomen. BÜITEMLAKD De Ontwapeningskwestie. De vlootconferentic. Heden plenaire zitting. Gisterenmorgen heeft buiten Genève een conferentie plaats gehad tusschen de lei- <iers van de delegaties op de vlootconfe- rentie. Aan de besprekingen werd deelge nomen door Bridgeman, Lord Robert Cecil. Gigson, Graaf Isjii en Admiraal Saito. Deze beraadslagingen schijnen goede re sultaten te hebben opgeleverd.- Dientenge volge is -besloten, dat hedennamiddag een openbare plenaire zitting zal worden ge houden. Frankrijk. De saïarissenkwestie opgelost. De kwestie van vertrouwen gesteld. De Fransche Kamer heeft gisteren de zeer belangrijke kwestie der verhooging van de ambtenaarssalarissen besproken. In antwoord op de tegenwerpingen van een socialistisch afgevaardigde, die het standpunt der ambtenaren uiteenzette, ver- Klaarde Poincaré, dat er geen geschil be staat tusschen de regeering en de afgevaar digden. De premier betreurt niet meer te kunnen doen en wijst nadrukkelijk op de talrijke verbeteringen die reeds zijn verkre gen, of die voorzien zijn in de aanstaande Men dient te weten of de Kamer van plan is het financieele herstelwerk in ge vaar te brengen door lichtvaardige uitga ven, de Kamer moet kiezen tusschen bezui niging en verkwisting, financieele orde of wanorde. De regeering stelde de vertrouwenskwes tie voor de aanneming harer voorstellen. De Kamer heeft daarop bij de stemming over de salarisverhooging dor ambtenaren met 356 tegen 171 stemmen het communis tische amendement verworpen strekkende om met 147 millioen francs de credieten te verhoogen, die door de regeering waren aangevraagd. Ook de Senaat heeft het ontwerp in zake de verhooging der salarissen van de amb tenaren goedgekeurd. Ierland. Keirn O'Higgins uitvaart. Geheel Dublin rouwt. Onder aangrijpende deelneming van dui zenden aanhangers is Dublin gisteren ge tuige geweest van O'Higgins laatsten tocht. Het zakenleven der stad stond geheel stil; bijna geen winkel was open; allo regeerings- gebouwen waren gesloten, de gerechtshoven eveneens. In de St. Andrew's kerk, waar een Requiem-mis werd opgedragen, waren bijna alle leden der reggeering, de parle mentsleden, de vertegenwoordigers van buitenlandsche staten, de hooge regeerings- amhtenaren en rechters van de hooge ge rechtshoven aanwezig. Na de mis werd het stoffelijk overschot op een door de nationale vlag gedekte af fuit geplaatst en zette de trieste stoet zich in beweging. Slechts ééh groote krans van witte bloemen dekte de baar, die gevolgd werd door een groot aantal wagens hoog- beladen met kransen en bloemkruisen. Achter den stoet volgden de leden van de Dail en den Senaat te 'oet, gevolgd door een groot aantal autoriteiten. Dan kwamen verschillende troepenafdeelingen en bur gerwachten en duizenden vertegenwoordi gers van plaatselijke corporaties uit het geheele land. De stoet, welke een uuf noodig had om voorbij te trekken, was meer dan 1.5 K.M. lang. Langzaam schreed hij voort onder de tonen van een doodenmarsch door de straten van Dublin naar het, Glasnevin- kerkhof. Men schat, dat een half milli oen menschen langs de straten geschaard stond. Spanje Denkbeelden van Primo de Rivera. Een nieuwe V,o 1 kenbond. Het regeeringsorgaan „La Nacion" pu bliceert op een opvallende plaats het ont werp van een conventie, dat het huidige Volkenbondspact zou moeten vervangen en een nieuwen wereldvredesbond zou moeten stichten, die den oorlog zou moe ten afschaffen. Hoewel de „Nacionden naam van den ontwerper van dit schema niet publiceert, is het duidelijk en wordt het door iedereen toegegeven, dat het ont werp afkomstig is van Primo de Rivera, als vrucht van zijn overpeinzingen. Het grondbeginsel is, dat oen leger ge vormd zou moeten worden om aan de be slissingen van een vredes tribunaal meer kracht bij te zetten 'tegenover opstandigo leden van den nieuwen bond. Berekend wordt, dat de vredessterkte van dit leger twee millioen man zou moeten bedragen. Het zou worden samengesteld uit con tingenten, geleverd door alle landen, die tot den nieuwen bond toetreden. Het zou onder rechtstreeksch commando staan van een opperbevelhebber en van den generalen staf van deh nieuwen bond en onafhankelijk zijn van de leden, die de contingenten leveren. Het nieuwe vredestribunaal zou moe ten worden samengesteld uit oen afge vaardigde en een assistent-afgevaardigde van elk der deelnemende landen. Geen enkel land, hoe machtig ook,, zal meer dan deze twee afgevaardigden kunnen hebben, hoewel de militaire contingenten geleverd zouden moeten worden overeen komstig den rang en den rijkdom van elk der landen. Het grootste militaire con tingent zou geleverd moeten worden door Engeland, Duitschland, Frankrijk en Ila- liè\ en 'zou worden bepaald op elf eenhe den, terwijl het laagste contingent, één eenheid, geleverd zou moeien worden door kleine landen als Albaniq, Ierland, Nederland, enz. De ontwerper voert aan, dat, hoe groo- ter het aantal deelnemers is, hoe geringer de kosten der organisatie zullen zijn. De ontwerper van dit schema erkent, dat het een utopistisch plan kan schijnen. Hij gelooft echter, dat, als een der groote mogendheden het plan steunt, het een snelle ontwikkeling zal hebben. Een der oorspronkelijke denkbeelden in dat plan is, om het vredes tribunaal het recht te geven om bijvoorbeeld met militair geweld in Rusland tusschenbeido te komen, als de meerderheid der in den nieuwen hond vertegenwoordigde naties de Sovjet-regeering een gevaar voor de wereld zou achten. Rusland Nog steeds executies. De Russische marinekrijgsraad le Kroonstad heeft de weduwe van den vroegeren commandant der Russische Oostzeevloot, Kolopikof, wegens mede plichtigheid aan spionnage ter dood ver oordeeld. Haar man is onlangs wegens spionnage ten behoeve van Engeland ge fusilleerd. China. De Chineesrihe chaos. Een driehoeksóvereenkomst in China? De ontruiming van Sjantoeng door de nationalisten is, naar men algemeen aan neemt, thans voltooid en aan het West- front heeft Tsjang Tso-lin zijn leger ge heel teruggetrokken uit Honan De Ghi- neezen verklaren deze militaire operaties, waarbij geen druppel bloed vergoten wordt, met de bewering, dat er een drie hoeksovereenkomst bestaat tusschen Tsjang Tso-lin, Tsjang Kai-sjek en Feng Joe- sjiang, waarbij laatstgenoemd het beheer over Honan gelaten zou worden, terwijl Sjantoeng zou worden overgelaten aan Soen Tsjoean-fang, die geleidelijk het be wind zal overnemen van Tsjang Tsocng- tsjang, wiens vrijwillige terugtocht uit dit gebied verwacht wordt. Deze regeling zou voor alle drie par tijen aanvaardbaar zijn, daar Tsjang Kai- sjek zich - niet verder naar het Noorden durft wagen, o.m. omdat hij blootstaat aan oen aanval in den rug van Hankau uit. Wat Feng betreft, deze kan de Noor delijken niet alleen aanvallen en wenscht zijn eigen positie te consolideeren, terwijl Tsjang Tso-lin door deze regeling voor- loopig van alle gevaar bevrijd zou zijn. Tsjang Kan-sjek zal spoedig genood zaakt zijn, Hankau aan te vallen of zich anders moeten voorbereiden op een aan val uit die stad, waarvoor hij den steun noodig heeft van Feng Joe-sjiang, die, naar men zegt, de hoop koestert, aan den Jangtse een vruchtbaar toetsjoenschap le verkrijgen. Geslaagde tegenaanval van Tsjang Kai-sjek. Volgens berichten uit Hsoe-Lsjau-foo hebben Tsjang Kai-sjek's troepen aan het front in de provincies Kiangsoe en Sjan toeng een geslaagden tegenaanval onder nomen, waarbij zij tot Lintsjang zijn op gerukt. Mevrouw Borodin in vrijheid gesteld. Officieus wordt uit Warschau gemeld, dat Tsjang Tso-lin mevrouw Borodin en den diplomatieken koerier, die tegelijk met haar werd gearresteerd, op vrije voelen heeft gesteld. Mevrouw Borodin wordt naar Charbin gebracht, waar zij aan de Russische grensautoriteiten wordt overge geven. BINNENLAND UITBREIDING VAN DE BEVOEGD HEDEN DER BELASTINGAMBTENAREN Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot uitbrQiding van de wette lijke en administratieve bevoegdheden der belastingambtenaren. De Minister van Financiën deelt in de Memorie van Toelichting mede, dat dit ontwerp kan worden beschouwd als een vervanging van art. V der wet van 28 April 1927, houdende nadere voorzienin gen ten aanzien van de heffing van do vcr- mogenbelasting, de verdedigingsbelasting I en de inkomstenbelasting door een alge- mcene regeling. Het ontwerp is ingericht als een alge- meene machtiging aan den Minister van Financiën. Het was niet mogelijk alle wet- len (belastingwetfen en andere) waarin van belastingambtenaren sprake is. in het ontwerp te noemen. Evenmin kon worden voorgesteld, dat in alle wetten en beslui ten, waarin een bepaalde belastingambte naar wordt genoemd, daarvóór te lozen: rijksambtenaar, door den Minister van Financiën aangewezen. Een gevolg van dit ontwerp zal tevens zijn, dat, mocht lezijnertijd ter hetere com bineering van het heffen van verschillende belastingen instelling van een ander dienst vak noodig blijken, dit ontwerp-daartoe de gelegenheid zal bieden. UITVOERHANDEL IN HARING. Wetsontwerp tot voorkoming van misbruiken. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van haring betuig den zeer vele leden instemming met dit wetsontwerp. Zelfs heeft het verloop der protestvergadering, door den bond van Nederl. haringexporeturs tegen het wets ontwerp op touw gezet, de noodzakelijk heid van de door de Regeering voorgestelde maatregelen nog weder bevestigd. Do meening werd door sommigen uitge sproken. dat dit wetsontwerp te laat komt. Daarentegen waren weer andere leden voorshands niet overtuigd van de noodza kelijkheid van dwingend ingrijpen van den wetgever in dit bedrijf. Gaarne zou men inlichtingen ontvangen omtrent de wijze, waarop do Regeering zich voorstelt dit ontwerp, lot wet verho ven uit te voeren, ook met betrekking tot de kosten. Eenige leden vroegen waarom het wetsontwerp den handel in haring in het binnenland ongemoeid laat. Eenige leden zouden gaarne de verze kering ontvangen, dat de door de Regee- ring te treffen maatregelen zich niet zul len uitstrekken tot de visscherij zelve. Zij waren van oordeel, dat deze*geheel moet worden vrijgelaten. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een conferentie van delegatieleiders ter vloofconferentie te Genève schijnt gunstig* resultaten opgeleverd te hebben. Heden plenaire zitting. De Fransche Kamer heeft zich bij Poin- caré's voorstellen inzake de ambtenaren-, salarissen neergelegd. De Indië-vliegcrs te Karachie aangeko men. (Luchtv.). Nog meer onweders in Ditschland. (Bui- tenl. Berichten). BINNENLAND. Gedeeltelijke vrijstelling van wegenbe lasting. (2de blad). Schorsing der huurverordeningen te Am sterdam en Rotterdam. (Isto blad). De kosten van Kanalenaanleg. (Isto blad). Aanbesteding van Zuiderzee-werken. (2do blad). De jaarvergadering van den Ned. R.-K. Blindenbond. (1ste blad). Kapitein ter zee A. ten Broecke Hoek stra zal te zijner tijd vice-admiraal Gooszen opvolgen als commandant van de zee macht in Ned.-lndië. (Leger en Vloot, 2do blad). LEIDEN. Prof. Scheltema benoemd tot hooglee raar te Amsterdam. (1ste b'ad). Het resultaat van de archeologische on derzoekingen op Hoomburg. (1ste blad). Koninklijke besluiten. Rechterlijke macht Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsverv. in hot kanton Haarlem mr. W. G. J. Veenhoven, advocaat en pro cureur te Haarlem; is aan L .H. Berdenis van Berkelom op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrochler-plaats- verv. in het kanton Emmen, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Ned. R. K. Blindenbond „St. OdiIia". Vergadering van afgevaardigden. In heb St. Josephsgobouw te Utrecht werd Woensdag 13 Juli do Bondsvergade ring gehouden van afgevaardigden van den Ned. It. K. Blindenbond „St. Odilia". De vergadering die bijgewoond werd door een 40-tal R. K. blinden uit verschil lende deelen des lands, werd geopend door don voorzitter, den heer G. J. van den Berg, waarna het Bondslied werd ge zongen. Hierna sprak de voorzitter het ope ningswoord. Spr. heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder kapelaan Brandenhoff, adviseur van den Bond, alsmede Pastoor Rat té, adviseur van do afd. 's-Gravcnhago, die mede aanwezig was. Spr. zette hierna in 't kort hot doel van den Bond uiteen. Het doel is den blinden zooveel mogelijk te brengen in de samenleving en hen daar een plaats te bezorgen. Helaas is het zoo droevig dat onze kindoren, blinde kindo ren, al van het begin af miskend worden. Blinde kinderen kunnen geen beroep op de wet doen om onderwijs te krijgen. Ge streefd moet worden naar een leerplicht wet ook voor het blinde kind. Er moet ook een behoorlijke vakopleiding komen voor blinden. Er zijn nog zoo weinig blinden werkzaam in de ziende maatschappij. Wel wordt door particulieren wait gedaan, maar de Staat doet nog heel weinig. Wij zijn ook menschen, we missen alleen ons gezicht en anders niets. Maar daarom moe ten we steun hebben van de Overheid. Wo moeben niet altijd op een werkinrichting blijven. Een blinde kan ook in de samen leving werkzaam zijn. Spr. vertelt dat een wethouder van Rot terdam hem toegezegd heeft te zullen trachten eenige blinden te plaatsen. Am sterdam heeft ook blinden in gemeente dienst. Om ons doel te bereiken moeten wij, Ka tholieke blinden, één zijn in onzen Bond. De toestand in onze grootste steden is wel iets verbeterd. In Utrecht is de toestand echter nog niet rooskleurig. Ook iö Utrecht moeten wo een afd. krij'gen. Spr. wekt allen krachtig op om een drachtig zich achter het bestuur te scha ren en den Bond groot en stork to makoü. (Applaus). De notulen worden goedgekeurd. Uit de vergadering wordt gevraagd^" „Mijnheer do voorzitter: er is zoo juiefi een geestelijke binnengekomen. Mag ik ook weten, wis dat isV' Do voorz. deelt mee, dat binnengekomen

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1