Een oplichter gepakt. [jj kondigt onthullingen aan. Te Keulen is de beruchte oplichter Lud- Oertel gepakt. Hij werd al een paar ijr door de politie gezocht, maar wist j3r telkens te verschalken. Nu dook hij jjr, dan daar op en bezigde de bekende iju'van een klinkenden naam om argeloo- landgenooten geld af te zetten. Als ba- n.von Agloffstein" heeft hij te Dresden, lunchen, Keulen en Weenen omvangrijke pichlerijen gepleegd. gij is ook in ruimte betrokken geweest jjje verduistering van justitieelo akten te ,rlijn en moet bij zijn arrestatie hebben 2€gd, dat hij voornemens was daarover 0 boekje open te doen en zijn lastgevers iet namen te nemén. Dat kan belangwek- md worden! Grocte hitte in Joegoslavië. Sinds eenige dagen heerscht te Bel- rado groote hitte. In de schaduw werd. H temperatuur van 114 graden geconsta- (id, Te Serajewo is tengevolge van de foote droogte op verschillende plaatsen and uitgebroken. ge „Vreme'' verneemt., dat in Bosnia a gevolge van de hitte groote boscli- flnden zijn uitgebroken, vooral in de igeving van Ham Piessak, waar zich 1 jachtslot van koning Alexander be idt. Er zijn troepen gezonden om te achten, uitbreiding der branden te jorkomen. Hoteldief gearresteerd. Een reeks koteldiefstallen, die in de atsle helft van het laatste jaar te Ber- d gepleegd waren, zonder dat de dader ildekt was, is thans opgehelderd. Te Brussel is het aan de politie gelukt, a 28-jarigen Diomede Digszlink, die uit lOekraine afkomstig is, te arresteeren ieen deel van den buit in beslag te ne- 3i, die uit zeven hoteldiefstallen te Ber- a afkomstig is. De thans gearresteerde hoteldief werkte !gens de „Voss. Ztg." in de grootste ste- d en luxe badplaatsen van alle Euro- escbe steden en gebruikte als transport ed bijna uitsluitend het vliegtuig. Zoo werd vastgesteld, dat hij in Juli n het vorige jaar van Poppot vloog, een l (e Berlijn bleef, daar een hoteldiefstal sgde en reeds den volgenden dag per fgluig naar Brussel verder vloog. In liet bezit van den misdadiger vond ra niet minder dan een kwart pond on- lelte briljanten en safieren. Dieven in de Mariakerk ie Aken. Zaterdagavond laat, klom een tweetal i sonen, tijdens een hevige regenbui, op a stelling, die was aangebracht voor de isters van de Mariakerk te Aken, die ii rsteld moesten worden .Ongemerkt wis- d t de dieven in de kerk te komen en le- [den een offerblok van zijn inhoud. ij De zuster van den koster, mej. Robentz, 11 lawaai in de kerk opgemerkt en waar- ri üffde haar broeder. Deze telefoneerde h politie, weïke spoedig ter plaatse was ii de kerk omsingelde. Enkele politie- onen gingen door de sacristie de donke- kerk binnen. Plotseling werd het elec- ch icht aangedraaid en de dieven wer-. i ontdekt, ze stonden nog bij een offer- k.De kerkdieven werden gearresteerd. FIMCIEN EN OECBMIE. BINNENLAND. MENWERKING VAN CIRCULATIE BANKEN. Pa conferentie., die dezer dagen te New J. ik is gehouden tusschen de heeren pjamin Strong, gouverneur van de Ee- ral Reserve Board, Sir Montagu Nor- es 0, gouverneur der Bank van Engeland, ij. Schacht, president der Duitsche Rijks- i en den heer Rist, onder-gouver- 3 ir der Bank van Frankrijk, wekt le- Ji dige belangstelling in de financieele a: ogen der geheele wereld. Betreffende onderwerp der besprekingen zijn gee lt; lei officieelo mededeelingen gedaan; men weet, dat deze het karakter gedragen van eenvoudige gedacli- q wisselingen. "der de besproken vraagstukken, zal öi op de voorgrond getreden zijn de po-, A k der Banque de France en de mo- ilheid van valuta-stabilisatie in nkrijk. aal I® Banque de France heeft sinds eind 4 snber 1926, om den franc op een van 124 per Pond Sterling te ■waven, enorme hoeveelheden buiten ge wissel op do Parijsche markt i! tol koopen, en dat zij op deze wijze oi witenlandscben wisselvoorraad beeft i Ngen {er waadde van ca. 180 millioen oj J Sterling. Deze Ponden waren in iffl in depot gelaten bij een tiental onstellingen, en biervan werd 20 ni gebruikt voor de terugbetaling iè «33 millioen aan de Bank van En- fi op 22 April j.l. Ongerust over onafgebroken omvangrijke toestroo- S^an kapitaal uit het buitenland, dat I Noest opnemen en waartegenover zij ji No moest cremeren, besloot de Banque tl «ance einde klei om op directe en Peke wijze op de Londenscke markt 'heden, waarvan do meeste deviezen, baar waren verkocht, afkomstig wa- tiaar doel was om, door onttrekking P>ud aan de Bank van Engeland, de dd markt mnder ruim te maken, de Ssen te verhoogen, een beperkiug pielen te veroorzaken en den vloed kapitalen, die baar dreigde te over- eik totstaan te brengen. Hierdoor tTele incidenten en groote beroering fgand ontstaan. fl LrPie n°s" hï0! geregeld. De fi Norman en Strong zijn, in tegen- 4 /i?et hetgeen Dien in Frankrijk en i de Banque de France gelooft, ii ®aening, dat verreweg bet grootste l de buitenlandsche wissels,, die ti hatste zes maanden te Parijs zijn 3 bestaan uit teruggekeerde kapitalen, die vroeger naar het jj r^.^.waren uitgeweken. Onder deze ^hedeü zouden, do Franscbe fi nancieele autoriteiten geen aanleiding hebben, om zich te verzetten tegen een normaal, en overigens onvermijdelijk, ver schijnsel. Bovendien, indien de speculatie tusschenbeide is gekomen en ook thans nog actief optreedt, dan wordt zij hier toe gebracht zoowel door het herstel van de staatsfinanciën en het verrouwen in Frankrijk als door de onzekerheid ten aanzien der valuta-poliielc van den heer Poincaré, die zich er steeds van heeft weerhouden op juiste wijze zijn bedoelin gen weer te geven en die langen lijd de hoop heeft gewekt op een sterkere revalo- rïsalie van den franc. De Angelsaksische circulatiebanken verwonderen er zich overigens ecnigs- zins over, dat men zich in Frankrijk voortdurend over de buitenlandsche spe culaties beklaagt, die den franc nu eens a la hausse, dan weer a la baisse ge bruikt. Uiteraard maakt de speculatie slechts gebruik van den toestand, die zich voordoet en richt zij zich naar de len- denz, die haar direct of indirect wordt gesuggereerd. Nu is er geen twijfel aan, dat de houding der Franscbe Officieels kringen langen tijd" den indruk gewekt heeft., en die zelfs thans nog dikwijls maakt, dat een hausse-transactie in francs niet anders dan succes kan hebben. Voorts schijnen de heeren Strong en Norman vast overtuigd te zijn, dat de toestand van de markt te Parijs, zelfs wanneer de toe- strooming van buitenlandsche wissesls mocht aanhouden, lang niet zoo veront rustend is als die te Londen, waar de gouden standaard onophoudelijk moet worden verdedigd. Inderdaad zou de Ban que do France, en hierin zit de kern van dc zaak wanneer zij groote hoe veelheden goud aan Londen onttrok,, of aanzienlijke omzettingen van Ponden in dollars uitvoerde, de stabiliteit van den Britschen wisselkoers in gevaar brengen; bovendien zou zij op deze wijze de even tueel© liquidatie van haar eigen tegoed in Ponden Sterling des te moeilijker maken. Aan den anderen kant zou een verhoo ging van het officieelo disconte zoowel voor de Engelsche industrie als voor de Britsche schatkist zeer nadeelig zijn. Zoowel te Londen als te New York is men van meening, dat de> eenig mogelijke oplossing te Parijs zelf moet worden ge zocht, en dat 't een dwaling zou zijn, te trachten, via Londen zijn doel te bei-eiken. De schade, die hierdoor aan Engeland, en dientengevolge ook aan de continentale markten zou worden toegebracht, zou, naar het schijnt, veel grooter zijn dan de voor deden, die hiervan te Parijs zouden wor den verkregen. Alleen de wettige definitieve stabilisatie van den franc, op basis der tegenwoordige koersen, kan in Frankrijk een gezonden monétairen toestand scheppen. De toe- strooming van kapitalen uit het buiten land zal dan niet meer geleid worden door de onzekerheid ten aanzien van do valuta-politiek van den heer Poincaré, maar zij zal weder beheerscht kunnen worden door hét mechanisme van den rente-koers. Het is inderdaad paradoxaal, dat de kapitalen naar Frankrijk blijven vloeien, waar de rentekoersen, tenminste voor geld op korten termijn, veel lager zijn dan overal elders in Europa (nauwe lijks 3 voor eendaags leeningen en 1% a 2^ voor particulier disconto. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beynes. Naar wij vernemen zal in de huilen gewone aandeelhoudersvergadering van 19 Juli worden voorgesteld, om de statuten te wijzigen, nl. om alle aandeelen te ver minderen tot 750. De aandeelen zullen over 1927 nog naar de volle f 1000 wor den uitbetaald, wat het dividend betreft. De afschrijving der aandeelen heeft plaats volgens de nominale waarde. Op elk aan deel wordt dus 250 in contanten uit betaald. Vlrder wordt aan de aandeelhouders vergadering voorgesteld om in de statuten te bepalen, dat van do winst na de af schrijving 'allereerst aan de houders der cumulatief pref. aandeelen zoo mogelijk 8 pet. wordt uitgekeerd. Daarna zal aan de houders van pref. aandeelen zoo mo gelijk 7 pet uitgekeerd worden over het nominale bedrag hunner aandeelen, ter wijl van het daarna overschietende aan de houders van gewone aandeelen 5 pot zal worden uitgekeerd. De directeur, de heer A. Beynes, deelde mede, dat de N.V. thans over veel contan ten te beschiklcen beeft. Daarvan is slechts een rente te maken van 3 a 35 pet., terwijl aan de houders der cumulatief pref. aan deelen 8 pet. moet worden uitbetaald. Dat is natuurlijk geen economische zaak. Het gaat met het bedrijf bevredigend, zooals in het laatste jaarverslag is opge merkt, maar het aanwezige geld is oogen- blikkelijk niet in materialen voor orders om te zetten. De 8 pet. cumulatief pref aandeelen, die ongeveer 7 jaar geleden zijn uitgegeven,, drukken natuurlijk het bedrijf. Vandaar dat getracht is, om het aanwezige contante geld te gebruiken voor vermindering van het aandeelenka pitaal. Het maatschappelijk kapitaal wordt dan met 503.750 verminderd. De cumulatief pref. aandeelen zijn inder tijd aan dc markt gekomen tegen 105 pet. deelen, 't is mogelijk, kan misschien zijn nut hebben, ofschoon naar ik meen een vrij behoorlijk gebruik gemaakt kan wor den van het dagblad en van andere bla den, waardoor ook de leden zijn te berei ken, terwijl de meesten toch wel .reeds verschillende organen van vereenigingen zullen ontvangen, zoodat het vrijwel voor de meesten ondoenlijk zal zijn alles bij te houden. Doch, zooals gezegd, hierover wil ik niet oordeelen. Maar wel, dat zoo al een vereeniging meent zulk een blad uit te moeten geven, de Katholieke leden van die ver eenigingen verplicht zijn te zorgen, dat in zulk een blad geen ideijen worden ge propageerd, die strijden met onze ge- loofs- en zedeleer ook niet door middel van advertenties en dit is met bovenbe doeld blad wel het geval, wijl er in voor komt een advertentie van den Nieuw Malth. Bond. Tal van Katholieken zijn lid van een of andere womngbouwvereeniging, soms zelfs van meerderen lid en zoo dan die vereeniging meent een blad te moeten uitgeven, dan dient zij ten minste in zoo ver do neutraliteit te bewaren, dat zij zich onthoudt van alles wat strijdig is me de opvatting van anderen omtrent ge- loofs- en zedeleer. Zou het niet gewenscht zijn, dat een van de Katholieke honden tegen dit mis bruik optrad, door voor eerst te onder zoeken, welke woningbouwverenigingen bij de „Federatie" zijn aangesloten, welke Katholieken van deze vereenigingen lid zijn, om dan deze te bewegen gezamenlijk hun invloed aan te wenden oen eind aan dien ongewenschten toestand te maken of te overwegen of er wellicht nog iets anders kan en moet gebeuren? Wie neemt hiertoe het initiatief? Een opmerker. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het volgende mij Zaterdag 9 Juli j.l. overkomen, verzoek ik u beleefd opname van het volgende: Ik wilde genoemden datum van Leiden over den Haag naar 's-Hcrtogenbosch me.t den trein die 16.38 uit Leiden ver trekt (aankomst in den Haag 16.52, vertrek den Haag 16.56). Ik vroeg aan het loket een kaartje, maar de juffrouw die het loket bediende zeide mij, dat zoo iets niet ging. Volgens haar moest ik een kaartje koopen tot den Haag en in den Haag een ander naar 's-Hcrtogenboscb. In den trein besprak ik het geval en daar werd mij gezegd dat de loketbeambte mij best had kunnen helpen. Bij aankomst in den Haag wendde ik mij direct lot den conducteur daar ik in den Haag weinig rijd had en zette hem het geval uiteen. Deze zei., dat men mij in Leiden ook had kunnen helpen Gaat u maar in den trein zitten en in R'dam' komt alles terecht. Ik gaf mijn kaartje af en reisde verder. lu R'dam is dan ook alles1 terecht gekomen, maar ik vraag mij af: had die juffrouw mij in Leiden niet kunnen helpen. Indien ik in den Haag een kaartje had moeten koopen, dan had ik daar zeker den trein gemist. Is dat nu medewerken met 't rei zend publiek? Hoogachtend, Leiden, ll-7-J27. W. MEN ZEN. WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN Intern, oogheelkundig congres. Te Scheveningen is gisterenmiddag het internationaal oogheelkundig congres, waarop twintig landen zijn vertegenwoor digd, begonnen. Het Nederlandsch Oog heelkundig Gezelschap wordt vertegen woordigd door prof. dr. G. F. Rochat uit Groningen en prof. dr. J. van der Hoeve uit Leiden. Het congres, dat een besloten karakter draagt, zal vermoedelijk Donderdag ge sloten worden. KANTONGERECHT HAARL.MEER. Het rapen van reigercieren. F. v. H. te N. Wetering Gem. Al kemade, heeft eieren van wilde vogels gezocht en medegenomen. De eieren zijn in beslag genomen. Getuige A. Mel- ling te Haarlem heeft de eieren gekeurd en geconstateerd dat liet reigereieren wa ren van de Blauwe Reiger. Eisch tegen verd. 8 of 8 dagen uitspraak comform met verbeurd verklaring der eieren. De gebruikelijke overtreding. P. v. W. v. d. timmerfabriek Havo te II i 1- legom, heeft de arbeidswet overtreden Verd. laat verstek gaan. Getuige Albert Joostma, arbeider te Hillcgom, verklaart dat het druk was, en om dien reden was er doorgewerkt. Getuige wist niet of verd. overwerk vergunning had of niet. Eisch 5 x 3 of 5 x 3 dagen. Uitspr. conform. Een hardrijder. W. H. van der G. te Voorburg, stond terecht wegens overtreding motor- en rij- wielwet. Verd. heeft in de gem. Hi lie- go in te snel gereden. Verd. ontkent. Ge tuige Wesseling, rijkspolitie te Santpoort, was op inspectiedienst per auto en heeft verd. een tijdlang achtervolgd om te con- statoeren dat het varieerde van 50 tot 80 K.M., en dat op een zeer drukken weg. Eisch 20 of 10 dagen. Uitspr. conform. Onvoorzichtige autobusbestuurder. H. van H. chauffeur te Q u d o Wo t fi ring, heeft op den weg nabij Rijpwetering het verkeer in gevaar gebracht. Verd. ont kent. Hij bestuurde 'n 24-pcrsoons-autohus en heeft nog nooit gevaarlijk gereden. Get. Petrus Tempelman, Handelsagent te Lei den, was met zijn auto in de berm gaan staan toen verd. naderde. Verd. is toen doorgereden, hoewel hij klaarblijkelijk niet heeft kunnen passeeren, en heeft toen de auto van getuige aangereden. Getuige A. Straman, Ambtenaar aan het departement van Marine te Voorburg, zat bij getuige Tempelman in de auto en geeft ook aan verd. de schuld. Eisch 5 of 5 dagen, uitspraak conform. Visch op maat. P. G. de Kr., machinebankwerker te Leiden, heeft ido visscherijwet overtre den. Hij had in de Haarlemmermeer te kleine visch gevangen. Verd. bekend. Hij was werkloos en was toen gaan visschen, maar wist niet dat de visch aan maat on derhevig was. Eisch 3 of 3 dagen hech tenis; uitspraak 2 of 2 dagen met de opmerking dat hij nu weet dat er een maat is. Uitspraken: W. van der L. art. 460 aangehouden; G. A. idem idem; W. W. Haarlem Visscherij wet 3 of 1 week tuchtschool; H. V. Haar lem idem 3 of 3 dagen; J. W. Amstel veen idem 3 of 3 dagen; W. R. Haarlem, idem, 2 of 2 dagen; G. B. Haarlem Bijz. Visscherijregl. 4 of 4 dagen; B. E. Haar lem idem 4 of 4 dagen; J. K. Haarlem idem 4 of 4 dagen; C. van R. Alkemade Motor en Rijwielwct 3 of 1 week tucht school; J. van der M., Haarlem idem vrij spraak; B. V. Hillegom Motorregl 8 of 8 dagen; G. B. Haarlemmermeer idem 5 of 5 dagen; L. K. Aalsmeer Spoorwegwet 2 of 2 dagen; J. van der V. zonder vaste woonplaats A. P. V. Leimuiden 3 of 3 dagen; B. G. Bennebroek A. P. V. Hille- gom 2 of 2 dagen; G. de H. Haarlem A P. V. Hillegom 3 of 3 dagen; J. V. Kat wijk aan Zee Keur Haarlemmermeerpol der 3 of 3 dagen; G. v. d. B Warmond Keur Rijnland 5 of 5 dagen; D. E. Alke- raade idem 5 of.5 dagen; E. E. Alkema de idem; T. v. da V. Lisse Verkeersverord. Haarlemmermeer 8 of 8 dageen; A. G. Hillegom A. P. V. Hillegom 2 of 2 da gen; P. V. Lisse A. P. V. Lisse 4 of 4 idagen; F. G. Haarlemmermeer Leerplicht wet 4 of 4 dagen; J. F. Hillegom Leer plichtwet 5 of 5 dagen; H. v. d. W. Hil legom 4 of 4 dagen,- G. van L. Hillegom idem 5 of 5 dagen hechtenis; P. D. Hil legom idem 5 of 5 dagen; D. M. Hillegom idem 5 of 5 dagen. G. R. Haarlemmer meer Arbeidswet 6 of 6 dagen; J. van H. Haarlemmermeer Motorregl. 2 of 1 week tuchtschool; J. van R. Wassenaar idem f 8 of 8 dagen; G. S. Haarlemmer meer idem 4 of 4 dagen; H. van H. Lisse idem 4 of 4 dagen; A. J. Lisse idem f 4 of 4 dagen; J. do K. Haarlemmermeer idem f 4 of 4 dagen; T. R., Haarlemmer meer idem 4 of 4 dagen; J. de L. idem idem 5 of 5 dagen; W. E. Haarlemmer meer 435—80 W. v. Str. 19 of 19 dagen; H. O. Motorregl. 3 of 3 dagen; J. R Haarlemmermeer 2 of 2 dagen; G. B. idem 4 of 4 dagen; H. H. Beverwijk idem 4 of 4 dagen; T. Z. Haarlemmer meer idem 4 of 4 dagen; L. K Haar lemmermeer idem idem; J. A. Heemstede idem 4 of 4 dagen, UIJ H3E OMGraNG HILLEGOM. Ondertrouwd; J. Klomp en M. v. d. Wilk. A. Z. Renier en G. J. van De'ft. Getrouwd: G. Warmerdam en A. van der- Linden. V. H. A. van der Voort en L. G. van der Schoot. S, J. Kleijn on M. A Lammens. Geboren: z. van A. D. van der Zan- do en Heeres, d. van G. Starreveld en Duitman. d. van J. van der Wéijden en v. d. Meij. d. van W. Bentinck en de Lange. d. an G. van der Burg en Kruyff. z. van H. C. Litjens en Jonkheer. z. van L. Bijl van Duyvenbode en van der Jagt. z. van A. G. Zwagerman en Scholte. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bcltenvciiing. Stond het er, omreden de bloembollen dit seizoen later gerooid worden dan gewoonlijk omdat hel koude weer en de vele regens het afsterven der hollen belemmerde, aanvankelijk voor als of dc eerste veiling van droge bollen niet zou doorgaan, al was deze per advertentie in dit blad reeds aangekondigd, we kunnen thans mededeelen dat de opgegeven num mers voldoende zijn on deze veiling te houden zoodat de kweekers hun opgaven als gehandhaafd kunnen beschouwen. LANGERAAR. Pastoorsjubileum. Zondag j.l. herdacht de Pastoor, de Zeerecrw. h'cer Bonnet, zonder uiterlijk vertoon, dat zijneerw. 12i jaar als Pas toor werkzaam is, waarvan 10 jaar te Bleijswijk, on bijna 2* jaar in onze Pa rochie. Door verschillende vereenigingen werden bloemen aangeboden. NOORDWIJK. Personalia. Do eerw. Zuster Eleonora gediplomeerd verpleegster van het Wit Gele Kruis, slaagde dezer dagen te Rotter dam voor het examen voor wijkverpleging. Te Amsterdam slaagde de heer P. J v. d. Weijden Pzn.. voor bet examen Han delsdiploma Schoonschrijven, leerling van „Kennis is Macht" te Leiden. De heer Jac. v. d. Voort Pzn. is te Js-Gravenhago geslaagd voor het examen L O. NOORDWIJK-BINNEN. Aanrijding. Door hol onhandig af springen van een wielrijdster geraakte de heer v. B met zijn rijwiel, dat was gela den met fleschjes bier enjimonade onder de met bloembollen geladen vrachtauto van den heer B. alhier. Het rijwiel werd zeer belangrijk beschadigd en de f'eschjes bier en limonade geheel vernield, van de vrachtauto werd het voorspatbord bescha digd. Den heer B,, die zelf de auto be stuurde, treft-geen schu'd OEGSTGEEST. Geboren: Petrus Johannes Maria z. v. H. G. M. van Waes en A. M. A. Vree burg. Antje d. v. H. de Geus en G. Hoff. Roelofje Jenli^na Alberdina d. v. M. Zandbergen cn A. II. Wesselink. Dirk Jacobus Cornelus z. v. M. Verhoeve en T. Barhoorn. Frederikus z. v. H. Kranenburg en J. do Rooij. Wesula Eli zabeth d. v. P. H. M. S. van der Voort en M. A. Nickel. Ondertrouwd: J. H. van Steenher- gen te 's-Gravenbage cn W. J. van Kuijlen Gh. Lasander te Batavia en W. H. d. Lecq. Gohuwd: J. Th. Cornelissen to LoT den en G. A. van der Hoeven. RIJPWETERING. Voetbal. Zondag j.l. hadden allo dritf de elftallen van D. V. O. een wedstrijd te spelen. Het derde speelde tegen een elftal uit Kudélstaart. Het einde kwam mof. 2O voor Kudélstaart. Daarna kwam D. V. O. I in het veld te-, gen S.N.A". I uit Stompwijk. Tot een mi nuut voor het einde stond het nog 11, toen de midvoor van S.N.A. als een pijl uit den boog met den bal aan kwam rennen en. keihard inschoot, wat dan ook de over winning bracht. De laatste wedstrijd was D.V.O. IIS. N.A. Het einde kwam bier met 10 voor D.V.O. STOMPWIJK. Geboren: Dirk z. van W. v. Dijk en M. Both. Johannes Theodorus z. van G. J. v. Veen en E. M. Kncppcrs. Pe trus Christianus Cornelia z. van H. de Bruijn en L. C. A. v. d. Stap. OndcVrtrouwd: Engelbertus Petrus Hooijmans en Wilhelmina Anna Heems kerk. Overleden: Petrus Jacobus van d« Sande 9 mdn. Gerrit Bouter 30 j. VEUR. Geboren: Wilhelmina Glasina d. van G. M. van Oosten en L. W. Davinds. Petronolla Alida d. van Bartholomeus H. v. Veen en H. v. Oosten. Gcrlofke d. v. M. v. d. Werf en Y. Wadman Wouter z. van J. G. G. de Wit en F. i. ''reepe. Helena Adriana en Antonius li curieus d. en z. an H. Muusers en E. Frekon. Johannes Nicolaas Gerardus on Elisabeth Theodora z. en d. van J. Th. v. d. Hoeven en W. Middendorp. Teunis z. van J. v. d. Veen on P. Niuwpoort. Ondertrouwd: Wilhedmus Johan/- nes Cornell's Vis en Christina Borst. WASSENAAR. Personalia. Do heer G. van Barnc- veld, volontair ter secretarie alhier is Maandag geslaagd voor het diploma can- didaal gemeente-secretaris, Katholieke Garde. Maandagavond vergaderde in het Patronaatsgebouw alhier do Katholieke Garde. De voorzitter heette alle aanwezigen hartelijk wegkom, meer in het bijzonder den Zeerecrw. heer G. Ver min, misionaris in Madras, dio zich bereid had verklaard dezen avond oen en ander to vertellen uit het missieleven in Engelsch ïndië. Spr. betreurde liet, dat niet meer he^ngstellenden aanwezig waren, maar kon dit wel begrijpen in dozen tijd. Hij hoopte, dat de Eerw. spreker in het najaar nogmaals gelegenheid zou hebben, voor do Garde op te treden. Hierna herdenkt do voorzitter den pen ningmeester der Garde, die door een zeer ernstige ziekte is aangetast. Spr. kon me dedeelen, dat hij herstellende was, en uitte de beste wensclien voor een spoedig alge heel herstel Verder wt»rd medegedoo'd, dat zeer binnenkort een fooslnvond zal worden georganiseerd. Vervolgens verkreeg de zoereenv. lioér Vermin het woord. Spreker begon met te zeggen, dat hij gaarne de uitnoodiging had aanvaard, om voor de Garde op (o treden. Hij had wel eerder van een garde gehoord, maar dan in dien zin, van een korps ter bescherming van oen keizer, ko ning of kroon. I-Iooveel meer mocht hij dan nu gaarne optreden voor een garde, die zich ten doel stelt de bescherming van het H. Geloof. Spreker deelde mede, dat hij zich tot Wassenaar bijzonder aangetrokken ge voelt, omdat hij daar 25 jaar geleden on der pastoor Bruijslens, die hem als pas toor van Noordwijkcrhoui had gedoopt, zijne eerste plechtige II. Mis had mogen opdragen. Daarna kwam Z.Eerw. tot zijn rul rwerp. (lp de eerst" plants gaf hij een beeld van Engdsrh-Indii', waarin zijn een op een bord getoekend kaartje, gaf een opsomming van de toestanden cn de stre ken, waar de meeste Katholieken worden gevonden. Spreker wees er op, dat er nog een gebied bestond, waar 600.000 Thomas christenen wonen, afstammelingen van hen die door den Apostel Sl. -Thomas tot het geloof werden gebracht. Vervolgens ver telde hij een en ander van zijn eigen Mis- siestatio, welke een gebied beslaat zoo groot als ons land cn half Berlijn er bij, wees op de moeilijkheden bij de bckecring, het zware missonarlslcvcn. In deze statie is thans veel bereikt. Er zijn kerken en ka- pe'len, scholen voor lager en middelbaar onderwijs, een gymnasium, een kweek school en een seminarium. Tot slot wees Z.Eerw. op datgene, wat den Missionaris een steun is bij zijn ar beid. Het aandragen door de Katholieken dor wereld van Wierook, Myrrhe cn goud, en deed een beroep op allen, om door hun gebrd den M'sionaris ter hulp te komen. Dc voorz bracht allen dank voor hun aanwezigheid cn den Z.Eerw. Pater voor zijn heerlijke lezing. Hij hoopte, dat do Gardisten bij de viering van het 25-jarig Priesterfeest van Pater Vermin in het najaar niet zouden achterblijven, om hem dan te danken Hierna sluiting met den Chr. Groot. WOU BRUGGE. Om een hek. Een paar jaar geleden werd bij Polderverordening verboden, dat op af bij do brug, geen samon.scho'ingm, z.g. „beurs", mocht plaats hebben, en verplaatste die „beurs zich naar den Ach terweg alhier. De bewoners aldaar ver zochten aan den eigenaar, den heer V., hond hunne woningen een hek, daar zo ook op hun vrijheid waren gesteld, het geen geschiedde. Maar nu kreeg do heer V. omtrent het plaatsen van dal hek een proces-verbaal, dat ten s'olte, zelfs in liooger beroep, t'cn gunste van hem werd beslist. Wie nu dacht, dat de zaak hiermede was afgeloopen, Moeg de plank mis, nu kwam het bestuur van den polder „Vicr- ambacht" in actie (het hek staat langs den polderweg) en brak, kort cn goed, het hek af. Zoodat deze zaak opnieuw weder voor den rechter zal komen, daar de heer V. nu over deze handelwijze een klacht heeft gedaan. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie M. de R. Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. 't Was niet geheel toevallig, dat ik de zer dagen! een exemplaar in handen kreeg van het blad „Volkshuisvesting'' en meen verplicht te zijn op iets te wijzen, opdat Katholieken die lid zijn van een woning- bouwvereeniging, aangesloten bij de „Fe deratie van woningbouwvereenigingen''0 die dit blad uitgeeft, hun invloed zullen aanwenden, dat een eind wordt gemaakt aan een verderfelijke reclame in dat blad gemaakt. Of woningbouwvereenigingen een eigen orgaan noodig hebben wil ik niet beoor-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5