WOENSDAG 13 JULI 1927 18e Jaargang No. 5616 ■ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl) vooruitbetaling fl, Leideü 19 cent pei week 12.50 per kwartaaL onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL uco per post I 2.95 per kwartaal. geïllustreerd Zondagsblad ls voor de Abonné's ver* inbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- 'etaling- Afzonderlijke nummers 5 ct, met Ge'ülnstreerd 9 ct Dit blad verscbijot eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlSn 30 cent per regel Vooi Ingeionden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend Kleine adverlentlën, van ten hoogste 80 tvoordon, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur cd ver huur,' koop eu verkoop 10.50. MHER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- 'BUITENLAND Volkenbond De Internationale Hulpunie. )e Conventie goedgekeurd. De Volkenbondsconf eren lie tot stichting een internationale hulpunie is giste- gesloten na de eenstemmige goedkeu- ,i van de conventie en de statuten der ^nationale hulpunie. De definitieve sl der conventie beperkt de directe Ipverleening door de wereldunie tot sle kuip bij rampen van zulken hui- igewonen omvang, dat het getroffen onmachtig is de eerste nooden te le- i. Voor het overige zal de wereld- streven- naar co-ordinatie van de weiingen van steunorganisaties en sr aanvaarding door alle volken van beginsel der wederkeerige interna^ sale kuip verleening. Ten einde de kan- der universaliteit te verhoogen zal de reldunio slechts optreden tot hulpver- ling aan tot de unie toegetreden lan- Iedere toetredende regeering zal zoo- maal zevenhonderd Zwitsersche nken moeten betalen als het aantal lieden van het land in zake de jaar- sche contributie aan den Volkenbond iraagt. Nederland met twintig eenhe- i der Volkenbondshegrooting zal dus toetreding 14.000 Zwitsersche franken nog geen zevenduizend gulden hebben betalen. Verdere staatsbijdragen zijn verplicht. Ofschoon de eenstemmige dkeuring der conventie een groote wil voor den sympathieken Italiaan- ;?d senator Ciraolo is, die vijf jaren den geheel alleen dit denkbeeld voor eerst verkondigde en met groote vol ding steeds voorwaarts bracht, is een initieve overwinning nog steeds niet zekerd. Gisteren onderteekenden slechts gen der drie-en-veertig op de confe- itie vertegenwoordigde staten de con- ie, namelijk België Bulgarije, Co il^ Cuba, Duitschland, Equator,, Ita^ Monaco en Spanje. Duitschland Begrafenisplechtigheid van prins Sigismund van Pruisen. Under groote belangstelling is gist'e- lin de oude kerk te Glienecke, nabij tsdam, het stoffelijk overschot van ins Friedrich Sigismund van Pruisen naar gemeld tijdens .het. rentournooi ■nzerng aan de gevolgen van een val ajn paard is bezweken) naast zijn er, prinses Margerethao, bijgezet. Bij de rouwplechtigheid waren o.m. wezig president Von Hindenburg, ge- aal-veldmaarschalk Von Mackensen talrijke hooggeplaatste voormalige lische en buitenlandsche officieren. On- wellijk achter de lijkkist volgde het Idingspaard van den prins, „Heiliger De weduwe van prins Sigismund aan den arm van den ex-kroon- Tijdens de plechtigheid cirkelde een ader vliegtuigen boven Glienecke. Frankrijk. nieuwe Fransche kieswet. gemeld, is de nieuwe kieswet Fransche Kamer aangenomen. Toornaamste wijziging komt hierop t dat een afgevaardigde om gekozen djn bij eerste stemming op zich moet «nigen: le. de volstrekte meerder en het aantal uitgebrachte stem- i en' 2e. een aantal stemmen,, gelijk minstens één vierde van alle inge ven kiezers. Bij herstemming is de lelijke meerderheid voldoende om Jaen te' worden. 'et aantal afgevaardigden zal 611 be koopt de regeering gevaar? ^toestand der regeering laat zich ern- ^nzien door een conflict, dat gere- m tusschen den minister-president Cear® en de Kamercommissie van finan- k betreft de verhooging der salaris der ambtenaren. Poincaré heeft daar na voorstel ingediend, dat echter f het oordeel der commissie niet ver ?in&. Deze wil dat de salarisver- voor alle ambtenaren ingaan zal j.Aug. 1926, terwijl Poincaré dit niet P? vindt voor de kleinere ambtenaren F® salaris reeds in tegenstelling met ^gere ambtenaren, de coëfficiënt vijf toegepast. Niettemin nam de com- 17V oe motie aan waarin terugwerken- «acht voor alle salarissen wordt ge- t en zij heeft daartoe de gevraagde «en met 425 millioen verhoogd. Bij ^sprebingen met den voorzitter-rap- ^0r beeft Poincaré beslist geweigerd I v®booging te aanvaarden. Dit zal |^ln de Kamer moeten uitgevochten ."5 ^et de zitting met oenigen angst det, aangezien de verkiezingen reeds bet zicht zijn en daarom te vree- dat vele Kamerleden zich door e stemmen de gratie van de ambte naren in hun district zullen willen verze keren. Poincaré verklaart het voorstel der commissie onaannemelijk op consti tutioneel gronden en er is dus geen sprake van, dat hij zal toegeven, zoodat het vasthouden van de meerderheid aan het gevallen besluit een crisis ten gevolge hebben zou. Hierbij moet nu blijken of de boosheid der rechterzijde over de houding der regeering inzake de nieuwe kieswet zoover gaat, dat zij Poincaré zouden laten vallen. Ierland. De tragische dood van O'Higgins. Negen personen gearresteerd. Het is nog te vroeg om vast te stellen, welke invloeden de moord op minister O'Higgins op den po-li tieken toestand in Ierschen Vrijstaat hebben zal. De openbare meening is nog steeds onder den indruk van den aanslag en is nog niet in staat geweest zich een goed oordeel te vormen over de afschuwelijke zaak. Het lijk van den minister is van zijn woning naar het Mansion House in Du blin overgebracht, waar het werd opge baard. Vervolgens werd het vervoerd naar de roomsch-katholieke kerk, terwijl de be grafenis op staatskosten heden (Woens dag) plaats heeft. De koning van Engeland heeft aan den gouverneur-generaal van den Ierschen Vrijstaat het volgende telegram gezonden: „Ik heb met ontzetting vernomen van den moord onder zulke tragische omstan digheden op minister O'Higgins, wil de sympathie van de koningin en van mijzelf overbrengen aan Mevr. O'Higings met het verlies, dat zij en haar kinderen hebben Négen jongemannen zijn gearresteerd en zullen morgen verhoord worden. Zij wor den beschuldigd van samenzwering en van het behooren tot een onwettige orga nisatie. Italië. Strijd tegen de duurte. Drastisch optreden tegen huiseigenaars. De strijd tegen de duurte wordt door de Italiaansche regeering krachtig gevoerd. De te snelle revalorisatie van de lire heeft den economischen toestand, vooral voor de arbeidende beoviking, moeilijk gemaakt. Nu de regeering er on dan les alles niet in geslaagd is, de prijzen der levensmiddelen op afdoende wijze te drukken, heeft zij, naar de „Times" uit Milaan verneemt, be sloten haar actie in hoofdzaak te richten op de huiseigenaars, die men gemakkelij ker kan aanpakken en controleeren. Op 14 Juni werd een decreet uitgevaar digd, waarbij een verlaging van de huis huren van 1020 pet., al naar de grootte van de woning, werd voorgeschreven. Na tuurlijk werd dit decreet met blijdschap ontvangen door de huurders, en de regee ring gelastte den prefecten, het met groo te gestrengheid uit te voeren. Dienteengevolgo is er thans een soort pa niek onder de huisheeren, want elke schijn van verzet wordt onmiddellijk gestraft. Zoo zijn te Turijn twee bekende huiseigenaren, zonder proces, voor twee jaar naar een vulcanisch eiland bij Sicilië verbannen. Dat is nog wat anders dan een gemeen telijke huurverordening, zooals de Leid- sche raad die pas heeft aangenomen! Rusland Neg steeds executies. De arrestaties en executies in sovjet- Rusland houden, volgens berichten uit anti bolsjewistische bron, nog steeds aan. Tot de meer belangrijke gevallen van" de laatste dagen behoort dat van een 11-tal personen, die, onder beschuldiging van spionnage ten bate van Roemenië, ter dood veroor deeld en bereids göfusilleerd zijn. Een verzoek om gratie, dat voor deze personen was ingediend, is door 't centraal uitvoe rend comité afgewezen. Een bericht uit dezelfde bron houdt in, dat bet volkscommissariaat van buitenland sche zaken order beeft gegeven om strenge censuur uit te oefenen op de berichten, die de correspondenten van buitenlandsche bla den aan die bladen doen toekomen, terwijl tevens OTder moet zijn "gegeven, geen nieuwe correspondenten van buitenland sche bladen meer in de sovjet-unie toe te laten. China. Een opstootje tegen Borodin. Een twist met koelies. Uit Hankau wondt gemeld: Een aantal koelies deed een aanval op het bureau van Borodin, den Russischen adviseur. De koelies hadden opdracht ge kregen de bagage van Borodin naar het station te brengen. Er ontstond tusschen de koelies en de mannen van Borodin een woondenwisseling. De koelies deden een poging Borodin's bureau binnen te dirn- gen, in weerwil van de politie. De toe stand werd netelig, waarom de bewakers van Borodin schoten losten boven de hoof den de koelies, die stil bleven staan, doch weigerden zich te verwijderen, totdat de bewakers ben dreigden dood te schieten. EmtiEHLmu, DE KONINGIN. Met Prinses Juliana naar Noorwegen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de Koningin om met Prinses. Juliana op 3 Augustus naar Midden-Noorwegen te vertrekken, ten einde daar een drietal weken te verblij ven. WET OP HET NOTARISAMBT. Toelaten van vrouwen als getuigen bij akten. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 20„ 131 en 991 van het Bur gerlijk Wetboek en van artikel 858 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering zoomede van de artikelen 22 en 23 der Wet op het Notarisambt, strek kende tot het toelaten van vrouwen als getuigen bij akten, merkt de Minister van Justitie nogmaals met nadruk op, dat de voorgestelde voorziening materieel geheel omgaat buiten de vraag van de benoem baarheid der vrouw tot, notaris, terwijl het ontwerp aldus is opgezet, dat die vraag ook formeel geheel ongcpraejudicieerd wordt gelaten. Uit het verloop, dat deze zaak in de Tweede Kamer heeft gehad, blijkt zulks ten duidelijkste. Beziet men het wetsontwerp aldus, dan behoeft er naar het oordeel van den mi nister anderzijds ook geen vrees te be staan, dat dit ontwerp zal voeren tot het achterstellen van den man bij do vrouw. De leden, die deze vrees uitspreken, wij zen er op, dat de man uitsluilend belast is met militairen dienstplicht. De minister zou daartegenover willen opmerken, dat het hier voor den man geldt een tijde lijke hinderpaal en dat het toch niet aan gaat, teneinde voor man en vrouw ge lijke concurrentievoorwaarden teschep pen,, de vrouw, als aequivalent voor den haar mannelijken collega opgelegden lij- delijken last definitie! uit te sluiten van de functie van getuige. De Minister is van meening, dat voor zoover de desbetreffende wetsbepalingen reeds thans deii eisch niet stellen dat de te bezigen getuigen van het mannelijk geslacht moeten zijn, na aanneming van dit wetsontwerp zeer zeker vTouwen als getuigen kunnen optreden. En waar het geldt w:sselpro t&sten door een notaris gedaan, zal-het onderhavige ontwerp tot wet verheven, zelf de be lemmeringen voor de vrouwen om als getuige te fungeeren opheffen. Accijns voor zout. Bij Kon. Besl., opgenomen in „St.-bl." 202, is bepaa'd, dat vrijdom van den ac cijns wordt toegestaan voor zout, benoodigd voor bereiding van zoute baden in herstel lingsoorden. Op dezen vrijdom zijn van toepassing de bepalingen van de artt. 2 tot en met 13 van het K.B. van 19 Aug. -1898 met dien ver stande, dat herstellingsoorden, als hier zijn bedoeld, met fabrieken of trafieken worden gelijkgesteld. School- en Gemeente-artsen. In hotel Bloemink te Apeldoorn werd Zondag do gemeenschappelijke vergade ring gehouden van de Ned. Vereeniging van Schoolartsen en de Vereeniging voor Gemeentelijke Geneeskundige verzorging onder presidium van dr. M. D. Horst uit Leiden. Na afdoening van eenige huishoude lijke zaken werd de vergadering na de lunch om twee uur voortgezet. Dr. M. D. Horst hield een inleiding over de deci male registratuur van boeken en ge schriften. Hierna werd de vergadering ge schorst om in het sanatorium „Berg en Bosch" te worden voortgezet. De genees heer-directeur dr. W. Bronkhorst ont ving het gezelschap, waarna ingeleid werd de Noodzakelijkheid van het in stellen van Districtsgozondheidsdienisten. De heer C. L. Deyl te Amsterdam, be schouwde deze zaak van het schoolartsen- standpunt en kwam tot de conclusie, dat alleen door deze insteling een afdoende verbetering te' wachten is. De heer L. Heyermans, Amsterdam, hesprak het onderwerp van algemeen standpunt, waarna de heer W. F. Veld- huyzen, Amsterdam, een epidemiologische beschouwing gaf. Verbreetling van het Noordzeekanaal. De gemeeneraad te Velsen heeft goed gekeurd het voorstel van B. en W. om vier perceelen grond langs het Noordzee-ka- naal, tusschen de Velser spoorbrug en het stoompontveer, aan het Rijk te ver- koopen voor een bedrag van 150.000. De gronden zullen dienen tot verbree ding van het Noordzee-kanaal. Uit de meiaal-industriei De Metaalbond heeft te Rotterdam ge confereerd met de afgevaardigden der Me taalbewerkersorganisaties naar aanlei ding van de actie van den Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond tot loonsverhooging hij Feyenoord. Ook de confessioneeele organi saties hebben deze conferentie bijgewoond. De werkzaamheden op deze bijeenkomst zijn in hoofdzaak bepaald gebleven tot het uitwisselen van do meeningen der twee par tijen, 26 Juli wordt een nieuwe conferen tie gehouden. Van werkgeverszijde is medegedeeld, dat men eerst de looncijfers over het eerste half jaar van 1927 voor zich moest heb ben voor men zich aan dien kant een mee ning kon vestigen of er eenige aanleiding bestond voor loonsverhooging. De concrete eischen van de vakorgani saties inzake de loonen bij Feyenoord zijn niet ter sprake gekomen. Die eischen dek ken elkaar trouwens niet. Do Algemeene Ned. Metaalhewerkersbond vraagt een ver hooging van 10 cent per uur, de confessio- neele organisaties een verhooging, die voor de verschillende groepen 4, 5 en 6 cent per uur. De besprekingen hebben bijna uitsluitend geloopen over den algemeenen loonstan- daard in de Rotlerdamsche metaal-indus trie. Nederl. Tuinbouwraad. Maandag heeft het Centraal Bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad een vergadering te 's-Gravcnhage gehou den. Op oen vraag van den Minister van Binnen], Zaken en landbouw of overleg omtrent de wijze, waarop het bedrag voor 1928 ton behoeve van den landbouw moet worden besteed, kan plaats vinden met de commissie-Hoffmans, werd bes'oten, ontkennend te antwoorden. De vergadering achtte het wenschelijk, dat gevolgd zou worden do metbode welke door 's Ministers ambtsvoorganger in het leven was geroepen, n.l. overleg uitsluilend met de organisaties zelve. In April 1928 zal te Gent wederom de gToete vijfjaarlijksche tuinbouwtentoonstel ling gehouden worden, terzelfder tijd met het congres van de Intern. Ver. van be- roepsluiners aldaar. Tot voorbereiding van de Nederlandse lie deelname aan de tentoon stel'ing werd de commissie benoemd. Deze commissie zal ook onderzoeken of een in zending bloemen en vruchten op de herfst- tentoonstelling (September 1927) te Frank furt a. M aan te bevelen ware. Afwijzend werd beschikt omtrent deel name aan een demonstratieve tentoonstel ling van garanties van Rijkswege voor de kwalite't onzer land- en tuinbouwproduc ten, welke de landbouworganisaties wilden doen plaats hebben in het jaar van de Olympiade tijdens een veodag en -ten- toonstel'ing te 's-Gravenhage. Het werd juister geoordeeld, zulk een demonstratie te verb'nden, althans voor wat garanties voor tuinbouw-producten betreft, aan een zuivere tuinbouwtentoon stelling. Daarvoor zou in aanmerking ko men de tentoonstelling te Aa'smeer, welke in April 1928 zal plaats hebben en die zich zal mogen verheugen in sterk buiten- landseh bezoek, gezien het feit, dat de lijds bepa'ing plaats had in overleg met de Gentsche commissie, waardoor bezoek aan Aalsmeer zoowel als aan Gent mogelijk is. De aandacht werd gevestigd op, de tuin bouwtentoonstelling, die in September van dit jaar te Brussel zal worden gehouden. Yastgeste'd werd het antwoord aan de commisie voor „gewestelijke plannen' in zake de wenschelijklieid om rekening le houden met benoodigd terrein voor volks- en schooltuinen hij het vaststellen van uit breidingsplannen voor steden en dorpen. Op een vraag van den Minister van Bin nen!. Zaken en Landbouw betreffende uit breiding, van de werkloosheidsverzekering voor jeugdige personen van 16 en 17 jaar, werkzaam in den landbouw, werd beslo ten, bevestigend te antwoorden. De volgende vergadering van don raad zal in den loop van September worden ge houden. Christ. Boeren- cn Tuindersbond. De Chr. Boeren- en Tuindersbond hield gisteren te Dordrecht zijn jaarvergadering, bijgewoond onder meer door een vertegen woordiger der Regeering en afgevaardig den van het Kon. Landb. Comité, den R. K. Boerenbond, de Anti-Rev. Kamerclub en den Christ. J,andarbeiders Bond. De leiding berustte bij prof. mx. P. A. Diepenhorst uit. Amsterdam, die een rede hield, waarin hij uiteenzette de politieke-, sociale- en paedagogische beteekenis van oen Bond, die dit jaar tien jaren bestaat. Uit het jaarverslag bleek, dat Jan. '26 het aantal leden was 2957; in Jan. '27 was dit teruggegaan tot 2889. Tot teleurstelling moest men vernemen, dat de Regeering gelden uittrok voor oen neutrale lagere landbouwschool in den Gelderschen Achterhoek. De bestaande on derwijs inrichtingen hieven zich regelma tig ontwikkelen. Ook nu weer moet ge klaagd worden over gemis aan activiteit bij de vereeniging van Chr. Landhouw- onderwijzers. De organisatie trad toe als lid der Ver een. tot exploitatie van het Bodemkundig Bedrijfslaboratorium voor den zand- en veen gTonden en bleef aangesloten bij de afd. Nederland van de Internat. Vereen, van Werkgevers op Landbouwgebied. Ook met andere organisaties op landbouwgebied bleef het contract gehandhaafd. HFT VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Dc internationale hulp-unie gesloten. Negen Staten treden toe. Dc Fransche regeering Icopt gevaar in de minderheid te worden gesteld. Nadere bijzonderheiden cn alarmeeren- de berichten omtrent de aardbeving in Palestina. (Buitenl. Berichten). De Indië-vliegers zijn gisteren te Allaha bad aangekomen en zouden vandaag naar Karachi vertrekken. (Luchtvaart) BINNENLAND. De Belgische minister van Buitenland sche Zaken, de heer Vandervelde heeft een verklaring afgelegd over de betrekkingen met Nederland. (2e blad). Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer nopens het wetsontwerp tot wij ziging van de L. O.-wet (zevende leerjaar). (2de blad) Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eer- sie Kamer nopens het wetsontwerp, strek kende tot het toelaten van vrouwen als ge tuigen bij akten. (1ste blad). LEIDEN. De resultaten der gezinstelling, (lsto blad). De gemeentelijke huurverordening afge kondigd. (1ste blad). LAND- EN TIHMBODW De teeltregeling voor Darwin-Tulpen. Maandagmiddag had le Haarlem in „De Kroon" een vergadering plaats van de vereeniging „De Tulp", om te komen tot een teeltregeling van Darwin- en an dere late tulpen. Gezien de zeer belangrijke kwestie die aan de orde was, hadden we een grootore opkomst verwacht. Vooral Noord-Holland was slecht vertegenwoordigd. De heer W, Warnaar opende do ver gadering en zette uiteen do oorzaak van deze vergadering en het doel dat men zich voorstelde. Een groote uitgebreide reclame zou on getwijfeld een van do beste en zekerste middelen zijn om de groei van den afzet te bevorderen. Dit eischt echter zware offers en ver schillende heeren zijn van moening dat door een teeltregeling do prijzen eerst op een hooger niveau moeten wonden gebracht, voordat de reclame goed kan worden aan gepakt. Spr. heeft zoo wel illusies als des illusies in zijn leven gekend. Na wat er voorgaande jaren is voorgevallen, zal nie mand het hem euvel duiden dat hij in dit opzicht eenigszins is gedesillusioneerd. Verleden jaar had door eensgezind saamwerken, een zoo groote overproductie een prijsdaling als we thans zien, allicht kunen voorkomen. En voorkomen is heler dan genezen. Nu zijn de omstandigheden echter zoozeer gewijzigd, dat niet anders gedaan kan worden dan getracht do inge treden ziekte te genezen. Sommigen zijn van meening. dat het het beste is dit ziekteproces maar uit te laten werken. De voorzilter is echter van mee ning, dat het doeltreffender zal zijn dit proces zooveel mogelijk te versnellen door op te ruimen. Gezamenlijk kan men in dit opzicht meer boreiken dan individueel Vinden do plannen op deze vergadering geen instem ming, dan mag niet van het bestuur wor den verwacht dat het nog meerdere energio aan deze zaak zal ten Jcoste leggen Betuigt de vergadering echter haar in stemming met de zaak, zoo wil ook het bestuur gaarne alle krachten inspannen, om ons mooie vak mooi te houden. Hierna werden de planneD in alge meene bespreking gegeven. De heeT Van Til zou gaarne zien dat de Breeder Tulpen, buiten deze zaak wer den gehouden, aangezien hiervoor door belanghebbenden reeds een regeling is ge troffen. De heer de Vries vindt do gedachte heel mooi, maar verwacht niet dat ze slagen zal, ook niet al zou de groote meerderheid der tulpenkweekers het contract teekenen. Als voorbeeld noemt hij do verschillende bestaande contracten. Dergplijke plannen zouden alleen kans van slagen hebben ala ze doorgezet werden door do Algom. Ver een. voor Bloembollencultuur, en men geen lid der Algem. Vereen, kon zijn zonder aan dleze verschillende nuttige maatre gelen mee te werken. Do heer Van Diest is voorstander van goede maatregelen, mits ze doorgevoerd kunnen worden. Gezien de doorvoering der andere contracten gevoelt hij zich op dit punt niet zoo heel zeker. Hij zou ook wenschen dat aan do plannen een goede prijsregeling werd verbonden, anders ver wacht hij weinig enthousiasme.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1