MAANDAG II JULI 1927 Saksen vreeselijk geteisterd. 18e Jaargang No. 5614 e Scicbdie Sou/fca/nt ^ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling oor Leiden lö cent pei week 9 2.50 per kwortaaL ij on^e Agenten 20 cent pei week 12.60 per kwartaaL inco per post I 2.95 per kwartaal, [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jijgbaar tegen betaling van 50 ck per kwartaal, by voor- itbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd 9 ck Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon' en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewono advertentlën 30 oen! per reg.l Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. r Kleine adverienllën, van ten hoogate 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. 1 BOMER BESTAAT BIT TWEE BLADEN- De Ontwapeningskwestie. De vlootconferentie. Pessimistische stemming. Op de vlootconferentie te Genève heerscht a pessimistische stemming, zelfs de merikanen hebben hun optimisme verlo- praten reeds openlijk van een mo- lijk einde der conferentie, zonder het ge- schte resultaat, over ongeveer acht da- of nog vroeger. In de bijenkomst van Zaterdag van het aferentiebureau verklaarden Japan en merika hun bereidwilligheid om over de ;he voorstellen tot vermindering van ootte en verlenging van den levens der slagschepen te spreken, doch nadat het succes in het eigenlijke «ïferentiedoel: beperking der buiten de ishingtonsche conferentie vallende sche- zal zijn verkregen. toestemming van Japan en Ame- vermoedelijk Engeland niet kun- bewegen in de kruiserskwestie meer te geven dan reeds gedaan is, tenzij nog !er ure de toezegging uit Washington dat de Amerikanen van het totaal- Jrag aan tonneninhoud der kruisers een klein gedeelte besteden zul- voor den aanbouw van groote kruisers tienduizend ton ieder, zulk een verklaring niet uit Wash- flon komt, is een falen der conferentie arschijnlijk, dat natuurlijk op het gehee- ontwapeningswerk van den volkenbond ïmerlijk werken zou. Volkenbond De Internat. Hulp Unie. Volkenbondsconferentie voor de ing eener internationale hulp-unie Zaterdagmiddag haar voltallige ver sing weder hervat na ruim driedaag- commissiebesprekingen. De commis- tien leden is tot overeenstemming omen en men mag er op rekenen, dat nieuwe Internationale Unie heden zal tden gesticht. Nederlandsche gedelegeerde mr. v. n, die zooals bekend tegen deze hulp- lawas, omdat het Roode Kruis daarvoor aangewezen lichaam is, verklaart thans, ontwerp-conventie voor Nederland aannemelijker is geworden, doordat van het internationale Roode nis in de nieuwe wereldhulpunie, wier ichting niet vermeden kon worden, veel sterkt is. ermoedelijk zal de groote Roode Kruis aferentie, die een nuttige, goedafgeba- de samenwerking tusschen de Parijsche het Geneefsche comité verzekeren volgend jaar plaats vinden en wel Nederland. Duitschland gesloopte Duitsche vestingen. nde verplichtingen voldaan 1 wordt medegedeeld, dat de be rging der in Oost-«Duitschland ge- vestingwerken door generaal Pa is, waaraan op diens uitnoodiging de nsche commandant Durand en de Bel- thfl majoor Pulinx hebben deelgenomen, 8 dezer is geëindigd. Bij een gemeen telijk protocol werd geconstateerd, de te Parijs op 31 Januari j.l. tusschen paal Pawels en de intergeallieerde mi- ire commissie getroffen pvereenkomst teffende de slooping van betonnen on- is aan de Duitsche Oostgrens vol- uitvoer is gelegd. Consentenzwendel. Ie „Voss. Ztg." verneemt, is een sachtig bedrag aan vervalschte invoer den op het laatste oogenblik ontdekt. Qjke personen zijn gearresteerd. De ralschte consenten dragen echter stem- zoodat de mogelijkheid bestaat, dat ambtenaren van den commissaris voor mvoer in deze zaak betrokken zijn. Ierland. ieRsch minister vermoord. 00r drie jongelieden neergeschoten. ors wisten te ontkomen. Mersche Vrijstaat is gisteren het goweest van moord op zijn minis- Justitie en Buitenlandsche Zaken, O Higgins, die tevens vice-presi- jaa den Vrijstaat was. De minister t Zondagmiddag om twaalf uur zoo- ■Bwoonlijk zijn huis, om de rm'.q hij te M /e kGrkj <Uö slechts op enkele en afstand van zijn huis is gelegen, t? ^ispunt werd hij aangevallen U jongelieden, die daar op hem ijstaan wachten, terwijl om den hoek j™ote toerauto gereed stond. De aan- vuurden hun revolvers op O'Hig- J* en de minister werd onmiddellijk zakte ineen naast een lan- p al- Toen O Higgins reeds op den grond lag, vuurden de jongelieden op nieuw, waarna zij in volle vaart met don auto wegreden. De geheele omgeving was iri diepe Zon dagsrust gedompeld en het vuren werd slechts opgemerkt door een bewoner van een naburige villa, toevallig een vriend van den minister. Deze snelde direct toe en vond O'Higgins badende in zijn bloed. De minister was volkomen bij kennis, zeide dat hij stervende was en vroeg om een pries ter. De vriend slaagde erin een dokter te bereiken, die in een naburige protestant- sche kerk den dienst bijwoonde en alar meerde den geneeskundigen dienst, die binnen vijftien minuten aanwezig was. De minister had; echter zooveel bloed verlo ren, dat een vervoer naar het ziekenhuis niet meer mogelijk was, reden waarom de fninister de villa werd binnengedragen. „Ik ga nu naar mijn vader, dien hebben zij ook vermoord, thans hebben zij mij ver moord en ze hebben het goed gedaan", zeide de minister nog. Later zeide hij, dat hij in vrede met zijn vijanden stierf. De minister was op vier plaatsen door kogels getroffen, een in het hoofd, een in den hals, terwijl de twee andere kogels het bovenlijf waren binnengedrongen. De doktoren bevonden, dat de minister teveel bloed verloren had om nog een ope ratie te rechtvaardigen. O'Higgins kon zijn aanvallers nog beschrijven, zoo meldt Reu ter, doch nadat eerst zoutinspuitingen en twee uur later zuurstof was toegediend, stierf de minister om vijf uur. Er hebben nog geen arrestaties plaats gehad, hoewel het nummer van den auto, waarin de moordenaars gevlucht zijn, ge noteerd is. Dit nummer, dat natuurlijk ver- valscht kan zijn, is dat van een der auto's van het ministerie van Verdediging. Zoodra het nieuws van den aanslag te Dublin bekend werd, begaven Cosgrave en verschillende andere ministers zich direct naar Blackrock, waar zij tot het einde aan het doodsbed van hun college bleven. De minister laat een jeugdige weduwe en een dochtertje van nog geen jaar achter. O'Higgins, die 34 jaar oud was, was de jongste zoon van dr. O Higgins, die in 1922 door onbekenden in zijn huls vermoord werd. To Dublin doen thans allerlei ge ruchten de ronde, doch een paniek heerscht er niet. Het is reeds duidelijk, dat deze misdaad de positie van de regeering eer der versterkt dan verzwakt heeft. Minister O'Higgins was een vastberaden en onver- saagden helper der regeering bij het her stel van de openbare orde. Men neemt aan, dat de misdaad een wraakneming was, daar hij het was, die in hoofdzaak de ver antwoording droeg voor de toepassing der wet in 1922 en 1923, toen op last der re geering 77 terechtstellingen plaats hadden. Rusland Russische troepen aan de Poolscho grens. Uit Warschau wordt aan de Fransche bladen gemeld, dat in Rusland troepen verplaatsingen aan do Russisch-Poolsche grens hebben plaats gevonden. Deze ope raties hebben blijkbaar ten doel, te voorko men, dat Russen naar Polen de wijk nemen. China. Ernstige toestanden In Sjantoeng. De winkels te Tsingtau gesloten. Gemeld wordt, dat 900 Japansche mari niers te Tsingtau aan land gegaan zijn, om als bewaking dienst te doen tot de aan komst der versterking, die tegen Maandag verwacht worden. Het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken beschrijft den toestand in Sjangtoeng als blijkbaar ernstig. Alle bui tenlandsche winkels te Tsingtau zijn geslo ten. Er hadden tot heden geen hevige ge vechten plaats, maar de verbindingen zijn gestoord. Door wolkbreuken van ongekende hevigheid. Circa 150 dooden. De enorme materieele schade. De onweerscatastrophe in het Ertsge bergte moet volgens de laatste te Berlijn ontvangen berichten van nog grooter om vang zijn dan de eerste ontstellende be richten van Zaterdag reeds deden vermoe den. Voortdurend stijgt nog het aantal slachtoffers, terwijl de enorme materieele schade, die door het noodweer is aange richt, voorloopig nog niet kan worden overzien. De districtscommissaris te Pirna bere kent, dat 150 personen bij de ramp het le ven hebben verloren, terwijl men ten aan zien van talrijke vermisten nog in het on zekere verkeert. De kleine dorpen zijn to taal verwoest, terwijl ook in de grootere plaatsen vaak huis aan huis is ingestort. Het onweer heeft hoofdzakelijk in de nauwe, doch diepe dalen van de rivieren Müguitz en Gottleuba gewoed. Deze dalen worden wegens hun natuurschoon gaarne door vreemdelingen bezocht en vooral het dal van de Müglitz herinnert aan de schoonste streken van het Zwarte Woud. Men bereikt de kleine bergsteden langs een bergspoor, dat tot een aanzienlijke hoogte klimt. Vele vacantiegangers. De ramp greep plaats in de eerste zon nige en warme week yan dezen ongelukki- gen zomer en aan dit feit moet het wor den toegeschreven, dat naast de bewoners der getroffen plaatsen ook vele vacantie gangers om het leven zijn gekomen. De be richtgeving uit het geteisterde gebied gaat met groote moeilijkheden gepaard, daar de spoorwegen vernield zijn en de wegen met auto's nawelijks bereden kunnen wor den. De burgemeester van Gottleuba, welke plaats aan de rivier van denzeJfden naam is gelegen, geeft in een officieel rapport de volgende beschrijving van de ramp, die zijn plaats heeft getroffen. Vrijdagavond omstreeks acht uur brak boven Gottleuba een onweer los van een zóó groote hevigheid, als men hier nog nimmer had beleefd. De hemel werd duis ter, zoodat het om acht uur reeds volsla gen nacht was. Nadat het onweer een half uur had gewoed brak een wolkbreuk los, die het water in de omgeving van Gottleu ba in den tijd van een half uur vele meters deed stijgen. Het doorbrak alle dijken, zoodat de vloed zich over het dorp uit stortte. Tegelijkertijd stak een orkaan op, die in enkele seconden vier huizen en ver scheidene groote stallen togen den grond sloeg en de bewoners onder de puinhoo- pen bedolf. Het vee verdronk in de weide of werd door den orkaan gegrepèn, weg geslingerd en gedood. In mijn gemeente zijn tien dooden te be treuren, terwijl de materieele schade, die te Gottleuba en in de naaste omgeving daarvan is aangericht, op vijf millioen mark kan worden geschat. Aldus het rapport van den burgemees ter. Als een zondvloed Zooa-ls het te Gottleuba ging, is het op tientallen andere plaatsen ook gegaan. Een bewoner van het door zijn horloge-indus trie bekende stadje Glashütte schildert de ramp als volgt: Om negen uur gisteravond brak een wolkbreuk los, zoodat wij aan den zond vloed geloofden. Alras bleek echter, dat wij hier nog maar met een voorspel had den te doen; om kwart voor elf was de re genval zóó sterk, dat wij als het ware met water waren omhuld. Bovendien kwa men van de hooger gelegen dorpen geruch ten over het stijgen van het water bin nen. Brandweer en politie hielden zich ge reed, maar de vloedgolf overtrof iedere voorstelling. Het water steeg niet minder dtn twee meter boven den hoogsten tot dusver genoteerden stand en de geheele plaats was in een oogenblik tijds door den voortjagenden stroom gevuld. Trein door het water omspoeld. Het station, dat iets lager gelegen is, stond reeds direct drie meter onder wa ter. Een trein, die op het punt van vertrek ken stond, werd door het water gevuld; de reizigers, die in hun angst uit de wag gons sprongen, werden onmiddellijk door de golven gegrepen en meegesleurd. De meeste reizigers bleven evenwel in de wa gons en hoewel zij op de banken gingen staan, steeg het water hun toch tot aan het middel. Twee uur lang moesten zij al dus blijven staan, alvorens zij zich, door het water wadende, in veiligheid konden stellen. Het station en het emplacement boden een beeld der grootste verwoesting. Lee-ge treinen waren door de woedende golven uit de rails geworpen en tot midden in het bed der rivier meegesleurd. BERGGIESSHUBEL HET ZWAARST GETROFFEN. Het zwaarst getroffen is het dorp Berg- gieeshübel. Daar zou juist Zaterdag een schuttersfeest worden gevierd en het stadje was daarom reede Vrijdagavond feestelijk versierd. Op het oogenblik is Berggiesshiibel één enkele puinhoop. Het aantal slachtoffers is daar zeer groot, aangezien de bewoners in den slaap verrast werden. De Gottleuba stortte zich op het dorp en deed de hui zen instorten. De vloed steeg vier meters en de bewoners, die door het water wer den gewekt, vielen in don stroom en wer den door de golven meegesleurd. Toen het water een weinig gevallen was, zag men een aantal verminkte lijken in do takken der boomen hangen. Te Berggiesshiibel zijn minstens vijftig personen om het leven gekomen. Het eerst verleden jaar gebouwde Kurhaus is geheel verwoest. Het meerendeel der bewoners ia dakloos. Zaterdag is men den geheelen dag bezig geweest, de overal in heb rond liggende lijken te bergen. Het geteisterde gebied is indriedistric- van drie centra uit, namelijk Berggieshü- bel, Dohna en Glashütte ter hand kan wor den genomen. Overal waar de geniesolda ten komen, is 't hetzelfde beeld van ver woesting. Bruggen en dijken zijn vernield, spoorwegen ondermijnd, rails hangen in de lucht. Voor zoover de wegen niet on der water staan, zijn zij door een dikke laag slijk bedekt. Ontwortelde boomen en struiken, stukken van daken, huisraad, enz. worden door het water meogevoord. EEN NIEUWE RAMP TE BERGGIESSHUBEL. De verwoesting door een tweede onweer voltooid. DAAR ALLEEN REEDS 64 DOODEN. Zaterdagmiddag brak boven Berggioss- hübcl een nieuw zwaar onweer los, dat de verwoestingen in het toch reeds zwaar beproefde stadje voltooide. Een uur lang woedden opnieuw de elementen en kwa men groote watermassa's van de omlig gende bergen neer. In de straten steeg de vloed en spoelde daar de meubelen-weg, die de bewoners uit de ruïnes hunner hui zen had en gered. Men is den geheelen dag te Berggicss- hübel aan het ruimen geweest en telkens ontdekte men tusschen do puinhopen nieuwe lijkeu. Zaterdagavond word heb aantal slachtoffers alleen in dit plaatsje op 64 geraamd, terwijl nog 16 k 18 perso nen worden vermist. Verschrikkelijk zijn de bijzonderheden over de ramp. Zoo verloor 'n vader zeven dochters; een vrouw, die reeds gered was, keerde naar huis terug om hot geld to ha len, dat zij in haar verwai'ring vergeten had mee te nemen. Op dat oogenblik stort ten de muren inmen heeft de arme vrouw niet weergevonden. Van het groot ste hotel te Borggiesehübel, Hotel „Sach- siches Haus", staan nog slechts do muren overeindhet huis van den apotheker en het postkantoor zijn van den aardbodem Huizen door boomstammen door boord. De Gottleuba heeft zich een nieuw bed gevormd en bruist thans door de hoofd straten der stad. De groote verwoestingen die zijn aangericht, zijn in hoofdzaak boe te schrijven aan het feit, dat de stroom ge heele boomen met zich voerde. Als storm rammen stortten de eeuwoude stammen zich op de huizen en doorboorden deze. Zoo ziet men het huis van een koopman, dat ter hoogte van do eerste verdieping door een boostam geheel is doorboord, maar welks muren overigens aan den vloed weerstand hebben geboden. In hot rapport van den burgemeester wordt o.m. gezegd Vrijdagavond om tien minuten over acht kreeg ik bericht, dat er hoog water droig- de. Ik ging daarop de stad in om mij een oordeel over het dreigend gevaar te vor men. Reeds toen steeg het water in de Gottleuba zóó snel, dat ik de noodklokken deed luiden. Wij trachtten nog in allerijl dammen op te werpen, maar het aanbrui- sende water, dat boomen en steen mee voerde, gaf ons geen kans. De brandweer legde zich er daarom op toe althans de brugboogen vrij te houden, opdat de door tocht voor heb water niet zou worden ver sperd, maar ook zij kon door heb geweld van het water niet veel uitrichten. Telkens opnieuw werden de doorgangen door boomstammen verstopt. Het riviertje, dat den zomergasten slechte als een beek be kend is, waarin forellen dartelen, was een woest monster geworden. Door den vloed achtervolgd. Ik bleef op straat, totdat het water mij tot den hals kwam. Toen begaf ik mij naar de eerste verdieping van het Hotel „Sachsiches Haus". Maar ook daar volgde ons de vloed en wij moesten naar de twee- do verdieping vluchten, waar wij met 42 personen bijeen waren. Wij zagen voor onze oogen, hoe huis na huis door do gol ven werd ondermijnd, totdat do muren het begaven. Dat waren verschrikkelijke minuten! Want het gevaar dreigde, dat wij allen zouden verdrinken. Wij moesten naar een veiliger plaats vluchten, maar hoe? Een moedig man waagde heb een gat in het dak te slaan en begaf zich daarop via aaneengeknoopte beddelakens naar een aangrenzend huis. Daarna volgden wij al len, aldus besluit de burgemeester zijn rapport. In het geheele geteisterde gebied heerscht groot gebrek aan levensmidde len, vooral aan brood. Do militaire auto riteiten hebben daarom veldkeukens naar de verschillende centra gezonden. Babies In hun wiegjes over het water. To Glashütte heeft zich de Müglitz in twee armen verdeeld en omspoelt een huizeneiland, dat te midden van den HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Enorme ramp in Saksen. Een wolkbreuk boven de Müglitz en Gottleuba'dalen ver oorzaakt groote overstroomingen, waardoor ongeveer 150 personen zijn omgekomen. Pessimistische stemming op de vlootcon-i ferentle te Genève. Een iersch minister vermoord. De Indië-vliegers te Rangoon aangeko-> men. Zij ondervinden veel last van de he« vigo regens (Luchtvaart). BINNENLAND. Een oproep aan de Katholieken van Am sterdam tegen de kerkvervolging in Mexico» (lste blad). Het Mgr. Mutsaers-oord zal te Venlo ge vestigd worden (lste blad). De vergadering van de Nederl. vcreeni- ging voor volks- cn schoolbaden (2de blad) Een spoorwegongeluk te Heerlen. (Gom. Ber., 2de blad). Slachtoffers van een onbewaakte over-, weg bij Hekendorp (Gem. Ber., 2o blad). LEIDEN. Prof. mr. F. G. Scheltema voorgedragen voor benoeming fot hooglccraar aan de uni versiteit van Amsterdam, in de vacature prof. Kranenburg. Het afscheid van dr. Beversen, rector var het Gymnasium. OMGEVING. Noodlottig auto-ongeluk te Woerden. Auto met vier personen te water. Twen hunner verdronken (lsto blad) SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het zwemfeest der L. Z. C. Mej. W. den Turk verbetert een wereldrecord. Holland wint den lawntenniskamp van België. De cricketmatch België—Holland in een draw geëindigd. De amatcurkam- pioenschappen wielrennen op de Rijswijk- sche banen (2do blad). stroom is gelegen. Den golieelen dag was men daar in de weer, om de bewoners die in de huizen waren achtergebleven, lo redden. Kleine kinderen worden in hun wiegjes over het water gebracht. Al heeft te Glashütte do ramp niet zulk een omvang aangenomen als te Berggiess- hübel, toch is ook daar de ellende zeer groot. Do lijkon, die men to Glashütte uit den stroom opvischte, waren meerondcels naakt, daar door do kracht van het water do kleeren van de lichamen waren ge scheurd. In een kasteel, dat iote lager dan Glashütte gelegen is, speelden drie man nen kaart, toen zij door hot water werden verrast. Zij verdronken allen. Te Neuendorf zijn de dooden voorloopig in het stationsgebouw ondergebracht. VERMOEDELIJK GEEN BUITENLANDERS ONDER DE DOODEN. Onder de vacantiegangers, die bij do ca tastrophe om het leven zijn gekomen, be vinden zich, voor zoover kon worden vast gesteld, geen buitenlanders. Hot meeren deel der om het loven gekomen vacantie- gangors is uit Saksen afkomstig en weJ vo oir namelijk uit Dresden. Een paar slachtoffers kwamen uit Berlijn. OOK ELLENDE IN HET REUZEN GEBERGTE. Het Reuzengebergte is eveneens door do catastrophe geteisterd; vooral de streek rond. Alt-Ohemnitz is getroffen. Ook hier zijn huizen en bruggen weggespoeld. Do dorpen Seifershau en Cammemnau ver- toohen een beeld der grootste verwoes ting. Mensehenlevens zijn hier evenwel niet te betreuren. Wèl is het verkeer naar alle richtingen gestremd, terwijl de olec- trisoho geleidingen zijn vernield. Het Bohoemsch-Saksischo grens go bied in do streek van Bodonbach in Tsjocho- slovakije heeft oveneens onder het nood weer te lijden gehad. De materieele schal de is zeer groot, doch ook hier zijn geon mensehenlevens te büreuren. Ook veel schade in het Saargebled. Zaterdagnacht heeft het boven het Saargebiod ontzettend goonwoerd, en een wolkbreukachtigo regen gutste neer. Op verscheidene plaatsen is de bliksem inge slagen. Door verstroomingen is veel schao de aangericht. X

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1