VRIJDAG 8 JULI 1927 18e Jaargang NO. 5612 peABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl] vooruitbetaling r00j Lelden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Bij om* Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post I 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver tegen betaling van 50 ot per kwartaal, by voor- Afzonderiflke nummers 5 ct, met Geïllustreerd ad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag oitgezonderd Zon- en Feestdagen li. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT; Gewone advertentlën 30 oenl per reg*« Voor Ingezonden Mededeellngen wordt het s dubbele van het tarief berekend. r Kleine advortontlön, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Uit het evenwicht geslagen. In de socialistische leer. en ook de jocialistische geschriften, met name ook ()Het Volk", is de verhouding tusschen 'geestelijke en de stoffelijke dingen uit j,et evenwicht geslagen. Men schat die din gen daar dan ook niet op hun juiste waar- j; de waardeering is onevenwichtig. Hiermede willen wij niet zeggen, dat jlle Katholieken wèl tde juiste verhouding osschen de geestelijke en de stoffelijke taken steeds in het oog houden. Maar de ;atholieke leer èn de katholieke practijk zijn derbij een klare gids. ,Het Volk" dreef dezer dagen in haar ko- ommen weer den spot met mensohen, die aden om mooi weer, omdat dat noodig voor het bedrijf. Het blad noemt dit: naterialistisch gebed, plat-materialistisch doof. Over plat-materialisme te ^preken en te irekenin „Het Volk"Er is een spreek- ioord, hetwelk zegt, dat men in het huis gehangene niet over den strop praat. Maar intusschen blijkt hier weer uit, hoe waas men denkt over de verhouding tus- chen de geestelijke en de stoffelijke din ar Van den eenen kant, mag, moet men voor stoffelijke belangen werken, alsof er een andere hestonden En van den anderen kant, mag men er liet eens Gods zegen over afbidden, want an is metplat-materialistisch! Hoe „Het Volk" tot deze laatste conclu- komt? Een andere vraag: Hoe denkt het socia- stisch orgaan over het bidden om iet-materialistische dingen te verkrijgen? óók daarvoor niet bidt, dan weet en niet wat bidden is, dan gelooft men et aan het bestaan van een Vader in den mei, handelt althans niet naa* dat ge- of, En zoo, uit het evenwicht geslagen, men er toe te spotten en te raaskallen er het 'afsmeeken van Gods zegen ook !r rijn otoffoüjlro- Iffelijke belangen, die hok voor den ge- hun, betrekkelijke waarde hebben, BUITENLAND Volkenbond Internationale hulpunie voor rampen. richting waa.rsohijn.liik. De oonferentie tot oprichting eener iri- mationale hulp unie houdt nog steeds imnnssievergaderingen. Vermoedelijk zal tvoor de volgende week weer een vol- ige zitting plaats hebben. Verschillen- arfcikelen van het ontwerp worden op- L 421 ziet het er wel naar uit, dat tot de oprichting eener hulpunie zal omen en dat de groote lijnen van het oor- ironkelijke ontwerp gehandhaafd zullen orden. Het denkbeeld van mr. Van Sloo- in, n.l. de stichting van een internatio- wl hulpfonds, dat door het Internatio- il Eoode Kruis-Comitó beheerd zou orden, heeft weinig kans. Tsjoe gaat heen. fiaar te Genève verluidt, heeft do Ohi- m Tsjoe, die tot dusver de officieele ver- genwoordiger in den Volkenbondsraad os van de Pekingsche regeering, als zoo genomen, aangezien hij niet öger tot de partij'van Peking wenschfc te boren, maar voortaan zijn diensten aan nationalistische regeering van Nanking i wijden. Seeds lang had Tsjoe, wiens positie in des te moeilijker werd, naarmate agsche regeering in China aan in- jed. inboette, te verstaan gegeven, dat zich de vertegenwoordiger achtte van o nationalistische elementen. De Ontwapeningskwestie. De Vlootconferentie. Een compromis in zake de kruis ere tonnage? )e drie delegaties ter vlootconferentie ben er in toegestemd een oompromia- Watel, gedaan door de Japansche dele- 'tie, in overweging te nemen. Dit voor- wil de globale tonnage voor kruisers ®ede die voor torpedojagers voor Ame- a en Engeland vaststellen op 450.000 en j w Japan op 330.000. De marine-experts jbten thans een accoord tot stand te aangaande de details van dit «ratel. -3 een telegram uit Genève van Zwitsersch Telegroaf-agentschap zou- drie delegaties dit Japansche com- "i-vooratel reeds hebben aanvaard. Een ontsnapte krijgsgevangene? purlin ge geschiedenis van I eenzwerver. de politie te Steendorp werd dezer een onbekend persoon zwervend aangetroffen, die verklaarde uit een Duitsche gevangenis te zijn ontsnapt. Men meende met een landlooper te doen te hebben en hield hem aan. Voor den politierechter geleid, verklaar de de aangehoudene, die beweerde Godart te heeten, dat hij in Maart 1916 door de Duitschers naar het ka-mp van Witten berg was gezonden, waar men hem dwin gen wilde, munitie te maken. Daar hij wei gerde, werd hij door zijn bewaker mishan deld. Toen hij daarbij een klap van zijn kweller wilde afweren, bracht hij dezen een slag toe met diens eigen geweer. Voor den Duitschen krijgsraad gebracht, werd hij ter dood veroordeeld, doch kort daarna werd dit vonnis in .20 jaar dwang arbeid veranderd. Achtereenvolgens ver toefde de ongelukkige in de gevangenkam pen van Miinsterlager, Hannover en Dort mund. Godart beweert, dat er nog minstens 400 Belgische burgerlijke krijgsgevangenen in Duitschland vertoeven en een ellendig be staan leiden, terwijl hun bloedverwanten hen reeds dood wanen. Op 29 Juni j.l. zou hij uit de gevangenis van Dortmund ontvlucht zijn. De wacht hebbende soldaat zond hem eenige kogels achterna, doch Godart kon zich in dicht kreupelhout verschuilen, en, tusschen het struikgewas voortvluchtend, Hollandsch grondgebied bereiken. Van Belgische consulaire zijde werd hem hulp verleend, zoodat hij naar Antwerpen kon reizen. Van Antwerpen nam hij de veerboot naar Sinte Anna en hoopte zoo te voet naar Dendermonde te trekken. Zijn ouders hadden namelijk, toen hij door de Duitschers opgeëischt werd, als vluchte lingen te Sint Gillis bij Dendermonde ge woond. Op dezen tocht werd hij door de politie van Steendorp opgepikt. Hij werd vrijge sproken van landlooperij. Intusschen vraagt de Brusselsche „Stan daard" wat er van het verhaal van Go dart waar is en dringt er op aan, dat er van hooger hand een ernstig onderzoek Godart, die nauwelijks 32 jaar moet tellen, er uit ziet als een zestiger. Frankrijk. Philatelistisch vandalisme. De postzegelroof, aan Byrd's luchtmail gepleegd. Het schandaal is thans in vollen om vang klaar, wrokt de „Matin". Het staat thans wel vast, dat alle correspondentie die door Byrd's vliegtuig „America" over den Oceaan is meegebracht, van haar postzegels is beroofd door „rücksichtlose" verzamelaars. De „Matin", die voor Frankrijke naam in dezen terecht bezorgd is, heeft links en rechts feitenmateriaal en schuld aanwijzin gen verzameld. Generaal Dumont, militair attaché aan de Fransche ambassade te Washington, vertelde b.v. dat hij, in Frankrijk verblij vende, zelf van zijn bureau te Washington een brief per „America" heeft ontvangen, waarvan de Lindbergh-postzegels waren verwijderd, nalatend een duidelijk merk- teeken dat ze zijn afgerukt. Dat is dief stal, zei de generaal. Bovendien was mijn brief geopend en weer toegeplakt met strooken van de postadministratie te Pa rijs. Generaal Dumont heeft een onderzoek verlangd. Minister Bokanowski heeft reeds besloten dat zulk een onderzoek onver wijld zou plaats vinden. De directie der posterijen van de Seine is ermee belast. Maar Dinsdagavond beschikte men in het bureau van den minister nog over geen enkel resultaat. Rusland Indrukken uit Moskou. Gevolgen van overbevolking. Moskou lijdt thans aan de gevolgen van overbevolking, die de levensomstandighe den er zeer ongenietelijk maken, zoo blijkt uit een bericht van de specialen Daily Ex press-correspondent in de Bussische hoofd stad. Vnor de oorlog telde de stad iets meer dan een millioen inwoners. Bij de laatste volkstelling bedroeg het aantal zielen meer dan twee millioen. In het laatste half jaar is het aantal inwoners met 30.000 ver meerderd. Hot sovjet-bestuur doet, volgens den correspondent, zijn beat om het woning probleem op te lossen en bouwt langzaam huizen op moderne basis. Maar het zal nog wel tien jaren duren, voor er voldoende woongelegenheid voor de bevolking is. De huizen zijn veel te dicht bewoond. In vele gevallen leven er twee families in een kamer. In de gevangenissen is het al even erg gesteld. In cellen, gebouwd voor 25 personen, vertoeven er 80. Ieder lid van een gezin heeft recht op vijf vierkanten voet „ruimte", terwijl de familie in haar geheel recht heeft op twee vierkanten voet meer. Doch wanneer iemand Moskou verlaat, verspeelt hij zijn recht. De hotels zijn overigens verbazend duur. Weer een aanslag op een Sovjet-beambte. Uit Moskou wordt gemeld, dat een on bekende twee schoten heeft gelost op den seoretaris van de gemeentelijke sovjet Romski. De dader wifet te ontsnappen. De terechtstellingen duren voort. Te Odessa zijn elf spionnen ter dood gebracht. Te Nizjnii Nowgorod zijn twee boeren ter dood veroordeeld, omdat zij een lid van den dorpssovjet vermoord had den. Drie officieren van het Roode Leger, behoorende tot de afdeeliug pantserauto's, zijn te Moskou gefusilleerd. Zij waren door een militair gerechtshof ter dood veroordeeld wegens het houden van po litieke redevoeringen op een vergadering van soldaten van het roode leger, zonder dat zij daarvoor toestemming hadden ver- Britsch-lndië. Godsdienstonlusten In Bengalen. In twee dorpen in het Bengaalsche dis trict Nadia hebben onlusten plaats ge had, waarbij twee Hindoes en een Mo hammedaan gedood zijn- Vier Hindoes werden gewond door geweerschoten, die door onbekend gebleven Mohammedanen zijn afgevuurd. Vijf huizen én een Moham- medaansche moskee gingen in vlam men op. China. Tsjingtau in handen van opstandelingen. Volgens berichten uit Britsche bron is Tsingtau door Opstandelingen bezet. Heb grootste deel van de troepen, die de stad tot dusver bezet hielden, ia evenwel trouw gebleven en doet nu tegenaanvallen. BINNENLAND DE BENEPENHEID VAN EEN KAMERJJD.- - Vragen van een Kamerlid aan den Minister. Geruststellend antwoord. Door den heer Krijger waren aan den Minister van Justitie de volgende vragen 1. Is het juist, dat op Zondag 19 Juni a.s. gedurende het octaaf van het H. Sa cramentsfeest, onder het lof in den na middag het H. Sacrament, voor het eerst sedert eeuwen, in Steenbergen buiten de kerk zal worden rondgedragen? 2. Behoort Steenbergen tot de gemeenten in Noords-Brabant, waarin volgens het besluit van 23 April 1822. litt. W. 4, het houden van openbare processies is toege laten onder voorwaarde, dat zulks zon der interruptie altijd heeft plaats gehad? 3. Indien Steenbergen niet behoort tot de in vraag 2 bedoelde gemeenten en blijken mocht, dat inderdaad het voor nemen bestaat tot de in vraag 1 bedoel de handeling, is de Minister dan bereid te bevorderen, dat aldaar niet zal wor den gehandeld in strijd met het bepaalde in het tweede lid van art. 171 van de Grondwet? Minister Donner heeft daarop het vol gende geantwoord: 1. De R. K. godsdienstige plechtigheid, als in deze vraag bedoeld, heeft Zondag 19 Juni 1.1. plaats gehad. 2. Voor zoover den ondergeteekende bekend, moet deze -vraag ontkennend wor den beantwoord. 3. Het aan de R. K. Kerk toebehooren- de terrein van de kerk, waarop de pro cessie of godsdienstige plechtigheid plaats gehad heeft, was door een circa éón meter hoog ijzeren hek van den open haren weg gescheiden, terwijl oen voor den hoofdingang der kerk gelegen klein pleintje gedurende de plechtigheid door een houten hek van ongeveer dezelfde hoogte afgesloten was. Een dergelijke plaats is naar de be staande jurisprudentie als een besloten plaats te beschouwen, die derhalve niet valt onder het voorschrift van het tweede lid van artikel 171 der Grondwet. Vragen van Kamerleden. Salarissen bij het M. 0. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ketelaar betreffende het advies van het Centraal Bureau van voorbereiding van Ambtenaarszaken in zake de salarissen bij het middelbaar onderwijs, heeft de mi- niser van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geantwoord, dat advies van het Centraal Bureau van Voorbereiding voor Ambtenarenzaken in zijn bezit is ge- Overeenkomstig dat advies zullen zoo spoedig mogelijk de bepalingen betref fende de salarissen aan de Rijkskweek scholen, voor zooveel de toepassing der kortingsbepalingen, enz. betreft, in over eenstemming worden gebracht mot die voor de Rijks hoogere burgerscholen. Hetgeen de belanghebbenden ten gevi van het uiteenloopen dier bepalingen te weinig hebben ontvangen, zal hun ten spoedigste worden uitgekeerd. Rotterdams nieuwe raad. Niet-toelating van twee leden? De commissie tot onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuw-benoemde gemeen teraadsleden te Rotterdam heeft een rap port uitgebracht, waarin wordt geadvi seerd tot niet-toelating van de heeren Th. Heukels (a. r.) en S. Stemerding (c. h.) De commissie grondt haar advies ten aanzien van den heer Heukels op het feit, dat deze de betrekking van lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bekleedt, welke betrekking krachtens art. 23 van de Gemeentewet niet gelijktijdig met het lidmaatschap van den Raad mag worden waargenomen. Ten aanzien van den heer Stemerding wordt opgemerkt, dat deze de betrekking bekleedt van directeur van de Konigin Wilhelminaschool, welke functie niet als een openbare betrekking kan worden aangemerkt. Aan het aan de kweekschool te geven onderwijs moet echter het ka rakter van lager onderwijs worden toege kend, ten gevolge waarvan het geven van onderwijs aan een dergelijke inrichting met een met het raadslidmaatschap on- vereenigbare betrekking is gelijk te stel len. De Haagsche gemeenteraad. De heer H. J. Borghols, die herkozen is als lid van Gedep. Staten van Zuid- Holland,, heeft bedankt als lid van den gemeenteraad te 's-Gravenhage; in ziju plaats is gekozen de heer ir. L. J. M. Feber. DE RIJNSTREEK. UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. STADSVUIL VOOR PLEMPING EN GRONDVERBETERING. Mijn antwoord aan Observator onder breek ik om aandacht te kunnen schenken brochure, of misschien den Polder Nieuwkoop on Noorden, toe gezonden aan alle raadsleden van do ge meente 's-Gravenhage en aan tal van dag en weekbladen in ons land om stemming te maken tegen het verbrandingssysteem van het stadsvuil. Gelijk men weet betaalt Amsterdam ieder jaar circa 800.000 om haar afval stoffen aan het vuur prijs to geven en staat Den Haag voor het feit geplaatst of wel een nieuwe verbrandingsinrichting te stichten, welke haar een jaarlijks verlies zal opleveren van 660.000 en daarvoor een leening aan te gaan van anderhalf millioen gulden, ofwel tegen een som van 400.000 per jaar dit vuil af te staan voor landophooging in den Polder Nieuwkoop en Noorden. Bij circulaire van 16 Maart 1927 ver zocht het bestuur aan de Hoeren Direc teuren van den Reinigingsdienst van ver schillende gemeenten in ons land, voorna melijk van de gemeenten die gelegen zijn op of nabij het Hollandsche laagveenge- bied, hun ervaring te willen mededéelen, eventueel verkregen met het gebruik van stadsvuil voor ophooging en cultiveering van laaggelegen gronden, het dempen van plassen, e.d. met of zonder afdekking van bagger. In verband met de pogingen om de riet en laaggelegen grasvelden in en bij Nieuw koop, aanwezig lot een oppervlakte van ongeveer 1200 H.A., op te hoogen met ste delijke afvalstoffen, achtten zij het van be lang deze ervaring voor zichzelf te ken nen, doch oordeelen het na kennisname ook nuttig deze te publiceeren. Daaruit toch blijkt weder eens te meer, aldus het bestuur dat het onverant woordelijk is deze stoffen te verbranden, zooals tot heden nog'in enkele steden ge schiedt; dat bij verstandige aanwending voor verschillende doeleinden het te ver krijgen nuttig resultaat op den akker ver rassend is en dat bij het huidig tekort aan werk- en bestaansgelegenheid het streven om het vuil niet voor den oven, doch voor den vaderlandscen bodem te bestemmen, met alle kracht moet worden bevorderd. Deskundig is uitgemaakt, dat dank zij mede de in groote hoeveelheid en van uitstekende kwaliteit aanwezige bagger alhier land te maken is, direct geschikt voor loonende cultures van groenten-, hees ter-, bloem- en-of bolgewassen. In Aalsmeer, Boskoop on Roelofarenda- veen worden in totaal 1300 H.A. beteeld door 1600 tuinderspatroons, alzoo levert gemiddeld elke 80 Are grond aldaar een bestaan op voor één patroon en zoo wordt ook gehoopt alleen met het vuil van éón groote stad ieder jaar in of bij Nieuw koop oen bestaan te scheppen voor 20 tot 25 tuinderspatroons, een bestaan in het mooi en gezonde buitenleven. Hiervoor vraagt het bestuur de mede werking van de verschillende autoriteiten, allereerst van de Regeoring en de stede lijke besturen, en verder van de pers en het publiek, omdat hot hier betreft niet slechts een plaatselijk belang, doch in even groote mate een streeks- en nationaal be lang. De emigratie te bevorderen naar het i buitenland nag te verdedigen zijn, zij is HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een compromis-voorstel inzake de totale tonnage op de vlootconferentie te Genève. In Frankrijk zijn alle postzegels van de brieven, welke Byrd uit Amerika heeft mee gebracht, gestolen. Tsjingtau door Chineesche opstandelin gen bezet. Ontploffing in een dynamietfabriek bl] het Belgische grensplaatsje Arendonk; zes personen gedood. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Kamerlid, dat erg bezorgd is voor het hand haven van de grondwet. (1ste blad). Bepalingen omtrent de verkorting van den eersten oefeningstijd door vrijwillige vooroefening. (Leger en Vloot, 2de blad), LEIDEN. De nieuwe kaasmarkt. (1ste blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photopagina geeft o.m. photo's van: een zware fabrieksbrand te Dordrecht; de viordaagscho afstandmarsch; de weg Am sterdamHaarlem; de Schager Kogge. dit nooit, zoolang niet het uiterste is be proefd om het bestaaan in het eigen va^ derland mogelijk te maken. Stelt men het aantal personen, werk zaam bij de verbranding gelijk met het geen noodig is voor het vervoer naar en op den akker, dan beoogt men een bo- staansverruiming ieder tuinderspa troon heeft toch minstens één knecht van noode van 40 gezinnen voor ieder jaar. Men voegt hieraan toe, dat de Gezond heidscommissie iru het District Bodegra ven, waartoe 'Nieuwkoop behoort, bij ad- na een onderzoek, bij haar tegen de voorgenomen plannen geen bezwaar bestaat. Daarna volgt oen beknopt overzicht van de ervaring in verschillende gemeenten verkregen met de aanwending van stads- vuil tot grondverbetering en landaan- winst. Gorinchem. Vele boeren gebrui ken het vuil op him zwaren kleigrond en bereiken daarmee goede resultaten. In den eersten tijd is vooral het beschot van peen goed; aardappelen daarentegen zijn 't eer ste jaar te groot, maar als de grond z.g. is uitgezweet, wordt ook dit beter. Gouda. Het huis- en fabrieksvuil, alsook de uit de grachten opgediepte vaste stoffen worden gebezigd voor het dem pen van plassen. De ervaring hiermede opgedaan, is alleszins bevredigend te noemen. In de meeste gevallen wordt het gedempte oppervlak tot grasland ge maakt. Wat nu het afdekken van het vuil betreft, dit wordt verschillend opgevat. Do een bijv. laat het, na de bovenste laag van de scherpe voorwerpen enz. gezuiverd te hebben,onafgedekt, terwijl anderen een laag grond of bagger er overheen werken. In het laatste geval is een betere groei ge waarborgd dan in het eerste. Onder hen, waarvoor bovenbedoeld werk ter hand is genomen, bevindt zich ook een tuinder, die over vruchtbaarheid van zijn langs dien weg aangewonnen grond hoogst tevreden is. 'sGravenhago. Het veeg- en op haal vuil wordt van gemeentewege gratis naar particulier terrein vervoerd. Men spit het daar pl.m. 1 Meter onder ter op hooging en heeft dan zeer gunstig resul taat; mast is dan het eerste jaar niet noo dig; veldgewassen, zelfs bollen, teelen hier goed op. Men merkt hierbij op, dat aldaar zandgrond is. Maassluis. Het stadsvuil wordt door verschillende tuinders in den omtrek gebruikt voor ophooging (wintervuil met veel koolasch) en voor bemesting (zomor- vuil met meer meststoffen). In het laatste geval wordt in het najaar het vuil gehaald en onder den tuingrond gedolven. Men heeft daarvoor vaste afnemers, dat als be wijs wordt aangevoerd dat het wel vol doet. Naaldwijk. Aldaar heeft men eenige terreinen opgehoogd met vuil, wat in 't algemeen tot tevredenheid stemt. Bagger wordt aanbevolen als deze geen zware kleideelen bevat. Ridderkerk. Men dempt er oen plaa mode en maakt er grasland van. A 1 k m a ar. Sedert 2 jaren wordt hot vuil gebezigd voor demping en vervolgens met hooikrok bezaaid. Do teelt is bijzonder best. Beverwijk. Aldaar heeft men de ervaring, dat ophooging met haardasch en huisvuil en afdekking met een laag bag ger vermengd met opgeveegd straatvull goede resultaten geeft. Haarlem. Sedert pl.m. 7 jaar wordt al het stadsvuil aangewend voor ophooging van riet- en laaggelegen gras velden zonder afdekking met oen laag bag ger. Do ervaring hiermede opgedaan is, dat verschillende waardeloozo gronden

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1