DONDERDAG 7 JULI 1927 \Qe Jaargang No. 5611 3)e Reidtehd (Boti/tq/nt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling L Lelden 19 cent per week 12.50 per kwartaal nni» Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL liDCO per post 1 2,95 P01 k*®**®®1' ,i QeïlluBtreerd Zondagsblad la voor de Abonné'e ver 7 tegen betaling van 50 ot per kwartaal, by voor- Dg. Afzonderlijke nummers 5 cL, met Geïllustreerd 'cdagsblad 9 ct De minderheden. Gisteren lieeft in de verschillende pro 's de verkiezing plaats gehad van ,jea voor Ged. Staten. £r is in enkele provincies speciaal in Zuid-Holland nog al een en tJer te doen geweest over de vraag, of Staten wel een naar evenredigheid beeld gaven van de samenstelling de Prov. Staten. Is verklaarbaar, dat er hier en daar tfiiingsverschil is over de vraag b.v. «t er een S. D. A. P. of een Vrijheids- oder meer of minder zijn, om de bil- sieid te betrachten. billijkheid te betrachten. 3 de vooruitgang, dien wij alom kun- constateeren: Voorheen, toen de rijheidsbond in de meeste colleges heer j meester was, werd er zoo goed als niet itr gedacht, om den minderheden een iere medezeggenschap of recht van mlrole toe te kennen, verder dan waar- e men door de wet gedwongen over billijkheid in deze werd door de- M, die de macht hadden, niet gesproken fet is nu veranderd. Dat is veranderd invoering van de evenredige ver- tjenwoordiging èn tengevolge van geestesgesteldheid, die de in invloed rk toegenomen „rechterzijde" leidt. In de erkenning van de minderheden men, nadat rechts meer in de meer- nheid is gekomen, veel verder gegaan, in daarvoor. 't Is om verschillende redenen wel 'ns fcd, daaraan te herinneren. Vrijheidsbond b.v. mag voor dit feit let blind zijn. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 oenl per regel Voor Ingezonden Mededeellngen wordt het s dubbele van het tarief berekend. z Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. SUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADER. BUSTE»3LAf8D Volkenbond 3 Bondsraad in Europa bijeen. Door een vernuftig tolefoon- apparaat. Het Volkenbondssecretariaat is er steeds jp uitgeweest, het contact tusschen de le- van den Raad zoo vlot mogelijk te ma la, en zooals men weet heeft de kwestie faciliteiten voor de Raadsleden een pat van bespreking uitgemaakt op een Assemblées. De Fransche posterijen telegrafie meenen thans een middel te kien gevonden, waardoor het contact, f'iins tusschen een aantal leden, vrij- tfl ideaal zou worden. Men werkt daar ween apparaat, dat te Genève zou wor- feo opgesteld, en dat het mogelijk zou pion, dat b.v. Briand, Chamberlain, iann, Scialoja en Vandervelde, ieder zijn hoofdstad aan zijn bureau gezeten, f-'ierling „te Genève" een gespre kzouden teren, waarbij ieder ieders woorden zou verstaan. -en duur zouden op deze wijze dus folkenbondsraadszittingen kunnen worden bonden in een leege kamer. België Verhooging van salaris. Voor ministers en Kamer leden. Do Kamercommissie van financiën heeft fclermiddag een vergadering gehouden ter kpreking van de kwestie tot verhooging tei bet salaris der ministers, dat thans 85 1 frank plus 18 duizend frank re- wcntatiekosten bedraagt. Eenparig werd p voorstel aangenomen om het salaris j®rhoogen tot 100 duizend frank alleen voor den eersten minister en "Jester van buitenlandsche zaken -DO frank representatiekosten. Met de pjaafscommissie van financiën is daar- ®trent reeds eensgezindheid verkregen. ■I^rgoeding der Kamerleden wordt op tfioü ^er zelfde commissie verhoogd u duizend frank, zonder toeslag. Thans 3 die vergoeding twaalfduizend plus achtduizend frank duurtebij- werd echter alleen uitge- m, die op uitnoodi- generaal von Pawels begin dezer tard aan leden, die den wensch daartoe «tennen gaven. Duitschland De gesloopte Duitsche vestingen. drie van ,een bezoek hebben gebracht met het J™ r® slooping der vestingen bij Ko- fedoT ?en 1® constateeren, hebben him beëindigd. Er hebben zich geen "Jsncden voorgedaan. "Suiting in de Keulsche metaalindustrie. 20°O arbeiders getroffen. do metaalindustrie te Keulen is gis- Prins Sigismund van Pruisen, t Prins Sigismund van Pruisen, die, naar gemeld, tijdens het rijtournooi te Luzern van zijn paard is gevallen, waarbij hij vijf ribben brak en zijn lever werd inge scheurd, is gisteren aan de gevolgen van den val overleden. Prins Sigismund van Pruisen, die op 17 December 1891 was geboren, was de oud ste zoon van prins Friedrich Leopold van Pruisen en een kleinzoon van den als ge neraal der cavalerie bekenden prins Frie drich Karl van Pruisen. Van zijn prilste jeugd af was hij een geestdriftig beoefenaar van alle mogelijke takken van sport. Reeds als kadet nam hij met zijn als vlieger in den oorlog ge vallen broer prins Friedrich Karl ijverig aan vliegdemonstraties deeL In de nabij heid van Potsdam ,had hij een eigen werk plaats ingericht, waar hij met enkele an deren een toestel van eigen constructie bouwde, waarmede hij en menige voor oorlogsvlieger tochten aflegde. Na den oorlog wijdde bij zich voorname lijk aan de rijsport en werd een op inter nationale rijtoumoooien zeer bekende ver schijning. Frankrijk. De Fransche legerwet. Socialistisch tegenontwerp verworpen. De Fransche Kamer heeft gisteren bij de beraadslagingen over de nieuwe legerwet met 431 tegen 110 stemmen het socialis tisch tegenontwerp verworpen, volgens hetwelk de diensttijd op negen maanden zou worden vastgesteld. Patriotten en communisten. Een botsing te Puteau. De „Echo de Paris" meldt, dat een hon derdtal industrieelen, die te Puteaux bij een waren tot het aanhooren van een uit eenzetting door een propagandist van de patriottische jeugdbeweging, aangevallen werden door 200 communisten. Zeven pa triotten werden gewodD, waarvan drie ern, siig. De telefoniste Montard in vrijheid gesteld. De telefoniste van de „Action Francaise" madame Montard, die dezer dagen in ver band met de zaak-Daudet in hechtenis was genomen, is op grond van een genees kundig rapport op vrije voeten gesteld. Portugal. Politici te Lissabon gearresteerd. Naar de bladen melden zijn te Lissabon dertien politici gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd, een revolutionnaire beweging voor te bereiden, welke onder leiding zou staan van een te Parijs -zete lend comité, onder voorzitterschap van Alfonso Costa en samengesteld uit elemen ten, die ook op dé vorige revolutie invloed hebben uitgeoefend. De gearresteerden zul len verantwoordelijk worden gesteld voor elke poging tot verstoring van de orde. Rusland De anti-bolsjewistische actie. Volgens berichten, die de „Times"-cor- respondent te Riga uit Moskou, Lenin grad, Chrakoff en Kieff ontving, blijft d8 ,,'anti-bolsjewistische-terreur" met baar actie voortgaan in vele deelen van Sovjet- Rusland. met name in Oekraine en Wit- Rusland, waar zij zich direct tegen de tsjeka-agenten richt. Menzjinski, de opvolger van Dzjersjinski als hoofd van de tsjeka meldde Dinsdag „belangrijke overwinning op de terreur' Na een vervolging van drie weken bracht de tsjeka in de provincie Smolensk drie „terroristen" in het nauw, die aangevoerd werden door een vrouw, genaamd Za- charsjenko, Alias Schulz, die naaste fami lie van generaal Kutepoff moet zijn. Do namen van de anderen waren Vozne- sensky en Operput. Operput, die vroeger lid van de tsjeka was, en eenige maanden geleden aan de pers van Helsingfors zekere onthullingen deed omtrent de werkzaamheden van de tsjeka, waaraan hij had deelgenomen, werd door de tsjeka in 'n hindernis over vallen en op 19 Juni ter dood gebracht. Zacharsjenko en Voznesensky raakten op 23 Juni slaags met roode soloaten en lieten in het gevecht het leven na een der soldaten gedood te hebben. In de officieele lezing, die 12 dagen na het voorval verscheen, wordt gezegd, dat deze drie „terroristen" verleden maand de tsjeka-gebouwen te Moskou in de lucht wilden laten vliegen. j f j>e.n de uitsluiting begonnen. Van de lStól!" met meer <fan Gen arbeiders Si'ofo a werkgeversvcreeniging aan- ÖsitinLj ^eze fabrieken is do uit- s hedenmorgen ingegaan. 22.000 ar- a zijn bij de uitsluiting betrokken. Massa-executies. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft een afdeeling van de G. P. U. in liet dis trict Kuhan een afdeeling anti-Sovjet-op- standelingen vernietigd. Leider der opstandelingen was.de vroe gere kozakken-luitenant Blesno. De Sovjet- afdeeling omsingelde de opstandelingen nabij Gubska en eischte hun overgave. De opstandelingen weigerden en boden gedu rende drie uur heftigen tegenstand. Op enkele gewonden na werden zij allen neer geschoten. Blesno werd ernstig gewond en pleegde zelfmoord. Vervolgens hebben de Sovjet-autoriteiten nabij Gubska en Peirreprawa talrijke per sonen doen arresteeren. Van de gearres teerden werden er veertig terecht gesteld. Russische toestanden. De ambtenaren hebben den tijd. In Januari 1926, zoo vertelt de Mos- kousche „Prawda", kwamen eenige ver tegenwoordigers van de Kalinin-maat- schappij een bezoek brengen bij het Or- lofscho landbouwbureau, teneinde een concessie aan te vragen voor de exploita tie van een boomgaard en tuinderij. Zij werden zeer voorkomend, op het bureau ontvangen; men verzocht bun zich neder te zetten en het een en ander over hun plannen te willen mededeelen. Na afloop hiervan nam de chef van de concessie-afdeeling het woord en ver klaarde de zaak helder als glas te vin den. Ge komt maar over een week terug, zoo zeide- hij, dan zullen wij een overeen komst opstellen. Werkelijk reeds over een week?, zoo vroegen eenigszins ongeloovig de verte genwoordigers der maatschappij. Maar natuurlijk, werd hun geant woord. Of vindt ge dit soms wat te lang duren? Neen, neen, zoo putten de gedele geerden zich in verontschuldigingen uit. Wij hadden niet gedacht, dat het zoo snel zou gaan. Na verloop van een week verschenen de concessie-aanvragers dus opnieuw op het landhouw-bureau. Zij werden weder om met de grootste hoffelijkheid ontvan gen en na een korte gedachtenwisesling werd hun ten slotte gezegd: De zaak is helder als glas. Komt maar over een week terug, dan zullen we een overeenkomst opstellen. Eerder kan het nog niet. Zoo verliepen elf maanden, waarin de concessionarissen in spe zich nog twaalf maal op het bureau presenteerden en nog zeven maal schriftelijk om een beslissing verzochten. Eerst op d^n 12den Novem ber werd het korte en duidelijke antwoord ontvangen: „Op het- verzoek is afwijzend beschikt." De gedupeerden togen toen natuurlijk opnieuw naar het bureau en barstten uit: Wat beteekent dat nu? Dat ons verzoek is afgewezen, is nog tot daaraan toe, maar waarom ons elf maanden op sleeptouw gehouden? Glimlachend antwoordde de afdeelings- chef: Wat elf maanden maar? Hebt ge dan niet gehoord, geachte vertegenwoor digers,, van de houtaffaire van Altoechof en hoelang deze heeft geduurd? Ons niets van bekend, was de korte repliek. En plechtig hernam-de sovjet-ambte naar: Tri goda, kak odna minoetotsjka (drie jaar is slechts één minuutje) en hij toonde den verbaasden bezoekers een dik ken bundel paperassen, bevattende de uit voerig omschreven weigering op Altoe- chof's concessie-aanvraag. Stilletjes stonden toen de verbijster de vertegenwoordigers maar van de hun zoo vriendelijk aangeboden stoelen op en zwijgend verlieten zij het vertrek. China. Nieuwe Japansche troepen naar Tsingtau. Duizend man Japansche troepen heb ben order gekregen van Dairen naar Tsingtau te vertrekken, ter vervanging van de afdeelingen, die, naar gemeld, naar Tsinanfoe zijn gezonden. De opmarsch der Zuidelijken in China. De Chineesche nationalistische troepen hebben hij hun opmarsch thans Kaowi op 80 K.M. van Tsingtau in de provincie Sjantoeng bereikt. Een succes der Noordelijken? De noordelijke Chineesche troepen zou den opgerukt zijn langs den Peking-Han- kau spoorweg en de Gele Rivier zijn over getrokken. Gemeld wordt, dat generaal Feng Joe-sjiang zich naar Loyang zou hebben teruggetrokken. BBMWEHLftWP PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Waarom Ged. Staten vernietiging vragen van Rotterdams huurverordening. In de heden gehouden vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft de heer jhr. Von Fisenne als lid van Ged. Staten geantwoord op de interpellatie-Hey- koop in zake de motieven van Ged. Staten tot het voordragen van do Rotterdamsche gemeentelijke huurverordening voor ver nietiging hij de Kroon. De motieven waren drieledig, zette de lieer Von Fisenne uiteen. De Rotterdam sche gemeente-wetgever is ten eerste optre den op het gebied van den Rijkswetgever, bedoeld in art. 150 der Gemeentewet. Het tweede motief was, dat volgens Ged. Staten de verordening strijdig is met het algemeen belang, aan de hand van art. 153 Buitengewone omstandigheden wettigen z. 1. deze verordening niet. In Rotterdam staan thans 1630 woningen leeg aan den Linker en Rechter Maasoever. De derde reden is, dat in de Huürcom- missiewet beroep mogelijk was bij den Kantonrechter en dit thans naar den ge meenteraad wordt verwezen. Dit achten Ged. Staten niet wenschelijk. In zijn repliek uitte de heer Heykoop (S. D. A. P.) een bescheiden protest tegen het feit, dat de gemeente Rotterdam niets hoeft kunnen vernomen van Ged. Staten. Dit vond hij niet hoffelijk. De bezwaren onder ten eerste en ten tweede genoemd waren juridisch. Bevoeg de hoogleeraren als prof. Kranenburg e.a hebben een ander oordeel dan Ged. Staten. Spr. achtte de deskundigheid van deze pro fessoren van moer belang dan die van Ged. Staten. Juridisch stonden nog de ad viezen der hoogleeraren vast, dat er geen reden voor vernietiging bestaat. Primitief van gedachte vond spreker, dat Ged. Staten nu maar concludeeren, dat de zaak in orde is na de opheffing der Huurcommissiewet. Zonder locale kennis van zaken, aldus ging spr. voort, hebben Ged. Staten hun beslissing genomen. Hiertegenover stelde hij het oordeel van den Rolterdamschen raad. Tegenover de 183.000 woningen, die ex in Rotterdam zijn, is een woningruimte van 1600 niet van veel beteekenis. In de i huurklassen is er een ontzettend te kort in Rotterdam. Het komt niet te pas, vond spr., dat Ged. Staten met verouderde bevoegdheden wel overwogen hesluiten vah een stad als Rotterdam tegengaan. Juri disch en feitelijk is het besluit, van Ged. Staten te bejammeren. Het zal niet min der dan een ramp voor Rotterdam zijn, voor de arbeidersklasse en den kleinen winkelstand in het bijzonder, als de ge meentelijke huurverordening niet wordt in gevoerd. Do uitspraak van Provinciale Staten wenschte spr. niet te vragen, om dat de mogelijkheid bestaat, dat men on der politieke en solidaire overwegingen een motie van afkeuring zal verwerpen, wat een verkeerden indruk zal wekken. Na dupliek werd do vergadering ge schorst tot drie uur 's middags. Do geschorste vergadering werd te 3 uur hervat. De heer Veraart (R. K.) onderschreef volkomen do meening van den heer Hey koop, dat de bijzondere omstandigheden, die tot aanneming der Huurcommissie moet hebben geleid, niet hebben opgehou den te bestaan. Ook onderschreef spr. wat de heer Heykoop zeide over het niet-in- winnen van advies der grooto gemeenten. Spr. was het dan ook niet eens met het feitelijk argument van Ged. Staten, doch wel met het juridisch argument. De verordening kan z. i. geen groote be teekenis hebben en daarom gaat het hier niet om een aanslag op een groot sociaal goed. Dit is een zaak van den rijkswetge ver. Bovendien is de rechtspraak treurig geregeld in de verordening. Spr. meende ten slotte, dat er geen reden is het be leid van Ged. Staten af te keuren. Do heer Van Aalten (V.D.) zeide. dat ook al mocht men niet meenen, dat de ver ordening juridisch toelaatbaar was, Ged. Stalen hadden overwogen het groote ver schil van meening, dat hiervoor bestaat. Z. i. hadden Ged. Staten de afkondiging moeten laten doorgaan en daarna a^n de Kroon kunnen voorstellen, de verordening te vernietigen. De heer Schokking (C.H.) kon het standpunt van Ged. Staten tegenover een juridisch zoo gebrekkige verordening niet alleen begrijpen, maar ook volkomen billijken. Do heer De Brauwer (A. R.) betoogde o. m. dat het niet aangaat in een zoo be langrijke fase het recht en do vrijheid van een deel dor burgers aan handen te leg gen (geroep bij de soc.-dem.: dat is het! nu zijn we er). De heer Heykoop handhaafde zijn stand punt. Hij was van meening, dat Ged. Sta ten hun motieven dadelijk hadden moeten meedeelen aan den raad van Rotterdam. Wanneer die mededeeling thans kon ge schieden, dan had ze een week geleden ook gedaan kunnen worden. Spr. hield vol, dat de professorale adviezen aantoonden, dat een verordening als de onderhavige bestaanbaar is. Wat betreft het beroep op den raad, dit doet niet onder voor dat op den kan tonrechter; wie eenige dagen de zittin gen van het kantongerecht meemaakt dan nog volhoudt, dat dit het hoogste en nobelste recht is, aldus spr., die heeft een raar rechtsgevoel. Nadat de heer Von Fisenne, lid van Ged, Staten nog eenige opmerkingen van den heer Van Aalten had beantwoord, sloot de voorzitter de interpellatie. De Voorz. wenschte op Vrijdag a.s. de afdeelingsvergaderingen over te houden. De heer Ter Laan (S.D.A.P.) meende, dat op Vrijdag a.s. eerst een openbare ver gadering kon worden gehouden ter be handeling van de belangrijke interpellatie- Van Staal. Na eenige discussie hierover stelde de voorzitter de afdeelingsvergadering vast op Vrijdag 11 uur en do openbare vergade ring op Vrijdag 2 uur. De vergadering werd to 4.40 verdaagd. NIEUWS HET VOORNAAMSTE BUITENLAND. Prins Sigismund van Pruisen overleden aan gevolgen van den val van zijn paard. De telefoniste van de „Action Fran caise" weer vrijgelaten. Do Fokker met mr. van Lear Black to Medan aangekomen. (Luchtvaart, 2de blad). Ernstige spoorwegongelukken. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Debat over gemeentelijke huurvcrorde- ningen in de Prov. Staten. (1ste blad). Een doodelijk geval van zonnesteek op een afstandsmarsch. (Gemengde Bericli- ten, 2e blad). Personen door den bliksem gedood. (Gemengde Berichten, 2de blad). LEIDEN. B. en W. stellen voor een verordening inzake onredelijke huurprijs-opdrijving. (2de blad). VERKIEZING GED. STATEN. Noord-Holland. In do heden gehouden vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland welke alle aftredende leden van het collego van God. Staten, do hecrcn mr. J. B. Bomans (R. K.). A. H. Gerhard (S. D. A. P.), D. Kooimans (V. D.), J. N. Hcn- drix (R. K.), jhr. mr. D. E. van Lonnep (G. H.) en A. W. Michels (S. D. A P.) herkozen. De loden van den Vrijheidsbond verlieten bij de stemming de zaal. Friesland. In de heden gehouden vergadering van Provinciale Staten van Friesland werden do aftrodonde leden van het col lego van Ged. Staton do hoeren B. W. Okma (C. H.), K. do Jong (S. D. A. P.), mr. P S. Gerhrandy (A. R.), M. Dijksra (A. R.), S. W. do Jong (R. K.) herko zen, terwijl in de plaats van den hoer J. Geerls (S. D. A. P.) gekozen werd de heer J. Wuiste (V. D.) Limburg. In de heden gehouden vergadering van Provinciale Staten van Limburg wer den tot leden van het college van Ged. Staten herkozen de lieeron mr. M. J. H. H. Paulussen (R. K.), J. H. Maenen (R. K.), J. A Poels (R. K.), J. T. Ver heggen (R. K.), H. J. L. Merckelhach (R. K.) en werd gekozen in de plaats van jhr. mr.' E. F. F, H. van Aefferden de heer W. M. A. Galiart (R. K.) en tot buitengewoon lid herbenoemd de heer E. E. H. Regout (R. K.) Bij de verkiezing verklaarde de heer H. v. d Ploeg (S. D. A. P.) dat de S.D. A. P. van mconing is volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, recht te hebben op oen zetel in het college vai Ged. Staten. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). Zeeland. In de Prov. Staten van Zeeland zijn de aftr. leden van Ged. Staten herkozen: G. v. d. Putte (A.R.) met 29 st.mr. P. Dieleman (AR.) met 29 st.;; P. F. Fruy- lier (R.K.) met 29 st.; J. A. Rompu (R. K.) met 29 st.; mr. R. M. v. Dussldorp (C.-H.) met 29 st.; en A. van der Weyde CV. B.) met 29 st. Tot buitengowoon lid werd gekozen do beer S. S. Wallien met 21 st. Utrecht. De Prov. Staten van Utrecht hebben de aftr. leden van Ged. Staten herkozen: Jhr. W. E. Bosch van Oud Amelisweord (R.K.), H .van Andel (A.R.), B. J J Wy- kamp (S.D.A.P.), G. H. J. van Spanje (R. K.), J. H. T. O. Kettlitz (V.B.), jhr. dr. H. W. L. do Beaufort (G. H), zoodat in de constellatie van het huidig college geen wijziging werd gebracht. Tot buitengewoon lid werd gekozen jhr. dr. K. J. Schorer (G. H.). Overijssel. De verkiezing van leden voor Ged. Sta ten had het volgend resultaat: lsto stemming. Uitgebracht 47 stemmen. G Bloemen (R.K.) Oldenzaal gekozen met 36 stemmen. Jos. Vogt, Zwolle. 10 stem men 1 blanco. 2de stemming. Gekozen G. Elhorst, En schede (A.R.) 85 stemmen, Vogt, 10 st., blanco 2. 3de stemming. Gekozen J. W. J. baron de Vos van Steenwijk (C.H.) Diepenheim, 34 stemmen, Vogt 10, Blanco 8. 4do stemming. Gekozen mr. dr. J. W. Schneider (R.K.) Hengelo 25 stemmen, Vogt 10. Blanco 3. Lauwes (V.D.) 8, De Vos van Steenwijk 1. 5do stemming. Gekozen mr. H. J. Jor- dens (V.B.) Deventer 22 st., Vogt 10, blan co 15. 6e stemming. Gekozen Jos. Vogt (S.D. A P.) 19 stemmen, blanco 19, Lauwes 8, Van der Sande (V.B.) 1.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1