ARME FAPflILlE. „erdeblad „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG I JULI UIT DE OMGEVING. oE HAARLEMMERMEER-POLDER. j,l diamanten jubileum der droogmaking. De Staatscourant van i Juli 1852 bevat- een laconisch en vier-regelig berichtje, bet Haarlemmermeer was droogge- i geen feestelijkheden besloten het reu- enwerk. De bevolking was onverschillig, jen beschouwde den polder niet als een inwinst van vruchtbare grond, maar als n noodzakelijke overwinning op den wa- nsrolf, die ieder jaar meer grond afbrok- flden en verslond, e droogmaking van het reusachtige r was reeds eeuwen in de pen en zelfs er pogingen toe gedaan door Jan Adrzn Lghwater in het midden van de 17e eeuw het meer uit te malen, hetgeen pakte. In de 18e eeuw kwam Cruquius weer jget plannen aandragen, om later, in 1819, lield baron v. Lynden de zaak warm met iel schrijven van een verhandeling. Do groote tegenwerker van alle plannen, Tas het Hoogheemraadschap „Rijnland", dal zich door de droogmaking 11/16 van jn boezemwater ontnomen zag. Telkens zijn die plannen op den onwil in het hoogheemraadschap afgestuit. Wel „as door het graven van het Katwijksch Kanaal van 18041807 de afvoer veel ver kiert, maar Rijnland aarzelde en zou laarschijnlijk zijn blijven aarzelen,indien de kinter van het jaar 1836 niet twee gewel dige overstroomingen van het meer had ge jend. In November werden 5000 H.A. land onder water gezet, terwijl bet Amsterdam angstwekkend dicht nabij was. Bij een storm in Dec. werd een nog grooter opper- vlakte grond onder water gezet. 7500 H.A., partij een gedeelte van de stad Leiden. Toen is de regeering krachtig opgetre den, Het Haarlemmermeer, dat in de loop der eeuwen hoe langer hoe uitgestrekter ps geworden en verschillende dorpen, als Rijk en Beinsdorp, had opgeslokt, zou worden drooggemaakt. Ringdijk en -vaart werden gegraven, een kolossaal werk, en de afvoerbuis: het Oegstgeesterkanaal., Het begon in 1848 met één stoomgemaal, de Leeghwater, na vier jaren was met be- finlp der andere stoomgemalen („Cruquius" cu „Lynden") de polder leeg en bevatte de .Oprechte Haarl. Courant" een verslag van emand, die van Haarlem naar Aalsmeer was geloopen zonder water te zien. Alleen lm' Aalsmeer had hij veel moeite met de modder gehad. Een oppervlakte van 18.277 HA. land was vrijgekomen, die 'n jaar later roor 7 millioen gulden wend verkocht. De tóten van het werk hadden bedragen 9 jllioen gulden. Het land werd al spoedig bevolkt, voor- I langs de Ringdijken en in 1855 telde de emeente Haarlemmermeer reeds ruim 10 inwoners. De toestanden onder de ralking waren echter zeer ongunstig. De IfflkmmermeerdeTS stonden in die da- pi niet gunstig bekend; uit alle deelenvan tel land waren de menschen samengeko men, waaronder de goeden niet te na gesproken veel ruw en onbeschaamd p volk. Meermalen moest bet politie-toe- Bcht verscherpt worden. arbeiderstoestanden waren eveneens tanig en het bovengeschrevene was wel- icht een gevolg van de zeer slechte be- De arbeiders en ook degenen, die roor zichzelf begonnen, woonden in klei- iutten met een deur en een gat in de zol dering voor het doorlaten van de rook list als in den tijd der Batavieren. Er onden op dezen nog drassigen grond geen huizen gebouwd worden, het werk was leer zwaar. .is aan dit noeste zwoegen te dan- :ent dat de boerenbevolking van de Haar- emmermeer de meest vooruitstrevende van federland is en het eerst moderne land ouw-methoden, zooals het gebruik van machines enz. heeft aangenomen en noj ftcfids daarvoor een open oog heeft. Meer en meer kwam de polder in het Eigen bezit der boeren. Bij de droogmaking "as het overgroote aantal van hen zetboe- ren. De gemeente telt nu 25.000 inwoners Dal in bet midden de groote plaats Hoofd dorp en bloeit in alle opzichten. De drink watervoorziening, die vroeger zeer slecht Ma, 18 modern geregeld, evenals de ver looting. Het wegennet, dat gebrekkig was ffde droogmaking, werd zeer uitgebreid en eerst in den laatsten tijd doet sich be hoefte aan. breedere en op zwaar-verkeer berekende wegen voelen. De Haarlemmermeer beeft zich in vijf-en- zeventig jaar op Amerikaansche wijze ont wikkeld van een uitgestrekt meer en moe ras tot de „korenschuur van Holland", een feit, dat feestelijk zal wonden herdacht in den nazomer; thans is bet wegens het werk-seizoen van de bevolking bezwaarlijk. NOOTDORP. Getrouwd: P. Vis en N. Zegwaard. Overleden: Mej. S. Post. ZOETERMEER—ZEGWAART. Collecte. De collecte voor den Ge- wapenden Dienst beeft in deze gemeenten 43.75 opgebracht. ZOETERMEER. Geboren: Theodora Antonetba d. van J. Hermus en G. J. de Jong. Ondertrouwd: J. A. Rademaker 26 j. en A. P. A. van der Maat 22 j. Getrouwd: A. Dekker 24 j. en M. de Kooter 24 j. ZEGWAART. Geboren: Cornelia AcLriana d. van A. Havenaar en G. A. Kind. Ondertro'uwd: W. Vastenhout 25 j., te Rotterdam, en J. H. Havenaar 22 j. Gehuwd: G. J. van Beek 26 j., te Pijnacker, en J. G. Lelieveld 24 j. Overleden: W. Kool 78 j.,, wedr. van G. Peters G. Kerkhoven 52 j., eohtg. van J. .C. v. d. Boon. DE RIJNSTREEK GEMEENTERAAD, bouw. Arbeiderswoningbouw. Het onderzoek der geloofs- Woensdagavond 1.1. kwam de jAaad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester Colijn. Afwezig de heer J. J. Grootendorst. De notulen van de vergadering van 7 Juni 1.1. werden, behoudens ©enige be merkingen door den beer Loef, vastge steld. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Er was een schrijven binnengekomen van den heer Noest, met bet verzoek aan en W.,, nog op deze vergadering prae- advies uit te brengen betreffende de aan zoeken voor woningbouw door de ver schillende bouwvereenigingen. De Voorz. zegt, dat er dit jaar geen woningen ge bouw zuUen worden, dooh dat er wel tij dig een advies zal kernen, opdat wij in het voorjaar kunnen beginnen en niet in den winter behoeven te bouwen. De beer Noest zegt, dat dit ook juist de bedoeling was van zijn schrijven en tevens dat men er met de begrooting dan ook rekening mede kon houden. Een schrijven van den heer Mesman, welke verzoekt om aan Mevr. de Wed. Le Coultre een schrijven te richten dat de Raad met leedwezen heeft kennis geno men van het overlijden van haar echtge noot. De overledene, die in Boskoop eenige jaren Burgemeester was zal in dankbare herinnering Mijven. Aldus be sloten. De heer Mesman zegt dat het hem heeft bevreemd dat het hoofd der openbare school, de beer Bruijns, mej. van Dijk beeft aangesteld voor tijdelijk als onder wijzeres, hetwelk geheel ingaat tegen een genomen raadsbesluit in 1926 betreffende gehuwde onderwijzeressen. De Voorz. zegt, dat bet ook niet de meening was van B. en W. zulks te doen, en er is wel wat eigenmachtig opgetreden. We hebben uit de bespreking hierover wel kunnen begrijpen, dat de vereeniging Volksonderwijs in deze ook nog wel iets te beteekenen beeft. De Voorz. deelt mede, dat tot tijdelijk hoofd aan de openbare school is benoemd de beer J. L. van Dijk, onderwijzer aan genoemde school. De Voorz. deelt mede,, dat de bouw grond naast bet te bouwen raadhuis aan den Zijde weg, waarover reeds in een vo rige vergadering is gesproken, thans de finitief is verkocht aan de Nationale Bankvereendging voor de som van 9100. Aap de orde was het voorstel van B. en' W. om over te gaan tot ondeiizoek van de geloofsbrieven der tot lid yan den Daad benoemden. De Commissie hiervoor en wel de beeren Loef, Brand en van Kjeef werden! verzoobt de geloofsbrieven te onderzoeken en de vergadering werd eenigen tijd geschorst. Na voortzetitng der vergadering brengt do beer Loef rapport uit on zegt dat dó commissie bet volgende wil adviseoren: le. om de twaalf herkozen leden toe te laten; 2e. adviseert de meerderheid der commissie en wel de beeren Loef en van Kleef om bet nieuw gekozen raadslid, den beer W. de Ruyter, nog niet toe te laten doch eerst een uitspraak te vragen van Gedeputeerde Staten en wel om de vol gende reden: De Commissie beeft kennis genomen van het feit dat de heer W. de Ruyter leeraar is aan den Rijkstuinbouw-winter- ounsus alhier, hetwelk valt bij do rubriek lager onderwijs, en waardoor hij volgens art. 23 der gemeentewet geen raadslid zou kunnen zijn. De beer Brand acht zich niet bevoegd om den heer de Ruyter af te wijzen. Spr. is van meening dat er geen bezwaren bestaan van zoodanige beteekenis om hem af te wijzen. De Voorz. zegt, dat B. en W. bet ook beter achten een uitspraak te hebben van Ged. Staten over deze zaak, temeer nog omdat die uitspraak er nog vroeg genoeg is alvorens de andere zittingperiode be gint. Het voorstel van de meerderheid der commissie om den heer de Ruyter alsnog niet toe te laten werld in stemming ge bracht en aangenomen met 9 der 12 uit gebrachte stemmen. Tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim vacalure-Deijs, werd geko zen de heer A. v. d. Werf, hoofd der Ned. Herv. school. Het voorstel van B. en W. om machti ging te verleenen tot gunning van den bouw van 15 eenvoudige arbeiderswonin gen, waarover reeds eerder besprekingen werden gevoerd, werd aangenomen en bet werk is dus opgedragen aan de firma Kranenburg alhier voor de som vau 33000. Bij de rondvraag vestigt de heer Hou- dijk de aandacht van den wethouder van publieke werken op den Laagboskoop- sche weg nabij de sluisbrug, omdat door het verzakken de oprit daar te steil is hetwólk voor het verkeer zeer lastig is. De heer Boekraad zegt dat het gedeelte van de Biezenweg tot aan de Tuinstraat meerdere malen gebruikt wonlt als zij weg zelfs door zware vrachtauto's,, het welk daar verboden is, en waardoor de ongelukken wel niet zuHen uitblijven wan neer hierin niet wordt voorzien, betzij door streng hierop toe te zien, of door verbetering van den weg. De heer de Wolf vraagt of toeren der wegen, waarmede men thans begonnen is niet op een andere wijze kan geschieden zoodat het verkeer minder moeilijkheden oplevert als zulks aan do' Zuidkad© het geval was. De beer Mesman vraagt of B. en W. toch vooral zullen trachten een betere ver bindingsweg te krijgen voor bet autover keer naar Gouda, daar op beden deze weg zeer slecht is. De Voorz. zegt, dat van de verschil lende bemerkingen of verzoeken goede nota genomen zal worden. Hierna sluiting. Bloemendag. De bloempjesverkoop, welke hier Dinsdag is gehouden ten bate van heb Comité voor bestrijding der tuber culose (onderafdeeling van bet „Groene Kruis"), heeft opgebracht f 299. ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. Nogmaals de zinkers. De nood brug aan den Vrouwenweg. Woendagmorgen vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Aanwezig waren alle leden, be halve de heer G. van Leeuwen. Te onge veer kwart voor tienen opent de voorz. de vergadering, waarna wordt overgegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven, welke in orde werden bevonden. Door dear secr. worden vervolgens de no tulen gelezen, die onveranderd worden Van de vele ingekomen stukken vermel den we slechts de volgende. Een schrijven van den heer O. H. de Boer, waarbij deze ontslag verzoekt als plaatsvervangend ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Conform het voorstel van B. en W. wordt dit ontslag eervol verleend mot ingang van 1 Augustus 1927. Naar aanleiding van oen schrijven van genoemd college betreffen de de heffing van pensioensbijdrage op de gemeente-ambtenaren, wordt conform bet voorstel van B. en W. eene nieuwe ver baalsverordening vastgesteld. Van den lieer Starrenburg is ingekomen een schrijven, waarbij deze onder intrek king van alle vroegere gedane voorsteHen, voorstelt om voor f 500.de vereischte goedkeuring voor het laten liggen der zin kers te geven, terwijl hij erbij opmerkt, dat hij een gelijk voorstel reeds vroeger aan B. en W. gericht heeft en deze het wellicht niet in den Raad hebben ge bracht-, omdat het aan hun college gericht was. Naar aanleiding van dit laatste leest de voorz. het door adressant bedoelde schrijven voor, waarin staat dat adressant, Starrenburg, in opdracht van Ged. Staten een ander voorstel moet indienen en wel in dier voege, dat hij f 500.moet eischen en dat daarop beschikt moet worden voor 15 April 1927. De voorz. zegt, dat B. en W. dit schrijven voor kennisgeving hebben aangenomen, omdat, wanneer Ged. Staten iets mede te deelen hebben aan de ge meentebesturen, deze dit rechtstreeks doen en daarbij geen gebruik maken van parti culieren. Voor wat betreft dit schrijven stellen B. en W. den Raad voor het voor kennisgeving aan te nemen. De heer Stad houder is ervoor om de f 500.te geven, omdat dit minder is dan f 1500.die het leggen van eene nieuwe buisleiding moet kosten, terwijl men dan nog niet de zeker heid heeft dat de gemeente voldoende ge baat is. De voorz. vindt dit zeer vreemd van den heer Stadhouder, waar deze in eene vorige vergadering er voor was om niets te geven. Do heer Stadhouder ontkent dit en zegt dat hij wel gratis toestemming heeft gegeven voor het leggen van een buis op zijnen grond. De heer de Graaf stelt de vraag of de zinkerkwestie van de baan is als het ver zoek voor kennisgeving wordt aangeno men. De voorz. antwoordt, dat de zinkers dan verwijderd worden. De hoeren Noord man en Onderwater voelen wel voor het in willigen van het verzoek, doch zij stellen zich de vraag of daarmede alle kwesties ophouden; zullen er niet meer komen om vergoeding. Op verzoek van den voorzitter geeft de secr. hierna eene uiteenzetting van het geen B. en W. momenteel reeds gedaan hebben en nog van plan zijn om te doen in deze kwestie. Versohenen is n.l. een Wet tot opheffing van privaatrechterlijke be lemmeringen, die pas begin Juni j.l. in wer king is getreden. In verband daarmede hebben B. en W. een verzoek gericht tot de Kroon om het openbaar belang te er- kermen van het hebben en houden van de zinkers der waterleiding in het aaö Star renburg toebehoorend water. Wordt dit verzoek ingewilligd, dan lean aan de band van genoemde Wet Starrenburg verplicht worden te gedoogen, met recht op schade loosstelling, dat de zinkers blijven liggen. De heer Stadhouder is blij, dat de zaak in openbare vergadering aldus is toegelicht en niet alles in het geheim gebeurt. Den heer Noordman verwijt hij, dat deze in dertijd die f300 heeft geaccepteerd. De heer de Boer zegt-, dat uit het gesprokene van den heer Stadhouder moet afgeleid worden, dat het college van B. en W. hier zit om de zaak te bedriegen, waartegen hij protesteert. Hadden B. en W. do zinkers eruit gegooid dan hadden ze niet meer gedaan dan het raadsbesluit uitgevoerd. Nu het college gewacht beeft, omdat het meende in heb belang der gemeente aan de hand van de Wet eene nieuwe en. betere oplossing to vinden, wordt hun verweten dat zij in het geniep werken. De heer Starrenburg acht die nieuwe wet op zijne zaak niet van toepassing, omdat ze te vo ren aanbangig was. Indien de gemeente die f 500 niet wil geven en er f 1500 aan wil verknoeien, dan wil hij ze nog wel tweemaal zooveel laten verknoeien, want hij beeft nog twee processen in zijn mars. De heer No.ordman geeft een uiteenzet ting naar aanleiding van de woorden hem door den heer Stadhouder toegevoegd, waaruit moet geconcludeerd worden, dat, had de lieer Noordman indertijd de boo- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 2 Juli, Hilversum 1050 M. 12.00 Politiebor. 12.852.00 ï/unohmuziek door Hot A-N.R.O.-tjriio, o. 1. v. Dick Groenovola, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jockemsog piano. 2.303.00. Concert door bot A.N.R.O.* kleine meisjes koór o. 1. v. Willem van Warmelo. 3.30—5.00 Militair concert door de Kon Militaire Kapel, o. 1. v. den dir. L. Boer, in den Dierentuin te Den Haag. 6.008.00 Vooravondconcert door hot A. N. R. O.-orkest. Mevr. Greta Santha- gens-Manders, sopraan. 7.45. Politieber. 8.10 V.A.R.A.-avond. 10.30 Persber. 10.40 Aansluiting van de Qinema Royal te Amsterdam o. 1. v. Hugo do Groot. D a v e n t r y 1600 M. 2.50 Tenniswedstrijden in Wimbledon. 5.15 Royal Air Force Display. Schijn gevechten met vliegmachines. 6.10 Kinderuurtje. 6.50 Tijds.,weerber., nieuws. 7.05 Do militaire band. 7.20 Causerie. 7.35 liederen van Grieg door E. Mit- cheU, piano. 7.45 Lezing: Henley Regatta 8.05 De militaire band en R. Henderson bariton. S. Rowan, Schotsche komiek. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Voorlezing door Mich. Sadlcir. 9.55 Variété. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Paris" 1750 M. 10.5011.20 Gonoert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Radio Jazz Symphonic. Dansmuziek. 8.5011.30 Galaconcert. Orkest en so listen. Langenberg 469 M. 11.2012.20 Concert. 1.252.50 Orkestconcert. Moderne Wee nor en Berlijner Operette. 5.506.50 Kamermuziek (piano, viool tenor). 8.559.15. Nieuwe balladen uit West- falen. 9.20 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Königswustorhausen 1250 M. en Berlijn 48 4- en 566 M. 3.108.05 Lezingen en lessen. 8.50 Vroolijke avond. Mark Twain. De clamatie, M. Gülstorff, Lewilsch-kapel. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg 394.7 M. 4.50—5.35 Liedjes bij de luit. 6.207.10 Vroolijk concert. 7.35$.15 Xyloph on concert. 8.2011.10 Zweedsche avond. Orkest en zang. Dansmuziek. Brussel 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Concert in de Kurzaal Ostende (100 musici). 10.5011.20 Dansmuziek in de Kur zaal Ostende. men verkocht aan particulieren, hij daar voor aUeen Teeds f 300 gekregen zou heb ben en de berm dan nog zijn eigendom ware gebleven. Verder zegt de heer Noordman dat, wanneer het verzoek van den heer Starrenburg wordt ingewilligd en deze aldus een winst maakt 'er wel meor- dere personen zullen zijn die wat willen verdienen. De heer Starrenburg ant woordt, dat hij er niets aan verdient, doch dat hot alleen kosten zijn die hij gemaakt heeft, die hij nu declareert. Wanneer de gemeente zijn voorstel niot aanneemt zal hij er voor zorgen, dat bin nen 7 dagen er geen druppel water meer van Hazerswoude naar Zoeterwoudo zal komen door die zinkers. De heer J. van Leeuwen is er voor om het adres voor ken nisgeving aan te nemen, gezien ook do toe lichting die zoo even gegeven is. De heer Starrenburg verzoekt er nota van te i FEUILLETON. Rom^n door Compton Mackenzie, hertaald door Ellen Russe. '1) z'n gasten na den lunch behan- IjU f** gevolge zou hebben, dat ze tegen de nieuwe gunstelinge samen- m was dan ook bet geval, ft 111183 Hamilton en hij voor de thee luskwamen had de familie zich op het j,en?.lej gesteld, dit was zoo opvaHend, L i?' aen indruk maakten van een groep in t fD' Vaarin iec*er figuur zijn aandeel geheel had. Er was geen zweem te T ^Uen van een aanval, maar John had fen*;*68/6 voorkeur gegeven aan een of- leve daad, dan aan dit zich martelaar- terugtrekken van de wereld, waarin opgesloten, dat hij en miss Hamilton 'Wol bewoners van waren. Het 1 wilde, dat een buurman, een bloeke Wd 0011 .onSekoorzamen en ruigen Tmifft j? biddag een bezoek aan do Hooda w 8 krackt en John was wel ge- tfn fn T be..voeien> dat in de oogen van tven secretaresse en hij allebei tier °ve Mg_en storend waren; de ma- ftee ''T Hilda miss Hamilton een kop Jfijze aa'0°d, tverschilde weinig van do Wij^°P zij den hond genadiglijk een >ïiïn L esbakj het zou overdreven Hanger was dat Wchr zou Hij ten, dau dat do esse dit zou doen. „Val ruiss Hamilton niet lastig, schat. Ze is moe na haar lange wandeling. Boven dien is ze geen kleine jongens gewend. En laat mijnheer Wenlow's hond geen suiker eten, als ie er geen zin in heeft." Gewoonlijk zou Eleanor" Bertram aange moedigd hebben, om te bewijzen, dat hij volbrengen kon hetgeen z'n neefje niet kon. Maar nu, vereenigd tegen een ge- me enschappelijken vijand, maakte ze toe naderingen tot Hilda, door eveneens haar kinderen terug te roepen van de indrin gers. „Had ik geweten, dat beesten hier zoo welkom waren," bromde James, „dan bad ik Beyle meegebracht." 't Was geen beleefde opmerking, maar de ongehoorzame hond had in uitbundige vriendelijkheid zoo juist James achter in z'n hals gelikt en hij was lang niet zoo onheb belijk over dit geval, als hij geweest zou zijn, bad een menschelijk wezen hem op dergelijke wijze verrast, in figuurlijken zin gesproken. „Ga liggen, Rover," fluisterde de bleeke buur, met zoo'n geweldigen blos, dat do benaming onjuist was, zoolang die blos niet was verdwenen. Buiten verwachting gaf Rover gehoor aan 't bevel, maar koos grootmama's schoot voor zijn rustplaats uit, waar Viola zoo luidruchtig over moest lachen, dat Frieda zich genoodzaakt voelde haar na te doen, met het gevolg, dat een straal heete thee uit haar mond spoot en op haar va- der's been neer viel. Laurence leidde zijn dochter gestreng uit de kamer, zeggende: „Kleine meisjes, die stikbuien krijgen in salons, moeten leereu builen- stikbuien te krijgen." ,,'k Ben bang, dat de kleine stakkerd adenoïde vegetaties heeft," zei Eleanor vriendelijk. „Ik weet, wat dat woord beteekent," snoefde Harold, zich verkneuterende in zijn kennis. „Hou je mond," riep Bertram. „Jij weet altijd alles, brillejoodMaar je weet lek ker niet, dat er twee wormen in je kopje thee zijn." „Niet waar," sprak Harold tegen. „Goed, drink 't maar op, dan zal je 't zien. Ik heb zo d'r zelf ingedaan." .Eleanor!" riep de ontstelde moeder, „laat jij 't toe, dat Bertram zich op die manier gedraagt?" Haastig goot zij den inhoud van Harold's kopje uit, bet bleek toen dat de wormen slechts een verzinsel van z'n neefje waren. Maar de mop was toch gedeeltelijk ge slaagd, omdat er geen thee meer was en Harold daarom genoodzaakt was een der de kopje te ontberen. Edith, die vreeselijk zenuwachtig was geweest, terwijl haar man zich in den gang met Frieda's stikbui be moeide, hield 't niet langer uit, maar ver liet de kamer om te helpen met troostende Mopjes op den rug. Do bleeke bezoeker vertrok met zijn on- gehoorzamen hond, en weldra weerMonk een schraal gefluit door de schemering, ge lijk het ruischen van het riet langs den kalen oever van een beekjo in December. John begroette deze woderopleving van moederlijken naijver blij, daar bet ver bond er mogelijk in groot gevaar door ge raakte en bij was Bertram en Viola dank baar, dat ze bet uitgelokt hadden. Maar nauwelijks had bij zich gelukgewenscht, of Hugh kwam binnen en begon zich terstond op hoffelijke wijze met miss Hamilton te bemoeien. „Ben je opgeschoten met het zomerhuis je?" vroeg John met veel ophef, om z'n broer toch vooral duidelijk te laten voelen, dat hij niet de eigenaar van Ambles was. Hugh- schudde z'n hoofd. „M'n beste kerel, 't is tweede Kerstdag. Trouwens ik wist heel goed, dat je me van middag alleen maar uit den weg wilde hebben. A propos, Aubrey gaat vanavond naar de stad terug. Mag hij de doglcar heb ben?" John keerde zich om naar z'n ongenoo- den gast meteen protest op z'n lippen; hij had besloten, dat Aubrey blijven moest bij wijze van afleiding voor Hugh en hij mocht hem werkelijk graag lijden. Maar Aubrey moest den volgenden dag op 't kantoor zijn en het speet John heel erg het gezelschap van den vroolijken jongen man te moeten missen, ofschoon 't pijnlijk was geweest, wanneer grootmama telkens rilde, als hij z'n mond maar opendeed. Een ander nadeel van zijn vertrek was, dat de sombere angst van de oude dame nu ge richt werd 'op een dreigend huwelijk tus- schen Hugh en miss Hamilton, hetgeen John buitengewoon nijdig maakte temeer, daar de overige familie juist bezig was op een dergelijke band tusscnen baar en hem zelf te doelen. „Ik wil niets geen kwaad van haar zeggen. Johnnie," mompelde grootmama op een avond, zoowat een week later, toen geen enkel patience-spel was uitgekomen, vanwege een congestie van do harten. „Ik beweer niet, dat zo geen dame is, en mis schien moedigt zo Hugh niet met opzet John had zijn moeder gaarne gezegd, dat zo aan ouderdoms-af takeling leed; maar de oor-oude traditie van kinderlijken eer bied staarde hem uit het verloden aan en onder het vergeefsche zoeken naar een manier om haar, zonder onbeleefd to zijn, tot zwijgen te brongen, liet hij haar voort babbelen. „Ze heeft zeker heele aardige oogen, en ik begrijp best, dat Hugh belang in haar stelt. Ik misgun den armen jongen zijn jeugd niot. Iedereen wordt oud op z'n tijd en het ia heel begrijpelijk, dat temidden van ons oudjes hij een beetje belang stelt in Miss Hamilton. Maar het zou toch gee- vorstandigo verbintenis zijn. Zij denkl ze ker, dat ik Hugh iets zal nalaten, maar ik zei nog gisteren tegen haar, dat ik weinig of niets nalaat," „Beste mama, ik verzeker U, dat mijn secretaresse, mijn secretaresse, herhaalde John zoo gewichtig mogelijk om do oude dame onder den indruk te brongen, „heel©- maal niet verblind is door de schittering van uw rijkdom of James' rijkdom of Georges' rijkdom, of wio z'n rijkdom dan ook." Hij had ook nog kunnen zeggen, dat de ozelsooron, de eenige gelijkenis waren tua- schcn Midas en do familie Touchwood, inr dien er eenige kans bestaan bad, dat z'n moeder deze klassieke toespeling had be grepen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 9