vierde blad „de leidsche courant" vrijdag i juli Wat moet mijn kind worden! (Ingezonden). Vnfj slechte weinige dagen geleden pu- iii erden sommige dagbladen liet bc- dat zich voor do betrekking van "Idwachter in een onzer plattelandsge- enten niet minder dan drie-honderd sol- ritanten hadden aangemeld. Het be- heft geen betoog, dat dergelijke berich- 7 zooals men ze bijna dagelijks in de Laden aantreft, zeer duidelijk den heden- Lerschen stand van de arbeidsmarkt il- lustreeren. Maar het spreekt niet minder vanzelf, dat de kennisneming van dergelij ke teekenende berichten vooral voor de eelukkigo bezitters van een talrijk kroost dc vraag steeds klemmender maakt: „Wat tal mijn kind worden?" Wij achten ons geenszins competent, op deze vraag, bij welks beantwoording^ zoo vele godsdienstige, moreele en financieele omstandigheden gewicht in de schaal leg- 00k slechts in enkele bepaalde geval len'een afdoend antwoord te kunnen ge ven, wij wensehen thans enkel aan te too- nen' hoe op de overheid de plicht ru3t, jlles te doen wat in haar vermogen is, om hare onderdanen de beantwoording dezer vraag zooveel mogelijk te vergemakkelij- Nog dezer dagen verklaarde onze tegen woordige, niet-parlementaire, regeering bij monde van een harer ministers, dat zij zich atelt op het standpunt van de geloovige meerderheid van ons volk inzake de be strijding van het neo-malthusianisme, wa re het dan ook misschien om andere rede nen, dan die, welke de geloovige Neder landers aanzet tot den strijd tegen de ge- rinsbeperking. Waar echter de regeering onomwonden verklaart, dat het landsbe lang de bestrijding der kinderbeperking cischt, daar rust ook op liaar de dure plicht al het hare te doen, om voor de jon geren een perspectief to openen in eigen land, Gaan we dan allereerst eens rond langs dc verspreide boerenhoeven op het platte land om te zien hoe vele jongelieden, door hun ouders in het landbouw- en veeteelt bedrijf opgeleid, daar al jaren wachten op een gelegenheid om een eigen bedrijf te gaan exploiteeren. Wij zijn overtuigd, dat hun aantal in ons kleine landje in de dui zenden loopt, zonder daarbij aandacht te schenken aan het getal dergenen, die ge durende de laatste jaren, wachtensmoe, naar andere werelddeelen zijn getrokken, waar hun de toekomsthemel minder don ker scheen dan in het vaderland. En wan neer we dan denken aan de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuider zee, een reeds zoovele jaren geleden ont- iiorpen plan, met welks verwezenlijking men toch zoo langzaam vordert, dan dringt zich als vanzelf de vraag op: „Zou wat meer spoed in deze, met het oog op de toekomst van genoemde duizendtallen jon gelieden niet een dui-e plicht voor de over heid zijn?" En dan vragen we ons met verwondering af, hoo liet mogelijk is. dat in ons parle ment, waar men dikwijls dagen besteedt aan de behandeling van motie's en inter- pellatie's, welke voor het landsbelang niet ■Ie minste waarde hebben, naar verhouding zoo weinig belangstelling wordt gevonden voor een "werk van nationale beteekenis, als het zoo juist genoemde, een werk dat voor een groot deel onzer aanstaande ataatsburgers do oplossing van het toe- komstvraagstuk zal brengen. Immers niet slechts ettelijke duizenden landbouw- en veeteeltbedrijven zullen daardoor worden verkregen, daarnaast zullen vele duizen den handwerkslieden gelegenheid krijgen, zich in de aangewonnen oorden als patroon te vestigen, waardoor in andere streken des lands de werkgelegenheid aanmerke lijk zal worden verruimd, terwijl tevens een groot aantal intellectueelen in staat zal lijn, aldaar een passenden werkkring te vinden. We denken verder aan de door de cischen van het moderne verkeer noodza kelijk geworden verbetering van het we gennet in ons land, voor welk doel de we genbelasting werd ingevoerd. Reeds heeft de opbrengst dezer belasting binnen twee maanden de raming voor een geheel jaar overschreden en toch zijn wij geneigd te vragen: „Neemt de overheid oolc bij dit gewichtig werk niet. een al te groote voor zichtigheid in acht?" Zou ook deze zaak, waarmede toch zeker een vijftigtal jaren gemoeid zal zijn, op wat grooter schaal dan thans aangevat, ook niet reeds een aanmerkelijke uitbreiding der werkgele genheid bieden? Ofschoon meerdere voorbeelden voor het grijpen liggen, we denken slechts aan de ontginning der aangeboorde steenkoolla gen in Gelderland, aan de invoe ing van het zevende leerjaar, waardoor het >vcr- corapleet aan leerkrachten voor een goed <mel zal worden opgeheven, enz., willen we jms ditmaal tot deze twee bepalen. AVij hebben in deze beschouwing slechts ge tracht aan te toonen, welke in deze mate- be de verplichtingen van den staat zijn, tegenover zijn onderdanen. donder ook maar één oogenblik de be zwaren, die hier natuurlijk hoofdzakelijk Imancieelo zijn, uit het oog te verliezen, ®&nen we toch te mogen constateoien, zaken, die zooals de hierboven aangc- t il 'm 200 nauw verband staan met de oefcomst van ons volk in 't algemeen, echt hebben, aanspraak te maken op wat ccr belangstelling dan ze tot heden in ®n3 parlement vermochten to trekken en P wat meer voortvarendheid in uitvoering an de zijde der regeering. UIT "DE PÉRS °E HOLLAND-INDIë VLUCHT. Een dag van historische beteekenis. jj.8f a d e r 1 a n d schrijft: Tford, 'e Junidag van het jaar 1927 Voo/^Q um om te onthouden. Jfe hn i eers' heeft een passagier van u uit op dezen datum de reis naar de hoofdstad van onze overzeescho gewes ten in den Oost volbracht. Hier geen bravourstukje door een spor tief aangelegden jongeman volvoerd. Hier geen sportprestatie, waarbij durf en vol harding den boventoon voeren. Hier de simpele, maar met taai geduld volgehou den en met groote kennis van zaken door gevoerde daad, die van nog niet te over- zieno practiscbe beteekenis kan worden. De reis naar Indië, vroeger haast een jaar vragend, toen door de techniek der waterbouwkunde en do invoering van den stoom als beweegkracht tot een week of zes bekort, later aanzienlijk in duur be perkt door snelle verbindingen over land voor een deel van het traject, behoeft voortaan voor hem, die er het geld voor over heeft, maar veertien dagen te duren. Indië en Nederland liggen voortaan even dicht bij elkaar als Middelburg en Leeu warden in de dagen van de trekschuit. Wie er bet geld voor over heeft. Maar als men de tijdwinst in aanmerking neemt, kan men van geen extra-kosten meer spre ken. Wat kan een man van zaken de tijd winst van eenige weken waard zijn? En dan: als men de reis van Van der Hoop met de reis van Geyssendorffer en Scholte vergelijkt, voorziet men de moge lijkheid, dat binnen afzienbaren tijd de reis in nog eenige dagen minder zal wor den volbracht. En wanneer er een geregeld luchtverkeer zou worden ingesteld, zouden de kosten stellig aanzienlijk dalen. Ons land kan trotsch zijn op deze daad. Langzamerhand heeft het Fokkervliegtuig zich een monopolio van betrouwbaarheid veroverd. Er wordt haast geen groote vlucht meer ondernomen, of <le naam van onzen landgenoot wordt er aan verbonden Een oud rijmpje zegt, dat Huygens voor d'oogen van 't verbaasd Euroop een slin ger aan de klok hing. We willen Huygens' verdiensten niet verkleinen, maar we heb ben toch nog meer vertrouwen in het ver bazingwekkende van het feit, dat Philips Nederlands naam in den aether en Fokker den zijne in de wolken heeft geschreven. En dan kome de palm toe aan onze K. L. M. Met haar devies van veiligheid voor alles heeft zij geen gekscheren geduld. Haar bestuurders muntten uit door vak kennis en betrouwbaarheid. En haar ma chines worden zoo degelijk geconstrueerd en op peil van luchtwaardigheid gehou den, dat er geen tweede luchtvaart-maat schappij ter wereld is, die zoo veilig ver keer waarborgt. Dat een Amerikaan uit de zakenwereld wist op haar compas vei lig te zullen varen, is vleiend voor haar on voor ons land. Dat opent een nieuw ver schiet ten aanzien van de taak, die ons land zal kunnen gaan verrichten. Wij ziju eenmaal de vrachtvaarders van Europa ge weest. Laten wij de luchtvaarders van de wereld genoemd mogen worden! DE REGEERING EN DE BEZUINIGING. Een Kamer van advies voor de uitgaven? Zooals uit het zesde verslag van de be- zuinigingscommissie is gebleken, bestond er tusschen de regeering en deze commis sie verschil van inzicht omtrent de nood zakelijkheid van de instelling van het be zuinigingsapparaat bij de wet. Een nader schrijven van den voorzitler van den Mi nisterraad heeft dit verschil nog niet op gelost. Daarom heeft, naar het Corr. Bu reau nu verneemt, de genoemde commissio thans een ontwerp van wet aan de regee ring ter beoordeeling gezonden, dat aldus schrijft zij, „beter dan algemeene beschou wingen kan aangeven, welke taak, welke bevoegdheden en welke verpachtingen door ons aan het bezuinigingsapparaat worden toegedacht". Blijkens art. 1 van het ontwerp zal de daarin bedoelde Kamer van Advies voor de Rijksuitgaven tot taak hebben: le. de regeering te dienen van raad omtrent alle wetsontwerpen, ontwerp-algemeene maat regelen van bestuur, ontwerp-Koninklijke Besluiten of ontwerp-ministerieelc be schikkingen," waarbij de Staat ge'delijko verplichtingen op zich neemt of waaruti voor de Staat of andere openbare licha men geldelijke verplichtingen voortvloeien. 2e. de regeering te dienen van raad al vorens door deze tot het doen van uilga ven, uit bij de wet beschikbaar gestelde gelden wotolt overgegaan, indien gewQzig- de omstandigheden de Kamer aanleiding mochten geven, die uitgaven ondoelmatig te achten. Hiervan zijn uitgezonderd de uitgaven, welke gegrond zijn op eenmaal vastgestel de wetten, algemeene maatregelen van het bestuur, koninklijke bes'uiten of ministe- rieele beschikkingen, alsmede uitgaven be neden 50.000, tenzij zij een eerste post vormen voor een bedrag, dat vermoedelijk 50.000 zal overschrijden. Ten 3e zal do taak zijn de-regeering te dienen van raad in alle drie gevallen, waarin hot college meent, dat de op eenig gebied door den Staat aanvaarde taak met minder kosten of op andere meer doeltref fende wijze kan worden vervuld of waarin haar meening te doen aanzien door do re geering wordt gevraagd. DE R.-K. STAATSPARTIJ. Het Kiesreglement. W ij z i g i n g e n. ,,De Maasbode" verneemt, dat hel be stuur der R.-K. Staatspartij voornemens is, in het Kiesreglement eenige wijzigin gen voor te stellen. Wij lezen in een arti kel: „Zoo zal bet ten aanzien van het aantal kwaliteitszetels voorstellen te lezen: „ten hoogste twee derden", waarmee het meest acceptabele amendement ten dezen is over genomen. Zoo zal verder worden geadvi seerd, het geheelo instituut der plaatsver vangers uit liet reglement te lichten, waar door op de meest practische wijze aan tal van moeilijkheden wordt tegemoet geko- men. Wat de kiescomilé's betreft, 't Partij bestuur wensebt daaraan, als intcgreo- ï'cnd bestanddeel der bevrediging, welke met het nieuwe reglement wordt beoogd vast te houden. Oppositie van beteekenis mag trouwen niet verwacht worden tegen dit fair play geven aan den wenscli der z.g. Micliaëlisten, waarbij zich de groote meerderheid onzer partij bereids heeft neergelegd. Onmogelijk lijkt het ons daarom niet, dat de vergadering van a.s. Zaterdag op minder moeilijkheden zal stuiten dan aan vankelijk werd geducht." Intern. Luchtpost-Conferentie. Op 1 Sept. te 's-Gravenhage. Op 1 September a.s. zal te 's-Gravenhage een internationale luchtpost-conferentie gehouden worden ter bespreking van de verschillende vraagstukken, rakende de internationale luchtpostverbindingen. Een dertigtal landen hebben zich reeds bereid, verklaard aan de conferentie deel te nemen. R.-K. Indischgasien en Radiolezing Ir. Feber. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst van R.-K Indischgasten, oud-Indiscligasten en hen, die zich binnenkort in Indië denken te vestigen, zal plaats hebben op Dinsdag 5 Juli a.s. in „Huize Voorhout" aan het Lange Voorhout no. 19 te Den Haag, des avonds om 7.30 uur. Waar ir. ,L. J. M. Feber, oud-voorzitter der Indische Katho lieke Partij, dien avond om 8 uur eene lezing zal houden over „Katholieken en Indië" voor den K.R.O. (Kath. Radio-Om roep) to Hilversum, zal in Huize Voorhout een radiotoestel met luidspreker zijn aan gebracht en kan de lezing tijdens de hij- eenkomst door de aanwezigen worden ge volgd. Zij, die deze bijeenkomst wensehen bij te wonen, kunnen zich in verbinding stellen met het „Katholiek Indisch Bu reau", De Carpentierstraat 153, te Den Haag. De maandelijksche bijeenkomst zal in Augustus niet worden gehouden. REGRlZAiCEft HAAGSCH GERECHTSHOF. Oneerlijke concurrentie. Het Haagschc Gerechtshof lieeft be vestigd de bes'issing van den president der rechtbank, die, hangende de proce dure, door de oliefabriekenGalvéDelft tegen de Holec aanhangig gemaakt wegens inbreuk op het merk van Galvé en oneer lijke concurrentie, heeft beslist dat liet merk van de Holec, voorkomende op o'ie- flesschen dier maatschappij niet gevoerd mag worden. HAAGSCHE RECHTBANK. Overtreding der Lcterijwet. De Haagse he Vorzekorings- Sociëteit. Do Haagsche Rechtbank heeft bevestigd het veroordeelend vonnis van den ITaag- sehen kantonrechter..gewezen tegen H fi ll., directeur van de Haagsche Verzeke ringssociëteit, beschuldigd van overtrading van de Loterijwet. De fraude bij dc Hoil. Handelsbank. •Vcroordoeliag van den e x-d i r e c. t e u r. Do rechtbank te Haarlem deed giste ren uitspraak in de zaak van J. S., direc teur van de Hollandschc Handelsbank.' Hem waren, gelijk men zich herinnert, vier feiten ten laste gelegd: le valschheid in geschrifte, 2e verduistering, 3o verduis tering en 4e. het opmaken van een valsche balans. Het O. M. had drie jaar gevange nisstraf geëischt, zonder aftrek van do preventieve hechtenis. Dc rechtbank veroordeelde den verdach te tot twee jaar gevangenisstraf, met af trek van 't voorarrest (ruim een half jaar) Als bewezen werd aangenomen het bior- voren genoemde ad 1 en 2 geheel en ad 3 gedeeltelijk. Er was n.l. ten laste gelegd verduistering van drie recepissen, maar slechts de verduistering van één roccpis werd als bewezen aangenomen. Het onder 4 genoemde werd onbewezep verklaard. Aan veroordeelde was ten laste gelegd de vervalsching van een balans, terwijl hel hier slechts een ontwerp-balans gold, welk feit trouwens niet strafbaar is. LAMP- EftS TU8MROUW Uitvoer van melkproducten naar Duitschiand. Dreigt er verhooging van invoerrechten? Het officieele orgaan van den F. N. Z melding makende van mededeelingen in Duitsche bladen, volgens welke na afloop Vo r. den geldigheidsduur der tariefnovelle van 17 Augustus 1925 (op 31 Juli a.s.) waarschijnlijk eenige wijzigingen zullen worden voorgesteld, welke vorhoogingen zullen beleekeuen o.a. voor gecondenseer de melk en melkpoeder uit Nderland, schrijft, dat indien dit inderdaad het go- val mocht zijn. onze melkproducten-uit voer naar Duitschiand waarschijnlijk den genadeslag krijgt, want het tegenwoordige invoerrecht van 40 mk. per 100 K G. is reeds zoodanig, dat hierdoor de uitvoer van 1925 op 1920 voor bijna 2/3 terugge- loopen is. SPORT VOETBAL. Dc wedstrijden tegen Newcastle. Ondanks de tamelijk hoogc kosten, die voor den N. V. B. aan de tournee van Newcastle United verbonden waren, heb ben de 5 wedstrijden gezamenlijk een batig saldo van ruim 10.000 giriden opgeleverd, meldt de „Sportkron.". Men neme hierbij iri aanmerking, dat de wedstrijden te Eind hoven en te Groningen beide een nadeelig saldo tengevolge hadden, tezamen nl. 1000 gulden. ATHLETIEK. Vlug en Lenig in Munster. Aan de internationale atletiekwedstrij den te Munster werd o.a. deelgenomen door eenige athleten van het Haagsche V. en L. Onze landgenoot Weber won het nummer 5000 M., zijn clubgenoot Raad werd tweede op de 400 M., terwijl Weber op de 110 M. horden oveneens tweede werd. Do uitslagen luiden: 400 M.: Fosselius (Stockholm), 51.7 sec.; 2. Raad (V. en L.) 52.3 s. 5000 M 1. Weber (V. en L.), in 16 min. 9.8 sec.; 2. Grünwald Gütersloh, 16 min 16.8 sec. 110 M. horden: 1. Wieier (Miinster) in 18.2 sec.; 2. Weber (V. en L), 18.3 sec. WIELRENNEN. Duitschiand—Nederland. Nederland wint m et 129 tegen 116 punten. Woensdagavond werden te Keulen de wedstrijden DuitschiandNederland ge houden, die Zondag verregend waren. De wedstrijd met het sprintnummer werd in 8 series verreden. In den eersten halven eindstrijd sloeg Mazairac Stoffes en Engel sloeg Eiusic- del In den eindstrijd kwam Mazairac te gen Engel eerste aan. Nederalnd had 29 en Duitschiand 33 punten. De achtervolgingsrace won Nederland met 20 togen 6 p. \an den K.M.-wedstrijd is do uitslag: 1. Engel, in 1 min. 12 1/5 sec.; 2. Mazai rac. in 1 min. 12 4/5 sec.; 3. Einsiedel in 1 min. 13 sec.; 4. Van der Wulp in 1 min. 13 4/5 sec. Nederland kreeg 10 punten, Duitschiand 16. In den strijd op tandems was de uitslag: 1. Einsiedel-Steffes; 2. Leene-Vau Dijk; 3. Rausch-Scharfenberg; 4. Van der Wulp-v. d. Heyden. Nederland 10 en Duitschiand 16 punten. De koppelwedstrijd bracht Nederland 60 en Duitschiand 45 punten met den volgen den uitslag: 1. Kiesslicli-Frach 16 p.; 2. v. d Wulp-v. d. Heyden 11 p.; 3. Mazairac- Maas 10 p.; 4. Engel-Steffes 20 p. op 1 ronde; 5. v. d. Borst-Braspenning 13 p 6. Leene-v. Dijk 11 Nederland won dus met 129 tegen 116 punten. AUTOMOBILISME. Concours voer koetswerken. Het reglement voor het concours voor koetswerken tot ten hoogste 7 zitplaatsen door de K. N. A. G. te houden op Zater dag 13 Augustus, op het terrein van het Grand Hotel Kurhaus Huis ter Duin te NoordwijIc aan Zee, bepaalt, dat de deel name open is voor allo fabrikaten van koetswerken tot ten hoogste 7 zitplaatsen, aangebracht op een passend, rijbaar chas sis, to vordeelen in do volgende catego rieën: Afdeeling I. Luxe koetswerken, welke niet in serie vervaardigd worden. Klasso A: Open koetswerken; B: Gesloten koets werken; G: koetswerken type transforma ble; D: koetswerken- type Weymann. Afdeeling II. Serie-koetswerken. Klasso A: Automobielen tot een catalogusprijs van 3000; B: automobielen boven 3000 tot 6000; C: automobielen boven 6000 tot 10.000; D: automobielen boven 10.000 tol 14.000; E: automobielen boven 14.000. Alle automobielen moeten op de gebrui kelijke wijze zijn uitgerust, de open auto mobielen met kap en voorruit. De inschrij ving staat open tot 3 Augustus hij liet se cretariaat Lange Vijverberg 10, Den Haag. WATERSPORT. De Henley-roeiwedstrijden. De Nj or id- ploeg geslagen. In den strijd om den Grand Challenge Gup verloor de Njord-ploeg van Jesus Col lege, Cambridge, met drie lengten. De tijd was 7 min. 45 sec. Uit Henley wordt nog aan de „Tel." go- meld: Hoewel do dag met regen was be gonnen, klaarde het weer tegen den mid dag op en werd het te Henley zonnig en warm. Een talrijk publiek volgde langs de Theemsoevers. Om kwart over drie roeide Njord's acht op onder de luide toejuichin gen van de overigens zoo kalrtie toeschou wers, om den strijd aan te binden tegen Jesus College in den voorwedstrijd om de Grand Challenge. De start van Njord mis lukte en ook daarna slaagde de ploeg er niet in behoorlijk in vorm te komen. Dc Engelsche acht liep gestadig uit en ging ten slotte drie lengten voor Njord door de finish. De tijd van Jesus Collego was 7 m. 45 sec., wat den stroom en den tegenwind in aanmerking genomen, een snelle tijd is. PAARDEN Ccnccurs Hippiquc te Hoofddorp. Het programma. De vereeniging Vooruit heeft het vol gende programma samengesteld van het internaiionaal concours-hippique, dat Woensdag 20 en Donderdag 21 Juli te Hoofddorp op het Gemeente-sportterrein gehouden wordt. 20 Juli: 1. (1.30 uur). Hengsten, aange spannen, goedgekourd, landbouw tuig- paard. 2. Eenspannen, luxe-tuigpaard. Nieuvvo- lingenklasse, open voor paarden die in dc jaren '26 en '27 nog geen eersten prijs heb ben gewonnen (als eenspan) internatio naal. 3. Bestgaand rijpaard, dressuurprocf, Centraal Comité van Concouraen-Hippique voorkeuring volgens artikel 29 van het in Nederland in den voormiddag om 10.30 uur (internationaal). 4. Parade van landelijke rijvereenigin- gen, welke hebben deelgenomen aan de veel zijdigheidsproef, bestaande uit dressuur- proef en op zadel wedstrijd, waarvan de voorkeuring plaats vindt des voormiddags om 10 uur. 5. Luxe tuigpaard, pen klasse, 1.55 M. en daarboven (internationaal). G. Eenspannen fokmerriën, type land- bcuwtuigpaard, welke als eenspan fokmer- rie op een concours lo Hoofddorp nog geen eersten prijs hebben gewonnen, toebehoo- rende aan personen wier hoofdbedrijf landbouw is. 7. Tandem, (internationaal). 8. Eenspannen, landbouwtuigpaard, go- reden door echtgenootén of dochters van landbouwers boven de vijftien jaren; er wordt gelet op do wijze van rijden en don gang van het paard. 9. Springconcours, mode geldende voor den landenwedslrijd; open voor spring» paanden van alle klassen (internationaal). 21 Juli. 10. (10.30 uur). Eenspannen, landbouwtuigpaard in Nederland geboren, open klasso. 11. Tweespannen, landbouwtuigpaarden, voor boerenwagens, voor personen wier hoofdbedrijf landbouw is. 12. Eenspannen, luxe-tuigpaard (inter nationaal). 13. Springconcours, voor loden van lan delijke rijvereenigingen. 14. Voorrijden onder het zadel van M. C. merriën, en merriën van 3 jaar en ouder, ingeschreven in een der stamboeken van de Nationale Vereeniging der Paarden fokkerij in Nederland, afdeeling Noord- Holland, die de verrichlingsproef voldoen de hebben afgelegd. 15. Schoonste rijpaard, voorkeuring vol gens artikel 29 van het centraal comité in den voormiddag om 10.30 uur (internatio naal). a. voor licht gewicht; b. voor zwaar gewicht. 16. Ghampionaat tusschen de prijswin- ners van de nummers: eerste dag 2. 5 en tweede dag 12 (internationaal). 17. Eenspan fokmerriën, type landbouw tuigpaard, toebchoorende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouw is; dekbewijs overleggen. 18. Tweespannen luxe-tuigpaard, open klasse, boven 1.50 (internationaal). 1&. Demonstratie (carousselrijdon) van do leden van do landelijke rijvereoniging „Kapitein van der Wal" uit Haarlemmer meer. 20. Tweespannen landbouw-tuigpaardeu, voor luxe rijtuig. 21. Vierspannen voor luxe rijtuig (inter nationaal). 22. Springconcours, open voor spring» paarden van alle klassen (internationaal). 23. Hordenren, voor paarden van 4 jaar en ouder, gereden door heerrijders en ac tief dienende officieren van het Ned. en Ned.-Ind. leger; afstand 3200 meter, ge wicht 5 Kg. boven de schaal Ontheffing: berijders die nog niet gewonnen hebben 5 Kg. Voor inschrijving worden toegelaten geregistreerde vol- en halfbldbdpaardcn, zoomede M. C.-paarden en rijkswedstrijd- paarden. Voor buitenlandscho paarden moot een certificaat worde» rvwHc-d Buóienll. Berichten Oplichting uit menschlievcndheid. Voor een der Berlijnsohe rechtbanken verscheen dezer dagen een jong knap meisje, ,hct haar zedig in het .midden go- scliciden en achter het hoofd in een knotje gedraaid. Zij had zich to verantwoorden wegens oplichting en het merkwaardige van deze oplichting was, dat hel meisje zelf van deze oplichting geen voordcel had getrokken, doch het geld uitsluitend had besteed voor liefdadige doeleinden. Haar medelijden ging allereerst uit naar oen tehuis voor kinderen, dat de kleintjes helaas niet onder begeleiding van oen of ander instrument kon laten zingen. Zij wist onder nllorlei voorwendsels do spaar- duiten van oen winkelmeisje te bemachti gen en kocht een harmonium, dat zij het tehuis ten geschenke aanbood. Toon legde een arm ziek kindje, een bleekneusje, dat wat zeelucht noodig had, beslag op haar gevoelig hartje. Het meisje gaf zich uit voor studente in de theologie, die om geld verlegen was of voor de nicht van een geestelijke, ontving geld en zond het kind naar zee. Zoo had zij her en der verschil lende menschen onder valsche voorwend sels opgelicht en het geld naar liefdadige instellingen gezonden. Het proces werd aanvankelijk breed uit gesponnen. De advocaat liet schoone ge dichten voorlezen over „lente in het zie kenhuis" en „gedichten op een kat", welke heb meisje had vervaardigd, en die aan toonden hoe gevoelig haar hartje was voor alles en ieder die leed. Toen ontstond een zeer geleerd twistgesprek tusschen twee deskundigen over dc mentaliteit van ver dachte, aan beiden zijden gesteund door aanhalingen van allerlei geleerde psy chiaters, tot de rechter aan alle geharre war oen einde maakte en haar voor een maand naar de eenzaamheid zond, om wit minder eigenaardig mensehlievend te wor den. Het brandweer-instinct was hem to machtig. Een landeigenaar uit Tirol maakte een. snoepreisje naar Wcenen en kwam, natuur lijk, eerst laat in den avond in zijn hotel kamer aan. Hij begaf zich onmiddellijk ter ruste, maar do talrijke ervaringen van den afgeloopon dag hielden hem nog wat uit den slaap, zoodat hij besloot zich den tijd. te korten met het rooken van een cigaret. De man werd toen wat doezelig en liet de brandende cigaret na eenige trekjes op den grond vallen. Hij wilde zich bukken om de sigaret uit te dooven, toen hij tot zijn verbazing zag, dat cr reeds een hand naar heb vuur werd uitgestoken, die dit behendig doofde. Do landeigenaar behield zijn kalmte, sprong na eenige minuten uit bed, rende zijn kamer uit en sloot die ach ter zich. Even later kwam de politie een onder zoek instellen en deze vond den indrin ger onder het bed. Bij het verhoor verklaarde hij voorne mens to zijn don landeigenaar te bestelen. Hij was echter lid geweest van dc vrij willige brandweer en toen hij nu de bran- dende sigaret zag liggen, gaf hij instinct matig aan zijn ouden blusclidrang gevolg. Dit werd hem noodlottig en behoedde den Tirolcr voor berooving. u

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 11