INGEZONDEN MEBEDEELIHB RHEUMATIEK Men heeft aanmerking gemaakt op de handelingen van de verhuurders, dooh er zijn willekeurige handelingen van de huurcornmi.ssie ook. Daarom staat spr ru'et sympathiek tegenover zulke lichamen Men moet niet spreken van een tijde lijke instelling. Als men thans niet wil overgaan lot de economische waarde van het oogenblik, dan komt men er noodt ui t. (Do interrupties worden hoe langer hoe talrijker). Spr. heeft geen uitspraken meegebracht doch het staat vast, dat er in A'dam ook andere meeningen waren van vooraan staande persoonlijkheden, zooals van de wethouders Ter Haar, de Vos e.a. In ieder geval hebben wij alleen met Leidscbe toestanden te maken. Een arbeider maakt toch ook gebruik van de gelegenheid om meer loon te krij gen. Waarom mag dat een buiseigenaar niet? Onredelijke huuropdrijving mag na tuurlijk niet, maar dat moet dan eerst aangetoond worden. Men mag een bepaal de categorie van burgers niet van te vo ren vastleggen, opdat zij niet uit den band zullen springen. De S. D. A. P. gaat ode altijd van het standpunt uit: 100 pet. overvragen, om te krijgen wat mogelijk is. B. en W. zeggen, dat de bepalingen tegen het sloutelgeld best ontdoken kun nen worden. Dikwijls wordt sleutelgold juist gepresenteerd door huurders, die graag een bepaald huis willen hebben. De heer W ilmer: Dat is ook de eco nomische wet van vraag en aanbod, die alleen 'n beslissende factor voor den prijs schijnt te mogen zijn. De heer Wilbrink: Ik heb gespro ken van do economische waarde van de huizen. Dat heeft met de wet van vraag en aanbod niet te maken. (Er worden allerlei grapjes gemaakt). Da V o o r z. verzoekt met klem den spr. ongehinderd te laten spreken. Andere sprekers hebben ook kunnen zeggen wat zij wilden. Mevr. v. 11 a 11 i e: Hij gaat ook op iedere interruptie inl De heer W i 1 b r i n k vraagt den heer Heemskerk, wanneer volgens zijn meening de crisistijd dan wel voorbij is als deze er nu nog is. Do "heer Heemskerk: Dat kan ik later pas zeggen. De heer Wilbrink: Wat verstaat u dan onder crisistijd? De materialen kunnen thans ongehinderd worden aangevoerd. Als men crisis gaat noemen, wanneer de menschen d© huren niet kunnen betalen, dan is er over 20 jaar nog crisis. De voorzatter schorst thans do zitting tot Öen avond. AVONDZITTING. Na heropening der zitting om kwart over 8, zegt de beer Schoneveld, da.t hij zich niet met het standpunt van B. en W. kan vereenigen, ofschoon ook bij meent, dat crisismaatregelen a-ls deze slechts tij delijke maatregelen behooren te zijn. Doch ondanks de principieele beschouwingen van den heer Wilbrink, meent spr. dat er nog redenen kunnen zijn, om langs wette- lijken weg de minder gesitueerden te be schermen togen onredelijke huurverhoo- ging. Nu staat de zaak niet zoo, dat alle voorstanders van eon huurverordening de huiseigenaren voor dieven uitmaken. Het ha<l misschien beter geweest, als de re- geering de huurcommissies had laten uit sterven. Een huurberperldngsverordening is geen soort socialisatie-kwe-stie. De poli tiek kan er buiten blijven. Men kan beter mistoestanden, zooals deze-reeds in andere Bteden geconstateerd worden, voorkomen dan' deze herstellen. Particuliere woning- bouwvereenigingen kunnen blijkbaar niet voldoende in de behoefte aan goedkoop© woningen voorzien, zoodat een nog blijven de schaarschte de huren omhoog zal drij ven. Wel zal het voor een commissie te moeilijk zijn om telkens uit te maken, tot hoever de huren verhoogd zullen kunnen worden. Een gemeentelijke verordening zou 4 soorten woningen kunnen uitsluiten, n.l. dienstwoningen, woningen volgens de wo ningwet gebouwd, woningen geboud met ningwet gebouwd, woningen gebouwd met steun van de gemeente, en woningen ge- De heer v. Hamel is van meening, dat [wij ons moeten neerleggen bij het besluit der regeering, welke de crisitoestand door het opheffen der huurwetten opgeheven heeft verklaard. Het is nog zeer de vraag of Ged. Staten en de Kroon zoo'n gemeen telijke verordening wel zullen goedkeuren. iWa.nneer men nu niet ophoudt met crisis maatregelen, wanneer moet men het dan ;wel doen. Wethouder Splinter gelooft, dat hij de tegenstanders niet gemakkelijk zal overtuigen. Twee vragen komen hier naar voren: Is een huurverordening noodig en ten tweede is zoo'n verordening wensche- lijk. Allen zijn het er over eens, dat zulk een verordening een crisismaatregel is. Con form met do regeering moet ook de ge meente adviseeren, tot het opheffen van een crisismaatregel, nu er geen woning nood moer is. Stemmen: Nou, nou. Wethouder Splinter: Ik kom daar nog op terug. Spr. baseert zich op het rapport van de woningtellers. Dat is zeer serieus opge maakt en anders heeft spr. geen enkel hou vast. Dc heer v. Stralen heeft getwijfeld aan het getal 103 leegstaande woningen. Spr atufv'aardt dat getal als juist. Zijn ze lato« verhuurd, dan kwamen er aan den endoren' kant weer woningen leeg. Wil men een verordening, zonder dat er een woningtekort is, dan komt men op het gebied van .permanente gemeentcbe- e loei mg. Dat ligt z.i. niet op den weg der ficmr ente. i Jmtrent de woningreservo zegt spr., dat niemand kan uitmaken, hoe groot die pre cies moet zijn. De directeur van bouw- en woningtoezicht acht de bestaando reserve [wij hoog voor een stad als Leiden. Ook prof. Methorst van de Statistiek oordeelt, dat 2 pet. een voldoende reserve is. Voor den oorlog was d© reserve trouwens niet ^rooier* Wil men desondanks een huur- vevovdening, dan krijgt men een perma nente verordening. Wat betreft de aandrang bij de bouw- vereenagingen, dat spreekt vanzelf, omdat er veel liefhebbers zijn voor een nieuwe woning. Met de huurverhooging zal het niet zoo hard loopen, wegens de bestaande huur schuld, oninbare huurpenningen, enz. Het woningtekort in de lagere huren is gedeeltelijk ook te wijten aan het feit, dat er teveel gegoede arbeiders wonen in goed koop© woningen. De heer Dubbeldeman: Dat zijn witte raven! Wethouder Splinter haalt verschei dene voorl ©lden aan. De heer Dubbeldeman: Moeten die er dan uit? Wethouder Splinter: Die moeten op schuiven. De heer Dubbeldeman: Dan komen ze in kleinere woningen en er zijn men schen met kinderen bij. Wethouder Splinter: Die moeten op schuiven. De heer Dubbeldeman: Dan ko men ze in kleinere woningen en er zijn menschen met kinderen bij. Wethouder Splinter: Ja, 't is niet prettig van te hooren, dat er arbeiders zijn, die te goedkoop wonen. De heer v. Stralen: Welk percentage verwoont u nou? Wethouder Splinter: Dat gaat je niks aan (Daverend gelach). Het gaat er maar om, dat er menschen zijn, die best kunnen opschuiven. En dan klagen de ver- eenigingen nog over een ongewenschten toestand. Sommige huurders kunnen niet de huur betalen, maar wel een dure radio installatie. Als deze menschen wilden op schuiven naar duurdere woningen, dan zou het particulier initiatief best zullce wonin gen kunnen en willen bouwen. Hier ligt nu een terrein open voor do sociaal-demo craten. Do heer Kooistra: De menschen uit huis zetten! Wethouder Splinter begrijpt best, dat de verhuurders een hooge huur aan vragen bij do huurcommissie, wie niets vraagt, krijgt niets, wie veel vraagt, krijgt tenminste wat. De huurcommissie erkent zelf, dat nog niet eens in vele gevallen een huurverhooging van 50 pet. is doorgevoerd, hoewel dat overal is toegestaan. Huurver hooging kan het gevolg zijn van allerlei omstandigheden, zooals, onderhoud, het vertrek van oude huurders, het op peil bren gen van do oude huur enz. Spr. heeft ge- infoirmeerd bij den Utrechtschen wethouder Smulders over den toestand aldaar en deze schrijft, dat er te Utrecht geen onredelijke huuropdrijving op grooten schaal heeft plaats gehad en dat B. en W. niet voorne mens zijn een huurcommissie in te voeren. Dat zegt wethouder Smulders! De heer Dubbeldeman: Is dat de zelfde Smulders? De heer Spendel: Ja dat is dezelfde. De heer Dubbeldeman: Heeft hij dan twee monden-? Wethouders Splinter bestrijdt ver der uit informaties van den minister de huuropdrij ving, welke te Delft zou hebben plaats gehad. Uit Zwolle heeft spr. infor maties van den wethouder, die eveneens een gemeentelijke verordening overbodig acht. En zoo zijn er meer steden, waar geen onredelijke prijsopdrijving heeft plaats gehad en waar men geen gemeente lijke verordening wil instellen, zooals Den Bosch, Leeuwarden, Schiedam enz. Spr. geeft verder nog eenige cijfers, waaruit blijkt, dat vele woningen van bouwvereenigingen in Leiden leeg hebben gestaan, zoo'n dringende nood heerscht er dus niet. Huurwetten bevorderen het uit wonen van huizen en beletten de opschui ving, terwijl zij niet in staat zijn oui een clandestiene huurverlaging tegen te gaan. Over het advies van de huurcommissie over de opheffing der huurwetten, zegt spr., dat dit gemengd was, n.l. 2 waren er voor, 2 er tegen, zulks in verband met de samenstelling van deze commissie. Twee jaar geleden meende de huurcom missie, dat do huurwetten misschien be perkt zouden kunnen worden tot huizen, die f 5.huur en lager doen. En thans na 2 jaar komt de heer v. Stralen met een huuxvlerordening voor huizen van f 6. Thans komt spr. op de wenschelijkheid van zoo'n gemeentelijke verordening. 2aj za-1 practisch geen effect sorteeren zonder een huuropzeggingsverordening, welke de gemeente niet kan invoeren. Verder belemmert een huurverordening de nieuwbouw en schept een onbillijkheid voor de verhuurders. Volgens spr. was er op 1 Juni van dit jaar een woningoversehot van 1C4 wonin gen. Spr. stelt het volste vertrouwen in den Verhuurdersbond, die op schrift toezeggin gen heeft gedaan. Het zou toch wel gek zijn als op 19 Juli opeens allo huren zou den worden opgeslagen. In den Haag is zoo'n huurverordening verworpen, mede dank zij de Vrijz. Demo craten, die in den Haag blijkbaar anders oordeelen dan hier. Spr. zegt dat niets bewijst, dat een huur opdrijving na 19 Juli onredelijk hoog zal zijn. La do adressen wordt gezegd, dat de in komens der huurders gedaald ziju, doch spr. heeft gelezen, dat juist het levenson derhoud gedaald is met 29 pet. sinds 19-21. Spr. meent, dat het algemeen belang ge baat is met een krachtige' opleving van het particulier initiatief inzake den wo ningbouw en ontraadt dus een gemeentelij ke huurverordening. De heer v. Stralen bestrijdt nog eens het staatje van het getal leegstaande wo ningen. Hier ""-moeten dubbeltellingen heb ben plaats gehad, terwijl' als onbewoond zijn opgegeven nieuwe woningen van bouw vereenigingen die gereed stonden om nieu we huurders op te nemen. Wethouder Splinter ontkent dat. De heer v. Stralen vertrouwt de cij fers van de woningtelling niettemin niet. Wie met de practijk kennis maakt., weet, dat er nog honderden personen zijn, die gebrek hebben aan een woning. De wet houder ia zeer theoretisch geweest. Sommige menschen zijn lid van 3 bouw vereenigingen. Do heer Wilbrink: Zoo telt één man voor drie. Dc heer v. Stralen: Dat bewijst, dat die menschen zich de contributie van 3 vereenigingen getroosten om zich van een woning te kunnen voorzien. Dat wijst op een woninggebrek. U moet de besturen der bouwvereenigingen eens hooren, welk een aandrang er is. De heer Huurman: Er zijn altijd menschen die verhuizen willen. De heer v. Stralen kan het ook niet goedkeuren, dat menschen, die het btealen kunnen, niet willen opschuiven. Maar hoe moet men zoo'n opschuiving bevorderen? Dat zou gaan door socialisatie der wonin gen, maar daar willen de heereu niet aan. Aan den anderen kant zijn er ook huur ders, die veel te veel huur betalen vol gens hun draagkracht. Het maken van huurschulden ontstaat juist daar waar de huren te hoog zijn; waar zij noodgedwon gen die hooge huren moeten aanvaarden. Dat de huurcommissie dikwijls onge vraagd huurverhooging heeft toegestaan, bewijst juist, dat zoo'n commissie nog zoo kwaad niet is. Wanneer de huiseigenaren veel vragen bij de huurcommissie om iets te krijgen, dan zullen die huiseigenaren na het wegvallen van de rem nog meer eischen, dan nemen zij eenvoudig wat zij willen. Niet allen zijn zoo. De heer Sijts- ma bijv. heeft ook nog een paar huisjes waar hij weinig huur voor vraagt. (Groot gelach). De lieer Spendel: Vandaar die onder- teekening van de motie! De heer v. Stralen wijst erop, dat in verschillende steden een gemeentelijke huurverordening met groote meerderheid is aaiigenoniw.ii. Omtrent het rappoi*t van de huurcom missie zegt spr., dat de voorzitter van die commissie een tegenstander van de huurwetten is. Doch de heer Creygh- t o n, ook lid van de commissie, was het met spr. eens, dat er na opheffing een on redelijke prijsopdrijving was te vreezen. Het rapport weerspiegelt dus niet de meening van de geheele huurcommissie. Spr. dringt dus nogmaals aan op aanne ming van een gemeentelijke huurverorde ning. Nieuwbouw zal er niet door belem merd worden. Do preventieve werking van zoo'n commissie zou heel goed werken. La ten wij intijds maatregelen treffen, voor het te laat is. De v o o r z. meent, dat de raad zich los moet maken van de suggestie, dat er ge vaar zou dreigen. Men moet daardoor de groote lijn niet uit het oog verliezen en verder zien dan de neus lang is. Het pu bliek ontwikkelt zijn wehscchen naar zijn eigen belang, een gemeenteraad moet han delen volgens het algemeen belang. De zaak kan zeer verschillend bekeken wor den, plaatselijk, zoowel als algemeen. Men moet er naar streven, dat iedereen een wo ning kan vinden. Een gemeentelijke huur verordening schept een onbillijkheid voor een bepaald deel der burgers. Dat mag niet, zonder een ernstige reden. Spr. is van meening, dat niemand de waarschijnlijkheid heeft kunnen aantoo- nen, dat er een onredelijke prijsopdrijving zal voorkomen. Waarom nioet men wel ge- noegen nemen me-t prijsverhooging van allerhande gebruiksartikelen en niet van huren. Niemand wil maatregelen nemen te gen een mogelijke prijsverhooging van sui ker bijv. en dergelijke artikelen. In Ameri ka heeft men dergelijke maatregelen geno men, en zij hebben niet het minste effect gesorteerd. Spr .ziet geen reden om de huiseigenaren te beletten hun huizen, te verhuren volgens de marktwaarde, zooa.ls alle andere handelaren doen. Men wil hun dat beletten tot het tijdstip, dat. er een overvloed van huizen zal zijn. Maar hoe zullen die er komen, als de huren der hui zen niet een loonende exploitatie waar borgen. Men moet do bouwlust der ondernemers wat prikkelen. Men laat toch ook de hoo ge loonen der bouwvakarbeiders toe, al beletten deze loonen toch ook een goed- koope nieuwbouw. De huizenbouw zal niet eerder herleven, voordat een volledige vrij heid zal zijn hersteld, voordat de normale omstandigheden zijn teruggekeerd. Door een huurverordening zal er geen enkel huis worden bijgebouwd. Socialisatie van hui zen is op het oogenblik nog totaal uitge sloten. Indien een huurverordening te verdedi gen zou zijn op economische gronden, dan moet men- zich nog afvragen of het middel effect zal sorteeren. Spr. is overtuigd, dat de minister straks de gemeentelijke huur- verordeningen zal vernietigen. De minis ter heeft toch na de gemeenteen gevraagd te hebben of zij bereid, waren de huurcom missies af to schaffen, deze commissies zelf afgeschaft, toen deze gemeenten daartoe niet -geneigd waren. Verder is een huurcommissiewet zonder huuropzeggingsverordening niets. De toe stand wordt dan nog erger voor de huur ders. Dan zal er met sleutelgeld gewerkt worden, en op allerlei manieren, zal de verordening ontdoken worden. Verder zal de uitvoering van zoo'n ver ordening op groote moeilijkheden stuiten. Het gaat hier om een kwestie van recht spraak en daarom is het. onjuist om een commissie daarmee te belasten, die geen verantwoordelijkheid' heeft. Maar hoe moet bovendien zoo'n commissie worden samen gesteld. Uit een advocaat van de eene en een advocaat van de andere partijmaar dan beslist, in alles de voorzitter. Dan zal de raad in laatste instantie moeten beslis sen. Maar hoe zal dat moeten gaan in een raad, welke niet geheel en al objectief zal zijn. Hoe moet dat gaan als de nieuwe raad eens van een andere meening zal zijn als de tegenwoordige raad. Spr. gelooft niet, dat de huren direct zullen worden verhoogd. Tal van huurders nestelen zich in woningen, die niet voor hen bestemd zijn. Zij .helpen de schaarschte van goed koop© huizen bevoi-dercn. Hoe moet men aansturen op meer goedkoop© woningen? Niet door de verhuurders aan banden te leggen. Spr. kan niet inzien, dat het be gaan van een onbillijkheid jegens de huis eigenaren kan verdedigd worden. De heer Schonoveld zegt, dat het dikwijls zeer begrijpelijk is, als gegoede arbeiders in hun oude woning blijven wo nen. Vroeger was het inkomen van het hoofd van het gezin in verhouding met de huui-prijs, maar thans is er dikwijls bij ge komen wat de kinderen verdienen. En komt een dergelijke toestand ook niet voor bij particulier© huizen? Hot voorstel-Heemskerk wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 16 tegen 15 stemmen. Vóór stemden de S. D. A. P., de Vrijz. Dem., de Democraten en de heeren Heems kerk, v. Tol, Eerdmans en Eikerbout. (De heer Schoneveld zou voor de molie-v. Stra len hebben gestemd). Dc heer v. Stralen trekt daarna zijn motie in. (Afwezig waren in de avondzitting de heeren Knuttel en Wilmer; in de middag zitting was alleen de heer Knuttel afwe zig). Interpellatie-Groeneveld. Do heer Groeneveld herinnert er aan, dat indertijd de bewoners van de Janvossensteeg een verzoek hebben gedaan tot den aanleg van trottoirs en van elec- trische- verlichting. Daarop is praeadvies gegeven door B. en W. Zij wilden uit zuinigheids overwegin gen nog even afwachten totdat de Volmo lengracht gedempt zou zijn en de Janvos- senbrug gereed zou zijn. De raad heeft toen een motie aangeno men om de Janvossensteeg spoedig te voorzien van trottoirs en electrisch licht. Zelfs de wethouders stemden voor. Toch is er sindsdien niets gebeurd. In een rond vraag heeft de wethouder medegedeeld, dat er op de begrooting van 1928 gelden voor deze zaak zullen worden uitgetrok ken. Dat zal tot gevolg hebben dat het nog wel een jaar zal duren. Practisch kan men dus zeggen dat B. en W. het verwor pen voorstel tot afwachten toch hebben uitgevoerd. Want de motie hield een ver werping van het praeadvies van B. en W. in. Spr. dringt er op aan, dat nog dit jaar zal worden aangevangen met de verbete ring van de Janvossensteeg. Wethouder Splinter herinnert eraan, dat wethouder Mulder geen bezwaar had tegen de motie, indien men maar niet vast hield aan den eisch dat het zoo spoedig mogelijk moest gebeuren. Spr. wil evenwel wel rekening houden met den wensch van den heer Groeneveld en zoo spoedig moge lijk een aanvang met de gevraagde verbe tering maken. De heer Groeneveld: Als de wet houder dat nu niet spoedig doet en wacht tot de begrooting, dan zal ik dat lijdelijk verzet noemen en zeker op de zaak terug komen. Interpellatie-v. Stralen. De heer v. S t r a 1 en:.herinnert eraan, dat de raad in October 1926 een verorde ning heeft aangenomen inzake het tarief bij ziekenhuis verpleging „van gemeente wege. Personen beneden een bepaald in komen, ontvangen een tegemoetkoming in de kosten. Thans blijkt echter, dat deze verordening niet wordt toegepast. De di recteur van den geneeskundigen dienst heeft eenige personen, die een vergoeding van gemeentewege verlangden, afgewezen en hen verwezen naar hun familieleden. Een beroep op B. en W. is zonder opgaaf van reden afgewezen.. Volgens de verorde ning moet de., gemeente deze uitkeering doen en pas daarna trachten deze uitkee ring te verhalen op de familieleden. Wethouder Meynen wenscht daarop eerst in een volgende vergadering te ant woorden. Het. heeft hem aan tijd ontbro ken, om een nader onderzoek in te stel len. Rondvraag. De heer Bergers vestigt de aandacht op de goten van de overdekte varkens- markt, die niet in orde zijn. De heer Dubbeldeman vraagt, hoe het staat met de instelling van do toege zegd© woningbeurs. Als deze er nu reeds geweest was,zou er vanmiddag beter cij fermateriaal geweest zijn. Wethouder Splinter antwoordt, dat er tijd moet zijn voor de voorbereidende werkzaamheden. Binnen niet al te langen tijd zal met de instelling een aanvang ge maakt worden. Daarna gaat de raad in geheime zitting. Verrassende genezing van een 80-jarige vrouw na 10 jaren smartelijk lijden, Kon niet gelooven, dat er een middel bestoni Nu door mij IN VIER WEKEN GENEZEN. Probeer mijn Gehandeling Gratis. W.M, «ld.™ kunnen erger iljn d.n Hek P. MJHfc te Cedzand. vóör mlin behandc ma was. T en i_. 1 Ischias (Heupjlcht) cn Splci schrijft: I te berichten, dat ets meer. Ik heb n Mijn gratis aanbod. lijder ,dlc dit leest, om een gratis 10 geval van Mcj. Mullic-Hli is om door deze behandeling gencze; Arthur Richards, In wiens prlvê-lab werd, zegt: „Ik zal niet rusten olvo Rhcumntlek. Ischias. Jicht. Knobbel Urlnczuurzickte de gelegenheid gegeve gedurende 10 dagen op mijn kosten t Hoe dit aanbod aan Zend noch geld. noch postzegels. Z( en adres met de woorden: „Gratis briefkaart, waarna de 10 dagen Grat met verklarende Brochure cn de be: wonderlijke genezingen, U per keerende Adresseer) Mr. Arthur Richards, te nemen. nd eenvoudig Uw Room 595 BerachiteBi ONGELUKKEN. Door een auto overreden.1 In de Boorlaan nabij het Haagsclie Bosch te 's-Gravenhage, is gistermorgen een 14-jarige scholier, J. v. D. uit de Laan van Nieuw-Oost-Indië, terwijl hij per fiets den weg overstak, door een personen auto overreden. De jongen werd met sche delbreuk en met gebroken linker-onder- heen opgenomen. Omtrent de toedracht, van hot ongeval •vei'nemen we nog, dat de wielrijder, ko mende van de Jozef Israëlslaan, uit de richting van het Bezuidenhout, juist den bocht naar de Boorlaan had genomen, toen hij door den auto werd gegrepen, die uit de richting Leiden kwam en welks be stuurder, een Amsterdamsch koopman, zeide, onmogelijk meer te hebben kunnen stoppen zonder den wie'rijder, die onvoor zichtig zou zijn overgestoken"," aan te rij den. Gistermiddag was de getroffene, J. v. D., wonende Laan van Nieuw Oost-Indië No. 202, die in het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal Ier verpleging is opgeno men, nog builen bewustzijn. Door de tram overreden en gedood. Zaterdagavond is te Wageningcn in de Nude de 81-jarige G. van Silfhout, die aan verstandsverbijstering leed, onder de olectrische tram van 10 uur 18 naar F nen geraakt en gedood. Doodelijk mijnongeluk. In de Duitsclie mijn Nordstern, even over de grens, verongelukte de mijnwer ker F. H., .uit Kerkrade. Doodeüjk fabrieksongeluk. Bij het verwerken van een stapel co- pra-balen had de 61-jarige arbeider K., werkzaam aan de Olie-fabriek „Dj Engel" aan den .Zaandijkerweg to "Wor- mervecr het ongeluk onder een aanta' al- glijdende balen te geraken. Nadat men den ongelukkige bevrijd had, constateerde Dr. Rio, die onmiddellijk gehaald werd, dat da borstkas van den getroffene ingedrukt was. De geneesheer ge'ast te overhreneinj van den man naar het gemeente-zieken* huis. Bij aankomst aan het ziekenhuis bleek de man reeds overleden te zijn. In een zeis gevallen en gedood. De circa 20-jarige schipperszoon l zijn ouders liggen met hun schip, au den tweeden Hcerenwal te Heerenveen - die in pannen handelde, liepZaterdag bij een boer te Tijnje, in de gemeente Opsier- land, de hieminge op. Zijn boodschao was, of men hier ook pannen xioocHg had Terwijl hij zich op het erf begaf, is tij vermoedelijk vrij hevig geschrokken voor den hond, welke bij huis was en te voor schijn schoot. Door den schrik viel de n« ongehuwde jongeman en kwam mot zijn lichaam terecht in een onoverdekte zes, welke blijkbaar kort te voren nog bruikt was en daar in het gras lag, Zeer ernstig verwond word hij opgeno men en zoo spoedig mogelijk naar het zie kenhuis vervoerd. Naar ons wórdt me::?- deeld, is K. even na aankomst in de. richting aan de gevolgen overleden. „Volk". Aan dc gevolgen overleden. Het 3-jarig dochtertje van de familie B. te Stein, dat in een ketel heet water vu gevallen, is aan de hekomen brandwomlta overleden. De STORMRAMP. Totale schade pl.m. f 1.800.000. Het1 nationaal steuncomité Stormramp 1927 heeft in zijn j.l. Zaterdag gelioudca vergadering bij benadering de schade kun nen vaststellen, die door den cycloon ver oorzaakt is. Deze is voor de verschillends provinciën tezamen berekend op f 1.800,000, Gebleken is, dat de tot nog toe ontvnn- gèn gift-en slechts voldoende zijn od deel der kosten te dekken. Het comité, dankbaar voor hetgeen reeds ontvangen is, doet daarom nogmaals een beroep op de offervaardigheid van het Nederlandse^ volk, ten einde in staat te worden gesteld den steun te verleenen, die noodzakelijk geacht wordt. Daar het comité behoefte heeft aan tant geld, noodigt het gemeentebesturen, vereenigingen, dagbladen en particulieren uit, hetgeen zij op het oogenblik'ten beh> ve van de slachtoffers van de ramp C hun berusting hebben, geheel of gc lelijk te willen storten bij de Associatie Cassa te Amsterdam (Gironummer 8& en wel op naam van den penningmecsUlj den heer F. J. M. van Ogtrop. Hagelslag. Do schade te Asten- De door den jongs ten hagelslag te veroorzaakte schade wordt op J 0 geraamd. De man met de gouden tanden. Een geheim,zinnige P°°l aangehouden. Tegen het eindo der vorige maand °D' ving do Haagsehe politie een ongétae schrijven, waarin dc aandacht werd op een man en een vrouw, die den door de Haagsclie politie wegens schillende misdrijven gezocht zouden - den, terwijl do Amerikaaiischc P° reeds sedert ©enigen tijd moeite de man te vinden. In het anonyme sc werden geen nadere persoonsaandui gedaan, wel werd aan de politie 1 ee° en in Amsterdam opgegeven, waar de vrouw ©enigen tijd verblijf zowm ben gehouden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6