DINSDAG 28 JUNI 1927 18e Jaargang No. 5603 3)e £eicbclie (Sou/ta/nt n» ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Vmi Lelden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL J, nme AEenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL ^cTper post t 2.95 per kwartaaL H.t Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver- kriiebaai tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor- Uetaiing Afzonderlijke nummers 5 cL. met Geïllustreerd SSbEd 9 et Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenllön 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend s Kleine advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd buur en ver» huur, koop en verkoop 10.50. (II nummer bestaat uit tinee blader. V Tegen het alcoholisme. De Bisschoppen van Duiüschland heb ben een gezamenlijk schrijven gericht tot de Duitsche Katholieken, om te waar schuwen tegen de heden-daagsche genot nicht en in 't bijzonder tegen het alcohol misbruik- Wij willen bier een gedeelte uit dit in drukwekkend vermaan citeeren (wij ont- leenen aan de „Msb."): Met het oog op den reusachtigen om vang ran het kwaad der onmatigheid, beschouwen wij het als een heiligen en dringenden plicht een gemeenschappelijk, ernstig, herderlijk woord over hot verwer pelijke van deze ondeugd tot u to richten en u nadrukkelijk te wijzen op het gebod der zelfverloochening en zelf ontzegging dat Christus zijn leerlingen gegeven heeft en dat ook thans nog zijn volle beteekenis Ons herderlijk woord geldt niet alleen voor degenen die men als drinkers pleegt aan te (luiden, die als van hun zinnen beroofde beschonkenen in hei openhaar opvallen, maar ook voor degenen, die in verfijnden vorm, hetzij in dien gezelligen omgang, of in stilte zich bij gewoonte aan alcoholisch genot overgeven; het geldt ook voor degenen, die in plaats van al cohol nog scherpere bedwelmingsmidde len, als opiumpreparaten, morfine, co- ca'ne of andere bedwelmende giften, ter bevrediging ran hun hartstocht gebrui ken. Allen mogen echter ervan overtuigd zijn, dat niet de bedoeling om den met zorgen beladen menschen van onzen tijd één van hun weinige levensvreugden te ontnemen, dit woord van vermaning heeft doen schrijven, maar de hartelijke be zorgdheid voor ons volk en voor iederen enkeling van het volk, de bezorgdheid vooral voor de onsterfelijke zielen. Tevens echter willen wij door de waarschuwing tegen het misbruik van geestrijke dranken u ook de oogen openen voor de ware vreugdebronnen, die het leven zonnig kun nen maken, zonder dat ze schuld en straf in zich bergen. In het herderlijk schrijven wordt ver der betoogd, dat de alcohol geen verlich ting van zorgen brengt, maar juist nieu we zorgen. „De ziel van den mensch", zoo luidt het verder o.a., „is Gods evenbeeld Wie zich met alcohol of met andere be dwelmingsmiddelen in een toestand van verdooving brengt schakelt deze ziels krachten uit. Wanneer zijn zinnen bene veld zijn, ontbreekt hem immers de mo gelijkheid van helder denken, menigmaal wlf van verstandig spreken. Hoe menig een is door de voortdurende mishandeling rijn denkkracht in een toestand van ver suffing De tweede trek van de gelijkenis met God van de mensckenziel is haar vrijheid van wil Wie zich bedwelmt, ontneemt zichzelf die vrijheid, weet niet meer wat hij doet, maakt zich ongeschikt, de ver antwoordelijkheid van zijn handelen te kagen. Ook hier wreekt zich de voort durende uitschakeling van den vrijen wil door blijvende wilszwakte en geüiis aan ergernis Verder wijzen de Bisschoppen op de belangrijke taak van ouders, kerk en school in den strijd tegen het alcoholisme en zij prijzen de Katholieke drankbestrij- krsvereeni gingen. Wij zien veel minder dronken men schen dan vroeger zoo wordt dikwijls 111008 land, in onze stad opgemerkt. En wij gelooven, dat het zoo is, al Khijnt 't ons toch ook toe, dat er den «telen tijd weer een toename van dron kenschap valt waar te nemen, maar hoe het ook zij: eerstens, er zijn ook nu nog niet zoo heel weinig, die «eb aan openbare dronkenschap, in eerdere of mindere mate, schuldig ma- en; en, vervolgens, hoeveel wordt er r1 veel binnenskamers gedronken, ooml m de z.g. „betere" kringen, in de socioleutskringen e.d. En dat heeft die ont- rende en droeve gevolgen, welke het Jtsch Episcopaat aanduidt. Ook in ons land moet het alcoholisme iu l k-veel, onmatig drinken wor- wvochten! Voor een eigen woning. JjjP de jongste vergadering van het Ned. dgnk Toor volkshuisvesting en ste- „Jnr>* katholieke Tweede Ka- D.,Jk .e lteer A. H. J. Engels, in een Vf'iÜsrri eS do bijzondere aandacht ge fit jv. op ket oigenhuis-sys leem, zooals faats h arke^era lövensverzekerings- w.iiivwapp^ Concordia is ingevoerd en fca tatT a arl>eiclers gelegenheid krij- öoor w i. ^Gn vaü een eigen woning, cu Krinrr i- "osohikba&r stellen van grond waarde °P voordeelige voor- li of lu i ^e aanvrager persoonlijk heer Enoi" schikhaar kan stellen. De we?ackte dat levensvetzeke- nap pijen, spaar- en voor schotbanken, boerenleenbanken en derge lijke instellingen hun geldbelegging mede in deze richting brachten, teneinde aldus krachtig aan de volkshuisvesting mee te werken En tensotte wilde do heer En gels, dat de regeering middelen zou over wegen teneinde de krachtens de woning wet gebouwde woningen ter overname in koop beschikbaar te kunnen stellen aan gegadigden. Dit zou b.v. kunnen door een spaarsysteem, waarbij de huurder naar een zeker aanbal jaren eigenaar van zijn woning woridt. Deze denkbeelden verdienen alle aan dacht voor een verdere practische uit werking. Niemand zal, redelijkerwijze, kunnen ontkennen, dat er veel goeds en sympa thieks in ligt alleen de socialisten zijn er natuurlijk tegen, omdat in dit systeem de arbeider ook zélf moet zorgen. De afd Leiden van den R. K. Volks bond heeft in dezen geest reeds langen tijd geleden een voorstel bij den Raad in gediend dat nóg altijd wacht op prae- advies. Mag deze lange duur ons het vertrouwen geven dat dit praeadvies gun stig zal zijn? BUiTËEüLABHD Duitschland Ten nieuw incident in bezet gebied. Twee Franscke soldaten ernstig gewond. Uit Neustadt a. M. wordt gemeld: In hot naburige Speirdorf heeft tusschen daar gestationneerde Fransche soldaten en een aantal Duitscherg een kloppartij plaats gegrepen. Twee Fransche soldaten werden zoo ern stig toegetakeld, dat zij naar het zieken huis moesten worden overgebracht. Nauwkeurige bijzonderheden over den oorsprong dezer ruzie zijn niet te geven, daar de Fransche bezettingsautoriteiten alleen het onderzoek leiden. Bloedige botsing met de „Wehrwolf". Zaterdagavond tegen acht uur reed een vrachtauto met „Reichsbanner"-leden door Arensdorf, gevolgd door een eveneens tot de „Reichsmanner" behoorenden wielrijder Laatstgenoemde werd plotseling door twee „Wehrwolf'-leden van de fiets getrokken en mishandeld. Daarop sprongen eenige „Reichsbanner'Meden van den auto en snelden hun kameraad te hulp. De dorps bewoners kozen voor „Wehrwolf" partij en er ontstond een algemeen gevecht, waar bij verscheidene deelnemers verwondingen opliepen. Toen de vechtpartij ten einde was, be gaven do „Reichsbanner"-leden zich naar hun auto om weg te rijden. Toen zij den auto bestegen hadden legde echter plotseling de zoon van den land eigenaar Schmelzer een geweer op hen aan en vuurde vier schoten af. De 18-jarige Karl Tieke uit Berlijn, zakte, door een schot in de borst doodelijk getroffen, in een, terwijl tien anderen vrij ernstig wer den gewond. Frankrijk. DE ONTSNAPPING VAN DAUDET. Hij moet zich aanmelden. Als straf geen gratie. De Fransche regeering heetf besloten, dat de drie bevrijde gevangenen, Daudet Delest en Semard. weer naar de gevange nis zullen moeten terugkeeren. De com munist Semard, die geen moeite heeft ge daan zich to verbergen, heeft een waar schuwing ontvangen, dat hij zich binnen tien dagen weer bij de Santé moet aan melden. Daudet en Delest houden zich nog steeds verborgen. De politie heeft echter instruc ties gekregen hen op te sporen, terwijl niet-officieel is te kennen gegeven, dat de ontsnapping van Daudet en Delest do re geering zal beletten uitvoering te geven aan haar aanvankelijk voornemen om hun op 14 Juli gratie te schenken. Maurice Pujo, die als het ware de chef van den staf is van de „ActionFranijaise", heeft verklaard, dat Daudet en Delest niet voornemens zijn zich vrijwillig ter beschik king der justitie te stellen. Blijkbaar zijn zij niet ver van Parijs, want Maurras is in de gelegenheid ge weest een onderhoud met Daudet te heb ben. Niettemin gelooft men, dat het hun niet moeilijk zal vallen, om wanneer zij dat wenschen, de politie een paar weken te laten zoeken. Een verklaring van den Santé-direcfeur. „Datzijnnietuw zaken". De „Matin" maakt melding van de vol gende verklaring door den directeur van de Santé, Catry, afgelegd, omtrent de mys tificatie, waarvan hij het slachto'ffer is ge worden. „Ik bevond mij in mijn woning en was juist bezig de lunch te gebruiken, toen men mij mededeelde, dat er telefonisch naar mij werd gevraagd. Ik begaf mij naar het toestel en hoorde de stem van iemand, die zeide, dat hij uit naam van den minister van Binnenlandsche Zaken sprak. Zijn verdere mededeeling kwam daarop neer, dat zoo juist besloten was Dauoet, Delest en Semard in vrijheid te stellen. Toen het gesprek was afgeloopen, belde ik het ministerie van Binnenlandsche Za ken op, vroeg naar den kabinetschef en verlangde een bevestiging van het bevel tot vrijlating van de genoemde gevange nen. Deze bevestiging werd mij wederom telefonisch gegeven". Catry vroeg nog waarom ook de commu nist vrijgelaten moest worden, doch de pseudo-kabinetschef. waarvoor de camelot zich uitgaf, zeide op hoogen toon: „Dat zijn niet uw zaken, maar die van de re geering, later krijgt u naderen uitleg, voor liet oogenblik is deze order vol- Niet de eerste maal. Er heeft zich overigens voor deze ge schiedenis reeds een precedent voorge daan. In 1912, toen er eveneens een kabi- net-Poincaré aan het bewind was, zijn twee „camelota du roi" er in ges!aagd, een hunner collega's uit de gevangenis van Clairvaux te laten ontsnappen. Een hun ner belde den kabinetschef op van den toenmaligen minister van Justitie, Briand, en bootste daarbij de stem van den minis ter-president na. De gevangene, zekere De Baleine, werd in vrijheid gesteld onge veer op dezelfde wijze als thans met Léon Daudet geschiedde, en de regeering tee- kende onmiddellijk het besluit to tzijn voor waardelijke invrijheidstelling. Engeland De hertog en de hertogin van York teruggekeerd. De hertog en de hertogin van York kwamen gisternamiddag om 3 uur te Lon den aan. Zij werden aan het station ontvangen door den koning, de koningin en de leden der koninklijke familie. Talrijke vooraan staande persoonlijkheden waren ter be groeting op het perron,ar,-iwezig. In de straten der stad juichte eon ontzaglijke menigte het hertogeolijk paar geestdriftig toe. Polen. De moord op Wojkof. Tegemoetkomende houding van Polen. Alvorens met vacantie te gaan, zal de Poolsche gezant te Moskou, Patek, met den Russischen volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken, Tsjitsjerin, de kwes ties bespreken, die door den moord op den Russischengezant te Warschau, Wojkof, zijn ontstaan. Volgens het „Ber'iner Tageblatt' zou Polen bereid zijn, Rusland binnen zekere grenzen tegemoet te komen. In het bijzon der zou Polen rekening willen houden met Ruslands eisch, om op te treden tegen de monarchistische organisaties, die op Poo'sch gebied tegen de Sovjet-Unie agita tie voeren. Polen verlangt echter, dat deze aangelegenheid los van den moord op Wojkof behandeld zal worden. Rusland Weer een aanslag te Moskou. Depresidentvaneen rechtbank gewond. De president van de militaire rechtbank te Moskou, Orlof, is in het paleis van jus titie door een tot dusver onbekend per soon door een revolverschot gewond. De aanvaller is aangehouden, naar zijn iden titeit en de motieven voor zijn daad wordt een onderzoew ingesteld. Nieuwe executies. Volgens uit Moskou ontvangen bladen, zijn op last van de buitengewone recht bank tien personen te Kief doodgeschoten, terwijl negentien personen tot langdurige gevangenisstraffen ziin veroordeeld. De veroordeelden maakten deel uit van een or ganisatie voor het bemoeilijken van de actie der Sovjet-regeering, het dooden van communisten en», het desorganiseeren van het Sovjetbestuur. Drie ambtenaren van de Coöperaties zouden te Krasnojarsk zijn doodgeschoten, omdat zij aan particulieren goederen had den verkocht en omdat zij door den staat gegevenn orders niet hadden uitgevoerd, waardoor zij den staat voor millioenen roo bels schade hebben berokkend. Volgens een Tass-bericht uit Moskou hebben er echter geen nieuwe executies plaats ge had. De metropoliet Sergius gearresteerd. Volgens een bericht uit Moskou werd de metropoliet Sergius tegelijk met andere geestelijken door do Sovjet-autoriteiten ge- arresteeerd. Strenge straffen tegen bedriegers. Te Kransnodar eindigde een groot pro ces tegen het bestuur van een coöperatieve landhouw-onderneniing met het uitspre ken van drie doodvonnissene terwijl een aantal andere beklaagden tot gevangenis straffen werd veroordeeld. Het bestuur had door den Staat gekochte goederen niet geleverd, waardoor den Staat voor 600.000 rebel schade is berokkend. China. Een ultimatum van Tsjang Kai-sjek aan Hankau. Volgens een draadloos bericht uit Han kau beraadslaagt de communistische re geering aldaar over een ultimatum van den aanvoerder der gematigde Zuidelijken Tsjang Kai-sjek. In dit ultimatum eischt hij de ontbinding van alle vakvereenigin- gen alsmede het afdanken van twintig Russische adviseurs en van eenige Ghi- neesche communisten. Een nieuwe boycot van Britsche schepen. Uit goede bron wordt gemeld, dat in ver band met het ontslag van eenige zeelieden door een Britsche maatschappij de algo- meene arbeidersbond te Canton een reso lutie heeft aangenomen ten gunste van het boycotten der Britsche schepen van den dienst HongkongCanton. Uit Sjamien wordt gemeld, dat daar in den loop der vorige week zeven verdachte communisten zijn gearresteerd en terecht gesteld. BINNENLAND Ned. R.-K. Journalisfenvcreeniging. De Nederlandsche R.-K. Journalistea- Vereeniging bestaat dit jaar 25 jaar. In een gehouden bestuursvergadering is besloten dit vor de vereeniging heuge lijke feit in het laatst van de maand Sep tember op feestelijke wijze te herdenken. Een voorloopig plan van feestviering werd vastgesteld, terwijl een commissie tot ver dere uitwerking werd gevormd. ONDERWIJS St.-Wil!ibrordus-Col!cge te Katwijk. Eindexamen Gymnasium. Ie groep, 12 candidaten voor A. Geslaagd A Duynstee en W. van der Grinten, Den Haag; L. Lutz, Rotterdam; J. Smit van Oyen, Eindhoven; A. van de Ven, Zeeland (N.-B.); G. Wol- ters, Venlo. Afgewezen 1. Met 5 candi daten wordt het examen voortgezet. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. GEMEENTERAAD. De behandeling der rooilijn-kwes tie uitgesteld. Verlaging der electriciteitsprijzen. De raad der gemeente vergaderde gister avond te 7 uur. Voorzitter burgemeester dr. H. J. Lo- vink. Afwezig mcl kennisgeving de heeren Ranke en v. Dijk. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. De voorz. doet hierna mededeeling van de ingekomen stukken, w.o. verschillende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbe sluiten. De secr. doet voorlezing van een ant woord van B. cn W. naar aanleiding van een door het raadslid Koren gestelde vraag over het dempen van het riool in de Prinsenlaan. Van mej. Hofman is ingekomen een ver zoek om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Raadhuisstraat. Wordt verleend. Van de Vereeniging voor Chr. Lager- en M.U.L.O.-onderwijs is ingekomen een ver zoek om een voorschot tot het bouwen van een school aan de Goeman Borgesius- straat. Wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Een verzoek van den R. K. Politiebond St. Michaël te 's Bosch om een subsidie over 1928 zal bij de begrooting worden be handeld. Van den heer C. J. v. d. Bosch e.a., zijn de de Commissie gevormd uit de R. K. Middenstandsvercen. de Hanze en den Ned. Handeldr. Middenstand ter bestudee- ring van het rooilijn-vraagstuk, is een adres ingekomen om de behandeling van punt 1 der agenda betreffende deze kwes tie uit te stellen tot nader order, omdat adressanten geen gelegenheid hebben ge had het praeadvies van B. en W. nader onder de oogen te zien. Naar aanleiding hiervan zegt do voorz., dat hier de verkeerde weg is bewandeld. Do commissie heeft n.1. geschreven naar de commissie voor het grondbedrijf. Was dit al verkeerd, omdat do rooilijn bij de Comm. van Bijstand van Openbare Wer ken behoort, adressanten hadden zich tot B. en W. moeten wenden. Dan zouden zij zeker gehoord zijn. Echter zijn B. en W. niettemin van mee ning, dat uitstel van behandeling alles zins gewenscht is, omdat over deze kwes- tio het volle licht moot schijnen, tweedens omdat in een plaatselijk blad geschreven is, dat bij deze kwestie ook gronden van HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuw incident in het bezelte gebied. De ontsapping van Daudet. Hij moet zich aanmelden en krijgt 14 Juli geen gra tie. Nieuwe aanslagen en executies in Rus land. De metropoliet Sergius gearresteerd. BINNENLAND. De nieuwe magister-generaal der Kruls- heeren. (Kerknieuws, 2de blad). De schade, door de jongste stormramp aangericht, wordt geschat op 1.800.000. (Gemengde Beriobten, 2do blad). LEIDEN. De gemeenteraad heeft in beginsel be sloten tot een gemeentelijke huurveror- dening. (2de blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photopagiina geeft o.m. photo's van: de „Eet meer brood-op tocht'' te loeiden; do bloemenversiering op het Centraal sla tion te Amsterdam; eeniige sport gcheurto- ecn raadslid betrokken zijn. De voorz. zegt, dat dit iets geheel nieuwB ia. Tot he den werd bij de vaststelling der rooilijnen alleen over kadastrale nummers, doch nimmer over personen gesproken. De heer Herngreen zegt met het voor stel van B. en W. te kunnen meegaan. Ech ter spijt het spr., dat het punt van de agenda afgevoerd wordt, omdat dil liet eenige belangrijke punt der agenda is. Men had hier nu eens flink over kunnen praten en er staan nog zooveel belangrijke kwesties te behandelen, dat spr. vreest, dat die zaken weer alle tegelijk zullen komen. Op verzoek van den heer BergsbOeff .zal nn Donderdagmiddag 14 Juli een bijeen komst plaats hebben, waar de gemeënte- arcliitect den raadsleden van vnorliehling zal dienen. Het punt wordt daarna aangc n. 2. Voorstel tot het aangaan eener ge meenschappelijke rogcling ex art. 19 der L. O Wet 1920 met do gemeente Wou- brugge Z. n. s. aangenomen. 3. Voorstel tot het vcrleenen van subsi die voor het jaar 1927 aan de vereeniging tot bestrijding van tuberculose. B. en W. stellen voor een subsidie te vcrleenen van f 1500 onder de gebruike lijke voorwaarden. Z. h. s. goedgekeurd. 4. Voorstel lot wijziging van de veror dening voor de openbare lagcro scholen on het onderwijzend personeel dier scho len. Z. h. s. goeugeikou. 5. Voorstel tot goedkeuring van de wij ziging der instructie van den binnenvader en de -moeder van het Wees- en Annliu s Van hot Algemeen Armbestuur kwam bij B. en W. in het voorstel om de wedde van den vader en moeder in het Wees- en Armhuis aan den Oudshoornschen weg, staande onder het behoor van bet Arm bestuur, laatstelijk bij besluit van 3 De cember 1925 vastgesteld op f 700.te be palen op f900.per jaar. Tot dusverre ontvangen genoemde titularissen naast de vaste wedde van f 700.nog emolumenten in den vorm van een toelage ad f 1.per week voor vleesch cn tevens mogen zij voor rekening van het Armbestuur de noodige natuurboter aankoopen voor hun gezin, waarvan de kosten bodragen onge veer f 1.50 él f 2.per week. Het Algemeen Armbestuur stelt nu voc deze emolumenten te doen vervallen hetwelk mede in het belang is eener goede administratie en do vaste wedde dan te verhoogen met f 200.per jaar. B. en W. kunnen zich met een en ander vereenigen en stellen derhalve voor dien overeenkomstig te besluiten. Z. h. s. goedgekeurd. 6. Voorstel tot wijziging van het tarief op de levering van electriciteit. Door de Commissie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven werd voorge steld in het tarief voor de levering van electriciteit, de navolgende wijzigingen aan te brengen: lo. de prijs voor lichtvorbruik te verla gen van 24 ets op 22 ets. per K.W. uur; 2e. do prijs voor beweegkracht enz. vol gens aanwijzing van den dubbeltariefmeter te verlagen: a. van 24 ets. op 22 ets. per K.W. uur (normaal tarief) en b. van 17 ets. op 15 ets. per K.W. uur voor de eerste 2500 K.W. uren per jaar (verlaagd tarief). Tor toelichting wordt opgemerkt, dat do financieole resultaten bij het clcctriciteite- bedrijf over 1926 en de verwachtingen voor 1927 van dien aard zijn dat doze stroom- prijsverlaging kan worden voorgespeld. Do gedachte uitbreidingen van hot Ico- bolnet zullen naar de mecning van de Commissio hierdoor ook geen stagnatie on-

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1