INGEZONDEN MEDEDEELING I.E.M.C.O. RADIO 8 of 8 dg., J. S. 1 of 1 mnd. tucht school, W. de V., A. v. S., P. v. E. Rijns- burg, L. D. Noord wijk, P .L. Pzn. Noord- •wijkerhout, ieder tot 3 of 3 dg., H. K. 1 of 1 mnd. tucbtsch., Dr. F. M. Haar lem 3 of 3 dg., D. v. d. L. Oegstgeest 4 of 5 dg., G. K. Katwijk aan den Rijn 5 of 5 dg., J. A. H. Amsterdam 3 of 3 dg., J. de K. Rijnsburg, J. de W., ieder tot 3 of 3 dg., J. W. H. 2 of 1 dg., G. S. Alkemade 10 of 5 dg., J. R., N. G., G. K., A. G. v. W. Voorschoten, A. de R. aldaar, J. de M. Rijnsburg, D. G. P. v. E. hv. 0. Noordwijk aan Zee, J. G. H. aldaar, ieder tot 3 of 3 dg., W. v. E. Voorschoten, M. de K. ieder tot 3 of 1 mnd. tucbtsch., H. de P. 1 of 1 dg., J. R. Rijnsburg 2 of 2 dg., J. J. Hille- gom, A. S. aldaar, ieder tot 3 of 3 dg.; wegens overlr. der Trekhondenwet: J. M. Z. Noordwijk 2 m. 2 of 2 m. 2 dg., G. R. 2 of 2 dg.; wegens overtr. der spoor wegwet: A. H. v. d. L. Amsterdam 2 of 2 dg.; wegens overtr. der "Wapenwet: H. G. K. Noordwijk 1 of 1 dg., A. J. R. V. Noordwijk, tot teruggave aan do ouders; wegens overtr. der Vleeschkeu- ringswet: P. V. 5 of 5 dg.; wegeno overtr. der Telegraaf en Telefoonwet: H L. 2 of 2 dg., B. V. Yeiderdorp 3 of 3 dg., J. H. T. 1 of 1 dg.; wegens over treding van bet Motorkenteekenbesluit: L. J. Oegstgeest 10 of 5 dg.; wegens overtr. der Pol. verord. der gemeente Lei den: F. J. J. B. 3 of 3 dg., W. K. 1 of 1 mnd. tuchtschool, J. v. Z. en Gh. V. Oegstgeest, P. M.. G. v. d. Z., G. M. Tiel, W. A. B., ieder 1 of 1 dg., W. J. J. P., J K. ieder tot 2 of 2 dg., A. A. de 0. 3 of 3 dg., W. G. R. 3 of 3 dg., J. G. 0. 5 of 5 dg., H. B. 0.50 of 1 dg., J. A. v. L. 0.50 of 1 dg., J. v. V. Rijus- burg 1 of 1 mnd. tuchtsch., J. A. S., W. F. P., A. v. E., A. de W., Gh. K., ieder tot 5 of 5 dg., H. J. v. H., G. B., ieder tot 1 of 1 dg., J. H. L., J. R., G. K. Rijnsburg, H. D., G. R., ieder tot 2 of 2 dg., P. J. v. B. 2 of 1 mnd. tucht school, E. v. H. wed. K. 0.50 of 1 dg wegens overtr. der Fol. verord. der ge meente Katwijk: A. v. d. P. Katwijk aan Zee 2 of 2 dg., G. v. d. 0. aldaar 3 of 3 dg., H. 0. aldaar, geen straf, A. do V. aldaar, geen straf, W. v. D. aldaar, C. G. aldaar, ieder tot 3 of 3 dg.; we gens overlr. der Pol. Verord. der gem. Noordwijk: H. de G. den Haag 2 of 2 dg., P. J. v. D. Noordwijk aan Zee 3 of 3 dg., E. L. Amsterdam 2 of 1 mud. tuchtsch., W. F. H. D. Noordwijk aan Zee 2 of 2 dg., J. v. d. V. Lisse 2 of 2 dg., H. v. <L P. Noordwijk 2 of 1 dg., A. T. Lisse, D. v. D. Noordwijk aan Zee, ieder tot 2 of 2 dg.; wegens te Katwijk tegen een muur leunen: G. K. Katwijk aan Zee 3 of 3 dg., H. S. aldaar 3 of 1 mnd. tuchtsch.; wegens overtr. der pol. verord. der gem. Sassenheim: G. ter W. Haarlem 5 of 5 dg., A. S. f 3 of 3 dg.; wegens als bestuurder van een auto niet behoorlijk uitwijken: G. v. d. L. Noordwijk 5 of 5 dg.; wegens overtr. van het Prov. Blad van Z.-H.: J. J. B. Gouda 4 of 4 dg. Vrijgesproken werden: A. P. Noordwijk aan Zee, G. V. aldaar, beiden beklaagd van overtr. der Woning wet Waar geen woonplaats is vermeld ia deze Leiden. HAAGSCHE RECHTBANK. Afsluiting van electrischen stroom. In het begin van Mei 1926 heeft de pre sident der rechtbank te 's-Gravenhage oi kort geding een vonnis gewezen, waarbij de Electriciteits-Mij. Wassenaar werd ver oordeeld om den door haar verbroken toe voer van stroom lot het Rusthuis Klim-op te Wassenaar te herstellen. De Electriciteits-Mij. had zich namelijk op liet standpunt gesteld, dat zij tot die verbreking gerechtigd was in verband met de door haar beweerde schending van een erfdienstbaarheid, die ten bate v. een aan de Maatschappij toebehoorend perceel zou liggen op dat der eigenaresse van het Rusthuis Klim-op. De door den president der rechtbank, in het ongelijk gestelde partij onderwierp de zaak vervolgens aan het oordeel der rechtbank. Deze heeft thans ook uitspraak ged en wel eveneens ten gunste van Rusthuis Klim-op, dat dientengevolge niet van elec trischen stroom zal kunnen worden ver- etoken. Coupeeren van paardenstaarten. Voor de Rechtbank te Arnhem is be handeld de zaak tegen den stoker E. P. en tegen den smid J. W. uit Eist dat zij op 19 Mei te Eist 'n 4-jarig paard met een coupeertang den staart hebben afgesne den en de wonde met een gloeiend ijzer dichtgebrand, terwijl om do bovenlip van het dier een touw stevig was vastgebon den. Beiden bekenden. Door het afbinden met een stuk touw was de staart plaatse lijk verdoofd. Het dier had zich tegen de behandeling niet verzet. Pres.: Waarvoor was het touw om de lip? Verd.: Dat is een verdoovingsmiddel. Pres.: Het doet dus zooveel pijn, dat het^ dier de andere pijn vergeet. Verd.: De pijn duurt maar een mi nuut. Pres.: Doet U het meer? Verd. P.: Ja, ik heb het wol meer ge daan. Verd. W. zeide, reeds eenige honderden malen te hebben gecoupeerd. Getuige a décharge D. K., veearts te Eist, verklaarde dat coupeeren steeds plaats vindt op de wijze, zooals door ver- da. la is geschied. Er wordt nooit plaatse lijk verdoofd. De Officier van Juslitig: Kan 't ver doofd worden? Get.: Ja, dat kan wel. Pres.: 't Is toch een erg pijnlijke ge- ech iedenis? Get.: Ja, maar een kort oogenblik. Rechter Mr. Hannema: Is de methode die hier is toegepast, dezelfde als u in Utrecht is geleerd? Get. antwoordde bevestigend. De Officier van Justitie achtte het feit UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zondag 26 Juni. Hilversum 1050 M. 8.309'30 R. K. Morgenwijding Mevr. Mia v. d. Eyden, sopraan. De heer Ko Le- velt. viool. H. de Jong, piano. 1 Romance in F op. 50. Beethoven, (viool en piano. 2 Preghiera alia Madonna, Diepenbroek (so praan). 3. Andante. Sonate in D-mol op 28. Beethoven (viool). 4. Rede door den heer Jos. Mineur, bestuurslid van het -Gilde der Klare Waarheid, over: „Het Kruis onze Hoop. 5 Pfingstcantate, Bach (sopraan). 6. Larghetto, Handel (viool, piano). 7. Verborgenheit, Wolff. 9.20 Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal. 12.001.30 Lunchmuziek door het A. N. R 0. lunchtrio, o. 1. v. Dick Groeneveld, viool. A. van Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. I.302.00 Hawaiianmuziek door het Ha waiian Radio Vijftal. Chris de Vos Jr.. H. Fernandes, Guitaar, Chris Seegers, Ukulele 2.303.00 Lezing door den heer A. van Santen, voorz. v. d. Bond van Radiohande laren over: Indrukken uit Amerika, waar onder die van den omroep daar te lande. 3.00 Aansluiting van het Kurhaus in Scheveningen. Concert door het Residentie orkest, o. 1. v. Ignaz Neumark. Alberto Sciaretti, piano. Na afloop van het middag-Kushauscon- cert een lezing door R. P. Cleverinea, pro rector van de I. F. F. A. over: „Het Am- sterdamsche studentencorps en de komen de lustrumfeesten." Als inleiding van een lezing door J. A. BTetz, over: Het lustrum spel „De zevenmijlslaarzen." 6.45 V. P. R. O.-uitzending in bet Geb. v d N. P. B. te Hilversum. 8.10 Lezing door Prof. J. G. Sleeswijk: Een reis door Roemenië. 8.00 Persberichten en sport-uitslagen. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus in Scheveningen Solistenconcert, o. 1. v. Prof. Schneevoigt Madeleine Monnier. cello. In de pauze declamaties door Mej. Truus Post. Daventry 1600 M. 3.50 De band van de Cordon Hooglan ders. 5.355.50 Voorlezing der Miss. Nesbitt. 8.20 De klokken van St. Luke's kerk. 8.30 Kerkdienst. 9.15 Liefdadigheidsoproep. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Hongaarsche muziek. Hongaarsch Tzigane-orkest. II.05 Epiloog. „Radio-Paris", 17 50 M. 12.20—1.05 Gewijde muziek en preek. 1.052.10 Orkest-concert. 5 055.55 De Homonyme jazz. Dansmu ziek. 8.5010.50 Dansmuziek. Orkest Mario Cazes. Langenberg 469 M. 9.2010.20 Evang. Morgenfeest. 12.101.05 Orgelconcert. I.202.50 Orkestconcert. 4.204.50 De Duitsche Derby in Ham burg. Paardenrennen. 5.506.50 Orkestconcert. 7.058.20 Concert. Koor en Orkest Bur- scheid. 8.50 Lichte muziek. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 6.508.20 Vroegconcert. 9.20 Morgencorcert. II.501.10 Orkestconcert. 4.204.50 De Duitsche Derby in Ham burg. Paardenrennen. 50.207.50 „Radamisto", opera in 3 acten van Handel. 8.50 Berliner avond A. Braun en P. Graetz, declamatie. Ch. Freyer, sopraan. Orkest. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg 394.7 M. 9.35 Morgenconcert. Kerkkoor. 11.5012.50 Orkestconcert. 1.252.20 Orkest-concert. 3.054.20 Orkestconcert. 4.205.50 Do Duitsche Derby. 5.507.40 Populair concert. 8.2011.10 Vroolijke dialect-avond. Daarna dansmuziek Brussel 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20 Gala-concert. Orkest en or gelbespeling. Programma's voor Maandag 27 Juni. Hilversum 1050 M. 12.00 Politieberichten. 12.352.00 Lunchmuziek door het A. N. R O.-lunchtrio, o. 1. v. Dick Groeneveld, viool, A. v. Leeuwen, cello, P. Joch ems, piano. 3.304.30 Vrouwenuurtje door Mevr. Rhemonda. 5.006.00 Kinderuurtje. Babbeltje door Mevr. Antoinette van Dijk. 6.006.45 Vooravondconcert door het A. N. R. O.-orkest. Mej. Joh. W. Bakker, alt. Egbert Veen. pianobegel. 6.457.15 Tuinbouwpraatjo door den heer J. H. Kaufmann, over: Het gebruik van bloemen, voorheen en thans. 7.158.00 (Vervolg) Vooravondconcert door het A. N. R. O.-orkest. 7.45 Politieberichten 8.15 Volksconcert door het Residentie orkest o. 1. v. Ignaz Neumark, in het Kurhaus te Scheveningen. 10.15 Persberichten. 10.30 Een uurtje cabaret. Optreden van bet Trio Hofmann (Duo Hofmann en dochter). Daventry 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten (so praan, piano). 12.10 Terugkomst van den Hertog en de Hertogin van York met het oorlogsschip „Renown". 12.35 Het Daventry-kwartet. 1.05 (Vervolg) Terugkomst. I.402.20 Orgelconcert. 3.15 Voorlezing. 3.20 Lezing: The fourteenth and fif teenth centuries. 4.05 Dansmuziek. 5.20 Lezing: Jam making. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Het Daventry-kwartet. 6.45 Rndio-bulletin. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Het Daventry-kwartet. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Liederen van Grieg door I. I'Anson 7.45 Spaansche causerie. 8 05 Balladeconcert. 8.20 „Gvmanfa Ganu", Welsh zang feest. (2000 zangers). 9 20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Devonshire-dialect causerie. 9.55 Muziek van Henry Geehl, Orkest en Thomas, sopraan. 10.4011.20 Dansmuziek van voor 1914. II.2012.20 Dansmuziek. „R ad i o-P ar i s" 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12 502.10 Orkestconcert. 3 055.55 Concert. Declamatie, piano en vioolmuziek. 8.5011.00 Operafragmenten. Orkest, Soli. Langenberg 469 M. I.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.551055 Bergische Avond. Bubbel- kwartet Beethoven. Schaffer-kapel, solis ten. II.1012.20 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8 35 Concert in Leipzig. Het Symphonie- nrkest en Meta Seïnemeyer, zangeres. Max Hirtel, zanger. Hamburg 394.7 M. 4.35 Concert. Orkest en vocale solisten. 5.206.20 Gramofoonmuziek. Koorzang. 6.206 50 Orkestconcert. 7.207.55 Orkest-concert. 8.20 Fritz Reuter-avond. 9.5011.10 Akkordophonconcert. Brussel 509 M. 5.206.20 Trio-concert (piano, viool, cello). 8.20 Orkestconcert. 9.25 Causerie en voorlezing. 9.3510.20 Orkestconcert. Programma K. R. 0. van Dinsdag a.s. 8.10 R. K. Radio-avond. Dubbelman- nenkwartet „Onderling Kunstgenot", te Nieuw-Vennep. Mej. L. Kosters, cello. De heer Joh Brandts-Buys, piano. la. Jesu dulcis memoria, v. d. Pol. b. Salve Regina Oberhofter. (kwartet). 2. Romanze. Goeter- mann (cello, piano). 3a. Nimmer Nacht, Andriessen. b. Het kerkklokje. Hamel fkwartet). 4. Lezing door den heer Gerrit Jan van Eycke declamator te Utrecht over: Moderne Katholieke dichters en prozaschrij vers. 5a. Tota pulc.hra es (duet). Frank. b. Onze Vader (bariton), v. d. Sloot. 6. Le Cygne, St. Saëns (cello, piano). 7a. Het Kerkhof, Andriessen. b. De Avond. Ja cobs (kwartet. 8. Kol Nidrei, Bruch. (vello piano). 9. 2e gedeelte lezing. 10a^ Gloria in excelsis Deo, Wansel. b. Meiliedje, 01- man, (kwartet). 11. Minuetto, Becker, (cel lo. piano). 12. Er was ereis, v. d. Linden (kwartet). STEEDS MEERDEREN AAN BOD. Het vraagstuk van den Nationalen Omroep Men schrijft ons: Hei -loopt nog maar steeds druk mot nieuwe voorstellen, welko ongevraagd den Minister van Waterstaat worden gedaan, om hem het vraagstuk van de Omrop- regeling gemakkelijk te maken. 1 Zonder eenigen twijfel zitten bij alle voorstellers de beste bedoelingen voor, hoewel ieder natuurlijk van zijn eigen standpunt af en door zijn eigen bril heen de zaak beschouwt, en naar eigen opvattin gen een oplossing meent gevonden te hebben. Twee eigenaardige opmerkingen zijn hieax>ver te maken. En wel ten eerste, dat voor al die geroepenen het volgende vast staat: De Staatscommissie Ruys, waarvan toch niet gezegd kan worden, dat zij uit onmondigen bestond, heeft absoluut on bruikbaar materiaal geleverd voor een na tionalen Omroep. (De groep van den heer Veder, lid der Staatscommissie' en onder- teekenaar van het rapport schijnt op eens diezelfde gedachte te zijn toegedaan). En ten tweede, dat men teruggekomen is van de meening, dat een nationale omroep neutraal moet zijn. In zooverre-dus heeft de Staatscommissie dan toch iets goeds gedaan, dat zij een kentering heeft ge bracht in de ideeëta, en door het voorop stellen van de beginselen der rechtsche leden, het een ieder in den land heeft dui delijk gemaakt, dat een neutrale nationa len omroep een onding is, en de facto, ge zien de mentaliteit van ons volk onmoge lijk is. Het meet dan ook wel een voldoe ning zijn voor de rechtsche groepen, die in hun dag- en vakbladen steeds die neu traliteit bestreden hebben, thans ook aan hun zijde te zien staan al degenen, op een enkele uitzondering na, die nu den mi nister van adres mcenen te moeten die nen. Er was in het rapport van de Staats commissie naar onze opvatting nog meer goeds. Ons volk is een democratisch volk en heeft een natuurlijken afkeer van staats bemoeiing. Welnu, volgens het rappoTt van de Staatscommissie was het uitgeslo ten dat de nationale omroep een Staats omroep zou zijn. Noch de technische uit voering in de handen van P. en T., noch een directeur-ambtenaar, noch een voor zitter van de verantwoordelijke program ma-commissie, noch benoeming van be stuursleden door den Staat. Eenvoudige controle door de regeering door drie com missarissen, waar verder geheel het be stuur autonoom, geheel de exploitatie in handen van een vennootschap. Zóó werd tevens de oude traditie van rechts voort gezet en vermeden, dat de nationale om roep een staatsinstelling werd, die ver kleuren zou met de kleur der regeering. Wat zal nu de minister van Waterstaat doen als hij volgens zijn mededeeling de Omroepkwestie gaat regelen? Zal hij het rapport der Staatscommissie tot leiddraad nemen voor de uitvoering zijner plannen? Wij weten het niet. Zal hij van de ongevraagde adviezen eenige aanwijzingen overnemen? Wij weten het evenmin Maar wij gelooven, dat juist door de geschiedenis der laatste tijden, en juist door de verwarring op radiogebicd onder de linkschegroepen, hij tot een niet al te moeilijke oplossing zal kunnen komen van het brandend vraagstuk. Algemeen is men het er over eens, dat de radio-omroep niet neutraal, maar nationaal moet zijn, d. w. z. gelegenheid moet geven aan de verschillende stromingen op godsdienstig en cultureel gebied om zich te uiten. Vervolgens, in het rapport van de Staatscommissie werd bepaald, dat daar toe twee zenders zouden worden geëxploi teerd, één algemeene, en één voor de bij zondere groepen. Welnu de twee zenders bestaan binnen twee maanden. De recht sche groepen hebben er één van voor zich zelf en stellen zich met deze volkomen tevreden. Zij hebben in dien zender alle gelegenheid om hun rechtsche luisteraars te voldoen. Nu komt het ons voor, dat men links geen onrecht zal aandoen, terwijl rechts toch de meerderheid heeft in ons land, als men den zender van Hilversum geheel aan de linksche groepen overlaat. Zij kun nen dan onderling de zenduren verdeelen en zeker zich niet verongelijkt gevoelen tegenover rechts als minder bedeelden. Zoo zal dan ales lot zijn recht komen en wat het voornaamste is, geheel Neder land zal van de radio kunnen genieten en ieder zal kunnen ontvangen, wat hem het meeste aanstaat en met zijn levens beschouwing overeenkomt. Laten wij, Katholieken, rustig afwachten, wat de regeering zal beslissen. Versterken wij onzen omroep door in groote getale als leden of donateurs toe te treden. Als wij ons de geschiedenis van de radio der laat ste twee jaren in Jiet geheugen roepen, dan hebben wij alle redenen om dankbaar te zijn voor Gods zegen. Wij zijn niet meer de quantité négligeable, integendeel met de christelijken samen zijn wij tal rijker dan welke vereeniging ook in ons land. Wij slaan wel niet op de groote trom, wij goochelen wel niet met duizen den, maar wij hebben de zekerheid dat een vaste menigte achter ons staat, die én in eenheid van beginselen én in sterkte van getal ieder anderen omroep over treft. Onze leden stroomen toe, ook van Duitschland en België, en met verlangen zien wij den tijd naderen waarop onze zender te Huizen het eerste Katholieke programma over Nederland zal uitzen den. Secretariaat v. d. K. R. O. PROEVEN MET ZELFGEMAAKTE LUIDSPREKERS. Besprak ik in deze rubriek een vorige keer hoe men op eenvoudige wijze zelf een conus-luidspreker maken kan, thans is een luidsprekertype aan de beurt, dat noch bij de hoorn-, noch bij de conus luidsprekers is onder te brengen. Het ia feitelijk meer een combinatie van beide. Mijn experimenten brachten mij op het idee om zonder medium van membraan of ijzeren ankertje geluidstrillingen te la ten voortbrengen. Natuurlijk moet er een trillend lichaam zijn om den luidspreker te doen werken, doch bij den conus-luid spreker is er een ijzeren ankertje of een membraan, dat onder den invloed van 't wisselende magnetisme in trilling gezet wordt. De papieren conus is met een boutje aan membraan of ijzeren ankertje verbonden en wondt op deze wijze in tril ling gebracht. Mijn bedoeling was het wisselende mag neetveld van de magneetjes direct in te laten werken op den conus, die dan nood zakelijk van ijzer of staal moet zijn. We derom wordt gebruik gemaakt van den z.g. luidsprekenden weergever, feitelijk een telefoonschelp in groot formaat met verstelbaar magneetstelsel. Hij wordt ont daan van ebonieten kap en trilplaat, die we bij de volgende proeven niet noodig hebben. Het papieren ringetje, dat zich tusschen de trilplaat en doosrand bevindt, wordt op den rand van de doos gep' ^t. Nu gaan wc op zoek naar een i.r n of blikken doos of bus, liefst van l e afmetingen en niet te dun materiaal. >r gebruik komen in aanmerking een ..n- blik (10 K.G. of grooter), klein model wasebteil, schrijfmachinekap, e.d. We ontdoen de bus van het deksel en zeilen haar met de opening zoodanig op tafel, dat de toegang gedeeltelijk vrij blijft Het eenvoudigste is twee boeken te nemen, die op eenigen afstand van elkaar op ta fel te leggen en daar boven op de bus. Nu wordt de luidsprekende weergever aan gesloten met 't ontvangtoestel en met de magneetjes op den bodem (buitenkant) van de bus geplaatst. We hooren dan al direct muziek en na even aan de stel- schroef gedraaid te hebben zelfs heel duidelijk. Hoe grooter de bus, hoe beter het geluid. Een goede maat is c.a. 30 c M. hoog en 40 c.M. doorsnede. Hoewel 'I met een cacaobus ook gaat, is het voort gebrachte geluid hiermede bepaald leelijk en herinnert aan de eerste radio-gramo- foonconcerten. Met een ijzeren schrijf machinekap is de weergave zelfs uitste kend en doet zeker niet onder voor een groot model hoornluidspreker. Het geluid klinkt n'iet vervormd en is harder dan van een conus-luidspreker. De werking laat zich als volgt verkla ren. De bodem van de bus moet men als de trilplaat beschouwen die onder invloed van de magneetjes in trilling gebracht wordt. De opstaande rand van de bus is feitelijk de voortzetting van de trilplaat, doch door haar vonm concentreert zij 't geluid en werkt tevens nog als trilplaat. Nu is 't niet bepaald een aanbeveling voor een luidspreker, wanneer de hoorn meetrilt, want hierdoor ontstaat een ne vengeluid, dat schade doet aan de weer gave. Wanneer echter een bus genomen wordt, waarvan de doorsnede gTool is in verhouding tot de hoogte, bemerkt men hier weinig of niets van De beste resul taten gaven de schrijfmachinekap of voor werpen, die hiermede in vorm en afme tingen ongeveer overeenkomen Zoowel spreken als muziek klinken alsof zij in een groote zaal worden voortgebracht en ook hier bleken de lagere tonen weder verrassend goed weergegeven te worden, althans bij gebruik ran een toestel met weerstandversterking. M.i. was de weergave op een lijn te stellen met die, van een luidspreker van den drievoudigen prijs. Onkosten behoeven er in 't geheel niet gemaakt te worden, zoo dat ik onze lezers de proef warm aanbe' veel. Ook indien het radiotoestel mede naar buiten gaat, is het idee toe te passen, desnoods met een paar biscuitblikjes, waarop de schelpen van een gewono hoofdtelefoon gelegd worden, na vooraf ontdaan te zijn van ebonieten kap en trilplaatjes. N.B Vragen op Radiogebied worden voor onze lezers gratis beantwoord. Mare 70 - LEIDEN - Tel. 1118 Groote Radio-Sorteering Accu-, Laad- en Reparatie-Inrichting bewezen en wees er op, dat op verzoek van de Ver. v. Dierenbescherming Niels Holgensson een principieele uitspraak wordt uitgelokt over het -coupeeren van paardenstaarten. Hij acht dat er geen sprake js van dierenmishandeling, wanneer het coupee ren noodig is voor den gezondheidstoe stand van bet dier en dit dan door een dierenarts geschiedt. Wel als modegril achtte spr. het strafbaar. Spr. meende, dat in dit geval niet van een redelijk doel sprake was. Daar het gaat om een principieele uit sprak, luidde de eiscb 10 subs. 10 da gen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: N.V. Vuurwerk- en Illuminatiefabriek v.h. Kon. Nederl. Pyrotechnische Fabriek G. J. Ruyscb, gevestigd te Maartensdijk, kantoorhoudende te Utrecht. Cur. mr. A. Pb W. Alta. J. G. de. Bruin, te Utrecht en Gouda handelende onder den naam Houthandel De Gouwe, ^houthandelaar, wonende te Utrecht. Cur. mr. H. H. Menalda. J. Kooien, aannemer te Zuilen. Gur. mr. R. van Genechten. G. Kammen, confectionair, Utrecht. Gur.' mr. G. den Besten. W. H. van Hardevelt, scboenwinkelier te Utrecht. Gur. mr. S. G. de Vries. Opgeheven: P. Barnhoorn, te Noordwijker- liout. W. P. Sprigt, te V e u r. UIT DE OMGEVIMG ALKEMADE. Geboren: Petronella Jeanne Maria, d. van N. J. Hoekstra en C. Smits. Pe tronella Joanna, d. van M. Klerks en P. van Wieringen. Jan, z. van A. S na terse en G. van Dam. Petronella, d. van J. Verburg eri M. Boot. Jacobus Johannes Antonius, z. van H. H. Lek en J. M. de Jong. Hendricus Petrus, z. van F. Loos en M. van Hameren. Gehuwd: N. de Water jm. 22 j. en J. Verhaar jd. 22 j. LISSE. De zedelijke gevaren der bloembollen pellerij. Een voorbeeld dat navolging verdient. De Katholieke Bond van Bloemistarbei ders heeft in samen-werking met den Protest. Bcnd twee soorten van circulaires verzonden: één aan de patroons en één aan do arbeiders. Het doel van deze circu laires is om de vele zedelijke gevaren ver bonden aan de bloembollenpellerij zooveel mogelijk te keeren. Dit streven van beide vereenigingen kunnen we niet anders dan toejuichen. En voor het belang der zaak la* ten wc beide circulaires hier volgen. Aan de Patroons. Binnenkort is het de tijd weer i bloembollenpellen. En dien tijd zien naderen met vreugde en ook met vrees. Met vreugde omdat wij in staat werden gesteld iets meor te kunnen verdienen, maar toch ook met vreeze omdat vele w* delijke gevaren onze vrouwen en kinderen bedreigen. Een zoirer kan hen zedelijk iJHfl" derwaardig en diep ongelukkig nndwu. Want elke onzedelijkheid brengt e° karakterloosheid voort, elke onzcdeliJ heid is een inbreuk op Gods heilige HC En dat gevaar zouden we willen kccic En dat kan wanneer wc op uwe mede"8 king mogen rekenen. En dat mogen daarvan zijn wc overtuigd. We vrj^-jj d? n beleefd, maar toch ook dringend, o Pj als een zorgzame vader wilt waken Uw ondergeschikten en er zorg voor D< tare file j Booj Xa "nj "rig, il rd De .°P 20 ieer «ker ®°e®i H, 4 1*3 V,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10