liet taaie verdedigen van V.V.L. hier de zen keer als verontschuldiging voor onzo *3 on gene gelden. Over het algemeen "was V.V.L. sterker en heeft dan ook verdiend gewonnen. Teijlingen IP. V. C. B. I (A'dam) 10. Te kwart voor drio betraden deze fa vorieten het veld. Teijlingen met een deerlijk gehandicapt elftal. Scheidsrechter ■was den heer P. v. d. Lans. Do Amster dammers raden goed en spelen het eerst met den sterken wind mede. Haver brengt de bal voor Teijlingen aan het rollen doch do wind blijkt al spoedig te belet ten, dat er van eenigo balconlrolo geen sprake is. Veel interessants is er dan ook niet (o zien geweest. Sporadisch worden goede aanvallen opgezet, en do uilballen waren legio Het spel van do gasten viel ons indirect niet mee, zoodat van die zijde niet werd gescoord. Met mecrendeels middonveldspel brak de rust aan met dubbel blank. Na de rust wisten de on zen wel meer te profileeren van den wind. A'dam zet bet nu op een verdedi gen van heb ik jou daar. Herhaaldelijk wordt het vijandelijk doel bestookt, de doelman blijkt er echter een to zijn van bet goede soort Meermalen boorde hij z'n werk met een applaus beloond. Toch gelukt het Caspers tegen het einde the winning goal op sublieme wijze te fabri- ceeren, waarna spoedig het einde van deze door den scheidsrechter goed geleiden wedstrijd daar was. Jaarvergadering R. K. V. V. Teijlingen. Verleden week Vrijdagavond hield de IL K. V. V. Teijlingen baar jaarvergade ring in het K.S.A.-gebouw. Voorzitter waa de beer N. Rotteveel, die do vergadering opende en den Eerw. ad viseur, bestuur en leden hartelijk welkom lieetlo. Spr. dankte in het bijzonder de le den die in zoo groote getale waren opge komen, sprak de wensch uit dat de R. K. V. V. Teijlingen na zijn 3-jarig bestaan nog vele jaren in bloei moge toenemen. Hierna werd door den secr. bet jaarver slag gelezen, waaruit duidelijk bleek, dat de verecniging goed is vooruitgegaan in ledental cn werkzaamheden. Wegens de drukke werkzaamheden van don penninm. was het niet mogelijk een volledig jaarverslag te geven. Tot leden van de kascommissie werden benoemd do beeren F. Homan, H. Langelaan en Jac. Haver. Daarna was aan de orde de bestuurs verkiezing. Aftredend waren de heoren H. Hoogervorst sccr., G. Langeveld, commis saris, F. de Zwart en L. Langolaan, welke laatste niet herkiesbaar was. De aftreden de heoren werden met algemeeno stemmen herkozen, terwijl voor den heer L. Lange laan werd gekozen de heer J. Schrama. Volgdo verkiezing van een aanvoerder van het 1ste en 2de elftal. De heer G. Zandbergen werd met alg. stemmen her kozen voor het 1ste elftal en voor het 2de elftal de heer J. v. Nobelen. Van de rondvraag werd flink gebruik gemaakt, waarbij door den voorzitter op bevredigende wijze op de gestelde vragen geantwoord werd. Aan het einde van de vergadering wensch te dc geest, adviseur mede te dee- len dat het hem groot genoegen deed op deze vergadering te kunnen constateeren, dat er een prettige samenwerking heersch- te. Spr. is er van overtuigd, dat, wanneer op dezen ingeslagen weg wordt voortge gaan, do R. K. sport zeker zal zegevieren. Mag het al eens, aldus spr., gebeuren, dat het een uwer niet naar den zin gaat, wees dan verstandig en blijf uw voreeniging trouw. Tracht altijd het spel aangenaam to maken voor u en anderen, dan zal de R. K. V. V. Teijlingen nog vele jaren be staan. Ook het bestuur kreeg nog een har telijk woord in ontvangst te nemen, waar na de voorzitter de vergadering op de ge bruikelijke wijze sloot. Internationale wedstrijden. De te Stockholm gehouden interland wedstrijd ZwedenDenemarken, dio gister .in het stedelijk stadion onder groole be langstelling werd gespeeld eindigde in een gelijk spel 00. CRICKET. De uitslagen van gisteren zijn. Eerste klasse. QuickRood en Wit, gew. door Rood en Wit mot 59 runs op de cersto innings. H. G. C.Ajax (L.), gew. door H. G. G. op de eerste innings met 89 runs en 8 wickets in handen. P. W.Phoenix, gew. door Phoenix met 33 runs op de eerste innings. H. D. V. S.V. V. V., gew. door H. D. V S met 7 runs op de eerste innings en 6 wickets in handen. Derde klasse Zuid. H. G. G. 5L. C. C., gew. door L. G. G. op do eerste innings; H. G. G. 94, L. G. G. 109. H. C. C. I—Ajax. De Haagsche Cricketclub won den toss en koos fielden. Nadat Schilthuizen al op den eersten den besten bal van den wed strijd was gevangen, zotten Meycr en Eigcman een goeden stand van 40 runs op. Kort achter elkaar verdwijnen beiden respectievelijk voor 29 en 11 runs. Van der Mey komt met 13 nog in do dubbele cijfers en Rice 16 not out zorgt cr met A. de Vrind als laatste man voor, dat het totaal nog 92 wordt. Do Hagenaars maken het dubbele aan tal runs voor het verlies van slechts 3 wickets Vis 62, Jansen 16 en Schill 77 not out en sluiten daarna om Ajax nogmaals in to sturen. Do keulenaars stonden in hun tweede innings heel kalm te .spelen en dank zij voornamelijk Meyer, Janssen, Rico c-n van der Mey, verstreek de speeltijd. Er waren toen 6 wickets neer voor 50 runs. Meyer met 30 was fop-scoror. H .G. G. won derhalve ^met 89 runs op de eerste innings. De scores waren; Ajax lo innings: Schildluizen c. van Manen b, Koeleman 0; Meyer c. and b. Fokker 29; Eigcman c., de Groot b., Fokker 11; Jans sen run out 1; Dozy c, de Groot b, Koele man 3; van der Mey c, Schill b, Janssen 13. Josson b, Koeleman 13; P. de Vrind c, Vis b, Koeleman 0; Du Pon c. and b., Koeelman 0; A. de Vrind c. and b., P. do Vrind 8. Rico not out 16, Extra's 11. To- taa 92. Bowlingcijfers: Koeleman 624, Jansen 116, De Groot 016, Fokker 2 11, Do Bcus 014. H. G. G. Ie innings: Vis, 1. b. v. Eige- man 62; Jansen c, Du Pon b, Eigcman 16. Van Manen c, Josson h, Eigeman 3; .Schill not out 77; Van Moorsel not out 6. Extra's 17 Totaal 181 voor 3 (gesloten). Bowlingcijfers: Eigoman 353, Rice 0—23, Du Ton 0—63, P. do Vrind 0—18, Meyer 07 Ajax 2e innings: Schilthui zen b, Van Manen 0; Meyer b, Fokker 30; Eigeman b, Fokker 3; Janssen 1. b. w. Koeleman 0; Dozy st. van Moorsel b, Koe leman 0; Josson b, Koeleman 0; van der Mey not out 4; Rice not out 4; Extra's 9. Totaal 50 voor 6 (tijd verstreken). Bowlingcijfers: Van Manen 11, Fok ker 214, Jansen 09, De Beus 01, Vis 011, Koeleman 35. H.C.C. V-' .C.C. L.C.C. •wint den toss en gaat batten, zoo dat Metsch en Kloots de innings openen op het bowlen van Bölger en v. Oosten. Beide batsman spelen uitstekend, zoo- dat de score snol omhoog gaat. Verschil lende veranderingen in den aanval hebben voor H.C.O. geen succes en pas als de 50 op is, komt do scheiding wanneer Kloots bij een gewaagdo run run out gaat. Hij scoorde een zeer fraaie 34. De grootste te genstand schijnt dan gebroken te zijn, want regelmatig vallen do volgcndo wickets: Eichhorn bowled v. Oordt 8; v. Scbie bowled Bölger 4; F. v. Es bowled Bölger 3 en als Metsch door v. Oordt wordt gevangen voor 13 is de stand 5—78. Segaar weet dan langen tijd stand lo houden maar vindt niet de noodige steun van de staartmenschen. Bölger 19 met 19 extra's is het totaal 109. Bölger bowlde 541, v. Oosten bowlde 119, v. Oord bowlde 1—12, Hcnny bowlde 1—4. De innings der Haagsche was een saaie vertooning; voor het totaal van 94 had den zij ongeveer ruim 3 uur noodig. W. Schil met 32 was topscrorer, Aalbersberg 1G, Aarse 9, v. Oosten 6 en Sillevis 7, waren alle taaie verdedigers. C. J. Kloots bowlde 26 overs 11, Maiden veroverde 4 wickets ten koste van 24 runs. A. v. Es 23 overs 12 Maiden 3 wickets voor 24 runs, terwijl Heemskerk oenige wickets 25 runs kostten. L.C.C. won dus met 15 r -ns op de eerste innings. LAWNTENNIS. De uitslagen. Tweede kiess c. Den Haag: Waalsdorp ILeiden I 70* Schiedam: Schiedam IOnder Ons 17O* R'dam: WigwamHoek v. Holland G1 Amsterdam: Smash IIUtrecht II 70* Enschede: Enschede IIAll "Ready 52 Arnhem: Arnhem IIDaisy II 52 Derde klasse. Den Haag: Doelfray IBe Quick I 4—3 R'dam: Overschotje IIAmor II 2—1* R'dam: Tadcs—Deuce Again 3—2* R'dam: Berkko—Swift 4—3 Amsterdam: United T.C. IIJuliana 07 Geheel of gedeeltelijk gewonnen ge geven. ATHLETIEK. Belgisch record speerwerpen. Bij dc heden te Luik gehouden selectie wedstrijden voor de a.s. BelgiëFrankrijk- ontmoeting verbeterde Etienne (Charleroi) het Belgisch record speerwerpen, dat hij van 51.70 M. op 55.88 M. bracht. Tel. Nurmi herovert het wereldrecord 2000 M. hardloopen. Nurmi heeft het wereldrecord hardloo pen over 2000 M. heroverd in 5 m. 24.G sec. Recordhouder was Wide met 5 m. 2G s. WATERPOLO. Dolfijn I—L.Z.C. I 4—0. In Amsterdam hebben, de Ned. kam pioenen, met een geheel volledig zevental, gisteren een verdiende overwinning op de L.Z.C.-ploeg behaald, die echter, 't kan nis verontschuldiging gelden, onvolledig was. Het is geworden een vlugge prettig ge speelde wedstrijd, waarin de Dolfijn-ach terhoede do Leiden-voorhoede keurig in bedwang hield en door goed plaatsen cn opzwemmen haar eigen voorhoede op voor treffelijke wijze steunde; waarmede dan ook hot werk van deze voorhoede verge makkelijkt werd. Na een paar wederzijdscke aanvallen weet Pronk uit de achterhoede op te zwem men en op keurige wijze aan Dolfijn de leiding te geven. Bij een paar L. Z. C.-aanvallen hebben schoten van Buys en de la Court geen suc ces en als dan P. v. d. Velde Jr. de bal goed krijgt aangegeven, maakt hij uit gedekte positie 20. Na rust weer bcurtelingscho aanvallen, die van de Dolfijn zijn ecliter 't gevaarlijk ste. Hottentot maakt er met een hard schot van de Z.M.-lijn 30 van en v. d. Velde met een mooio doorslagbal corner 40. Kort daarna is het einde. De uitslagen luiden: Dames Eerste Klas. Amsterdam: A.D.Z. I—H.Z. P.G. I 5—0 Hoeren Eerste klasse. Amsterdam: Dolfijn—L.Z.C. 4—0 Amsterdam: D.J.K.G.Z.C. 23 Utrecht: U.Z.G. II—D.J.K. II 5—0 A.s. week worden gespeeld: 21 Juni Dinsdag, nam. 7 3/4 uur: L.Z. C. IV(versterkt)Do Zijl II, 8 1/4: L.Z.C. ÏIII (versterkt)De Zijl I; 22 Juni Woens dag 81/4: L.Z.C. INederl. Zevental, 24 Juni, Vrijdag 81/4 L Z.U. II—Z.S.A.N. I (Den Haag), 25 Juni Zaterdag 8 uur: Nèp- lunus IL.Z.C. I (in Zaandam). Woensdagmiddag 41/2 uur zal de N. L. B. trainer, Martin Meigen, in de zwem inrichting Hooge Rijndijk komen zien naar do pracstaties der Leidsche zwemmers. SCHAKEN. Eindstanden der competities. 2e klasse groep A. gsp.gw.gel.vrl. v.4. Tot. Schev. Sch.soc. I 5 5 33 -17 10 Disc. Disc. II 5 3 1 1 29 -21 7 Leidsch Sch.gcn. 1 5 3 1 1 2834-2134 7 Rott. Arb.Sch.cl. I 5 1 4 22J4-27J4 2 Resid. Sch.cl. I 5 1 4 21 -29 2 N. Rott. Sch.cl. II 5 1 4 16 -34 2 3e klasse groep A. Leiderdorp 5 3 2 33 -17 8 Voorschoten 5 3 2 2834-2134 8 Leidsch Sch.gcn. II 5 3 1 1 26 -24 7 L. Sck.cl. „Pkilidor" 5 1 1 3 23 -27 3 Wassenaar 5 1 1 3 22 34-27 34 3 L. Sch.cl. „Steinitz" 5 - 1 4 17 -33 1 3c klasse groep D. Resid. Sch.cl. IV 6 4 1 1 35 -25 9 Disc. Disc. V 6 4 1 1 33 J4-25 34 9 Leidsch Sch.gcn. III 6 2 2 2 31J4-28J4 6 H. Arb. Sch.cl. III 6 6 20 -40 0 Winterwedstrijd Lfeidsch Schaakgenootschap. Tweede groep: De afgebroken par tij W. N. SamsomN.N. is door eerstge noemde gewonnen. De eindstand in deze groep is thans de volgende: I en II H. G. Hofman en F. de Bruyn, beide 12 p. III. W. N. Samsom 10 p. IV. P. H. J. Stam 9 J4 p. V H. Lindeman 9 p. VI A. Bijl 8 p. VII en VIII Ir. H. N. Fran cois en S. J. v. d. Hoeven, elk 7 punten. Voorts behaalden F. Niewold 6J4 p., W. B. Hofman 5 34 P- Th. A. M. Couwenberg 5 p. Ds. C'. R. Rijnenberg 4 34 p. N.N. 4 p. M. J. Dieben 3 p. en W. v. d. Akker 2 p. Het aantal partijen, dat gespeeld moest wor den, bedroeg 14. POSTDUIVEN. Dg Gevleugelde Vrienden. (Alphsn a. d. R.) Bovengenoemde Voreeniging hield 17 Juni 'n wedstrijd vanaf Bordeaux (Frank rijk) 898 K.M. De duiven werden gelost om halfzeven met Westenwind. Zij bereikten dc hokken als volgt: Vrijdag: 1. P. G. Borgers 18.23.34. 2 R. Munsterman 19.49.06. 3. P. G. Borgers 20.20.57 Zaterdag: 4 P. G. Borgers 7 18. 21. 5. G. Huisdier 8.03.12. 6. Gebrs Mens 8.13.04 7 P. G. Borgers 9.12.31. 8. G Hulscher 9.12.54. 9. id. 9.29.28 10. Gebr. Mens 10.17.09. 11. G. Hulscher 10.29.24 12. id. 10.56.14. 13 id. 12.22.58. 14. A M do Hey 13.11.16. 15. id. 13.11.46 16. Gebr. Mens 16.7 58. 17. H. Bauer 19.34.53. „Steeds Sneller" (Nocrdwijk). Bovengenoemde voreeniging nlcld giste ren een wedvlucht vanaf Chateauroux (Frankrijk), afstand 635 K.M. De vogels, werden vermoedelijk te 9 uur weggelaten en kwamen op de hokken als vo'.gl: 1. Rakhorst 62432. 2. G. Casper 6- 30—17. 3. J. de Ridder 6—31—3*. 4. id. 6 372, 5. H. Deijsselbloem 63814, 6. N. Bern el man 6—444, 7. A. Ruigrok 6 55—10, 8. J. v. d. Berg 7—3—46. 9. II. Deijselbloem 7512. Voor deze vlucht was een medaille beschikbaar gesteld, welke werd gewonnen door den heer J. Rakhorst. LUCHTVAART DE VLUCK" f.Y.AR INOIê. Inhalen van den verloren dag. Heden naar Bender Abbas. Zondag ontving de K.L.M. het volgende Zaterdagavond uit Aleppo verzonden te legram: „Fokker-vliegtuig alhier aangekomen. Zeer slecht weer boven Anatolië, bijzonder boven Silicisclie Poort. Morgen (Zondag) naar Bagdad. Getracht zal worden den verloren dag in te halen, vermoedelijk op het traject AmbalaAllahabadCalcutta, 1590 K.M. tezamen." Te Bagdad aangekomen. Uit Bagdad wordt d.d. Zondag geseind: De Fokker VII H.N.A.D P.< met don Amerikaan Van Lear Black aan boord, is hedenmiddag uit Aleppo hier aangekomen Toen de Amerikaan uit het vliegtuig stapte, zeide hij: „Ons toestel brengt ons door de lucht naar onze vastgestelde lan dingsplaatsen met dezelfde regelmaat en stiptheid als een oceaanstoomer". Al'cen over de hitte bijna 120 graden Fahrenheit van liet gister afgelegde traject AleppoBagdad hadden de lucht reizigers te klagen, en de daling uit de betrekkelijke koelte van een vlieghoogte van 1700 M. naar de schroeiende hitte van het vliegveld te Bagdad was, zoo zei- de Van Lear Black, als een afdaling in den Inferno. De reizigers vertrekken heden (Maan dag) naar Bender Abbas (Zuid-Perzië). LINDBERGH IN ZIJN GEBOORTESTAD Meer geestdrift dan te Parijs en New York Alles maakte lawaai. St. Louis heeft Zaterdag bij do viering van den terugkeer van Lindbergh do vol doening gesmaakt, een grootere hoogte van luidruchtige geestdrift te bereiken, dan Parijs, Londen, Washington cn New York. Met Lichtbommen, kerkklokken, brandweersirenes, autoclaxons, met gongs ratels, koebellen en het gejuich van oen half millioen kelen, heeft St. Louis hot luchtruim met een hoeveelheid geluid vervuld als geen enkele stad voor haar. St. Louis had bovendien iels nieuws, n.l. een orkest van gashouders. Bespeeld met klinkhamelis bracht dit nieuwe muziek instrument een kakofonie van de hoogste verrukking voort. Lindbergh zou mot den burgemeester in een auto langs een weg van omstreeks 11 K.M. trekken, geijccortceird door be reden politie met brandnieuwe onhan teerbare sabels. De eerste 3 K.M. ging alles goed, en uit de stijfopeengepakte massa bewonderaars regendo het roode rozen en confetti op Lindbergh en den opgetogen burgemeester. Toen echter de optocht langs de plek trok, waar de gastankkakofonio werd in gezet, konden de door al het lawaai reeds schichtig geworden paarden er niet meer tegen op, en zij bagonnen te pirouetteeren, maakten zijsprongen en steigerden, en do mooie nieuwe sabels kletterden op do straat. Moedigo toeschouwers slaagden er telkens weer in, zo aan de ongelukkige politic-agenten terug te geven, maar het haatte niet. Nu was ook de meni'gte niet langer te houden en zij begon zich hij den optocht te voegen Politie-agenten op motorrij wielen trachtten ruim baan te maken doch de krachtige mecaniciens der auto- fabrieken en de stoere boeren uit de om liggende streken lieten zich niet zoo ge makkelijk als de zachtaardiger stedelin gen opzij schuiven Zij helden stand, hoe wel enkelen van hen onder de zware mo torrijwielen kwamen. Hoe het ten slotte gebeurde, kon nie mand navertellen, doch eindelijk kon ruim baan gemaakt worden, en do optocht, ontzaglijk aangegroeid door de geestdrif tige vrijwilligers, trok verder naar het glorieuze einde. CHAMBERLIN EINDELIJK TE MÜNCHEN EN WEENEN. Bier en Lebkuchenherzen. Geestdriftige ontvangst te München. Zondagmorgen kwart over tienen start ten Chamberlin en Levine, die thans door hun echtgenooten vergezeld werden, be geleid door twee vliegtuigen van de Deut sche Lufthansa, naar Ween en. Om kwart voor tweeën waren zij boven Leipzig, waar Chamberlin, die do „Miss Colum bia" bestuurde, bij wijze van groet zeer laag daalde, om vervolgens steil omhoog te sturen. Onder het gejubel van een duizendhoof- dige menigte kwamen de luchtreizigers 's middags 3 uur op het vliegveld bij München aan. Op liet oogenhlik, dat de „Miss Columbia'' den grond raakte, brak de wild geworden menigte door het zwakke politiecordon. Zij omringde het vliegtuig zoo dicht, dat de ter begroeiing verschenen officieele personen nauwelijks hij het vliegtuig konden komen. Chamberlin ;n zijn vliegerspak en Le- vino in zijn colbertje, werden namens de stad München door den burgemeester, door staatssecretaris Welser, namens do regeering en door een vertegenwoordiger van de Süddeutsche Lufthansa verwel komd. Op de officieele begroeting wolgdp de overhandiging van twee „Maszkrüge'' der Wagner-brouwcrij en der Pschörr- fcrouwerij. Zij heetten de vliegers en hun echtgenooten welkom met bier, dat hun door een man, gekleed in het cosluum van een ouderwetsche Münchener kaste- le n, word overhandigd. Daarop werden de vliegers en hun vrouwen in een met bloemen versierde auto door een haag van menschen, die hen geestdriftig toejuichten, naar hel stadhuis gebracht, waarin do feestelijk versierde „Ratstrinktube" ter eere der gasten een lunch werd gegeven. Hier hield de burgemeester nogmaals een har telijke welkomstrede. Hij ovrhandigde den vliegers een Amc- rikaanscho vag met een lint in de blauw witte kleuren van Beieren, alsmede een ets van de Frauenkirche, waarboven de „Miss Columbia" cirkelt. In het -wit ge- kleede meisjes brachten den dames Neu- renberger „Lebkuchenherzen." Om kwart voor vijven begaf het geheel gezelschap zich weer naar het vliegveld, waar de vliegers om 7 uur 20 min. naar .Weenen startten. Ook dit traject werd voorspoedig afge legd en vergezeld van de beide begeleiders der Lufthansa en van talrijke vliegtuigen, dit uit Weenen den Amerikanen tegemoet kwamen gevlogen, landde do „Miss Co lumbia" gisteravond om half acht vlot op het vliegveld Aspern bij Weenen. Do Amerikaansche gasten werden door een onafz'enbare menige, die door de met soldaten versterkte politie slechts met moeito in bedwang kon worden gehou den, stormachtig toegejuicht. Vertegen woordigers der Oostenrijksche regeering en der stad Weenen waren ter begroeting aanwezig, evenals do gezanten van Duilschland en de Vereenigdo Staten. In met bloemen versierde auto's begaf het gezelschap zich naar de stad, waar Chamberlin en Levine met hun echtge nooten hun intrek namen in het Ameri kaansche gezantschap. CARR'S NON-STOPVLUCHT WEER MISLUKT. Dc nieuwe poging van den Engelschen luitenant Carr om het wereldrecord voor een non stopvlucht to verbeteren is weder om mislukt. Nadat cenige dagen wegens te genwind en de slechte weersomstandighe den gewacht was, had 't vertrek Zaterdag plaats. Dc start, altijd een gewaagd expe- rienenb met dergelijke zwaar geladen ma chines, verliep geheel naar wensch. Men had echter slechts lcorten tijd gevlogen, toen Carr bemerkte, dat er iets aan don motor haperde. Hoewel de zwaarte van de machine een noodlanding uiterst bemoei lijkte, besloot Carr toch het waagstuk te ondernemen en te Martlesham, op onge veer 150 K.M. van zijn startplaats, wist liij op een plaatselijk vliegveld ongedeerd den bcganen grond te bereiken. Officieel is nog niets bekend cmtrcnt de oorzaak van het motordefect, maar aangenomen wordt, dat evenals dc vorige maal de olicleiding ha perde. Wanneer do volgende vlucht plaats heeft, is nog niet bekend. ERNSTIG VLIEGONGELUK BIJ WIB0RG. Drie slachtoffers. In do nabijheid van Wiborg (Zweden) heeft gisteren een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een legervliegtuig uit Wi- horg maakte met drie inzittenden een tocht boven de Golf van Wiborg. Pl0tSe ling stortte het vliegtuig van oen hooeJ van 150 M. met razende snelheid in hot ■vrater; het zonk onmiddellijk. Een motor boot slaagde er in, een der drio inzitten' den uit bet water te halen en gedurende eenigo uren in het leven te houden Do vlieger overleed echter enkele uren later in oen ziekenhuis. De lijken der beide ar. deren konden nog niet gevonden worden' Do oorzaak van het ongeluk is nog ni»t bekend. Vliegongeluk. Op het vliegterrein te Dajazig is de be kende zeilvliegtuigbestuurder Ferdinand Schulz met een klein motor-sportvliegtuig neergestort-. Zijn machine werd vernield. Do vlieger werd naar het ziekenhuis vcn voerd. tfarc m'n Boekentafel BOEKEN. De Leer der Kuischheid, door Pater Mr. W. J. A. J. Duijnstee G.SS.R. Uitgave Centraal Bureau van „Voor Eer en Deugd" en J. J. Romen Zonen, Roermond 1927. Met groote ingenomenheid zal deze uit gave door Katholiek Nederland worden be groet. Er was gebrek bij ons aan een dui delijke, beredeneerde uiteenzetting van Get sexueele probleem, van moreele zijde beschouwd. De vele moderne dwalingen en verkeerde practijken op dit gebied, die met groote hardnekkigheid worden gepropa geerd en verdedigd, hebben ook den Ka tholiek niet geheel en al onberoerd gela ten, daarom is deze uitgave zoo actueel en raorziet in een werkelijke behoefte Doel van schr. is immers den hedendaagsche Katholiek een helder inzicht en zuiver oordeel te geven in het kuischheidspro- bjeem. een intellectueel houvast, waaraan hij eigen twijfel kan toetsen: hij moot be grijpen waarom de Kerk zoo vast houdt aan bepaalde punten, waarom haar pries ters zoo waarschuwen tegen verschillende practijkèn. Geheel beantwoordend aan dit doel is de door schr. gevolgde methode: klaar en duidelijk stelt hij de algemeene beginselen dor kwestie voorop en brengt aanstonds het heele sexueele probleem op hooger plan door het terug te brengen tot God, den Schepper en Instandhouder van het men schel ijk geslacht Uit de algemeene beein- celen leidt hij dan zuiver-logisch en op een i,oor den lezer bevattelijke en zeer aanne melijke wijze zijn conclusies af en vindt daarbij gelegenheid hcerschende dwalingen en zondige practijken te verklaren Wij vermelden o.a een zeer uitvoerige en goed gedocumenteerde uiteenzetting over de im moraliteit van het Neo-Maltusianisme Zeer duidelijk verklaart sch bij de niet-rechl- streeksche zonden tegen de kuischheid de werking der sexueele neiging in het alge meen: bepaaldelijk zijn uiteenzetting over het verschil van beïnvloeding bij beide geslachten is zeer verhelderend en n- zichtgevend. Waar hij vervolgens handelt over het groote gevaar van de steeds vrijer wordende omgangsvormen van beide ge slachten vooral in de verkeering, schildert hij treffend en diep-waar bestaande me slanden en steunt hier mof klem op de on dervinding van den priester tegenover den waan van vele ouders In eenige leerrijke paragrafen weidt P. D uit over dansen, onzedige kleeding, romans, (óoneel en film enz. alle moderne levensuitingen, die zoo sterk hebben medegewerkt om het al gemeen zedelijk peil te verlagen on die een zwoel-zinnelijke atmosfeer hebben ge schapen, waarin het voor velen zoo moei lijk wordt ongerept te blijven Schr besluit zijn boek met een uitermate practisch hoofdstuk over onkuischheid bij kinderen: Her vooral is zuiver inzicht gewenscht bij ouders en opvoeders, om bij hun kinderen geen valsche gewetens te vormen; wij kun nen ons voorstellen dat het voor sommigen een openbaring zal zijn cn een aansporing om hun opvoedingsmethode in dezen te wij zigen. Dit is ongeveer in een kort overzicht de zakelijke inhoud van het boek; maar dit alles weet de schrijver, ook waar het moer ingqgrikkelde kwesties geld, met bewonde renswaardige duidelijkheid voor te stellen: zijn betoog is zakelijk en rustig, niet op dringerig of preekerig: zijn woord recht op den man af. zonder omwegen: zijn signa- leuren van bepaalde toestanden open en rechtuit, ofschoon het misschien den een of ander soms iets te alarmeerend zal toe schijnen. Bovendien zijn in de teere kwes ties van dit vraagstuk behandeld met groote kieschheid, in uitdrukkingen en woorden, die den lezer nooit zullen kwet sen. Om al deze eigenschappen, maar vooral ook omdat het geschreven is met echt priesterlijke fijnheid, dio wel een open oog heeft voor menschelijke feiten, maar ook vol medelijden is met menschoJijke zwak heid, daarom zal dit boek hij velen zoo weldadig werken: verlichtend en kalmee rend, waarschuwend en opwekkend. Dit boek zal aan ouders en andere op voeders een klaar begrip geven van hetgeen ben te doen staat: hoe zij de hun toever* trouwde jeugd in dit punt moeten leiden, het geweten vormen, de gevaren voorko men: het zal een trouwe raadsman zijn voor jongelieden en gehuwden, bij inwen- digen strijd en onrust. Do priester en ziel zorger zal hier de beginselen tn conclu* sies van zijn Seminarie-opleiding practisch vinden toegepast op het moderne leven; hij zal hier het juiste woord en den goeden toon vinden om do hem toevertrouwden te Ic-iden en voor te lichten. Hun allen wordt het hoek van harte aanbevolen. Een zekere omzichtigheid bij het in handen geven van dit boek is natuurlijk gewenscht, me' i.ame in vele plattelandsparochies, waar dc behoefte eraan ook niet zoo gevoeld zal worden. i De bekende firma van Roermond zorgde behalve voor een keurige uitvoering ook voor een matigen prijs J. M. pr. 1

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6