TWEEËN BLftG „DE LEIDSCHE COURANT" -1 VRIJDAG 17 JUNI 'Geiwsstüido Berichten ONGELUKKEN. Doodeiijk ongeval bij hel rangeeren. To Brestens is Woensdag de werkman G uit Groede bij het rangeeren van een «agen der tram Breskens—Ma'deghem m'cF bet hoofd tusschen twee wagens be t-leid geraakt en des avonds aan de ge- yolgcii overleden. Wagen door een tram aangereden. Terwijl de melkboer S. F., uit Farmsum, «eni. Delfzijl, zich gisterenavond met zijn melkwagen op den Farmsummerweg be- VOnd. schrikte het paard plotseling voor de raderende stoomtram. Het dier sprong vóór de tram, waarbij het zoodanig ver wond werd, dat het moest worden afge- Diaakt De wagen werd zwaar beschadigd. Do eigenaar en twee kinderen, die zich 'op den wagen bevonden, werden op den weg geslingerd, waarbij F., die nog een tind met de tram werd meegesleurd, orn- stig aan hoofd en horst werd verwond, ter wijl een der kinfcren bij ho ongeval een vinger brak: het andere kind kwam met den" schrik vrij. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De getroffenen wer den per auto naar hun woning vervoerd. Kaar wij vernemen, is de toestand vrij goed. Dcor een auio overreden. Dg 10-jarige zoon van den heer Deurlo ij Woensdagavond op den Rotterdamschen weg te Delft door een auto overreden, door- oaf bij plotseling den weg overstak. Hij heeft een ernstige schedelfractuur beko men en werd in zorgwekkenden toestand r.aar het Gasthuis te Delft vervoerd. Auto teqen een boom gereden. Gistermiddag ongeveer twaalf uur reed 'do heer Lassclier uit Amsterdam met zijn auto van Bcnswolde in de richting Ede. Nadat hij De Klomp gepasseerd was, wilde hij in groote vaart een anderen auto voorbijrijden, toen zijn wagen in het mulle zijnd langs den berm van den aldaar nieuw aangelegden rijksstraatweg slipte en tegen een boom vloog Door den schok sloeg de auto ongeveer een meter terug en werd van voren geheel in elkander gedrukt Do beer L.. die alleen in den auto zat, werd door een der ruiten van hot rechter portier gedrukt Zwaar aan het gelaat en onderlijf gewond, werd hij per auto naar Amsterdam overgebracht Te ieugdig autobestuurder. Een 15-jarige jongen te 's-Gravenhage bestuurde onder toezicht van zijn vader een auto Op den hoek van den Badhuis weg manoeuvreerde hij zoo onhandig, dat een 13-jarige jongen op een fiets onderst boven gereden werd „n ernstige inwendige kneuzingen bekwam. In zorgelijken toe stand moest hij naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Verdronken. Te Scheemda is het vier-jarig zoontje van bet echtpaar Harm Hartman ver dronken. Te Marssum is het 3-jarig dochtertje van den arbeider L. Minnema is een sloot .verdronken. liet driejarig zoontje van den heer Kooi te Meppol geraakte Woensdag te wa ter. Do moeder sprong het kind na maar slaagde er niet in den drenkeling tijdig te grijpen. Toen het kind uit het water werd gehaald, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Bij Zuidbroek is gisteren een schip persvrouw over boord gevallen en verdron ken Gisteravond is aan het strand te Zandvoort een tragisch ongeluk gebeurd. Be 24-jarige F. Beuks woueude Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam en tijdelijk te Zandvoort verblijvende, werd bij het zwem men door krompen bevangen. Hij ver dween onmiddellijk in de golven. Den ge- koelen avend heeft men met talrijke boo ten de kust o:ocht doch niets gevonden. Het slachtoffer laat een vrouw en een Dj-jarig kind na. De vrouw bevond zich aan hot strand toen haar man verdronk. Het zeilongeluk te Arnhem. Gisterenmiddag is het lijkje gevonden van het tweede zoontje van den onderwij zer Hoekstra, die op Hemelvaartsdag met zyn beide kinderen bij het zeilen is ver dronken. Aan de gevolgen overleden. Het 7-jarig zoontje van v. Vlijmen to Gss, dat met enkele kameraadjes op den Jfagen van den handelaar in bouwmateria len 0, was geklommen en bij het aanzetten er af viel, waardoor het rad het ventje o4er hekaam reed, is onder de vreeselijkste Pyuen in het R. K. Ziekenhuis overleden. Vleeschvergiftïging. Wijdag 10 en Zaterdag 11 dezer hebben on lo personen gegeten van lever, die af- ,omshg was van een varken, dat Donder en I eF aan ^et abattoir aldaar was <i! im levor *s d°or Hen slager nog dal mjHdag gekookt. Zaterdag was Hoeveelheid van 4 pond uitverkocht. -o personen, die ervan gegeten heBben, z.„ geworden. Bij hen werden ziekte- •rj-uijnseleu geconstateerd, bestaande uit •on, diarrhee en kramp in den buik. p. ^vcr zag er frisch uit, smaakto goed tan", versch. De slager, die bij zijn Man ier, °P het abattoir goed bekend staat, re" in deze geen schuld. Afdamming bezweken. dn IS .^kzaaraheden tot aanleg van jtjii i,.. van Groningen naar Delf- Vivr ro» li ^osterhoogebrug een incident in aJ -doordat een lek is ontstaan .mwanHen, waarmede het Dam- I s? ri !s gestremd. Er is daar ter plaat- I Wn g®Heelle van het kanaal droog- de aannemers waarscliijn- yiertai genoeg geheid hébben. Een arbeiders was op een diépte van ongeveer vijf meter werkzaam, toen een lekje ontstond, dat spoedig tot een groot lek uitgroeide, waardoor het water met stroomen binnendrong. De werklieden konden zich nog juist bijtijds redden. Het spoorwegongeluk te Hallum. "Woensdag heeft do Spcorwegraad een onderzoek ingesteld naar het ongeval, dat Zondag j]. te Hallum plaats vond. Do ma chinist, leerling-machinist, conducteur en andere leden van bet personeel, die bij het ongeval betrokken waren, werden door den Baad gehoord. Daarbij is gebleken, dat er geen sprake is geweest van te groote snelheid. Een nader onderzoek zal nu moeten uit wijzen, wat wel de oorzaak van het onge luk is geweest. Daartoe zijn de leden van den Spoorwegraad na het hooren van de getuigen per extra-trein naar Hallum ver trokken. Daar ligt de locomotief nog steeds op dezelfde plaats in de Hallumervaart. Deze zal door het spoorwegpersoneel met eigen middelen worden opgetakeld. Gestolen pest- en plakzegels. De vier personen, die door de Haarlem- sche recherche waren aangehouden in ver band met bet verbandelen van een groote partij post- en plakzegels, die van diefstal afkomstig zijn, werden in vrijheid gesteld. Een oogenblik later kwamen er echter, zul ke nieuwe bezwarende omstandigheden aan het licht, dat de politie besloot, hen opnieuw aan te houden. Dit geschiedde op het Haarlemsche station, juist toen de mannen met een trein wilden vertrekken. De politie meent thans een spoor gevon den te hebben, waar deze zegels gestolen zijn. In die richting wordt het onderzoek voortgezet. Omtrent de te Haarlem ontdekte fraude met frankeer- en plakzegels kan nog het volgende worden medegedeeld: Aan de recherche was het ter oore geko men, dat te Haarlem of in een andere plaats van ons land een partij ongebruikte post- eu plakzegels tegen een lageren dan den vastgestelden prijs zou verhandeld worden. Omdat de zegels voor minder dan de helft van de waarde werden aangeboden en het hier bovendien een zeer groote partij gold, waaronder zegels van booge waarde, was het duidelijk, dat misdrijf in het spel moest zijn, te meer, omdat het hier heele en halve vellen zegels waren. Toen de zegels te Haarlem verhandeld zouden worden, werden de verkoopers en de gegadigden, gelijk gemeld, gearresteerd. Des middags stond voor een perceel in het Zuiden van de stad een auto, waarin twee heeren zalen. To voren waren twee andere heeren uit dezelfde auto gestapt en het huis binnengegaan. De recherche ar resteerde de twee inzittenden en deed een inval in het perceel. Daar werden de tweo andere personen ook aangehouden. Alle vier werden naar het politiebureau ge bracht, terwijl de auto in beslag genomen werd. Op het politiebureau bleek, dat de hee ren in hot bezit waren van een zeer groote partij frankeer- en plakzegels. De waarde kon nog niet worden opgegeven, maar wel is te zeggen dat die ver in de duizenden guldens loopt. Het bleken echte zegels te zijn, geen ver- valschfe of misdrukken. De aangehoudenen weigeren een verkla ring te geven, hoe zij aan de zegels geko men zijn. De recherche is er nog niet in geslaagd, vast te stellen, waar de diefstal gebeurd is. Het is natuurlijk mogelijk dat die te Haarlem heeft plaats gehad, maar evenzeer is er kans, dat de diefstal ge pleegd is in Den Haag, nadat de zogels daar waren afgeleverd. Nu is nog niet te zeggen welk aandeel de thans aangehouden helers in de zaak heb ben. Daarom, zijn nog niet de namen of de initialen gepubliceerd. Natuurlijk is het hoofdbestuur van de posterijen met de zaak in kennis gesteld Dit volgt met belangstelling bet verloop van het onderzoek, want het geldt hier voor de posterijen een zeer belangrijke zaak Als de zegels in den handel gebracht wa ren, zou do post, en do staat voor een zeer belangrijk bedrag benadeeld zijn. Een bankbiljet in beslag genomen. Het agentschap der Nederlandsche Bank te Culemborg, heeft een.bankbiljet van 1000, dat ter verzilvering werd aan geboden, in beslag genomen, wijl bleek, dat het van een diefstal, in Zwitserland ge pleegd, afkomstig was. De inbraak in het station te Venlo. Als verdacht van de inbraak in de sta tionswachtkamer te Venlo, die dezer da gen plaats had werd naar Venlo overge bracht de te Rotterdam aangehouden Duitscher A. S. Een gedeelte van het ge- stolene werd nog in zijn bezit gevonden. Hij werd gisteren naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Een arrestant ontsnapt. Uit het politiebureau aan de Witte de Withstraat te Rotterdam, is een arrestant ontsnapt. De man, zekere Van den B. werd reeds geruimen tijd door de politie gezocht, in verband mot verschillende oplichtingen. Ten slotte was het de recherche gelukt hem aan te houden. In afwachting van zijn ver hoor was hij op het bureau opgesloten in de agentenwachlkamer. Toen hij een oogen blik alleen gelaten was, heeft de man van do gelegenheid gebruik gemaakt om door een achteruitgang van het bureau, welke in do Lauriersgang uitkomt, to ontsnappen. Het is nog niet weder gelukt hem te ach terhalen. Hij zag z'n gestolen karretje. Woensdag liep een heer door de Haag- fióhe stralen, toen. plotseling.: Was-ib het cf was-ie het niet? Even goed gekeken, na gedacht en een agent aangeroepen, die juist voorbij ging. „Agent, die fiets daar is van mij. Die is me ontstolen. Twee maanden geleden." De dienaar van de Heilige Hermandad, blij, dat er iets in den winkel te doen was, nam oen fikschen sprong, rende de straat over en trachtte den rustig verder pedde lenden fietser te grijpen, die, plotseling verschrikt, begreep, dat hij „gesnapt" was. De man trachtte weg te vluchten, liep eeni- ge tientallen meters nog van zijn vrijheid te genieten, maar weldra had de agent hem ingehaald. Deze bleek een goede vangst gedaan te hebben. Hoewel de man, zekere H. D. M., ontkende de fiets te hebben ge stolen, werd hij ingerekend. Bij een huis zoeking werd een koffertje gevonden, dat achter op het rijwiel gebonden was. toen M. dit gestolen had. Een merkwaardig lolletje. Do GO-jarige zwerver H. S. uit Bocholtz, verblijvende in een volkslogement te Kerk- rade wierp zich tot drie keea toe voor een auto. Do chauffeurs wisten telkens onge lukken te voorkomen. Toen hij zich voor den vierden koer voor een autobus wierp, bekwam hij een wonde aan hoofd en aan hand. Aan de marechaussee, die S. moe- uam, verkl. hij, dat hij een en ander als 'n lolletje beschouwde. S. werd ter observatie it. het ziekenhuis opgenomen en is naar het krankzinnigengesticht to Venray ge bracht. Ook een afwezige die ongelijk had. Een deurwaarder, die het goed met onze taal en met gedagvaarde lieden meent, zond aan de „Tel." oen dagvaarding toe, waar in iemand wordt opgeroepen: „ten einde terecht te staan: ter zake dat hij opdesomstreeks uur te als geleider niet heeft gezorgd dat Petrus gebo ren 4 Juli 1911 welk kind alstoen al daar onder zijn geleide een lichtbeelden- vertooning in de Chicago-bioscoop bij woonde althans bij die vertooning aan wezig was, alstoen aldaar niet aanwe zig was De alstoen aldaar afwezige geleider van den alstoen daar aanwezigen Petrus, die afwezig had moeten zijn tenzij ook de af wezige aanwezig geweest ware, zal vermoe delijk concludeeren, dat de eerst aanwe- zendc ambtenaar ter griffie „afwezig" was toen deze dagvaarding word samenge flanst. Onveilig strand. Het strand 'e Schever:,ngen is Maan dag en Dinsdag 20 en 21 Juni tot "Wasse- naarsche Slag van G.30 uur v.m tot 11 v.m. wegens het schieten van mitrailleurs onveilig. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan we der voor liet publiek toegankelijk zal zijn, als de roodc vlaggen, welke de onveilig heid aanduiden, zijn weggenomen. füuitereS. Berichten ONGELUKKEN. HEVIGE STORMEN IN WIT-RUSLANB. 33.000 H.A. bouwland volkomen verwoest. Wolkbreuk woedt boven Minsk Aangaande do stormen in Wit-Rus- land wordt nog gemeld, dat 39 districten door stormen en wolkbreuken geteisterd zijn, waardoor enorme schade is veroor zaakt aan de gewassen. Volgens een voorloopig bericht zijn 33.000 H.A. bouw land volkomen verwoest, terwijl er 110 bruggen vernield zijn. In don nacht van 14 op 15 Juni ontlastte z'ch boven Minsk een wolkbreuk, die daar eveneens groote schade aanrichtte. EEN WERVELSTORM. Een doode. Groote schade. Uit Niesky (Ober-Lausitz), wordt ge meld: Woensdagmorgen werd Niesky en omgeving door een zeer hevigen wervel storm, gepaard gaande met hagelbuien, geteisterd De korrels hadden de grootte van hazelnoten. Aan de ooftboomen en het veldgewas werd groote schade aange richt. Bij een spoorwegovergang werd oen vrouw togen een rijdenden goederentrein geworpen, overreden en gedood. AARDBEVING IN CHINA. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Liang- tsjau in de provincie Kansoo gedeeltelijk door een aardbeving is verwoest. De schade wordt op meer dan een half mil- lioen pond sterling geraamd. Het verlies aan menschenlevens is gering. Het mis sie-gebouw te Liangtsjau is bijna geheel verwoest. Autobus in Berlijn omgekanteld. V ij f en twintig gewonden. Een ernstig auto-ongeval heeft gister middag in Schoeneberg plaats gehad. Een autobus met talrijke passagiers, die uit Steglitz kwam, wilde voor een ander voer tuig uitwijken, doch kantelde. Van de 35 passagiers werden zeven ernstig en acht tien licht gewond. Beperking van het aantal meisjes studenten. Oxford stelt grenzen vast In Oxford vreest men een te groote toeneming van bet aantal meisjes-studen ten. Daarom is besloten, dat bun aantal voorlaan hoogstens het vijfde deel van dat der mannelijke studenten mag bedra gen. Met 229 legen 1G4 stemmen heeft de „Congregation" besloten dat bet aantal vrouwelijke studenten de volgende aan tallen niet mag overschrijdenSamerville Collego 150, Lady Margaret Hall 1G0, SI. Hugh's Collego 160, St. Hilda's College 150. Ook in de eventueel nieuw op te richten colleges mag het aantal meisjes-studenten eveneens niet meer dan 1G0 bedragen. UIT DE RADIOWERELD. Programma's voor Zaterdag 18 Juni. Hilversum 1050 M. 12.00 Politieberichten. 12.352.00 Lunclimuziek door het Tria non Salon Trio. 4.006.00 Dansmuziek nit de Kurhaus in Scheveningen. The Russian North Star Orchestra, o. 1. v. Gregoire Nackchounian. 6.007.45 Vooravondconcert door het A. N. R. O.-orkest, o. L v. Nico Treep. H. W. Ramselaar, piano. Populair Program- ma door het A. N. R. O.-orkest. 8.10 Concert in de Vry Religieuse Tempel to Amsterdam, tenbate van de slachtoffers v. d. Stormramp. 10.30 Persberichten. 10.40 c.a. Aansluiting van het theater „Scala" te Amsterdam. Opgevoerd wordt de revue „Vergeet je mo niet", van Ferry. Muziek van Kollo, Olman en Padilla. So- rah v. d. Hcim, Silvain Poons, Jan Blok, Piet Muyselaar, Ellie and Fredy Kadanoff en de Six Scala girls. Orkest o. 1. v. Joh. Davids. D a v e n t r y 1000 M. 3.20 Dansmuzek. 3.55 „Daily Mirror", community Singing. 4.20 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek van Beckct Williams. 6.50 Tijdsein, weerber., nieuws. 7.05 Vioolconcert. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Causerie: The International Horso show at Olympia. 8.05 Muziek van Montague Philips. 905 Gramofoon-opnamen van vroegero Music-Hall sterren. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Mr. Bohun Lynch leest voor. 9.55 „Four quarters of an hour" (A pierrotic Phrenzy). Koor, orkest en solis ten. 10.5512.20 Dansmuziek. Radio Paris 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Radio Jazz Symphonic. 8.50 Galaconcert. Orkest, koor, jazzband en solisten. Langcnberg 469 M. 10.5012.20 Opening van do Nürburg- r.'ng, de grootste autostraat in Europa. 1.252.50 Orkestconcert. 4.505.50 Motorrennen. 5.506.50 Orkestconcert. 8.20 „Cavalleria Rusticana", opera in 1 acte van Mascagni. Daarna „Der Bajazzo" (Paljas), drama in 2 aclcu en een proloog. Leoncvallo. Daarna tof. 1.20 Dansmuziek. Künigswusterhauscn 1250 M. 3.108.05 Lezingen en lessen. 8.5010.50 Declamaties door Paul Graetz. „Die Lore", tooneelspel van Otto Erich Hartleben. Daarna tot 12.50 Dans muziek. Hamburg, 394.7 M. 12.503.10 Orkestconcert. 4.206.00 Volkslieren. Orkest en soli. 0.207.10 Vroolijk concert. 8.2011.10 „Schule der Musik". Die Sin- fonie bis Beethoven. Das Orcboslerkonzert bis zur klassisclien Sinfonie. Daarna dans muziek. Brussel 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 8.50 Gramofoonmuziek; Aria's uit opera's 9.10 Orkest-concert. 9.5010.50 Dansmuziek. DE AMATEUR, PIONIER OP DE KORTE-GOLF. De jongste ultra-korte-golf successen van Philips hebben de belangstelling van de geheele wereld weer eens op dit weinig geëxploreerde radiogebied gevestigd. Voor de luisteraars houdt do radio-omroep bij de 300 M. golflengte op. Dit komt in de le plaats omdat do normale toestellen hieronder geen ontvangst geven, en in de 2e plaats omdat er voor do luisteraars op zulke korte golven weinig belangrijk is te hooren gedurende de omroep-uren. Ongetwijfeld zal dit reeds spoedig ver anderen. Do gestadige uitbreiding van den radio-omroep heeft een groot tekort doon ontstaan aan golflengten, d. w. z. do bo- schikbare golflengten tusschen 200 en 600 M. en 10002000" M. zijn reeda alle in ge bruik. Er zal dus een nieuw golflengte-go- bicd gezocht moeten worden voor de sta tions, die straks gebouwd zullen worden. Onder de 300 M. is nog plaats voor hen. Korte-golf of ultra^golf werk is niet van den laatsten tijd, zooals men allicht zou donken. Hertz on Marconi, do uitvinders van de radiotelegrafie, maakten roeds go- bruik van een golflengte van onkole me ters. De eerste scheops-insta.lla.ties werk ten op c.a. 100 M. Voor het la.n ge-afstand verkoer bewoog zich de ontwikkeling van de radiotelegrafie echter al spoedig op het bied van de groote golflengten en zoo ge raakte de korte-golf in het vergeetboek. Toen do amateurbeweging opkwam, werd voor hen een golflengtegobied aan gewezen, dat volgons de toon gangbare meening toch niet voor commercieel ver keer in aanmerking kwam, n.l. do golfleng ten, onder de 300 M. Met groote liefde voor hun „hobby" togen de amateurs aan 't werk en vooral in Amerika, waar de ether- vrijheid veel grooter is dan in Europa, werden al spoedig aardige resultaten be reikt. Zelfs wilden do Amerikaansche ama teurs een poging aanwenden om mot een energie van 500 Watt den Oceaan te over bruggen. Dab was voor dien tijd een ge weldige onderneming, volgens velen zelfs onmogelijk en in vakkringen werd er dan ook hartelijk om gelachen. Na eon mis lukte poging in Februari 1921 slaagden do Engelsche amateurs in December van het zelfde jaar er in verschillende Amerikaan sche amateurstations te hooren. Ook in Nederland namen de amateurs met succes aan de proeven deel. Door dit buitengewone succes aange moedigd gingen do amateurs op don inge slagen weg voort en bereikten prachtige resultaten met nog geringere energie en kortoren golflengten. Het bleef niet bij te legrafie, ook korto-golf telefonie met Australië, Nieuw-Zoeland, Amerika, kort om met do geheele wereld werd spoedig een feit. Was 't voorheen slechts mogelijk op de korte-golf alleen gedurende den nacht groote afstanden to overbruggen met zulk een geringe energie, thans wordt ook bij daglicht met evenveel succes ge werkt. Do „zend-instailatie'' vun den amateur moet men zich niet voorstellen met mach tige zendlampen, snorrende generatoren, ingewikkelde schakelborden etc., doch veel moor als een dood-eenvoudig nntvnngap- paraatje. Wie wel eens een bezoek ge bracht heeft bijbeen zendend Nederland- schen amateur die belaas nog steeds genoodzaakt is „stiekum" to experimen teeren tengevolge van het zend verbod staat verwonderd over den grooten een voud van do installatie. Veelal z.iet men niet meer dan een ontvanglampje, wat draadwindingen, een groote batterij en een seinsloutcl of microfoon. Als men hem vraagt mot welke landen hij zooal gewerkt heeft, wijst hij met trots op het behang scl van zijn bescheiden zolderkamertje, dat bedokt is met aan hem geadresseer de briefkaarten. Het is n.l. do gewoonte onder de amateurs om als bewijs dat een amateur gehoord wordt aan hom een kaart to sturen waarop in groote rnodo letters de roepletters van 't. ontvangend station staan, zoodat. iedere amateur dc reikwijdte van zijn zender uit de ontvangen kaarten kan bepalen. De roepletters van do Engel sche amatcurstations worden voorafge gaan door en 2,5 of G, de Fransche door een 8, do Zweedscho door SM. terwijl do niet-officieele Nodcrlandsche amatcursta tions een 0 (nul) voor hun roepletters heb ben. Do amateurs kunnen dus met recht do pioniers van do korte-golf genoemd worden. Do waardevolle gegevens, waar over men thans beschikt, worden grootcn- deels door hen na jaren van moeiramen arbeid verkregen. Naast de amateurs werken tlu-.-s vclo commercieel© stations met korlo golfleng ten en wordt b.v. bet geheele radiotele- grammenvcrkcer Nederland— Indië via do Rijks-korto-golf stations geleid. En in dien Indië straks met hot moederland in radiotelcfonischo gemeenschap komt moet men bedenken dab het do amateurs zijn die voor dit alles do basis gelegd hebben. „Lindbergh's zakdoek." Dooreen vindingrijk en mild journalist voor 5000 frs. verkocht. Tot Lindbergh's Parijsche bekenden be hoort oen Amerikaansch journalist die daar pas eenige jaren woont Op een partijtje, waar ook deze journalist aan wezig was, kwam hot wilde enthousiasme der Parijzenaars ter sprake, die na Lind bergh's landing het historische vliegtuig hadden bestormd en getracht hadden stukjes linnen van do vleugels af te trek ken als souvenir of als talisman. Een jonge dame vroeg den journalist: U hebt toch zeker ook zoon stuïjo linnen bemachtigd? Ik heb heel wat beters gekregen was het antwoord, dan ik bij mogelijklioid bad kunnen nemen. Lind bergh heeft mij den zakdoek geschonken, dien hij op zijn vlucht bij zich bad; en de jongeman liet het meisje den zakdoek zien. O, geeft u mij dan alstublieft alstu blieft alstublieft een heel klein stukje van dien zakdoek', smeeklo do jonge dame, en andere niet minder liovo jonge dames sloten zich bij do smeekbede aan. "Wat doet men dan? Men strijkt over zijn hart. Goed zei de journalist, maar ik geef die stukjes niet weg, ik wil ze ver- koopen; elk stukje moet 100 frs. opbren gen ten bate van do nagelaten betrekkin gen van Nungesser en Coli. En bij sneed den zakdoek in 50 lapjes, die dus te za- men 5000 frs. opbrachten. Het is natuurlijk overbodig hieraan too te voegen, dat deze zoo priaclilig-duur betaalde zakdoek afkomstig was uit de wasch des journalisten en zelfs nooit in de buurt van Lindbergh was geweest, Aanslag op een auto. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werd op do auto van don hoteleige naar Heoschen op den Rasloher straat weg een aanslag gepleegd. Een groote steen werd door een ruit geslingerd en tegelijkertijd klom op do treeplank eon man, die den hoteleigenaar met een mos door hot oog stak, waardoor de hersens verwond werden. De auto dio niet meer bestuurd werd, stortte in een sloot en do misdadiger viel toen do vrouw van den hoteleigenaar aan, die zich in de auto bevond en trachtte haar geweld aan lo doon. Er ontstond een gevecht, waarbij beide personen aan hals en handen ge wond werden. Op hot naderen van oen tweede auto nam do bandiet de vlucht, maar het gelukte den achtervolgers den dader te grijpen. Hij bleek te zijn de 24- jarige tuinder Schenkat uit Quickborn. Do zwaar gwonde hoteleigenaar is naar een ziekenhuis overgebracht. Een handige oplichter. Do Duitschc bladen doolden cenigcn lijd geleden mede, dat een 21-jarig stu dent van do technische hoogcschool te Neurenberg, Eiffland genaamd, een ma chine bad uilgevonden om geld te lellen, en dit niet alleen metaal, maar ook bank biljetten. Voorts beweerde men, dat do rijksbank den uitvinder voor dit toestel 14 millioen mark had aangeboden en dat Eiffland van een Amerikaansch consor tium een aanbod van G rnillioon dollar had gekregen.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3