VAALS n 1 •allnge sterke luohtverdunning. Zoo zag do burgemeester van Holten, mr. A. P. R. baron van der Borch van Verwolde. zijn barometer tot „ongekende diepte" dalen, en na enkele seconden weer den normalen ftand innemen. Waar deze plotselinge Inchtverdunning met den wervel d. 1. dus de slurfwolk overheen trekt, ont staat een groot versohll tusschen den luchtdruk in de huizen en daarbiten, een luchtdrukverechll, dat niet zoo snel ver effend kan worden, zoodat de huizen als bet ware „ontploffen". Vandaar dat, zoo els o.a. de tallooze foto's van de verwoee- 'tingen doen zien, de huizen naar buiten uiteenvallen, daken worden opgetild en weg geslingerd, enz. Het is dan ook beter alles open te zetten, waardoor de luchtdruk zioh gemakkelijk kan vereffenen. Maar of dan Je heele heb ben en houden niet mee de lucht in gaat? Misschien wel. doch Je huis „ontploft" ten minste niett Desalnietteminzoolang wij nog geen cycloon in de buurt van Leiden gehad heb ben, shiit ik de vensters als het begint te onweeren. Gemengde Bepichten ONGELUKKEN. f f Twee vrachtauto's te water. Dertif biggen verdronken. Nabij de Wittelerbrug te Meppel zijn twee vrachtauto's met elkaar in botsing ge komen, waardoor beide in de Drentsche Hoofdvaart terecht kwamen. Op een der auto's die toebehoorde aan den handelaar He W. uit Veendam. werden 80 biggen ver voerd, waarvan een 30-tal verdronken is. He beide inzittenden werden met moeite gered. »Tel." Auto-ongeval. Zaterdag is prof. dr. A. van Rooy uit 'Amsterdam met zijn auto op weg naar Bonn tegen een boom gebotst. Prof. van Rooy, die zelf aan het stuur zat, alsmede do overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd geheel vernield. In een kuip met heet water gevallen. Zaterdagavond te half negen is het 4-ja- rig meisje M. 0. te Schiedam in een kuip met heet water gevallen, die even te voren Jn de keuken was neergezet. Het kindje be kwam verschillende brandwonden en moest per auto naar het ziekenhuis worden ver- Toerd. Door twee dames gered. Men meldt uit Schiedam aan de „Msbd." Zaterdagmiddag is de 66-jarige arbeider G v. N. nabij de Buitensluis met zijn rij wiel in het Spuikanaal gereden. Vele nieuwsgierigen stonden aan den kant, doch konden den man niet redden. De zwemmees- teres, mej. G. werd gewaarschuwd, en sprong onmiddellijk te water, doch het mocht haar niet gelukken den drenkeling alleen uit het water te halen, daar hij zich aan zijn redster vastklampte. De eerste zwemmeesteres mej. v. d. G. sprong daar op ook te water en met vereende krachten mocht het haar eindelijk gelukken den man die reeds eenige keeren onder water was gegaan op het droge te brengen. De ontspoorde locomotief. Zooals gisteren reeds gemeld is bij Hal- lum een locomotief ontspoord, waarbij vier menschen te water geraakt zijn. Nader wordt hiervan gemeld. Zondag ochtend keerde een locomitief, welke een extra trein van Leeuwarden naar Holwerd Lad gebracht, naar Friesland's hoofdstad terug. Op de machine stonden de machinist P van Diest, de leerling-machinist J. Bos en de conducteur K. van der Wei, allen te Leeuwarden wonende. Tegen achten pas seerde de machine met een snelheid die op 80 90 Km. werd geschat het station Hal- lum van de Noord-Friesche locaal spoor weg maatschappij. Een paar honderd me ter voorbij het station nadat een wissel, waarin een bocht, was gepasseerd, sprong de locomotief ter rechterzijde uit de rails en liep een 80 meter op de biels verder, waarna de remmen zijn aangezet. Dit viel op te maken uit de geheel doorgezaagde biels van het verder gedeelte van den weg over een afstand van 50 k 60 meter. Deze vernieling was door de linker wielen van de machine gebeurd, terwijl de rechter wie len op sommige plaatsen enkele meters diep door het mulle zand van de baan lie pen totdat de machine de brug was gena derd. De snelheid was blijkbaar nog niet veel getemperd, want in haar vaart nam zij een paal met draden van het rijkstele foonnet mee en schoot over de brug, waar bij ongetwijfeld K van de locomotief boven het water hing en K op den rand van de brug, waarvan het steenen loodhoofd was vernield Toen verloor de locomotief het •venwicht en kantelde een vollen slag bij den wal neer in de vrij breede diepe kolk en viel daarna nog op zij. De bemanning van de machine buitelde, Ijeels onderwater, van de cabino mee en ook Gerrit Draaisma, uit Leeuwarden, die met kameraden aan de spoorlijn stond te vis- •chen, werd meegesleurd en onderging het zelfde lot. De pijp van de locomotief drong bij de buiteling diep in den kleibodem. Onder de brug zat Willem de Geest uit Leeuwarden te visschen. Deze bedacht zich geen oogenhlik om hulp te verleenen. Terwijl een groote vlam uit de locomotief •loeg en zwarte rookwolken uit de cabine opstegen sprong De Geest te water en zwom met laarzen aan naar de plaats van het ipngeluk. Spoedig had hij Draaisma te pak ken, dien hij uit de klei moest trekken en later hielp hij ook nog het spoorwegperso neel. Alle vier de getroffenen werden naar bet stationsgebouw gebracht, waar dokter Hystra de eerste hulp verleende. Draaisma bad een arm gebroken en een groote hoofd wonde opgeloopen; de leerling-machinist $en ernstige hoofdwonde, de machinist een kneusden arm en een hoofdwonde, terwijl conduoteur er met een paar onbedui- hde wondjes was afgekomen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ifjk zon fa 19 'koi en °^vat T Weerqa D°desfatkahte j oor onzpL. i fa,Pnhen ende I ."'euive,, bPofa^"- Zun 'igeo *kep den prijs van deze rijke geheel mei zij» de gevoerde r/ps manie!onderödn op kraag er mandei '^mei njden r/ps k gegarneerd 26 7- Deze pracM/ge zijden map/ei, mei garneer/hg van ruches opdraag en man ei? ei/en Aoai s/ecMs 10.™ If AARLEMMERSTRAAT-114 Daarna werden de patiënten per auto's Daar een ziekenhuis te Leeuwarden ge bracht. Tegen 10 uur kwam een hulptrein uit Leeuwarden. De spoorbaan moest over 200 meter hersteld worden. Hier en daar wa ren de rails gTillig verbogen, 's Middags kon het vernielde deel weer in gebruik worden genomen en was het telefoonver keer gedeeltelijk hersteld. Onweer met plasregens boven Venlo. Een dak weggeslingerd. Gisterenavond tegen 6 uur ontlastte zich een zwaar onweer met plasregens boven de gemeente Venlo, dat de straten blank zette en de riolen deed overloopen. De bliksem sloeg in perceel Kaldenkirchenweg nr. 43, bewoond door de familie E. Timmermans, waarvan een gedeelte van het dak werd afgerukt, dat door de hoornen heen op den weg werd geworpen. Na een half uur weer zonnig weder. Noodweer te Deventer. Gisterenmiddag werd Deventer geteisterd door een hevig onweer, gepaard met gewel digen hagelslag, die in de omgeving schade aanrichtte. De viaducten van de spoorwe gen liepen onder, zoodat de verbinding met de voorsteden tijdelijk verbroken was. Ook eenige straten stonden blank. Op twee plaatsen sloeg de bliksem in, nl. in Ankersmit's Katoenfabrieken, waar de machinekamer werd getroffen en het be drijf tijdelijk stop gezet moest worden, maar geen onheil werd aangericht, en in een woning in de Manegestraat, waarvan het dak grootendeels werd afgerukt. Vechtpartij. Na het muziek-concours dat op den 2en Pinksterdag te Muiden werd gegeven, wa ren eenige Friesche boerenarbeiders, die in deze omgeving werkzaam zijn, slaags ge raakt met eenige Weesper jongelui, met het gevolg, dat de rijksveldwacht zich er mede bemoeid had en een viertal vechters bazen in arrest had gesteld. Dienzelfden avond beloofden de Friezen, den eerslvol- genden Zaterdagavond in Weesp ..verhaal" te zullen komen halen. Inderdaad kwam een aantal hunner jl. Zaterdagavond naar Weesp en is het ook tot een bloedige bot sing gekomen. Toen een yijftal Friezen te ongeveer ne gen uur een café aan de Slijkstraat bezocht, noodigde de 22-jarige A. S. te Weesp hen uit om eens met hem te vechten. Do Frie sche arbeiders hadden daar geen bezwaar tegen en op straat zou men den strijd uit vechten. Bij het naar buiten gaan gaf S. een der Friezen, D. v. A., echter plotseling een slag in het gezicht. Een andere bezoe ker, G. de J., greep hierop een bierglas, waarmee hij Van A. nog een diepe wond in het gelaat toebracht. Juist toen do an dere Friezen hun messen zouden trekken verscheen de politie, die een einde aan de vechtpartij maakte. S. en De J. zijn later gearresteerd. Inbraak In het station te Venlo. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Venlo ingebroken in de wachtka mer 8e klasse van het station. De dader heeft zich vermoedelijk toegang tot de wachtkamer verschaft door-een openstaand tuimelraam aan de zijde van het stations plein. De lade van het buffet werd met een breekijzer opengebroken en daaruit ont vreemd: een aantal doosjes sigaretten ter waarde van 4 5 gulden en een hoeveel heid Duitsch en Oostenrijksch noodgeld. Ook de boekenkast, toebehoorend aan de Ned. Spoorwegen werd geforceerd en daar uit ontvreemd diverse postzegels van ver schillende waarden tot een gezamenlijk be drag van circa 150.tot 200.Van den dader of daders is tot heden geen spoor ontdekt. Offerbussen gelicht. In den nacht van Zaterdag op Zondag hoorde de koster der' St. Bonifacius-kerk aan de Wijnstraat te Dordrecht eenig ge stommel in de kerk. Hij begaf zich der waarts en bemerkte, dat de zijdeur aan de Schrijversstraat, hoewel des avonds geslo ten, open stond. Bij nader onderzoek bleek, dat eenige offerbussen en 'n blok waren opgebroken en dat de inhoud ervan groo tendeels was ontvreemd. Vermoed wordt, dat de dader zich heeft laten insluiten. De politie stelt een onderzoek in. Dieven op heeterdaad betrapt. De Zaandamsche recherche heeft in den pacht van Zaterdag op Zondag op de werf Conrad twee mannen op heeterdaad betrapt toen zij bezig waren eenige koperen schij ven, z.g. ondermetalen, ter waaide van 750, te ontvreemden. Indien de diefstal van deze ondermeta len welke moeten worden aangebracht aan de voor Indië bestemde tinbaggermolen „Rambat" was geslaagd zou dit een niet oubelangrijke vertraging in de aflevering hebben veroorzaakt. Beide verdachten zijn te Zaandam woon achtig. Zondagavond zijn twee jeugdige dieven op heeterdaad betrapt, toen zij uit een win keihuis in de Corn. Schuytstraat een zak geld en koopwaar wilden meenemen. De betrapte jongens bleken te zijn de 16-jarige loopknecht, in dienst van den winkelier, die het ongenood bezoek kreeg, en diens 14-jarig broertje. De loopknecht was goed op de hoogte met de situatie van de zaak. Hij wist dat er geld te halen was en dies klom hij Zondagavond omstreeks elf uur over een schuttipg aan den achterkant van het huis. Met zijn broertje, die hem ge volgd was, kroop hij, na verbrijzeling van een ruit, in den kelder. Intusschen waren de jeugdige dieven al ontdekt. Een politie agent, die gewaarschuwd was, stelde een onderzoek in en vond de jongens in den kelder, waar zij zich achter een paar kis ten hadden schuil gehouden. Thans zijn zij op het politiebureau aan den Overtoom in- De fabrieksbrand te Almelo. Woensdagavond woedde, naar men weet, een hevige brand in de groote textielfabriek van de Katoenmaatschappij voorheen Gebr. Scholte Co. te Hengelo, waardoor de ge- heele afdeeling storkerij in de asch werd gelegd. Het bedrijf is thans hervat; de goederen worden evenwel bij andere fabrie ken gesterkt. 2Vi millicen mark boete voor een Hollandsche smokkelaar. Te Ludwigshafen zijn zes personen we gens belastingontduiking veroordeeld tot boeten, die in de miUioenen liepen. Aange klaagd waren de machinist van het Neder- landsche stoomschip „Prins Hendrik" de Nederlander J. B. en verder twee arbei ders uit Keulen en Ludwigshafen, een slager uit Mannheim en een bakkersvrouw en bakker uit Mainz. Volgens de aanklacht hebben de be klaagden, inzonderheid echter de Neder lander B., in de jaren 1923 tot 1927 voort durend hoeveelheden koffie, tabak en thee en andere waren uit Nederland ingekocht en met het genoemde stoomschip naar Duitschland gesmokkeld en verkocht. De beklaagden-koopers hebben dan de waar verder verkocht, ofschoon ze wisten, dat ze langs verboden weg waren inge voerd. In totaal werden ongeveer 100 centenaar tabak en ongeveer 100 centenaar koffie bin nengesmokkeld. Het vonnis luidde voor den Nederlander B. 2.590.000 Mark boete, subsidiair 260 da gen gevangenisstraf, voor de overige be klaagden 77.000 tot 290.000 Mark boete, of tot 40 dagen gevangenisstraf. NA DE STORMRAMP. Het negende slachtoffer overleden. Gisteravond is in het St.-Vincentius- gasthuis te Groenlo overleden vrouw Roerdink, die zwaar gewond was bij de stormramp. Het is dezelfde vrouw die door H.M. de Koningin tijdens Haar be zoek aan Groenlo zoo hartelijk was toege sproken en wien H. M. de groeten over bracht aan haar zoon in Winterswijk. Deze wordt daar nog verpleegd, terwijl de tweede zoon en haar man in het gasthuis nog steeds worden verpleegd. Dit is nu reeds het negende slachtoffer en het zesde slachtoffer uit de Buurtschap Beltrum. Door den cycloon krankzinnig geworden. Een zekere Withag aikomtig uit Bel trum, doch die zich onlangs in Groenlo had gevestigd, is gisteren naar het krank zinnigengesticht te Venray overgebracht. Door het meemaken van den cycloon, het tien van de dooden en gewonden waren de zenuwen van den man zeer geschokt. Aan vankelijk hoopte men dat zijn zenuwen weer tot bedaren zou den komen en de zinnen terug keeren zou den, doch te vergeefs. De geneesheer en VTeesden voor erger en achtten daarom overbrenging naar het krankzinnigenge sticht te Venraynoodzakelijk. Het herstelwerk. Nadat gistermiddag ten gemeentehui ze te Neede de plechtige raadszitting was gehouden waarin de gebeurtenis op den lsten Juni werd herdacht, kwamen bijeen ir. Kuysten, inspecteur voor de Volkshuis^ vesting, onder wiens leiding de opbouw van woningen in de geteisterde streek van Gelderland zal plaats vinden, en verschil lende technici. Daar zijn de voorloopige maatregelen besproken, die de opbouw noodzakelijkerwijze moeten voorafgaan. Met voldoening werd daar ook door den burgemeester van Neede, den heer S. K. Haitmsa Muiier geconstateerd, dat ver schillende eigenaren van woningen tal van moeilijkheden ten spijt zijn overge gaan tot herbouw van hetgeen totaal en tot herstel van hetgeen gedeeltelijk is te gronde gegaan. In groote lijnen werd op deze bijeenkomst het plan tot herbouw vastgesteld, een plan waarbij rekening werd gehouden met het tewerkstellen van hen, die thans door het stilliggen van hun normale werkzaamheden zijn getrof fen. In dit verband zij er op gewezen, dat niet alleen de arbeiders der textielfabriek van de firma Ter Weeme te Neede zwaar zijn getroffen, maar ook de firma zelf. Volgens nadere taxatie is genoemde fa briek een schade toegebracht van totaal 860.000, inbegrepen een bedrag van 80.000 schade ontstaan door vernieling der machines. Door de niet-getroffenen in Neede is ruim 7500 bijeengebracht ten bate van de slachtoffers. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deelt mede dat het in de week van 511 Juni 1.1. aan giften voor de slacht offers van de cycloonramp een bedrag van 32.192.46 heeft ontvangen. Meer dan 70.000 In Den Haag. Het bestuur van de afd. Den Haag van het Ned. Roode Kruis deelt mede, dat de opbrengst van de voor den Achterhoek gehouden collecte reeds thans het bedrag van 70.000 overschreden heeft. Hierin zijn begrepen een bedrag van 453,04, dat is afgedragen door de Ver- eeniging „De Passage" en een bedrag van 571.08 als opbrengst van de door het v. Lierop's Kinderkoor gehouden collecte. Buitenf. Berichten ONGELUKKEN. Deensch stoomschip vergaan. Alle opvarenden omgekomen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat het Deensche stoomschip „Hugo", dat op 22 Mei jl. van Groenland is vertrokken, op gr. N.B. 27 gr. W.L. vergaan is, waarhij de geheele uit achttien personen bestaande be manning en vier passagiers om het leven zijn gekomen. Door den bliksem gedood. Bij Maagdenburg is gisterochtend de bliksem in een huis in aanbouw geslagen en heeft twee arbeiders, die bezig waren met zand kruien, gedood. Een circustent ingestort. Te Oberlangenbiolau is Zondag de tent van een circus tijdens een voorstelling door 'n plotseling opstekenden storm inge stort. Het talrijke publiek werd onder de tent bedolven. Er waren tien gewonden. Ontploffing. Uit Oberhausen wordt gemeld: Door een ontploffing is oven no. 6 van de Gute Hoff- nungsliiitte, waarvan de oorzaak nog on bekend is. zijn gisteren 11 arbeiders ge wond en gedeeltelijk verbrand. Negen hun ner moesten in een ziekenhuis worden op genomen. Een arbeider is intusschen aan de bekomen brandwonden overleden. „ROOMSCH". In de laatst-verschenen aflevering van „Het Schild" heeft pater Felix Otten, naar aanleiding van een gestelde vraag, de be naming „Roomsch" besproken. Dit artikel over deze niet nieuwe, maar meermalen besproken, kwestie ia door een groot deel van de Katholieke Pers overgenomen. In dit artikel zegt pater Otten o. m.: „Het is volkomen waar, dat speciaal de katholieken in Nederland, meer dan ergens anders en nu meer dan vroeger dat woord Roomsch-Katholiek, of enkel Roomsch, ge bruiken. En de on-Katholieken van Neder land doen het nog meer dan wij zelf en de laatste tijden met opzet. Dat moet bij alle goede bedoelingen onzerzijds ons toch tot nadenken brengen. Om dien opzet der met-Katholieken zou ik er zelfs sterk voor zijn om niet meer over Roomschen te spreken. In de ons omringende landen kent men die samenkoppeling ook wel, maar men ge bruikt ze veel minder dan hier. En vooral net woord Roomsch, zonder Katholiek 6r bij, kent men elders of heelemaal niet of men gebruikt het slechts heel zelden. Gaat het maar eens na in het Fransch, Engelsch en Duitsch. Door ons, Katholieken, wordt dit goed bedoeld; wij willen door die bijvoe ging Roomsch het middelpunt der Katho lieke Kerk aangeven en ons in gehoor zaamheid verbonden zijn met den Paus van Rome, den opvolger van den H. Petrus en het zichtbare hoofd der Katholieke Kerk. Zoo gebruikt is het goed bedoeld, maar toch nog overbodig. De niet-Katholieken hebben vaak met dit schermen met Roomsch of Roomschen, be wust of onbewust, een andere bedoeling. Vooral in de laatste tijden is duidelijk be. wuste opzei waar te nemen. Zij eischen n.l. voor hun Kerken ook de Katholiciteit, d. w.z. de algemeenheid op en door dat woord Roomsch-Katholiek willen zij dan aandui den, dat wij slechts een onderdeel zijn der ééne Katholieke Kerk van Christus. Dit nu is absoluut onjuist. Alleen onze Kerk is waarlijk Katholiek. Zij alleen omvat in ongerepte eenheid van leer, bestuur en ge nade-middelen alle tijden en alle plaatsen. De eenheid is wel degelijk noodig voor het begrip katholiek. Overal één, dat is het ken merk der katholiciteit en dat is alleen onze Kerk. De andere, ón-katholieke, christelijke kerken hebben niet de eenheid van leer. bestuur en genademiddelen, op alle plaatsen en in alle tijden. En zoo is het naar mijne meening wenschelijk, dat wij wat minder dan tot nu toe werken mei het woord Roomsch. In de allereersli eeuwen der Kerk hebben groote en geleer de mannen er herhaaldelijk op gewezen, dat. Katholiek onze naam is en dat daar niets bij hoeft. En nog niet zoolang geleden schreef Paus Benedictus XV z.g.; „ütr naam zij Christen, uw bijnaam Katholiek" Als conclusie geldt dit: De benaminj Roomschen zoo weinig mogelijk, liefst hee lemaal niet. De benaming Roomsch-Kathc- lieken zal men wel niet geheel kunnen ver mijden. Wat ook zoo erg nietis. if?r toch mogen en moeten wij Katholieken ïu Nederland, vooral thans, gerust heel wal spaarzamer zijn in het gebruiken van dit woord." Tot zoover pater Otten. Wij zijn het met den schrijver eons. Dil voorop. Maar toch willen we vragen, de kwestie omtrent den naam „Roomse!)' en zeker omtrent den naam „Roomsch-K:- tholiek" misschien niet in de studiekamtf andere afmetingen aanneemt, dan zij de werkelijkheid heeft! Roomsch is niet a 11 ij d kwaad k doeld, wanneer andersdenkenden liet ge bruiken; en Roomsch-Katholiek zeker nif'. Maar beter is, wij geven het toe: de naai Katholiek. Zooals dit willen wij terloops opmtr fceil voor Protestanten de naam pottf tantsch-ChTistelijken beter en veel beter I dan de naam Christelijken! Gruwelijke zelfmoord. Vrijdagavond omstreeks twaalf uur pleeg de te Maagdenburg op den openbaren een kantoorlooper op ontzettende zelfmoord. Nadat hij twee flesschen I* troleum over zijn kleeren had uitgegol-- stak hij deze in brand. Door ontzette® pijnen gemarteld, liep hij daarop als brandende fakkel, waarnzinnig flcnre» wende, door de straat en trachtte zicb kleeren van het lichaam te rukken, aanblik van den ongelukkige was verschrikkelijk, dat vele vrouwen in o- macht vielen. Toen de door voorw- gers gealarmeerde brandweer aaD, was het slachtoffer op het trottoir Doodslag. In bet Oostzeebadplaatsje Stolpm^ heeft de violist Krüll van de muziekb;- in het Kurhaus na een woordenwissel den kapelmeester Cestnick met een 8* mes in de borst gestoken. De s^ee^',,J het hart en Cestnick is later aan tl verlies bezweken. Aanslag op een Pastorie. Tweemaal binnen veertien dagen dynamiet-aanslag op de pastorie van cat in het departement Arège g?P^ Den eersten keer werd geen schai» gericht, maar Donderdagavond wer stoep gedeeltelijk verbrijzeld, terwu ruiten sprongen. Een mijnwerker wordt van üe gen verdacht. Ondergrondsche gang in een gevang Dezer dagen is ontdekt, dat in de h gevangenis van Sofia eenige gev v er in geslaagd zijn een on^£|L»i gang te graven, die reeds 36 M. en die nog slechts een paar meter behoefde te zijn om den gevange staat te stellen, te ontvluchten. heeft een aantal leden van het P der gevangenis gearresteerd.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4