MAANDAG 13 JUNI 1927 de stormramp. 18e Jaargang No. 5590 9e £eidóoke (Soivtomt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal. Rii onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post 2.95 per kwartaal. get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- triigbaai tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor- -.tiotAline Afzonderlijke nummers 5 cL, met Geïllustreerd Uitbetaling i g Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone advertentlSn 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van bet tarief berekend Kleine adverlentldn. ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop eo verkoop I0.5O. 1111 NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- Vorig bedrag K. K. St Jeroensgesticht Noordwijk N.'N. Gecollecteerd op de Encycliek- meoting te Zoeterwoude N. N. Katwijk a. d. Rijn 528.80 3.— 38.50 0.50 40.— 5.— Totaal 615.8 V Een ramp en hare goede gevolgen. ■Wij weten, dat rampen goede gevol gen kunnen hebben. Goede gevolgen voor degenen, die deze treffen, als zij daardoor dichter bij God worden gebracht. Goede gevolgen voor anderen, als deze daardoor worden wakker geschud uit hun lauwheid, om anderen van het hunne de te deelen, om goed te doen aan hen, i daaraan behoefte hebben, ïoede gevolgen voor anderen, als deze daardoor als in een plots opengebroken licht zien, hoe zij ook zelf kunnen worden getroffen door zulke wederwaar- en dan zullen moeten missen, wat zij uu óf niet genoeg waardeeren óf te veel liefhebben als ware 't de bron van hun geluk. i wij zien, dat anderen rampen tref fen, dan moeten wij ons niet op de allêr- eerste plaats er bezorgd over maken, of ize daaruit wel het nut trekken, dat in e bedoelingen der Voorzienigheid kan ggen. Neen, dan moeten wij allereerst daaruit de lessen trekken, die er voor ons met zekerheid uit getrokken kunnen .worden. Zoo nu oofc uit Ucr uto'imr'CMiixr m net Oosten des lands. 't Lijkt ons goed, daarop te wijzen, om wee redenen. Eerstens, omdat wat o.a. uit het trager binnenkomen van giften kan blij- deze ramp, helaas, langs velen ijnt heen te gaan; althans niet zoo i ingrijpt, als de vorige groote storm- p, die in hare ontzettendheid den lijdenden menschen met 'n verbaste renden schrik sloeg. Vervolgens, omdat door een ergerlijke oppervlakkigheid gedreven velen zulk 'n ramp beschouwen louter en alleen als rdighedd! 't Is zoo droevig voor verscheidener laag-bij-de- eestesgesteldheid het ver- t een heer en dame, terugkeerend van een auto-tocht naar 't geteisterde ge bied, de opmerking maakten: 't Valt tegen waarmede zij wilden zeggen: is veel minder verwoest, dan wij had- d gedacht te zullen zien! Dat zijn menschen, die misschien op de ereerste plaats als aangewezen zijn, i nut te trekken, en wel voor zichzelf, uit zulk 'n ramp, maar voor de lessen, die daarin liggen, ontoegankelijk zijn. Wij mogen wel 'ns voor ons zelf uit- juaken, of w ij die lessen hierboven met 1 woord aangegeven er wèl Veten uit te halen! BUITEMLflNP Frankrijk. Tegen de communisten. Semard, de secretaris-generaal van de communistische partij is, naar Belga aangehouden op het oogen ®kk, dat hij daar uit Moskou terugkeer- fl hi moet 0611 gevangenisstraf van ent maanden ondergaan, waartoe hij is veroordeeld wegens ophitsing van mili- eQ tot ongehoorzaamheid. Daudet toch gearresteerd. Ia2)00? dezer ^g011 meldden, wilde leider der Action Framjaise Daudet, J!]n?g ^mgen tijd gevangenisstraf te had, zich niet laten arresteeren door i. l'e' Hij had zich daarom opgeslo- Ml *to bureaux van de Action Fran- waar zijn „getrouwen'' zelfs de !Q ifï? prikketolraad hadden ver- Heden wordt evenwel gemeld, dat Osteoid V^nmor^€I1 0111 half 8 toch gear- Engeland De verstokte vrijgezel. den e'j>erucht van de a.s. verloving van van Wales met prinses Beatrice tegenges'01^ Van meest bevoegde Ierland. uitslag der verkiezingen. 011 khsolute meerderheid voor de Regeering. (laat SieziD,sea- *n ^en loochen Vrij en de verrassende wending ge nomen, dat een regeeringscoalitie onver mijdelijk schijnt. Het nog niet volledige resultaat toont aan, dat de regeering geen absolute meer derheid kan hebben. Men meent, dat zij ongeveer een derde van haar parlemen taire zetels in het vorige parlement ver loren heeft. De republikednsche partij van de Vale ra en de nationalistische liga hebben ze tels in bijna alle districten gewonnen ten koste van de regeeringspartij, en ook de arbeiderspartij heeft zetels gewonnen. President Gosgrave en andere ministers verloren 50 percent van hun stemmencij- fer, vergeleken bij de verkiezingen van 1923. Italië. De aanslag op Mussolini. Lucetti krijgt 30 jaar gevangenisstraf. De bijzondere rechtbank voor de verde diging van den staat deed uitspraak in het proces tegen Lucetti. Hij werd veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. Voorts kregen Sworio 20 jaar en Vatteroni 18 jaar en 9 maanden, terwijl aan allen levenslang het recht werd ontzegd openbare functies uit te oefenen. Rusland DE MOORD OP WOJKOF. Mcskou's antwoord aan Polen. Slechts daadwerkelijke maatregelen worden aanvaard. Het antwoord van de Sovjet-regeering ©p de Poolsche nota in zake den moord op Wojkof is overhandigd aan den Pool- schen gezant te Moskou. De Sovjet-regeering verklaart met vol doening kennis te nemen van het leedwe zen, waaraan de Poolsche regeering uiting heeft gegeven, en met bijzondere voldoe ning van de mededeeling, dat zoowel de Poolsche regeering als de openbare mee- minfiLverontwanrdigd is over den moorcLeip dezen volstrekt veroordeelt.S aabkt le Sovjetegeering de Poolsche regeering voor haar aanbod om de weduwe van Woj kof schadeloos te stellen; zij is echter van oordeel, dat het de Sovjet-regeering is, die voor het onderhoud van de familie Wojkof dient te zorgen. De Sovjet-regeering verklaart verder, dat zij den moord beschouwt als een van de uitingen van een systematiscben gere- gelden strijd, gericht tegen de Sovjet-Unie door de duistere krachten der wereldactie en de vijanden van den vrede, die specu- leeren op de spanning in de internationale atmosfeer ten gevolge van het geschil met Engeland. De Sovjet-regeering beschouwt de lank moedigheid der Poolsche autoriteiten je gens de organisaties, die actie voeren tegen bet Sovjet-stelsel als een belemmering voor de ontwikkeling van de goede betrekkin gen tusschen de twee landen. De Sovjet-regeering kan niet toelaten, dat Polen alle verantwoordelijkheid voor den moord afwijst onder voorwendsel, dat Wojkof de persoonlijke bewaking, welke tem was aangeboden, van de hand had ge wezen. De Sovjet-regeering verwacht, dat de Poolsche regeering lo. de zaak in alle on derdeden zal instrueeren, en de schuldigen streng zal straffen; 2o. toelaat, dat Sovjet vertegenwoordigers deelnemen aan het ge rechtelijk onderzoek; 3o. onmiddellijk krachtige maatregelen zal nemen om een einde te maken aan de activiteit van de zich in Polen bevindende organisaties, die gericht zijn tegen de Sovjet-Unie. Naar Reuter nog meldt, eischt de Russi sche nota, dat alle organisaties en per sonen, wier actie tegen Rusland is gericht, uit Polen zullen worden verdreven. Do rota wijst erop, dat alleen- daadwerkelijke maatregelen' van Polen kunnen worden aanvaard, en niet alleen officieele verkla ringen. Het doodvonnis van den moordenaar? Naar uit Warschau wordt gemeld, is het vooronderzoek tegen den moordenaar op den gezant Wojkow thans geëindigd. Hij zal standrechtelijk worden geoordeeld; het doodvonnis is dus zoo goed als zeker. Wojkofs begrafenis. De begrafenis van Wojkof aan den muur van het Kremlin op het Roode Plein te Moskou is niet alleen een imposante de monstratie, maar ook een politiek-indruk- wekkende plechtigheid geworden. Aan het station wachtten de regeering, de leiders der partij en een delegatie van het corps diplomatique de aankomst van den trein, die het stoffelijk overschot bevatte, af. De aandacht trok het, dat ook Trotski en Zi- nowjef aanwezig waren, niet echter in eenigerlei officieele functie, maar als vrienden van den overledene. De kist werd op een affuit, .met militaire eerbewijzen, direct naar het Roode Plein geleid door straten, waar druk was ge vlagd. Over den geheelen weg, welken de stoet passeerde, waren de afzettingsmaat regelen, klaarblijkelijk onder den indruk van do jongste aanslagen, zeer uitgebreid. Allen militairen en delegaties mochten zich op het Roode Plein bevinden. De stoet trok door bijna geheel verlaten straten. De rouwplechtigheid zelf, waarbij 1 kist op een rood postament voor het mau soleum van Lenin stond, bood een impo sant beeld door het woud van vlaggen van het garnizoen van Moskou en van de vak ver eenigingen. In de daarop gehouden redevoeringen weerklonk duidelijk de stemming, die op het oogenblik te Moskou heerscht. Namns de regeering sprak Rykof, die den moord op Wojkof het aanvalssignaal op den Sovjetsstaat noemde, en verklaarde dat Engeland de witgardistische en monar chistische aanslagen financiert, die zich den laatsten tijd ook tot het Russische grondgebied hebben uitgestrekt. Het hoogtepunt van de rouwplechtigheid was de redevoering van Boecharin namens het Centraal Comité, welke ondanks den ernst van de plechtigheid bij begin en het eind met levendig applaus van de-talrijke arbeidersdelegaties werd ontvangen. Boe charin die met veel temperament sprak, beweerde, dat de internationale bourgeoi sie onder leiding van de Engelsche den partijgangersoorlog aanvangt, welke iet voorgevecht is voor den werkelijken oorlog Rusland moet hiervoor gereed zijn, hoewel het steeds voor den vrede heeft gearbeid. De partij weet, dat zij de wereld niet zon der offers kan veroveren, en aan het graf van Wojkof verklaart zij, dat zij geen on derdeel van een seconde zal afwijken van den weg, die op haar vaandels staat aan gegeven, en die „wereldrevolutie" heet. Na Boecharin sprak namens de Komin tern de Amerikaansche vertegenwoordiger Bell; daarna een vertegenwoordiger van de vakvereenigingen en een woordvoerder van den Sovjet van Moskou, die zijn storm achtig begroete rede eindigde met de woor den „Dood aan de bourgeoisie! Namens het Volkscommissariaat van Bui- tenlandsche Zaken onderstreepte Litwinof do taak der Sovjet-diplomatie, waarvoor voorbeeldig heeft gewerkt. "2ftj"nfT de bescherming van Rusland togen buiten- landsche interventie en con va1-- n. De tendenz van alle redevoeringen was, in overeenstemming met de transparanten van de deminstratie-optochten, deze, dat Rusland, wanneer het tot oorlog wordt ge dwongen, vastberaden weerstand zal bie den, en dat het oorlogsgevaar dreigend aan den horizon staat. Terwijl kanonschoten werden gelost, daalde na deze demonstratie de kist van Wojkof in de groeve. NI£UWE ANTI-BOLSJEWISTISCHE AANSLAG. Een nieuwe aanslag op een vooraan staande persoonlijkheid van het Sovjet regime is gepleegd in de nabijheid van Moskou, te Bitza. Door nog onbekend ge bleven daders is het lid van de Communis tische Academie Wladimir Toerof ver moord Toerof was iq 1923 plaatsvervan gend chef van de Handelsvertegenwoordi- ging te Berlijn. Nadere bijzonderheden omtrent den aan slag zijn nog niet bekend. China. NOG VER VAN EEN DRIEMANSCHAP IN CHINA. Bezwaren tegen Tsjang Kai-sjek's eischen. Breekt Hankau met Borodin? Men is te Peking geenszins optimistisch ten aanzien van het tot stand komen van een verbond tusschen Tsjang Tsolin, den oorlogsheer van Moekden, die thans rle macht over Peking heeft, Tsjang Kai-sjek het hoofd van de nationalistische regee ring te Hankau en Jen Hsi-sjan den toets* joen van Sjansi. Tsjang Tso-liri is niet geneigd Tsjang Kaisjek's eischen in te willigen, waardoor hij aan aanzien in de oogen der Chineezen en der buitenlanders zou verliezen. Tsjang Kai-sjek eischt verder, dat de Noordelij ken de nationalistische vlag zullen aan vaarden en hun legers tot afdeelingen van het revolutionaire volkslegers zullen ma ken. Tsjang Tso-lin wil daarop niet in gaan, omdat hij zich niet verslagen acht. In de militaire situatie is ondertusschen nog geen verandering gekomen. Volgens berichten in de Chineesche pers begint de stemming to Woehan en in an dere plaatsen zich ten gunste van de Nan- kingsregeering te keeren. De communisti sche leiders worden hier verjaagd. Berich ten uit gewoonlijk betrouwbare bron zeg gen, dat de regeering te Hankau definitief besloten heeft te breken met Borodin en de andere Russen. Amerika FRANSCHAMERIKAANSCH VREDESPACT. Washington tot besprekingen bereid. Uit Washinton wordt gemeld, dat het Amerikaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken den Amerikaanschen ge zant te Parijs, Myron T. Herrick, heeft opgedragen, den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, mede te deelen, dat het den Vereenigde Staten aan genaam zal zijn van gedachte te wisselen over een eventueel eeuwigdurend Fransch- Amerikaansch vredespact, zooals dit door Briand werd voorgesteld. BIHMEHLANP Het instituut voor Nederlandsche taal en letterkunde te Aken. Naar aanleiding van het bezoek van het Nederlandsche studiegezelschap heeft de rector van de Technische Hoogeachool te Aken mededeeling gedaan van de voorge nomen stichting van een bijzonder insti tuut voor Nederlandsche litteratuur, taal en wetenschap, tot het hoofd waarvan prof. ir. Bruggeman bestemd ie. Voor de Stormramp-slachtoffers. De opbrengst ten bate van de slachtof fers van de jongste stormramp heeft te 's Gravenhage de verwachtingen over troffen. Er is meer dan 60.000 gld. aanwezig. De Tabaksbelasting. Rectificatie. In een bericht in ons nummer van Za terdag is een zeer veel beteekenend woord uitgevallen. Men moet lezen: De „Msbd". verneemt, dat de commis sie niet er in geslaagd is te voldoen aan dat gedeelte van haar opdracht om oen wetsontwerp uit te werken, voor een belas tingheffing ter vervanging van het bande- rollestelsel. KERE€*3IEUWS Overste Zusters van Liefde te Tilburg. Naar men uit Tilburg aan de „Msb." va^LieYde" Je Ecrw. Zusters men, vergezeld van de vicaresse en de assistant©. UIT DE OMGEVING INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER SCHOKKING. Het was aan alles te zien, dat er iets buitengewoons stond te gebeuren in de ge meente. Groote drukte op straat, vlaggen- tooi, dit waren alle bewijzen, dat het in Katwijk een bijzondere dag was. En dat was het ook werkelijk. Heden zou de nieu we Burgervader, Mr. J. Schokking, ge- insitalleerd worden. Aan die installatie ging ook nog iets vooraf en na de instal latie was ook alles niet afgeoopen. Het co mité, tijdig gevormd om den nieuwen bur gemeester op waardige wijze te ontvangen, had hiervoor een program in elkaar ge zet dat er goed uit zag. Volgens dit pro gram werd dan ook gewerkt en alzoo werd de burgemeester aan de grens der ge meente, aan de Sandtlaan, waar de nieu we functionaris met zijn echtgenoote arri veerde per auto, door een hiervoor be noemde commissie ontvangen en verwel komd. De burgemeester nam met zijn echtgenoote in een rijtuig plaats en werd gereden naar het gemeentehuis. Te 2 uur was het vergadering van den Raad der gemeente. Na opening met ge bed was het eerst aan de orde het punt ingekomen stukken Ingekomen was het Koninklijk besuit waarbij de heer J. Schokking te Leiden tot burgemeester der gemeente Katwijk was benoemd. De heeren P Meerburg, waarn. wet houder, H W Grimbergen en de» heer Kobus, gemeente-secretaris, begaven zich naar de commissiekamer om den nieuwen burgemeester binnen te leiden. Toespraak loco-burgemeester. Als dit dan was geschied nam Wethou der R. Ouwehand, loco-burgemeester, het woord en zeide ongeveer als volgt: Hooggeachte Heer Schokking! Het heeft Hare Majesteit onze geliefde Koningin behaagd U te benoemen tot bur gemeester onzer gemeente Ik wensch U namens den R.ad en den Secretaris hier mede geluk en ik hoop dat zal blijken dat de keus van Hare Majesteit ook voor de Gemeente Katwijk een gelukkige is ge weest. Toen Uw hooggeachte voorganger de heer de Waal Malefijt vóór ruim 12 jaar zijn intrede deed, was even te voren de wereldoorlog uitgebroken Toen stond men voor de vraag: wat zal ons op stoffe lijk gebied de naaste toekomst brengen. En daarop hebben wij thans het antwoord en dat is helaas niet bemoedigend. Het bloeiend visschersbedrijf van weleer, de hoofdbron van bestaan voor onze ge meente gaat nog steeds achteruit en wan neer daarin binnen enkele jaren geen ver andering ten goedo intreedt, dan zal dit bedrijf spoedig tot het verleden gaan be- hooren. De kapitaalkrachtigste reeder zal het dan moeten opgeven. Een gevolg van deze crisis in het visschersbedrijf is oor- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Moskou's antwoord aan Polen inzakt den nioord op den Sovjetgezant Wojkof. Wojkofs begrafenis te Moskou. Nog weinig uitzicht op een driemanschap in China. Lindbergh in Amerika aangekomen. Alt een trimophater begroet. (Luchtvaart 1st* blad). A. s. Woensdag vertrekt het K. L. M. vliegtuig voor den eersten passagiers- vlucht naar Ned. Indië. (Luchtvaart, 1ste blad). BINNENLAND. De Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag van de Tweede Kamer inza ke Middenstandscredietbank (2de blad). De overplaatsing van het Jezuïeten-col lege van Katwijk naar 's-Gravenhage (Ou derwijs, 2de blad). Voetbalwedstrijd DenemarkenNeder land: 11 (Sport, 2de blad). OMGEVING. De Encycliekmeeting te Zoeterwoude (Rijnstreek, 1ste blad). Installatie van Mr. J. Schokking, ais burgemeester van Katwijk (Omgeving, lsto blad). zaak dat ook de nevenbedrijven hebben to lijden, wat wedor tot gevolg heeft dat er een groot overcompleet is van vaiide werkkrachten. Konden deze arbeiders de laatste jaren mede omdat onze werklie den in een goeden reuk staan, elders vol doende emplooi vinden, daarin is lie aas ook verandering gekomen, omdat in onze omgeving geen buitengewone werken meer w tha.ttt.i3Ag. werkeloos ziet rondloopen. Aan werkver schaffing in den onproductieven zin van het woord kan do gemeente om financiee- le redenen niet doen. De werken die moe ten worden gedaan worden zooveel mo gelijk voor den winter bewaard, maar ver der kan de gemeente niet gaan. Do belas ting mag niet hooger worden opgevoerd, ook al niet omdat wij geen kapitaalkrach tige ingezetenen hebben en de belasting op enkele uitzonderingen na door den k.einen middenstand en werkmansstand moet worden opgebracht. Om al die rede nen zal het noodig zijn aan andere bron nen van inkomsten meer aandacht Le schenken, en dan denk ik b.v aan het badbedrijf op welk terrein nog veel te doen en te verbeteren is. Dit bedrijf kan zich niet voldoende ontwikkelen wegens behoefte aan de noodige bouwterreinen over de Siuizeu, ïu welke richting zich de badplaats moet uitbreiden. Ik zou zoo hooggeachte heer Scüokking nog eenigen tijd kunnen doorgaan, doch waartoe meer, het is genoeg om U te doen zien onder welke omstandigheden U het burgemeesterschap van Katwijk, hebt aan vaard. Ik geef toe: het is niet bemoedigend en toch heb ik gemeend goed L» doen om de zaken te noemen zooals ze zijn, om den toestand te schetsen zooals di*. werkelijk is. Eerst als de geneesheer den aard der ziekte weet kan hij de middelen aanwen den, die tot herstel kunnen leiden En die taak wordt U thans op de schouders ge legd. De taak namelijk om in overleg met de wethouders en den Raad middelen te beramen en aan te wenden we ko er toe kunnen leiden dat er een opleving komt in alle takken van het Katwijksche zaken leven, en ik geef U de verzekering dat U bij het pogen hiertoe op de vo.lo mede werking van beide colleges kunt rekenen. U is voor ons geen onbekende; enkele we ken geleden nog is bij de stemming voor leden van de Provinciale Staten door de voorzitters der stembureaux 3393 maal Uw naam afgelezen. Het is bekend, dat U, wanneer U eenmaal een taak op U hebt genomen met nauwgezetheid en voortva rendheid aan de vervulling daarvan werkt. Geve God dat de verwachtingen die van U worden gekoesterd, verwezenlijkt mo gen worden. De Heere zij en stelle U tot een zegen Ik verklaar U thans Mr. Dr. J. Schok king als burgemeester geïnstalleerd on bied U hierbij aan de ambtsketen als teeken uwer waardigheid, een den voorzittersha mers, en verzoek U plaats te nemen op den voor U bestemden zetel. Met volle aandacht luisterde het pu bliek, dat ditmaal in veel grooter getal was opgekomen dan gewoon'ijk, (ok do familie van den nieuwen burgemeester had op ge reserveerde plaatsen plaats genomen op de tribune) naar de rede van den loco burgemeester. Toespraak mr. Schokking, Nu ik gereed sta hot Voorzitterschap van deze vergadering en de leiding der Gemeente Katwijk te aanvaarden wil ik voor alles mijn eerbiedigen dank brengen aan H. M. de Koningin voor het nieuwe blijk van vertrouwen, mij door mijn be noeming to Burgemeestef dezer gemeente

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1