Tweede Blad. Vrijdag 3 Juni 1927 De Stormramp in het Oosten des landr p.nenaiie lierichien ONGELUKKEN. Door do stoomtram gedood. Gistermorgen is de 57-jarige meYrouw p „ii Muidorberg, door do Gooische stoom fr,a overreden en gedood. Haar hoofd Srd verpletterd. Zij liep met haar doch ter langs de rails. De naderende tram gaf Buitsignalen, zij dacht echter dat deze af komstig wanen van een haar achterop ridenden auto. waarom zu uitweek op de trambaan, met het noodlottige gevolg. Een Ford omgekanteld. Gistermiddag om drie uur is op den r.iiswijkschen weg te 's Gravenhage bu de [fabriek van Rademaker een verkeerson- Pfval gebeurd, dat bijna mcnschenlevens Li gekost. Een beladen Ford-vrachtauto wilde komende van de Laakkade, den laagieg indraaien en nog juist een ande ren wagen passecren. De draai werd te kort genomen, met het gevolg, dat de Ford ffiet zijn hoogen bovenbouw kantelde en jn zijn val den 53-jarigen poslbestellcr P. rit de Elboogstraat. die per fiets pas- seorde, meesleepte. P voerde echter een noodsprong uit, zoodat hij alleen door het lovenzeil van den wagen werd geraakt en temm dp straat geslingerd. Hij is er met cenige flinke kneuzingen afgekomen. Zijn fiets is geheel vernield. Tegen den chauf feur is proces verbaal opgemaakt. De Ford is met behulp van het publiek, weer op zijn wielen gezet. Ernstig auto-ongeval. In den bocht bij den molen aan den Goidschalxoordschendijk onder de gemeen te Heinenoord, had gisterenmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats. Een auto. waarin zes personen waven ge zeten. nl de families Groenenboom en Boos. elk bestaande uit man, vrouw en één kind. en beide woonachtig te Barendrecht kwam in de min of meer gevaarlijke bocht ie slippen, met hot gevolg, dat de wagen over den kop sloeg en terecht kwam tegen oen aan dpn voet van den dijk staande wo- ring, zonder dat een der inzittenden uit den anto wist te ontkomen Eerst nadat door toegesnelde hulp de ruiten van den wagen waren vernield, konden de inzittenden uit bun netelige po sitie worden bevrijd Door inmiddels aan gekomen medische hulp word geconstateerd dat een der dames en wel de echtgenoote ran den bestuurder-eigenaar R. er bet ergste aan toe was. Met zware inwendige kneuzingen werd deze naar een der zie kenhuizen te Rotterdam overgebracht Haar toestand is van dien aard, dat voor haar leven gevreesd wordt. Mevrouw Gr bleek ernstig aan het gelaat gewond. Van de ovprige inzittenden bekwam de lieer R. een diepe neuswonde. Geheimzinnige misdaad. Een 1 ij k indebosschcn gevonden. Te Horst werd Woensdagavond in bet bosch bij wachtpost 13 het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, dat vele rug en steekwonden vertoonde. Het par ket van Roermond is gisteren gearriveerd om lijkschouwing te houden. Omtrent de misdaad is niets bekend. Nader wordt gemeld: Het lijk van den man was dcor eenige schoolkinderen, die vogelnesten zochten, ontdekt. Naar wij vernemen, beeft de marechaus see thans de identiteit van den verslagene vastgesteld: het is de 60-jarige landlooper- venler G. ten Dapperen, die reeds gerui- men tijd vermist was. Het.lijk was in ver regaanden staat van ontbinding en ver toonde vele diepe snijwonden, voornamelijk in het gelaat en aan de handen. Het onderzoek, door het parket ii steld, heeft uitgewezen, dat bier sprake is van roofmoord. Allo zakken van den ver moorde waren binnenste buiten gekeerd, terwijl eenige centen in de nabijheid op den rond verspreid lagen. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Ds Pullman-trein moest stoppen voor eenkoe! Dinsdagmiddag sprong een koe te Roo sendaal uit haar gezelschap van enkele soortgenooten over den afsluitboom van den spoorweg, toon deze was neergelaten Toor den naderenden Pullman-trein „Noord-ster". Het dier bleef staan tus- «chen de rails waarover de trein kwam aansnorren. Do machinist, hot gevaar "ende, zag zich genoodzaakt te stoppen, opdat het koebeest van de baan kon wor den verwijderd. Een niet prettig bezoek. Den heer W. Appel, voorzitter van be {Burgerlijk Armbestuur te Alkmaar, ii insdagavend een onaangenaam avontuui overkomen. Omstreeks 8 uur vervoegde zich aan zijn °ning aan den Nieuwlandersingel de erklooze J. H. H., die zich er over be- kWu ^at hij als werkloos vrijgezel fiflkeen u'&eemg van 5 kreeg. •j -Appel beloofde den man, er in fo t, ii YerS>idering van bet B. A. over zullen spreken. P'otseling ochter sprong H. naar de zich in* j 2'°k naar boven, waar bij W a i 'Iamer van den zoon van den r**Appel opsloot. onpnria ?°^e» gewaarschuwd werd, 1 vond r met con anderen sleutel en Jfc hownrra mi3n !e Hggen. Hij was niet b bed te verlaten. De agenten van politie dienden hem daarop eenige slagen met den gummistok toe, doch dit bad geen ander resultaat dan dat hij schreeuwende den politiemannen scheld woorden naar het hoofd slingerde. Ten einde raad besloot men dr. Hoen- dcrveld, zenuwarts, te ontbieden. Deze diende H. een paar morpbine-injecties toe, die hem wat kalmeorden. 's Avonds nog is bij onder politie-geleide naar het Provin ciaal Krankzinnigengesticht „Duin cn Bosch" to Castricum vervoerd. Een paar weken geleden had H. zich bij den burgemeester ook over het niet ontvan gen van een uilkeering beklaagd. Hij raakte toen zóó opgewonden, dat bij in het portaal een vaas stuk sloeg. Twee jaar geleden is H. verpleegd te Medemblik. Mirsschen-vcrdelging. Vanwege den Boerenbond te Hoeven is een rausschengildo opgericht. Er wordt 2 cent voor oude cn 1 cent voor jonge mus- schen betaald. Het weer in Wei. Het Ned. Meteor. Instituut te De Bildt publiceert het volgende voorloopige weer- cverzicht over Mei: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was do ochtendtemperatuur 1.0 gr. te laag. In de eerste dekade was de temperatuur 1.5 gr boven normaal; in de tweede en derde dekade ruim 2 graden beneden normaal De grootste afwijkingen kwamen voor op den 5den en 13den, resp. 4.5 gr. boven en 5 gr. beneden normaal. De gemiddelde ma ximum temperatuur was 0.7 gr., de gemid delde minimumtemperatuur 1.2 gr. bene den normaal. Do regenval was in Friosland normaal, elders beneden normaal. De afwijkingen beneden normaal namen van 10 tot 20 pet. in het noorden van Noord-Holland en in Groningen toe, tot 50 pet. in bet mid den en Zuid-Oosten van het land en 70 tot 80 pet. in Zeeland cn Wost-Noord-Brabant. Te de Bildt werden 216 uren zonneschijn waargenomen tegen 202 normaal. BeaitenS. BepSchterc ONGELUKKEN. STORMRAMP IN HET EMSGEBIED. Twee dooden. Tal van huizen vernield. De cycloon, welke Donderdag den Gel- derschen Achterhoek heeft geteisterd, heeft zijn weg naar Duitschland voortgezet; het geheele Westelijk Emsgebied is zwaar ge troffen. Vooral het plaatsje Lingen aan de Ems heeft het moeten ontgelden. Van een 2 a 300 huizen werden de daken afgerukt, terwijl een tiental huizen geheel vernield zijn. Er zijn 2 personen gedood, terwijl een derde vermist wordt. Het aantal gewonden bedraagt 17. In het kleine dorp Eschen zijn een 12-tal boerderijen geheel vernield. Ook Schepsdorf is door de ramp getroffen Meer dan 20 personen, die letsel hadden opgedaan, zijn in het ziekenhuis verbonden Het telefonische en telegrafische verkeer is verbroken, zoodat de ramp in haar vollen omvang nog niet is te overzien. Lingen tot tweemaal toe bezocht. Volgens berichten uit Bentheim zijn zes ;i acht boerderijen door de windhoos ge heel weggevaagd. Uit Oldenburg komen eveneens berichten over stormschade. In Zuid-Oldenburg werden te Lindner, Aue on Holthausen belangrijke verwoestingen aangericht. Acht en dertig boerenhofste den werden vernield. Voorzoover tot dus ver bekend is zijn er geen dooden te be treuren, doch de materieele schade is zeer groot. Onder de puinhoopen ligt zeer veel vee bedolven. Omtrent de ramp te Lingen wordt nog gemeld, dat als door een wonder een moe der met haar kind uit de puinhoopen eener ingestorte woning is gered. Beiden waren volkomen ongedeerd. Uit do ruines van een ander huis werd oen tienjarige jongen, die oveneens geen letsel had gekregen, te voorschijn gehaald. De overblijfselen van wat eens oen groote boerderij was, zijn honderden meters in het rond verspreid. Te Lingen zijn ongeveer 300 huizen zwaar beschadigd. Het aantal dooden blijkt in tegenstelling met vroegere berich ten slechts één te bedragen. Van de tien zwaargewonden verkecren er evenwel twee in levensgevaar. Ongeveer tien gebouwen zijn totaal vernield. Alle electrische gelei dingen zijn verbroken. Een auto werd door den storm tien meter ver weggeslingerd en kwam terecht in een uitstalkast, aan de andere zijde van de straat. Meer dan honderd boomen knap ten af als lucifers. Tot tweemaal toe werd Lingen door den cycloon bezocht. Er ontstond een verschrik kelijke paniek. Alles vluchtte in de kelders. Verschillende luiken werden afgerukt. De straatlantaarns werden door den storm verhogen. Balken en dakpannen vlogen met bedden en ander huisraad door de lucht De schade wordt op meer dan een mil- lioen mark geschat. Een fietser, die zich op een landweg bevond, werd ongeveer tien meter hoog in de lucht geslingerd. Hij viel echter neer zonder ernstig letsel (e hebben gekregen, Een noodlottige brandweeroefening. Bij een brandweeroefenmg in het dorp Diehitz bij Wischau in den omtrek van Briinn is een groote uitschuifbare ladder, toon er drie brandweerlieden op stonden, bij het geven van water, klaarblijkelijk ten gevolge van den druk van het water, om geslagen. De pljpleider. die aan de ladder vastgebonden was. brak zijn nek. Zijn beid* makkers werden zoo zwaar gewond, dat men voor hun leven vreest. Do brand weeroefening werd dadelijk afgelast. Toch heeft het ongeluk nog een tweede slacht offer gemaakt. De moeder van den veron gelukten man is, toen liaar het ongeluk meegedeeld werd, in elkaar gezakt en over leden. Zijn zuster, die eveneens bezwijmde kon weer bijgebracht worden. Onlusten te Hillsborough. Drie dooden en tal van gewonden. Gisteren braken wederom onlusten uit bij de gevangenis te Hillsborough in Flori da, waar, zooals gemeld, reeds gedurende drie dagen door een groote menigte ge tracht wordt een moordenaar uit de ge vangenis te halen, ten einde hem to lyn chen. Toen een sergeant door eon steen worp werd gewond, werd bevel gegeven tot vuren, hetgeen door het publiek werd be antwoord. Vervolgens werd door de mili tairen met een machine-geweer nogmaals gevuurd, waardoor drie personen werden gedood en 19 gewond, van wie één ernstig. Soidatenoverval tegen cocaïne. Een enorme razzia te Ca>ro. De politie te Cairo heeft vijfhonderd ar restaties verricht en enormo hoeveelheden cocaïne en hasjisj in beslag genomen hij 'n raid tegen handelaars in verdoovende mid delen in een der slecht befaamdo wijken der stad. Zoowat 750 agenten en soldaten namen aan deze massa-overval deel, daar men verwachtte dat een deel der geheime han delaars wanhopig tegenstand zou bieden. Het lichtschuw volkje was echter te doodelijk verschrikt door de plotselinge verschijning dezer formidabele macht cm aan verzet te denken. Do Egyptische autoriteiten hebben de laatste maanden reeds verscheidene ma len gelukkige en belangrijke slagen kun nen slaan. De chef der politie te Ga'ro heeft onlangs al verklaard, dat de Egyp- tenaren hard op weg zijn een volk van druggebruikera te worden, en hij advi seerde 30 slagen met de kaxwats als deug delijk afschaffingsmiddel.... Het lijk in den koffer. De bekentenis van den dader. Voor het politiehof in Westminster is Donderdag de behandeling begonnen van de strafzaak in verband met het in stukken gesneden en in een koffer gestopte lijk van Minnie Bonati. Als beklaagde staat terecht do 86-jarige kantoorbediende John Robinson. Do vertegenwoordiger van het openbaar ministerie las een mededeeling voor, welke Robinson bij de instructie gedaan heeft. Volgens die mededeeling, hadden Robin son en do vrouw twist gekregen op het kantoor van de eerste, omdat hij haar het geld niet wilde geven waar zij om vroog, Hij diende haar een slag toe. zij viel ach terover en sloeg onder het vallen met haar hoofd tegen iets aan. Hij liet haar liggen zooals zij lag en ging heen. Dit was omstreeks half zes 's middags. Toen hij den volgenden dag op het kan toor terugkwam, was hij verbaasd te zien dat zij daar nog altijd lag. Zij was dood Robinson zegt dat hij toen in zijn radeloos heid op het denkbeeld ia gekomen het lijk in stukkon to snijden en in pakpapier te doen. Geen raad wetende hoe hij zich van de stukken moest ontdoen, had hij toen een koffer gekocht en alles er in geduwd La ter ontmoette hij een kennis, die hem hielp om den koffer naar beneden te dragen. Hij deponeerde hem aan bet Charing Cross station. Hij beweert het re?u dat hij ont ving, bij ongeluk verloren te hebben De dappere jeugd. Uit Charbin wordt gemeld, dat de aldaar woonachtige gewezen generaal Angogski, oud-chef van de keizerlijke militaire aca demie. door een troep opgeschoten jongens is beroofd en ernstig mishandeld. De da ders waren leden van do communistische jeugd-organisatie. FINANCIEN EN QEC0H0N1IE. BINNENLAND. Faillissement Maas en Waalschc Bank. Blijkens de gedeponeerde tweede uildee- lingslijst in het faillissment der comman ditaire vennootschap de Maas en Waal- sche Bank Kneppers en Gie. te Nijmegen wordt aan crediteuren uitgekeerd 8 pet., makende met de eerste uitkeering ad 14 pet., welke in het begin van 1926 heeft plaats gehad in totaal 22 pet. De curatoren meenen voor de toekomst nog een uitkeering van minstens 11 a 12 pet te kunnen bereiken. Daarmede zal in het ongunstigste geval do totale uitkee ring van 33 a 34 pet. bedragen. Wordt een of meer der nog niet opgeloste geschillen ten gunste van de bank heslist, dan is een eindresultaat van 36 a 37 pet. niet onmo gelijk. Een volgende uitkeering zal echter niet voor hot jaar 1930 mogelijk zijn. BUITENLAND. De Beriijnsch Beurs. Wederom een sterke daling. Do Berlijnsche beurs beleefde Woensdag weer een zwaren dag. De koersen daalden bijna evenveel als op den beruchten zwar ten Vrijdag. Nadat het koersniveau reeds in de morgenuren belangrijk gedaald was, trad aan de beurs in alle afdeelingen op nieuw een aanmerkelijke daling in, die in sommige gevallen tot 30 pet. liep. Om het ergste te voorkomen, liet het beursbe- stuur door de commissarissen de vaststel ling der koersen strong controleeren. Dit verklaart het feit, dat voor een groot aan tal papieren, waarin het voorhanden ge ringe aanbod bij het totaal ontbr^ren van vraag geweldige koersdaling ten gevolge gehad zou hebben, voorloopig geen koers tot stand kwam. Do oorzaak van de daling was in de eer ste plaats, dat de banken er bij haar clien tèle op hebben aangedrongen hun engage menten tegen eiken prijs af te wikkelen. Dit had ton gevolge, dat ook zeer veel vrij willige verkoopen plaats haddon, die ge paard gingen inet groote stoploss orders van do speculatie. De stemming aan do beurs was ton dee- le zeer bewogen en van een herstel kan slechts in beperkten omvang gesproken worden. "V"mx'm - w y HET TERREIN VAN DEN STORMRAPM. OPROEP TOT HET NEDERLANDSCHE VOLK. Wederom hoeft een groote ramp het Oostelijke gedeelte vaa ons vaderland ge troffen. Wederom zijn velen van have en goed beroofd. Woningen, boerderijen en fabrieken zijn door 't geweld van den atorm weggevaagd. Alles wat de nijvere bewoners door vlijt en volharding hadden tot stand gebracht, is daar op eenmaal geheel of ten deelo verwoest. Wat door ijver en spaarzaamheid was bijeengegaard schijnt eensklaps hopeloos verloren. Ja, zelfs zijn volgens do ingeko men berichten dooden gevallen, gezinnen van hun kostwinners beroofd en velon door verkregen lotsol tijdelijk buiten staat ge stold te werken. Naar het zich laat aanzien, is do ramp nog ernstiger dan die van 10 Augustus 1925. Hier moet hulp, spoedig hulp gebo den worden om de schade, die aan- een nijvere bevolking door den storm berok kend werd zooveel mogelijk to lenigen en om voor hen, die het ernstigst werden ge troffen, dc gevolgen nog zoo draaglijk mogelijk te maken. Wij stelden uit het door ons beheerdo Prins Hendrik-fonds reeds f 25.000 beschik baar om den eersten nood te lenigen, maar er zal voel, heel veel noodig zijn en wij roepen daarom alle Nederlanders op, om giften, groot en ldein, naar vermogen zoo spoedig mogelijk te zenden aan het adres van den penningmeester van het Oranjekruis postgironummer 128578, ge meente-giro Amsterdam letter O no. 531, met vermelding van „Voor den storm ramp". Het bestuur van den Kon. Nat- Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", dr. N. M. Josephus Jitta, den Haag, voorzitter; dr. O. J. Mijnlieff, Keizersgracht 134, Amster dam, secretaris; W. A. den Tex Bondt, Heerengracht 438, Amsterdam, penning meester; dr. H. H. T. Bckenkamp, Gro ningen; dr. G. W. Boland, don Haag; ds. F. C. Fleischer, Utrecht; G. F. G. Go- bius, Amsterdam; P. H. L. J. Lommen, Castricum Jhr. air. E. v. Meeuwen, den Bosch; dr. A. L. Schmidt, Amsterdam; dr.. C. B. Tilanus, Amsterdam; O. G. Vat- tier Kraane, Amsterdam: mr. G. Visse ring, Amsterdam dr. H. v. Wely, den Haag. ACTIE VAN HET R. K. HUIS- VESTINGCOM1TE. Hot dagelijksch bestuur van het Ned. R. K. Huisvestingscomité te 's Hcrtogen- boscb, meldt ons het volgende: Het dagelijksch bestuur van het Ned. R. K. Huisvestingscomité te 's Hertogen bosch is gisteren in spoedvergadering bij eengekomen en heeft besloten door zijne afdeelingen in het geheelo land een geld inzameling te doen houden ten behoeve van do door de nieuwe stormramp getrof fenen, gelijk het comité ook deed bij de stormramp in Borculo en Noord-Brabant. Het comité is voornemens geheel op de zelfde wijze als bij den jongsten wa-ters- nood is geschied, samen to werken met een eventueel lichaam, dat belast zou wor den met een nationale inzameling, zoodat dus do door het comité in to zamelen gel den tenslotte terecht zullen komen in een eventueel te vormen nationaal fonds. De afdeelingen van liet R. K. Huisves tingscomité worden door dit bericht voor- loopig hitgenoodigd allo voorbereidingen voor een geldinzameling te treffen, terwijl haar schriftelijk nadere instructies zullen worden gezonden. DE RAMP IN DE TWEEDE KAMER HERDACHT. De Regeering zal doen wat zij kan. Naar aanleiding van do eergisteren plaats gehad hebbende stormramp zcido de voorzitter der Tweede Kamer gisteren middag bij de opening der vergadering het volgende; Nauwelijks heeft de tijd de horinnoring aan storm en watersnood uit do sfeer on zer dagelijkscho gedachten vermogen te verbannen of opnieuw bereikten ons be richten van een grooto ramp, door den storm over een wolvarendc streek van ons land gebracht. Voordat wij onze werkzaamheden aan vangen, meen ik uiting te mogen goven aan ons aller gevoelens van declnemnig cn deernis met do velen, die door deze ramp werden getroffen. Met mededoogen gedenken wij degenen, die door verlies, van betrekkingen in rouw werden gedompeld. Onze gedachten ver gezellen hen, die in breode schaar roods zijn opgetrokken om hulp to bieden, waar en zooveel slechts mogelijk is. Ook in deze donkere dagen zal zeker weder de saamhoorigheid van geheel ons volk aan den dag treden, waar het be treft het lenigen van den nood van hen onder ons, die door ccn zoo zware ramp werden getroffen. Do minister van Justilic, do heer Dun ner, sloot zich, zooals gemeld namens do regeering, aan bij de woorden van den voorzitter: De regcering. aldus spr., heeft met groo te deelneming kennis genomen van do schokkende gebeurtenis. Zij zal niet ach terblijven te doen, wat zij kan cn wat op haar weg ligt. PRINS HENDRIK OP DE PUINHOOPEN. Reeds zijn maatregelen genomen tot herstel van hot geteisterde gebied. Uit Zutphen wordt aan do „Tc!." ge meld: Vergezeld van ministor Kan heeft Z. K. H. de Prins gisteren ccn langen tocht gemaakt door het geteisterde gebied. De Prins was zoo welwillend mij toe le staan den tocht met hem mee to ranken. In pijl snelle vaart word per auto gereden naar Ncede. Do Prins was tevens vergezeld van generaal jhr. Rücll van het Roodc Kruis. Reeds onderweg bewezen omgewaaide boomen telkens de kracht, die do tornado had gehad, doch het werd ecist ontzet tend, toen Ncede bereikt werd. Daar werd onmiddellijk gereden naar het huis van den burgemeester, waar een conferentie plaats had over dé maatregelen, die geno men moesten worden. Vervolgens werd oen bezoek gebracht aan de fabriek van Ter Weeime, dio een troostcloozcn aan blik bood. Gelukkig zijn daar geen doo den gevallen, en bedraagt het aantal ge wonden slechts vijftien, allen door glas. Zonder aarzeling klauterde do Prins on der do puinhoopen cn tusschen dc ge scheurde gebouwen door. Ook wist hij op het dak te komen van het nog overgebleven gedeelte der kan toorgebouwen en word daarheen gevoerd door oen der hecren, Ter Wceme, eige naars van do fabriek; eerst twee trappen en dan langs een smal laddertje werd het dak bereikt. Het uitzicht van daar was overweldigend van jammer. Do gebouwen, dio een volle IT.A. beslaan, zijn geheel zonder pannon. Do fijngevoelige weefge touwen liggen open en bloot, verregend en vuil. Do schoorsteen is oïnlaag geko men op het ketelhuis en als door een ge luk kwam hij terecht op een dop van den ketel, welko werd afgerukt, zoodat do stoom vrij ontglippen kon cn geen ontplof fing volgdo. Vele der fabrieksgebouwen zijn totaal vernield. Een der directeuren ontkwam als door een wonder van onder do instortende mu ren. De Prins liet zich alles uitleggen cn stond lang het landschap te overzien, dat vanaf deze hoogte met ineengestorte boer derijen, gekraakte boomen en ruïnes der fabrieksgebouwen een dorp en landstreek gelijkt van do Somme na een bombarde ment. Z. K. H. de Prins zeidc ons: „Het is ccn zeer ernstige ramp voor dezo streek. Ne derland zal echter zeker dezo monschcn evenzeer ter bulpo komen, als het dat met

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 9