tweede blad de leidsche courant donderdag 2 juni 1927 De Geldersche Achterhoek en Oost Overijsel door een cycloon geteisterd. Verscheidene dooden en honderden gewonden. Ontzettende verwoestingen aangericht. «E EERSTE BERICHTEN. Verschillende V. D. correspondenten in Achterhoek van ons land meldden tVoensdns namiddag, dat in den Achter dek tan Gelderland een hevige storm •eelt gewoed, welke zeer groote schade leeft aangericht. "I den grooten stroom berichten, die heden nog onmogelijk tc ordenen zijn, laten we hier de eerste berichten, die bin- fenkwameh, volgen: Volgens de ontvangen berichten zou de omgeving van Neede vooral zeer geteisterd fun. In deze plaats is de fabriek van de firma Ter Weeme ingestort,terwijl het personeel aan het werk was. Drie leden van het personeel zouden zijn gedood. De schoorsteen knapte als een rietje af. De telefonische en telegrafische verbin ding met Neede was evenwel Woensdag avond verbroken, zoodat wij tot nu toe geen nadere bijzonderheden hebben ont vangen. Op bet spoorwegstation te Neede iu eveneens een loods zijn ingestort. Ook de omgeving van Eibergen is zeer geteisterd. In de buurtschap Avereest is nagenoeg geen enkel huis blijven staan Ook de buurtschappen Olden, Eibergen en Hupsel zijn zwaar geteisterd. Vast staat, dat onder de gemeente Eibergen een per soon is gedood en vele personen zijn ge jond. Ook in de omgeving van Deventer beeft storm vreeselijk huisgehouden. In Bat/i- men en Harfsen zijn verscheidene boerde rijen ingestort of beschadigd, In laatstge noemde plaats moeten verschillende per sonen zijn gewond. Ook in Baltrum en Groenlo is schade aangericht. De telefonische verbinding met verschei dene plaatsen in het Oosten was Woensdag avond verbroken. Volgens berichten u'i plaatsen, waar onze correspondenten ons wel konden bereiken, zouden er verschei dene dooden en gewonden te betreuren zijn. De V. D. corresp. te Zevenaar meldt Gisterenmiddag te ongeveer halfvier woed de boven de buurtschappen Ooy en Engel- -wld, onder de gemeente Zevenaar, een orkaan. Een 10-tal boerenwoningen werd geteisterd; de daken van deze huizen wér den afgerukt. Enkele muren scheurden en bezweken. Een kersenboomgaard werd grootendeels vernield. Verscheidene hoo rnen worden met wortel en al uit den grond 1 gerukt. Ook de buurtschappen Lievelde, Beltrum jEefsele bij Groenlo zijn geteisterd. Te Bel- |trum zijn twee dooden. Het ziekenhuis te Groenlo ligt vol gewonden. Ook Eibergen ueeit schade geleden. In de buurt van De- 1 venter zijn Harfsen1 en de buurtschappen Zuidloo, Onder-Bathmen, geteisterd. Ver scheidene boerderijen te Harfsen stortten in. Er zijn, voor zoover bekend, drie ge wonden. Te Bathmen deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Het landschap ziet er uit als in Borculo in 1925. Overal versperren zware boomen, die als rietjes afgeknapt zijn, de wegen. Verschillendo telefoon- en telegraafverbindingen zijn gestoord. De V.-D.-correspondent te Almelo meldt: De hevige windhoos woedde even buiten de kom van deze gemeente. De windhoos 'ging van den Oude Deldenscheweg over Bavenkel in de richting van Geesteren aan den Bavenkelweg zijn 20 boerderijen geheel lof gedeeltelijk verwoest. Twee dames wer den door vallend puin gewond. De wacht post 7 werd geheel vernield. Do boerderij lonynenhelt in de Gravenallée is in puin geslagen. Uit Varsseveld wordt gemeld: Ook te Lichtenvoorde heeft de stormramp gewoed. Ongeveer 100 huizen, meest boer derijen werden verwoest. Drie personen zijn zwaar gewond en verscheidenen licht ge wond. De schade, die zeer groot is. is nog met in cijfers onder te brengen. Bijdragen voor steun worden gaarne ingewacht bij den burgemeester en bij het op te richten comité. Ook bij Lobith en Millingen woedde de storm. Kapitein Mustert. commandant van de compagnie Torpedisten, die bezig is een f1,°P *e ruimen in den Rijn tussclien th en Millingen, meldt aan het Pers bureau Vaz Dias het volgende: ulsterenmiddag om drie uur moesten tl plotseling onze werkzaamheden staken. el flitsten de bliksemstralen door de l'c 1 yn hagelsteenen zoo groot alsknik- ers vielen neer. De wind stak hevig op i0,. verduisterde. Onze duiker is IhoiZ T^'st den zwaren stroom op- kiin 0 ladin* te geplaatst, doch wij Sürv nlct, Yerder; bel wordt te go- ijk. De kracht van den wind neemt toe. vasü?-happen krijgen order laag in de n1ftN0r8en to. gaan z^ten. Daar zien wij ap 0 enkele honderden meters bene- Tnnrn- 3, van ons een zwerm zwarte ii.ii-rpen r de lucht vliegen. Het zijn bü j."00. Tau €en afvarende Rijnaak. Na- fie 'ser, van Millingen kan een lan- zich ni^yareil(ie,steep van negen schepen 'dwars rinm00.r aar houden en waait irijst naa°r. r,vler- Een der schippers bpheÏÏr*TVn zegt: »Een windhoos binTplpn' i wo^en dwarrelen en pfen het gemf** angSlig t06 °n be' na^JJ Millingen verdwijnt brand want°ï SL°rlVOlk" Wij denken aan Poodi-echf n, v b,lksemstralen schieten Van ar benGften. !fli?ai?eeniIi0i)Vïrencl zedschip, dat zijn z,1üen nil i ig0MOe2 kan berSon, slaan to ïmi- 1 de 'ulkon- luizen dolpf? a.^er van een aantal feonder heeft do af^esla8en- In 1,et de openbare school geleden. Dank zij het kranig optreden van het hoofd der school, den heer Boog, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Op het mo ment van den storm bevonden zich alle kin deren in de school en wilden er uit. De zware hoornen op de binnenplaats van de school werden ontworteld en vernield. De stukken vlogen naar alle kanten. Do hoofdonderwijzer, die het gevaar zag, hield de kinderen met kracht binnen. Toen het dak van zijn pannen was ontdaan en het plafond begon te kraken, wilde hij de kin deren onder de banken bergen' Toen girg de storm liggen en hadden geen verdere ongevallen plaats. Op den loswal te Millingen werd een houten opslagplaats van den heer Gasthui zen, waarin een drietal jongen3 schuil plaats had gezocht tegen het noodweer, in de rivier geworpen. Een der jongens -kon zich bijtijds uit de loods verwijderen. De beide anderen vielen te water. Zij konden zich echter op de brokstukken van de loods Tedden. De windhoos verplaatst zich in Noord oostelijke richting en passeerde de rivier loodrecht. HET EERSTE TELEGRAM UIT WINTERSWIJK. Uit Winterswijk meldde men Woensdag avond aan het Persbureau Vaz Dias, dat Woensdagmiddag te 4.40 uur een cycloon woedde in de buurt tusschen Groenlo en Lichtenvoorde. Boerderijen zijn totaal verwoest. In Boltrum zijn twee personen gedood, terwijl in Groenlo drie dooden zijn. Naar het ziekenhuis te Groenlo zijn acht zwaar gewonden vervoerd. Ook in het ziekenhuis te Winterswijk zijn gewonden opgenomen, waaronder een stervende. Uit Enschede wordt gemeld, dat Woens dagavond alle doktoren en zooveel mogelijk verpleegsters zijn opgeroepen om met ziekenauto's naar Neede te komen om daar hulp te verleenen. In Bornebroek bij Almelo zijn twintig huizen verwoest. Ook hier zijn gewonden. NADERE BIJZONDERHEDEN. Uit Hengelo wordt aan het Persbureau Vaz Dias geseind: De cycloon, die Woensdagmiddag woed de, is even heftig geweest als in Augustus 1925. De dorpen Liefelde en Beltrum zijn grootendeels verwoest. De wegen naar Borculo en Ruurlo zijn over een afstand van eenige honderden meters met afgeknapte boomen versperd, zoodat het geheele verkeer géstremd is. Verscheidene boerderijen zijn verwoest. De burgemeester van Groenlo heeft in zijn auto tientallen gewonden, waaronder zeer ernstige, naar het ziekenhuis ver voerd. Er is naar Den Haag aan het Rootle Kruis om hulp geseind. Ook aam-het De- 1 artement van Oorlog is hulp gevraagd in den vorm van genietroepen. In verschillende plaatsen in de omge ving zijn vele huizen verwoest. HOE DE CYCLOON DE OMGEVING VAN GROENLO TEISTERDE. He! verhaal van een coggetuige. De speciale verslaggever van het Pers bureau Vaz Dias, die zich reeds Woens dagavond te Groenlo bevond, telefoneerde tegen middernacht: Opnieuw heeft een cycloon den Gelder- schen Achterhoek geteisterd. Kwam de ramp in 1925 in den nazomer, dezen keer is de Achterhoek in het begin vat den zo mer geteisterd. Groenlo, het welvarende stadje in den Achterhoek, is er beter afgekomen dan Borculo in Augustus 1925. Des cycloon ging eigenlijk langs Groenlo» zelf heen. Wij spraken hedenavond een inwoner van Groenlo, die zich tegen vier uur Woensdagmiddag op straat bevond, en ons liet volgende verhaal deed: „Wij hebben hier, evenals vele bewoners van het platteland in de omgeving van Groenlo, den wervelstorm zien aankomen. In de verte zagen wij een rossen gloed, die zich met groote snelheid in allerlei vreem de bewegingen door het luchtruim voort plantte. In Groenlo dacht men, dat er een hevige brand in zuidelijke richting van de stad woedde. De brandspuiten werden dan ook naar buiten gehaald. In Groenlo werd niet veel van de ramp gemerkt. Het werd even iets donkerder, doch niet onrustbarend. Er vielen geduren de enkele minuten wat regendruppels en hagelsteenen en daarna was het mooi zo merweer. Het duurde evenwel niet lang of de mare van de vreeselijke ramp, die de omgeving geteisterd heeft, drong tot dil stadje door. Eenige inwoners van Lie velde spoedig gevolgd door ingezetenen van P.cl- trum, kwamen overhaast naar Groenlo ge hold om hulp te halen. De menschen warer totaal van streek en zij konden slechts mc- dedeelen, dat er van de beide buurtschap pen Lievelde en Beltrum niets was heel gebleven. Zij jammerden, dat er dooden en gewonden waren en vroegen om hulp. De drie doctoren uit Groenlo spoedden zich per auto naar de buurtschappen Lie velde en Beltrum om hulp to verleenen; ook de Burgemeester van Groenlo, de heer Kraakman, spoedde zich per auto naar het terrein van de ramp, terwijl voertuigen met verbandmiddelen gezonden werden om de noodige geneeskundige hulj) te verlee nen." Zooals reeds uit de berichten is geble ken, zijn er inderdaad dooden en gewon den te betreuren. Vast staat, dat te Beltrum vier personen om het leven zijn gekomen, nl. de timmer man Papen, de landbouwer J. B. ten Brinke, G. J. Warmmeester en de 20-jarige arbeider Spieker. Verder werden van óén gezin niet minder dan zeven personen door het instorten van hun huis gewond. Zij zijn met de vele andere gewonden naar het ziekenhuis te Groenlo overgebracht. De toestand van eenigen der gewonden i3 zeer ernstig en men vreest, dat er nog meer slachtoffers te betreuren zullen zijn. Een ander inwoner van Groenlo deelde on3 mede, dat hij den wervelstorm had zien naderen uit de richting van het sta tion Lichtenvoorde-Groenlo, op ongeveer 20 minuten afstands van laatstgenoemde plaats. Het station heeft weinig schade geleden, doch een in de nabijheid staand seinhuisje is totaal verwoest. Ook hier in de omgeving zijn eenige gewonden. In het vrije veld zijn nagenoeg alle boer derijen, die gelegen waren in de strook, die door den wervelstorm werd bestreken, ver woest. Zelfs de sterkste van steen opgo- trokken boerderijen bleken niet bestand tegen de kracht van den orkaan. De beken- do groote boerderij „Tesink", eigenaar de neer Brincke, een der sterkste uit de om geving, is geheel in puin gestort. Het spreek vanzelf, dat andere, minder sterk opgetrokken boerderijen, hetzelfde lot ondergingen. Dat het aantal dooden en gewonden niet nog veel grooter is, is voornamelijk het gevolg van het feit, dat men door de erva ring, opgedaan bij de ramp van Borculo in 1925. beter wist wat men te doen had Velen hebben den wervelstorm in de verte zien aankomen' en zijn gevlucht uit hun huizen, het vrije veld in. Toen zij later bij hun woningen terugkeerden, bleken vele daarvan in puinhoopen veranderd te zijn. Een andere inwoner uit Groenlo, dien wij spraken, deelde ons mede, toen de ramp plaats had, in Neede te zijn geweest, vanwaar hij zich onmiddellijk naar Groen lo spoedde. Hij constateerde evenwel te Neede, dat aldaar de kap van het station was afgeslagen. Een in de nabijheid van het station staande fabrieksschoorsteen was middendoor geknapt, terwijl de fabriek van de firma Ter Weeme eveneens in puin lag. Hij wist ons nog mede te deelen, dat zeven arbeiders dezer fabriek, die den wer velstorm hadden zien aankomen, naar den kelder gevlucht waren en daardoor aan het doodsgevaar zijn ontsnapt. Omtrent het aantal dooden, dat te betreuren is bij de instorting van deze fabriek kon onze zegsman ons gisterenavond niets met ze kerheid mededeelen. Er werd gesproken van drie of vier dooden Hoe de storm woedde. Een verslaggever van de ,,Msb." meldt: Op onzen rit hadden we voorts een kort on derhoud met een eenvoudige boerenvrouw wier huis te midden der algeheele ver woesting gespaard was gebleven. Waar schijnlijk zat zij precies in het midden van do windzuil. Zij vertelde c^at ook in haar omgeving verschillende personen gewond werden. Zoo kreeg een zekere Abink een zware hoofd wonde. Deze man had met zijn dochter de achterdeur willen dichthouden voor den storm. De deur werd echter los geslagen en de oude man sloeg met het hoofd togen den muur. Naar de vrouw ons mededeelde, had de orkaan het aanzien van een zware rook wolk met een witte spits, die steeds in 't rond draaide. Zij zag de huizen der buren een voor een instorten en begrijpt nog niet dat zij er het met een verlies van eenige pannecen een ruit had afgebracht. Ook het geboomte langs den weg heeft teel geleden. Waar de storm passeerde, bleef geen boom gespaard. Ook veel pluimvee werd gedood. De weg Eibergon-Neede was over een lengte van 450 meter bezaaid met circa 150 gevallen boomen, zoodat Neede uit die richting gisterenavond niet te bereiken was. Het opruiraingswerk is in vollen pang en wordt gedurende den nacht voortge zet. Op den weg van Groenlo naar Borculo is do auto van dr. Ankema opgenomen en met de inzittende dame in een sloot ge slingerd. Uit Groenlo werd hedenmorgen aan hot persbureau Vas Dias gemeld: De stormramp, die gistermiddag deze omgeving geteisterd heeft, blijkt inderdaad veel ernstiger te zijn dan die in Augustus 1925 te Borculo. Slechts eenige minuten woedde de wer velstorm en in dien korten tijd werden tientallen huizen tot een puinhoop ge maakt. In den afgeloopen nacht heeft men den Ruurlo'schenweg, die gisteren door de omvergeworpen boomen totaal versperd was zoo goed mogelijk vrij gemaakt. Bij de hulpverleeniug in Beltrum en andere buurtschappen in do omgeving moesten deze buurtschappen langs een omweg be reikt worden. Wij hadden hedenmorgen een onder houd met mevr. Kraakman, de echtgenoote van den burgemeester van Groenlo. Zij verklaarde, zelf den wervelstorm te heb ben zien aankomen. Zij zeide o.m.: Het is een verschrikkelijke toestand, veel erger dan twee jaar geleden. Er zijn veel meer dooden en gewonden. Het aantal huizen, dat ingestort is, lijkt niet zoo groot omdat zij verspreid liggen, maar het aantal is zeker grooter dan in 1925. In dat jaar iv aren de menschen versuft van den schrik. Dit is thans niet het geval, maar de aanblik van het vervoer der lijken heeft een diepen indruk gemaakt. DE TOESTAND TE NEEDE. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Uit Neede vernemen wij, dat een cy cloon tegen 4 uur het dorp naderde over een breedte van circa 500 meter en een 20- tal huizen geheel verwoestte. Ook de groo te textiel-fabriek der firma Ter Weeme werd vernield. Daar vielen vele gewonden. Op het station, waar een machineloods verwoest werd, vluchtten' de arbeiders on der de treinen, maar de wagens gingen aan het rollen waarschijnlijk is zoodoen de een 12-jarig meisje van de familie B. onder den trein geraakt en gedood. Ver der zijn er nog 15 zwaar en 200 lichtge wonden, die allen door spoedig versche nen medische hulp binnen een uur ver bonden waren. De zwaargewonden zijn naar Enschede vervoerd. Uit Deventer kwam de commissaris van politie, de beer v. Tricht, spoedig ter plaatse, terwijl ook dokter Offerhaus aan het hoofd van een Roode Kruis-brigade arriveerde. Aan den burgemeester van Deventer werd verzocht om nachtleger en loodsen Naar wij vernemen is reeds een houten hulpschool op vrachtauto's geladen en deze ging nog gisteravond naar Neede. Zij biedt ruimte voor zes gezinnen. Een medewerker van de „N. R. Crt." telefoneerde gisteravond uit Lochem: Om half acht krijgen wij te Epe, waar we met vacant ie zijn, bericht van de storm ramp, waarbij .vooral Neede zwaar geteis terd moet zijn. Er doen wilde geruchten de ronde en men beweert, dat vrijwel de heele Achtorhoek tegen den grond ligt. Een kwartier later zijn wij met oen auto op weg. Te Deventer, waar de kermis wordt opgezet, hooren wij, dat de" cycloon ook te Gorssel bij Zutphen gewoed heeft. Als wij daar komen, verwijst men ons naar do buurtschap Harfsen. waar drie boerderijen tegen den grond blijken te lig gen en drie andere hevig beschadigd zijn. Wij bekijken zoo'n in elkaar gewaaide boerderij wat nauwkeuriger en verwonde ren ons, dat de mensclien daar levend on-« der vandaan zijn gekomen. De veldwach ters deelt ons in het onderhoud van een halve minuut lijds mee, dat er drie #of vier gewonden zijn; hot ergst eraan toe is een man, die een been gebroken heeft. De weg, die naar de geteisterde streken in deze buurtschap leidt, dwars door de wei landen. ligt bezaaid met omgewaaide boo men. De storm bjijkt hier al danig huis gehouden te hebben. Via Laren komen wij te Lochem. Er is hier niets gebeurd; niet meer dan een ro genhui en een erg donkere lucht heeft men hier gehad. Wij gaan snel verder. Het waait hard en er hangen dreigende wolken. In Dic- penheim deelt men ons met stelligheid mee, dat Borculo ditmaal vrijgeloopen is wij hadden te voren anders gehoord en wij rijden dus niet via Borculo om, maar gaan rechtstreeks naar Neede, waar wij om 10 uur arriveeren. Het is al bijna heelemaal donker geworden. In het anders niet zoo veel bezochte dorp is het een drukte van belang. Er staan in de straten bij het centrum zeker wel 100 auto's en in do café's verdringen de menschen, die de verwoesting gezien hebben, elkander om wat te krijgen. Het is te laat en te duister om de ver woesting te gaan bekijken en wij begeven ons dus maar dadelijk naar het gemeente huis, waar allereerst K. P. v. d. Velde, de gemeente-opzichter, ons eenige inlichtin gen verstrekt. De cycloon woedde, zoo vertelt hij, om streeks kwart over vier. In den tuin van het stadhuis dachten we, dat er een groo te koppel kraaien opvloog. Alles woei door do lucht. De storm schijnt nagenoeg van zuid naar noord te zijn gegaan, iets naar het oosten afwijkend. Het dorp zelf is volkomen onbeschadigd gebleven; de cycloon is ongeveer precies langs de oos telijke grens van den kom gegaan. Aan de „Tel." wordt nog geme'd: Boomen van meer dan mansdikte wer den uit den grond eetrokken en soms honderden metiers weggeslingerd. Een moeder was met haar kind in de weide, toen het kind plotseling werd weggerukt, en honderd meter verder als een vormloo- ze klomp werd teruggevonden. TE ALMELO EN OMGEVING. De correspondent van do „Msbd." to A'melo seint: Omstreeks half vier begon liet zoo don ker te worden, dat de menschen anstig werden en alom gefluisterd werd „Bor culo". Weldra volgde een hevige storm wind, die felle regen- en hagelvlagen ont ketende. Stukken ijs vielen op velden en akkers. Voor zoover op dit oogenblik is na te gaan heeft de wervelvind den weg geno men van Bornerbroek over don Ouden Deldenschen weg op Bavinkel aan om vandaar verder te gaan in de richting Haarbrinkshoek en Geesteren. Bij Zende ren is wachtpost 7 geheel vernield, ter wijl in de buurt van Bavinkel stellig een twintig boerderijen gedeeltelijk of groo tendeels vernie'd zijn. De villa van mr. T. A. ten Gate, die op den weg lag, die door den wervelstorm genomen is, bracht het er betrekkelijk goed af. Ook in Albcrgen zijn verschillende boer derijen ernstig beschadigd terwijl tal van boomen geheel afgedraaid 2ijn. Het café met bakkerij van Frioling gelogen op den weg naar Tubbrgen is totaal vernield. De windhoos heeft hot dox-pje Geesle- ren niet bereikt, doch is op ongeveer een kilometor buiten de kom der gemeente ge draaid in do richting van Tubbergen. Ook daar is een groot aantal boerderijen ern stig beschadigd. TUSSCHEN HENGELO EN ALMELO. Eén onzer abonné's, die por trein van Enschede af kwam, aldus de „Msbd.", is getuige van de stormramp geweest. Hij zag den cycloon tusschen Hengelo en Al melo bij blokpost 7 overkomen. Het was toen omstreeks half vijf 's middags. Blokpost 7 werd met den grond gelijk gemaakt, evenals het bosch, dat er ach ter ligt. Verder werden de tegenover den post liggende huizen zwaar beschadigd. Allo telefoonpalen en dergelijke werden omvergeworpen. Op het station Almelo, waar onze zegs man bij den stationschef nadere inlich tingen poogde in te winnen, vernam hij slechts, dat er bericht was ingekomen, dat Neede en Haaksbergen om assistentie ver zochten. In Nijverdal verzekerde men, dat er in Needo alloen gewonden waren, geen doo den. Maar het was onmogelijk, afdoende bevestiging van deze raededeeling te ver krijgen. Over do natuurramp zclvo vertelde on ze zegsman nog, dat de oycloon, als zioht- baar verschijnsel gonomen, zich aan hem voordeed als oen uitgerold dik laken van stof en zand. vermengd mot allerlei on kenbare stukken puin, door het ontke tend element op zijn weg van vernieling meegevoerd. Intusschen heerschle een tijdolijko duis- tornis, die echter niet zoo groot was als bij de ramp in Borculo, wolke onze zegs man indertijd ook had meegemaakt. Een hevig onweer was tevens losgebar sten, waarbij hagelsteenen, niet als dui veneieren, maar werkelijk zoo groot ^Is kippeneieren, met geweld necrklctsten. Toen de blokhuiswachter van post 7 achter zich het bosch zag weggovaagd worden, ging hij ijlings zijn vrouw halen. Met haar snelde hij naar don anderen kant van den spoordijk en ging daar plat op den grond liggen. Daaraan is het stel lig te danken, dat beiden niot zijn om gekomen of zwaar gewond. Do seintoestellen langs den spoorweg zijn natuurlijk ook beschadigd, zoódat do treindienst belemmering ondervond. TE TUBBERBEN. Do correspondent van de „N.- R. Crt." te Zwolle meldt: Om vijf uur telefoneerde de burgemees ter I.uyckx aan don commissaris der Ko ningin in Overijsel, dat Tubbergen door een windhoos geteisterd was. Kort daarna vertrok deze in gezelschap van den hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat naar de geteisterde streek. Omstreeks half vijf kwamen, vertelde men ons in Tubbergen, de inwoners naar huiten ondanks do momenteele duister nis om om to zien hoe uit het Zuid-oosten een zware wolk kwam aangedreven, als een zak aan don hemel, die toeliep en eindigde met een haak in den vorm van do slurf van een olifant. Do punt rees en daalde. In een cirkelende beweging wor den hooi- en strooborgon, voldgowossen en takken meegevoerd om een eind verder noer to vallen. De eigenaardige wolk draaide rondom Tubborgen heen om over Geestcren te verdwijnen. De breedte van de wolk werd tusschen do 300 en 400 M. geschat. Het gehucht Harbrinkhoek te Tubbergen en Almelo werden zwaar ge teisterd Ongeveer 10 woningen werden van hun pannendaken beroofd. Een flink nieuw huis, bewoond door zekeren Frie- ling, werd totaal verwoost. Een gedeelto Yan den voorgevel bleef staan. Zijn buur man Bruggeman verloor het dak van het buis. Eon dubbel huis daarnaast, bewoond door den smid Borgorink, is aan de ach-" terzijde in een ruine veranderd. Om acht uur arriveerde do commissa ris dor Koningin, die de zwaargetroffen bewoners hartelijk toesprak, en beloofde, dat alle krachten zouden worden aange wend om hen to helpen, Deskundigen zou den komen om de zaak op te nemen Door don hoofd-ingenieur werd hot personeel dor provinciale wegen tor beschikking van den burgemeester gesteld. Aan den chef-veldwachter van Tubborgon werd 't opzicht over have en goed, dat onbeheerd aan den wog ligt, opgedragen. Do burgemeester deelde ons nog mede, dat do schade op ongeveer 100.000 wordt getaxeerd, mccrendeels aan weinig draagkrachtige menschen toegebracht. De schade aan het gemeentelijk e'ectriciteits- net wordt op 5000 a GOOO geraamd. To Geesteren ging do windhoos over do boerderij van G. Stalsiijdor. Hot dak van het hoofdgebouw werd gedeeltelijk ver nield. Zware dennen werden ontworteld, terwijl op een breedte van 100 meter een 15 zware eiken, waaronder met stammen van een halven meter middellijn, onge veer 4 meter boven den grond werden af gebroken. alsof de bovenstukken er af ge draaid zijn, en een eind verder neerge worpen. Een steonen schuur werd geheel dakloos. De (oj) van een boom werd over een bouwlanrl meer dan 200 motor boog door de lucht meegevoerd. DE HULPVERLEENING. Roode Kruis en Genie. Men inel9t ons uit 's-Gravenhago: Bij het hoofdbestuur van het Ned. Roo de Kruis is een telegram binnengekomen uit Eibergen, meldende, dat aldaar een cycloon heeft gewoed en dat materieele hulp zeker noodig zal zijn. Bij het departement van oorlog is een telegram ingekomen van den burgemees ter van Neede, waarin deze mededee'de, dat hij do hulp van 30 man genietroepen dringend noodig acht voor de vrijmaking van do wegen in verband met den cy cloon. Na ontvangst van dit telegram is on middellijk telefonisch order gegeven aan het regiment genietroepen to Utrecht om 30 man naar Neede te zenden on zich voor verdere hulp gereed te houden. Het departement van oorlog hoeft tever geefs getracht telefonisch of telegrafisch gemeenschap te krijgen met Neede. Nader vernemen wij, dat de burgemees ter van Lichtenvoorde aan het departe ment van binnenlandsche zaken en land-- bouw een telegram heeft gezonden, het welk is doorgezonden naar het departe ment van oorlog In dit telegram wordt medegedeeld, dat in Lichtenvoorde 100 huizen zijn verwoest. Do burgemeester vraagt om militaire hulp. Het -departe ment van oorlog heeft een detachement genietroepen naar Lichtenvoorde gezon den. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mr. Kan, vertrok heden ochtend met den eersten trein naar do plaats des onheils. De in verband met do ramp naar Needo gedirigeerdo manschappen van do genio zijn onmiddellijk na ontvangst van den order uit Utrecht vertrokken. De divi.siecommissaris van het Ncd. Roode Kruis, jhr. Enge'en seinde 4 u. 35 uit Eibergen, dat aldaar een cycloon heorschte en materieele hulp zeker noodig zou zijn. Inmiddels ontving het hoofdbestuur be richt van het afdeelingsbestuur in Lochem dat de secretaris van dat bestuur, dr. Plan tinga, met eenige andere medici naa*

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 9