DINSDAG 31 MEI 1927 buitenland bimwehland kerknieuws rechtzaken 18e Jaargang. No. 5580 ©e ÊckidcHe Goti/ta/nt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling u!„, Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal on» Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal ^oeoperpoet I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonnée ver- K -baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor^ uitbetaling- Afzonderlijke nnmmers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit biad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oowone adverlenllën 30 cent per regel Voor Ingexonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend r Kleine sdvertentlën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, bnnr en ver huur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT BIT TWEE BLADEN. ling Mexico. DE KERKVERVOLGING. De martelaren van Guadalajara. De wreedheid van de federalen We hebben indertijd reeds melding ge maakt, aldus schrijft de „Msb.", van den marteldood van den advocaat Anacleto Gonzalez Flores, leider van den bond ter 'verdediging van de godsdienstvrijheid in den staat Jalisco, uitgever van het Ka tholieke tijdschrift „Gladium" (Het zwaard). Tegelijk met Flores werden zijn trouwe medewerkers de drie gebroeders Vargas een jongeman Luis Padillas gevangen ovuomen. De arrestatie, aldus een parti culier schrijven uit Guadalajara aan de ,Kath. Korr.'' had in den vroegen mor gen plaats. Toen Flores zag dat het hui zenblok in een van welks woningen hij zich schuil hield, geheel was omsingeld, hij zich vrijwillig over en verzocht hij vrienden vrij te laten weggaan. Ze werden echter allen naar de kazerne ge sleurd. Deu geheelen morgen kregen ze riets te doen en om twee uur, het was do eerste Vrijdag van de maand begon do gruwelijke marteling. Anacleto Flores werd aan 4e duimen opgehangen; vervolgens geeseldo men hem en stak hem messen in zijn voeten. Deze verschrikkelijke foltering moest uem dwingen, de schuilplaats van den bisschop te verraden. Daar de beulen geen woord uit hem konden krijgen, sta ken ze hem ten slotte hun dolken in de borst. De overigen werden gefusileerd. Een vriend van Flores vertelt, dat de echtgenoote van den bloedgetuige met een vrijbrief van een bevoegd rechter naar de kazerne ijlde om den moord op rechterlijk bevel te verhinderen. De onmenschen lieten haar echter niet binnen, tot zij hun gruwzaam werk had-den voltooid. Een der drie gebroeders Vargas werd om onbekende redenen niet doodgescho ten. Hij was ooggetuige van de marte ling en aan hem zijn vele bijzonderheden te danken. Toen de lijken uit de kazerne werden gedragen, mocht ook hij deze ver laten. „Met vele anderen', aldus het particuliere schrijven, „ging ik de lijken der bloedgetuigen, welke men een uur na de terechtstelling aan de families had te ruggegeven, zien. Op de kisten der beide broeders Vargas lagen kruisgewijze twee palmtakken en kransen van witte en roo- de uzen Hun gelaat was onbedekt; men zag dat hun kleeding tot aan den hals mei bloed bevlekt was. Anacleto Flores laat een jonge echtge noote na on twee zoontjes van drie en anderhalf jaar. De begrafenis van den bloedgetuige zou den volgenden dag om half vier in den namiddag plaats hebben. De massa welke er aan deelnam was niet te aan schouwen. Op aller gelaat weerspiegelde z.ch droefheid. De vrienden van Flores hadden verzocht het stoffelijk overschot op hun schouders naar zijn laatste rust plaats te mogen dragen. Op den drempel der woning hielden do dragers even stil m een arbeider had met luide stem de tanroeping welke de martelaar zoozeer öad verbreid: „Dat Gij de vijanden der Kerk moogt vernederen", en de op- ingedrongen menigte antwoordde: „Wij Hidden u verhoor ons." „Koningin der Martelaren". „Bid voor ons en voor de «Jnión Populare." Daarop schreden we naar het kerkhof. Dit alle straten stroomde het volk toe, om zich bij den stoet aan te sluiten. Aan de groeve namen twee jongelingen en een werkman het woord. Ze besloten hun -toespraak met den kreet: „Leve Christus, 1 de Koning! Leven de martelaren van ChristusI'' waarbij de menigte zich geest driftig aansloot. Ik verzeker u, het scheen geen lijkplechtigheid doch veeleer een taomf te 2jjn. Twee der sprekers, die een lijkrede op Anacleto Flores hadden gehouden, wer- h^na^at ternauwernood het kerkhof hadden verlaten, gearresteerd en doodge schoten. De derde slaagde er in te ont vluchten. Denzelfden middag we maakten er feeds melding van werden Ezechiel «uerta, een zanger, en zijn broer Salva- mecaQicieiL gearresteerd. Men lachte van hen dat zij de schuliplaats van un broers, die priester zijn, zouden Ze weigerden en werden den er-W11 mor£en om twee uur doodge- oten en onmiddellijk daarop begraven. hun ST?0 ontV2n£ a*s eenig bericht van ciair J201 bewijs van hun teraardebe- Q-iEzechiel laat elf kinderen na, Salvador tien. [ORG fifko gewoonte heeft de Mexicaan- vpnr,megGer"'Ilg ^aar toevlucht tot laster en a?0n' 0I? haar Bedrijf te bedekken f„r, n goeden naam van haar slachtof- ken a ,zAoe^e^en- Zoo liet zij bekend ma- w at Anacleto Flores de aanstichter ?en dpD n.mo.or(ï op mr. Wilkins. Te- zo onzinnige verdachtmaking heeft ook de Noord-Amerikaanscho kolonie protest aangeteekend. lederen dag; hebben er fusillades plaats In de gevangenis wachten velen op hun beurt. Dagelijks worden vrouwen en meisjes arresteerd die werken voor de zaak van de Kerk. Voortdurend worden huiszoekingen gedaan. Dengenen, in wier huis een priester wordt gevonden, dreigt de dood. Dag en nacht leeft men hier in doodsgevaar. Bid voor ons, opdat wij als goede christenen weten te leven en te sterven.'' Een Jesuiet, pater Wilfred Parsons, die een bezoek heeft gebracht aan de verbannen Mexicaansche bisschoppen in Texas, verhaalt, naar we in de „Times" lezen, van het barbaarsche optreden der Mexicaansche roepen, ondet bevel van generaal Amaro, den minister van oor log, tegen de revolutionnairen van Jalisco en andere staten. Het relaas van dien veldtocht was zoo gruwelijk, aldus pater Parsons, dat hij aanvankelijk aarzelde het te gelooven, maar van verschillende zijden werden hem de bijzonderheden door vluchtelin gen bevestigd. In de eerste dagen van Mei, toen de revolutionnairen meester waren in Ja lisco ham generaal Amaro zelf het bevel over de troepen op zich. Een proclamatie werd uitgevaardigd, waarbij aan alle be woners werd bevolen zich naar bepaalde streken te begeven. Op 15 Mei werd door generaal Ramirez bevel gegeven, dat nie mand in de „zone van het bombardement" zijn hoeve mocht verlaten, daar aangeno men werd, dat alle bewoners de revolu tionnairen hadden geholpen. Op 17 Mei begon het bombardement „om al degenen, die de opstandelingen hadden bijgestaan, uit te roeien." Te El Tore werden door vliegtuigen bommen op de gebouwen ge worpen, terwijl de federalen, die deze ge bouwen in een kring omgaven, salvo's afvuurden. Het heele complex werd in brand geschoten. Eenigo personen, die trachtten te ontvluchten, werden door het geweervuur gedood, de anderen kwamen in de vlammen om, of werden door de bommen niteengescheurd. Hot complex werd door uitsluitend vredelie vende Indianen bewoond, terwijl de op standelingen uit de omgeving tevoren naar de bergen waren gevlucht. In den geheelen staat Jalisco werd op dezelfde wijze opgetreden, vertelt pater Parsons. Te Leon in Guanajuato werden twee priesters, de bruid en de bruidegom en de voornaamste gasten tijdens een hu welijksplechtigheid door soldaten gevan gen genomen en gefusilleerd. De lijken werden op het openbare plein tentoonge steld met de mededeeling dat zij geëxecu teerd waren, omdat zij de wetten omtrent de uitoefening van den godsdienst hadden overtreden. Al de namen der slachtoffers worden door paler Parsons genoemd. Omstreeks 9 Mei zouden op het Dolores kerkhof zeventien priesters doodgescho ten zijn. Engeland De breuk met de Sovjets. Het antwoord van Litwinof. Litwinof heeft aan de Britsche missie te Moskou het antwoord op de Britsche nota overhandigd. De beschuldigingen van overtreding der handelsovereenkomst worden absoluut ontkend en het antwoord verwijt de Britsche regeering, dat zij niet bereid is geweest de geschillen door on derhandelingen te regelen. Verder wordt beweerd, dat de Enge'sche regeering van begin tot eind haar beschuldigingen ba seert op vervalscht materiaal, terwijl de Sovjet-regeering steeds een correcte en loyale politiek heeft gevolgd. Het is vol gens Litwinof beneden de waardigheid van de Sovjet-regeering om op de „insi nuaties" van do Britsche regeering te antwoorden. Egypte SPANNING MET ENGELAND. Een Britsche nota. Oorlogsschepen naar Egypte vertrokken. In politieke kringen in Cairo heeft in de laatste dagen een gespannen atmosfeer geheerscht in verband met de aanbevelin gen van een commissie uit het Egyptische parlement, om den sirdar, den Britschen opperbevelhebber van het Egyptische le ger^ zijn macht te ontnemen en op de be grooting geen salaris voor die functie uit te trekken. De Britsche hooge commissaris, lord Lloyd heeft waarop, volgens de „Dai'y Mail" den Egyptischen premier Sarwat pasja meegedeeld, dat de kwestie der vol machten van den sirdar nooit is opgeno men geweest in de overeenkomst, waarin Engeland onafhankelijkheid aan Egypte verleende en dat de Britsche regeering standvastig haar standpunt handhaaft, dat deze functie in de toekomst evenals in het verleden moet worden- bezet door een Britsch officier van hoogen rang. Lord Lloyd heeft gisteren aan de Egyp tische regeering oen nota overhandigd, met betrekking tot de kwestie inzake het Egyptische leger. Omtrent den inhoud dezer nota wordt gemeld, dat de Britsche regeering daarin uiting geeft aan haar verlangen naar sa menwerking tusschen Groot-Brittannlë en Egypte. Te dien einde stelt zij zekere maat regelen voor, welke noodzakelijk worden beschouwd voor het tot stand brengen dier samenwerking en het waarborgen eener behoorlijke verdediging van Egypte. Uit Malta wordt gemeld, dat drie En- gelsche oorlogsschepen plotseling bevel hebben gekregen te vertrekken. Volgens de „Daily Mail" zijn deze drie schepen, de slagschepen „Malaya", „Ropal Sove reign" en „Barham naar Egypte vertrok ken. In verband met de jongste gebeurtenis^ sen zou een militair vertoon raadzaam geacht zijn, als voorzorg tegen de moge lijke hervatting van een moordcampagne tegen Britsche onderdanen. De Britsche autoriteiten verklaren, dal het zenden van Britsche oorlogsschepen naar Cairo bedoeld is als een maatregel tot bescherming van de buitenlanders in Egypte, voor wier veiligheid Engeland de verantwoordelijkheid op zich heeft geno men. Hot leven dezer buitenlanders wordt bedreigd door de extremisten, dio „een vijandige verhouding trachten te scheppen en een stemming, die niet door de huidige situatie wordt gemotiveerd." Voorts verklaren de autoriteiten, dat er voor dit zenden van oorlogsschepen reeds een precedent bestaat; in de Britsch- Egyptische verklaring van 1922 komt na melijk een clausule voor, krachtens welke de verdediging van Egypte een nauwe sa menwerking tusschen de Egyptische en Britsche strijdkrachten noodzakelijk maakt. Marokko Nieuwe operaties. De Fransche troepen in Marokko zijn begonnen met de grootere operaties, waar toe besloten is in overeenstemming met de jongste afspraak der Fransche en Spaan- sche commando's in Marokko. Het doel der operatie is de grens van het westelijk district te bezetten. Het dorp Lava is, na eenigen tegenstand, door d'< 'ranscbe troepen bezet, die thans oprlukiiu door het gebied, dat reeds vaak het brandpunt van woelingen is geweest Twee colonnes zijn opgerukt om het gebied van de Beni Falghun te bezetten. De colonne onder be vel van generaal Petin heeft het gebied der Beni Mania bezet. Een rooveroverval. Een telegram uit Rabat aan de bladen me'dt, dat in Zuid-Marokko, in de richting van Boedenib, een detachement van bet VTeemelingenlegioen door roovers is over vallen. Een officier en vier man werden gedood; vier soldaten China. DE CHINEESCHE CHAOS. Opmarsch der Zuidelijken door Honan. Een belangrijk arsenaal der Noordelijken genomen? Uit goede bron wordt vernomen, dat de jongjste berichten aangaande een neder laag'der zuidelijken in Honan onjuist zijn. De zuidelijken trekken dwars door Honan in noordelijke richting op, maar ten koste van zware verliezen. Generaal Feng Joe-sjiang, die verbonden is met de zuidelijken, zou het belangrijke arse naal der noordelijken te Koenghs en ge nomen hebben, dat zich op 60 K.M. ten Westen van Tsjengtsjau bevindt. Naar verluidt hebben de Engelschen, in verband met den toestand in Honau besloten, minstens een bataljon naar Noord-China, waarschijnlijk naar Tien tsin te zenden. Naar een wapenstilstand? Een voorstel van Jap an. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Tokio verneemt, dat Japan het plan heeft geopperd, dat Tsjang Tso-lin een wapenstilstand zal voorstellen en zich zal terugtrekken naar Moekden. Daarna zouden dan Tsjang Tso-lin, Tsjang Kai- sjek en Feng Joe-sjiang moeten trachten, vrede te sluiten, daarbij geholpen door Japan, Engeland, de V. S., Frankrijk en Italië. De landing van Japansche troepen to Tsinglau zou met dit denkbeeld samen hangen, in dien zin, dat de overige vier mogendheden haar instemming daarmee hebben betuigd. Amerika Communistisch complot op de Philippijnen. Om do V. S.-a ctie in China te verlammen. Do Amerikaansche admiraal Kiltelle heeft aan het licht gebracht dat uit China afkomstige communistische agenten op de Philippijnen een omvangrijk complot op touw hadden gezet om de actie der V. S. ten opzichte van 'China te verlam men. O.a. stond op het program de ver nietiging van het arsenaal te Manila. Kit- telle gelooft, dat de samenzweerders hoopten de verscheping van Amerikaan sche wapens naar China te kunnen be letten. Hij veronderstelt, dat het plan ten doel had, de souverelniteit der V. S. op de Philippijnen te verzwakken. De geheime dienst der regeering stelt een onderzoek in. MGR. NOLENS. Het feit, dat de groote commissie der Arbeidsconferentie voor de vrijheid der Vakvereenigingen te Genève onzen Neder- landschen vertegenwoordiger Mgr. Nolens tot voorzitter heeft gekozen, geeft aan den „N. R. Crfc." de volgende opmerkingen in de pen: „Zooals men weet, vreest men juist in deze commissie ernstige verwikkelingen tusschen de vertegenwoordigers der Ita- liaansche rogeering en de arbeidsgroep, zoodat de keuze van Mgr. Nolens tot voor zitter de beteekenia van een bijzondere uiting van vertrouwen in zijn leidingsga ven is. Het is merkwaardig, dat van de groote mogendheden alleen Italië een plaats in de commissie heeft willen aan vaarden. De vertegenwoordigers van Duitschland, Engeland, Frankrijk en Ja pan hebben allen er de voorkeur aan ge geven zich buiten schot te houden en de moeilijke beraadslagingen in de commis sie over te laten aan de vertegenwoordi gers der kleinere Staten. De commissie bestaat in haar geheel uit 38 leden." „Het Centrum" teekent hierbij aan: Gelukkig, dat er te Genève vertegen woordigers van Staten zijn, die zich niet „buiten schot" houden, en onder deze ver tegenwoordigers een man, die om zijn persoon en bekwaamheden zóózeer het" vertrouwen verdient en geniet, als Mgr. Nolens. 't Is een onderscheiding voor hem en voor ons land. Koninklijke Besluiten. Burgemeesters. Bi.j X. B. is benoemd tot burgemeester üer gemeenten Stad- en Ambt-Delden de heer H. A. G. M. Cremers; is met ingang van 16 Juni a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Gorinchem de heer G. Kooi- etra, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Emmen. Om het zevende leerjaar. Bezwaren tegen het voorste 1- A1 b a r d a. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van den heer Albarda c.s., tot invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar achtten zeer vele leden de indie ning van dit initiatief-voorstel niet vol doende gemotiveerd. De aanneming van het voorstel door de Kamers zou dan geen ander effect hebben, dan reeds met de aanneming van de motie- Suring is berenkt. Ook tegen den inhoud van het ontwerp hadden verscheidene leden ernstig bezwaar Zij betwistten, dat de reden tot opschorting van de invoering van een zevenjarigen leer plicht reeds vervallen zou zijn. Verscheidene andere leden verdedigden het wetsvoorstel. Dat do gebruikmaking van het recht van initiatief in deze niet voldoende gemotiveerd zou zijn, konden zij niet toegaven. Centraal Bureau K.S.A. Schriftelijke cursus Staats inrichting. Daar verschillende personen die aan den schriftelijken cursus Staatsinrichting gaar ne zouden deelnemen, verzochten om, zoo mogelijk, den aanvang van den cursus eenige maanden uit te stellen, besloot het Centraal Bureau der K. S. A. den cursus niet te doen aanvangen op 1 Juni, maar op 1 Sept. e.k. De gelegenheid tot aanmelding, hetzij bij den heer v. Sas, Prof. P. Willemstraat 72 Maasticht, hetzij bij het Centraal Bu- reaup der K. S. A. Steenschuur 17 Leiden, bestaat thans nog tot 1 Sept. e.k. Examen cursus Staats inrichting. De aandacht van belangstellenden wordt erop gevestigd, dat in den loop der maand Juli vanwege de K. S. A. het mondeling examen Staatsinrichting zal worden afge nomen te Utrecht. Ook niet-cursisten kunnen aan dit exa^ men deelnemen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den heer van Sas Prof. P. Willem straat 72, Maastricht of door het Centraal Bureau der K. S. A. Steenschuur 17, Lei den. Feest te Voorburg. In Voorburg wordt een feest georgani seerd, naar aanleiding van het bekende besluit, waarbij de annexatie is afgelast. Het feest zal morgen worden gehouden en van 8.309 uur door klokkengelui wor den ingezet. Om half tien heeft aan de Koningin Wilhelminalaan de opstelling plaats van HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De tyrannieke kerkvervolging in Mexico. Gespannen verhouding tusschen Egypte en Engeland. Te Prestonburg (Kentucky) en omgeving zouden een 20-tal personen gedood zijn ten gevolge van een wervelwind (Buitenl. Be richten, 2de blad). BINNENLAND. Onder Uithoorn is op een onbewaakten overweg een persoon gedood en een ern stig gewond. (Gemengde Berichten, 2de blad, en Laatste Berichten). De plioto-pagina nemen wij morgen op. versierde rijtuigen, auto's, rijwielen, enz. welke, voorafgegaan door muziekkorpsen, een rondgang door de gemeente zullen ma ken. Een jury zal daarna de versieringen beoordeelen en verschillende prijzen toe kennen. Om twee uur wordt een optocht opge steld, eveneens aan de Koningin Wilhel minalaan. Des avonds van 8 tot 10 uur wordt mu ziek gegeven. Geen dansverbod op Zondag te 's-Gravenhage. Met 2220 stemmen heeft de gemeente raad van 's-Gravenhage een voorstel van B. en W. om het dansen in het openbaar op Zondag in het openhaar, te verbieden, verworpen, zuiver rechts tegen links Bedevaart naar Lisieux. Onder de leiding van de patere Carme- lieten vertrekt deze bedevaart Maandag 1 Augustus om Vrijdagavond 6 Aug. weer in Holland to retourneeren. Vereerders van de Kleine H. Teresia, wilt gij naar 't ge nadeoord Lisieux, waar de Kleine H. Te resia vooral haar belofte vervult en rozen uit den hemel doet neervallen, geeft u dan spoedig op. Tot 8 Juli kan men zich nog opgeven; na 8 Juli worden er geen pel grims meer aangenomen. Men moet zich aanmelden bij den geestelijken leider pa ter A. Peters, Carmelietenklooster te Aalsmeer, die ook gaarne de noodiee in lichtingen verstrekt. In 't Carmelietenklooster to Lisieux wo nen nog drie zusjes van de Kleino H. Te resia. Alle jaren hebben die zusjes de pel grims van deze processie in de spreekka mer willen ontvangen en dat groote voor recht zullen zij ook dit jaar weer krijgen. Aanneming vastwerk of arbeidscontract. Geschil tusschen Rijnsburg en den Raad van Arbeid te Leiden. Tusschen de gemeente Rijnsburg en den Raad van Arbeid te Leiden was er een geschil ontstaan omtrent de vraag, of de gemeente al of niet verplicht was rentc- zegols te plakken, ten behoeve van een verzekerde, die gedurende een aantal we ken van het jaar, waarover zijn laatst in geleverde rentekaart geldig was, nis straatmaker voor de gemeente wns werk zaam geweest. Bedoelde straatmaker had tegen een van to voren bepaald bedrag per vierkan ten meter, zonder bijlevering van mate rialen, van de gemeente aangenomen het bestraten van eenige straten. Omdat er voor hem geen verplichting tot persoonlijke dienstverrichting bestond en hij niet aan vaste tijden en uren ge bonden was, was het gemeentebestuur vao meening, dat de hier verrichte werkzaam heden voortvloeiden ujt een overeenkomst tot het aannemen van werk, zoodat de ge meente niet als de werkgeefster van den straatmaker kon worden beschouwd. De Raad van Arbeid daarentegen wat op grond van de feitelijke omstandighe den van oordeel verzekerde had steeds zelf gewerkt en daarbij de hulp van een opperman gehad, terwijl hij wekelijks werd betaald naar do hoeveelheid werk welke gereedgekomen was, ook al om di' j opperman to kunnen betalen dat k ji een loondienstverhouding bestond. Do Raad vorderde dan ook van u. ge meente na een bedrag, dat deze aan rente zegels verschuldigd was over een aantal weken, dat de straatmaker voor haar had gewerkt. Om formeele redenen heeft de Raad van Beroep te 's-Gravenhage, waarbij do ge meente in beroep was gekomen, zonder op do kwestie zelf in te gaan, de navordo- ringsbeslissing van den Raad van Arbeid vernietigd. Do Raad van Arbeid had namelijk mot nauwkeurig aangegeven over welke weken nagevorderd werd. Do Centrale Raad van Beroep te

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1