Tweede B!ad. Maandag 30 Mei 1927 ARME FAMILIE. Letipren en Kunst ~De St Franciscustentoonstelling IN DE LAKENHAL TE LEIDEN. Handschriften met prachtige miniaturen. Franciscus-voorsteUingen. Tn de ,,L. Crtvan "Woensdag 23 Mei ia reeds een globaal overzicht gegeven van ;ezc tentoonstelling, waardooi de lezer een vrij volledigen totaalindruk gekregen beeft van wat er alzoo te zien is Als wij nu toch nog de moeite nemen, om eonige re- celen over deze zeer interessante exposi tie te schrijven, is het geenszins om den verslaggever te verbeteren, maar in de eerste plaats om den lezers nog eens op te wekken, toch niet te verzuimen, vóór 7 Juni naar de Lakenhal te gaan en daar zijn keu nis en inzicht te verrijken. Neemt men er alleen maar deze gedachte op, dat Franciscus in de Middeleeuwen een ele mentaire kracht voor het cultureel*, en godsdienstige leven is geweest, een kracht die nog steeds nawerkt, die vromen, ge leerden en kunstenaars inspireert, dan is men al rijker geworden. In de tweede plaats wil ik U wijzen op enkele dingen die mij bijzonder troffen. Enkele maar! Want anders zou ik een se rie artikelen moeten opzetten, die zich be halve op godsdienstig, op verschil'endo terreinen van wetenschap en kunst moes ten bewegen Men kan om te beginnen een scheiding maken fusschen het schriftuurlijke werk dezer tentoonstelling en datgene wat meer behoort tot de beeldende kunsten Deze scheiding evenwel is reeds zeer willekeurig want onder het schriftuurlijke werk vinden we een aantal handschriften uit de middeleeuwen, verlucht met prach tige miniaturen, waaruit ons heel de droom van het Middelecuwsch Katholi cisme tegemoet geurt. Miniaturen, naïef van voorstel'ing, maar scherp en met groote correctheid geteekond, waarvan de blauwen en groenen en rooden de matte toetsen van den ouderdom toonen en dio toge'ijker tijd onvergankelijk frisch en le vendig zijn: waarvan het blad goud gloeit- in onverwelkbaren glans en de krullen en bloemmotieven met de uiterste zorg, met rustige beheersching en devote overgave zijn geteekend. Men kan zich verlustigen aan de oude Gothische lettervormen, dio raet vlijtige maar nooit overhaaste hand door zoo'n ouden monnik zijn neergezet. Vast van statuur zijn deze lettervormen en toch met het hooge en luchtige en rij zige, dat den stijl der Gothiek kenmerkt. Evenzeer als de spitsbogen van het kerk gebouw uit dien tijd, drukken deze let ters bet stijlbegrip van den tijd uit. En de miniaturen behooren in Antiphonarium en Missaal, zooals het ornamentiek der spits- boogvul'ing in de raamopeningen of bo ven de poorten van gevel of transcept. Het was een tijd van stijlgevoel en stijl begrip, Zoo zagen wij een zeldzaam mooi Ro- meinscb missaal uit Venray, gedagteekend uit het laatst der 15e eeuw. waarin zeven zeldzaam rijke miniaturen. Men bekijke ze door de louo en overtuige zich, hoe minu tieus de oude teekenaar gewerkt heeft, met welk een intense overgave hij alios ver zorgd heeft: hier een landschapje achter de hoofdfiguur, daar weer de bloemen die op den voorgrond staan, olders weer om iets te noemen de grijze baard van een figuur. Het is fijntjes, het is precieus, maar niet peuterig, want het leeft, het is sublieme kunst In een ander Romeinsch missaal, uit 1531 zijn de kleuren, schoon van timbre even frisch en levendig, maar de figuren zijn niet zoo goed, terwijl de ranken en bloemmotieven weer hee' mooi 2ijn. Er ligt een handschrift bevattende Ge tijden en Gebeden f1485) waarvan de kleu» ren in de uiterst fijnbewerkle bloem- en b.admotieven weer heel bijzonder zijn en weer anders van kleur en gehalte zijn die uit een bundel sermoenen van 14GO, af- 1 komstig uit een klooster te E'burg. Aan de wijze van teekenen, aan het bij- I zonder timbre der kleuren herkent men in verschillende handschriften, de zeer ver schillende kunstzinnige persoonlijkheden van de verschillende ver'uchters. Men voelt zoo duidelijk, deze monniken, met hun ééne geloof, hun ééne devote zielsge steldheid, hun ééne gemeenschappelijk idealisme, waren persoonlijkheden met hun eigen persoonlijke wijze van zien en kunnen. Opgemerkt mag nog wel even worden, hoe zeldzaam gaaf het perka ment van verschillende manuscripten ge bleven is. In 't bijzonder voor muziekliefhebbers maken we nog even opmerkzaam op twee groote Antiphonaria, een uit 1496 en een uit 1500, die zeer belangrijk zijn voor de historische konnis van het' Gregoriaansch. Het loont de moeite ook nog even de aandacht te vestigen op een reeks incuna belen of wiegedrukken. Dat zijn, zooala men weet de eerste boeken, die van de drukpers kwamen. Sommige zijn verlucht met gravures, die door hun zeldzaamheid bijzondere waarde bezitten voor anti quairs. Thans mogen we nog eenige oogenblik- ken wijden aan het graphisch en schil derwerk, dat onafhankelijk van hand schriften, incunabelen en boekwerken langs de wanden is ten toon gesteld. Het is minder belangrijk dan het schrif tuurlijke en, uitzonderingen daar gelaten, is het oudste het beste. Maar van dit oudste een paar prachtige Mozaïeken, een serie fresco's van Giotto uit de basi'iek van Assisi en een Franciscusvoorstelling van Fra Angelico zijn natuurlijk slechts reproducties aanwezig. Staat men voor dezo laatste Franciscusvoorstelling, dan krijgt men onmiddellijk een diepen indruk: dat is mooi! Men geeft zich geen reken schap, waarom het mooi is. Het over meestert opeens en dan pas gaat men ont leden: Hoe komt het nu dat ik dit juist zoo mooi vind? Dan ziet men het edele spel van lijnen, de klare vloeiing der kleu ren en tinten, het diepe in zichzelf gekeer de, do absolute overgave, waarmee de fi guur in schouwing verdiept is. Dat nu mist men bij het meerendeel der Franciscus-voorstel'ingen uit den mo dernen tijd. Ik moet er eerst bij denken, waarom ik het mooi moet vinden en, als ik mij er dan in verdiept heb, wat de schilder bedoelde, dan eerst kom ik klaar met mijn appreciatie. De meest moderne stukken overmeeste ren niet, wat de makers toch wel bedoel den. Twee kleine werkjes van Toorop zijn natuurlijk subliem geteekend; een voor- ste'iing van Van der Plas heeft iets breeds en weet los te komen van het doek. Lou Asperslagh leverde knap werk in een vlot te techniek Servaes en Colette kunnen wij persoonlijk niet apprecieeren, maar er zijn menschen die er anders over denken. In den hoek der eerste zaal hangt nog een mooie zonnige voorstelling van Ver hoeve. Veel graphisch werk is er, waaronder ons onviel een houtsnede van Willem van den Berg, reëel van opvatting, voorstellend Franciscus predikend tot de vogels; de vo gels iets gestyleerd, maar niet te veel, de Heilige rustig zittend bij zijn meditatie, het centrum van de groep, met mooio ver deeling van wit en zwart. Ook in de serie lino'eumsneden van Pator Reinaldus zitten mooie voorstellin gen. De strophen van het Zonnelied wor den hier soms op zeer suggestieve wijze verbeeld. Het beste is, dat men zich door nauw keurige beschouwing zelf een oordeel vormt. In de zaal verspreid vindt men eenige Franciscus-beelden uit het „Bernulphus- huis" en bijzonder opgevallen is ons een streng gestyleerde, maar heel rustige voor stelling van Brom in de tweede zaal. Hier mee is lang niet alles genoemd. Maar dat is ook niet noodig. Laten vpJen toch gaan kijken. Men weet dat de opbrengst dor entreé's geheel in den geest van den Apostel der Armoede voor do armen is. N. J. SWIERSTRA. Een portret-feekening van Cornelius Musius. IHet Bisschoppelijk Museum ie Haar lem is door aankoop in het bezit geko men van eeno zeer interessante portret- teekening van Cornelius Musius, eigen handig geteekend door Maerten van Heemskerk. Ofschoon de .kooppenningen zeer hoog waren, aldus „St. Bavo'', meen de de Commissie dit zeldzaam voorko mend. stuk voor haar Museum te moeten aankoopen. KERKMIEÜWS Ned. Episcopaat. Op 13 en 14 Juni a.s. zal het Doorluch tig Episcopaat van Nederland weer in vergadering bijeenkomen. H. Petrus Canisius-standbeeld. Op den tweeden Pinksterdag, dos n.m te drie uur, zal te Nijmegen het stand beeld ter eere van den H. Petrus Canisius worden onthuld door Z. D. H. Mgr. Ar nold Diepen, Bisschop van 's-Hertogen- bosch. Pater Borromaeus houdt de ont hullingsrede Het comité wenscht alle nakomelingen van den heilige uit te noodigen bij deze plechtigheid tegenwoordig to zijn, maar ofschoon er een volledige stamboom van den H. Petrus Canisius bestaat, indertijd samengesteld door Pater van Miert S.J., zijn do adressen niet bekend, zoodat het niet doenlijk is persoonlijke uiinoodigin- gen aan allen rond to zenden. Het comité roept daarom de hulp der R. K. pers in en noodigt langs dezen weg alle nabestaanden van den H. Petrus Canisius uit een toegangskaart voor de plechtigheid van den tweeden Pinkster dag aan te vragen bij den secretaris van het comité, den heer Alb. van der Kallen, Kronenburgersingel 13, Nijmegen. Missieweck te Nijmegen. Onder begunstiging van zeer goed we der, hadden gisteren de sluitingsfeesten plaats van do interdiocesane missieweck te Nijmegen, die schitterend is geslaagd. St. Pieterspenning. In een schrijven aan Z. D. H. den Bis schop van Haarlem brengt Z.Em. kardi naal Gasparri aan Z. D. H. den allerhar- telijksten dank over van Zijn Heiligheid, Paus Pius XI, voor het zenden van 19.000 als opbrengst der St. Pieters penning in het Bisdom Haarlem. Pasloor A. M. van Erp. t In den ouderdom van 73 jaren is, voor zien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, overleden de Zeereerw. heer A. M. van Erp, pastoor van St. Anthonis (dekenaat Boxmeer). Eemengde Berichten ONGELUKKEN. LAADBRUG OMVERGEVAREM. De kraanmachinist gewond. Een schade van f200.000. Zaterdagmorgen tegen half acht heeft op het terrein van Thomson's Havenbe drijf aan de Maashaven te R'dam een on geval plaats gehad, dat hoewel de mate- rieele schade zeer groot is, ton aanzien van persoonlijke ongelukken bijzonder goed is aigeloopen. Laadbrug no. 8 was geheel voor hot be drijf gereed en de kraanmachinist G. Kooyman, 56 jaar oud en wonende in de Burgem. Hoffmanstraat bevond zich in de cabino, toen de uitgaande hopperzuiger „Nicolas Calcagno", die in de Maashaven kolen had geladen en op weg was naar Montevideo met zijn mast tegen den uit legger van do laadbrug aanvoer. Door den druk van den ijzeren en sterken mast werd de ruim 200 ton ijzeren constructie der laadbrug in zijwaartsche richting ge duwd met het gevolg, dat de brug kantelde en met donderend geraas naar beneden kwam. Onmidellijk snelde hulp toe, zoo dat de machinist, die onder do ijzermassa was terecht gekomen, spoedig was bevrijd. De G. G. D. constateerde twee gebroken armen, een hoofdwond en inwendige kneu zingen. Rector Cajetanus O.M.C. van Katcn- drecht was weldra ter plaatse en heeft den man de laatste H.H. Sacramenten toege diend. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 31 Mei. Hilversum 1050 M. 12.Politieberichten. 12.352.00 Lunchmuziek door het trio J. Casrelli. 5.006.45 Vooravondconcert door het H. D. O -orkest, o. 1. v. Nico Treep. Mevr. Koolhoven, zangeres. Aan de vleugel be geleid door Mevr. F ronsel-Wegoner- Koopman. 6.457.15 Engelsche les voor gevor derden. 7.157.45 Engelsche conversatieles. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 R. K. Avond in Oss. 1. Belarig- rijke mededeelingen van den heer A. Kolkman, waarin ieder luisteraar ver rassingen worden aangeboden. 2a. Viny Ridge, Bidgoor. b. Antigone, Rousseau (Harmonie „Kunstliefde vermag alles"); 3a. Paaschhywne, Abt. b. De omnibus conducteur, Silcher. c. Opgepast, v. d. Wulp. d .Ik houd van mijn Brabant, Ha mers. (Jongenskoor „St. Gaecilia Vereeni- ging". Fr Nobertinus, piano Fr. Philo- teus, viool)4a Dies Irae, Verhuist, b Reich mir den perelendo Wein, Mania. (N. v. Ederen, tenor). 5. Causerie door den zeereerw. heer Pastoor Bloem 6a. De Uitwijkelingen, Gevaert, b. Zielenpro- cessio, Olkoop. (Mannenkoor „Excelsior"). 7a Menuet, Dussek Burmester, h. Gan- zona, Bohm. c. Cavotte, Rameau. (G. Baer valdto viool, J. Koeken). 8. Credo (Missa y/fo rogamus Domino'J, Thermignon. (.Pa rochiaal Zangkoor ,H. Hart''). 9- Wie aan arme, Gooymans (C. Peterse, bariton). 19 Lo Tourbillon, Boillon (L. Driessen Ruysch, clarinet). 11a. Martha, Flotow. h. Zeppelin Marsch, Blankenberg (Harmonie „Kunstliefde vermag alles"). Davontry 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten (contra alt, trombone, piano, zangduet). 12.50 Lezing: Health and exercise. 1.20—2.20 Victor Ok»f Sevtet en so praan. 3.15 Voorlezing. 3.20 Muziekles. 4.05 Fransche los. 4.35 Lezing: The shadow of the earts. 4.50 Orkestconcert. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Bad to worse or had lo belter. 7.35 De werken van Bach. Pianomuziek 7.45 Lezing: Eclipses of the moon. 8.05 De militaire band. D. Gowen, con tra alt. 8.20 Speeches aan het banquet aange boden aan de Fransche bemanning van do oorlogsschepen in Portsmouth. Terwijl van den hopperzuiger slecht» de mast, een knik heeft gekregen is van de laadbrug niet veel anders dan een vor- molooze massa over. De uitlegger ligt te water en is vlak achter het schip „Oot- marsum", waarop men aan het work was, neergekomen. De schooiing werd bescha digd. De bok en cabine zijn omgekanteld, en diep in den grind goslagen. Drie spoor wegwagens, dio zich onder de brug be vonden zijn in elkaar gedrukt en gedeelte lijk versplinterd. Het achterstuk der brug staat nog overeind, doch neemt een ge vaarlijke positie in. Op den zuiger schijnt men door het uit wijken voor eenige vaartuigen te zijn af geleid en toen tegen de laadbrug te zijn opgevaren. De laadinatallatie werd uit zijn verband gerukt en geheel verbogen. Terwijl de uiteinden der brug geheel zijn verwrongen vormt het middenstuk met de wagons en rails een opgestapelde ruïne ijzerwerk. De materieel© schade wordt ruw ge schat op ongoveer 2 ton, waarvoor de na vigatie van den zuiger aansprakelijk zal worden gesteld. Een tweede persoon, die zich op de brug bevond, heeft geen letsel bekomen. De toestand van den machinst is zorg- werkkend. Verdronken. Zaterdagnamiddag is bij het afvoerka naal te Schcvcningen een droevig ongeluk I gebeurd. Eenige jongens waren aan het spelen op de houtvlotten, welke in het ka naal liggen. Zij sprongen van den kant 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing; Music and the ordinary listener. 10.00 „The West Gountreo", Cornwall, Devon, Somerset. Orkest, H. Heyner, ba riton. E. Weatheley, declamatie. De Ly- rian Singers. 11.5012.20 Derby-Ball. Dansmuziek in Royal Albert Hall. „Radio Paris" 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkcstconccrt. 5.055.55 Trioconcert (piano, viool, cello). 9.0510.30 „Madamo Butterfly", opera van Puccini. Orkest, koor en solisten. Langenbcrg 469 M. I.252.25 Orkostconcort. 8.509.20 Vroolijk concert. 9.2010.50 Pianoconcert door Paul Schramm. E. Grote, cello. II.05 Sluiten. Königswustcrhauscn 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Her-uitzending van het program ma van Frankfurt. Orkest on solisten. Hamburg 394.7 M. 12.503.10 Orkestconcert. 4.355.20 Hongaarsche kamermuziek. 6.207.10 Vroolijk concert. 8.20—12.10 „Schulde der Musik". Dio Sinfonie bis Beethoven 4-Opernspiol und Opernballett des 17 und 18 Jahrhunderts. Daarna dansmuziek. Brussel 509 M. 5.206 20 Dansmuziek. 6.20 Frauscho les. 8.2010.20 Concert in de Dierentuin to Antwerpen, o. 1. v. M. Flor Alpaerls. H. M. DE KONINGIN VOOR DE MICROPHOON. Om Oosl en West toe te spreken. Door den zender van Philips. H. M. de Koningin hoeft do directie der Philips' Fabrieken to Eindhoven doen mededeelen, dat H. M. het voorne men heeft, in gezelschap van H K. H. Prinses Juliana, een bezoek te brengen aan de Philips' fabrieken en voor do microphoon van den Philips' kortogolf- zender het woord te richten tot Neder- landsch Oost- on West-Indic. Het bezoek zal geen officieel karakter dragen. In verband met het lusschon dezo ko loniën en Nederland beerscbendo tijds verschil, zal H. M. Dinsdagnacht aa. twaalf uur Nederlandsch Wost-Indië, en Woensdagavond d. a. v. te negen uur, Noderlandsch Oost-Indië toespreken op de vlotten en speolden daar krijgertje. Een der jongens, de 8-jarige C. Vr„ wo nende in de Ripperdastraat, wilde ook meedoen, maar sprong mis en viel in het water. Heb ventje verdween oogenblikke- lijk naar de diepte en kwam niet meer boven. Op heb geroop dor kameraadjes, die natuurlijk hevig verschrikt waren, kwamen twee agenten toesnellen, die da^ delijk begonnen te dreggen. Aanvanke lijk slaagden zij er niet in het slachtoffer te vinden. Eorst ©enigen tijd later kon het lijkje opgehaald worden. Door de politie werd het lijkje naar de ouderlijke woning vervoerd. Het droevige ongeval verwekte in do buurt groote ontsteltenis. Auto-ongelukken. Op den straatweg Jutfaas-Vreoswijk rood een auto togen een boom, doordat een der inzittenden den chauffeu bij on geluk tegen den arm stiet. De auto sloeg om cn werd zwaar beschadigd. Do motor was geheel vernield. Dr. v. d. Lugt uit Jutfaas verleende de eerste geneeskundige hulp en achtte het noodzakelijk dat een der gewonden, die een ernstige hoofdwon de liad bekomen, naar do Rijksklinieken te Utrecht word vervoerd. Do chauffeur bekwam geen letsel. Te Vorden dicht bij den overweg is Vrijdagmiddag do ongeveer zestigjarige heer Fabcr uit Slijk-Ewijk (O.B.), toen hij op zijn fiets uit een zijweg kwam, zonder acht te slaan op een naderende auto, door dezen aangereden. Do auto-bestuurder had, ten einde de aanrijding minder era- FEUILLETON. Rom. n door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. 15) „Best hoor, Aubrey, maak jij je maar niet ongerust. Ik ga geleidelijk akn. Jo kunt honderd pond zetten op een kist van George z'n sigaren min een. En die cene, dnt ben ik. Waar was ik ook weer? O ja. Nou ik zeg niets geen kwaad van Ste phen, Johnnie. Het is een vriend van jou. Het^is mijn baas. Het is een van Engo- laiid's beroemdste kerkenbouwers. Maar dab geeft mij niets, als ik in 'n dorp in bomersetshire ben, twaalf kilometer van t naaste station en sta te redeneeren met n dooven dominee over do restauratie van zn beschimmelde kerk. Of wel? Natuur ijs niet. Het geeft me ook niets, als ik lig 0 slapen tusschen vochtige lakens en om nur gewekt wordt voor den vroegdienst J*0? ®en halfslachtig wezen half tuinman p. 6choonmaakster. Of wel? Natuur- ni16k' ®ouwkunde net als alles is 'n l1 ^tekend baantje als je de vlag zwaait oven in den toren, maar als je de fun- enm^ifn ^raa^t *a allerberoerdst. Steef n; hadden kleine geschillen, maar als J nuchter is ik bedoel, als ik nuchter hij zeker zeggen, dat er geen van zijn ondergeschikten is, over wien rj* ®r tevreden is, dan over mij. Ik ben nitdr lek. Ik vind Gotiek do verwardo Van een verwar(k tijdperk, alleen oprecht geweest tegen Steef, Hugh zweeg plechtig, terwijl z'n vriend hem met zennuwachtige bezorgdheid aan keek. „Alleen," herhaalde Hugh op luiden toon, „metempsychosis" mompelde hij, sloeg nog twee glazen port naar binnen, leunde achterover in z'n stoel en schudde z'n hoofd zonder een woord meer to kun nen uitbrengen. Aubrey nam John terzijde. „Ik vrees, dat Hugh to ver weg is om van avond alle bijzonderheden te kunnen vertellen," fluisterde hij. „Maar 't is heusch heel ernstig. Ziet U, hij vond een oud chèque-boek van mijnheer Crutchley en eigenlijk voor de grap wilde hij zien of 't moeilijk was om een chèque te in nen. Dat was 't niet. Hij slaagde erin. Maar hij wordt verdacht. Ik heb hem in direct geholpen, ofschoon ik alleen maar als medeplichtige in de geschiedenis be trokken ben. Maar, als ik U 'n raad mag gexen, gaat U mijnheer Crutchley dan gauw opzoeken, en dan ben ik er zeker van, dat U de zaak in 't reine zult kunnen brengen. U zult wel weten, hoe U met 'm om moet springen, maar Hugh heeft altijd 'n manier om hem nijdig te maken." Al de vriendelijkheid en kinderlijke een voud van Aubrey Fenton's houding moch ten er niet in slagen John's woede te be daren; toen de meid binnen kwam met de boodschap van zijn gastvrouw om te vragen of 't schikte, dat ze afnam, ver klaarde hij geen minuut langer in huis te willen blijven. „Maar kan Hugh op uw hulp rekenen?" drong Aubrey aan. Hij sprak als een ver- kieiingspropagandist, die hevig begint te twijfelen aan de goede vooruitzichten van z'n candidaat. „Hij kan nergens op rekenen," zei John heftig. „Op niets, op totaal niets." Iedereen, die op dat oogenblik Hugh's toestand had gezien, zou John gelijk heb ben gegeven. Z'n oogen hadden zelfs het loven verloren, dat men nog ontwaren kan in een langzaam bevriezenden plas, zo hadden nu de glazige strakheid en rond heid aangenomen van twee fleschstoppen. „Hij kan nergens op rekenen," verzeker- do John plechtig. „Dat begrijp ik," zei Aubrey taktvol, „ik zal probecren hem dit aan z'n ver stand te brengen. Moet U heusch gaan?" „Onmiddellijk." „U gaat toch even binnen, mama goe den dag zeggen?" John gevoelde geen lust do geconfijto damo ooit weer te ontmoeten, maar z'n beleefdheid kreeg do overhand op z'n ver ontwaardiging en hij volgdo den zoon des huizes naar heb salon. Het laatste beeld, dat hij van Hugh meedroeg, was van een werktuigelijke figuur, die onhandig pro beerde elk glas to bemachtigen, dat de meid bezig was van de tafel te ruimen. ,,'t Is een schandaal," mompeldo John, ,,'t is't is walgelijk! Mevrouw Fcn- ton," zei hij beleefd buigend voor haar gastvrijheid, „het spijt me, dat uw zoon m'n broer aangemoedigd heeft om mis bruik van uw goedheid te maken. Ik zal maatregelen nemen, om hier een eind aan te maken. Ik bied U mijn verontschuldi gingen aan, mevrouw Fenton, goeden avond." „Ik heb Aubrey altijd verwend," zeide zij. „En hij heeft altijd een bevlieging ge had voor gevaarlijk speelgoed, dat hij nooit goed leerde gebruiken. Nooit!" her- haaldo ze hartstochtelijk. Even kraakte de muffe suiker, die haar omgaf en kon John ccn blik slaan op haar vrouwelijke mcnschclijkheid, maar op het zelfde oogenblik was het confijtsel werke lijker dan ooit, en toen John haar hand losliet, nam hij bijna z'n zakdoek om de ldcvorighoid af te wrijven. „Zegt U eens, wat gaat U morgen nu eigenlijk doen?" vroeg Aubrey. „Dat doet or niet tóe,", bromde'John. Aangezien hij zelf evenmin als Aubrey wist, wat hij van plan was te doen, was het antwoord heel goed. Op het kruispunt tusschen Carlington Road en Hammersmith Road wachtte John op een taxi; ondcrtusschen hield hij een redevoering tegen de sterren in den misligen Londcnschen hemeL „Ik zal dozen avond nooit vergoten. Nee, nooit. Ik betwijfel 't ol een tooneel- schrijver ooit zoo iets meegemaakt heeft. Alle dieren van den aardbol bekeken, een lunch gehad, waar een jakhals van zou spuwen, twee verloren kinderen gezocht, 'n onderhoud gehad met 'n ezel van een broer; hem ruim dertig pond geleend, ecu lonkende hospita, bijna mo dood verveeld met oen majoor, een diner, dat me 'b ge voel gaf van langzaam levend begraven te worden, een glas van George z'n port, en als toppunt het bericht, dat m'n broer een Isandteekening vervalscht heeft. Hoe kan ik nu aan Jeanne d'Arc denken?! Nog zoo'n paar dagen cn ik zal niet meer in staat zijn ooit te denken of te schrijven hoewel, Goddank, de bioscoop is er nog altijd." Onder heb rijden naar Hampstead viel John in slaap en toen hij nog acht uur slaap in z'n eigen bed govocgd had bij de genoton rust in de taxi, werd bij den vol genden ochtend wakker met het voorne men de zaak met Stephen Crutchley in 't reine te brengen, Hugh uit z'n architec ten-loopbaan to halen, hem tot Kerstmis op Ambles to interneeren on hem in het nieuwe jaar naar Btitsch Honduras te zenden als mahoniehout-planter. Hij had aan boord van do Murmania kennis go- maakt met een mahoniehout-planter, die voor 't eerst na dertien jaar naar Enge land ging: die werkkring scheen dus wel bloeiend te zijn. Pas toen Jolin het kantoor van Stephen Orutchley in Staple Inn bereikt had, kwam hij tot de ontdekking, dat 't Zon dag was, hetgeen weer een vollen dag van nietsdoen cn spanning zou geven. Bijna wcnschto hij, dat hij weer met Bertram en Viola in do kerk was. Maar er was ccn lieflijk drocvigo atmosfeer op deze oude binnenplaats, waar 'n paar musschen klaag lijk eentonig in een overhangenden boom tjilpten en waarvan do takken naar een parelblauwe lucht uitstaken, terwijl eeni ge menschen zich op de banken verveelden en hun versleten laarzon bekeken. John bleef niet ongevoelig voor do antieke be koring van dit tooneeltje cn toen hij een leege bank zag, rustte hij uit in het schuchtere zonlicht. J I (Wordt vervolgd). 1

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3