Vierde Blad. mmE FAMILIE. Zaterdag 28 Mei 1927 ""^tënTweekoverzicht Toeo wij de vorige week in ons week overzicht schreven, dat „the flying fool" (van wien wij toen pas het bericht hadden ontvangen, dat hij van New York was ver trokken) een beter lot verdiende dan de verongelukte Fransche vliegers, zweefde de „Geest van St. Louis'' (zoo heette Lind berghs toestel) over de wateren cn vocht met sneeuwstormen en ijzel. Maar de jonge vlieger bleef de baas en vloog door, Vrij dagmorgen, Vrijdagmiddag, Vrijdagavond, den geiieelen nacht vloog hij, tierend op zijn hoogte-meter en op zijn magnetisch corn- pas, luisterend naar het regelmatig brom men van de motor, nu en dan wat water drinkend of happend in een banaan, waar van hij er eenigen had meegenomen. De Zaterdagmorgen vond hem nog steeds vliegende 's Middags zag hij een paar vis- schcrsbootenhij scheerde laag langs de masten der schepen en schreeuwde de ver baasde manschappen toe: „Ga ik zoo goed naar Ierland?" Maar de visschers waren dat op zee niet gewend en dachten: „De vent is gek"; ze zeiden evenwel niks en keken met open mond Lindbergh vloog door. bereikte de Jersche kust. Wat moet er omgegaan zijn ir z'n kop, toen hij wist, dat hij den Oceaan achter den rug had, dat de tocht voor 99 pet. geslaagd was. Want wat nu volgde, was slechts kinderspel Voor de tweede maal viel de avond en nog steeds vloog de vlieger, thans boven Franschen bodem. Hij vloog het eindpunt tegemoet. Toen volgde <le daling in den donkeren avond op le Bourget, tusschen de golvende menigte „Als de storm op den Oceaan zoo hevig was geweest als de storm van enthousias me op het vliegveld, zei Lindbergh, dan was ik er niet levend afgekomen." Gelukkig voor den vlieger, zag men een anderen Amerikaan voor hem aan. De ech te Lindbergh kon er aldus tusschen uitknij pen, de ongelukkige pseudo-Lindbergh kwam niet eerder vrij voordat z'n kleeren aan flarden waren gescheurd. Frankrijk was dol. Uitslapen mocht de vermoeide vlieger nauwelijks. Voor het gebouw van de Amerikaanscbe legatie, waar de vlieger van zijn tocht uitrustte, schreeuwde de meniïte. Nauwelijks was hij op. of daar begonnen de feestelijkheden: recepties, ont vangsten in officieele en niet-officieele ver gaderingen, felicitaties van alle hooge pie ten in Frankrijk, aanbieding van het Le gioen van Eer, lunch met de ministers, rondrit door Parijs, ontvangst op het Pa- rüsche stadhuis door den gemeenteraad enz. enz. De Vereenigde Staten waren na tuurlijk eveneens in hoera-slemming, de menschen dansten op straat, scholen kre gen vrijaf, kinderen kregen den naam Lindbergh als voornaam. De Amerikaan- fche zakenlieden zonden onmiddellijk tele grammen met aanbiedingen aan Lindbergh: zooveel duizend dollor, als u voor de film uw gezicht laat kieken; zooveel duizend dollar, als u een paar avondjes in mijn restaurant een paar woordjes zegt; zooveel duizeud dollar, als ik een nieuw sigaretten merk met uw portret mag invoeren enz. enz. Alles tezamen meer dan een millioen dollar. Nauwelijks 14 dagen geleden, kende nie mand Lindbergh, thans is hij de held van den dag en in één slag millionnair. Doe hem dat maar eens na. De economische conferentie. Nog een ander groot werk is deze week tot een goed einde gebracht, nl. de econo mische conferentie heeft na het aannemen van de sesoluties der commissies haar werk zaamheden beëindigd. De wereld is bij het vernemen van dit nieuws echter niet in geestdrift opgesprongen. Zij hebben de terugkeerendo gedelegeer den niet met gejuich aan de stations be groet. Integendeel hebben de lezers met voldofuv'nT "pconstfifecrd, dat er nu een eind kwam aan die vervelende lange ver slagen. 't Is toch maar kletskoek, zeggen de menschen. Zeker de conferentie kon geen besluiten nemen, zij vertegenwoordig de niet de regeeringen; maar vruchteloos was daarom haar arbeid niet: de conferen tie eindigde immers met de aanvaarding n oen reeks conclusies, waarin de regee ringen een handleiding vinden voor bet geen hun nu verder to doen staat om de moeilijkheden uit den weg te ruimen, die thans nog het economisch herstel van do wereld en in het bijzonder van het door den oorlog zoo zwaar geteisterde Europa in den weg staan. Na de mislukking van de besprekingen omtrent hot vraagstuk der ontwapening, is dit welslagen van dezo door den Volken bond bijeengeroepen conferentie een wel zeer verheugend feit, dat de aanhangers van do Volkenbondsgedachte met nieuwen moed zal sterken. Het is zeer zeker een feit van buitenge woon belang, dat de vertegenwoordigers van een zoo groot aantal landen, welke in hun personen zoo verschillende belangen en zoo onderscheidene politieke en econo mische richtingen vertegenwoordigden, het ten slotte bleken eens te zijn over de rich ting waarin de redding moet worden ge zocht uit do economische crisis waarin de wereld verkeert. Dat al deze economen, mannen van za ken, arbeidersleiders, die te Genève in vrije discussie, niet door regeeringsinstructies gebonden, bijeenkwamen, zich eenstemmig uitspraken ten gunste van tariefverlaging, van grootere handelsvrijheid, van vermin dering van bewapeningslasten, en vooral dat deze allen zich verklaarden tegen het economisch nationalisme, dat voor de eco nomische ontwikkeling der wereld zoo noodlottig is van buitengewoon belang. Het woord is thans aan de regeeringen, die de aanbevelingen van de te Genève bijeengekomen deskundigen in daden zul len moeten omzetten. Zelfs de grootste optimist zal niét durven gelooven, dat de uitspraken van Genève onmiddellijk van invloed zullen kunnen zijn op do houding van de machthebbers in de verschillende landen, wier economisch inzicht door po litieke overwegingen vaak volkomen wordt cverheerscht. De economische conclusies van Genève zullen dus eerst langzaam kunnen door werken en zeer terecht spoorde dan ook de voorzitter der conferentie, de heer Theunis, in zijn slotrede alle deelnemers der confe rentie, die aan de aanvaarding der conclu sies hadden medegewerkt, aan, om nu ook hun moreelen plicht te erkennen in eigen land en eigen kring de aanbevelingen der resoluties te propageeren en hare verwe zenlijking in de practijk to bevorderen. De Russen hebben op deze conferentie een vrij poover figuur geslagen Zij hebben hun stelsel uiteengezet en alle gedelegeer den hebben stilzwijgend toegeluisterd cn er maar niet verder over gediscussieerd Yan cenig belang was hun aanwezigheid niet Zij hebben voor oenige afwisseling gezorgd door een paar keer op te stuiven, maar het slot van alles was, dat zij héengingen met het gezegde: wij moeten niets van den Vol kenbond hébben en de conferentie is niets anders dan versterking van het kapitalis me l EngelandRusland. Do Rus sen kunnen gemakkelijk zeggen: wij willen niets met jullie te maken hebben. Er zijn blijken, dat andere landen integendeel niets met de Russen te maken willen hebben. De afkeer is dus op z'n minst gcuomen weder- keerig. Gisteren heeft de Britsche regeering officieel de diplomatieke en handelsbetrek kingen met de Sovjets opgezegd. In de no ta, welke het Britsche Ministerie van Bui- tenlandscho Zaken, aan den Russischcn zaakgelastigde Hosengoltz liet overhandi gen, werd gezegd dat Vrijdagmiddag le 12 uur de betrekkingen als opgeheven wer den begchouwd. Sinds gisteren dus is de Lreuk officieel, Dinsdag echter was de breuk reeds een feit, toen Baldwin in het Lagerhuis verslag uitbracht van de resul taten der huiszoeking in de gebouwen der Russische legatie. Uit deze en andore ge gevens concludeerde de premier, dat de Sovjets de handels delegatie (n. b. ingesteld om handelsbetrekkingen aan to knoopen, want de handel is in Rusland staatsmono polie) misbruikte voor spionnagc-doelein- den en als een basis voor haar propagan da, terwijl de Sovjet-regeering zich nog wel verbonden bad. om zulks na te laten „Diplomatieke betrekkingen, aldus Bald win, zijn, wanneer zij aldus opzettelijk en stelselmatig worden misbruikt, op zichzelf een gevaar voor den vrede en Zijner Majos- teits regeering heeft daarom besloten dat zij, tenzij het Huis er Donderdag zijn goedkeuring niet aan mocht hechten, een einde zal maken aan de handelsovereen komst, zal vragen do handelsdelegatie en de Sovjetmissio uit Londen terug te trek ken en de Britsche missie uit Moskou te rug te roepen." Het Lagerhuis bleek het in overgroote meerderheid met dat standpunt eens te zijn. Zoo is dan een einde gekomen aan En- gelands toenadering tot Rusland. Het begon in 1921 toen Lloyd George, de liberaal, de handelsovereenkomst met de Sovjets sloot. Toen de Labours aan bet bewind kwamen onder premierschap van Mac Donald werd Sovjet-Rusland de jure erkend, dat geschiedde op 1 Februari 1924, Kort daarop kwam de conservatieve re geering aan het bewind en deze heeft thans de door do vorige regeeringen geknoopte banden weer doorgesneden. Als men nu de balans opmaakt, blijkt liet, dat de Sovjefs de jure erkend zijn door: Frankrijk, Italië, Duitscbland, Oos tenrijk, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland, Estland, Letland, Litauen, Polen, Griekenland, Turkije, Perzië, Afghanistan, China. Japan, Uruguay en Mexico. De volgende landen hebben de Sovjets niet erkend: Vereenigde Staten. Neder land, België, Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Joegoslavië, Roemenië, Bulgarije, Zwit serland, Span ie, Portugal, Argentinië, Bra zilië, Chili, Siam, Liberia. Abessiniü, Engeland heeft zich thans weer bij deze iaatsten gevoegd. _ST AP9SMIEUW S GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 30 Mei 1927, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo Benoeming van twee leden van het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. 2o. Benoeming van een opzichter, chef der afdeeling bestratingen bij den dienst der Gemeentewerken, in den rang van hoofdopzichter 3o. Praeadvies op het verzoek van J. J. Valkenburg, om eervol ontslag als lee- raar aan het Gymnasium 4o Praeadvies op het verzoek van J. M. Vos Jzn., om eervol onts'ag als on derwijzer bij hot openbaar vervolgonder wijs. 5o. Praeadvies op het verzoek van J. Koelma, om eervol ontslag als opzichter bij net Bouw on Woningtoezicht. 6o. Voorstel tot verhuring van het per ceel Haarlemmertrekvaartweg No. 49. met tuin c.a., (Groenoord), aan J W_. Mante. 7o. Voorstel tot koste'ooze overneming in eigendom en onderhoud bij do gemeen te van.een strook grond, deel uitmakende van het perceel kad bekend gemeente Leiden, Sectie K No. 2222. 8o Voorstel tot verkoop van een ge deelte berm langs den Haarlemmertrek vaartweg onder de gemeente Noordwijkor- Iiout, Sectie B. N 811, ged., aan J. Warr merdam Pzn. 9o. Voorstel tot verkoop aan de ge meente Warmond van de woning met bij behorende schuur en grond gelegen to Warmond. Dorpstraat B,( No. 34. lOo. Praeadvies op het verzoek van do Leidsche Du:nwaler Maatschappij, om vergunning tot uitbreiding van den water- vang onder de gemeenten Katwijk en Was senaar llo. Voorstel tot wijziging van de be grooting, dienst 1927, van den Districts- Kouringsdieiist van Waren. 12o. Beantwoording van de interpellatie van den heer Knuttel inzake het niet ver- leenen van steun door het Burgerlijk Arm bestuur aan uilgetrokken arbeiders. 13o. Voorslei inzake nadere vaststel ling van het voorschot op de vergoeding voor 1927, bedoelde bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, aan de besturen vail verschillende bijzondere scholen. 14o. Voorste' tot het verleenen van een •vergoed:ng, krachtens art. 100 der Lager Onderwijswet 1920, over 1925, aan de be sturen van verschillende bijzondere scho len voor lager en uitgebreid lager onder wijs. 15o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden: a. ten behoeve van de kosten van aan sluiting van wijk I op de Centrale riolco- ring. b. ten behoeve van de kosten van ex ploitatie van het hoofdrioolgemaak in hot jaar 1927. 16o. Praeadvies op do motie van den heer van Stralen, inzake verbetering en verbreeding van den Haarlemmerweg. 17o. Nader praeadvies in zake het ma ken van een keerplaats op de Rijn en Schie kade. „Werkmanswoningen". Als bestuursleden voor de Ver. tot Be vordering ran den bouw van Werkmans woningen worden aanbevolen: (vacature- mr. Oosman) de hooren mr. Cosnian en mr. Donders; (vacaturc-dr. van Lidth de Jeu- de) de heeren mr. v. Deventer en mr. Rin kel. Benoeming Gemeentewerken. Voor de nieuwo betrekking van opzich ter, chef der afdeeling bestratingen, in don rang van hoofdopzichter, stellen B. en W. voor: lo. P. A. H. Knoben, to Roermond; 2o. B. J. Sanders te Rotterdam. Ontslag. B. cn W. stellon voor, op hun verzoek, eervol ontslag te verleenen aan de heeren: J. J. Valkenburg, leeraar aan het gymna sium, J. M. Vos Jzn., onderwijzer bij het openbaar vervolgonderwijs, en J. Koelma, opzichter bij het Bouw- en Woningtoe zicht. Verhuring „Groenoord". Nu de heer F. H. Verster is overleden hebben B. en W. gegadigden voor de.huur opgeroepen. Van dezo komt volgens hen het meest in aanmerking do heer J. M. Mante, 1ste luitenant der artillerie. In overeenstemming met het advies van do Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad nu in overweging het perceel Haarlemmertrekvaartweg No. 49, met tuin c.a. („Groenoord") voor den tijd van twee jaren, ingaande 1 Juli 1927, tegen een jaar- lijkschen huurprijs van f700.te verhuren aan J. M. Mante, alhier, met bepaling, dat de huur daarna geacht wordt telkens voor den tijd van drie maanden tegen denzelf den huurprijs to zijn verlengd, indien zij niet drie maanden voor het eindigen van den huurtermijn schriftelijk door een der partijen is opgezegd, zullende de huur in elk geval eindigen op 1 Juli 1939, zonder dat eenigo opzegging daartoe wordt vor- cischt. Verkoop grond. B. en W. stellen voor aan den heer J. Warmerdam Pzn. te Noordwijkerhout te verkoopen een gedeelto berm langs den Haarlemmertrckvaart ter grootte van on geveer 570 M2. tegen 1.10 per M2. Verkoop woning. B. en W. stellen voor, aan do gemeente Warmond te verkoopen de door den fitter aldaar bewoonde woning daar tonge- volgo van een veranderde wijze van gas- voorziening aldaar niot meer een gasfitter behoeft te zijn voor de som van 11.500 gld. De Rijn en Schiekade. De Raad heeft op 30 Aug. 1926 met 13 tegen 12 stemmeh een motie aangenomen van den heer T. Groencvcld, waarbij B. cn W. werden uitgenoodigd de noodige maatregelen te nemen, teneinde te berei ken, dat op ongeveer het midden van den Rijn- en Schiekade een keerplaats voor voertuigen wordt gemaakt. B. en W. heb ben thans doen nagaan, op welke wijze aan dit besluit uitvoering zou kunnen worden gegeven. In de eerste plaats hebben B. cn W. daartoe laten onderzoeken, in hoeverre voor de gemeente ongeveer in het midden der Rijn- en Schiekadp de beschikking was te verkrijgen over eenigo naast elkaar gelegen voortuintjes. Dit bleek alleen het geval met de tuintjes Nis 49 en 50 en dan nog slechts tot oen diepte van 2 M. uit den gevel. B. en W. meenden na overweging van verscheidene mogelijkheden, dat aldus niet do gewenschto keerplaats zou zijn to ver krijgen. Mocht de Raad, in afwijking van het bekend advies, van mecning blijven, dat hot noodzakelijk is tot het maken van een keerplaats ongeveer in het midden van de Riin- en Schiekade over te gaan, dan geven B.%n W. in overweging te De sluiten: a. tot aankoop van hot porccel Rijn- en Schiekade No. 68 met bijbehoorende zui delijke sloothelft, groot pl.b. 363 M2., voor de som van f7000.beenevens do kosten van overdracht; b. tot kostelooze overneming in eigen dom bij de gemeente van de noordelijke sloothelft; o. tot vaststelling van een begrootings- staat, groot f8000.teneinde tot den sub a cn b bedoelden aankoop en overne ming en tot den aanleg van een keer plaats voor voertuigen aldaar te kunnen overgaan. Het pand zou na aankoop verhuurd kun nen worden, doch slechts tegen een prijs ver beneden do waarde van den aankoop. Kosten Bijzonder Onderwijs. Eenigo schoolbesturen hebben aan B. en W. van Leiden de wensch to kennen gogeven, dat als grondslag voor de bere kening van het voorschot op de oxploita; tievorgoeding voor het jaar 1927, in plaals van de uitgaven volgens de gemeente-re kening 1925, alsnog worden genomen do uitgaven volgens do laatst gesloten ge meente-rekening, i. c. over 1923, waardoor, althans voor hot gewoon lager onderwijs, aanspraak op een lioogcr voorschot zou kunnen vorden gemaakt. Daar noch B. en W. noch bij de overige besturen hiertegen bezwaar bestaat stellen B. en W. voor, het voorschot op de vergoeding voor het jaar 1927, bedoeld bij artikel 101 der Lager On derwijswet 1920, uit to keeren aan de be sturen der bijzondere scholen, aanvanke lijk vastgesteld op f 83.686, nader vast to stellen tot een totaal bedrag van f91.465. Eenige besturen van in Leiden geves tigde bijzondere scholen voor lager onder wijs hebben aanvragen ingediend om ver goeding van de jaarwedden van aan hun scholen verbonden boventallige leerkrach ten over het jaar 1025. Aan alle ingekomen aanviagcis op tón na (school Hooglandsche Korkgracht) kan, aldus B. en W., de gedeclareerde vergoe ding worden uitgekeerd. Op grond van een en ander geven li. en W. den raad in overweging, aan de betref fende schoolbesturen een vergoeding krachtens artikel 100 der L. O. wet 1920 toe te Btr-.n tot een totaal bedrag van fo. Oe O^itrale rioleerimj B en NV. stellen voor f 68.000 te hum.er beschikking te stollen voor do aansluiting van wijk I op do centraio riolcering. Do verbetering van den Haarlemmerweg. Bij de behandeling van de bogrooting voor 1926 werd door den heer J. J. van Stralen een motio ingediend, waarbij do Raad werd uitgenoodigd zich, mede uit workverruiming3oogpunt, uit te spreken voor con verbetering cn vcrbrcoding van don Haarlemmerweg, gepaard gaande zoo mogelijk met het doen vorvallcn van de voortuinen en het dempen van de slooten. Dozo motie werd om praeadvies in han den van B. en W. gesteld. B. on W. wijzen nu op do grootc kosten, welko een verbetering zou cischen. Doch, afgezien daarvan, geven B. en W. in over weging, voorshands geen verder gevolg te geven en de kwestie van do verbetering en do verbrccding van den Haarlemmerweg voorloopig te laten rusten, totdat zij te zijner tijd als een onderdeel van het vraagstuk der toegangswegen naar bet nieuwo marktterrein opnieuw overwogen en tot een definitieve onlonsing kan wor den gebracht JJfiT DE OStfiGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Boerenleenbank. Gisteravond kwamen do leden der Boerenleenbank in logement „De Roskam" in jaarvergadering bijeen. Do heer P. J. Aarts, kassier, bracht hot financieel verslag uit, waarvan wij het voornaamste hier laten volgen: Spaargelden: Het saldo te goed van de inleggers was op 1 Jan. ƒ71043.11. Gedu rende heL jaar is ingelegd f 62979.83. Ge durende het jaar i3 teruggehaald ƒ31104 47 Het saldo tegoed was op 31 Dec. ƒ102918 47 Voorschotten: Het saldo schuld van do voorschotnemers was op 1 Januari 36877.08 Gedurendo het jaar is tcrug- betaa'd f 2395 Nieuwo voorschotten zijn FEUILLETON. Rook n door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. was een van de redenen, waarom we hem als proefkonijn namen daarom, ook gedeeltelijk, omdat ik een oud chèquc- boek yan hom vond. Hij is vi weet je, die Steef, vreeselijk do verstrooide architect en zoo voort, of schoon hij niet vergeet goed te rekenen, rouwens zooveel menschen hebben moe- en betalen voor zijn naam, dat het 'n goeie los voor hem is, om 't nu eens zelf to moeten doen." „Weet mevrouw Fenton hier al iets n?l vroeg John. ..Weluce," antwoordde Aubrey haastig, van m"8-' v,r0U^en hebben geen verstand geld, ig niefc zoo En de ouwe vrouw j ®'^der van do slechtheid dor wo- j "an de meeste vrouwen. Mijn va- Was altijd nogal gesloten, begrijpt ,,Z°ot r,cj Jq]^ ^nou -jc jent i n zo,on °°k wel erg gesloten zal verval,eer'anS* Maar een handteekening li^kp cnNee, dat is bar - ongeloof- aari n'e'. 0vcr °hnnie," drong Hugh dat iii ;r tok heolemaal niet, nu i i11611 'Jent- Niemand weet Jets zekorV r-1 iemand weet nog niets £r e°rS° wcet niets- ™ct Steef vr.™ r?uw Fenton weet niets. En yennoedt alleen nog maar." „Hoe weet je, dat hij z'n vermoedens heeft?" vroeg John. „Ja, dat is een stuk van de geschiedenis, hé Aubrey?" zei Hugh zich tot zijn1 mede plichtige wendende, die wijs knikte. „Die ik zeker van a tot z behoor to ver tellen, hé, Aubrey?" ging hij voort. „Tk geloof, dat je broer er belang in zou stellen ik bedoel, afgescheiden van het feit, dat hij jo broer, is, geloof ik dat 't hem als tooneelschrijver zal interessee ren," stemde Aubrey in. „Nog een rondje dan," riep Hugh opge wekt. „Daar is een leege leunstoel bij den haard," wees Aubrey aan John. „Dank U," zei John stijfjes, „ik denk niet, dat een gemakkelijke leunstoel mijn gevoelens zullen verzachten. Begin nu," beval Hugb. „Begin en maak bet is 's he melsnaam kort, dan kan ik dit huis ver laten en in de eenzaamheid nadenken over wat mij te doen staat." „Zal ik je eens wat zeggen, Johnnie?" zei Hugh, terwijl hij zijn hals uitrekto en z'n broer op eens nieuwsgierig gadesloeg, „je bent zelf bezig te dramatiseeren. Het zal wel onvermijdelijk zijn, maar ilc wou toch, dat jo 't liet. Ik krijg 'b zelfde ver legen gevoel, als wanneer ik naar een vrouw luister, die verzen voordraagt. Je bent veel le subjectief. Dat is de vloek van alle romantische tooneelsclirijvers. Jc moet een objectief standpunt trachten in te nemen. Ik ben op. Aubrey is op. Me vrouw Fenton cn Stephen Crutcblcy staan als 't ware in de coulissen, 't Is best mo gelijk, dat de politie daar ook staat te wachten. Kom Johnnie, neem nu een ob jectief standpunt in. Met Rousseau hield het subjectieve op." „Loop naar de maan met je brutaliteit," stotterde John. „Zeker, dat is heel wat beter dan te zeggen, dat jo in do eenzaamheid wilt na denken, over wat je te doen staat," keur de Hugh good. „Maar loop nu niet weg, denkende, dat ik je niidig wil maken. Dat w'il ik nietl Ik heb alle reden om je ro- mant.ischen kant aan te moedigen, want ten slotte zal juist je romantische kant sidderen, wanneer je je jongste broer voor 't gerecht ziet. Eigenlijk reken ik op je ro mantische gevoelens. Tegelijkertijd wil ik niet, dat je 't er te dik oplegt. Ik zal je in de gelegenheid stellen edelmoedig te zijn cn zoo meer. Ik gun je je vanzelfspre kend verdriet enzoovoorts enzoovoorts. Maar probeer nou ook mijn zienswijze te begrijpen, evengoed als de jouwe. Als jo in do eenzaamheid wilt nadenken over wat jo te doen staat, steek dan een lekkere sigaar op, steun jo voeten op den schoor steenmantel, tenzij je ouwejufferachtig bent geworden cn angstig om de meubels niet te krassen cn clan aai je je chèquc- bcclc, dat waarschijnlijk lijdt aan verve ling. Dat 's goed gezegd, hé Aubrey?" „Verduiveld goed," gaf do medeplichti ge toe. „Maar hoor eens, Hugh, nu voor den draad er mee; de oude vrouw heeft cr 't land aan, als de meid zoo lang moet wachten met 't afnemen en ik geloof, dat jo broer verlangend is, Jict verhaal te hoo ren. Steek dus van wal, kerel." Hugh keek gekrenkt, da.t de fijne scha- kecringen van z'n redevoering zoo weinig bijval ontvingen, maar toen hij bemerkte, dat John nog gokrenkter keek, omdat men hem liet wachten, haastte hij zich te be ginnen, zonder verder op den stijl te zin spelen. „Zie je, Johnnie, ik heb altijd pech ge had." John maakte oen ongeduldig gebaar, maar Hugh hief z'n hand kalmeerend op. „Ik wcet wel, dat er niets is, dat ge lukkige menschen boozer maakt dan wan neer ongelukkige menschen de rechten van hun ongeluk opeischcn. Ik geef graag toe, dat ik luier ben dan jij. Maar weet wel, dat energie een gave is, geen ver dienste. En ik ben moe geboren. De eer ste slag, die mij trof, was toen de ouwe heer stierf. Weet jo nog, hoe hij me altijd als 'n soort wonderkind beschouwde? Dat was ik ook, van zijn standpunt gezien, want hij was over de zestig, toen ik ge boren werd cn hij kon me aankijken, net als sommige menschen kijken naar do zil veren bekers, die zij op wedstrijden ge wonnen hebben. Maar toen hij stierf, stierven met hem al do voordeelcn van den benjamin te zijn, en ik besefte, dat ik een lastpost was. Ik geef ook graag toe, dat ik een last was, maarwat doet 't er toe, oude koeien uit de sloot te halen. ilc geef eveneens graag toe, dat jo me al tijd uiterst fatsoenlijk behandeld hebt en dat ik me altijd beestachtig gedragen heb. Ik geef ook toe, dat mijn smaak bo ven het bereik van m'n beurs lag, dat ik van wijntjo en trijntje hield of om het netter uit te drukken van whisky en kellnerinncn. Zoo is het. En wat geeft dat allemaal? Je ziet, dat ik me niet wil recht vaardigen. Nog 'n glas port? Nee, nou ik welik herhaal, ik ben niet van plan me zelf te rechtvaardigen, zelfs al kon ik 't niet, hetgeen ik wel kan, maar in vino voritas, hetgeen je me zult toegeven dat Latijn is. Latijn, zoi ik. Juist. Waar was ik ook weer?" „Hngh, ouwe jongen, hou jo Laai," spoor de z'n vriend hem zenuwachtig aan. „Vooruit," zei John, die zichtbaar tril- do van verontwaardiging. „Ga door met jo verhaal, zoolang jo nog kunt. Ik wil m'n tijd niet verknoeien door te luisteren naar de wartaalontboezemhuren van oen dronkaard." Hugh's oogen zagen glazig als een be vroren plas, maar hij fronste zijn wenk brauwen en keek z'n broer doordringend aan. „Probeer maar niet mij literair in den hoek te dringen, Johnnie. Je kunt 't lang ste woord uit het woordenboek opdiepen, ik ken er een dat nog langer is. Metempsy chosis. 1) Hoor je dat? Ik geef toe, dat ik 't niet prettig vind het te moeten zeggen, maar vind maar een iemand anders, die dat kan zeggen na George z'n port. Me tempsychosis! En 't is geen ziekte. Nee, nee, nee, geloof nou maar niet, dat 't een ziekte is. Hcelemaal niot. 't Is een Gods dienst. En drie jaar lang heb ik 'n derge lijk kostelijk verstand verspild op een ar chitectenbureau. Denk je Boms dat Steef hooren wil van metempsyhosis dat is de derde keer, dat ik 't or uitbreng na tuurlijk niet. Stephen Crutchley is een Hun, 'n barbaar. Ik ben een Griek. Dat is 't hem. Heb ik gelijk of niet Aubrey?" „Jo hebt gelijk, kerel, maar kom nu ter zake." 1) Zielsverhuizing. (Vert.) (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7