ZATERDAG 28 MEI 1927 18e Jaargang. No. 5578 S)e Zeidóohz©ou/tom£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl) vooruitbetaling i .jdec 19 cent pel week 12.SO per kwartaal. I, om, Agenten 20 cent pel week 12.60 per kwartaal, Leo pe. pee' 1 2,95 PeI Wartaal. f 2.60 per kwartaaL Kanco per post 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver- P baar tegeD betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor oitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen il. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentlën 30 cent per rege£ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. s Kleine adverlentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop eu verkoop 10.50. Uil nummer bestaai uil vijl bladen, waaronder iel Ongezonde Bijbelverklaring. In tegenstelling met de farizeërs, die er „p stonden om op de markt plechtstatig begroot cn met den eerenaam van rabbi gehuldigd te worden, en die in trotscke zelfverheffing overal de eersten wilden zijn, waarschuwt de Verlosser Zijne leer lingen: „Maar gij, laat u niet rabbi noe men, want één is nu Meester en gij allen zijt 'broeders, en wilt ook op aarde nie- id uwe vader noemen, want één is Vader, die in de hemel is; laat u ook niet meester noemen, want één is uw Meester, Christus. Dio onder u de grootste is zal uw dienaar zijn. Maar al die zich verheft, zal vernederd, en die zich verne dert-, zal verheven worden". In het vroeger al eens besproken vlug schrift van een Leidschen predikant wordt in dezen tekst achter „wilt ook op aarde niemand uwen Vader noemen" tusschen haakjes ingevoegd „vergelijk Papa, Paus". En zonder meer volgt dan aan het einde triomfantelijk: „Vergelijk nu eens daar mee de geheele verzameling der pausen, kardinalen, aartsbisschoppen, dekens en wat niet meer". Wat waarde heeft zulk een bijbeltoe lichting 1 Van redeneering en bewijsvoe ring is hier schijn nog schaduw. Het lijkt wel een goocheltoer. Doodeenvoudig wor den hier maar even de dragers van heb gezag in de Kerk ingedeeld bij de fari zeërs, zooals een vorige keer de biddende roomschen bij de heidenen. Hier past, wat onze schriftgeleerde ten onrechte vroeger zeide, dat dit „een krachteloos maken van 's Heeren Woord door menschelijke ver betering" genoemd moet worden. Dat het verbod om iemand rabbi of va der te noemen niet streng letterlijk mag worden verstaan, is overduidelijk. Anders toch mocht geen kind zijnen vader en geen leerling zijnen meester met dien naam eeren. Dan ware stellig ook „domi nee" uit den booze en mocht niemand zich bij dien naam (dominee van dominus, beer) laten betitelen. Hoe dikwijls toch in de H. Schrift, bijv. in de Levitische wet geving, zegt God nadrukkelijk: Ego Do- minus, Ik ben de Heer, niet zelden met de bijvoeging, zie Deut. IV 39, „en er is geen ander" te weten geen andere heer of dominus. Maar hoe dwaas wijsneuzig dan ons te willen beduiden, dat we ver keerd doen met den Paus Papa of vader to noemen! Alleszins verstandiger ware hiér de roomsche verklaring van heel den tekst aanvaard, te weten, dat de Heiland de apostelen waarschuwt om het .hun toever trouwde gezag met nederigheid en zacht moedigheid uit to oefenen. In die verkla ring wordt echter alleen aanleiding ge vonden om tamelijk heftig uit to roepen: „Als dat zoo is dan schaffe de roomsche Kerk al die prachttitels af en gehoorzame aan Jesus' Woord." Wat zou wel de zin, do eigenlijk© be doeling zijn van dat forsche commando? Die zoogenaamde prachttitels zijn de juiste benamingen om do dragers van het gezag aan te wijzen; daarbij zijn zij oeuwenoud en door een meer dan duizend- jarig gebruik gekeurd en geheiligd. Ver moedelijk betreft dan die wensch in ge biedenden vorm paus en bisschoppen zelf, de aartsherders van Christus' kudde. IJdele wensch, strijdig met den wil van don Stichter der Kerk, die aan Zijne apos telen en hunne opvolgers het drievoudig ambt, het leeraarsambt, priesterambt en herdersambt toevertrouwde. Zooa-ls de apostel Paulus in den eersten Corinthen- brief zoo duidelijk aantoont, zijn wel alle geloovigen gelijkelijk leden dor Kerk, niaar is daar verdeeling van bedieningen en een rangorde door God zelf ingesteld, 18 daar door God gegeven regeerings- jaacht en door God bevolen gehoorzaam heid. Hoe die heilige rangorde, de hiërarchie, de Kerk als een wel toegerust leger in slagorde onoverwinnelijk maakt, Haar in staat stelt hare hart en nieren doordrin gende heerschappij over millioenen zielen au te oefenen en Haar verheft om als de s ad op den berg, eenig in heerlijkheid, oor allen gekend to worden, leert de we tsgeschiedenis. Te dezer zake zegt onze bekeerling en ?C; ..^verklaarder mr. S. Lipman: Ook in e ri]k van Christus op aarde zijn er die .cn die gehoorzamen. Het gebouw u Christus moet door schoonheid uit- 7nn^Cn' en k°e kan er schoonheid zijn De T*r i°^e' .k°6 orde zonder gezag? tan 13 Hchaarn van Christus; hoe van ?r,cen^eid zijn in een lichaam, waar- wil l 1 ld naar eigen begrip en eigen zich zelf bestuurt? een ^-10,1 geeft het protestantisme nduidehjk antwoord. Zonder de hierar- dintr Tn a° ecn Hi ontbin- Noe hiërarchie is haro kracht. ■weninK "w kleine opmerking. In den dat al die prachttitels der room sche Kerk maar moesten verdwijnen, kan de angstvallige vrees schuilen, dat de waarlijk hooge verheffing door God van onze geestelijke overheid schade zal doen aan de beoefening der voor allen zoo noodzakelijke deugd der christelijke nede righeid. Ter geruststelling zij er aan her innerd, dat Christus' woord: „Dio onder u de grootste is, zal uw dienaar zijn", in Zijne Kerk geen ijdel woord is, dat veron achtzaamd mag worden. En het heeft ze ker zijn boteekenis, dat de gewichtigste en plechtigste pauselijke stukken, de pau selijke bullen, altijd beginnen met den naam van den regeerenden Paus, waar achter „Servus servorum Dei" „dienaar der dienaren Gods". P. L. DESSENS. BUITENLAND Volkenbond Internat. Arbeidsconferentie. Moeilijke taak van Mgr. Nolens. Nauwelijks is de eerste internationale conferentie achter den rug of de andere begint weer. Thans vergadert weer de internat, arbeidsconferentie. Op aandrin gen van de conferentieleiding heeft mgr. Nolens zich bereid verklaard de benoe ming tot voorzitter der commissie inzake de vrijheid van vereeniging te aanvaar den. In deze commissie zijn groote meenings- verschillen tusschen den Italiaanschen regeeringsvertegenwoordiger en de gehee le arbeidersgroep te verwachten, waarbij van de takt van den voozitler veel kan af hangen, of de discussies binnen redelijke grenzen blijven. Teekenend voor de verwachting inzake het moeilijk verloop der debatten in deze commissie is n.l. dat behalve Italië zelf geen enkele regeering der groote mogend heden in deze commissie lieeft willen zit ting nemen Duitschland, Engeland, Frankrijk en Japan zien alle blijkbaar ertegen op reeds in de commissie partij te moeten kiezen tusschen het standpunt der Italiaansche regeering en dat der arbeidersgroep. Behalve twaalf werkgevers en twaalf arbeidersvertegenwoordiger zitten in de ze commissie de regeeringsvertegenwoor- digers van Zuid-Afrika,, Brazilië, Cana da,. Griekenland, Hongarije, Italië, Let land. Nederland, Portugal, Roemenië, Tsjecho-Slowakië en Zweden. In dezelfde commissie zit Serrarens als vertegenwoordiger der Nederlandsche ar beiders Als blijk van het aanzien, dat ook Serrarens hier geniet, moge vermeld wor- •den, dat de overivens geheel uit vertegen woordigers der socialistische vakvereeni- gingen bestaande arbeidersgroep onzen leider der Christelijke vakvereenigingsbe- weging het secretarisschap der arbeiders groep in deze commissie heeft toever trouwd. Do Nedelandsche regeering heeft voorts zitting gekregen in de commissie voor ziekteverzekering en minimumloonen in de slecht georganiseerde industrieën, terwijl de Nederlandsche werkgeversvertegen woordiger Regout lid werd van de commis sies voor do minimumloonen en de ziekte verzekering alsmede de reg'ementsherzie- ning en van de commissie inzake het toe zicht op de naleving der geratificeerde conventies. De Nederlandsche arbeiders zijn verte genwoordigd door Serrarens in de com missie voor de vrijheid van vereeniging,' door Amelink in de commissie der mini mumloonen en door Kupers in de com missie voor de ziekteverzekering. België De Rerum Novarum-herdenking. Een luisterrijke viering. Gisteren heeft in geheel België de plech tige viering p'aats gehad van de 36e ver jaring van het in de wereld zenden der beroemde encycliek „Rerum Novarum". Te Brussel werd door den Hoogeerw. deken van Groot-Brussel een plechtig Lof opgedragen in tegenwoordigheid van hon derden Katholieke arbeiders met hun so ciale leiders aan het hoofd. De eerwaarde heer Cardijn, geeste'ijk adviseur van de Katholieke sociale werken hield een gelegenheidspreek in het Fransch en in het Vlaamsch. Daarna trokken ruim driehonderd Ka tholieke arbeidersverenigingen van Brus sel en omgeving door de stad op naar de middeleeuwsclie Groote Markt, waar een meeting in de open lucht werd gehouden en sociale leiders in de twee landstalen de hoofdtrekken van de encycliek bespraken. Teneinde iedereen in de ge'egenheid te stellen deze redevoeringen te hooren, wa ren er verschillende luidsprekers aange bracht. De Groote Markt met deze duizenden ar beiders met hun honderden gildevaandels, deed op dat oogenblik denken aan .de groote vo'ksvergaderingen, die daar hon derden jaren geleden door de oude Vlaam- sche gilden werden gehouden. Ook in veel andere steden des lands werd in de straten op pacifieke wijze ge demonstreerd. Engeland DE BREUK MET RUSLAND. De relaties sinds gisteren verbroken. Binnen 10 dagen eruit. Zooals wij gisteren in een deel onzer oplage nog konden melden, beeft do Brit- sche minister van Buitenlandsche Zaken, sir Austen Chamberlain, den Russischen zaakgelastigde een nota doen overhandi gen, waarin wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering de betrekkingen met Sovjet-Rusland hedenmiddag om 12 uur verbreekt. Verder deelt de Britsche regee ring mede, dat zij de leden der Russische legatie en van de Arcos 10 dagen gelegen heid geeft, het land te verlaten. Zij dio na dien nog in Engeland zijn, zullen worden De Britsche vertegenwoordigers te Mos kou zijn tegelijkertijd teruggeroepen. Een Russisch verweer. „Onbeteekenende voor wendsel s". De Russische zaakgelastigde te Londen Rosengoltz heeft in antwoord op de ver klaring van Baldwin zijn verbazing en te leurstelling erover uitgesproken, dat een zoo gewichtig besluit als het opzeggen der handelsovereenkomst en het afbreken der diplomatieke betrekkingen, op zulke „onbe- teekenendo voorwendsels" is genomen en dat zulke „twijfelachtige argumenten" aan gevoerd zijn om dit besluit te rechtvaardi gen. Twee conclusies trekt de zaakgelastigde uit Baldwin's verklaring; ten eerste, dat het vermiste Engelsche staatsstuk niet is ge vonden, doch dat evenmin een schijn van bewijs is gevonden, dat dit document ooit in het Sovjethuis terecht is gekomen of in handen is geweest van een der employés; ten tweede, dat er geen schijn van bewijs voor is, dat de handelsdelegatie of de Ar cos of een barer employés betrokken is ge weest bij militaire spionnage of werk van dergelijken aard. De breuk beieekent geen oorlog. In een te Londen gehouden rede over de Britsch-Russische betrekkingen, zeide de premier Baldwin, dat het oogenblik geko men was op paal en perk te stellen aan de inmenging in Britsche aangelegenheden. Wij hebben dezen maatregel alleen geno men, zeide hij, omdat de inmenging van Moskou in onze binnenlandsche aangele genheden voor ons onduldbaar is en om dat het ons gebleken is, dat de agenten van Moskou in de geheele wereld onvriendelij ke en zelfs vijandelijke handelingen jegens ons plegen, Ik wensch categorisch te ver klaren, ging de premier voort, dat deze breuk geen oorlog tegen Rusland beteekent. Zij beteekent slechts, dat wij niet voorne mens zijn politieke betrekkingen van wel ken aard ook met Moskou te blijven onder houden, doch wij wenschen den wettigen handel tusschen beide landen zeer zeker te doen voortduren. Zuid-Afrika zal nog geen stappen doen. Sprekende over de breuk tusschen Enge land en Rusland, zeide de premier van Zuid-Afrika in het parlement, dat de regee ring van de Unie in deze kwestie voor het oogenblik niet voornemens is eenigen stap te doen. Tsjecho-Slowakije Masaryk herkozen. Bij de gisteren gehouden presidentsver kiezingen werd Masaryk met 27 i stemmen als staatspresident van Tsjechoslowakije herkozen. Do communistische candidaat Sturc kreeg 54 stemmen; 104 stemmen wer den blanco afgegeven. Italië. Groote rede van Mussoiini. Ter gelegenheid van de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken heeft Mussolini Donderdag in de Italiaan sche Kamer een groote redevoering gehou den. Allereerst ging Mussolini op het gezond heidsvraagstuk in, dat z.i. in den staat de voornaamste plaats moet innemen. Voo* bepaalde ziekten valt een toeneming van het aantal gevallen te constateeren. Met cij fers toont Mussolini aan, dat de tuberculo se vooral in Venetië en de malaria op Sar dinië nog steeds veel slachtoffers maken. Spreker legt vervolgens de rol uit, die de mocderschaps- en kinderzorg in Italië speelt. Wellicht dat t.z.t. aan de vrijgezel lenbelasting een belasting op kinderlooze huwelijken zal worden toegevoegd. Do op brengst uit de vrijgezellenbelasting be draagt 40 a 50 millioen lire. In hot tweede deel zijner rede behandelde Mussolini de administratieve indeeling der nieuwo gewesten. Wat de Brenner-grens betreft, zei Mus solini dat zelfs indien in het gebied van de boven-Adige honderdduizenden Duitschers zouden wonden, deze grens nog heilig en onaantastbaar zou zijn. Met betrekking tot de Italiaansch-Fran- eche grens verklaart Mussolini, dat zich in dat grensgebied slechts 900 zwarthemden bevinden, die geen andere taak hebben dan zich te bemoeien met de slechte Italianen, die willen uitwijken en met de slechte Ita lianen, die trachten het land binnen te komen. Komende tot de binnenlandsche politiek somt spreker dan de maatregelen op, dio hij tegen de tegenstanders van zijn régime heeft genomen. Een aantal misdadige elementen is ver bannen, in totaal 1527 personen. Wat die politieke agitators betreft, hiervan zijn 698 geinterneerd. Met betrekking tot de buitenlandsche po litiek verklaart spreker, dat hij naar Locar no is gegaan, om een diplomatieke actie van fundamenteele beteekenis te voltooien. Frankrijk en Duitschland hebben zich ver plicht elkaar in de toekomst niet aan te vollen. Twee gendarmes, Engeland en Ita lië, staan ter zijde, om op te letten, dat do overeenkomst niet geschonden wordt. To Locarno heeft men ook „den geest van Lo carno" uitgevonden. Thans, twee jaar la ter, wapenen de mogendheden zich te wa ter en te land. Het fascistisch Italië zal al zijn strijdkrachten te land, te water en in de lucht, gereed houden. Wij moeten ons kunnen wapenen, wij moeten onze marine kunnen reorganiseeren en onze vliegtuigen moeten zóó talrijk zijn, dat zij de lucht ver duisteren. Roemenië. Mobiliseert Roemenië? Uit Boekarest wordt gemeld, dat de laatste dagen in Roemenië gedeeltelijk gemobiliseerd wordt. Er moeten verschil lende lichtingen reservisten opgeroepen zijn; de verbreking der Engelsch-Russi- sche betrekkingen heeft onrust teweeg gebracht. Litauen. Zal Litauen Engelands voorbeeld volgen? Uit Kowno wordt aan het „Neues Wie ner Tageblatt" gemeld: In Litausche politieke kringen heeft het verbreken der Engelsch-Russische betrek kingen diepen indruk gemaakt. Het toe nemend communistisch gevaar heeft de pro-Engelscho stemming in Litauen, die door de regeering wordt gesteund, krach tig aangewakkerd. Het is dan ook niet uitgesloten, dat Litauen soortgelijke maatregelen als Engeland neemt. China. De burgeroorlog. Een zware tegenslag der Z ij d e 1 ij ke n? „United Press" meldt uit Hankau, dat onbevestigde berichten uit Engelsche bron zeggen, dat do Zuidelijken een ernstigen tegenslag aan het Honan-front hebben geleden. Zij zouden zware verliezen heb- oen geleden; vrijwel het geheele 8e leger corps zou vernietigd zijn. felNt^ENLAND. ALG. R. K. AMBTENAARSVEREEN. Het congres te Amsterdam. Gistermorgen is do jaarvergadering van de A. B. K. A., welke gedurende drie da- geü te Amsterdam wordt gehouden, in Parkzicht geopend. Nadat do voorzitter, de heer J. H. A. L. von Prijtag Drabbe, de bijeenkomst met gebed bad geopend, sprak do vice-voor- zitter van de afd. Amsterdam het wel komstwoord uit. In zijn jaarverslag gewaagde do secre taris, de heer L. J. Lintjens, met leedwe zen, dat er in het afgeloopen jaar niets is tot stand gekomen, waardoor het den ambtenaren aangedane onrecht kon wor den hersteld. De aanneming van de motie-Bulten is een zeer belangrijk feit, waarvan de be teekenis niet mag worden onderschat, al tracht men van andere zijde de waarde van dit feit te verkleinen. De actie betreffende de classificatie der gemeenten had, ondanks de krachtige hulp van het Kamerlid Moller, eveneens weinig succes. Het laat zich aanzien, dat de strijd voor dë afschaffing der classifi catie niet alleen zwaar doch ook langdurig zal zijn. Het program der Vereeniging bevat ook de regeling van de rechtspositie der amb tenaren. Dat dit punt van actie is blij ven rusten is hoofdzakelijk te wijten aan do heerschende opvattingen van hen, die de rechtspositie te regelen hebben. Het ledental, dat op 1 Januari van het vorig jaar 3399 bedroeg, verminderde in den loop van het jaar met 70. Verschillen de leden van de groep „St. Mattheus", zeg den hun lidmaatschap op naar aanleiding van het bestaande geschil tusschen die groep en het hoofdbestuur. Zij hebben echter het voornemen te kennen gegeven, om, zoodra dit geschil is opgelost, weer tot de vereeniging toe te treden. Vervolgens was aan de orde de bespre king van het bestuursbeleid. Na zeer uitvoerige discussies over het beleid van de redactie van het vereeni- HET VOORNAAMSTE NBEUWS BUITENLAND. Gistermiddag 12 uur zijn officieel de di plomatieke- en handelsbetrekkingen tus schen Engeland eu Sovjet-Rusland verbro ken. De Russische zaagelastigde spreekt van „onbeteekenende voorwendsels". Volgens Baldwin beteekent de breuk geen oorlog. Rede van Mussolini. Groote brand in Rusland. 250 boerde rijen verbrand. (Buitenl. Berichten, 2do blad). BINNENLAND. Rijswijk en Voorburg blijven zelfstandige gemeenten. (2de blad). Wenschen van den Ned. R.-K. Midden standsbond. (2de blad). ARTIKELEN EN BESCHOUWINGEN. Over Ongezonde Bijbelverklaring door Deken P. L. Dessens. (1ste blad). Nog eens: de verkiezing voor den Leid schen gemeenteraad. (2de blad). Een slot-artikel over Heinrich van Vel- deke. (3de blad). Ajo over het nieuwe politie-bureau. (3de blad). gingaorgaan, werden de aftredende hoofd bestuursleden de heeren J. L. P. Heijt- veldt, mr. P. J. M. Kallen, A. O. F. Conijn C. J. M. Vocking en P. J. J. Nuycns, bij acclamatie herkozen. In behandeling kwam een voorstel van het hoofdbestuur om de maandelijksche afdracht van de afdeelingcn aan 't hoofd bestuur te bepalen op f 0.60 per lid en per maand. Het bestuursvoorstel verwierf in do ver gadering bijna algemeene goedkeuring. Enkele afgevaardigden meenden echter dat de contributieregeling een progres sieve heffing moest worden, daar ander» de laagst bezoldigden en volontairs U hooge contributie moeten betalen. In zijn praeadvies betoogde het hoofdbestuur, dat de afdeelingen desgewenscht zelf voor progressie kunnen zorgen en dat do af dracht aan het hoofdbestuur mot eonigo progressie geen rekening houdt. Het hoofdbestuur had zich bereid verklaard in de toelichting van zijn voorstel, om desnoods 10 procent van de salarissen der bestuursleden te laten vallen ten bate de*- vereenigingskas. Do afdeeling Leiden wil de de salarisregeling van de leden van het hoofdbestuur gehandhaafd zien en de af. dracht aan het hoofdbestuur zien ver meerderd met 10 cent per maand, zooula dit reeds was voorgesteld. De vergadering kon zich daarmede volkomen vcreeniger. en de voorzitter schorste de bijeenkomst tot hedenmorgen. Gisterenavond woonden de congressis ten een voorstelling van „Genesius" bij in den Stadsschouwburg. Vragen van Kamerleden. Kindertal en benoembaarheid. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Deckers: I. Acht de minister het geoorloofd, dav de overheid aan de benoembaarheid van gehuwden voorwaarden verbindt ten aan zien van hun kindertal? II. Zoo neen, wil de minister dan maat regelen nemen, leidend tot onmiddellijke intrekking van den eisck, dat gehuwden, die in aanmerking willen komen voor uit zending als commissaris 2do klasse of po- liüie-opziener naar Nederlandsch-Indië, nier meer dan twee kinderen mogen heb ben? III. Keurt de minister het goed, dat aan de 14 commissarissen 2de klasse en 70 po- liwe-opzieners, wier uitzending naar Ne derlandsch-Indië is gevraagd, een bezol diging wordt gegeven, van welke zij naar het oordeel van den minister en de Indi sche regeering in den eersten tijd be zwaarlijk een gezin kunnen onderhouden, waartoe meer dan twee kinderen bchoo- ren'< IV. Zoo neen, is de minister dan bereid een zoodanige herziening der salarisrcge- lin# te bevorderen, dat evenbedoelde amb tenaren, ook indien zij meer dan twee kinderen hebben, een voldoende bezoldi ging kunnen ontvangen? heeft de minister van koloniën geant woord: Bij de beantwoording van dit viertal vragen moge met nadruk op den voor grond gesteld worden, dat bij de bekend making, dat ongehuwden, of gehuwden met niet meer dan twee kinderen, in de eerste plaats in aanmerking zouden ko men, uitsluitend beoogd werd de voorkeur te geven aan personen zonder, of met slechts kort geleden gevormde gezinnen, en dat derhalve geen oogenblik er aan ge dacht is, ook maar de geringste aandui ding te geven omtrent de toekomstige sa menstelling van het gezin. In gelijken geest en misschien iets minder vat baar voor misverstand had dan ook

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1