WOENSDAG 25 MEI 1927 18e Jaargang. No. 3576 3)e Êcicbclve (Bou/tomt De ABONNEMENTSPRIJS bodraagtblj vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Rii onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijk* nummers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag aitgeznnderd Zon- en Feestdagen 1. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 oent per regel Voor Ingeionden Mededeelingen wordt het - dubbele van het dtrief berekend r Kleine advertentlën, ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop I 0.50. Oil HUMMER BESTAAT Uil DRIE BLAOEM. Morgen, Hoogfeest van 's Heeren Hemelvaart, zal „De Leidsche Courant" niet verschijnen HEMELVAART. Silvio Pellico, tot levenslange gevangen schap veroordeeld, had tot tijdverdrijf een gedresseerde spin. Het diertje was hem lief geworden, het at van z'n brood en was de eenige makker in de enge cel, welke slechts uitzag op 't luchtruim. Op zekeren dag werd het diertje door den gevangenbewaarder bemerkt en dood getrapt. Wreed, zal men zeggen! Even wreedaardig ia het uit het hart des menschen weg te nemen het betrou wen op den hemel. Dat betrouwen is en blijft voor den mensch de beste vreugde in plichtsver vulling en de eenigste moed in onvermij delijke rampen. Het verachten der hemelsche goederen heeft geleid tot een roekelooze jacht naar het stoffelijke. Strijd om louter aardsch bezit heeft geleid tot weelde, ongerechtig heid en bandeloosheid en tusschen volke ren en volksklassen die botsingen teweeg gebracht, welke wij oorlog en revolutie noemen. De brug tusschen hier en hiernamaals, waarlangs vroeger de strevingen der vol keren nog opklommen naar een hooger leven van verantwoording en vereffening, werd afgebroken. Het levensverband tus schen hemel en aarde werd ontkend. Geen wonder derhalve dat, na die uit schakeling der eeuwige vergelding, de volkeren slechts met een beroep op hun macht leeren kampen om aardsch bezit. En al prees de goddelooze Clemenceau in zijn verwaanheid het volkerenbond-ont werp als iets grooters dan den Bijbel, al les zal uitloopen op mislukking, zoolang de wereld haar eigen heiland wil zijn en haar hemelvaart wil vieren, steunende op men- Bchelijke berekening. Slu.it den hemel bo ven de opwaarts strevende menschheid en gij hebt allen lijdens- en offermoed, allen troost en levensbloei weggenomen uit het hart der wereld en haar overdekt met een uitgestrekt lijkkleed en haar gemaakt tot een oord van verval en wanorde. Leer de menschen allen den hemel op aarde zoeken en gij hebt de aarde tot- een hel gemaakt. Zonder de verwachting des hemels blijft de menschmeer of min der bedeeld altijd een armzalig lasten- drager, die niets meer heeft om er duur zaam op te betrouwen en er met offer vaardige liefde voor te werken. Met de verwachting des hemels echter krijgt elk leven doel en beteekenis, elke strijd zijn zegepraal, elk werk zijn loon. Als een lichtende engel moet daarom in elk menschelijk leven naast het kruis van den plicht staan de gedachte aan het oord, waarheen de voor ons Gekruiste is opgevaren, om daar een plaats te berei den voor alle menschen van goeden wil. Op die voorwaarde zal het aan ieder ge lukken, om uit de mijn van dit aardsch be staan een rechtmatig bestaan te halen voor hier en hiernamaals. O. F. M. De Gemeente raadsverkiezing te Leiden. Op de lijst der B. K. Staatspartij is Bij de Statenverkiezing hadden wij geen reden tot klagen. Nu zijn er nog meer stemmen getrok ken. Wij behouden onze zeven zetels. De ze vende zetel is toegewezen op een over schot, evenals de vorige keer. Op meer konden wij niet rekenen, ten- J4» tenzij eenige honderden Katho lieken, die naar onze besliste overtuiging voortleven in onverschilligheid en lauw heid en dientengevolge ook niet aan de s embus van hun Katholiek-zijn getuigen, tenzij deze Katholieken 'na konden wor- en wakker geschud en geestdriftig ge- md voor het Katholiek-zijn, dat zij in haam belijden. Dat te bereiken, mag niet worden be- °,u^ eeR utopie. Maar daarnaar oe doelbewust worden gestreefd. Hoe en kent de middelen; en wij komen lerop dezer dagen nog 'ns nader terug. Do rechtsche meerderheid in de Ge meenteraad is gestegen van 1 op 5; van en 16 het geworden 19 *lht8 en 14 links. hekTt-6^11*. Yerstevigde rechtsche meerder- fcus WA resultaat van deze stem- arover wij ons moeten verheugen I gebracht maakt de berekening van den uitslag niet gemakkelijk. Met zekerheid kon gisteravond worden geconstateerd, dat uw lijsten geen 75 pet. van den kiesdeeler behaalden en dus niet voor een zetel in aanmerking kwamen, n.l. lijst 1 (Communisten), lijst 3 (Herv. Staatspartij), lijst 5 (Democratische Par tij), lijst 8 (Staatk. Geref.), lijst 11 (Com munisten). De Raad zal dus niet meer den commu nist dr. Knuttel onder zijn leden tellen. Als de eerste verdeeling heeft plaats ge had, n.l. voor iederen totalen kies deeler één, dan komt een moeilijker be- In 1925 is bepaald, dat (een hier niet voorkomend geval voorbehouden) voor het toekennen van de overblijvende plaatsen niet in aanmerking komen, lijsten, die, na toekenning eener plaats, een gemiddeld aantal stemmen van minder dan 75 pet. van den kiesdeeler per toegekende plaats zouden aanwijzen. Bij een eerste berekening op ons bu reau behaalde óók de Vrijz. Democr. deze 75 pet., doch naderhand bleek, dat wij ons vergist hadden. Waren bij de eerste verdeeling 27 zetels verdeeld, bij de tweede verdeeling kon den er slechts 5 worden toegewezen. Er schoot nog 1 zetel over. Nu moest de derde verdeeling worden toegepast, volgens welke die partij het eerst in aanmerking komt, die, na toeken ning eener plaats, het grootste gemiddel de aantal stemmen per toegekende plaats heeft. En dat was volgens onze be rekening de S.D.A.P., zoodat de S.D.A.P. op een overschot twee zetels heeft be haald, krachtens de gunstige bepalingen van de gewijzigde Kieswet, die klaarblij kelijk zeer in het voordeel isder groote partijen. Voor ons bureau was gisteren weer heel veel belangstelling. Nadat wij eerst eenige voorloopige bul letins hadden verspreid, konden wij om omstreeks 9 uur bulletineeren den uitslag, dien wij nu in dit nummer vermelden. E'n wij meenen alle reden te hebben te verwachten hoewel vergissing onzer zijds ook mogelijk is dat het Centraal Bureau dezen uitslag welke afwijkt van dien door andere bladen gepubliceerd zal bevestigen. Volgens een der bladen heeft de Communistische Partij wel een zetel en de S.D.A.P. 9 en niet 10, volgens een ander blad heeft de S.D.A.P. er 9 en de Vrijz. Democr. niet één, maar twee ze tels. Bij geen enkele partij zijn de voorkeur stemmen voldoende geweest om de volg orde van de lijst te wijzigen. Zooals men weet, moet een candidaat de helft van den lijstdeeler plus 1 het ben om naar voren te schuiven op de lijst. Belangstellenden verwijzen wij verder naar eenige statistieken in de andere bla den van dit 'nummer. BUiTEfclLAtëD De ^iziging in 1905 in de Kieswet aan Volkenbond Het Intern. Arbeidsbureau. De kwestie van het voorzitterschap. Heden wordt de tiende internationale arbeidsconferentie geopend, maar het was gisteren nog geheel onzeker, wio de op volger worden zal van mgr. Nolens en lord Burnham, die verleden jaar de twee achtereenvolgende conferenties presi deerden. De beheersraad hield gistermiddag een geheime vergadering welke twee uur duurde, zonder het over een candidal uur voor het presidium eens te kunnen wor den. Een Zuid-Amerikaan schijnt de grootste kans te hebben, maar zeker is zijn benoeming nog volstrekt niet. Deze onzekerheid omtrent het voorzit terschap is des te pijnlijker, omdat de ar beidsconferentie waarschijnlijk heftige discussies zal hebben aan te hooren tus schen de Italiaansche godelegeerden en de arbeidersgroep bij de behandeling van de vrijheid der vakvereenigingen, terwijl ook de houding der arbeidersgroep tegen den Fascistischen arbeidersverlegen- woordiger Rossoni tot groote moeilijkhe den leiden kan, waarbij een bekwame voorzitter dringend noodig zal zijn. In den beheersraad drong gisteren Oudegeest er op aan, dat het arbeids bureau, nu de beweging voor ratificatie van de achturenconventie in de groote staten op gang komt, thans do aandacht aan do ratificatie door de kleinere staten zal wijden, doch de directeur Thomas meende, dat voorloopig aller krachten nog op de ratificatie en het inwerking treden der ratificatie van Duitschland, Engeland, Frankrijk en Italië zullen moeten geconcentreerd blijven. Engeland DE BETREKKINGEN MET RUSLAND VERBROKEN. Het geduld raakte uitgeput. De verklaringen van Baldwin. De eerlc minister heeft gisteren in hel Britsche lagerhuis een volledige mede- deeling gedaan omtrent de huiszoeking in de bureaux van de Arcos en aangekon digd, dat ten gevolge van de gedane ont dekkingen de regeering behoudens goed1- keuring van het parlement besloten heeft de handelsovereenkomst met sovjet-Rus land te eindigen, de terugtrekking van de sovjet-handelsdelegatie en de sovjet missie uit Londen te eischen en de Engel- sche missie uit Moskou terug te roepen. Baldwin zeide, dat de politie in samen werking met de militaire overheid sedert maanden het optreden van een groep geheime agenten had gadegeslagen, die trachtte om documenten van zeer verr trouwelijken aard in handen te krijgen, betrekking hebbende op do gewapende strijdkrachten van Engeland. Uit de ontvangen inlichtingen en de tijdens dit onderzoek verkregen bewijzen werd het steeds moeilijker om de gevolg trekking niet te aanvaarden, dat deze agenten ten behoeve van de sovjetregee- ring werkzaam waren en dat zij hun in structies ontvingen van ledeh der Russi sche handelsdelegatie, die werkzaam waren in het sovjethuis en maatregelen hadden getroffen om naar Moskou foto's of afschriften van de verkregen documen ten te zenden. Deze vermoedens werden bevestigd, toen in het begin van dit jaar een Eu- gelsch onderdaan, in dienst bij de lucht strijdkrachten, gesnapt werd bij het ste len van twee dergelijke documenten. Deze documenten zijn weer terecht gekomen en de heirokken persoon ondergaat thans gevangenisstraf. De geheime organisatie voor welke hij deze documenten had gestolen, is bekend en het is vastgesteld, dat deze organisatie in verbinding stond met een overeen komstige Russische organisatie. Verder is onlangs ontdekt, dat nog een document van een officieel en zeer ver trouwelijk karakter, wat ook aangegeven was, vermist werd en uit de verkregen inlichtingen, gesteund door schriftelijke bewijzen, werd het duidelijk dat dit do cument naar het sovjethuis was ge stuurd en daar gereproduceerd was - door middel van een fotografen apparaat. Naar aanleiding van deze inlicht.ngen werd een verzoek tot de rechtbank gericht om een bevelschrift uit te vaardigen voor een huiszoeking in de bureaux. De eerste minister gaf daarop een overzicht van de hu szoeking en zeide, dat de polilie-beamhten zich direct naar de fotografische kamer hebben begeven en naar het vertrek van den code-auible- naar Anton Miller, van wien bekend was, dat li ij een der personen was, die zeer nauw betrokken was hij de werkzaamheid der geheime agenten. De man, die in de fotografische kamer bezig was, een zekere Robert Koling of Caulin, werd in een document aangeduid, dat in een andere kamer werd gevonden, als behoorende tot den geheimen staf. Dit document was geteekend door Ja- linky, die tot kort geleden de functie van leider eener afdeeling van do Russische handelsdelegatie vereenigde met d e van den voornaamsten spionnage-agent en agent voor de geheime propaganda vour Europa. In dit document werd Ivoling aanbe volen voor de positie, die hij thans be kleedde, terwijl daarin ook een overzicht van zijn vroegere werkzaamheid werd ge geven. Er werd in medegedeeld, dat Ru ling vroeger als 1 d van de roode vak- verceniging van zeelieden werkzaam is geweest bij de onwettige communistische propaganda. Tevens werd te kennen ge geven, dat hij in deze hoedanigheid be trokken was bij het verzenden van gele i- me mededeelingen naar het buitenland en dat hij thans o.a. den post van d plo- maticken koerier tusschen Chcsham House en het sovjethuis bekleedde. Koling was aanbevolen door drie personen, waarvan bekend was dat zij de geheime spionnagetroepen controleerden. De beschrijving van de wij e, waarop deze man voortdurend in dienst is ge weest bij de Russische handelsdelegatie, komt dus neer op het feit, dat hij voort durend bij onwett ge werkzaamheden be trokken is geweest. In het bezit van Koling werden ook talrijke gedrukte aanvraagformulieren gevonden voor het lidmaatschap van de nationale minderheids beweging, welke ingevuld waren door zeelieden, die voor dat doel in Russische havens bewerkt waren en w er aanvragen met hun con tributie voor het lidmaatschap door dil officieele kanaal verder geleid werden naar het bureau van de nationale min derheidsbeweging Een nieuw belangwekkend licht op deze eigenaard ge sovjet-werkzaamheid werd geworpen door een brief, gedateerd 3 November 1926, geadresseerd aan Ja- linski, waarin de maatregelen werden beschreven, die getroffen waren om com munistische propagandisten op te leiden aan boord van de Arcosschepen met het doel, dezo propagandisten vervolgens te verspreiden onder de bemanningen van Engelse he schepen. Nog goedkeuring van het Lagerhuis. Baldwin zeide nog, dat d» uitvoering van het besluit om de diplomatieke en handelsbetrekkingen met Rusland met in gang van Donderdag a.s. te verbreken, afhankelijk zal worden gesteld van de goedkeuring van het lagerhuis, doch on der de huidige omstandigheden staat do aanneming van dit voorstel vrijwel vast. Den Russischen zaakgelastigde zal zoo 6nel mogelijk mededeeling hiervan wor den gedaan. Zelfs zou het personeel van do Russische ambassade reeds reisvaar dig zijn. Labourdient een motie van wantrouwen in. De arbeiderspartij moet het plan heb ben naar aanleiding van het conflict met Rusland een motie van wantrouwen tegen de regeering in te dienen, waarover dan Donderdag een uitvoerig debat in het la gerhuis zal plaats hebben. De liberale bladen wijzen op de econo mische gevolgen, welke een breuk met Rusland kan hebben, en meenen dat En geland zich niet een gebaar kan veroor loven, waardoor de nationale belangen ernstig benadeeld worden. De Balkan Joego-Slavische en Italiaansche toenadering. Besprekingen tusschen de regeeringen. De Joego-Slavische pers citeert een be richt van de te Triëst verschijnende „Pic colo", volgens hetwelk de Zaterdag tus schen den Joego-Slavischen minister van builenlandsche zaken en den Italiaanschen gezant te Belgrado gevoerde onderhande lineen voortgezet worden. Deze week zal ook, zooals gemeld, de Joego-Slavische gezant te Rome door Mus solini ontvangen worden De Joego-Slavische minister van bui- tenlandsche zaken heeft na do besprekin gen van Zaterdag den koning op zijn land goed rapport uitgebracht. Durazzo de hoofdstad van Albanië. De „Giornale 'd'Italia" meldt uit Ti rana,'dat A gin cd Zogoe voornemens is, Durazzo in de plaats van Tirana hoofd stad van Albanië te maken. Durazzo zou volgens het blad reeds vroeger tot hoofd stad geproclameerd zijn. indien de laatste aardbeving niet zulke ernstige schade aan de openbare gebouwen had aangericht Onder de Albaneesche nationalisten be staat eenige oppositie tegen de keuze van Durazzo a's hoofdstad. Litauen. Een Litausch generaal gearresteerd. Wegens spionnage voor S 0 v j e t-R u s 1 a n d. Volgens een bericht uit Kowno is de Litausche generaal Konstantin Klessinski wegens spionnage ten behoeve van Sovjet- Rusland gearresteerd. Hel staat vast, dat de generaal aan het Sovjet-gezant schap ongeveer een dozijn geheime mili taire rapporten betreffende het Litauscho leger overhandigd heeft De politie ging tot arrestatie over, toen K'essinski in zijn woning te Kowno aan een ambtenaar van het Sovjet-gezantschap opnieuw een mili tair document wilde overhand-gen De Sovjet-ambten'aar kon niet gearresteerd worden, daar hij zich op zijn immuniteit beriep Tg Kowno zou men aan deze aangele genheid groote beteekenis hechten en de cventuecle verbreking der handels- en di ploma t:eke betrekkingen met de Sovjets zou een punt van overweging uitmaken Do I.itausche premier, Woldemaras, had g sferen ren onderhoud van verscheidene uren met den Soviet-gezant. De gearresteerde generaal Klessinski was voorheen chef van den Litauschen generalen staf Hij slond a's Russophiel bekend en diende a's jong officier in het tsaristische lcmr Hij behoorde tot de of ficieren, d o Woldemaras aan hot bewind geholpen hebben Ruslawl Oppositie tcqen Stalin. Een scherper optreden tegen Engeland gevraagd. De strijd tusschen de meerderheid en do opposit e in de Russische commun-stische partij schijnt zich opnieuw in ernstigen vorm te openbaren; elke buiten'andsche gebeurtenis van eenige beteekenis, waar bij de belangen der Sovjet-unie gemoeid ziin, schijnt door de oppos tie a's een middel te wordpn aangegrepen om con flicten in het leven te roepen. Volgens d* Roel beschu'digt de oppos'tie Stalin van vee! te groote. door niets gemotiveerde te gemoetkomendheid aan de buitenlandscho kapitalistische landen en dringt zij aan op het afbreken van alle betrekkingen met Engeland Door het krachtige optreden der oppo sitie zou het prestige van Stalin nogal ge schaad zijn, waartoe uit den aard der zaak ook de jongste gebeurtenissen als de inval in het Arcosgebouw te Londen, heb ben bijgedragen. Een levendige actie ontwikkelt de op positie vooral in de Oekraïne, waar de HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Engeland verbreekt de diplomatieke be trekkingen met Sovjet-Rusland. De han delsdelegatie was een spionnagedienst. Een Litausch generaal gearresteerd wegens spionnage voor Sovjet-Rusland. Successen van de Zuidelijken in China. BINNENLAND. Het smokkcldrama te Leiden voor de Haagsche Rechtbank (Rechtzaken, 3e blad). De militaire relletjes voor den Krijgsraad (Rechtzaken, 3de blad). Het werkplan van den Partijraad, (lsfo blad). Uitslag gemeenteraadsverkiezingen te Leiden en in de omgeving (in alle drie de bladen). LEIDEN. De opening van de Franciscus-tentoon- stelling (1ste blad). Onze Geïllustreerde Pagina Do photo-pagina geeft o m. photo's van: een luchtreis; water-wedstrijden; schiet wedstrijden; brug over de IJssel bij Zwolle reeds eenigen tijd gevreesde samenwerking tusschen de oppositie en de separatisten tot stand gekomen schijnt te zijn Wegens het uitblijven van instructies uit Moskou op welke wijze moet worden opgetreden tegen deze combinatie, kan de Ge-pe-oe nog weinig doen om het gevaar, dat bier- in voor hef centr.nl" .cnhniU tp koe- üE CHINEESCHE Cn*»w De Nanking-troepen rukken op. Achtervolging van do Noordelijken. Met betrekking tof het nieuwe offen sief, dat Tsjang Kai-sjek tegen de Noor delijken is begonnen, wordt nader ge meld, dat twee zijner divisies nabij Tsjin- kiang (ten Oosten van Poekau) den Jang- tse overstaken. Zij ondervonden daarbij slechts geringen tegenstand van de troe pen van Soen Tsjoean-fang, die onm d- de'lijk langs het Groote Kanaal begonnen terug te trekken De Zuidelijken vervolg den hun vluchtende tegenstanders, waar bij zij Jangtsjau, 22 K M hoogerop aan 't kanaal, nog vóór den middag bezetten De Noordelijken zetten hun terugtocht voort De Zuidelijken verklaren, dat zij in het bezit van don Noordelijken oever van den Jangtse zijn, van Poekau af tot op oen punt tegenover Kianggvin. 150 KM ten Oosten van Nanking Draadloos wordt voorts geine d, dat twee Japansche torpedopagers op den Jangtse zoowel door de Noordelijken als door do Zuidelijken beschoten zijn Chineesche vluchtelingen biijveu de bui tenlandscho concessie te Hankau binnen stroomen De verwachting die de bewoners dezer burcht der radicale nationa':sten ge durende verscheidene dagen hebben ge koesterd. dat de stad door de anti-rondo troepen zou worden bezet, is weer Ip n et gedaan, door de mededeelingen over be haalde successen, die door de Hnnknu- regeering worden nnhlieeerd Hereeniginp en Hanko- cn Nankina? Sir Percival Phili ps ine dt uit Shang hai aan de „Daily Mail", dat de Kant 11- neescho regeoring te Hankau tracht .ut overeenstemming te komen met generaal Tsjang Kai Sjek, die te Nanking een re- geerng gevormd heeft, om een hereeni- ging der strijdmachten mogelijk te ma ken. Hankau zou bereid zijn de Russen uit te wijzen vnnrnnmeliik Berodin A meri t HET ARGcNTIJNSC COPAAT AAN DE MEXICANEN. Men schrijft uit Home aan de „Msbd liet Argentijnsche episcopaat heeft aan het Katholieke volk van Mexico een schrij ven gericht, waarin het zijn sympathie en bewonder ng u:t voor zijn geloofsmoed, bewondering ook voor zijn trouw aan Hen II Stoel De bisschoppen bidden voor hun Mexi- caansche broeders, doch protesteeren nog eens met kracht tegen den smaad dien men hun aandoet en spreken de hoop uit, dat spoedig de dag kome. waarop de Ka tholieke kerk in Mexico weer za' triomfee- ren „Met u vereenigd" vervolgt het schrij ven, „drukken wij in den geest de lippen in deemoedige liefde op den voet van den IL Vader op den troon van Petrus, opdat on ze gebeden tot God doordringen en Hij do zware dagen uwer droefheid moge verkor ten De Moeder en Patrones van uw land, de Heilige Maagd van Guadeloupe, die tege lijkertijd de Patrones van Amerika is, mo ge nog eenmaal glorierijk den kop van den

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1