Tweede Blad. Dinsdag 24 Mei 1927 DE RAADSVERKIEZING. de berekening van den uitslag. De waarde van 1/7 stem. In de gemeente Vlist, een dorpje nabij Haastrecht, heeft zich, naar wij in do Nieuwe Zuid-Hollander" lezen, een merk waardig geval voorgedaan. Merkwaardig in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats, omdat het als voor beeld van de wijze, waarop do verkiezings uitslag wordt berekend, van algemeen be lang is. Merkwaardig in de tweede plaats, om dat bij deze berekening niet één stem, maar zelfs 1/7 stem den doorslag heeft gegeven. Do gemeenteraad van Vlist bestaat uit 7 leden; er was een linksche meerderheid: '4 leden van „Gemeentebelang", 2 anti-revo- lutionnairen en 1 katholiek. Op 4 Mei j.l.' hadden do nieuwe verkie zingen plaats. Toen de stembus openging, bleek, (lat de kiezers als volgt hadden ge stemd: Lijst 1 (Gemeentebelang) 63 stem men; lijst 2 (dissidenten van Gemeentebe lang) 31 stemmen; lijst 3 (A.-R. 57 stem men; en lijst 4 (R.-K.) 41 stemmen. Na afloop van de stemming moest vol gens art. 92 3a volzin van do Kies wet, het Centraalbureau terstond den uit slag vaststellen en deed dit aldus: Totaal aantal stemmen 192, kiesdeeler 192:7 27.3/7. Lijst no. 1 31 st., is 2 zetels over schot 8.1/7 Lijst no. 2 31 st., is 1 zetel over schot 34/7 Lijst no. 3 57 st., is 2 zetels over schot 2.1/7 Lijst no. 4 41 st., is 1 zetel over schot 13.4/7 Totaal 6 zetels. Er moesten 7 zetels toegewezen worden en, zoo redeneerde het Centraal Bureau, iju komt die zevende zetel aan de lijst met het grootste overschot, alzoo lijst 4, zoo dat twee katholieken verkozen werden ver klaard. Men jubelde in de Vlist. De gemeente raad was om, werd rechts. Maar nu komt het fatale geval, dat de „N. Z.-H." als volgt vertelt: Het Centraal bureau had zich in de haast vergist, want in artikel 100 van de Kieswet, dat de verdeeling der zetels re gelt, i9 in 1925 iets gewijzigd, waarmede verzuimd was rekening te houden. Wat is dan in 1925 in art. 100 veran- derd? In 1925 is bepaald, dat (een hier niet voorkomend geval voorbehouden) voor het toekennen van de overblijvende plaatsen, niet in aanmerking komen, lijsten, die na toekenning eenèr plaats, een gemiddeld aantal stemmen van minder dan 75 pet. van den kiesdeeler per toegekende plaats zouden aanwijzen. Het is deze wetswijziging, die in dit ge val voor lijst no. 4 noodlottig werd, im mers, 75 pet. van den kiesdeeler, van 27 3/7 dus, is 20 4/7, terwijl, indien lijst 42 zetels kreeg, het aantal stemmen per toe gekende plaats zou zijn 41 2 is 20*. Tweemaal 75 pet. van den kiesdeeler, dus tweemaal 20 4/7 is 40 8/7, of 411/7. Lijst 4 heeft geen 411/7 stemmen, maar <11 stemmen en komt dus voor den tweeden zetel 1/7 stem te kortl Wie krijgt nu'dien zevenden zetel, die nog te verdeelen is? Antwoord: Lijst I. Immers, indien lijst 1 drie zetels krijgt, is het gemiddelde per toegekende plaats 63:3 is 21 en inderdaad is dit méér dan 75 pet. van den kiesdeeler. (20 4/7). Do goede uitslag is dus: Lijst 1 drie zetels, j Lijst 2 één zetel. Lijst 3 twee zetels. Lijst 4 één zetel. De Raad blijft alzoo links! Hier wordt dus wel zeer duidelijk gede monstreerd, hoe ook bij hot huidig kiea- ste, iedere stem haar waarde heeft behou den. Maar ook blijkt hieruit, dat het mis sen van slechts één stom tengevolge heeft, dat één Roomsche zetel wordt gemist en ook, dat tengevolge van die ééne stem, de Gemeenteraad van Vlist links blijft. Welk een zwaro verantwoordelijkheid kan dus de kiezer op zich laden, die niet gaat stemmen en hoeveel zwaarder kan die verantwoordelijkheid zijn, indien een Roomsche kiezer niet stemt op de Room sche lijst. Het geval in Vlist is wel zeer leerzaam. De oplossing van het moeilijk geval, dat het Centraal Stembureau een verkeer den uilslag vaststelde, is nu hierin gele gen, dat de Gemeenteraad van Vlist be sluit om den heer van Diemen niet toe to laten, wegens de onjuistheid van de vast stelling door het Centraal Stembureau (art 38a van de Gemeentewet). Ingevolge datzelfde artikel moet dan h£t Centraal Stembureau opnieuw bijeenkomen en op nieuw den uitslag (den juisten) vaststel len. KER&flIEMWS Pater dr. G. Vrijmoed. 12 H-j a r i g moderator van „Sanctus Virgiliu s". Zaterdagavond heeft in het Vereeni- gingsgebouw te Delft de huldiging plaats gehad van den zeereerw. pater dr. Gerra. Vrijmoed O.F.M., ter gelegenheid van zijn 1234-jarig moderatorschap der Delftsche R.-K. Studentenvereeniging „Sanctus Vir- gilius". Het eerst werd het woord gevoerd door den voorzitter van „Sanctus Virgi- lius", den heer Ch. J. V. Franken. Daarna verleende de heer E. G. J. Du bois, als voorzitter der hu'.digingscommis- sie, het woord aan prof. dr. Alph. Steger. Nadat de -lange toejuichingen op dezo rede waren verstomd bood de heer Du bois, als voorzitter der huldigingscommis sie, namens allen den jubileerenden mo derator een Virgilius van Toorop als ge schenk aan, benevens een bijbehoorende album en een feestgave, welke de pater naar eigen inzicht kan aanwenden. Als de huldiging, aldus spr., het Katho liek gevoel van saamhoorigheid heeft ver sterkt, dan was de reden voor de feest viering voldoende gemotiveerd. Waar hij echter niets voor zichzelven verlangt, stelt hij het geschonken bedrag weer ter be schikking van „Sanctus Virgilius". Nog geruimen tijd bleven de Virgilia- nen met hun jubileerenden moderator bij een. Des Zondags bestond er in het Vereni gingsgebouw van 4—5 uur gelegenheid om pater Vrijmoed geluk te wenschen, waarvan een druk gebruik is gemaakt. 's Morgens had hij in de kapel der St.- Hippolytus-stichting een H. Mis opge dragen, waaronder de leden tot de H. Ta fel naderden. Aan het feestmaal, door het bestuur aan pater Vrjjmoed aangeboden, kreeg de moderator nogmaals de duidelijkste bewijzen van hoogachting, sympathie en waardecring. Generaal Kapittel der Minderbroeders. Zaterdag 21 Mei aanvaardde de Hoog- Eerw. Pater Regalatus Hazebroek, Pro vinciaal der Minderbroeders in Nederland de reis naar Assisi tot bijwoning van het Generaal Kapittel der Orde, dat aldaar in de week voor en na Pinksteren zal ge houden worden. Pauselijke onderscheiding. Het heeft Z.H. den Paus behaagt de heeren Angenent en Moester te begiftigen met het Eerekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice" om hun pioniers-arbeid aan den opbouw van het godsdienstig leven onder de Katholieken bij de marine. Deze onder scheiding- is hun gisteren te Helder over handigd door vlootaalmoezcnier H. J. M. M Alink. Interdioc. Missieweek te Nijmegen. Van 22 tot 29 Mei wordt te Nijmegen de R.-K. Interdiocesane Missieweek gehou den, bij gelegenheid van het tweede lus trum van do Missieactie in Nederland. Om 8 uur Zondag werd in de geheel ge vulde grooto zaal der „Vereeniging" de eerste feestelijke vergadering gehouden, waarbij het oud-Kamerlid ir. Feber een 'schitterende rede hield. Tevens wérden in de R. K. Gezellenver- eeniging en het par. Vereenigingsgebouw Krayenhoflaan druk bezochte lezingen en film-voorstellingen over en uit het missie leven gegeven. Maandagmorgen te half elf droeg Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van den Pries- termissiebond, in de Broerskerk een Pon tificale H. Mis op. Deze H. Mis werd door talrijke leden van den Priestermissiebond en zeer vele geloovigen bijgewoond, Gisternamiddag te 3 uur had eene ver gadering plaats van den Priestermissie bond in de kleine concertzaal van het Con certgebouw „De Vereeniging". Hier be handelde Rector Th. M. P. Bekkers uit Voorschoten het onderwerp „De Groote Zegen". Na afloop had eene huldebetoo- ging plaats bij het Mgr. Hamer-monu ment waar Dr. Al. Slijpen S.J. en de Z.E. P. H. Raaijmakers het woord voerden. Te acht uur gisteravond had een ten toonstelling plaats in het Aloysiuspatro- naat terwijl in het vereenigingsgebouw te Brakkenstein door een pater Carmeliet een lezing met lichtbeelden werd gehouden ovexr de missies in Brazilië, Oost-Java en Madocra 70-jarig bestaan R.-K. Congregatie van Jongelingen te Delft. Op Zondag 29 Mei zal te Delft de feeste lijke herdenkiDg plaats vinden van het 70- jarig bestaan der Congregatie van R.-K. Jongelingen. De eigenMjke stichtingsdatum 5 April viel in den Vastentijd, waarom men de plechtige herdenking had uitge steld. Deze week zal pater Borromaeus de Greeve O.F.M een triduum leiden dat be sloten zal worden met een a'gemeeno H. Communie op a.s. Zondag. De feestelijk heden beslaan vervolgens in 't aanbieden van een cadeau en 't zingen van een feest cantate. Tot slot zal de tooneelvereeniging der Congregatie opvoeren „De Hemelnar" een symbolisch spel naar 't Duitsch van C. F. Rath. KECKTZ&&EH KANTONGERECHT TE LEIDEN. Katwijk in actie. Een bedenkelijk aantal origineel© be woners van K a t w ij k's landouwen, ge legen aan de zee of aan den Rijn, traden voor den kantonrechter om voor verschil lende feiten recht tegen zich te liooren spreken. Nummer één was W. J. L. die op 9 April bij een oploopje in de van Egmondstraat geen gevolg zou hebben gegeven aan het bevel van de politie om door te kuieren. Twee Katwijkscho ordebewakers waren daar om dat feit met hun verklaringen te staven, maar verd. zei, da-t dio agent overspannen was van de zenuwen en hem in de rug had gestompt. „Als dat allemaal maar mag, leven wo hier net als in Mexico", protesteerde de blozende Katwijker. De ambtenaar eischto toen f 5 of 5 dg. en toen de kantonrechter vroeg of hij daarop nog iets te zeggen had, zei hij: ,,'fc Is zqo gelogen, ik gaat er niet op in." Hij niet, maar de rechtbank wel. G. v. E., eveneens inwoner van Kat wijk aan Zee, had precies hetzelfde op zijn paspoort. Volgens verbalisant was hij driemaal gewaarschuwd, maar hij bleef op zijn fiets staan leunen. „Mooie boel", zei verd., „ik moest naar Rijnsburg en die agent stuurde mij in de richting Noordwijk". Daar hij echter aan het bevol om zich te verwijderen geen gevolg had gegeven, word voor hem eenzelfde recept hdaar ge maakt in den vorm van f 5 of 5 dg. Na sluitingstijd. Toen kwamen er cenige Katwijkers te gelijk binnenstrompelen, dezen keer van Katwijk aan den Rijn. Zij zaten op een avond, na tien uur in de localiteit van den verd. P. S., toen, al dus het verbaal, agent Janso binnen trad met de woorden: „Allo heeren, 't is slui tingstijd." Hierover kwam het tot een dispuut met don caféhouder die daaraan kort en krachtig een eindo maakte met te zeggen: „Nou en toch verdik het; dan wil ik dat wel eens laten uitzoeken. Je denkt zeker met een boertje te doen to hebben." Toen dit in het verbaal was voorgelezen begon de zeer omvangrijke on zeor blo zende verd. zich heftig en zeer gesticu- loerend te verdodigon. Volgens hem zou do agent tenslotte gezegd hebben: „Je sluit voor mij", waarop hij nu opmerkte: „Hij kan wel om 7 uur komen en het was om elf uur pas sluitingstijd. Boven dien het waren logeergasten, die het nachtregister hadden geteekend." Toen op een vraag van den kantonrech ter verd. vertelde dat zij 's nachts om drie uur weer waren weggegaan en de kantonrechter dit wel wat eigenaardig vond, zei verd.: „Ja maar, dat zijn men- schen, dio weer vroeg aan het werk moe ten. 't Is bij ons niet als in de stad, waar je tot 8 uur in je bed kan blijven liggen en dan op je gemak naar 't kantoortje. Niks hoor! Je moet in Katwijk met zoo'n optreden stalen zenuwen hebben. Jo nijpt je teenen in elkaar, 7.00 lastig maken ze het ons." Toen ontstond er een eigenaar dig incident. De inspecteur van politie v. d. Wijngaarden zeide, dat verd. geen lo gementsvergunning had, terwijl Mej. Mr. Labohm, die verd. bijstond, zeide, dat die er wel was; het was er een die van vader op zoon was overgegaan en zij zelf had dio vergunning gezien. Daaruit zou dus blijken, dat een politie-inspecteur zoo iets niet eens wist. De kantonrechter vroeg of verd. die ver gunning bij zich had. Verd. antwoordde ontkennend. „Die vergunning moot in mijn localiteit hangen", zei hij, „anders krijg ik weer een bon." Als getuigen h, décharge werden, nadat de drie logeergasten als getuigen waren gehoord, gehoord een koffiehuishouder Parlevliet, die verklaarde, dat wijziging van den sluitingstijd steeds mondeling wordt aangekondigd, terwijl getuige van Ees, een landbouwer uit Oegstgeest, ver klaarde, daav Zaterdagavonds altijd tot 11 uur te blijven. De ambt. vond echter, dat ook al zijn er logeergasten, de tapperij toch op tijd gesloten moest zijn en eisehte f 10 of 5 dg. Mr. Labohm betoogde daarna nog, dat het requisitoir niet op de dagvaarding sloog. Er was geen mondelinge aanzeg ging geweest. Zij becritiseert het optreden van agent Janse, hetwelk zij nervositeit en jeugdige overmoed noemt. Bovendien zit het ambts- eedig verbaal vol onjuistheden. Spr. con cludeert tenslotte tot vrijspraak. Hierop werd besloten do zaak aan te houden tot 30 Mei om alsnog de loge- mentsvorgunning over te leggen. De drie logeergasten. Do drie logeergasten W. v. E., C. v. D. en P. do R., die in do vorige zaak als ge tuigen waren opgetreden, compareerden nu als verdachten uit hoofde, dat zij zich na sluitingstijd in het café van den heer Spoorenberg hadden bevonden en op som matie niet waren heengegaan. Aan een van hen, die als los werkman te boek stond, vroeg de kantonrechter, of hij zulke overbodige logeeruitgaven wel kan betalen. De caféhouder S. zeide hier op, dat die los werkman wel 30 mille be zat, wat deze verd. lachend bevestigde. Van een andere verd. was de cga ab sent, en daarom .was hij daar maar blij ven logeeren. Ook dezo zaak werd aangehouden ter overlegging van de logementsvergunning. Allemaal op de fiets. Do 54-jarige A. P. uit Leid en, met oen goed onderhouden, grijzen Hin denburg-kuif stond terecht, dat hij op het kruispunt BreestraatRapenburgNoord eindeKort Rapenburg onvoorzichtig had gefietst. Men een uithaal van woorden en een zuivere imitatie van verkeersagentelijke gebaren, legde verd. uit dat hij geen schuld had. „IJ begrijpt toch wel, dat zoo'n ouwe man als ik, niet onvoorzichtig rijdt." Toch vroeg de ambtenaar f4 of 4 dg. Daar zit geen winst aan. A. v. G. te Leiden, had des avonds na 10 uur een rol chocolade van 35 cent verkocht aan Mej. J. d$ Lange, dio juist van den trein kwam en trek had in een kleine versnapering. Verd. was niet ver schenen, maar Mej. de L. als getuige ge hoord, vertelde liet geval juist zoonis het UIT DE RADIO WERELD. Programma's voor Woensdag 26 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.Politiehof. 12.352.Lunchmuziek door het trio J. Castrelli. 2.3.Engelsche les voor kinderen door mr. Fred. Fry. 5.6.15 Vooravondconcert door het IL D.O.-orkest, o.l.v. Nico Troep. Mien Bouw meester Vcrheydt, sopraan. 6.156.45 Lezing door den heer Jan Wills, architect in Voorburg, over: De houw van het nieuwe Stadion. 6.457.45 Voortzetting H.D.O.-voor- avondconcort. 7.45 Politieber. 10.30 Persber. 8.10 Christel. Radio-avond. Daventry, 1G00 M. 11.20 Davcntry-kwartet en solisten. 1 202.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing. 3 20 Lezing: Julius Caesar-. 4 05 Lezing: Housework and exercise. 4.20 Daventry-kwarlct en sopraan. 4.50 Vocaalconcert (bariton). 5.05 Concert (vervolg). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tuinpraafje 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 „The trial for the Wiltshire FJitch" 7.45 Lezing: In marshes and ponds. 8.Ö5 Dialoog over: Flying bij wireless. 8.20 Variëté-veteranen 8 50 Licht Symphonieconcert, o:l.v. G. Schneevoigt. 9.20 Weorbcrnieuws. 9.40 Lezing met muzik illustr. 9.55 Symphonieconcert (vervolg). 11.2012 20 Dansmuziek. ,11 a d i o-P a r 1 s", 1750 M. 10.501120 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestconcert. 9 0510 40 Muziekwedstrijd. Afd. Zang Opera-comique. Lange'nberg, 4 6 9 M. 1.252 25 Orkestconcert. 5 506.50 Orkestconcert. 9.05 Causerie over de avond-uitzending. Daarna „Elektra", tragedie in 1 acte van H. v. Hofmannsthal. Het stuk spoe't in den binnenhof van het Koninklijk paleis in Thebe. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.20 Concert in Leipzig. Groot orkest, koor en solisten. Hamburg. 3 0 4.7 M 4.355.20 Gitaar-concert. Liedjes bij do luit. 5.356.15 „Traumcrliesse", sprook je. 6.207.10 Vroolijk concert. 8.2012.10 Weensche avond. Concert Brussel. 509 M 5.206.20 Orgelconcert on trio (viool cello, orgel). 8.2010.20 „Mignon", opera van Tho mas. Koor, orkest cn solisten. in. het verbaal stond vermeld. Dat kostte den man nu f 0 of 6 dg. Te hard gevaren. G. v. E., die veroordeeld was geworden, voor het foit, dat hij in de Warmonder Leede met te groote snelheid had gevaren, was in verzet gokomon. Verd. zeide, dat zijn motor niet eens zoo hard kan loopen, maar de verklaringen van do rijksveld wachters Romein en v. d. Heet waren zoo pertinent dat verd. er geen centje afkreeg en de boete van f 15 bleef gehandhaafd. Ook W. v. D. had in do Warmondor- Lecde te snel gevaren en al zei hij ook, dat hij met halve kracht had gestoomd, het mocht niet baten. Do eisch was f 10 of 10 dg. i' Zonder vergunning. Meloen daarna verscheen dezelfde G. v. E. weer ten tooneele, nu wegens hot va ren zonder vergunning van Rijnland. Ook in dezo zaak kon verd. zich er niet uit- prevelen. Hij kreeg er nog f 10 bij, zoodat FEU!LLETO!9. ARfêiE FAMILIE. Rom<,o door Compton Mackenzie. Vertaald dcor Ellen Russe. John kon zich niet voorstellen, dat Elea nor hun had ingeblazen, zoozeer hun oom's gezelschap te verkiezen en al wilde hij juffrouw Worfolk bijstaan door de ge strengheid eens ooms te vertoonen, slaag- e hij cr alleen in tegen z'n neef en nicht- le to glimlachen. Het kostte hem zelfs jnoeile hen niet terstond mot hem mee eruS te nemen naar Hampstead. Hij ver- niande zich echter en probeerde er boos wt te zien. j.We wouen bij U blijven," zei Bertram. Viola wouen kij U blijven," herhaalde ,")^e ;v°uen U niet bedotten met dat eine kattenhuis, maar wo moesten wel." "tt? iWe moesten het wel doen," beaam- «0 Viola. '3aSage is met ze meegekomen," juffrouw Worfolk grimmig in de rede. of ?a*uurlijk moeten zc hier blijven," dn 1,1° *oe' »L)at spreekt van zelf. Ik nacht nergens andets over." wenkte Bertram en Viola hem bui- Vi®u mer te ™lgen. "inv t ecD9i" fluisterde hij hun in den thiiia u ,"^®es nou zoet cn blijf stilletjes mail i" ii rstm3S komen we weer alle- fionrlci 'i aar'" drukto hun ieder een Boudstnk ln de hand. ik dif' Pratte Bertram uit. „Ik wou, dat °P vijf November had gehad. Dan had ik majoor Downman nog nijdiger kun nen maken, dan hij al was, toen ik een vuurpijl aan zijn jas bond." „Heb je dat gedaan, Bertram, heusch Dat had je niet moeten doen, al begrijp ik do verzoeking. Maar verspil dit nou niet aan vuurwerk." „O nee," zei Bertram. „Ik zal een pape gaai voor juffrouw Moxley koopen, want we hebben de hare verloren." „Ga jo dat heusch doen, Bertram?" riep John eenigszins getroffen, uit. „Dat is mooi, m'n jongen. Ik ben erg tevreden over je." „Ja," zei Bertram, „want met hetgeen U Viola gegeven hebt, kunnen wo tegelijk 'n aap koopen." „Goeie hemel," riep John verbleekend. „Een aap?" „Zat dat niet aardig zijn, oom John?" vroeg Viola teeder. „Mogelijk zou de aap vóór Kerstmis door een bovenraam ontvluchten," dacht John, „net als de papegaai." Toen de kinderen naar boven waren ge stuurd en juffrouw Worfolk terug was ge gaan naar Hampstead, zeide John tegen z'n broer, dat hij achteraf toch maar niet bleef eten. „Dat 's goed," zei George. „Maar ik had iets met je te bespreken. Door die deksel- sche kinderen was ik 't heelemaal verge ten. Ik heb een vreemden brief deze week van mama ontvangen. Het schijnt, dat Hugh vreeselijk in de knoei zit. Ze zegt niet wat 't is en ik begrijp niet, waarom ze juist aan mij geschreven heeft. Maar ze is blijkbaar angstig over Hugh en vraagt mij om jou over hem te spreken." „Wat heeft ie nou weer uitgevoerd?" vroeg John somber. „Het zal waarschijnlijk wel met geld te maken hebben," zei George. „Ik zei je im mers, dat ik veel zorgen heb gehad in den laatsten tijd en dat nieuws over Hugh be zwaart me, heel erg. 'k Ben bang, dat 't dezen keer ernstig is. Maar was ik in jouw plaats, beste kerel, da zou ik 't verdraaien er iets mee te maken te hebben. Waarom moet hij bij jou aankloppen om uit z'n knoeierijen geholpen te worden? Je hebt warempel genoeg voor 'm gedaan, zou ik zoo zeggen. Jo moet de menschen geen misbruik van je goedheid laten maken, al is 't je eigen familie. Het spijt me, dat mijn kinderen wat lastig zijn geweest, maar 't zijn toch nog maar kinderen, en Hugh i9 geen kind meer. Hij is oud genoeg om beter te weten. Mama zeg iets over de po litie, maar dat kan best Hugh's overdrij ving zijn. Als ik jou was, zou 'k cr me niet druk om maken. Het geeft niks, of we ons al druk maken." „Ik zal Hugh onmiddellijk gaan opzoe ken," besloot John. „Je verbergt me toch niets, George? Hij is toch niet werkelijk gearresteerd?" „O nee, je hoeft vanavond niet meer po litieposten af te loopen," zei George. „Hugh woont bij z'n vriend Aubrey Fen- ton, Carlington Road 22, West Kensing ton." „Ik ga er vanavond nog heen," verklaar de Jolin. Bijna had hij de voordeur be reikt, toen George hem terug riep. „Ik heb geprobeerd een raadsel op te lossen," zei hij ernstig. „Weet je, cr is een drankje dat Eas ton's Syrup heet. Nou, ik dacht zoo.... wees nou niet zoo haastig, dan maak je me in de war.cn dan be derf ik 't „Probeer 't maar met majoor Down man," ried John hem boos aan en trok de deur van Halma House met 'n ruk achter zich dicht. „George is 'n idioot, 'n volsla gen idioot," verzekerde hij zichzelf, ter wijl hij haastig de stoep afliep. HOOFDSTUK VUL John besloot te voet van Earl's Court naar West Kensington te gaan; ofschoon hij verkoos te voet te gaan, want hij was omtrent hetgeen Hugh had uitgespookt, had hij een voorgevoel, dat 't ditmaal werkelijk ernstig waa en hij begon nu te geloovcn, 'dat George wist hoe ernstig 't was. Misschien waa 't niet verstandig, dat hij vekooB te voet te gaan, want hij waa doodop van dien veelbewogen dag en nog nooit te voren had hij zoo'n wee gevoel in z'n maag gehad, als hij in een onaangena me familicVerwikkeling betrokken werd, terwijl de wandeling met do gelegenheid voor sombere overpoinzingen er nog 't hare toe bijdroeg. Terwijl hij met gebogen hoofd zich door de eene slecht verlichte straat na de an dere spooddc, kwam do verzoeking bij hem op, George's raad te volgen cn Hugh te laten schieten, en niet alleen Hugh, maar heel z'n familie, een verzoeking, die ver der den vorm aannam van teruggaan naar Church Row, koffers pakken en ontvluch ten naar Arizona of Britsch Oost-Afrika of Samoa. Ten eerste had hij al meerma len gezworen niets meer met z'n jongsten broer te maken te willen hebben, ten tweede bad hij 't volste recht over de zij- delingscho manier, waarop men hem ten behocvo van zijn jongsten broer aan klampte, boos te zijn; ten derde zou 't Hugh moreel zeer ten goede komen 'n paar weken in angst te zitten voor de al omtegenwoordige politie, inplaats van voor 'n paar thuisblijvende winkeliers f ten vierde, gebeurde er werkelijk iets ern stigs met Hugh, dan zou dat 'n uitstoken- de waarschuwing voor do rost van z'n fa* milio zijn, vooral voor George en ten slot te was 't zijn etensuur en als hij dineerde, vóór dat hij Hugh onder handen nam, zou hij hem daarna op een veel te milddadige wijze onder handen nemen. Ja t' zou veel verstandiger zijn dadelijk naar huis te gaan, goed te dineeren en morgenochtend naar Arizona te vertrekken. Hoe langer hij erover nadacht, des te minder beviel hem do manier, waarop men hem verschalkt had, Hugh to bezoeken. Als dode jonge schurk neo schurk was toch heusch niot te kras uitgedrukt als de jonge schurk in moeilijkheden ver keerde, waarom was hij dan niet openlijk en moedig gekomen bij den eenigen bloed verwant, dio hem kon helpen? Waarom had hij zich weer op z'n mooder's liefde verlaten en waarom had zij, evenals al tijd, den omweg gekozen door liever aan George te schrijven, dun aan hem zolft (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3