Buitenl. Berichten DE Ml SSI SS I PP I-OVERSTROOM IN GEN. Een nieuwe ramp in Zuid-Louisiana. Uit New-York wordt gemeld, dat do dijken van de Bayon Teche in Zuid-Loui- eiana, door de overstrooming van do At- chafalaya in een razenden stroom veran derd, zijn doorgebroken en 21 stadjes met in totaal 105.000 bewoners door het wa ter worden bedreigd. De autoriteiten heb ben de bevolking reeds gewaarschuwd on verwijld te vluchten. New-Orleans is nu vrijwel buiten ge vaar en ook voor het rijke gebied tus- schen Atcbafalaya en Mississippi wordt het gevaar als geweken beschouwd. Wolkbreuk boven Belgrado. Vrijdag is Belgrado geteisterd door een ■wolkbreuk. De lager gelegen straten ston den een meter onder water, zoodat de hui zen moesten worden ontruimd. Een arbei der is verdronken, terwijl twee kinderen worden vermist, die waarschijnlijk ook verdronken zijn. Moordaanslag In de gevangenis. Door communistische arrestanten. Een twintigtal communisten, die in de gevangenis te Blitar opgesloten zaten, in afwachting van hun opzending naar de Boven-Digoel, viel daar plotseling den ci pier Lichtvoet aan tijdens een inspectie van de slaapzaal en bracht hem met zijn eigen klewang een vijftal zeer zware verwondin gen toe. Moskee door den bliksem getroffen. Te Diarbekr in Turksch Koerdistan werd een moskee door den bliksem getrof fen op een oogenblik, dat vele geloovigen in het gebouw aanwezig waren. Negen personen werden gedood. De moskee zelf werd ernstig beschadigd. In de ziekenhuis-badkamer ten doode gekookt. Een afscbuwe'ijk voorval heeft zich on langs in bet centrale ziekenhuis van den Chineeschen Ooslerspoorweg te Gharbin (Mandsjoerije) afgespeeld. Een Rus, een ex-politie-agent, die reeds lang vertoefde in de krankzinnigenafdee- ling, leed aan steeds voortschrijdende ruggemergstering Een verpleger nam den onge'ukkige mee naar de badkamer, vond de kuip leeg, zette den patiënt er in en draaide de heetwaterkraan open. Juist op dat oogenblik riep een andere patiënt den verpleger, en deze keerde pas 'n half uur later in de badkamer terug, waar hij den Rus verschrikkelijk verbrand vond in de kuip met kokend water. De krankzinnige verzette zich nog met de kracht der wan hoop, toen men hem uit de kuip wilde ha len. Achteraf verklaarden de doktoren, dat 's mans kwaal zijn gevoelsvermogen had verwoest en dat hij verrukt was geweest bij het zien van den stoom,, die uit het water opsteeg. De patiënt stierf na een paar uur. Bureaucrat!us als moordenaar. Ambtenarij heeft al heel wat zonden op haar geweten, maar tragischer dan de moord, dien Bureaucratius te Grenoble ge pleegd heeft, kan men zich zijn werk nau welijks voorstellen. Een meisje van 10 jaar, Juliette Piot, speelde aan den oever der Isère dicht bij het huis van haar ouders, verloor daarbij haar evenwicht en viel in de rivier. Haar broer liet oogenblikkelijk den hond los en stuurde het dier naar den rivierkant. Op dat oogenblik kwam een gemeentelijk hon denvanger langs, die den hond met de lasso opving en hem niet eerder losliet, dan nadat de hondenbelasting was be taald. In dien tusschentijd was het arme meisje door de sneltroomende rivier mee gevoerd. Haar lijk is nog niet gevonden. Een doodensprong. Dezer dagen rapporteerde een haan- schouwer der S.S., zoo meldt het Soer. Hbl. dat hij des morgens onder do brug van kunstwerk no. 415 tusschen Kesamben en Wlingi twee vrouwenlijkeh, liggende op de «eien van de rivierbedding had ontdekt. Eerst werd gedacht dat de vrouwen zou den zijn overreden door den avondtrein van den vorigen dag of door den ochtendtrein van dien morgen, doch rails noch dwars liggers vertoonden bloedsporen. Ook de lij ken waren gaaf en vertoonden alleen ver kondingen die op een zwaren val wezen. Bij onderzoek bleek, dat beide vrouwen passerwaarts zijn gegaan op dien morgen «n daar de brugovergang een belangrijke bekorting van den gebruikelijken weg be- teekent, schijnen de vrouwen den kortsten weg gekozen te hebben. Niemand kan zeg gen wat er toen precies gebeurd is, maar vermoedelijk zijn de vrouwen, druk praten de midden op de brug plotseling voor den eersten trein van Wlingi richting Kesam ben komen te staan. Geen uitweg ziende, hebben zij toen den doodensprong gewaagd en sloegen te pletter op de steenen in de diepte. Tucht onder de studenfen in Amerika. Vijftien studenten van de hoogeschool te Princeton zijn verleden week in hun rechten geschorst door het Universiteits bestuur. Elf van de jongelieden hadden een verbod in den wind geslagen tegen het rijden met auto's of het stallen daar van op het universiteitsterrein. De an dere vier waren verdacht van sterken drank te hebben genoten. Deze schorsing is dus op te vatten als feen poging van de universiteits-autoritei- len om de tucht onder de studenten te handhaven. Wat het vonnis wel erg streng maakt, is, dat de examentijd zeer aan staande is en de gestrafte jongens er in bun studio-loopbaan door worden getrof- fen.' o RECHTZAKEN De moord te Culemborg. De rechtbank te Tiel heeft de beide be klaagden in de zaak van den moord te Cu lemborg op 24 December 1923, J. V. en K. S., veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf. De eisch was levenslang. De verduistering bij de Boerenleenbank te Doodewaard. Voor het gerechtshof te Arnhem is be handeld de zaak tegen H. K., 52 jaar, sigarenfabrikant, gewezen kassier van de Boerenleenbank te Doodewaard, die we gens verduistering van 10.000 ten na- deele van de Boerenleenbank en wegens valschheid in geschrifte werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De procureur-generaal, mr. Cnopius, eischte tegen den verdachte, die een vol ledige bekentenis had afgelegd, een ge vangenisstraf van 15 jaar. In zijn requi sitoir wees de procureur-generaal er op, dat de rechtbank te veel had gelet op den persoon van den verdachte en op het feit, dat hij zoo berouwvol is. Het is de geest des tijds, in gevallen als dit het opleggen van hooge straffen te vermijden, doch daarin behoort men z.i. niet te ver te gaan. Uitspraak 2 Juni. FINANCIEN EN 0EC0NDM1E. BUITENLAND. De Berlijnsche beurscrisis. Do meening van de Deutsche In het laatste nummer van de „Wirt- schaftliche Mitteilungen" der Deutsche Bank wordt, zooals vanzelf spreekt, alle aandacht gewijd aan de Berlijnsche beurs crisis. Er wordt opgewezen hoezeer de koers stijging bijna gedurende lVt jaar was ge prikkeld door de vele zuiver speculatieve aankoopen van fondsen, terwijl daarbij kringen werden meegesleept, die zich te dezer zake geen oordeel kunnen vormen. Voor velen waren de speculatieve-win- sten een vaste bron van inkomsten gewor den. Naar waarschuwingen werd niet ge luisterd, terwijl men slechts oog en oor had voor alles, wat het optimisme kon doen toenemen. Naar mate de bedragen, noodig voor het aanhouden der speculatieve posities, sterk toenamen, moesten de banken wel met het oog op de liquiditeit der aldus vastgelegde gelden ten slotte ingrijpen Men mag er echter op rekenen, dat met de eischen van het conomisch leven reke ning zal worden gehouden. Al zullen be langrijke bedragen uit de handen der spe culatie naar meer solide beleggers moe ten worden overgeheveld. Een gelukkige omslandighedei is, dat de economische toestand in Duitschland geleidelijk beter wordt. Daarom mag men bij vele aandeelen op stijgende dividenden rekenen, hetgeen de overgang in vaste be leggershanden vergemakkelijken zal, zon der dat de koersen er te zeer door gedrukt zullen worden. De Duitsche handel. April sterk passief. De buitenlandsche handelsbeweging van Duitschland sluit voor de maand April met een invoersaldo van 299.000.000, tegen een saldo van 244.000.000 Mk. over Maart. De. invoer is, vergeleken bij Maart, met 11.000.000 toegenomen. De invoer van le vensmiddelen steeg met 25.000.000 en die van afgewerkte artikelen met 19.000.000, terwijl de invoer van grondstoffen en half fabrikaten met 33.000.000 is afgenomen. De uitvoer is vergeleken bij Maart met 44.000.000 afgenomen, waartoe alle af dee lingen hebben bijgedragen. Het grootst is de achteruitgang bij den uitvoer van grond stoffen en halffabrikaten, welke achter uitgang 38.000.000 Mk. bedraagt. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Gemeenteraadsverkiezing Alkemade. M. de Redacteur. Dinsdag, 24 Mei zullen de kiezers van Alkemade aan hun stemplicht voldoen ter verkiezing der verschillende leden van den Gemeenteraad. Wij willen een extra woerd van op wekking richten tot de R. K. Kiezers en Kiezeressen van de Parochiale afdeeling Oudewetering. Sedert menschenheugenis heeft Oudewe tering een R. K. zetel bezet. Door een kleine wijziging in de wet is dit voor de a.s. verkiezing niet geheel ze ker, om welke reden het bestuur der R. K. Centrale van Alkemade in een ge houden vergadering meende te moeten voorstellen, dat de afdeelingen van Roe- lofarendsveen, Oude- en Nieuwe Wetering met een gemeenschappelijke lijst meesten uitkomen. Door de Bestuursleden van alle Parochiale afdeelingen werd dit voorstel aangenomen, terwijl tevens werd toege zegd, hiervoor te zullen werken in hunne plaatselijke afdeelingen. Te Roelofarendsveen heeft dit voorstel geen genade mogen vinden door eenige oppositie van een paar personen, van wie de een dit voorstel der Centrale combi neerde met een hiervan geheel los staand ander voorstel, dat echter in allo andere Parochiale afdeelingen geen instemming mocht ondervinden. Het zou ons te ver voeren, indien wij nu bier nader op deze kwestie zouden ingaan. Laten we derhalve zelf toonen, wat we kunnen. En daarom nogmaals alle kies gerechtigden van Oudewetering stemt al len zonder uitzondering voor uwe eigen lijst, opdat ook voor de volgende zittings- tijd van den Raad Oudewetering zijn eigen Katholiek vertegenwoordiger zal behouden, want O.-Wetering beeft sinds menschenheugenis een R.K. raadslid afge vaardigd. Het is dus niet meer dan billijk, dat zulks ook in de toekomst bet geval zal zijn. Dit laatste bedenke men ook eens in de andere Parochies en in bet bijzonder in die Parochie, waar men de samenwer king niet gewenscht heeft. U, mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsing, verblijven wij hoogachtend: Het Bestuur der R. K. Kiesver- eeniging Oudewetering, JOS. PENNING DE VRIES, Secretaris. Geachte Redactie 1 Zeer zoudt U ons verplichten door op namen van het navolgende, bij voorbaat onzen hartelijken dank. Aan de Katholieken! Weer beeft de niets ontziende dood een man weggerukt in de kracht van zijn leven. De dood heeft zijn zeis gezwaaid en trof een buisgezin diep in het hart. En on verzorgd bleven achter vrouw en kinderen: de vrouw gebukt onder het kruis, eeu schier ondraagbaar kruis, maar toch nog met wilskracht in haar oogen, de kinderen te jong nog om het zwaar verlies te besef fen, maar toch begrijpende dat er iets ge mist wordt, dat er iets weg is uit hun om geving, dat hun vader weg is, dood. Doch uit deze smart zal voor dit onver zorgd huisgezin geboren worden een mede leven met dit huisgezin. Uit deze smart zal geboren worden bij de menschen een gevoel van medeleven, een gevoel dat daar hulp moet worden geboden, hulp, om de vrouw hare zware taak te helpen verlichten, om den kinderen datgene te geven wat aller noodzakelijk is. Kieschheids halve willen wij den naam der weduwe niet noemen, maar wij zeggen: als gij doet wat wij van u vragen, als gij begrijpt uw roeping als medeburger, uw roeping als menscb, dan zult gij, neen dan moet gij gehoor geven aan onzen oproep, omdat gij overtuigd zijt, hulp te kunnen bieden, daar waar hulp noodig is. Maandag, 23 Mei a.s., wordt er in de groole Stadszaal, een uitvoering georga niseerd ten bate dier weduwe. De entree prijzen zijn zoodanig gesteld, dat een ieder daar gebruik van kan maken, n.l 0.50 en 0.75. Opening der zaal half acht, aanvang 8 uur. Medewerkende ver- eenigingen zijn: Muziekver. van Glos en Leembrugge, de Ver. R.-K. Dilettanten en een strijk-ensemble. Daar wordt iels actueels gebuden, daar kunt u, in gezellige verpoozing, een smart lenigen. Daar kunt u de moeite, die de on dernemende vereenigingen zich bobben ge geven, zich hebben getroost, beloonen, door in zoo'n groot mogelijke aantal op te gaan naar de Stadsgehoorzaal. Kaarten zijn verkijgbaar bij: E Lange- zaal, 3 Octoberstraat 43, bij bet Bestuur van de Muziekver. P. C. L., van de Too- neelvereen. Ver. Dilettanten en 's avonds aan de zaal. Katholieken van Leiden, helpt ons in het streven een buisge zin, een vrouw en 7 kinderen, waarvan de oudste is 8 j a a r en de jongste 14 dagen, helpt onsdit huisgezin steunen in den moeilijken bestaans-strijd! Wij rekenen op u. HET COMITé. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Personalia. De heer C. v. Vliet, voor been in tijde'ijken politiedienst alhier is thans in gelijke functie benoemd te Noord- wijk. KATWIJK AAN DEN RIJN. Van de frap gevallen. De jongejuff. C. A. aan den Wassenaarschenweg viel van een trap. Alhoewel dit van slechts ge ringe hoogte gebeurde, bleek dat baar arm gebroken was. Dr. H. verleende de eerste geneeskundige hulp. LISSE. „Trou moet blijeken". Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de heer G. Ver- be te Leiden het directeurschap aan vaardde van de harmonie „Eensgezind", thans „Trou moet Blijeken". De muziek tent was geheel versierd met vlaggen, bloe men en groen. Tegen 8 uur 's avonds toog het corps onder het roffelen van de kleine trom het dorp uit in de richting Sassen- heim om de jubilaris feestelijk in te ha len. Overbodig te zeggen, dat een grooto stoet belangstel1 enden het corps vergezel de. Aan de „Vuursteeg" stond een rijtuig gereed en te 8 uur arriveerde de beer G. Verbey met de Brockwaybus en stapte aan de Vuursteeg uit. Hij werd door den voorzitter van „Trou moet Blijeken" ver welkomd waarna beiden in het open rij tuig plaats namen. Nadat het corps een „Lang zal hij leven" had doen hooren, ging bet onder het blazen van een vroo- lijken marsch het dorp door naar de mu ziektent. Hier werd den jubilaris een prachtige bloemenmand en een dito bou quet aangeboden waarna tot 9 uur een concert werd gegeven. De belangstelling was natuurlijk enorm. Na het concert be gaf bet muziekcorps zich onder bet bla zen van een marsch naar de „Kleine Ver- eeniging" waar de vereeniging haar do micilie heeft en waar men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. OUDE-WETERING. De gemeenteraadsverkiezing. Men verzoekt ons te willen wijzen naar een door bet Bestuur der Parochiale Kiesvcreeniging geplaatste advertentie, voorkomende in d't blad. ROELOFARENDSVEEN. Schuurbehandeling van Tulpen. Vrijdagavond werd in café Bakker al hier een lezing gehouden door den heer W. van der Laan, secretaris van H. B. G. over „Schuurbehandeling van Tulpen". Na opening door den voorzitter, den heer W. van der Zwet, nam de heer van der Laan het woord. Spreker begon met de vraag te stellen „welk doel streven wij na bij de behandeling der bollen?" - En lot antwoord gaf hij „Bollen telen van goede kwaliteit met de laagst mogelijk productie kosten en tevens bet bloeivermogen zoo hoog mogelijk opvoeren." Om die twee doeleinden te bereiken is bet noodig op te sporen aldus spre ker wat bet beste voor den bol is. Ge bleken is, dat bollen op een krachtigen grond gekweekt en niet bard gegroeid, ais regel een betere bloem voortbrengen dan de snel gegroeide. Bij het zoeken naar de oorzaken is men tot de bevinding gekomen, dat voor een zeer groot deel èn gewas èn bloem vorming bebeersebt wor den door de schuurbehandeling. Daar ons klimaat voor bet overhouden der bollen te koud is, moeten deze bijua alle beschut bewaard worden; alleen de crocusbol is harder en kan dus meer ver dragen, ofschoon toch ook deze bol veel schade lijdt door bet blootstellen aan di- lecte zonnestralen. In het algemeen kan men zeggen: „Het is noodzakelijk om ver band te leggen tusschen bet klimaat bier en de natuurlijke geaardheid der bollen.'' Verder is een ongunstige weersgesteldheid tijdens bet af rijpingsproces, als de bollen nig in den grond staan, van grooten in vloed op bet gewas van een daarop vol gend jaar terwijl een onrijp rooien en het direct daarop geven van goede schuurbe handeling de nadeèlige kiimatorische in vloed kan opheffen. Vroeger bouwde men bloembollenscbu- ren met veel ramen, om daardoor de bol len door geregelde iuchtverversching zoo gauw mogelijk te drogen. Maar nu men de gunstige werking kent, die de warmie op de bollen uitoefent, en men in de schuren duscentrale verwarming of vul kachels aantreft zijn al die ramen overbo dig geworden en vindt zelfs bet denkbeeld meer en meer ingang, dat men de bollen schuren zonder ramen, dus zonder licht kan bouwen. Gebleken is inderdaad, dat tulpen- en hyacinthenbollen zonder eemge schade zonder licht bewaard kunnen worden. Daar men. de bollen uit den grond neemt om ze te beschuiten tegen verkeerd klimaat, spreekt het vanzelf, dat men met koud weer niet moet wachten lot de bol geheel is afgestorven. Het beetje groei dat verloren gaat ,door ze te vroeg uit den grond te nemen, wordt ruimschoots in gehaald door het voordeel, dat de warmte in de schuren bredt. De niet-rijp gerooide bollen kunnen een hooge temperatuur ver dragen, tulpen, groen gerooid zelfs een week laug een temp. van 90 graden Fahrenheit, waarna die teruggebracht moet worden tot 70 graden en in het na jaar zelfs tot 65 graden. Hyacinthen bollen verdragen een warmte van 90 gra den, maar veiligheidshalve is bet beter de temperatuur te houden tusschen 80 en 85 graden. Het geven van voorwarmte aan nog nat zijnde bollen kan schadelijk werken; zijn de bollen eenmaal goed droog dan geven .ze met zooveel zorg meer als is dan ook een goed geordende ventilatie niet te on derschatten. Men zou b. v. de ramen op een kier kunnen zetten en dan door har der stoken de warmte aanvullen, door in de zolders luchtkokers aan te brengen. Het geven van voorwarmte om tot vroe ger bloei te komen is wei eens noodig, als de weersgesteldheid een goede oprijzing in den weg staat. Maar er blijven bezwa ren. Het blad is vaak veel sterker dan de bloem en als de bloem te vroeg in het voorjaar te voorschijn komt staat ze altijd bloot aan schade lijden door nachtvorsten, waardoor „vuur" ontstaat. Voorwarmte moet dan opgevolgd worden door na- warmte nadat de bloem gezet is en zich aan bet ontwikkelen is. Verder streve men er steeds naar om in de schuur een zoo gelijkmatig mogelijk temperatuur te houden. Een regelmatig doorgevoerde warmte veroorzaakt het vor men van veel bloemen. Een gemiddelde temperatuur voor hyacintenbollen is van 75—80 graden voor Darwintulpen van 70 75 graden en voor vroege tulpen 65 70 graden. Een langdurig applaus ge tuigde spreker, dat zijn lezing in den smaak der toehoorders gevallen was en de heer Van der Zwet dankte dan ook den heer Van der Laan voor diens duide lijke en leerzame rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een gretig gebruik gemaakt door de beeren Bakker, Hölscber, Huigsloot en Van der Meer. Al hun bezwaren werden door den beer Van der Laan besproken tot aller tevredenheid. Hierna sluiting. RIJPWETERING. Veender- en Lijkerpolder. Zaterdag bad in café Zoetemelk alhier de jaarver gadering plaats van stemgerechtigde in gelanden van den drooggemaakten Veen- der- en Lijkerpolder onder voorzitter schap van den heer J. P. Straathof. Van do beeren D. Kroon, de Graaf en Straat- bof was rapport ingekomen dat zij de re kening hadden onderzocht en in orde be vonden, zoodat tot vaststelling kon wor den besloten. Aan de orde was thans de vaststelling van de rekening voor 't dienst jaar 1926. De ontvangsten hadden bedra gen hadden bedragen 22938.55 en de uitgaven 19.978.92, alzoo een batig saldo van 2959.63. De begrooting werd hierna vastgesteld sluitende ia ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad 9381.35. De hoofd, omslag werd voor 1927 vastge steld op 10 per H.A. vorig jaar 11. Aan bet bestuur werd machtiging ver leend tot af- ep. overschrijving en tot het uitvoeren van werken in eigen beheer of onderhandsche aanbesteding. Tot leden van de commissie voor de rekening voor het volgende jaar werden benoemd de beeren W. Los Jzn., J. Bakker en G. J. Bonlje, en tot plaatsvervangende leden de beeren W. van Harteveld, P. Heems kerk en G. van der Poel. Voorts werd nog na eenige discussie goedgevonden liet sa laris van den molenaar Borst met 40 te verhoogen overeenkomstig bestuurs voorstel. Borst had zelf om een verhon- ging gevraagd ad 100. Bij do rond vraag kwam ter sprake de verpachting van hel vischwater, welke heel wat stem men in beweging bracht. De beer Straat hof diende een voorstel in om hel water te verpachten met genot om daarin Ie hengelen door huisgenoolen en derden in tegenwoordigheid van den pachter, welk voorstel na in stemming te zijn gebracht werd verworpen. Hierdoor bleef de be staande toestand gehandhaafd, zoodat al leen in bet water mag gevisebt worden met schakels en eenige fuiken. De rond vraag leverde niets belangrijk op, waar na werd overgegaan tot verpachting van bet grasgewas en het vischwater, waar voor veel animo bestond. Na een woord van dank werd de vergadering door den1 Voorzitter gesloten. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Overreden en gedood. Zaterdagsmiddag had in de Ridderbuurt een droevig ongeluk plaats. Een bijna zevenjarig dochter tje van den landbouwer V. kwam door on voorziene omstandigheden van een drie- wielde wagen te vallen, waarbij zij onder het voertuig raakte cn aan de bekomen verwonding spoedig overleed. Vinger afgezaagd. Zaterdag geraakte de scheepswerker B. op de werf „De In dustrie" met zijn hand onder een cirkel zaag tengevolge waarvan hem een vinger werd afgezaagd. Geboren: d. van M. van der Laken en Groot. d. van B. van Doorn en Ram. z. van N. J Blom en Schouten. d. van G. M. van Niekerk en Ruijs. d. van E. van Muiswinkel en van Zwieten. z. van G. Rodenburg en Winkel. Overleden: W Twaalfboven echtg. van J. Hogenboom 72 j. Gehuwd: M G. Pannevis jm. 28 j en J. M. J. A. Hoogendijk jd. 25 j. W. Groenescbeij jm 28 j en G. Kruiswijk j.d. 28 j J. van Doorn jm. 29 j. en A El- fert jd 24 j. J. Dirkse jm. 25 j. en J. G. van Winkel jd. 20 j. H. van Nood jm. 25 j. en J. M. de Leeuw van Weenen jd. 25 j. STADSNIEUWS DE PROPAGANDA-FIETSTOCHT. De propaganda-fietstocht is Zaterdag middag heel goed geslaagd. Daarvoor waardeering aan de organi sators met name aan den heer P. Heemskerk. Waardeering aan het altijd voor de goe de zaak klaar staande muziekkorps „Pe- rosi". Moge deze vereeniging nog in ledental toenemen! Waardeering aan alle deeiucni" s en deelneemsters 't Is nu eenmaal noodig, het uuinmer van de lijst der partij er in te dringen, en ook den naam van nummer één op dia lijst 'niet om dien naam, welke ten slotteslechts bijzaak is maar opdat do laksheid van misschien nog enkele kiezers worde afgeschr ,d en opdat geen enkele kiezer zich op den dag der stemming ver- gisse. BIOSCOOP Casino. Het programma van deze week bogiut zeer varieerend. Een uitgebre'd Journaal, waarin o.a eenige zeer interessante mo menten van den Holland-België-voetbal- wedstrijd; een aardige penteekening met de avonturen van Clowntje; twee komi sche twee-act er s die doen schudden vau het lachen om de wijze waarop eenige krantenjongens, die uitgenoodigd zijn tei: huize van een rijke oude-jonge-juffrouw, daar te keer gaan en om de caprio'en van een pseudo--politie-agent, die tegen wil en dank als zoodanig met optreden in Chinatown van New-York. Voor de pauze worden er dan nog twee acten gedraaid van de film: Als de zon opgaat, waarvan na de pauze nog 5 ac ten worden vertoond. Deze fi'm speelt in de groote wereldoorlog onder een vo'k van ruwe menschen, levend in de borceu van Noord-Carolina met een eeuwigen haat tegen de wet. Het is een volk varj dranksmokkelaars en Moeder Cagle's va der en man zijn beiden door ambtenaren der accijnzen gearresteerd Haar zoon moet dan met het Amerikaansche legei mee om te gaan vechten in Frankrijk. De ze wordt bemind door zijn buurmeisje op wie ook de sheriff van het dorp het gevestigd heeft en die haar op al'e mo' ■- lijke manieren in zijn macht zoekt te krij gen. Zoo verspreid hij o.a. het bericht dat de zoon van Moeder Cagle gesneuveld is. In tusschen heeft Moeder Cagle huisvesting verleend aan een deserteur, alleen reeds omdat bij een deserteur tegen de wet is, maar als zij tenslotte verneemt, dat hij de zoon is van hem dié haar man doodde Wil zij ook hem dooden. Rufi, haar zoon is intusscben uit den oorlog teruggekeerd en verhindert dat. Hij ontmaskert den she riff daarna, dien hij opvolgt om die ruwe menschen orde en menschlievendheid te leeren. Wat in deze film vooral trekt en boeit is het spel der hoofdpersonen en de prach tige natuurtafereelen, die overweldigend mooi zijn. Een programma dat wel velen trekken moet. Luxor. Het programma van deze week opent met twee aardige comedies, waarom sma kelijk gelachen wordt. Het eerste hoofdnummer: „Het gevecht aan de grens" geeft een verhaal vol span ning, actie en sensatie en tegelijk bier en daar geestig spel, zoodat er volop te ge nieten valt. 't Is een verhaal van een roo- versbende, die een inspecteur van politie beeft gevangen genomen. Hoe deze na vele en bijna ongelooflijke gebeurtenissen door zijn dochter en een vriend wordt ge red laat deze film vol afwisseling zien. Na de pauze gaat de Ssardas-Fürstin (de Cabaret-Prinses), een operette-film die weliswaar uitmunt door mooie enscenec- ring en vlot spel, doch die verder weinig anders te zien geeft dan wat liefdes-gesol tusschen een cabaret-danseres (heel be schaafd evenwel) en een prins, die door een graaf wordt benijd en bovendien offl de tradities van zijn huis niet met haar mag trouwen. Dat zulks toch gebeurt be hoeft- niet te verwonderen, anders zou het geen film zijn en natuurlijk met toestem ming der ouders.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4