Tweede Blad. ARME FAMILIE. Maandag 23 Mei 1927 BSBSgjEEiLAMP repressaille-maatregelen. Een speciale wijnaccijns. Kaar Vaz Dias van betrouwbare zijde verneemt, zal in verband met de moeilijk heden, die aan den invoer van Nederland fiche exportartikelen op buitenlandsche majckten in den weg worden gelegd, en in verband met de miskenning van het feit, dat gercede fabrikaten, in Nederland in gevoerd, niet hooger belast worden dan met 8 pet. van co waarde, binnenkort een wetsontwerp het ministerie van financiën verlaten, inhoudende een aanmerkelijke verhooging van den accijns op wijnen, af komstig uit landen, die den invoer van Nederlandsche artikelen aldaar door pro hibitieve tarieven zoo goed als onmogelijk trachten te maken. R. K. Centrale Vereeniging tot bescherming van meisjes in het Bisdom Haarlem. Jaarvergadering. Te Haarlem is in het St. Martha-huis do algemeene jaarvergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging. Na een kor te openingsrede van de voorzitster volgde een verkort verslag van de werkzaamheden door de 9 afdeelingen verricht. Deze af- deelingcn zetelen in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Leiden, Haarlem, Alk maar, Delft, Castricnm en Vlissingen en hebben onderaf deelingen in Watergraafs meer en Middelburg en worden terzijde gestaan door 115 Correspondentschappen. Het stationswerk werd uitgeoefend te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, door gesalarieerde en vrijwillige krachten, in samenwerking met l'Union en welwil lende medewerking van stations- en poli tiepersoneel. Het aantal meisjes bij het doorreizen geholpen bedroeg 3119. Zo werden van den trein gehaald, uit verkeerde banden go red, naar de Tehuizen geleid, aan passen en gcede betrekkingen geholpen. Te Amsterdam werd toezicht gehouden op de booten naar Zuid-Amerika. Te Rot- terdam en Vlissingen werd meerdere ma len, op verzoek, assistentio verleend. Dit zelfde geldt voor de overige afdeelingen. Bij tijdige waarschuwing, hielp men de meisjes bij doorreis of aankomst. Het stationsonderzoek vroeg, als steeds, volle toewijding, nuchter verstand en do geheele persoonlijkheid van haar die zich aan dit moeilijke werk wijdden. -Do avondbijeenkomsten werden overal op de gebruikelijke wijze gehouden, een paar maal in do week. In de Margaritka van Cortona-Srich ting te Leiden werden 49 moeders met 1736 verpleegdagen en 65 kinderen met 5626 verpleegdagen verzorgd. Voor 8 kin deren van gehuwden werd opname ver zocht wegens ziekte of overlijden der moe der, 4 kinderen werden in een gesticht on dergebracht, 6 bij particulieren geplaatst. Van do moeders werden 5 aan betrekkin gen geholpen, 2 traden er in het huwelijk. De bemiddelings-bureaux of arbeids beurzen werden nog niet genoeg gewaar deerd, hoewel er toch eenige "vooruitgang te bespeuren viel. Het financieel verslag werd uitgebracht door de penningmeesteresse, die onder dankzegging gedechargeerd werd. Aan de beurt van aftreden waren Mcj. N. Crielars, Mej. B. Klyn en Mevr. Wil- kens-Driebeek. De laatste stelde zich niet herkiesbaar. In hare plaats werd be- •loemd Freule Th. van Grootenhuis tot Dnstyn. De beide andere dames werden herkozen. Volgens de statuten mag do voorzitster slechts 3 jaar achtereen aan blijven, zoodat mej. N. Crielars, tot aller spijt moest aftreden. De Geestelijke ad viseur, kapelaan v. d. Burg, was de tolk der vergadering, toen hij mej. Crielars huldigde voor haar krachtige en sympa thieke leiding en de hoop uitsprak, haar na» eenigen rijd, weer als presidente te mogen begroeten. De secretaresse mevr. Is. Droog-Deckcrs, werd in hare plaats als voorzitster gekozen. Nader zal worden medegedeeld wie het secretariaat zal over nemen. KERKNIEUWS Onderneming", thulsbchoorende te Warf- fum, is gistermorgen, tijdens do vaart, over boord gevallen. Haar vader sprong haar gekleed na, doch slaagde er niet in zijn dochter te redden. Beiden zijn verdronken. Hun lijken zijn later opgevischt en hier aan wal gebracht. HET ONGELUK BIJ ROERMOND. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 24 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.00. Polilieber. 12.352.00. Lunchmuziek door het Irio- J. CastrellL 5.006.45. Vooravondconcert door het H.D.O.-orkcst o.l. van Nico Trecp. Mej. Hane van de Burg, viool. 6.45—7.15 en 7.15—7.45. Engeleche los voor gevorderden en Engelscho conversa tieles. 7.45. Politiebor. 10.30. Persber. 8.10. R.-K. Avond in Tilburg, la. In Treue fest, Teike. b. Heimkehr aus der Frcmde, Mendelssohn (Nieuwe Kon. Har monie). 2. Inleiding door Mgr. Pr. F. L. G. Z. M. Vonk do Both, burgemeester van Til burg 3a. Kyrie uit de „Missa Papao Mar- celli", Palestrina. (6 st. gem. koor), b. Populo Meus, 4 st. gem. koor, Vittoria, c Laudato Dominum, motet voor 5 st. gem. koor, Palestrina. Kerkkoor „H. Martela ren van Gorcum". -J:. Toespraak van Deken J. F. M. Sanders. 5a. Prière, uit de opera „Lo Cid", Massenet, b. Aria uit de opera „La Reine de Saba", Gounod. L. Verschuu- re,n tenor. 6a. Ouverture zurn Ballet „Die Geschöpfe des Prometheus", Beethoven, b. Andante u. h. strijkkwartet. D-dur voor strijkinstrumenten, Tschaikowsky, c. Der Friihling, elegische melodie, Grieg. (Sym- phonie-orkest der N. K. Harmonie!. 7a. Agnus Dei uit de Mis op. 172, Rhëinber- ger. (Kerkkoor St. Josef, met strijkin- strum. begcl.), b. Jesu Dulcis Memoria, a capella, Kolhe, c. Avo Maria uit op. 172, a capella, Rheinberger, d. Noël, Reysschoot (Kerkkoor St. Josef, L. Verschuuren, te nor, A. v. d. Brekel, cello). 8. Tilburg als onderwijsstad. Redo door Prof. Dr. Th. J. A. J. Goosscns. 9a. Aria uit de opera „He- rodiado", Massenet, b. Der Wanderer, Schubert M. Le jeune, bariton. 10a. Rove- rie, Weyts, h. L'Ocean, Moreau. Gem. Zangkoor „Bel Canto". 11. Panis Angeli- cus, Frank. J. v. d. Brekel, tenor, A. v. d. Brekel, cello. 12a. Schlachtlied der As- sasoiren op. 53. Bauman, b. I.cs voix de la nature, Dubois. Kon. Liedertafel „Souvenir des Montagnards". 13. Czardas u. d. opera „Der Geist des Woiwoden", Grossmann, 14 Aan U, o Koning der Eeuwen, Verhulst Gezamenlijk te zingen met begel. van de N. K. Harmonie. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20. Orkestconcert in de dieren tuin van Antwerpen, o.l. v. Flor. Alpaerts. Darentry, 1600 M. 11.20. Daventry-kwartet en solisten. 11.5012.20. Empire-Day Ceremonie. Speeches en kinderkoor. 12.20. Concert (vervolg). 1.202.20. Olof-soxet en H. Fairhurst, viool. 3.15. Voorlezing. 3.20. Muziekles. 4.05. Franscke les. 4.35. Lezing: Our moon and its shadow, i Klipperschip onklaar gemaakt. Uit Lemmer wordt gemeld: Tijdens een stormbui sloegen Zaterdagmiddag do zei len van het klipperschip „Hondrika" schipper v. Asperen uit Amsterdam, over boord, waardoor het vaartuig hulpeloos ronddreef. De in de nabijheid zijnde schip per Drost van Zwartsluis verleende de eer ste assistentie, maar kon het schip niet bin nen brengen. Nadat do motorboot „Risico" was uitgevaren kon de „Hendrika" wor den binnengesleept. Het schip was op reis van de IJsel naar Joure en was geladen met steenen De aanwerving voor het Fransche vreemdelingenlegioen. In Maart jL maakten ocnige Nede.rland- sche couranten melding van het geval van een jongeman, Willi Mohr, wonende te Bleijerheide bij Kerkrade, die in beschon ken toestand in het Buitsch-Ncderlandsche grensgebied met geweld door cenige Fran sche ronselaars zou zijn aangeworven voor het Fransche vreemdelingenlegioen. Een Havas-bericht meldt thans hierom trent het volgende: Willi Mohr oen Duit- scher van geboorte verscheen te Vran voor den Nederlandschen consul. Hij verklaarde (laar, dat hij wegens moeilijkheden* mot zijn vader het ouderlijk huis verlaten en zich naar Mr-tz bcaf, waar hij >n voll** 4.50. Orkestconcert. 5.20. Lezing: The Tyrol. 5.35. Kinderuurtje. 6 20. Gemeenschappelijk zingen. De Grenadier-garde band en Dame Clare Butt, zangeres. 6.50. Tijda., weerb,. nieuws. 7.05. Gemeonsch. zingen (vervolg). 7.20. Lezing: Strange dogs and their stranger ways. 7.35. De sonates van Beethoven. 7.45. Lezing: Eclipses of the sun. 8.05. Dansmuziek. 8.20. Empire Day Programma. Orkest. 9.20. Speech van Minister S. Baldwin, en den Bisschop van Londen. 9.40. Concert (vervolg). 10.20. Weerb., nieuws. 10.40. Lezing: Music and (he ordiuary listener. 11.0012.20. Dansmuziek. „Radio-Paria", 17 50 M 10.50—11.20. Concert. 12.502.10. Orkeslconcert. 5.055.55. Trioconcert (piano, viool, cello). 8,05. „Don Juan", opera van Mozart, Orkest, koor en solisten o.l. v. P. Secliiari 10.40. Sluiten. Langenberg, 469 M. 12.201.30. Opening van de tentoon stelling in Dortmund. 1-302.50. Kamermuziek (fluit, viool, luit). 5.506.50. Orkestconcert. 8.5010.30. Concert. Königswusterhausen, 1250 M. en B e r 1 ij n 484 o n 506 M 4.208.05. Lozingen en lessen. 8.30 „Die Schopfuug", oratorium van Haydn. Orkest, koor en solisten. Hamburg, 3 9 4.7 M. 2.503.10. Orkestconcert. 4.355.20. Orkestconcert 6.207.10. Vroob'jk concert.. 8.2012.10. „Schule der Musik", cause rie. Daarna dansmuziek. Hef Londensche programma over de wereld uitgezonden. PhilipsgeeftMarconi eenlesjo Het Londensche programma, dat Vrij dag door het kortegolfstation van Philips is doorgezonden, is uitstekend gehoord over geheel Britsch-Indië, Australië, Nieuw-Zee- land en Zuid-Afrika Enthousiaste radio- telegrammen uit allo oorden der wereld werden hiprover te London ontvangen. De nachtegalen voor de microfoon De nachtegalen uit het park van miss Beatrice Harriso te Oxted in Surrey zul len tusschen 22 Mei en 1 Juni weer „op treden" voor do microfoon van 5XX Do juiste avond is niet vooruit aan te geven Verleden jaar mislukte het experiment vrijwel geheel, doordat juist op het span nende oogenblik een auto de bosschen bin nenreed en met draaienden motor ging stil staan. vrijheid en bewust van wat hij deed vooi vijf jaar toekende voor het Fransche Vreemdelingenlegioen Op een vraag van den consul anlwoord- de hij, dat hij drie en halve maand reeds diende en g^en enkele reden had zich te beklagen Een gezond paar. Te Hornsey is liet echtpaar Howitt 50 jaar getrouwd. Heel die halve eeuw door hebben man noch vrouw ooit oeri dokter noodig gehad. Het ontvoerde kind in Holland gevonden. Zaterdag maakten we melding van een echtscheidingsproces, het echtpaar GHicks- mann te Berlijn betreffendo. welke zaak oorzaak werd. dat de echtgenoot, dr Gliicksmnnn, het kind in zijn huis wist te krijgen. Men heeft hem op zeker oogenblik mot twee kinderen gezien. Het dochtertje bleek spoorloos verdwenen to zijn In verband hiermede ontving de ccnlralo recherche te Amsterdam een verzoek van de Berlijnsche politie om het meisje op te sporen. Zoo werd hier ter stede een uitge breid onderzoek ingesteld, met het resul taat, dat nergens het kind ontdekt werd. Zaterdag ontving de recherche bericht, dat het verzoek tot opsporing kon vervallen, daar het vermiste meisjo in Utrrch- was "r-vonden ■BHseaaa^.u. - m Eerw. Moeder Maria Christine. Een gouden jubileum in. de Congregatie der Zusters van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid. Met kloosterlijken eenvoud is door de Congregatie der Zusters van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid to Tilburg het gouden professiefeest gevierd der Al- gemeene Overste, de Eerw. Moeder Maria Christine (mcj. Carolina Borsten). In het groote Moederhuis dezer meer dan 4000 religieuzen tellende Congregatie aan den Ouden Dijk te Tilburg, werd door nen neef der jubileerendo overste, den zeer- eerw. heer J. M. Kluytmans, deken van Ravensteijn, met assistentie van den heer eerw. heer P. J. Kluytmans pastoor te Liempdo en de weleerw. hoeren J. van Wijck en H. Schoenmakers, rectoren van het klooster, een someele H. Mis opge dragen. Deken Kluytmans hield daarbij een feestpredikatie, waarin getuigd werd van het zegenrijke werk door de jubila- resso voor het onderwijs in het algemeen en voor do Congregatie der zusters in het bizonder verricht. De ganscho Tilburgsche kloostergemeen schap en enkele genoodigdeD woonden do indrukwekkende plechtigheid bij en de luisterrijk -versierde kapel bewees riet welk een feestvreugde de zusters dezen jubeldag barer overste wilden omringen. Des middags had een receptie plaats waarop vele autoriteiten zuster Christine kwamen gelukwenschen. O.a. de vertegenwoordigers van het geestelijk en wereldlijk gezag, de Hoog- eerw. heer deken J. Sanders en burge meester Mr. Dr. F. Vonk de Both, de rec tor der R. K. Leergangen Dr. Th. Goos scns, de directeur van het St. Joseph Stu diehuis Dr. H. Ahaus en deputaties van onder wijsinrichtingen. Onder de vele telegrafische en schrifte lijke gelukwenschen was een brief van Z. Em. Kard. Casparri namens Z. H. den Paus, waarin de jubileerende overste werd geluk gewenscht met haar feest en aan de Congregatie de Pauselijke zegen werd verleend. Zuster Christine is als erkenning harer verdiensten op onderwijsgebied door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Mgr. Hermus. Heden viert Mgr. Hermus zijn zilveren feest als leeraar-directeur van het Insti tuut voor doofstommen in St. Michiels- Gestel. Met de verpleegden en oud-ver pleegden zal dan het Katholieke Neder land erkentelijk gedenken den bouwer van het Instituut, waar zoo talloos velen, naar het lichaam mismaakt, tot schoone zielen zijn gegroeid, dank ook het voortreffelijk onderwijs, waar Mgr. Hermus het systeem voor vond. In het bijzonder zullen ook de ijveraars voor de Nederlandsche Katho lieke Missieactie een dankbare gedachte wijden aan hun apostolischen promotor. Den uitmuntenden bestuurder en harmo nisch gevormden, wijzen paedagoog op den moeilijken post, die hij zoo zegenrijk waar neemt, een ad muitos annos! „Tijd" Pastoor H, Moes. De Zeereerw. heer H. Moes, pastoor te Zwaagdijk is uit voorzorg voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Op medisch advies zullen bij den Zeereerw. patiënt geen bezoeken worden toegelaten. „Msb." Gemengde Berichten ONGELUKKEN. TRAGISCH ONGEVAL. Een meisje over boord geslagen en verdronken. Do vader bij reddingspogingen omgekomen. Men meldt uit Wemeldinge: De 22-jarige dochter van den schipper van Hazenberg van het motorschip „De In Verhand met het tragisch ongeluk, dat bi;i Kapel in 't Zand is gebeurd,, waarbij gelijk medegedeeld, drie kinderen onder een zandmassa zijn bedolven, meldt de „Tel." nog het volgende: Ter plaatse, ongeveer vijftig meter ter zijde van den spoorweg RoermondVlo drop, ligt een terrein van ongeveer zeven tig vierkante meter. Van dit terrein, dat zonder eenige afsluiting in verbinding staat met den weg, wordt sedert eenigen tijd door een landbouwer grond gegraven len behoeve van een ophooeing op eenige afstand daarvan gelegen. De grond be staat uit een zandlaag, waartusschen aan de bovenzijde een leemkorst doorloopt. Het afgraven geschiedt in hoofdzaak loodrecht Vermoedelijk tengevolge van het dreunen der treinen is er in den grond werking ge komen, met het droevige resultaat, dat de vier kinderen al spelende onder het zand werden bedolven. De landbouwer Keuren, die het ongeluk zag gebeuren, deelde mede, dat hij tegen dien tijd een zestal kinderen zag spelen Eensklaps hoorde de man een hevig ge raas, waarop hij twee der kinderen hard huilend zag weghollen. De vier anderen verdwenen onder het zand. De man begaf zich onmiddellijk, hard om hulp roepend, naar de plek des onheils, waar men aan stonds begon, de kleinen uit te graven. Er speelden zich droevige tooneelen af, toen de moeders der kinderen, die bijna onmiddellijk ter plaatse verschenen, op de plaats van de ramp aangekomen waren. De driejarige Leo Wolters kon eerst na een kwartier worden uiteegraven. terwijl ook de twee anderen, gelijk bekend, leven loos onder het zand vandaan gehaald wer den. Mejuffrouw Wolters, met wie de verslag gever van de „Tel." een onderhoud had, vertelde, dat de kinderen om zoo te zeggen hun dood tegemoet geloopen waren Zij gingen anders nooit op die gevaarlijke plek spelen, zoo zei de zij ons. Zaterdagmiddag arriveerde het parket uit Roermond, dat den eigenaar van het terrein en een tweetal landbouwers, die het eerst aanwezig geweest zijn, een verhoor afnam. De drie lijkjes zijn heden ter aarde be steld. Overreden en gedood. Te Groningen is aan den landbouwer Th. v. d. Crommert, die op zijn rijwiel huis waarts keerde, door een vrachtauto van de firma v. d. B. gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij daarna overleed. Den chauffeur, treft geen schuld. Overreden. Vrijdagmiddag is in den Bergerhout te Alkmaar het 12-jarig dochtertje van den heer Veenstra aldaar door een auto over reden, die bestuurd werd door den heer Z uit Abbekerk. De wielen gingen het kind over de borst. Het is in deerniswek- ktnden toestand naar het stadsziekenhuis overgebracht. Noodlottige wedstrijd. De 20-jarige K. te Wychen, bij Nijme gen, was Vrijdagmiddag op de fiets aan Let hardrijden tegen een vriend. In groote vaart reed hij tegen een wagen en viel dood neer. Verdronken. Vrijdagmiddag is een 5/4-jarig zoontje van den arbeider S. uit de Lekstraat te Schiedam in het Spuikanaal geraakt en verdronken. Door een zolderluik gevallen. Te Bunschoten (Utr.) kreeg een dronken landlooper op zijn verzoek nachtverblijf, bij den veehouder W. B. op don schoven- zolder. Des nachts viel de man in zijn slaap door het luik en werd hevig ker mende opgenomen en met gebroken heup per auto naar het naastbijzijnd ziekenhuis vervoerd. FEUILLETON Ronun door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. 40) „En op plezier ook, zou ik zoo denken," zei John streng, „maar trek je jas aan, George," vervolgde hij, „want we moeten uit gaan om aan alle politieposten naar Bertram en Viola te vragen. We kunnen niet hier blijven, om over die vrouw te redeneeren." „Ik zeg je immers, dat de kinderen best terecht zullen komen. Je moet niet begin nen te zeuren, John. 't Is idioot om nou 'e Saan" ze* George weerstrevend. „Trouwens ik durf niet. Ilc moet aan mijn gezondheid denken. Dr. Burnham, die hier logeert^ voor een medisch congres, heeft me massa-s' raad gegeven cn hij wou geen cent er voor in rekening brengen. Het minste at ik dan wel kan doen is me te gedra gen naar wat hij zegt. Trouwens wat gaan 'We eigenlijk doen?" «Al de politieposten van Londen afloo- pen." »Wat winnen we daarmee? Ben je ooit m een politiepost geweest? Alleronbehaag- JJkste gelegenheden om vóór den eten in rond te dolen." «Trek jo jas aan," herhaalde John. George zuchtte. >,Als je er dan zoo op aandringt. Je hebt irn ?r ,pP aaQ te dringen, denk ik, En al .i^zions is het tijd verknoeien, vindl-i- aderen in een politiepost zijn, dat t een uitstekende les voor hen is daar een beetje te blijven. Je wilt ze toch niet aanmoedigen om eiken dag zoek to raken? Ik wou, dat jij eon half dozijn kinderen hadt." John was onvermurwbaar; het zien van z'n broer in die waterachtige kamer, die daar de mogelijkheden van de wedrennen zat na te rekenen, had hem tot do taak van hervormer aangevuurd; George moest leeren, dat hij geen kinderen op de wereld moest helpen zonder voor ze te zorgen. Hij moest en hij zou dat lcoren. ,,'k Geloof, dat je je meer moeite zou getroosten," verklaarde hij, „als je een fox terrier had verloren." „Natuurlijk," gaf George toe, „dat zou ik wel moeten." John werd rood van verontwaardiging. „Wees nou niet nijdig, kerel. Ik bedoel niet, dat ik een fox-terrier hooger schat. Maar, begrijp je, een hond hangt van z'n halsband af, terwijl Bertram on Viola kunnen uitleggen, waar ze vandaan ko men. Is 't erg koud buiten?" „Je doet 't beste met je dikke jas aan te trekken." „Dat betcekent, dat ik heelcmaal naar boven moet gaan," bromde George. De twee broers liepen den gang door en John had George willen opporren met een zwaren ijzeren staf met scherpe punten. „Ga jo uit, Touchwood?" vroeg een oude heer met een militair voorkomen, die be zig was golf te oefenen v&n de eene roos op het Brusselsch karpet naar de andere. „Ja, majoor, ik ga uit. U kent m'n broer, geloof ilc? Je herinnert je majoor Down man, toch wel, John?" George liet z'n broer met den majoor alleen en zwoegde lusteloos naar boven. ,,'k Geloof, dat ik eens 'n stuk van U gezien heb, mijnheer Touchwood." John glimlachte even werktuiglijk als wanneer de majoor terugsalneerde. „De val van Niniveh, was 't niet?" De schrijver boog bevestigend: 't was de moeite niet waard over het verschil tus schen Niniveh en Babyion te spreken, ru hij op 't punt stond uit te gaan. „.Ja," ging de majoor voort, „was er niet heel wat to do enovcr de luchtige kleedij van sommige dames?" „Best mogelijk," zei John. „Wo moesten op dc costuums besparen, wat wc voor de hangende tuinen uitgaven." „Precies," stemde de majoor wijs toe. „Ik voor mij ben heelmaal niet puri- teinsch." John boog opnieuw om z'n waardeering voor deze mededeeling te toonon. „Nee volstrekt niet. Eerder 't omgekeer de. Ik speel eiken Zondag golf en als 't regent bridge." John wou dat George 'n beetje voort maakte met z'n jas. „Maar ik ga tegenwoordig weinig naar den Schouwburg." „O nee?" „Nee, wel toen ik nog luitenant was. Nou en of! Maar 't was dan ook heel wat heter in mijn jonge jaren, geloof ik. Niet om U te beleedigen, mijnheer Touch wood." „Vervlogen tijd geeft 'n. zekere beko ring," gaf John loc. „.Juist, juist. U herinnert IJ zeker niet 'n stuk in het oudo Prince of Wales theater? Hoe heette 't ook weer? Verduveld, nou bon ik 't vergeten, 't Was 'n prachtstuk anders. Ik herinner me nog er was een toonceltjo waar 'n oom of 't kan ook wel niet de oom zijn geweest Dee ik vergis mc, 't was in het Strand-theater. Of was 'tdaar wel? Sakkerloot, ik weet niet meer waar 't was. U herinnert U 't stuk niet? Het was óf in do Prince of Wales óf in de Strand, óf was 't misschien in Toole's?" Kwam George dan nooit? Ieder oogen blik bracht majoor Downman dichter bij de kern van z'n herinnering en tenzij hij snel ontvluchtte, zou hij misschien naar het vertellen van de hcelo intrige moeten luisteren. „Weet U waar 't 'm in zit?" begon de majoor opnieuw. „Ik verwar twee stukken. Dat doe ik. Maar ik weet wel, dat er plot seling een oom op kwam dagen." „Ja ooms zijn dikwijb onrustig," stemde John toe. „Maar neemt U me niet kwalijk, majoor, ik zie m'n broer beneden komen. Goeden avond, majoor, goeden avond. Ik zal 't zeer op prijs stellen dezer dagen met U to komen praten over het toonccl tijdens do regeering van Koningin Vic toria." ,,'t Zal me zeer aangenaam zijn," zei de majoor met warmte. „Vóór vannacht schiet me dat tooneelstuk nog wel te binnen. Maak U maar niet bezorgd, ik heb 't bij na. Ja bijna. Maar ik haal twee schouw burgen door elkaar. Ik zie heel goed waar ik in de war raak." Op dat oogenblik hoorde men een taxi voor Halma House stilhouden; er werd gebeld; toen George de voordeur opende om met John naar buiten, to gaan, kwam juffrouw Worfolk hen tegemoet, die Ber tram cn Viola ieder stevig bij 'n hand vasthield. „Ik zei 't je immers, dat zo wel zouden opduiken," zei George cn trok onmiddel lijk met 'n zucht van verlichting z'n jas uit. „Nou je hebt ons 'n aardige jacht be zorgd," ging hij voort mot een zuur go- zicht tegen de kinderen. „Kom mee naar m'n kamer en vertel waar jelui geweest zijn. Goeden avond, juffrouw Worfolk." In hun vaderis zitkamer stonden Ber tram en Viola terecht. „Ja," begon juffrouw Worfolk, op wie de last woog het gedrag der boosdoeners te vertellen. „Ja, ik heb de verloren kin deren teruggebracht. Een prettig baantje, om ze cr toe te krijgen, stilletjes mee te gaan. Ik heb nog nooit zoo iets bij do hand gehad, sedert ik m'n arme zuster d'r Herbert brullende naar 't zickenhnis bracht, toen ie bijna gestikt was door 'n stuiver in te slikken, allemaal omdat ie wat drop d'r af wou zuigen, dat op den rand vastkleefde. Maar hij is niet gestikt, omdat ik hem den heelen weg door op z'n rug geklopt heb, net of-t-io een hoepel was, cn 'n heeleboel mcnschen keken mc nieuwsgierig aan. Niet dat 't me iets kan schelen, hoe de menschcn kijken, behalve in de kerk. Om te beginnen dan, ze dur ven! Ik bedoel maar zoo, als iemand ba gage klaar maakt en in 'n taxi wegstuurt, wie denkt er dan aan, dat het goed dade lijk terugkomt? Het kwam terug gekaatst of 't een gummibal was. Nou, zeg ik tegen Maud, dat belooft wat, onze mijnheer zal vandaag nog heel wat met zo te stellen hebben. Let maar opl En jawel hoor, net dacht ik, éat U niet meer thuis zou komen theedrinken, of rat-a-tal-Lat op do voor deur en daar zijn de jonker en do freule deftig in 'a taxi aan komen rijden.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3