i8s Jaargang. MAANDAG 23 MEI 1927 No. 5574 e EaAdóobd (Souïcmt ABONNEMENTSPRIJS bodraagtbll vooruitbetaling LeideD 19 cent per weet 12.50 per kwartaal nnft AeenteD 20 cent pei week 12.60 per kwartaal iUTpe. poe- 2.9S per kwartaal, Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver- riiebaar tegeD betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor- jtbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ot.. met Geïllustreerd omlagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend z Kleine adverlentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. mm BESTAAT UIT TWFF BLADER. In de dagen, die de gemeenteraadsver- jezing te Leiden voorafgaan, is de S. D. P. niet traag in het voeren van pro- laganda. Dat kan op zichzelf beschouwd prijzens zijn. Maar niet prijzenswaardig is het, als propaganda wordt gevoerd door on waarheden! om maar geen kras- ier woord te gebruiken. Onwaarheid b.v. is: als beweerd wordt, dat de S. D. A. P. winst uit de bedrijven wil. Dat is waar in die gemeenten, waar de 3. D A. P. geen verantwoordelijkheid Voor Leiden b.v. is dat wel waar [n Leiden willen de niet-socialistiscbe wèl een betrekkelijk matige winst uit de fabrieken van gas en electriciteit; BÜ willen dit in het belang der geheele gemeente! Want: als deze winst niet meer werd gemaakt en opgebracht door de ver bruikers, in verhouding tot hun gebruik en een zèèr groot aantal ver bruikers woont in de buitengemeen ten en ook groote instellingen, als spoor en tram enz behooren onder de gebrui kt dan zou datzelfde bedrag moeten worden opgebracht door de belastingpen ningen van uitsluitend Leidsche burgers En ziet nu 'ns naar Amsterdam! Daar, is onder verantwoordelijkheid van een socialistisch wethouder mr. Romme herinnerde er zoo terecht aan Vrijdag avond in zijn lezing voor de R. K. Kies- vereeniging te Leiden de laatste vijf jaar uit de bedrijven een winst gemaakt van lil millioen guldenl Dat is 350 meer winst, dan in een even lang tijdperk daarvoor, onder bestuur van een niet-socialistisch wethouder, uit die be drijven werd gehaald! En natuurlijk zal de S. D. A. P. ook in Leiden, zoo gauw eenige harer leden als wethouders verantwoordelijkheid krij gen te dragen, een andere koers moeten inslaan, dan nu zij anders niets te doen heeft dan op den grooten trom der pro paganda te slaan! Onwaarheid b.v. is: als beweerd wordt, dat de S. D. A. P., in tegenstelling met o.a. de Ka tholieken, de belasting wil halen zoo min mogelijk uit de kleine beurzen en allereerst uit de zakken van hen, die de belasting het gemakkelijkst kun nen opbrengen. Dat willen óók de Katholieken! Maar de Katholieken houden ook weer pre cies. zóó, als de socialisten in de gemeen ten, waar zij mede de verantwoordelijk- b";'l in het ïrtvnnrerd college van B. en W. dragen, hierbij rekening met de wer kelijkheid; de werkelijkheid, dat er in deze ook, in het belang der geheele gemeente, grenzen zijn. Men denke aan de kip, die de gouden eieren legt!Men denké er aan, dat Leiden niet is een soort ves ting-stad, waarbinnen men de meer-ver mogende bewoners, desnoods met de ge- Wd-ende macht, kan opgesloten hou den!.... Onwaarheid b.v. is: als beweerd wordt, dat de S. D. A. P., bok weer in tegenstelling met o.a. de Katholieken, zorg heeft voor een be1-"'"•'i'l-p volkshuisvesting. Waarheid is daarentegen, dat te Lei den, onder een rechtsch bewind, meer is gedaan voor do volkshuisvesting, dan in de meeste andere gemeenten al moet er en z a 1 er ook, als het van de K a- tbolieke Raadsfractie afhangt, oog meer worden gedaan en waarheid Is ook, dat de S. D. A. P. op die geemente- zorg voor de volkshuisvesting een zèèr geringe invloed heeft gehad! Deze en andere onwaarheden doen bij do socialistische propaganda in deze da- gon opgeld! Waarlijk, als de S. D. A. P. daardoor slemmen en zetels zal werven, dan mag zij morgenavond zich in herinnering brengen, dat„de wereld wil bedrogen zijn!'' Bij ons heiligt het doel de middelen oiot! heel klaar uit diezelfde propaganda sprak ♦och ook weer een zekere mate van zelf kennis. Op dien reclamewagen stond n.l. geteekend eenhalve zon. De op gaande zon kan niet bedoeld zijn; zoo vele jaren en jaren kan toch do zon van het liberalisme niet noodig hebben, om op te gaan! Die teekening moest ongetwij feld voorstellen de ondergaande zon, die haar laatste stralen uitwerpt. En dan is het een eerlijke uiting van zelfkennis 1 Intusschen: geen enkele Katholieke Stem zal medewerken, om die laatste stra len op te vangen 1 Het liberalisme is zéker evenzeer in strijd met onze Katholieke beginselen als het socialisme! WAT MORGEN TE DOEN? Geen Katholieke kiezer of kiezeres te Leiden kan meer aarzelen. Dinsdag stemmen al'^n op lijst 10 (de eerste naam op deze lijst is: Wilmer). Wij doen dit, omdat door een zoo groot mogelijke Katholieke Raadsfractie het vei ligst beschermd zijn onze rechten. Het recht b.v. op een gelijkwaardige be handeling van de Katholieken met de an dersdenkenden! Het recht b.v. op een eerlijke toepassing van de financieele gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs in onze ge meente Wij doen dit, omdat wij weten, dat door de practiseering van de Katholieke beginselen, ook in de gemeente-poli tiek, de geestelijke en óók destof- felijke belangen der gemeenschap het best behartigd kunnen worden! Wij doen dit tot den laatsten man en tot de laatste vrouw omdat wij willen getuigen voor onze Katholieke begin- selenl Mogen de Katholieke kiezers morgen zor gen, minstens voor een schitterende hand having, en indien het maar eenigszins mo gelijk is en het is ruim mogelijk voor een uitbreiding van onze Katholieke Raadsfractie! In hel belang ten slotte van een b e- stuurs-krachtigen Raad! Bij elke verkiezing zijn er velen, die, veel al uit gemakzucht, niet aan hun stemplicht voldoen en hun houding goedpraten met de bewering, dat het op één stem toch niet aankomt. lederen keer wordt uit den treure 't te gendeel betoogd, en toch De thans aan de orde zijnde gemeente raadsverkiezingen zijn er weer om die fa tale bewering te logenstraffen. Op verschil lende plaatsen gebeurde het verleden week, dat een zetel werd gewonnen of verloren door slechts één stem of minder. Dat kan ook in Leiden gebeuren! Die mogelijkheid is volstrekt niet louter denkbeeldig! Daarom: door ons er zooveel mogelijk voor gezorgd, dat morgen alle kiesgerech tigde Katholieken stemmen, en goed stem men. Niemand late zijn stem bepalen door beloften, die goedkoop zijn en gemak kelijk, en in de verkiezingsdagen vaak ook een eigenaardig bijsmaakje hebben. Maar allen stemmen op no. 1 van lijst 10. Liberale eigenwaan en zelfkennis. Een typeerende propaganda. Ouder de propaganda, die wij voor ver se lullende partijen hebben zien maken, oeft die voor den Vrijheidsbond ons wel erg gefrappeerd, omdat er uit- prak tegelijkertijd een zekere mate van ^enwaan èn van zelfkennis Daar ging dm wag€n door onze stad, waarop stond, gemoente als Leiden moet be- nen W0r(*en ^00r bekwame man- on fu ^at wo <T u s moet stemmen Zi f C/|J1^a^n Reimeringer enz. van *s nu weer 'ns het liberalisme ons alk. 8°e<3.<:n 0U(ten tijd. Bij ons en bij linden! ^e^wam® menschen te BySTEÜLAÜO Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Plenaire zitting. Breuk met de Russen vermeden Voor den aanvang van de plenaire zit ting der economische conferentie te Ge- nève heeft de coördinatie-commissie Za terdagmorgen een zitting gehouden, waar in zij er in slaagde een formule te vinden die aan de wenschen der Russen in zoo verre tegemoet komt, dat een breuk ver meden wordt. De aangenomen resolutie verklaart, dat de economische conferentie zonder zich op eenigerlei wijze in politie ke kwesties te mengen, de aanwezigheid van alle leden der aan de conferentie deel nemende staten, zonder onderscheid van hun economisch regime, als een gelukkig voorteeken voor een algemeene vreedza me samenwerking op het gebied van den wertldhandel beschouwt. Een kalm verloop. Onder donder en regen kwamen* daarna Zaterdagmiddag de gedelegeerden der economische conferentie in een plenaire zitting bijeen. Daar alle resoluties vast stonden en ook de Russische kwestie op gelost was, verliep alles uiterst kalm. De voorzitters der drie commissies brachten korte evrslagen uit. Elk rapport werd on der luid applaus, met slechts de stemmen der Russen tegen, aangenomen. België De begrafenis van Mgr. Seghers te Gent. Zaterdagmorgen had de plechtige ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overrchot van Z. D. H. Mgr. Seghers, bis schop van Gent. De weg van het paleis naar de hoofd kerk St. Baafs was door katholieke maat schappijen afgezet, terwijl de kerkelijke overheid in groot ornaat, hot lijk afhaal de, dat in een prachtige kist, in een lijk wagen met 4 paarden bespannen, naar de kerk werd gevoetd. De militaire troepeu van het garnizoen hadden vóór het bis schoppelijk paleis post gevat. De plechtige Hoogmis word opgedra gen door Mgr. van Roey, aartsbisschop van Mechelen, primaat van België, geas sisteerd door Mgrs. De Bock en De Baets, vicarissen generaal en de kanunniken van het kapittel. In het sterfhuis waren aanwezig, o.m.: Mgr. Van Roey, en andere Belgische bis schoppen en Hoogeerw. heeren dekens en priesters; verscheidene gemijterde abten en prelaten; luit.-generaal De Jonghe van Ardoyo, vertegenwoordigers des Konings, Senator Ligy, generaal Molitor, comman dant van de le legerdivisie en do heer Van der Stegen, burgemeester van Geut. Frankrijk. De strijd tegen het Communisme. Krachtige voortzetting. De strijd tegen de communistische pro paganda zal volgens een bericht in de Eransche bladen met alle kracht worden voortgezet. Briand moet door zijn besprekingen met Chamberlain tot de overtuiging zijn geko men, dat de communistische propaganda op groote schaal tegen alle groote mo gendheden is gericht. De Fransche minis ter van binnenlandsche zaken ral a.s. Vrij dag bij het beantwoorden van een com munistische interpellatie opnieuw een re de tegen het communisme houden. Engeland DE BETREKKINGEN MET MOSKOU. De naderende breuk. In de kabinetszitting van vorige week Donderdag werd besloten, do nadere me dedeelingen van den minister van Binnen landsche Zaken omtrent de Arcos-raid tot Dinsdag uit te stellen. Naar vernomen» wordt, was het niet de onvolledigheid van het verzamelde mate riaal, die het voornaamste motief tot dit besluit vormde, doch de algemeene opinie, dat de situatie tot ernstige besluiten noopte. Volgens vrijwel overeenstemmende be richten in de bladen waren de mededeelin gen van minister Joyson Hicks omtrent do activiteit der Sovjet-handelsorganisaties in Engeland van dien aard, dat de keele kwestie der betrekkingen met Sovjet-Rus land in haar meest acuten vorm opnieuw werd gesteld. Vandaar het uitstel. De kans moet zeer groot zijn, dat niet alleen de handelsovereenkomst wordt op gelegd, maar dat ook de diplomatieke be trekkingen met Sovjet-Rusland worden verbroken. Rusland Massa-arrestaties in Armenië. Uit Tiflis wordt gemeld, dat op last van de Gcpoe ruim 100 leden van een Ar- meensche organisatie in hechtenis zijn genomen, die beschuldigd worden van deelneming aan een complot, ten doel hebbendo Armenië van do sovjet-unie los te scheuren. In enkele steden van Armenië moet het tussclien politie en de bevolking tot bot singen zijn gekomen wegens het in beslag nemen van de kerken. 600 Arbeiders naar Siberië. Met een 40-tal vrachtauto's van de „Tsjeka" (de politie van het sovjet-schrik bewind) is dezer dagen een „raid" onder nomen om 600 textiel- en metaalarbeiders te Moskou te arresteeren. Zij worden beschuldigd van het beramen van een groote demonstratie tegen het be sluit der regeering om do textielfabrieken voor drie maanden en do mctaalfabrie- ken voor 2 maanden, te sluiten wegens ge brek aan grondstoffen en aan geld om de loonen der arbeiders te betalen. Do „Tsjeka" heeft de vakvereenigings- mannen de laatste 14 dagen nauwlettend bewaakt, gedurende welke er vele gehei me vergaderingen zijn gehouden, waarin de arbeiders de regeering bocritiseerden wegens het niet op tijd betalen der loo nen. Sommige arbeiders hadden in zes we ken geen loon gehad. Al de gearresteerden zullen zonder vorm van proces naar den Oeral en Sibe rië verbannen worden. Syrië. Weer gevechten in Syrië. Veertig opstandelingen gedood. Uit Beiroeth wordt geseind: Een bende onder bevel van Izzedin is met een afdee- ling Franschon in een gevecht gewikkeld geweest. De opstandelingen hadden 40 dooden, 30 gewenden én lieten 15 gevange nen achter. Izzedin werd gedood. China. WOE PEI-FOE BEZET HANKAU. De stad in vlammen. Borodin per vliegtuig ontkomen. Volgens berichten uit China, te New York ontvangen, zouden de strijdkrachten van Woe Pei-foe Hankau zijn binnenge trokken, waar zij met de anti-roode groe pen samenwerken. De communisten trek ken naar Tsjengtsjau terug. Hankau staat in vlammen. Bevestigd wordt, dat Borodin in het vliegtuig, dat voor hem gereed stond, naar Nantsjang is ontkomen. Feng hervat den aanval in Honan. Do troepen van Feng Joe-siang hebben den aanval in West Honan hervat. Vluch telingen die te Peking uit West Honan zijn aangekomen, verklaren, dat er groote wanorde hcerecht. Blijkbaar zijn tot dus ver geen geregelde Fengtientroopen bij d enstrijd betrokken geweest, doch thans wordt gemeld, dat zij him basis te Koenghsien aan den Loenghai-spoorweg 80 mijl ten' westen van Kaifeng gevestigd hebben, ten einde eiken aanval die hun verbindingen mot centraal-Honan in ge- vaor zou brengen, te voorkomen. De be richten uit Honan blijven tegenstrijdig, doch dat de toestand er niet bevredigend is, kan worden afgeleid uit het feit, dat Tsjang Tso-lin zijn zuidelijke inspectie reis heeft afgelast. Amerika De Oliemagnaat Sinclair veroordeeld. De oliemagnaat Sinclair werd op 16 Maart j.l. schuldig bevonden aan gebrek aan eerbied jegens den Senaat, daar hij geweigerd had te antwoorden op vier vra gen, welke hem gesteld waren door de Se naatscommissie van onderzoek in verband met het Teapot Dome potroleumschan- daal. Naar aanleiding hiervan is Sinclair thans veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en 'n boete van vijfhonderd dollar. Mexico. DE KERKVERVOLGING. Opnieuw bisschoppen verbannen. Nog slecht 4 over. Do regeering van Callcs heeft einde April opnieuw eenige Bisschoppen verban nen, namelijk Mgr. Akuiddo y Ramas en Aspeitia y Palomar, alsmede de Aartsbis schop van Yucatan, Mgr. Tischler y Cor dova, zoodat het aantal verbannen Bis schoppen tot zestien geklommen is. Van het Mcxicaansche Episcopaat, dat 33 leden telt, zijn er dus 16 verbannen. Van de 17 in het land gebleven Bisschop pen, zijn er zeven geïnterneerd in de hoofdstad, zes anderen houden zich ver borgen om niet gevangen te worden go- nomen. Vier zijn er slechts nog in hunne bisdommen. De beruchte treinaanslag. De „veilighoidswach t". De „Universe" ontving uit New York verschillende berichten welke de door de Callos-regeering zoo zwart gekleurde tra gedie van Liman, waarbij door de opstan delingen een passagierstrein in brand werd gestoken en een honderdtal personen levend verbrandden, in een wel wat ander licht plaatsen. Zoo blijkt ten eerste, dat mon met niets anders te doen had dan met een aanval op een trein welke geld 200.000 pesos vervoerde. De begeleidende militairen renden bij den aanval door den trein, doofden de lichten, en schoten midden tusschen de passagiers achter wier rug rij zich ver schuilden. Do opstandelingen gingen bij hun schieten af op het schijnsel uit do ge weren van de militairen. Toen ze den trein bestormden, bevonden zo, dat de dappere federalen de burgers van hun klceren beroofden om zoo zichzelf te ver mommen. In ditzelfde rapport, dat door den vroe- geren Mexicaans eren consul-generaal in Hamburg, Ignacio Morau, blijkens door hem van particuliere zijde uit Mexico ont vangen berichten, volkomen wordt beves tigd, wordt ontkend, dat ook maar één passagier bewust door do revolutionairen werd mishandeld, terwijl integendeel velen hun loven waagden om do passagiers uit den brandenden trein te redden. Overlevenden van de tragedie hebben verklaard, dat de federalen op bevel van een kapitein verschillende passagiers doodschoten, die op den kreet der aanval- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Amerikaansche vlieger Lindbergh heeft den Oceaanvlucht volbracht. Een enthousiaste ontvangst te Parijs. De reis was erg eentonig, vond Lindbergh. (Lucht vaart, 2de blad Do non-stopvlucht Engeland—Britsch- Indië mislukt. De vliegers op zee opgepikt. (Luchtvaart. 2de blad). Plenaire zitting der economische confe rentie te Genève. Een breuk met de Rus sen vermeden. Woe Pei Foe bezet Hankau. De staif staat in brand. De Kerkvervolging in Mexico. BINNENLAND. De regeering is voornemens een ver hoogd accijns op wijnen voor te stelien als represaille-maatregel. (2de blad). Een ongeluk, waarbij vader en dochter zijn verdronken. (Gemengde Berichten, 2do blad). Iers „Leve Christus-Koning" met dezelfde leuze antwoordden. Wanneer niet in Mexico zulk een strenge censuur heersch- te, aldus de oud-consul-generaal, dan zou de wereld het incident in rijn ware lichfc BINNENLAND H.M. de Koningin vertrekt uit de hoofdstad. Met den sneltrein van 9.48 uur uit Am sterdam hebben hedenmorgen H. M. do Koningin en H. K. H. prinses Juliana de hoofdstad verlaten. Er was veel belang stelling op den Dam, toen do Koninklijke stoet vandaar m open rijtuigen vertrok Interdiocesane Missieweek te Nijmegen. De Interdiocesane Missieweek te Nij megen werd Zaterdag ingezet met een groote kinddroptocht, tijdens wolko bloe men werden gelegd bij het standbeeld van Mgr. Hamer op het Keizer Karelploin. Zondagmorgen droeg Z. D. H. Mgr. Die pon in de St. Augustinuskerk een plechti ge Pontificale H. Mis op, waarna door hem om 12 uur de Missie-tentoonstelling officieel werd geopend. In den namiddag werden op het terrein der R. K. Voetbalvereeniging „Union" voetbal wedstrijden cohouden. Mr. C. W Stibbe. t Gisteren is te Royat in Frankrijk over leden mri D. W. Stibbe, deker der orde van advocaten to Amsterdam. Mr. Stibbe bereikte den leeftijd van 52 jaar. Do vorige week was hij voor herstel zijner gezond heid naar Frankrijk vertrokken UIT DE OSHGEVHiafi NOORDWIJKERHOUT. GECOMBINEERDE VERGADERING DER TUINDERSVEREENIffïNGEN „De Eensgezindheid" en „De Eendracht," Do Tuinders vereenigi ng „De Eensgezindheid'' ontbonden. Vrijdagavond vergaderden de leden van do Tuindersvereeniging „De Eensge zindheid" te Noordwijkcrhout en „Do Eendracht" te Lisse gecombineerd in het café „Het Wapen van N oordw ijker hout Deze gecombineerde vergadering trok zooveel belangstellenden, dat beide achter elkaar gelegen vergaderlokalen van ge noemd café tjokvol liepen en verschillen de aanwezigen met een staanplaats ge noegen moesten nemen. Do vergadering werd voorgezeten door don heer E. Oostdam Jac.zn., als lid van de Regelingsoommissie. Zooals bekend mag worden verondersteld, was in do laatste vergadering van „De Eensgezind heid" in verband met de loopende ge ruchten omtrent het groote verlies, een commissie benoemd, bestaande uit do hee ren E. Oostdam Jac.zn., P. Westerhoven en P. Reijneveld, die zou trachten in de gerezen moeilijkheden cèn uitweg to vin den. To ruim acht uur opende de heer Oost dam de bijeenkomst en verwelkomde do aanwezigen. Spr. deeldo do vergadering mede, dat hij verwachtte, dat ieder, die het woord in dezo vergadering zou voer ren, er van doordrongen zou zijn» da* persoonlijkheden achterwege gelalen moesten worden en dat uitsluitend er op. zou worden gelet wat in het belang van de tuinders thans zou moeten worden verricht. Spr. gaf vervolgens in het kort, doen duidelijk, verslag van do bemoeiingen van do Rogelingscommissio. Nadat zij zich op do hoogto had gesteld van de fi- nantieele toestand van do Eensgezindne.a en zij tot de ervaring kwam, dat ver schillende leden de vereeniging verlieten

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1