Tweede Blad. Vrijdag 20 Mei 1927 Qeitiengde Beraohlen ONGELUKKEN. BE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een auio door een irein gegrepen. Een der gewonden overleden. Een personenauto, welke op den weg «i HoogkerkVierverlaten reed, is op een „nbewaakten overweg in botsing gekomen Lt (leu trein, die to 12.2G uur uit Gron.11- oen vertrekt. In den auto waren gezeten de heeren S Tijmstra, handelaar in oliën en vetten wonende Helperoostsingel 8 te Gro- r.in<ren en J Laverman, Hoornschedijk 136a eveneens te Groningen, die op weg tfaren naar de fabriek van eerstgenoemde in Friesland. Dc heer Tijmstra werd zwaar gewond. Hij bekwam een beenbreuk en ernstige hoofdwouden. Na het ongeval werd hij aan den kaut van den weg gelegd, waar een verpleegster een noodverband legde met D-.ateriaal uit den verbandtrommel uit den 11 De heer Laverman was bewusteloos. Hij kwam echter spoedic weer bij, doch kon zich in het geheel niets van het voorgeval lene herinneren. Dr. A. L. Poelman uit Hoogkerk was spoedig ter plaatse en ver leende medische hulp, waarna de heer Tijmstra per Groene Kruis-auto naar het ziekenhuis te Groningen werd vervoerd. Zijn toestand was zeer ernstig. De auto had een vaart van 22 K.M. De sneltrein nam den wagen op de buffers en sleurde hem ongeveer 200 meter mee, waarna de trein tot stilstand werd ge bracht. Toevalligerwijze bevond zich daar in een detachement marechaussees, die naar hun respectievelijke standplaalseen terugkeerden Alle marechaussees zijn af gestapt en hebben op verzoek van den Loofdconducteur van den trein hot terrein afgezet. De reizigers werden binnengehou den. De hoofdconducteur en een verpleeg ster uit Groningen, welke laatste naar Leeuwarden zou reizen, verleenden assis tentie. Naar de „Tel." nader verneemt is de beer S. Tijmstra Szn. gisterenmiddag over leden De overledene. 43 jaar oud, was de zoon van den bekenden olieslager S. Tijmstra te Kollum. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen De heer T. was op weg naar zijn extraheerfabriek te Kotstertille. Een tragische bijzondorheid is, dat de broeder van den nu overledene 15 jaar geleden op ten motorrijwiel op den Frieschen straat weg in botsing kwam met een auto en daar bij eveneens om het leven is gekomen. Aanvaring op zee. Een onderzeeboot in aanraking met een koopvaarder. Er. Ms. onderzeeboot 0. 7 is Woensdag opduikende na een onderwatervaart in de Noordzee, in aanraking gekomen met een Zweedsch koopvaardijschip, waarbij de on derzeeboot aan het achterschip eenigc onbelangrijke schade bekwam. Het Zweedscho koopvaardijschip bleek bij informatie oogenschijnlijk geen schade te hebben bekomen. Verdronken. Terwijl de moeder Woensdagmiddag ging stemmen, is het 5-jarig dochtertje van den landbouwer J. VisseT aan den Grooten Brussen-grintweg te Tiel in een sloot na bij den weg verdronken. Overreden en gedood. Woensdagavond is het 14-jarig meisje P. v. D. wonende te Tilburg bij het fiet sen op den Bosschen weg nabij het viaduct door een auto aangereden en gedood. De bestuurder de heer O. uit 's Bosch droeg geen schuld aan het ongeluk. Overreden. Te St. Agatha bij Guyk werd gisteren middag de echtgenoote van den burge meester van Oeffeit, mevr. RemmenGre- mers, toen zij per fiets den weg wilde over steken, door den passeerenden auto van den heer H. uit Vierlingsbeek gegrepen en een eindweegs meegesleurd. Bewusteloos is mevr R. opgenomen en in vrij ernstiger», toestand naar haar woning vervoord. Dj moord te Stein. De vermoedelijke dader van den moord te Stein is gisteren naar de plaats van de misdaad overgebracht. Tot dusver heeft hij nog niet beker d. Verkiezingsrelletjes te Harlingcn. Dinsdagavond trokken de S. D. A. P.'ers tc Harlingen al zingende, gevolgd door een groote volksmenigte, door de straten, niet tegenstaande de burgemeester het verzoek <>m te zingen cn daarbij redevoeringen te houden, had geweigerd. Aan het verzoek van politie om hierme de op te houden werd niet voldaan. Eenige zangers, o. w. een raadslid, werden nu naar het bureau van politie geleid, waar, op grond van de politieverordening, tegen hen proces-verbaal is opgemaakt. Na verhoor worden de overtreders in vrij eid gesteld. In het Harmoniegchouw ^erd daarna een vergadering gehouden. Straatroof. Woensdagavond heeft men mej. J. A. op o Heerengrachtbrug to 's Gravenhage een j je ontrukt. De dader maakte zich uit voelen, doch werd even later, op aan- pJffnV311 cen burger. door de politie aan- - uaen. In het tascbje bevond zich gulden en een gouden horloge. De dader bleek tc zijn de chauffeur G. v. A., thans zonder werk en vasto woon plaats. Hij staat bij de politie als „berucht" aangeschreven en werd reeds van meer gevallen van straatroof verdacht. Hevige twist. Gisterenavond ontstond in een café aan de Papenstraat te Deventer, een twist tus- schen bezoekers die daar zaten te kaart spelen. Een van hen, afkomstig uit En schedé, stak den ander in woede een mes iii den rug. De getroffene jjreep eveneens een mes, verwondde den aanrander en moest daarna zelf naar ligt ziekenhuis worden vervoerd, waar hij in ernstigen toe!* stand verkeerend aankwam. Een aanklacht De heer J. Borkert, S. D. A. P.-raads- lid te Den Helder, heeft een aanklacht in gediend tegen den heer J. J Schoeffelen- berger, insgelijks raadslid (Onafh.) aldaar wegens de uitlating in zijn advertentie „Ik beschuldig" in de „Heldersche Courant," waarin hij den heer Borkert beschuldigt, van het aannemen van presentiegelden voor een raadszitting, die hij niet heeft hij- gewoond. Op straat gezet. Een bewoner van een pand aan de De Ruijterstraat te Rotterdam had, buiten oorkennis van den huisheer, zijn woning onderverhuurd aan het raadslid Goremans De huiseigenaar is daar achter gekomen en heeft gisteren huurder en onderhuur der op straat doen zetten. Een meevallertje. Te Barneveld heëft een schilder in een oude kast, die hem door eèn landbouwer ter opschildering was gebracht, een bedrag van 975 gevonden. De kast was afkom stig van cen overleden broeder van bedoel den landbouwer. Autosignalen op den weg. De Z. H. A. M.-directie heeft bij dienst order aan het personeel bekend gemaakt, dat de volgende teekens zooveel mogelijk moeten worden gebruikt door middel van korte en lange stooten op den signaal hoorn. Eenmaal lang Geeft acht! Tweemaal lang U kunt mij inhalen! Eenmaal kort Ik ga rijden. Tweemaal kort U kunt mij passee- ren (tot een tegemoetrijdend voertuig). Driemaal kort Blijf achter, u kunt mij niet inhalen! Eveneens vraagteeken om door te rijden bij den verkeersagent. priemaal kort, eenmaal lang Er is iets niet in orde, stop! Een herhaald kort teeken Ernstig gevaar. Wij mecnen dat het invoeren van dit systeem, ontworpen door den acticven di recteur der Z. H. A. M., den heer L. F. Slebos op do lijn ScheveningenWaal haven, een goede gedachte is geweest en zouden allen automobilisten en motorrij ders willen raden zich van dit systeem te bedienen." Het verzekert de veiligheid van den automobilist op den rijweg. „Vad." Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot den Wasseaaarscheslag op Vrijdag 27 Mei van 6.30 voorm. tot 11.30 voorm. we gens het schieten met mitrailleurs. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk zal zijn, nadat de roode vlaggen, welke de on veilige strook aanduiden, zijn weggenomen. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN DE ONTPLOFTE SCHOOL Reeds 42 dooden te Bath. Onder do school was 225 K. G. dynamiet verborgen. Uit Bath (Michigan) wordt nog gemeld: Het aantal slachtoffers, dat bij do ontplof fing in de school om het leven is gekomen, is thans gestegen tot tweei en veertig, voor het meerendeel kinderen. Bijna elk gezin te Bath heeft verliezen te betreuren. Tal van kinderen zijn onherkenbaar ver minkt. In de ziekenhuizen verdringen de ouders zich om de bedjes hunner gekwet ste kleinen. Zelfs op de corridors zijn bod den geplaatst. Tweehonderdvijfendertig kinderen wa ren in de school aanwezig toen de ontplof fing plaats had. Tot de volwassenen, die om het leven zijn gekomen, beboort ook de zeventigja rige Mc Farris, schoonvader van den even eens gedood.en postdirecteur Glenn Smith. Commissaris Olander aarzelt niet, de ontploffing toe te schrijven aan Kelioo, wiens hypitheek kort te voren door zijn tante, de onderwijzeres Lawrence Price, was opgezegd. Het blijkt, dat Kelioe niet minder dan 225 K.G. dynamiet onder de school had verborgen. Op de deur van zijn schuur is door soldaten een briefje gevonden, waar in gezegd wordt: „Misdadigers worden gemaakt, niet geboren". Ook vonden zij dynamiet op acht verschillende plaatsen in den kelder onder den Oostelijken vleugel van het schoolgebouw. DE OVERSTROOMING VAN DE MISSISSIPPI. Dam in Wyoming bezweken. Het plaatsjo Wilson overstroomd. Door het bezwijken van den Gros-Ven- tro dam in het Noordwesten van den staat Wyoming, welke de watervallen van de Pentur in bedwang hield, is het plaats jo Wilson, dat ongeveer vijfhonderd in woners telt, onder water geloopen. Tot dusver zijn hieromtrent slechts weinig bij zonderheden hekend geworden. Do Gros- Ventre dam werd in 1925 gevormd door een groote aardverschuiving op den berg van dien naam. Uit New-Orleans wordt gemeld: In af-; wachting van de samenvoeging der beido binnenzeeën welke zich gevormd hebben door de dijkbreuken bij Rayou des Glaises en Melville hebben de autoriteiten last ge geven tot de ontruiming van het geheele district ten Zuiden van Bayou des Glaises. Duizenden boeren zijn thans op weg naar de vluchtelingenkampen. De brug over do Atchafalayl is bezweken, hetgeen het,red dingswerk ten zeerste bemoeilijkt. Volgens een mededeeling van het Ame- rikaansche ministerie van Landbouw zijn ongeveer twee milliocn H. A. bouwland met inbegrip van 935.000 H.A. katoenland in Arkansas, Louisiana en Missoury over stroomd. STORMRAMPEN IN DE V. Sk 18 dooden. Do stormen en regens in Indiana en Illinois Jjebben Donderdag het leven ge kost aan 18 personen, terwijl honderden gewond zijn. Te Peoria is 15 c.M. regen gevallen. De stralen staan blank en 300 gezinnen hebben hun huizen moeten ver laten. Door hevige hagelbuien is voorts groote schade aangericht, die op 75.000 doHar wordt geraamd. In Indianapolis heeft een storm groote schade gedaan aan het telegraaf- en te lefoonverkeer. De schade daar wordt op 3 millioen dollar geschat. In een aantal plaatsen in Dl.nois en Indiana ondermij nen de gezwollen rivieren de spoordijken; eenige spoorbruggen zijn reeds weggesla gen. Op het vliegveld to Rantoul in Illi nois zijn eenige hangars vernield. BOOTRAMP OP DE DNJEPR. Negentien personen verdronken. Bij het oversteken van de Dnjepr bij Kief is een boot door een hevigen wind stoot omgeslagen. Negenten personen zijn verdronken. Bij Parijs is een auto tegen een tram gereden. Drie dooden en zes gewonden. Woensdagavond is to Bagneux, tus- schen Montrouge en Parijs een auto, die voor een vrachtauto wilde uitwijken, met groolo vaart op een tram van lijn 128 gereden. Drie inzittenden van do auto werden gedood, de beide overigen, twee voorbijgangsters, de bestuurder van do tram en een trampassagier gewond. Tramongeluk te Frankfort. Twee dooden en zes gewonden. Tc Frankfort a.d. Main is oen treiii van don havenspoorweg in botsing geko men met een tram. Er werden bij het on geluk twee menschen gedood en zes zwaar gewond. Het tramongeluk te Cassel. Tien dooden en negentien gowonden. Omtrent het aan baldadigheid van een kwajongen te wijten tramongeluk te Cas sel wordt nog nader gemeld, dat er tien dooden zijn te betreuren, terwijl 19 perso nen ernstig en enkele anderon licht zijn gewond. Tijdens het vorvoer naar het Zie kenhuis is nog een der gewonden overle den. Drama. Donderdagnacht kwam een gezelschap van drie personen, een jong echtpaar en een ongehuwde vriendin, van een bruilofts partij, die gegeven werd in een gclegen- neid bij het Bosch van Boulogne. De voor tuin van de feestzaal was donker cn toen het driotal daar doorheen naar den weg naar Neuilly wilde gaan, werden zij aange blaft door een hond. Plotseling viel er een schol en de jonge vrouw stortte neer, door cen kogel in de borst doodelijk gekwetst. Het bleek, dat de nachtwaker, toen zijn hond in den donkeren tuin aansloeg, ge meend had met inbrekers te doen te heb ben, en er toen maar op los had gescho ten. De verontwaardigde bruiloftsgasten, die op het geluid van het schot waren ko men toesnellen, dienden den waker een geducht pak slaag toe. De jonge vrouw zij was twintig jaar oud stierf na enkele oogenhlikken. Berlijn als bloemenstad. Deze maand zullen in de Berlijnsche Sie- ges-allee niet minder dan 30.000 Darwin- lulpen bloeien Reeds thans kan men in den Rozentuin in den Tiergarten 10.000 narcissen in bloei bewonderen. Al deze bloemen zijn een geschenk van de impor teurs van Nederlandsche bloembollen. Vervallen grootheid. In hot plaatsje Le Crotoy zijn drie Rus sen, do gebroeders Balasjow, na failliet te zijn verklaard, spoorloos verdwenen. Zij zijn de zonen van Peter Balasjow, eerder leider der monarchistische partij in de Doema van 1917. Hun moeder was ver want aan een der oude Moldavische vor stenhuizen. Bij de bolsjewistische revolutie werden ze uit Rusland verdreven. Zij vestigden zich in Griekenland, daarna in Amerika en kwamen tenslotte in Le Grotoy terecht, waar zij van alles en nog wat probeerden. Zij bielden er een hoenderpark op na, ex ploiteerden later een glijbaan in ©en amu sementspark, doch alles mislukte. Ten slot te leefden zij in den grootsten materieelen nood. Verbod van doorboorde neuzen! De Frapschc autoriteiten hebben beslo ten verbodsmaatregelen te treffen tegen de gewoonte der inlandsche vrouwen in de koloniën om neusringen te dragen. In Centraal-Afrika is het modo onder de vrou wen om neus, ooren of zelfs landen te doorhoren en er ringen aan te hechten. De vrouwen, die het verbod overtreden zouden dit met, gevangenisstraf van twee tot vijf jaren moeten boQlen. Füsizegclnieuws. Ter gelegenheid van de international© poslzegeltenloonstelling, welke van 4 tot 8 September te Luxemburg zal plaats heb ben, zal de postadministratie van dat land 70.000 series van ©en specialen postzegel uitgeven, welke tevens zal dienen om de invoering der postzegels 75 jaren geleden te herdenken. Spanje heeft op 17 dezer naar aanlei ding van het 25-jarig regeeringsjubileum van Koning Alfonso postzegels van een nieuw type gekregen. Tevens zijn op dien dag d© Roode Kruispostzegels, die verle den jaar zijn verschenen, nog eens te Madrid verkrijgbaar gesteld, nu met den cpdruk in drie regels Alfonso XIII, 17v —1902, 17—v—1927. Nederlandsch Oost-lndië Een ernstig ongeluk. Twee slachtoffers. Aneta seint uit Batavia: Do fabricage- clief G. O. van Nieuwenhuizcn cn de che- miker H. F. van der Wal van de suiker fabriek Boedoerau begingen do onvoor zichtigheid om zonder noodzaak in cen carbonisaliekist te kruipen. In deze kist hadden zich koolzuurgassen gevormd, waardoor beiden werden gedood. In vrijheid gesteld. Aneta seint uit Batavia: Een 300-tal per sonen, dat in verband met het oproer in Nov. in het Bantamsche werd gearresteerd zal bij gebrek aan bewijs in vrijheid wor den gesteld. FINANCIËN EN DECOWDMIE. BINNENLAND. Kerkelijke leening. De Congregatie der zusters Herderin nen vau de Goddelijke Voorzienigheid te Posen geven een 8 pet. eerste hypothe caire obligatieleening uit groot f 200.000 (waarvan 50.000 reeds is geplaatst) te gen een koers van utgifte van 98 pet. De loening moet dienen ter aankoop van cen riddergoed tot stichting van een sanato rium te Thorn. Assurantie Mij. „De Nederlanden" van 1845. In de op 18 dezer te 's-Gravenhage ge houden algemeene vergadering van aan deelhouders der Assurantie-Maatschappij „De Nederlanden" van 1845, werden de winst- en verliesrekening over 1926 en de balans per 31 December 1926o goedge keurd. Zooals uit het door den hoofd-directeur uitgebrachte jaarverslag bljjkt, heeft het jaar 1926 gunstige resultaten opgeleverd. De vergadering besloot 288.000 (276.000) dividend uit te keeren, d.i. f 48 (vorig jaar 46) per aandoel. „Labor" bedrijfsverzekering-mij. van „De Nederlanden" van 1845. In -de op lö deter te 'e-Gravonhage ge houden algemeeno vergadering van aan deelhouders van de „Labor", Bedrijfs- verzekering Mij. van „Do Nederlanden" van 1845, werden do winst- en verliesro- konink over 1926 en de balans per 31 De cember 1926 goedgekeurd. De resultaten over het afgeloopen boek jaar geven reden tot groote tevredenheid. De vergadering besloot f 10.000 (als v. j.) dividend uit te keeren, d.i. 20 (als v. j.) per aandeel Levensverzekcrings Mij. van „De Nederlanden" van 1845. In de op 18 dezer te 's-Gravenhage ge houden algemeene vergadering van aan deelhouders van do Levensvcrzekerings- Mij. van „De Nederlanden", van 1845, werden de winst- en verliesrekening over 1826 en de balans per 31 December goed gekeurd. De Hoofddirecteur deelde mode, dat het jaar 1926 een zeer voorspoedig jaar voor do maatschappij is geweest. De vergadering besloot f 80.000 (40.000) dividend uit te keeren. Ongevallen-Verzekering-Mij. „Fatum." In de op 18 dezer te 's-Gravenhage ge houden. algemeene vergadering van aan deelhouders van do Ongevallen-Vcrzoke- ring Maatschappij „Fatum", werden do winst- en verliesrekening ovor 1926 en de balans per 31 December 1926 goedge keurd. De vergadering besloot evenals het vo rige jaar f 20.000 dividend uit te kee ren, d.i. 20 per aandeel. Binnenl. Vaart Risico Sociëteit. In de op 18 dezer gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Binnenlandsche Vaart Risico Sociëteit werden do winst- en verliesrekening over 1926 en de balans per 31 December 1926 goedgekeurd. De vergadering besloot 5000 (6000) dividend uit to keeren ,d.i. 5 (12) per aandeel. N.V. Scheurleer Zoonen's Bank. In de gister te 's-Gravenhago gehouden gewon© jaarlijkscho algemeene vergade ring van aandeelhouders werd de door de directie aangeboden balans en winst- on verliesrekening goedgekeurd en het divi dend over 1926 vastgesteld voor do pre- fcrentio aandcelen op 4% (v. j. nihil) en voor do gewone aandoelen op 3% (v. j. nihil). Jhr. mr. L. E. M. von Fizenne word als commissaris herkozen. Gebr. Gerzon's Modemagazijnen. Uil hel verslag over 1926 blijkt dat dc vennootschap thans lo Amsterdam en Den Haag over modcrn-geoutitccrde, groote verkoopsruimto beschikt en de directie spreekt do verwachting uit dat de resul taten hiervan zich in het nu loopendo jaar zullen doen golden. De ncllo-winst bedraagt 795.051 (v. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 21 Mei. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het trio. S. L. Gastrelli, viool, S. Metz, piano, S. Swagemakers, cello. 2.00 Jeugdconcert 'door het H. D. 0.- symphonie-orkost o. 1. v. Willem van Warmelo. Elk werk zal voor den micro foon worden besproken en nader toege licht eventueel met behulp van notenvoor- Leelden, welke zullen worden uitgevoerd op de instrumenten, voor welke ze geschre ven zijn. Daarna zal het werk iu zijn ge heel worden uitgevoerd. 6.007.45 Concert door het H. O. 0.- orkest. 7.45 Politieberichten 10.30 Persberichten. 8.10 V. A. R. A.-avond. 10.30 c. a. Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Een uurtje filmmu ziek. Orkest o. 1. v. Hugo do Groot. Davcntry, 1G00 M. 3.05 The Royai Tornament. Afgewisseld met muziek van de radio dansband 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Militaire band (vervolg). 7.20 Causerie. 7.35 Pianomuziek van Brahms. 7.45 Sportcauserie. 8.05 De Militaire hand en zang 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Voorlezing door Mr. G. H. Warren. 9.55 Saturday Night Revue. Een avond van vroolijko muziek en zang. Orkestkoor en solisten. 10.5012.20 Dansmuziek van hel Sa voy Hotel. „lt a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Radio Jazz Symphonie. 8.50 Galaconcert. Orkest, instmment. en vocale solisten. Dansmuziek en variété. 11.20 Sluiten. Langen borg, 469 M. I.252.25 Orkestconcert. 4.505.20 Internationale rij- cn spring concours in Keulen. 5.506.50 Koorzang en liederen. 9.20 Radiopraatje 9.3511.20 Vroolijke avond. Orkest en solisten. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. KÖnigsvvuscerbausen, 12 5 0 M. en Berlijn, 484 en 5 6 (5 M. II.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Vroolijke avond. Stoiner-kapel. 10.5012.50 Kamermuziek. Hamburg, 391.7 M. 12.50—2.20 Orkeslconccrt. 4.355.20 Scènes uit „Dio Familio Schrossenstein", treurspel. 6.207.10 Vroolijk concert. 8.2012.10 „Frasquita", operette van Wiilner. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcort. 9.80—10 30 Dnn-muziek. t j. 795.253;. Voorgesteld wordt aan liet reservefonds too to voegen f 58.505, aau houders van preferente aandeden uit te keeren een dividend van 7 pet. (als v. j.) en aan houders van gowono aandeden 21 (v. ,j 20) pet. en 6003 (v. j. 17.473) op nieuwe rekening over lo hoeken. DE ECONOMISCHE POSITIE VAN SURINAME. De tien plagen van Egypte. Zooals gebruikelijk heeft ook dit jaar enzo centrale bankinstelling in Wcst- Indie weder gezorgd voor cen beknopt, doch volledig overzicht van den econ. toe stand van Suriname. Hierin wordt oan. gewezen op bet feit, dat in dc eerste maan den van 1926 alles in do kolonie mei ou dergang bedreigd scheen to worden. Het was alsof dc bekondo tien Egyptische pla gen, die in do laatste maanden van 1925 Suriname teisterde, namelijk do folio droogte, in cen periode, welke normaal do kleine regentijd genoemd word' en waarin alle plantenleven zich weder her stelt na de maanden Augustus tot No vember, waarin gewoonlijk groote droogto liccrscht, bleef ook in de eerste maanden van 1926 voortduren. Mensch, vee cn plant snakten naar water en slechts met groote inspanning van Koloniaal Bestuur en particuliere ondernemingen kon wor den voorzien in hel allernoodigsle om mouse hen dier net van gebrek aan drink water te doen omkomen. De cultures had den reeds de laatste twee jaren mind** hemelwater ontvangen dan normaal ver wacht mocht worden en nu, door de voort durende droogte, eon weder op krachten komen uitgesloten scheen, was de naaste toekomst zeer donkor. In Maart en April zag het in verschillende doelen er naar uit alsof een groot deel van cutivatics lo gronde zou gaan. Als gevolg van de droogte, of afge scheiden daarvaD, kwamen ook andere plagen over dat bijna onkenbaar gewor den, sedert oude tijden toch als zoo bui tengewoon vruchtbaar bekende land. Sterfte onder het vee, door go- brok aan voedsel cn drinkwater, dwong den veehouder tol verkoop van zijn vee over te gaan tegen zeer lagen prijs. Een buitengewone m u s k i o t e n a a n- v a 1, toen het weder begon to regenen, noopte ieder levend wezen lol zelfverde diging; vooral pluimvee kwam Go gevol gen van liet bloedverlies niet to boven. Rupsen, waartegen men zich nog mot voldoendo gewapend had, brachten yeei schade aan den kaloenaanplaut. De rijf.!-w velden werden in sommige sLrcken zeer bezocht door wanlrupscn, en in het meest bevolkte district, Beneden Gommewijno, deed een rattenplaag gTOOte schano

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3