"«Sara moée. Tweede Blad. Woensdag 25 Mei 1927 SPOÜT. VOETBAL. Wedstrijdprogram voor Hemelvaartsdag. Internationaal. Eindhoven: Olymp. Elftal D—Newcastle U. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Kampioenschap van Nederland. 'Amsterdam: Ajax Velocitas. Almelo: Heracles—Feijenoord. Promotiecompetitie Afd. IV. Breda: Bredania—Bleyerlieide. Venlo: V.V.V.—tonga. Massy. Uit Roermond wordt aan de „Limb. Koer." gemeld, dat Massy zeer waar schijnlijk Donderdag a.s. niet in hét Olym pisch Elftal tegen Newcast'e United te Eindhoven zal uitkomen. AjaxNewcastle United 03. De gisteravond op hot Ajaxveld te Am sterdam gespeelde wedstrijd van het Ajax- team tegen N. U. eindigde met een 30 overwinning van de Engelschen. Ajax speelde in de competities-opstelling, terwijl do Engelschen dezelfde opstelling hadden als bij den wedstrijd in Deventer. Van den aanvang af hadden de Engelschen het. spel geheel in handen. Ruststand was O2. Seriewedstrijden Quick Boijs. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. B: 11.30 uur L.F.C. IllNorvicus II J. C. v d. Berg. 1 uur: A. V. A. G. Raceel I v. Benten. IA: 2.30 u. Norvicus ILugd. II P. de Boer. Voor morgen is vastgesteld de wed strijd Quick Boys IV.S.V. (Velzen), welke aanvangt om halfdrie. Een en an der kan een mooi programma worden, wanneer ook het weer eenigszins mee werkt. KORFBAL. Stedenwedstrijden N.K.B. De twaalftallen die morgen op het ter rein der R.G.H. te Haarlem uitkomen in de Stedenwedstrijden zijn als volgt samen gesteld: Dordtsch twaalftal: Dames: G. Voorden- berg, M, 't Hart, B. de Mey, M. Stempels en L. Bouman, allen Deetos; J. van Stek (T.O.V.). Heeren: G. de Mcy, L. Wede- meyer, J. van der Graaf, J. C. Marks, J. van Randwijk en G. Wijnhoven, allen Dee tos Invalsters: D. v. d. LaanRomhout (T. Ö.V.), B Bruggeman (ODO). Invallers: P. Lawende (T.O.V.), P. den Hol'ander (Dordrecht), J. v. d. Laan (T. 0. V). Zaansch twaalftal: Dames: A. Huite- ma (Z.K.V.), A. Kaayk, N. Keyzer, D. de 'Boer, A Wemmers en R. Rosmuller (Koog Zaandijk). Heeren: F. Garter, D. Meyer, |J. van Nek, F. Honing, B. Bark, K. Gruys (Koog Zaandijk). Invalster: L. Teeling (W.K.V.). Inval ler: R. Snijder (R.O.D.A.) Haarlemsch twaalftal: Dames: J. Beil- schmidt, A. v. d. Velden en T. van Leeu wen (Haarlem), A. Meuldijk (S.V.), N. de Kort en A. Krelage (Advendo). t Heeren: K. Wulfhorst, J. Baay en O. J van Roetselaar (Haarlem), G. «v. d. Have, E. Krelage en Th. v. d. Berg (Ad vendo). Amsterdamsch twaalftal: Dames: M. Vcrbruggen (K.V.D.), S. Bekker (D.V.D.), R Kolle en A. de Bruyn (Eendracht), K. oe Vries (Hercule,)s M. Klein (Swift). Heeren: A. Madsen en G. Ploos van Amstel (D.T.V.), C J. Bakker en H. Ger- ding (D.D.VH. Boekei (Westerkwartier) K. Kolle (Eendracht). Invalsters: E. Scholte (D. T. V.), D. Swart (D.E.V.). Invallers: L. Tas (D.D.V.), B. Eggink (Westerkwartier). SCHAKEN. Le:dsch Schaakgen. Leidsch Studenten- Schaakgezelschap „Morphy". Gisteravond speelden bovenstaande tiubs een vriendschappelijken wedstrijd m het clublokaal van eerstgenoemde ver eniging in „In den Vergulden Turk". De uitslag was een gelijk spel 0*4GA. Morphy Leidsch Schaakgen. J. W. HollemanG.Bosscha 01 W. G. BelinfanteDr. G. H. Hins A—A 1- ten Ca teW. Demmendal 1O D- FleischerB. Vies 0—1 J. v.d. Hoeve—ir. J. J. G. v. Hoek A—A rirV'J^ W. de Bruin 01 W G. BlitsD. de Jong 10 W. JonkerG. Schoppen 10 H- G. VrijburgIr. H. N. Francois O7 E. StutterheimA. Bijl 1—0 'W. H. Zaaijer—F. Niewold A—A M. Lammerts v. BuerenHofman 01 G- de Ruyter do Wildt—M. J. Dieben 1—0 Totaal GA—6A POSTDUIVEN, f Luchtvermaak" (Stompwijk). Wedvlucht Creil. Afstand 342 K.M. 1 m ?J? was als TolSt: 1- C. Stijnman U- 2' iJ 1-4^—23, 3. A. Borst .Th7?°' 4' L' C- Janson 1—49—55, 5. lila"' £eï.lswift 2—0—57, fl. A. Borst 2— Bnu' Waayer 2—G—38, 8. Jao, y. "Ohemon 2939 (Fr^a-> a'3, wedvlucht van Noyon Uiankrijk). Afstand 305 K.M. LUCHTVAART Noodlanding van een Duitsche vliegmachine. Do vier passagiers ongedeerd. Het Duitsche vliegtuig D. 785, op weg van Keulen naar Amsterdam, is bij een lusschenlanding,* die de vlieger bij Uit hoorn maakte, wegens het slechte weer bij het neerkomen na do landing met het onderstel in een sloot terecht gekomen, ten gevolge waarvan de machine beschadigd werd. De vier passagiers zijn per auto naar Amsterdam gegaan. Pooltocht-plannen. Kapitein Wilkins seint uit Fairbanks (Alaska) d.d. 20 Mei: Vandaag hoop ik in het Fokker-vlieg tuig de Alaskan met Alger Graham di rect naar Point Barrow to vliéten, van waar ik, als het weer het toelaat, een. nieuw onderzoek zal beginnen ter ontdek king van nieuw land in de Poolstreken. Lindbergh op tournee. Lindbergh heeft medegedeeld, dat hij Zaterdag per vliegtuig naar Brussel zal vertrekken; Maandag gaat hij naar Lon den. Van daaruit keert hij weer. terug naar Parijs; vervolgens gaat de tocht naar Zweden. BINNENLAND. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek. Verlies tot f 1.350.000 gestegen In de op 31 Mei a.s. te houden alge- meene jaarvergadering der N.V. A. Hil len's Sigaren- en Tabaksfabriek te Delft,, zal worden voorgesteld eene afstempeling der aandeelen tot 40 alsook een statu tenwijziging, daarmede verband hou dende. Aan het jaarverslag antieenen wij het volgende. De toestand van de sigarenin- verbetering is niet te verwachten zoolang de huis- en kleinindustrie in haar tegen- woordigen vorm blijft bestaan. Wat echter het bedrijf van A. Hilleü's Sigarenfabriek betreft, zal dank zij de mo derne outillage der fabriek, dit al-oude bedrijf zich niet alleen ter plaatse kunnen handhaven, maar is tevens het perspectief geopend voor een grootere toekomst. Het vertrouwen bestaat dat over 1927 betere cijfers kunnen worden getoond als bedrijfsresultaat. De scherpe concurrentiestrijd in den si- garettenhandel benadeelde sinds jaren den afzet van de winkels der vennootschap, doch er zijn redenen om aan te nemen dat dio concurrentiestrijd zijn hoogtepunt heeft overschreden en allengs hierbij ver betering zal. intreden. In vergelijking mof het vorige jaar was er in het bedrijf geen belangrijk verschil te constateeren. Het resultaat was ander maal een bedrijfsverlies van 28.000 waaronder begrepen een verlies van ƒ7.000 (wekens malversaties van een beheerder van een onzer filialen), zonder dat eenige afschrijvingen in rekening werd gebracht. De bezunigingen, welke in het bedrijf kom- den worden aangebracht, zonder hetzelfde to schaden, evenals de nu reeds voor een groot deel ingevoerde wijziging, wat de fabricage betreft, zullen eerst over 1927 haar invloed doen zien. Op dit keerpunt, gekomen meent de di rectie thans in de balans rekening te moe ten houden met den toestand, zooals die werkelijk is. De afschrijvingen, die jaren achterwege zijn gebleven en welke te za- men een aanzienlijk bedrag vertegenwoor digen, hebben nu plaats gehad. De verlie zen in andero oudernemingen, die zeer groot waren, kwamen tot op heden ook niet tot uiting in de Hillen-balacs, omdat do aandeelen dier ondernemngen steeds tegen kostprijs werden opgenomen. Waar voor zoover mogelijk tot liquidatie dier ondernemingen is overgegaan en deze na- genpeg beëindigd is, kon het verlies wor den vastgesteld en is de directie er toe overgegaan een balans samen te stellen, waarbij, geen aandeelen in, en voorschot ten aan andere ondernemingen meer voor komen. Deze nieuwe balans geeft nu een juist beeld van den toestand en zijn dus alle verliezen, zoowel die der eigen Venn, als die der andere ondernemingen, daar uit verdwenen. Het eindresultaat leert nu dat na een grondige saneering bijna 60 van 't ka pitaal verloren is. Ned. kunstzijde-industrie. Ongekende vraag naar kunstzijde. Aan het jaarverslag over 1926 is het volgende ontleend: De winst is niet onbelangrijk kleiner dan het vorig jaar, veroorzaakt door een verderen teruggang der prijzen, welke niet voldoende gecompenseerd kon wor den door een vergrooting der productie De fabriek te Arnhem kwam, zooals reeds in het verslag over 1925 werd me degedeeld, in do tweede helft van het boekjaar in bedrijf en eerst in het laatste kwartaal op volle capaciteit, waardoor «Ij slechts gedeeltelijk tot het resultaat over 1926 heeft kunnen bijdragen. Als verheu gend feit staat daar tegenover, dat, niet tegenstaande in 1926 van verschillende zijden over afzetmoeilijkheden geklaagd werd, wij .zonder eenige onderbreking ook. onze steeds stijgende productie geregeld hebben kunnen afzetten. De verlaging der prijzen heeft remmend gewerkt op den opbloei van de vele kleine ondernemingen, die, aangelokt door de groote winstmarge, in de laatste jaren bezig waren te ontstaan. De verkleining van deze winstmarge heeft tengevolge ge had, dat deze fabrieken de kinderziekten niet, of slechts met uiterste inspanning, konden to hoven komen, zoodat een sa neering van do markt heeft plaats gevon den en hot gevaar, dat deze door slechte qualitciten verontrust wordt, vermin derd is. Wij heschouwon het als een bemoedi gend teeken, dat het aantal artikelen, waarin kunstzijde verwerkt wordt, nog steeds toenemend is. De prijsdaling lieett hierbij natuurlijk stimuleerend gewerkt, zoodat zich in het nieuwe jaar een tot nog toe ongekende vraag naar kunstzijde heeft geopenbaard. Het gevolg hiervan is, dat een langzamo verbetering der prij zen is ingetreden. Wij zijn evenwel nog steeds van meening, dat niet een verhoo ging der prijzen, doch een vergrooting van den omzet door ons moet worden nage streefd. Het is te verwachten, dat de ge- leidelijko ontstane vriendschappelijke verhouding tusschen de verschillende groote producenten haar invloed niet zal misen. Om zonder bezwaren alle mogelijke omstandigheden tegemoet te kunnen zien, komt het ons gewenscht voor, onze finan* cieelc positie zoo sterk mogelijk te hou den. Voorgesteld wordt, om in overeenstem ming met do kleinere winst over 1926, het dividend vast te stellen op 16 (v. j. 25 UI DE ONSGEWIfóG. ALKEMADE. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De uitslag van de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezing is als volgt: Stemdistrict I. Raadhuis. Lijst 1 (R.K.) 489 geldige stemmen verdeeld als volgt: G. H. Rotteveel 34, P. de Jeu 1, P. C. G. van Dooren 407, P. de Jong 3, W. Rictbroek 2, C. Bontje 3, E. J. Rodewijk 1, P. J. Spriyt 3, J. A. Gortzak G, J. A. Kouwenhoven 1, P. J. Heemskerk 1, J. de Vette 1, Jac. van dor Geest 1, P. Th. C. van der Geest 1. Lijst 3 (C.-H.): J. N. Los 21, Lijst 6 (A.-R.): C. Horsman 2, J. W. Lagerweij 1. Stemdistrict II (Pancratiuszaal) 452 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Lijst 1 (R.K.) G. H. Rotteveel 6. Lijst 2 (R.K.) P. C. C. van Dooren 434, P. de Jong 2, W. Rietbroek 1, E. J. Rodewijk 1, O. Huigsloot 1, J. A. Gortzak 2, J. A. Kou- wenenhoven 2. Lijst 4 (R.K.) P. J. Heems kerk 2, J. de Vette 1. Stemdistrict III (Oude Wetering) 321 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Lijst 1 (R.-K.) G. H. Rotteveel 117, J. Pen ning de Vries 10, P. de Jeu 3. Lijst 2 (R. K.) P. C. C. van Dooren 15, J. A. Gortzak 2. Lijst 3 (C.-H.) J. N. Los 61, H. J. Rei- nink 3, T. C. de Graaf 1. Lijst 4 (R.-K.) P. J. Heemskerk 3. Lijst 6 (A.-R.) C. Hors man 74, G. Meyer 15, J. W. Lagerweij 4, W. van den Wijngaard 12, D. van Nieuw koop 1. Stemdistrict IV (Nieuwe Wete ring) 222 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Lijst 1 (R.-K.) G. H. Rotteveel 0, J. Penning de Vries 1. Lijst 2 (R.-K.) P. C. G. van Dooren 95, W. Rietbroek 1, C. Bontje 10, J. A. Kouwenhoven 1. Lijst 3 (C.-H.) J. N. Lqs 48, H. J. Reinink 5, M. Los 4. Lijst 4 (R.-K.) P. J. Heemskerk 14, J. de Vette 1. .Lijst 5 (R.-K.) Jac. van der Geest 3, P. Th. C. van der Geest 1. Lijst (A.-R.) C. Horsman 22, G. Meyer 7, W. van den Wijngaard 3. Stemdistrict V (Rijpwetering) 364 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Lijst 1 (R.-K.) G. H. Rotteveel G. Lijst 2 (R-K.) P. C. G. van Dooren 17. Lijst 3 (O.-H.) J. N. Los 20, T. C. de Graaf 2. Lijst 4 (R.-K.) P. J. Heemskerk 286, J. de Vette 12, H. van Rijn 3, R. G. Straathof 4, C. Strijk 5. Lijst 5 (R.-K.) H. van der Hulst 1. Lijst 6 (A.-R.) O. Horsman 5, G. Meyer 3. Stemdistrict VI (Oud Ade) 185 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Lijst 1 (R.-K.) G. H. Rotteveel 2. Lijst 3 (C.-H.) J. N. Los 11. Lijst 4 (R.-K.) J. de Vette 1, R. G. Straathof 1. Lijst 5 (R.-K.) Jac. van der Geest 154, P. Th. C. van der Geest 12, H. vand er Hulst 4. Stemdistrict VII (Kaag) 90 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Lijst 1 (R.- K.) J. Penning de Vries 2. Lijst 3 (O.-H.) J. N. Los 18, H. J. Reinink 7. Lijst 4 (R.- K.) P. J. Heemskerk 33, J. de Vette 10. Lijst 5 (R.-K.) Jac. van der Geest 1, H. van der Hidst 1. Lijst 6 (A.-R.) C. Hors man 11, D. van Nieuwkoop 7. Totaal uitgebracht 2123 geldige stem men, van onwaarde 37, kiesdeeler is 193. De nieuwe Raad zal als yolgt zijn sa mengesteld: R.-K.: P. C. van Dooren aftr., P. de Jong aftr., J. J. de Koning aftr., W. Rietbroek aftr., C. Bontje aftr., G. H. Rotteveel aftr., P. J. Heemskerk, J. de Vette aftr. en Jac. van der Geest aftr. C.-H.: J. N. Los aftr. A.-R.: C. Hors man, aftr. De verhouding der partijen is dezelfde gebleven. LISSE. Boerenleenbank. Gisteravond hield do Coöp. Boerenleenbank hare jaarverga- doring in het Veilinglokaal H. B. G. Uit het overzicht van den toestand der Bank over het boekjaar 1926 stipten wij aan, dat het te goed aan spaargelden op 1 Ja nuari bedroeg f 814.396.17ingelegd word f 1.133.003.65, terugbetaald f 894.815.46, zoo dat het saldo te goed op 31 December 1926 bedroeg f 1.052.584.36. Aan voorschotten was op 1 Januari te vorderen f 273.420; aan nieuwe voorschotten was verstrekt f65.175 en terugontvangen f119.629, zoodat op 31 Dec. 1926 was te vorderen f 218.966. Op 1 Januari had den bank in loopende rekening van do Centrale oBjlc tegoed f 144.348.20; gezonden werd f 1.229.612.75 en opgenomen f 1.209.034.09, zoodat op 31 Dcc. 126 van de Centrale Bank was te vorderen f 164.920.86. Op 1 Januari had de Bank van de leden te vorderen f330.203.67; verstrekt werd f 3.613.557.G5 en terugont vangen f3.378.402.69, zoodab op 31 Dec. 1926 van de leden was te vorderen f 505.358.63. Het totaal der ontvangsten in 192G bodroeg f 6.717.G81.08; het totaal der uitgaven f6.646.939.21 of een totaalomzet, van f 13.364.620.29. In 1925 bedroeg de to taal-omzet f 10.485.456.12, alzoo in 1926 een vermeerdering van f 2.879.164.17. Uit de Winst- en Verliesrekening bleek dat in 1926 aan renten enz. was ontvan gen f 65.383.79 en aan rente en verdere kosten betaald f 57.600.99, zoodat de winst bedraagt f 7.782.80. Het saldo Reservefonds bedroeg op 1 Jan. 1920 f 27.36S.33 hierbij gevoegd do winst van hot afgeloopon jaar maakt, dat het saldo Reservefonds op 31 Dec. 1926 be draagt f 35.151.33. Na do vaststelling de zer rekening en balans werd tot lid van den Raad van Toezicht op voordracht van de R. v. T. herbenoemd het aftredend lid, de heer J. Rotteveel en tot lid van het be stuur werd op voordracht van hot be stuur herbenoemd het aftredend lid de lieer J. P. Segors, terwijl in de vacature- A. Vcrduyn Sr. werd benoemd do heer C. van Parijs. Uit het jaarverslag bleek, dat hot leden tal 282 bedraagt; voorts dab dc Bank se dert 1 April den gekcclcn dag is geopend, waardoor in een groote behoefte is voor zien. In het verslag werd gememoreerd dat do heer Verduyn hoeft bedankt als bestuurslid wegens hoogen leeftijd; steeds heeft hij zich een ijverig bestuurslid ge toond, waarvoor het bestuur hem den dank dor leden heeft overgebracht. Voorts getuigde heb verslag van een gestadigen bloei der Bank; zij is een der grootste uit den gehcelen omtrek. Na de rondvraag en nadat elk aanwezige een verversching was aangeboden, werd deze 80ste jaarvergade ring gesloten. OEGSTGEEST. Geboren: Petronella Theodora Ma ria, dochter van Th. van den Berg en M van der Fluit Johannes Hermanus, zoon van A. Kooloos en H. Th. van Noort Huberta Helena, dochter van A. Kooloos en H. Th. van Noort. Ondertrouwd: F. P. Muller te Lei den on A. W. Boorsma te Oestgeest L. P. Krantz te Warmond en F. G. Pijnackcr Hordijk te Oegstgeest. Gehuwd: H. A. M. de Groot en C. M. H. Okkerse beiden te Oegstgeest P. J Schrama to Wassenaar en M. G. Riem to Oegstgeest A. G. H. Speel te Leiden en J Buttijn te Oegstgeest. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Door het koude weer blijft de vraag groot en wordt de aanvoer niet overmatig, en de prijzen zeer goed Pyrethrums varieeren van 0.751.25, Papavers 0.601.40, Margrieten wit 1928 cent, Korenbloemen 0.801.10, Pioenen 4.506.—. De laatste tulpen 6085 cent, Irissen 1.302.40. Asters 3540 cent, Renonkels 0.601.40, An jers 5085 cent. WASSENAAR. De Katholieke Garde. Maandagavond half negen had, zooals wij in 't kort ge meld hebben, do „Katholieke Garde" een vergadering belegd ter bekendmaking en bespreking van den stembusuitslag. Vele belangstellenden waren opgekomen. fla de vergadering te hebben geopend zei. de voorz., dat hij zeer verheugd was, dat, dank zij de standvastigheid der Ka tholieken, de overwinning behaald is en onze zes raadsleden behouden zijn, welke mededeeling dan ook met groot applaus werd begroet. Voorts dankte hij de loden der Garde voor hetgeen door lien in hot afgeloopon tijdpark is verricht, en ook degenen, die door hun stoffelijke steun, door het beschikbaar stellen van auto's daadwerkelijk de propaganda steunden. Ook de Pastoors dankte hij voor hunne gewaardeerde medewerking. Hierna werden do nieuwe raadsleden in de gelegenheid gesteld do vergadering toe te spreken. Do aanwezige herkozenen en heb lid dat -strata zijn intrede in de raad zal doen, maakten van deze gelegenheid gebruik en dankten voor het vertrouwen, hetwelk de kiezers in hen gesteld hadden en welk vertrouwen zij zich weder waardig hoopten te toonen. Nadat Pastoor Meijsing nog de waar schuwing had geuit, zich niet door de overwinning to laten verleiden tot rust, nam de Geestelijk Adviseur nog even het woord. Hij herinnerde de loden, dat de ar beid zonder zogen geen vruchten af kon worpen, zoodat men moest blijven bidden om deze to verkrijgen. De vergadering, •welke word opgelusterd door pianomu ziek en eenige zangnummers, werd geslo ten door het gezamenlijk zingen van het „Aan U, o Koning der eeuwen". DE RIJNSTREEK. ALPHEN AAN DEN RIJN. Eerbied in Gods huis. Hemelvaarts dag: Vroegmis 8, 9, 1, Hoogmis 23, Ves pers 4, Lof 5. WOERDEN. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De uitslag van de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezing is als volgt: aantal uitgebrachte stemmen 3139, van onwaarde 68, geldige stemmen 3 als volgt over de lijsten verdeeld: Lijst I (V.-B.) 394, lijst II (A.-R.) 296, lijst III (S.D.A.P.) 289, lijst IV (Gemeentebelang) 352, lijst V (R.-K.) 927, lijst VI (C.-H.) 813. Gekozen raadsleden zijn: V r ij h c i d 8- bond: 2 leden, J. Zon en J. v. Dijk; An- ti-Rov.: 1 lid, H. de Wit; S.D.A.P.: 1 lid, J. v. d. Poll; R.-Kath: 4 leden, Jon. de Kruif, A. Smits, Mr. A. F. v. d. Bosch, A. C. Waltz; Chriat^Hist. 4 leden, F. Kalsbeek, H. Brunt, G. Sonnevelt, K. E. RooseboomGe meentebelang: 1 lid, H. v. Doorn. De stemmen der R.-Kath. waren ver deeld al3 volgt: Joh. de Kruif 824, A. Smits 11, Mr. A. F. v. d. Bosch 4, A. O. Waltz 3, J. J. Ruys 2, A. A. Smorcnburg 80, C. T. Snel 3, totaal 927. ZOETERWQUDE. Aanbesteding. Gisterenmorgen v.*ord voor rekening der gemeente ten raadhuize aldaar aanbesteed de leverantie van 750 M3. grint (perceel I); het vervoer van oen gelijke hoeveelheid naar de losplaatsen (perceel II) en het uitkarren van onge veer 220 M3. grint (perceel III). Inge schreven werd voor perceel 1 door Jac. Wilbrink te Leidon voor 2.78 per kub. M. A. van Oudeuallen te Woerden voor 2.94; A. Versloot te Bodegraven voor 2.67; J. H. Omtzigt te Zoeterwoude voor 2.80; E. van den Berg të Leiden voor f 2.98; Gebr. Huij te Leiden voor f 2.84 en J. M. Samson te Leiden voor f 2.59. Voor perceel, 2 werd ingeschreven door W. Hoogervorst te Zoeterwoude voor 1.10 per kub. M. en door A. Slingerland te Hazerswoude voor 1.09. Voor perceel 3 werd ingoschreven door H. Turk te Zoeterwoude voor f 150; W. Hoogervorst te Zoeterwoude voor 195 en Th. van der Kolk te Zoeterwoude voor 174-De gunning werd aangehouden. LAMP- EN TUINBOUW De toekomst van onzen tuinbouw. Behartigenswaardige wenken. Onlangs heeft do voorzitter van hot Cen traal Bureau van do Veilingen in Neder land", do heer F. V. Valstar, een zeer be langrijke en belangwektonde lezing voor de radio gehoudon over het bovengenoemdo onderwerp, welke voordracht in „Do Tuin- lerij" is afgdrukt. Nadat de heer V. de ontwikkeling on groote beteekenis van onzen tuinbouw heeft geschetst o.a. blijkende uit hot feit dat de jaarlijksche voortbrenging van groenten en fruit thans rond 100 milliocn gld. be draagt en de uitvoer 75 mill. gld. komt hij tot de bespreking van dc vooruitzichten van het bedrijf. Deze laten zich niet gunstig aanzien. Terwijl toch aan den eenen kant verschil lende landen hun tuinbouw uitbreiden, on dervindt men hier toenemende bemoeilij king van onzen uitvoerhandel, een gevolg van protectionistische en sanitair-protectio- nistische maatregelen in het buitenland. Hoewel deze beide factoren, welke door den heer V. nader beschouwd worden, zéér in het nadeel van ons land zijn, ziet hij do toekomst van onzen tuinbouw niet donker in, mits deze maar ten allen tijde paraat blijft! De vooruitzichten kunnen zelfs gun stig worden, als de tuinbouwers zich maar blijven inspannen om hun positie in den cconomischen strijd te versterken en als zij daarbij op den daadwerkèlijken steun der regeering kunnen rekenen. Wil onze tuinbouw in cultuur-technisch opzicht aan do spits blijven, dan zijn we tenschappelijke voorlichting en goed lager en middelbaar tuinhouw-nnderwijs noodza kelijk Daarnaast muct dc oui^d wur de hoeda nigheid van hel product rusteloos worden voortgezet. Qualiteit, sorteering en verpak king zijn de grootste vraagstukken wclko bij den afzet den doorslag gevou. Do tuinder of groentenhandcljar dio daaraan niet medewerkt, of nog erger, die door knoeierijen den naam van net Noder- landsche product naar benoden haalt, pleegt verraad aan het grooto belang dat bij den uitvoer van het tuinbouwproduct op het spel staat Daarentegen zal net Nedoi'.andsono in duct, goed gesorteerd en verpakt, onder oen nationaal merk, aan iederen concurrentie strijd het hopfd welen t9 bieder De afzetmogelijkheid van onzen tuiu- bouw-voortbrengselen wordt bebcerscht door de groote vraag, of wij met ons prn duet een voorsprong zullen blijven behou den. Wij moeten er voor zorgen dat onze mededingers ons niet de loef afsteken en onze groenten op do bnitonlandsclie markt niet verdringen Het Nederlandsche fruit zal voor een overgoot deel con afzet op eigen markten kunnen vinden en voorzoover export noo- dig is, zal deze tegen loonenden prijs slechts dan mogelijk zijn, indien de ver zorging behoorlijk is en in overeenstem ming worden gebracht met den cisch wel ken de buitenlandsche markt stolt. Hier iu Nederland zwemmen wij in buitenlandsch fruit. Het Nederlandsche volk moet hot fruit uit eigen land leeren eten, maar dan moet het er ook smakelijk uitzien. Naarmate do tuinbouw zichzelf zal we ten te helpen bij de moeilijkheden die zich voordoen en nog zullen voordoen en voor zijn belangen zal weten op te komen als het noodig is, zal de regeering hij die vraag stukken welke voor do ontwikkeling en den bloei van den tuinbouw van belang zijn, hiermede rekening moeien houden. Indien de staat in dit opzicht zijn plicht verstaat, behoeft do toekomst van den tuin bouw ons zorg to baron Centrale K-uriny te Leiden. Op het verslag van den heer Sybema, en dan wel in hoofdzaak op de conclusies, dio men daaruit zou kunnen trekken, moet nog even worden tcruggekomeu. 't Kan nog net voor de drukte van do hooibouw, want dan wordt het punt „cou- raiitlezen' weieens voor eonigen tijd van het dagelijksch werkprogram van den boor geschrapt Do heer S. bleek over het te Leiden voorgebrachte nogal tevreden, behalvo over de eenjarigen. Hij vergelijkt die met die te Groningen waren aangevoerd, en dan kan het niet ontkent, dat het ver schil beduidend is, vooral in de mate van ontwikkeling. Als oorzaken van dezo mindere ont wikkeling worden genoemd de voeding on do verpleging en daarnaast do minder doelmatige huisvesting. Het komt me niet onwaarschijnlijk voor dat do schrijver daarin wel wat het gelijk aan zijn zijde heeft. Vraagt men mij, of do dieren hier dan niet genoeg krijgen, dan zou ik dat niet durven toestemmen. Maar het zon wel kunnen zijn dat men ze hier minder doelmatig voert. 't Is waar, zooals in Groningen menige jonge stier wordt opgevoed zou men het hier niet willen, en ook zouden de bodrij ven er zich niet voor leenen. Daar wordt menig jonge stier het eerste halfjaar door zijn moeder, of door een andero koe ge zoogd. In sommige gevallen heeft hij al leen alle melk van het dier tot zijn be schikking, in andore gevallen moet bij het deelen met een kameraad. Zonder nu te willen beweren, dat dat het ideaal is van opvoeding, is er took

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 17