MAANDAG 16 MEI 1927 18e Jaargang. No. 5568 3)e uzicbeHe (Boti/ta/nt Qe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL n,, onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone adverlenliën 30 een» per regol Voor Ingezonden Mededeelitigen wordt het dubbele van het tarief berekend r Kleine adverlenliën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- V Gebrek aan samenwerking. Eenigen tijd geleden richtte de textiel- ^rbeidersbond „St.-Lambertus" zich tot de Vereeniging van R.-K. werkgevers in de Textielnijverheid om te trachten, eenige verbetering te krijgen in de bestaande loonregelingen, van den kinderbijslag en van de uitbetalingen van de algemeen er kende christelijke feestdagen en van de vacantiedagen. De Vereeniging van R.-K. werkgevers heeft aan „St.-Lambertus" be richt, dat de onderhandelingen niet kon den plaats vinden, zoolang geen klaarheid was verkregen ever het rapport van het R.-K Werkliedenverbond en de daarin vervatte beschuldigingen aaji het adres der R.-K. werkgevers. Dit besluit der R.K. werkgevers vereeniging heeft een punt van bespreking uitgemaakt in de bestuurs vergadering van „St.-Lambertus" en naar aanleiding van dit besluit is een brief aan de vereeniging van R.-K. werkgevêrs gericht, waarin o.a. gezegd wordt: „Ons bestuur heeft daaruit geen andere conclusie kunnen trekken dan dat door uwo vereeniging daarmede het contact met onze organisatie wordt verbroken en l met onze organisatie wordt verbroken en u "ren noch in verdere onderhandelingen wenscht te treden over herziening van de loonrgeling, zoolang omtrent het rapport van het R.-K. Werkliedenverbond en de j daarin aan het. adres van uw vereeniging vervatte beschuldiging geen klaarheid is verkregen. Blijkbaar is dus inzake den toestand in de textielindstrie inzake den rapport nog geen voldoende klaarheid voor uwe vereeniging verkregen, terwjjl u nalaat aan te geven, hoe u zich voor stelt in deze» meer klaarheid te verkrij gen Wij zullen intusschen de consequen tie, die uit dit besluit uwer vereeniging voor onze organisatie voortvloeit, ernstig onder het oog zien, en overwegen, welke maatregelen daartegen door ons genomen moeten worden." Wij kunnen ons voorstellen, dat de, so ciaal-democraten en de communisten gaarne een kaartje „om te bedanken" zou den willen zenden aan de Vereeniging^ van R.-K. werkgevers in de textielnijverheid. Men moge de houding van genoemde vereeniging ai dan niet verklaar baar achten laten wij veronderstel len, dat er redelijke aanleiding voor aanwezig was werkelijkheid is, dat daardoor de tevredenheid, de toenade ring onder de klassen niet wordt bevor derd, maar integendeel aan het klassen strijd-streven steun wordt geschonken! Men moge toch 'ns meer bedenken, dat er in het gewichtige tijdperk der geschie denis, hetwelk wij beleven, nog grootere belangen op 't spel staan, dan die van per soonlijke eer en zelfds die van organisatie- en stands-eer I De groote om-streden vraag in het sociale leven van heden is: zal de klassenstrijd- theorie of althans de klassenstrijd-p rac- f ij k dieper doordringen in breede lagen van ons volk óf zal terrein gewonnen wor den door de eenig-heilrijke leer van een redelijke en rechtvaardige samenwerking tusschen de verschillende klassen. Een dordf mogelijkheid bestaat er practisch niet: het individualisme van 'de liberale 6chool zal de gemeenschap niet meer voor zich kunnen winnen. Wie Katholiek is en eenig inzicht heeft in den ernst van den strijd, die heden in de maatschappij wordt gestreden, zal de "hierboven aangeduide samenwerking wil len en, voorzoover hij zich daartoe geroe pen kan worden geacht, er met doelbe- kuste kracht naar streven. En dat doelbewust streven kunnen wij niet ontdekken in de hier medegedeelde houding van de Vereeniging van R.-K. werkgevers in de textielnijverheid. BUITENLAND Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Een optimistische, stemming. Over het algemeen heerscht bij de voor zitters der delegaties ter economische con ferentie een meer optimistische stemmid% dan men zou opmaken uit de verklaringen die door hen tijdens de openbare zittingen De opvattingen van Loucheur, den lei der der Fransche delegatie, gaan onge veer in dezelfe richting. Loucheur ver klaarde, met het verloop der conferentie volkomen tevreden te zijn. De zaken gaan goed, zoo zeide hij, doch men kan bij zulk een eerste bijeenkomst niet onmid dellijk tot volledige resultaten komen. Lovink's voorstel aangenomen. De eerste ondercommissie van de land- bouwcommissie der economische conferen tie heeft het voorstel van den heer Lo- vink inzake plantenziekten aangenomen in nog scherper bewoordingen dan de Ne- derlandsche gedelegeerde had voorgesteld. De landbouwcommissie beveelt aan de conferentie aan, den Volkenbondsraad uit drukkelijk uit te noodigen tot het in be handeling nemen van den weten^chappe- lijken strijd tegen de plantenziekten en dierenzieten door middel van internatio nale overeenkomsten. Compromis in de handelsconferentie. Geen beslissing tusschen vrijhandel en protectie. De handelscommissie uit de Economi sche Conferentie heeft omtrent de douane tarieven een compromis aanvaard, dat hierop neerkomt: De conferentie zal zich niet moeten uit spreken voor de eene of andere doctrine, vrijhandel of protectionisme. Iedere staat blijft souverein inzake de douane-politiek; niettemin zal de conferentie moeten er kennen. dat de regeeringen moeten stre ven naar een terugkeer tot meer liberale methodes, ook al verzekeren zij aan hun handel, industrie en landbouw het onmis baar minimum van protectie. Het econo mische comité uit den Volkenbond zal geroepen zijn om een internationaal eco nomisch systeem te bestudeeren dat een geleidelijke en gezamenlijk-overwogen ver laging der douane-tarieven mogelijk maakt. Sir Arthur Balfour, de leider der En gelsche delegatie, die door velen als de in vloedrijkste persoonlijkheid op de confe rentie wordt beschouwd, verklaarde in een particulier gesprek, dat in het bijzonder op het gebied der buitenlandsche politiek resultaten kunnen worden verwacht, waar omtrent vervolgens de regeeringen haar standpunten moeten bepalen. Hij voegde hieraan toe, dat de verschillen in de derscheiden opvattingen nog geenszins woggeomen zijn en dat men ten minste nog de volgende week noodig zal hebben om ten aanzien der voornaamste kwestie, die der douanepolitiek, tot overeenstem- jnmg te geraken. Andere kwesties zullen tor afdoening naar het economisch comité vau den Volkenhond worden verwezen. Engeland DE INVAL IN HE ARDOS. De kluizen opengebroken. Het werk viel niet mee. De arbeiders, die onder toezicht van de politie met pneumatische drilbooren hun aanvallen op de kluizen der Sovjetsge bouwen te Londen hebben gedaan, hebben geen gemakkelijk werk gehad. De kluizen zijn 3 M. 30 hoog en haar eerste verdedigingslijn is een staalplaat van 15 c.M. dikte. Daarna komt een beton nen muur van ruim 2 M. dikte, dan op nieuw een wand van het fijnste staal. Het was een moeilijke taak, hier door te bre ken. De stukken beton suisden den man nen om de ooren en elk kwartier moest breekploeg afgelost worden. Centimeter na centimeter werd door boord, en tegen 5 uur in den morgen wa ren Zaterdag alle kluizen benevens de klei ne geheime safes die in den muur, achter de beschotten van een bouten lambrizee- ring waren verborgen, geforceerd. Nadat het de politie gelukt was, zich toegang tot de kluizen te verschaffen, deed zich een nieuwe moeilijkheid voor. Een groot aantal papieren was opgesloten in kleine stalen koffers, die met de grootst mogelijke voorzichtigheid opengebroken moesten worden ten einde te voorkomen, dat de inhoud werd beschadigd. Met dit werk gingen opnieuw eenige uren heen. Verscheidene documenten waren in co de-schrift opgesteld en moesten eerst ont cijferd worden, met welken tijdroovenden arbeid de autoriteiten nog steeds bezig zijn. De motieven der huiszoeking. Omtrent do motieven, die tot de huis zoeking geleid hebben, zijn thans nadere bijzonderheden bekend gemaakt. Verschei dene maanden geleden kwam men tot do ontdekking, dat een belangrijk staf-do cument uit een der regeeringsgebouwen vermist werd. Sedert dien werd door Scotland Yard een uitgebreid onder zoek ingesteld, dat zich over verscheidene kanalen uitstrekte. Geen enkel resultaat werd echter bereikt, geen spoor van het vermiste document kon worden gevon- den. Eenige dagen geleden kreeg de politie echter nieuwe wetenschap, die haar op het Arcos-spoor bracht. De zaak werd den City-magistraten voorgelegd, welke daarop machtiging tot huiszoeking verleenden, zich baseerend op de bevoegdheid, die de Official Secrets Act hun verleent. Tot nog toe werd het doel, met de huiszoeking beoogd, niet bereikt, want ofschoon zich onder de in beslag genomen papieren do cumenten van groot gewicht bevinden, het lang gezochte vermiste staatsstuk is er niet bij. Omtrent de kwestie van de beweerde schending van de in de handelsovereen komst tusschen Engeland en Sovjet-Rus land vastgestelde diplomatieke immuni teit, wordt te Londen het'standpunt inge nomen, dat de artt. 4 en 5 van bedoelde overeenkomst wel het recht van diploma tieke immuniteit verleenen aan de offi- cieele Sovjet-handelsagenten persoonlijk, doch geen volledige diplomatieke immuni teit inhouden, zooals deze term in het al gemeen wordt opgevat. Groote verontwaardiging te Moskou. Economische represailles. De huiszoeking der Britsche politie in de lokalen van de „Arcos" wordt door de „Iswestija" het begin genoemd van de tenuitvoerlegging van Chamberlain's drei gementen in zijn ncta over het eventueel afbreken der Engelsch-Russische be trekkingen De te Londen getroffen maat regelen hebben, aldus het blad, ten doel de Engelsch-Russische betrekkingen in 't hart te treffen en bovendien de aandacht te trekken van de breede massa's, opdat de regeering de vakvereenigingswet zon der moeite in veilige haven kan brengen. Naar de „United Press" nog meldt, wordt te Moskou Verwacht, dat de Sovjet- regeer ing zich zoo spoedig mogelijk in ver band met de raid tot de Engelsche regee ring zal wenden. In de betreffende nota zal een aantal economische repressailles worden aange duid. Het is mogelijk, dat ook de orders zullen worden opgesomd, die Rus'and aan de Engelsche industrie heeft gegeven en die door de Sovjets heroepen zouden kun nen worden. Roemenië. De koning van Roemenië. De gezondheidstoestand van den koniDg van Roemenië is thans zoozeer verbeterd, dat de vorst weldra naar de badplaats Si- naia zal kunnen vertrekken. Het ligt in 's konings bedoeling zich vervolgens naar het buitenland te begeven. Turkije. Kemal hertrouwt. Kemal pasja, de president der Turkscho republiek, gaat volgens berichten uit An gora binnenkort hertrouwen. Men herinnert zich, dat Kemal zich in 1925 liet scheiden van zijn eerste vrouw, Latifeh Hanoem, met wie hij 2^ jaar ge huwd was geweest. Kemals nieuw_e_ liefde js een schoon dan Latifeh bij haar huwelijk' was, nl. 17, maar zij brengt niet als deze laatste een bruidschat van anderhalf millioen mee Kemal zag haar voor het eerste te Broessa hij Konstantinopel en werd door haar schoonheid getroffen. Zij was met haar vader naar Turkije gekomen om werk te zoeken en ontving intusschen nog onder wijs. Kenal bood aan voor haar verdere opvoeding zorg te dragen, er ontstond een warme vriendschap, die weldra plaats maakte voor liefde en thans binnen kor ten tijd het huwelijk worden voltrokken. China. DE CHINEESCHE CHAOS. Voedselschaarschte te Hankau. Gevechten bij Nanking. De Britsche Admiraliteit geeft over den toestand in China het volgende communi qué: liet voedsel in Eankau moet wegens de schaarste gedistribueerd worden. Een opmarsch der Noordelijken heeft niet plaats, maar de berichten over een over winning der Zuidelijken zijn onwaar. Uit Woehoe is het onbevestigde bericht ont vangen van een nederlaag der Noordelij ken te Loetsjaufoe. Te Tsjinkiang zijn op nieuw de gebouwen der buitenlanders,-be halve de scheepvaartkantoren, bezet Te Nanking hebben hevige artillerie- gevechten plaats gehad en gemeld wordt, dat veertigduizend man nationalistische troepen naar den Noordelijken oever van den Jangste zijn overgestoken om zich aan te sluiten hij de Ahnweitroepen voor een aanval op Poekau. Eugen Tsjen onfslagen. Volgens oen bericht uit Sjanghai is Si- siwoe minister van buitenlandsche zaken der regecring te Nanking geworden. Tege lijkertijd met het bericht van deze benoe ming is een verklaring van de Nanking- regeering gepubliceerd, waarbij Eugenius Tsjen ontheven wordt van zijn post als plaatsvervangend minister van buiten landsche zaken. vonden in brieven, geadresseerd aan den gouverneur van Massachusetts. De post ambtenaren, wien deze uit Boston verzon den stukken verdacht voorkwamen, heb ben zo daarom geopend. In een begelei dend schrijven wordt gezegd: „Gouver neur van Massachusetts! Ik ben er in ge slaagd een kwart ton van dit materiaal te bekomen. Als Sacco en Vanzetti vermoord worden, zal ik meer van dit goed krijgen en het gebruiken." De brief was geteekend „Een wereldburger". Gouverneur Fuller overweegt of hij een commissie zal doen instellen, die een on derzoek zal instllen naar de wijze waarop het proces tegen Sacco en Vanzetti heeft plaats gehad. Gemeld wordt, dat Hughes, voormalig minister van Buitenlandsche Za ken en rechter in het opperste gerechtshof verzocht is, het voorzitterschap dezer com missie te aanvaarden Onveilig Mexico. Volgens een bericht uit Mexico is een Duilscher, het hoofd van een groote indus- trieele onderneming, op zijn landgoed door bandieten overvallen en doodgeschoten. BINNENLAND De hoofdaalmoezenier Mgr. F. J. H. Evers. De hoofdaalmoezenier voor leger en vloot mgr. F. J. H. Evers herdenkt 17 Mei ajj., dat hij vóór 12)4 jaar tot hoofdaal moezenier werd benoemd. Mgr. Evers zal op dien dag te 9 uur v.m. in de St. Jacobskerk aan de Parkstraat te 's-Gravenhago een H. Mis opdragen en van 3 uur tot half 5 zal hij te zijnen huize recipieeren. Dansen in het openbaar. Te Utrecht is dezer dagen onder presi dium van mr. A. de Graaf een vergadering gehouden van het comité tot bestrijding van de openbare zedeloosheid en hare gevolgen. De heer Hoogendijk, chef der zedenpoli tie te Amsterdam, vergeleek het dansen in hfd QJOenhAai; en in besloten kring in dezen schillen in gewoonten en gebruiken aan tusschen voorheen en thans, ook in den aard der dansen. Spr. achtte het onjuist do moderne dansen in het algemeen als onze delijk te kwalificeeren. Sommige zijn wat dwaas en onasthelisch, andere rustig en mooi; zoolang ze volgens de regelen der kunst worden gedanst, zijn ze geenszins onzedelijk. Het is vooral de uiterst vrije naast ongegeneerde omgang der geslachten die gevaar opleveren. Men stelt zich niet meer aan elkander voor, zoodat het meisje er dikwijls geen flauw begrip van heeft, met wien ze gedanst heeft. Wie eenig.szins thuis is in de mondaine wereld, weet, dat in de openbare danszaal vele vrouwen van verdachte zeden en zelfs prostituéesen sou teneurs verkeeren en ook mannen, die het er op toeleggen meisjes ten val te brengen. Aan hun gedragingen in de danszaal zijn deze niet herkenbaar. „De openbare balzaal is voor oner- varenen en voor hen die niet vast in bun schoenen staan, een gevaarlijke plaats, gevaarlijker dan de andere openbare amusementsgelegenheden. De overheid dient hiermee rekening te houden bij het geven van dansver- gunnincen en verder uit een oogpunt van orde en zedelijkheid en kinderbe scherming hare bijzondere aandacht aan de openbare dansgelegenheden te wijden." Hier is aan het woord niet een priester, maar oen politieman, die uit zijn ervarin gen put. Japan. Actie tegen de communisten. De politie te Tokio heeft de laatste da gen een aantal Russen en Japanners in hechtenis genomen, die verdacht worden van communistische kuiperijen. Sommige hunner zijn na een ondervraging in vrij heid gesteld, anderen bleven gevangen. Tc zelf der tijd worden de havens onder strenge controle gehouden. Ofschoon tot dusver de actie beperkt is gebleven achten de politie en andere welingelichte kringen het mogelijk, dat er ertistiger dingen zul len voorvallen. De tot dusVer genomen maatregelen zijn heet het van in hoofdzaak preventieven aard. Amerika Dynamiet per brief. Nieuw o n d or zoek inzake Sacco cn Vanzetti? Verscheidene stukken dynamiet zijn ge STADSNIEUWS DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. Denkt aan de: Propagandavcrgadering op a.s. Vrijdag, waarop mr. Romme, lid van den gemeen teraad te Amsterdam, zal spreken. De ver gadering, die om 8 uur begint, wordt ge houden in de Graanbeurs; do fietstocht op a.s. Zaterdag! De Katho lieken zullen dan laten zien, dat zij er zijn: allemaal op de fiets! Nadere bijzon derheden worden nog medegedeeld. Nu reeds gezorgd, dat de namiddag van a.s. Zaterdag vrij is! Getoond dat ook wij wat voor de, in dezen tijd vereischte, straatpro- paganda over hebben! Bij den penningmeester, den heer P. van Berge Henegouwen, Beestenmarkt 32, zijn de volgende giften binnengekomen voor de propaganda voor de Raadsverkie zing: Van Pastoor Th. M. Beukers 25 gld. door bemiddeling van mr. E. J. M. Bolsius van N.N. 25 gld. Alle Katholieke kiesgerechtigden stem men DINSDAG 24 MEI op LIJST 10 HET VOS.. NIEUWS BUITENLAND. Optimisme te Geneve. Het voorstel-Lo- vink aangenomen. De inval in de Arcos te Londen. De klui zen opengebroken. Een vermist staats stuk, dat men er dacht te vinden, niet ge vonden. De vlucht der aspirant-Oceaan-vliegers uitgesteld wegens het slechte weer op den Oceaan. (Luchtvaart, 2de blad). Nieuwe overstroomingen van de Mis sissippi. (Buifsnl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Voorstellen van de Staatscommissie voor de burgerlijke wetgeving inzake het huwelijksrecht. (2de blad). Olympisch elftal Newcastle-United 4—0 (Sport, 2de blad). DE ST.-FRANCISCUSFEESTEN. Ivol. Is de Ivol geslaagd? OngetwijfeldI Zeker wat het aantal bezoekers betreft. Daar zijn er ruim 4000 geweest in deze drie dagen. Als men nu bedenkt, dat het een eersten dag nooit hard loopt, een twee den dag beter en 't den derden dag eigen lijk pas goed gaat, dan kan men volkomen tevreden zijn; de propaganda voor do Ivol is ingeslagen en: de Ivol zelf ook! Van het batig saldo kan „natuurlijk" nog niets worden gezegd; maar dat za' waarschijnlijk ook wel meevallen Er heerschic Zaterdag en Zondag in de Stadsgehoorzaal weer voel jolijt; een ui Haaiende pret, die toch nooit tot uit bundigheid oversloeg. En 's avonds was" hot vol; vooral gisteravond. Ook „Perosi" gaf haar zeer gewaardeerde medewerking. Mussolini is gisteravond niet gekomen; op 't laatste oogonblik zijn diens plannen gewijzigd! Maar de aanwezigen hadden toch pret; en men kon op het sluitingsuur, koektent had nog wei u uur kudi*o.» ven doorw erken I Toon do laatste bezoekers waren ver trokken, werden er eenige photo's ge- maakt( die wij in ons blad hopen op to nemen), en ten slotte werd het woord ge nomen door pater v. d. Donk, die met een „Lang zal hij leven" werd toegejuicht Pater v. d. Donk gevoelde als voorzitter van het hoofdcomité zich gedrongen uiting te geven aan zijn groote dankbaarheid, die het gevoel van angst, dat hij langen tijd voor het s'agen hoeft gehad, nu heeft doen wijken. Dank brengt spr. aan do „Italiaansche" dames, die onvermoeid hebben gewerkt, om de Ivol financieel to doen slagen; dank aan allo sub-comité's, waarvan hij do verdiensten elk afzonder lijk memoreert, in 't bijzonder wijzend op het comité voor zaalzorg, dat ook zelfs 's nacht op z'n post is geweest, om te wa ken. Naast de dames hebben ook vele heeren gezorgd, dat op do Ivol alles goed liep en spr. denkt hier o.a. aan de heeren van de koek-verloting Een speciaal woord van dank brengt spr aan de dames mej. Swart en mevr. v. d. Harst, die zooveel hebben gedaan, op dat alles keurig in orde zou zijn. Pater v. d. Donk besloot met te wijzen op het slot van do feesten; de Hiwar in do Lakenhal. De speecli was meermalen met applaus begroet. En aan hot einde voelde een ieder, dat er nu nog iels móest worden ge zegd En de tolk van allen maakte zich do heer G. v. Decno, toen hij huldigde Pater v. d. Donk en het hoofdbestuur, die do subcomité's tot werken hebben aangezet door hun voorbeeld. Hij stelde voor het een ovatie te brengen aan het hoofdcomi- tó vortegenwordigd in don persoon vao den energieken voorzitter, welk voorstel geestdriftig werd ingewilligd. Do heer P. J. Colla bracht nog eet woord van dank namens het loterij-comi té voor do van zoovele zijden ondervot den steun, waardoor ook do loterij ee succes is kunnen worden. En hiermede het einde. Maar toch nog niet het eindo van i Sint Franciscusfcesten to Leiden. "Wij krijgen nog de Hiwar Do Historisch, Wetenschap pelijk en Artistieke tentoonstelling in do Lakenhal vaq 25 Mei tot en met 6 Juni. Onderwerp van dezo tentoonstelling is! Franciscus en zijn werk in do historie en de kunst. Tentoongesteld worden hand schriften, incunabcls, postincunabels, boe-» ken, schilderijen, teekeningen, beeldjes, enz. Van dezo tentoonstelling, die ook to Rot-* terdam is gehouden, is daar een groots roep uitgegaan. Pleegouderstrein naar Weenen en Budapest Dit jaar zullen een tweetal extra-treinen van Utrecht naar Weenen en terug loo» pen tegen aanzienlijk verminderde prijzeiv waardoor aan pleegouders van Oostenrijk4

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1