Derde Blad. VERHAGEN's MILKO TREFT IEDERS SMAAK*! ARME FAMILIE. Vrijdag 12 Mei 1927 BINNENLAND Het nieuwe spoorboekje. Met den 24 urendienst. p0 Officieele reisgids der Nederland se Spoorwegen voor den op 15 dezor in- aaudcn zomerdienst is verschenen mot do reeds op de klokken der stations aan gebrachte nieuwe tijd-aanduiding, volgens welke de dag niet meer in twee maal twaalf, maar in vierentwintig uren ver deeld wordt. Bij treinen, welke na mid dernacht loopen, is het uurcijfer voor het tijdvak van middernacht tot 1 uur 's nachts aangegeven als 0. Op 15 Mei zal tevens de zomertijd worden ingevoerd, vol gens welken 11.00 u. Amsterdamsche win tertijd 12.00 u. Amsterdamsche zomer- tijd 11 u. 40 West-Europeesche zomer tijd (België, Frankrijk en Engeland) 11 u. 40 Midden-Europeesche tijd (Duitach- land). Do wethouderscrisis te Rotterdam. Ook na de 13de stemming nog geen wethouder. De RoDerda"ni8che gemeenteraad heeft gistermiddag weer twee vruchtelooze door het groote aantal blanco briefjes on geldige stemmingen gehouden ter ver vulling van de wethoudersvacature-Schou ten. Totaal aantal stemmingen: 13. Haarlem de vijfde stad van Nederland. Men meldt uit Haarlem aan de „Msbd.": Volgens een officieele opgaaf telt het door de jongste grenswijziging vergroote Haarlem sinds 1 Mei 111.242 inwoners en is dus de vijfde stad in zielenaantal van Nederland. Op 30 April van dit jaar, dus den laatsten dag voor de annexatie telde Haarlem 80.055 inwoners. Bij de grenswij ziging zijn er bijgekomen: uit Schoten 20.964 inwoners, uit Spaarndam 752, uit Heemstede 5509, uit Bloemendaal 2544, uit Haarlemmerliede 1418. Boomen en bijen. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land heeft zich in begin April tót den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw gewend teneinde de aandacht te vestigen cp het aanplanten van nectarge- vende laanboomen ter vervanging van den iep. Naar wij vernemen heeft nu de com missie inzake het vervangen van den iep zich tot deze vereeniging gericht met het verzoek een opgave te willen verstrekken, welke boomsoorten in het-belang-van den bijenteelt overweging verdienen om te worden aangeplant. *€ERK$!IEUWS OUD-DEKEN M. P. A. OOMS. t Gistermorgen omstreeks half twaalf is te Alkmaar overleden de ZeerEerw. heer Marinus Petrus Aloysius Ooms, oud-Deken en pastoor te Alkmaar. Hoewel Deken Ooms geruimen tijd reeds ziek was en van de laatste H.H. Sacra menten werd voorzien, is de dood gister morgen nog plotseling gekomen. Woensdag bad hij de pastorie der St. Laurentiuspa- rochie verlaten om een particuliere woning in de stad te betrekken, waar hij zijn otium cum dignitate hoopte te genieten. De thans overledene werd op 15 Novem ber 1857 te Poortvliet geboren en ontving 15 Augustus 1882 de H. Priesterwijding. Hij werd benoemd tot assistent te War- mtnhuizen op 20 December 1882 en tot ka pelaan in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Amsterdam op 5 Mei 1884. Daarna werd hij eervol ontsla gen uit den dienst van het bisdom en op 23 Februari 1895 benoemd tot rector van het bekende gesticht de Heibloem in Lim burg. In 1901 keerde hij terug in het bis dom Haarlem en werd toen achtereenvol gens benoemd tot pastoor te Oud-Ade, op 21 September 1901, tot pastoor te Botter dam (parochie van den H. Jozef), op 12 Oc tober 1903, tot pastoor te Amsterdam (pa- ïochie van O. L. Vrouw Onbevl. Ontv.) op 10 Februari 1908. Op 30 October 1915 benoemde de bis schop van Haarlem hem tot Deken van Alkmaar en pastoor van de parochie van den H. Laurentius aldaar. Nog niet lang geleden, op 25 Januari 1927, werd hem op zijn verzoek eervol ont slag als Deken verleend en de vorige week verkreeg hij zijn emeritaat als pastoor, dat heden zou ingaan, op den dag n.l. dat zijn opvolger. Deken E. Rengs uit Bergen, do pastorie der St. Laurentiusparochie zou betrekken. „Msbd." PATER J. v. RIJCKEVORSEL S.J. Gistermiddag te 1 uur is in het Canisius Ziekenhuis te Nijmegen, op 50-jarigen leef tijd overleden de ZeerEerw. Pater J. van Rijckevorsel S.J. sinds de oprichting mo derator der Nijmeegsche R. K. Studenten- vereeniging Carolus Magnus en tevens moderator van de R. K. Universiteit. De thans overledene werd geboren te 's-Hertogenbosch op 11 Februari 1876. Hij studeerde aan het Klein Seminarie te Ges tel en eenigen tijd aan het Groote-Semi- narie te Haaren. Den 19den October 1896 trad hij echter in de Sociëteit van Jesus, waarin zoowel van vaders- als van moe derszijde' drie ooms van hem waren getro- den. Het noviciaat maakte hij te Mariën- daal en vandaar begaf hij zich naar het klooster te Laval (Fr.) om Fransch te stu- deeren. In 1899 werd hij daarop leeraar aan het gymnasium aan de Heerengracht te Am sterdam. van waar uit hij akten Fransch M. O. A. en B. behaalde. Daarna studeerde hij philosophic op Jersey en te Maastricht theologie. Hier werd hij 28 Augustus 1910 priester gewijd. Het derde jaar van het noviciaat deed hij in Wijnandsrade. Sindsdien bleef hij zijn beste krachten wijden aan de studeerende jeugd, eerst als leeraar te Nijmegen en Katwijk, later als moderator te Nijmegen. In Katwijk, waar hij directeur was van de congregatie der „grooten" was hij do groote vertrouwe ling der studenten. Bovendien heeft pater van Rijckevorsel veel gedaan voor het retraitewerk voor andersdenkenden, voor wie hij zelf ver scheidene retraites gaf in Rijswijk, ter wijl hij tevens de geestelijke leidsman was van do dames van het Reinildahuis aldaar. Wat tenslotte zijn wetenschappelijken arbeid betreft zij herinnerd aan zijn bij dragen in „Studiën" en Boekenschouw" op het gebied der Fransche literatuur. Ook had hij in de examencommissie voor Fransche M.CL zitting Zijn verscheiden betcekent een groot verlies voor de Sociëteit van Jesus. „Msbd." RECHTZAKEN HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. De diefstallen bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaken betreffende de diefstallen bij de luchtvaart-afdeeling te Soesterberg, welke zaken Dinsdag voor het hof werden behandeld. Het hof heeft de werklieden (sergeanten) P. J. v. d. B. en P. P. B. van het hun ten laste gelegde vrijgesproken en den hoofd werktuigkundige Th. v. d. L., die voor den krijgsraad te 's-Hertogcnbosch wegens ver duistering in dienstbetrekking was veroor deeld tot f 100 boete, subs. 20 dagen hech tenis, met wijziging van de kwalificatie in verduistering door een ambtenaar met ge bruikmaking van gelegenheid, hem door zijn ambt geschonken, veroordeeld tot de zelfde straf. INGEZONGEN MEDEDEELING „YORK'S ROOMSCHE JUBEL." (Van onzen Engelsciien briefschrijver). Gedurende de recente Paaschdagen heeft er in de oude stad York een her denkingsfeest plaats gehad, dat van groo te beteekenis is geworden en voor de ge schiedenis der Katholieke Emancipatie iu deze landen en voor de groote strijd om de terugkeer van Engeland tot het Ka tholieke Geloof. Het was op het Paaschfeest van het jaar 627 dat de monnik Paulimus den heidenkoning Edwin van Northumbria doopte en dit dertiende eeuwfeest der her denking van den doop van Engeland's eerste Christenkoning mocht zeker niet onopgemerkt voorbijgaan, temeer waar het hier tevens de herdenking van de stichting van het diocees York en van de geleidelijke opbouw van haar beroemde Kathedraal, de Minster, gold. Dit alles klinkt vrij vanzelfsprekend en niet op het eerste gezicht zou de Neder- landsche lezer vermoeden, welk een hoog politieke beteekenis er voor het Engelsche Katholicisme in deze herdenking opgeslo ten ligt. Men weet hoe de reformatie in Enge land een heel ander karakter droeg dan op het continent. Hier geen Calvinisme of Lutheranisme doch een eigen Staatskerk, do Anglicaansche, waarvan de Engelsche koning het wereldlijke hoofd werd. Om het eenvoudige volk der massa zand in de oogen te strooien, namen de Engelsche reformatoren zooveel mogelijk in uiter lijke schijn over: de hiërarchie, ritueel en derg., al werd met de essentie van den Roomschen godsdienst natuurlijk abso luut gebroken. Sinds echter het Katholicisme in don loop der vorige en vooral in deze eeuw die geweldige bloei barer tweede lente is gaan beleven, hebben de Anglicanen steeds getracht de Roomsche stelling te ontzenuwen, dat de bekeerling tot Rome, feitelijk terugkeert tot de oude, nationa le Kerk van Engeland, welke van 600 tot in de 1500 de eenigste Christelijke godsdienst van Engeland was. En nog op den eersten Paaschdag heeft de Anglicaansche Aartsbisschop van York zijn twijfelende kudde tracht ten te verzekeren, dat de Christelijke Kerk waarin Koning Edwin opgenomen werd dezelfde zou zijn als do Anglicaan sche staatskerk van vandaag, waarbij de reformatie alleen de papistische uitwas sen zou hebben weggevaagd. Tegen deze historische en theologische feilenverkrachting heeft Katholiek Enge land op magistrale wijze verzet aango- teekend. en de Katholieke viering van York's dertiende eeuwfeest is een groote manifestatie geworden dat do Katholieke Kerk, en zij alleen, de rechtmatige na tionale kerk dezer landen is. Do Minster, York's wonderschoono Kathedraal, destijds door een Pauselijk Legaat voor eeuwig aan den Roomschen Eeredienst toegewijd, is in handen der Anglicanen, sinds de laatste der aan den Paus trouw gebleven Aartsbisschoppen door Koningin Elisabeth van zijn waar digheid vervallen werd verklaard en, in de Londcnsche staatsgevangenis opge sloten, daar stierf. Maar op een steen- worps afstand, juist tegenover de ge loofde Kathedraal staat een nieuwe Ka tholieke Kerk. Op dien Paaschmorgen dan, waren de kerkgaande Anglicanen getuige van hot ongehoorde schouwspel, hoe de Kardi naal-Aartsbisschop van Westminster in volle statie, onder het schallen der fan fares en het brengen der militaire eer bewijzen, over het Domplein naar de Ka tholieke Kerk trok, waar hij een predi cate gehouden heeft, die wellicht als zijn beroemdste, zeker echter als zijn meest geruchtmakende, in de kronieken zal worden opge teekend. In een magistralo rede heeft Zijne Eminentie den Anglicaanschen Metropo liet en den zijnen alle recht op medevie ren ontzegd, aangetoond hoe do breuk met Rome, de opheffing van het Misof fer, do ontkenning der Transsubstantia tie en zoovele andere essentieele punten het Anglican sme van vandaag totaal doet verschillen van de kerk die Edwin ontving, cn waarin de Pauselijke zende ling Paulinus de eerste Aartsbisschop, maar aartsbisschop met het pallium van St. Pieter was. Den volgenden avond vondt eon massa vergadering plaats waarin vooral hot Pauselijke telegram van gelukwensch ware stormen van enthousiasme ontke tende. Doch de climax van hot feest werd bereikt in de pontificale Hoogmis, welke den derden dag door den Kardinaal op gedragen werd binnen de ruines van het verwoeste Benedictijnen klooster. Het was een verheven moment toen na den Hoogdjienst de Kardjinaal don specialon Pauseiijken Zegen gaf, aan de duizenden geloovigen, die neergeknield in het stof der eeuwen, het verleden met het heden als in onafgebroken voortzetting ver bond t. Na afloop der Mis trok een processie van tienduizend geloovigen, waarvan tallooze met extra-treinen van alle deelen des lands gekomen waren, naar de vele plekken in York geheiligd door de herin nering barer martelaren. Het roerendst werd deze demonstratie toen men in stille groepen de Anglicaansche Kathe draal binnentrok, om neergeknield voor de tombe van St. William ieder stil voor zich do Rozenkrans te bidden. De houding van de burgerlijke autori teiten is er een van opvallende welwillend beid geweest; zoowel de ontvangst aan het station, de militaire eerbewijzen als het afstaan der ruine-terreinen, getuigen daarvan. Het markantste eerbetoon werd den Kardinaal echter hoog officieel door het gemeentebestuur in York gegeven, in een galareceptie ten stadhuize, waar do Lord Mayor in zijn welkomstrede ge waagde van de vele beroemde kerkvor sten met York's geschiedenis zoo nauw verbonden, zoo nauw, dat een kardinaal der Heilige Roomsche Kerk zich in York moeilijk een vreemdeling kan ge voelen Eenige weken voor liet Yorksehc festijn, vierde de Catholic Missionary Society, een genootschap door wijlen Kardinaal Vaughan opgericht uit eenige der begaafdste priesters, speciaal ter binnenlandsche missie-actie onder de andersdenkenden, haar vijf en twintig jarig jubilé, met een massameeting in de Londensche Queen's Hall, door bijkans het geheele Engelsche Episcopaat bijge woond. Op het einde dier prachtdemon- stratie werd toen een „Apostolische Liga'* gesticht, waarin iedere Katholieke En- gelscho man en iedere Katholieke Engel sche vrouw, de bekeering van Engeland tot het hoogste doel van zijn streven en intenties belooft te maken. Is hot dan te stout, met zulke perspec tieven, te gelooven in de verwezenlijking van die enthousiaste profetie der York- sche feesten: dat het volgende ceuwjubilé van Koning Edwin's doop zal gevierd worden door een pontificale Kardinaals- mis op het gcreconsacreerde hoogaltaar van York's dan weer Roomsche Minster? I.onden. eind April 1927. Gemengde Berichten ONGELUKKEN DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door een trein gegrepen. Geen persoonlijke ongelukken Gisteravond is een vrachtauto, woikg. dienst doel l)ij do Zuiderzeewerken, ko mende uit de richting Kolhorn, op den onbuwaakten overweg te Medemblik in botsing gekomen met den trein, die tc 7.10 uur in Medemblik aankomt. De auto werd een twintigtal meters meegesleurd en ge heel vernield. Een telefoonpaal knapte bij den grond af. De chauffeur bleef onge deerd. Do machinist van den trein, die do bot sing zag aankomen, remde nog uit alle macht, doch tevergeefs. De treinreizigers moesten loopend huiswaarts keeren. „Tel" Jongen overreden en gedood. Gistermiddag was do achtjarige P. Donk, wonende Paul Krugerstraat te Rotterdam, op het Afrikanerplein aan het voetballen. Toen hij een bal wilde naloo- pen, slak de jongen de straat over zon der uit to kijken. Hot ventje werd doof een juist passeerenden auto aangereden en tegen den grond geslagen. Een der wie len ging over het hoofd. Per auto van den G G. D. werd do knaap naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij na aankomst bleek te zijn over leden. Ernstig ongeval. Gistermorgen kreeg een 20-jarig meisje werkzaam aan do Hollandsche Draad- on UIT DE RADIO WERELD. -*] Programma's voor Zaterdag 13 Maf. Hilversum, 1050 M. N 12.00 Politieberichten. 12.352.— Lunchmuziek door het Tritt- non-Trio. 2.003.00 Radio voor scholen. De Radifr in dienst van het onderwijs, door den heef Iouis van Gasteren, tooneelspeler. 5.006.45 Concert door het H. D. 0.-or« kest. 6.457.45 Causerie door den heer Pel< ser, over: Belastingbiljetten. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 Vara-avond. Daventry, 1600 M. I.30 Cricket-wedstrijd tussehen Essei en Nieuw-Zeeland. 4.35 Kinderuur. 5.15 Birthday greetings from London. 5.20 Davenlry-kwartol. 5.50 Tijds., weerb., nieuws. 6.05 Daventrykwartet. 6.20 Causerie: Thomas Gainsborough. 6.3."» Do sonates van Beethoven. 6.45 Lezing: Round the world unter sail. 7.05 Variété. Liedjes a. o. piano en hu morist. 8.20 Woerber.. nieuws. 8.40 Voorlezing door Mr. Guy Boas. 8.55 „The Gang", oen vroolijke avond van muziek en zang. 9.5011.20 Dansmuziek „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 9.5010.20 Concert II.50110 Orkestcolieert 4054.55 Concert door do Jazz Sym phonic. 7.50 Galaconcert Mme. Coudray en Hr Varenrie, zang, A. Frank, trompet Belloir, fluitist. Hubert, zanger. Langonborg, 469 M. 12.251.25 Grainofoonuiuziek. I.251.30 Huishoudpraalje. 2.503.50 Causerie en muziek van Hayden. 4.505.50 Vocaal concert. 6.207.20 Kamermuziek. Trio (piano, viool, cello). 7.20 Concert. Orkest, koor en Dr Trie- loff, bariton. 9.50—11.20 Vroolijko avond. Daarna dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. en Berlijn. 484 en 566 M 10.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Vroolijke avond. J Plaut, humorist, Orkest. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. II.501.20 Orkestconcert. 1.252.10 Kamermuziek. 3.354.20 Dansmuziek 5.206.10 Vroolijk concert. 7.2011.10 Symphoriiomncert. Daarna dansmuziek. 7 B r ii s s c L 509 M 4.205.20 Dansmuziek. 7.20 Orkestconcert. 8.309.20 Dansmuziek. EEN NIEUWE ACCU UITGEVON cN. De Spaanscho Jezuiet, pater Almeida beeft een accumulator uitgevonden, die ter opzichte van liet gewicht tien maal en ten opzichte van het volume vijf maal meer effect heeft dan eenige bestaande batterij. Een auto met zulk een batterij zal tussehen 800 en 1000 K M. kunnen afleggen zonder dat de batterij opnieuw bijgeladen behoeft te worden In Frankrijk heeft de firma Schneider te Le Grousot do patentroc 'ten er voor aangekocht Ook in Duitschland heeft er zich iemand voor opgegeven Een van de groote Fransche spoorwegmaat schappijen denkt er over motoren met dezo batterijen op haar lijnen te gebruiken. Kabelfabriek te Amsterdam het ongeluk in de laschmachine bekneld te raken. Zij werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waar bleek dat haar linkerarm was af gekoeld. Gistermiddag is het meisje aan de ge volgen overleden. FEUILLETON. Romi n door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russe. 81) „Natuurlijk is dat mogelijk, juist omdat zo bepaalde banen volgt. Engelsche litte ratuur daarentegen volgde nooit banen, behalve in de 18e eeuw, toen ze langs een vrij behoorlijken rijweg ging. Maar mo derne Engelsche litteratuur is net als een woeste olifant, die de wildernis vertrapt, die z'n voorgangers getracht hebben 'n beetje te bebouwen". „Ik heb nooit geweten, dat moreele oli fanten aan landbouw deden". James blies de asch van z'n pijp in 'n vlaag van minachting over Beyle heen. „Dat geginnegap!" riep hij uit, „dat tra- ditioneele Britsche geginnegap! Do botte lach van Jerome K. Jerome, Britsche hu- Jüor! Ha, ba, ha! Punch uit Mrs. Grundyl) verwekt, met de Spectator als peetoom. Ga heen, je hebt mo waanzinnig gemaakt". ,,'t Is jammer, dat je niet over je nieuwe hoek kunt spreken, zonder woedend te worden", zei John zachtzinnig. „Je hebt nog niet verteld, wanneer 't verschijnt „Mijn veertien lezers sterven nog niet van ongeduld. Maar om wederkeerig be leefd te zijn. M'n boek zal in Maart ^or- •chijnen". „Ik verheug er me op", verklaarde John. D We kwaadsprekende wereld^ (Vert.) „Heeft Worrall je goede voorwaarden aan geboden?" „Even goede voorwaarden als 'n tuber culeus bankroetier van Shytock verwach ten mag. Wat geeft 't Britsche publiek om kritiek? Je moest erbij zijn als ik Beatrice de drukproeven voorlees, 't Zou je lieusch vermaken naar d'r gezicht te kijken en te luisteren naar d'r opmerkingen. Weet je waarom Beatrice naar de kerk gaat? Om naar hartelust de ingehouden geeuwen van 'n heele week te kunnen uitvieren". „Stil daar is ze", waarschuwde John hem. James lachte opnieuw. „Johnnio je bent onbetaalbaar. Je fijn gevoeligheid tegenover Beatrice verraadt de bron van jo succes. Je behandelt Jt Britsche publiek met hetzelfde gentleman- achtige gemurmel. En bovenal ben je een uitstekend verkooper. Daarom mislukte George, toen hij probeerde commissie op whisky te krijgen". ,,'k Geloof niet, dat je half zoo'n men- schenhater bent, als je je voordoet". Dat ben ik natuurlijk ook niet. Ik hou veel van do menschclijke natuur. Ben ik dan niet met Beatrice getrouwd, en heb ik geen jaar zoek gebracht met 't maken van een klok uit vischgraten, om de kin deren van m'n hospita bezig te houden, en ben ik geen goneeshcer geweest, zon der een enkelen keer-m'n konnis van ver gif te pas te brengen? Ik hoe van de men- schen maar waterjuffers zijn ingewik kelder en honden bewonderenswaardiger. Zoo, Beatrice, heb je van de preek ge- nooten?" Z'n vrouw was binnengekomen en be groette John luidruchtig en hartelijk. want als ze opgewonden was, verkreeg haar harde altstem vele der provinciale modulaties uit haar jeugd. Ze was een groote vrouw, opzichtig knap, en ze be hield in haar kleeren cn kapsel de mode uit haar jonge jaren evenals koninginnen dit doen en buffetmeisjes, die met hcr- bergiors trouwen, 's Zondags droeg ze 'n lila lakenscho japon met 'n gebloemd nauwsluitend lijf; maar in do week was ze net zoo trotsch op d'r middel en even discreet aangaande haar beenen, die ze steeds in oen groot aantal rokken wik kelde. Ze was even echt of onecht als 'n kabinetportret uit 't laatst der 19e eeuw: dat hing van 't standpunt van den toe schouwer af. Ofschoon ze tc kolossaal leek voor dc kamers, kon men toch niet zeg gen, dat ze er niet op haar plaats scheen; eigenlijk gaf ze 't meest den indruk, dc dochter des huizes te zijn, die voor de vacuntic thuis was gekomen. „Kijk eens aan, 't is John", riep Beatrice uit met een volle, hartelijke stem. „Hoe maak je 't kleine zwerver?" „Dank jo wel voor do bloemen, Beatrice, ik heb 't- erg op prijs gesteld". „Ik wildo weten, of je nog tot 't land der levende behoorde. Je blijft toch soupeeren hé? Maar je zult genoegen moeten nemen met kouden lamsbout, hoor. En hoe vind je, dat Jimmic er uit ziet?" vervolgde ze. „Hij heeft je zeker over z'n nieuwe bock verteld. Verschijht in Maart, weet je. Ik voel mo vreesclijk op de hoogte van Fran sche verzen, sedert hij 't mij heeft voorge lezen. Steek nou geen verscho pijp op, schat; 't meisje gaat dadelijk dekken. Ik vind dat je er uitstekend uitziet, Johnnie, heusch.' Is Bill Bailey al uitgelaten?" Dit was Beatrice's geliefkoosde benaming voor Henri Beyle, den hond. „Nee, ik hoef mijn handen niet tc was- schén", viel John haastig in, om Beatrice's volgend voorstel te voorkomen. „De preek was zoo vcrvolend", zuchtte ze. Haar echtgenoot^ bromde 'n verzoek om van nadere bijzonderheden gespaard te blijven. ,,'t Is ook wel een saaie tijd voor i nee- ken, nu net vóór Kerstmis. Maar 't deed er niets toe, want ik wilde eigenlijk alleen maar een luchtje scheppen. Ja, ik begon te denken, dat je ons allemaal vergeten had. Ik weet wel, dat we saai gezelschap zijn, altijd maar werk en geen spel, weet je.bij jou is 't juist altijd maar spel en geen werk. Jimmie, 'k heb een grapje ver teld", lachte zo en trok haar man bij z'n mouw om z'n aandacht te trekken. „Heb je 't. gehoord?" „Ja, 'k heb 't gehoord knorde hij". „Hij was nogal goed, vind je niet, John nie?" „Buitengewoon goed", stemde hij harte lijk toe. „Ofschoon ik af en toe toch wel werk". „Och natuurlijk, flauwerd, 'k bedoel 't ook niet in ernst. Ik zei toch dat 't een grapje was. Ik begrijp wel, dat jo 'n beetje moet werken. Hier is 't meisje met 't sou per. Wil je me even excuseeren, Johnnie, terwijl ik m'n neus ga poederen 'k Ben da delijk terug". Beatrice verdween in de slaapkamer, waar men haar hoorde neuriën, terwijl zo zich mooier maakte. „Jij denkt toch niet over trouwen?" Bpolto James. Do vrijgezel schuddo z'n hoofd. „Toch vind ik", protesteerde hij moedig, „dat je niet 't recht hebt zoo minachtend tegen Beatrico tc doen. In aanmerking genomen" hij wilde juist zeggen: „alles" maar voelde dat dit te scherp op z'n broer zou slaan en veranderde 't in „het weer, is zc buitengewoon opgewekt.. En jo weet wel, dat 'k altijd gezegd heb, dat deze kamers overvol zijn". „Goed hoor, als 'k ooit beroemd wordt, zullen wo naast je komen wonen in Church Row". John wenschte, dat James niet allijd zoo zinspeelde op hun respectievelijk lot: hij vocldo zich dan niet op z'n gemak, vooral als ze kouden lamsbout aten. Trouwen 't wan onbillijk; had hij James niet dcstijdB aangeraden kritiek vaarwel te zeggen en wat anders aan te pakken? Alles liever dan litteratuur, had hij willen voorstellen, maar toen hij James' woede hierover be merkte, had hij 't vervangen door: ..schep pend werk". Wat was 't gevolg geweest? Een uitval van smalende scheldwoorden cn 'n heftig afbreken van alles wat z'n eigen werk naderbij kwam. Als Jamei neerzag op z'n romantische spelen, waar om kon hij dan niet consequent zijn en ook neerzien op het fortuin, dat zo hem inbrachten? Hij waardeerde z'n broer's intellectueele oprechtheid, waarom kon z'n broer dit niet wederkeerig doen? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 9