DONDERDAG 12 MEI 1927 18e Jaargang. No. S565 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling V„0I LeirfeD 19 ceol pel week 12.50 pet kwartaal Ra onw Aeeriten 20 cenl pel week 12.60 pel kwartaal. pe, pos. I 2.95 per kwartaal Hel Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abopné's ver- kniabaai tegen betaling vaD 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nnmmers 5 et. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen il. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend r Kleine advortontiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADER- V De gemeenteraadsverkiezing te Leiden. Op Dinsdag 24 Mei stemmen alle katho lieke kiesgerechtigden te Leiden op lijst 10. Onze trouwe lezers doen dit als vanzelf «prekend. Zij hebben voldoende inzicht en genoeg plichtsbesef, om op 24 Mei te getuigen! Maar dat zij ook de wankelenden en weife- londen, de onkundigen en onbedrevenen, die zij kennen, er van. doordringen, dat de lijst, waarboven staat No. 10 (en die begint met den naam Wilmer), de katholieke lijst is; dat zij op die lijst één hokje moeten rood maken zij, die zelf al meer gestemd hebben en goed gestemd hebben, weten wel, hoe zij bij anderen propaganda moe ten maken, opdat allen hun stemplicht ver vullen, gelijk het behoort. Doordrongen moeten allen hiervan wor den: lijst 10 is onze lijst. In 't begin van de volgende week wor den de oproepingskaarten verzonden. Daarop kan men bij de propaganda heel goed aanwijzen, hoe er moet worden ge stemd. Wij schreven hierboven dat alle kiesge rechtigden te Leiden op Dinsdag 24 Mei zullen „getuigen". Er zijn verschillende redenen, die ons nopen, om te stemmen op do katholieke lijst Bij de katholieke vertegenwoordigers is het juiste begrip van den plicht der stede lijke Overheid. De plicht om te handhaven orde en rust, om toezicht te houden op de openbare zeden, om te beschermen de vrijheid, om te weren de bandeloosheid. Do plicht eenerzijds, om door zuinig be heer den belastingdruk op de burgerij niet te verzwaren, maar, zoo eenigszins mogelijk te verlichten; do plicht anderzijds, om voor alle klassen en speciaal voor de klasse der financieel laagst aangeslagenen een maat schappelijk bestaan mogelijk te maken, door zorg voor handel en industrie, door gezonde stads-verbetering en -uitbreiding, door doelmatige woningbouw, door doel treffende armenzorg en steunverleening, en andere sociale maatregelen. De plicht eenerzijds, om het particulior initiatief van middenstand en andere St.. ion op allerlei terrein zich vrij te laten ontwikkelen; de plicht anderzijds, om in te grijpen, als dat particulier initiatief te kort schiet of zich ontwi 1 o.t in een rich ting, welke strijdig is met het algemeen belang. De plicht in 't kort, om te besturen naar de beginselen, welke in direct of indirect verband staan met, rechtstreeks of zijde lings voortvloeien uit de beginselen van onze katholieke leer. Van die beginselen moeten wij getui gen hij de stembus ook bij de stembus van Dinsdag 24 Mei a.s. te Leiden. Maar wij willen dan óók getuigen van onze getalsterkte. En dat is óók van zeer groot belang; dat is ook inder daad een eerezaak, zooals wij onlangs heb ben uiteengezet. Op Dinsdag 24 Mei stemmen alle katho lieke kiesgerechtigden te Leiden op lijst 10. 8U1TEHLABID Volkenbond DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. De Indusfrieeie Rationeering. Openlijk© erkenning tot dLen vr ij handel. Het belangrijkste van de zitting der in dustriecommissie was een rede van den president van den bestuursraad van het internationaal instituut voor wetenschap pelijke organiseering van den arbeid Manico. Spr. betoogde inzonderheid, dat een ïationeele organisatie der industrieën geenszins in strijd was met de waardig heid der arbeiders. Noch de vertegenwoordigers der inter nationale van Amsterdam, noch de gede legeerde der internationale van Moskou, noch do vertegenwoordigrs der fascisti sche vakvereemgingen hadden zich prin cipieel tegen het denkbeeld uitgesproken. Do Fransclie gedelegeerde Serruys heeft in de handelscommissie een nieuw Voorstel ingediend om een einde te maken aan de belemmeringen van den interna tionalen handel. olgena dit voorstel zal de volken- nondsraad aan de economische commissie van den volkenbond opdragen onmiddel lijk een ernstig onderzoek in te stellen handel en. protectie in de door hem gepre sideerde tweede ondercommissio der han delscommissie der economische conferen tie heeft de heer Golijn als gedelegeerde van Nederland zich volkomen aange sloten bij de raadgevingen van sir Walter Ruciman, den vertegenwoordiger der in ternationale kamer van koophandel, dat de economische conferentie onomwonden de vrijhaudelsleer zou verkondigen en niet door allerlei voorbehouden deze zou verzwakken. Het is niet aan ons, zeide Golijn, om m de melk te knoeien door er water bij te doen. De regeeringen zullen wel voor wa ter zorgen, doch de conferentie moet on dubbelzinnig en ferm spreken en trachten hen, die ons naar Gönève gedelegeerd hebben, tot juister inzicht op te voeden. De luide en geestdriftige bijval na Go- lijns woorden toonde, dat de groote com missiemeerderheid het Fransclie voorstel- Serruys veroordeelt als te veel den weg tot protectionistische maatregelen nog openlatend. Ned. gedelegeerden aan 't woord. Rede van Serrarens. De tweede commissie der economische conferentie heeft gesproken over de voor- deelen en de gevaren der Amerikaansche rationaliseerings-methode tot vermeerde ring der productie en de wenschelijkheid deze voor Europa aan te bevelen. Aan de debatten heeft ook Serrarens, de secretaris der Internationale Christelijke Vakvereenigingsbeweging, deelgenomen. Deze heeft de aandacht gevestigd op en- Jiele gevaren, welke men van arbeiderszijde vreest. Op de eerste plaats wees Serrarens op het gevaar, dat men door wetenschap pelijke organisatie van den arbeid de ze delijke waarde van den arbeider zou kun nen schaden. De nieuwe versnelde bewegin gen, die vaak een gevolg der nieuwe me thoden zijn, zouden kunnen leiden tot be langrijke oververmoeiens van den werk man. Een ander gevaar, betoogde Serrarens, is, dat door de reorganisatie de voortbren gingsarbeid in een tak van nijverheid en door de rationeele verdeeling van den ar beid over verschillende samenwerkende ondernemingen, waarbij iedere onderne- zich speciaal bezighoudt met de vervaar diging van een onderdeel van het product, geheele of gedeeltelijke sluiting van zekere slecht-ingerichte fabrieken volgen kan, waaruit een groote vermeerdering van het aantal werkloozen zal voortvloeien. Men zal deze gevaren moeten trachten te vermijden door de rationaliseering met groote omzichtigheid toe te passen. Rede van dr. Lovink. De Nederlandsche gedelegeerde, Lovink, heeft gisteren in de landbouwcommissie der economische conferentie een scherpe rede uitgesproken tegen de praktijken der Vereenigde Staten van Amerika inzake het invoerverbod van Europeesche planten en bloemen op grond van beweerde gevaren voor de verbreiding van plantenziekten in Amerika. Met bijtende logica toonde Lovink aan, dat de Amerikaansche autoriteiten gedre ven worden door economische overwegin gen en hij noodigde de conferentie uit zich uit te spreken voor waarborgen in de toe komst, dat inzake beschermende maatre gelen tegen plantenziekten eenzijdige eco nomische overwegingen niet doorslagge vend zullen zijn. Lovink wenschte een internationale we tenschappelijke samenwerking tot beslech ting der moeilijkheden. Duitschland De bezettingstroepen. Een vermindering met 10 percent? De Parijsche correspondent van de Frankf. Ztg. is van oordeel dat Duitsch- land's verzoek tot vermindering van het aantal bezettingstroepen toch eenig suc ces zal hebben en dat do Franche regee ring bereid zal zijn „binnen afzienbaren tijd tot een vermindering met ongeveer 10 percent over te gaan.'' Frankrijk. De herstelde kathedraal tc Reims. Het schip van de kathedraal te Reims, dat thans voldoende gerestaureerd is om kerkdiensten mogelijk te maken, is gis teren officieel door do burgerlijke autori teiten ter beschikking van kardinaal Lugon gesteld. De plechtigheid werd ver richt door minister Herriot in tegenwoor- stand, waarip zij zich na den oorlog be vond, als een historisch monument. Een dergelijk plan is echter volgens de mee ning van den minister niet verdedig baar, want een volk, dat zijn vrijheid heeft behouden en meester van zijn land is gebleven, bewijst zijn intelligentie en kracht door zijn aanhankelijkheid aan de monumenten, welke door vroegere gene raties zijn achtergelaten. Zelfs zoo kort na de dagen, gedurende welke Frankrijk hevig heeft geleden, wil dit land zijji her stelpogingen niet bekronen door woorden van woede of uitdaging en reikt hot de hand aan alle landen, die evenals Frank rijk werken voor de beschaving en den vrede. Herriot zeide verder, dat geduren de de restauratie interessante ontdekkin gen zijn gedaan betreffende do kerkelijke geschiedenis van Reims. Het schip zal voor de eerste maal go- bruikt worden ep Hemelvaartsdag, wan neer kardinaal Lugon de Hoogmis zal oelebreeren. Engeland Engeland en het Vaticaan. Het gezantschap blijft gehandhaafd. Aan Chamberlain is gistermiddag in 't Lagerhuis de vraag gesteld, of de hand having van een gezantschap bij het Va ticaan thans als een zaak van duurza- men aard moet worden beschouwd. Cham berlain beantwoordde deze vraag met ja. De regeering is niet van plan het gezant schap bij den H. Stoel in te trekken. Het is in een tijd van internationalen strijd nuttig bevonden om dit gezantschap to vestigen, en dit thans terug te trekken, zou als een beleedigende handeling moe ten worden beschouwd. Welke ook de individueel© opvattingen omtrent de Roomsche Kerk mogen zijn, kan er geen twijfel bestaan, dat het Hoofd van deze Kerk een groote macht in de wereld vertegenwoordigt ea door vele millioenen Engelsche onderdanen wordf vereerd. Albanië. Albaneesche stamhoofden geïnterneerd? Uit Tirana wordt gemeld: De president van Albanië, Achmed bey Sogoe, heeft op 2 dezer de leiders der Noord-Albanee- sche stammen uitgenoodigd naar Tirana te komen, opdat zij al hun wenschen tot uiting konden brengen. Sindsdien heeft men van de stamhoofden niets meer ge hoord, hetgeen groote onrust heeft to weeg gebracht. Geruchten zeggen, dat de stam hoofden geinterneerd zijn; het is moge lijk, dat dit feit een opstand tot gevolg zou hebben. Litauen. Antonio I van Litauen? Volgens het Litausche officieuze or gaan „Lietuvis" zouden de boeren een beweging steunen om president Smctona uit te roepen tot koning onder den naam van Antonio I. Palestina. Economische crisis in Palestina. Te veel immigranten. De Joodsche medewerker van het „Vad." schrijft: Voor de ingewijden was het reeds lang geen geheim meer, dat do economische toestand in Pa'estina door een al te snel toegenomen immigratie, veel te wenschen overliet. Thans heeft eindelijk de Executieve van de Zionistische Wereld-Organisatie een exposé verspreid over den toestand in Palestint en over zijn oorzaken. Het begin van den wantoestand is, al dus de Executieve, de enorme immigra tie in Palestina in het jaar 1925, die ge heel onverwacht kwam. 31650 Joden kwamen in 1925 Palstina binnen en de thans daaruit gevo'gde nood toestand strekt zich dientengevolge niet alleen uit over de Zionistische Instituten maar over het heele land. Want door dien toevloed van Joden stegen do grond prijzen zoowel als de huurprijzen en do bouwvakken vooral kenden grooten h'oei. Het te snel stichten van alerlei onderne mingen, industrieën en zaken hield geen gelijke» tred met de behoeften van het land en een natuurlijk gevolg daarvan was een even snelle inzinking als de op bloei geweest was. Maar het ellendige gevolg daarvan was, dat de prijzen van alles weer even hard daalden als zij ge stegen waren „Dit was een ontwikkeling waarin raoei'ijk in te grijpen was. Zij volgde haar eigen etten, haar eigen initia- vooral wist zij vele arbeiders tot een ge tal van 5300 op 1 Maart 1927, uit de steden naar de ko'onier over te brengen. Maar bij de pakken neerzitten deed de Executieve niet en na een vergadering voor eenige weken te Londen gehouden, die twee weken duurde, zijn plannen opge maakt om een einde te maken aan dezen wantoestand. De werkeloozen-ondersteu- ning zal zoodra mogelijk ophouden. De steuntrekkers zullen loontrekkers worden, daar een groot aantal constructieve wer ken met bekwamen spoed zul'en worden aangevangen 2055 werklieden zullen vol gens het plan onmiddellijk werk vinden. Op het a.s. Zionistencongres dat eindo Augustus te Bazel zal worden gehouden, zal een en anjer natuurlijk ter sprake komen en zullen hesluiten moeten worden genomen. China. WAPENSTILSTAND TUSSCHEN HANK AU EN NANKING? Gezamenlijke campagne tegen het Noorden. Op 14 Mei zal de aanval beginnen. Volgens een tot dusver nog onbevestigd bericht is een wapenstilstand gesloten tusschen de regeeringen te Hankau en Nanking. De bedoeling hiervan zou zijn, onverwijld een gezamenlijke campagne tegen do Noordelijke te beginnen. Uit Nan king zijn troepen gezonden over den Jangtse boven Poekau, met het doel, op 14 Mei a.s. een flankaanval en een op- marsch langs den spoorweg te beginnen. Een succes van Tsjang. Uit China wordt gemeld, dat het natio nalistische leger Ankin heroverd heeft en het communistische leger uit Kioekiaug heeft verjaagd. Binnenkort wordt een groote veldslag verwacht op de linie Lioenantsjau-Tsjaumeer-Holsjau. De „Roode Speren" treden op. De „Roode Speren" een boerencorps, dat met de Noordelijken samenwerkt, heeft de spoorbrug te Lioelin vernield, waardoor de nationalisten afgesneden zijn van hun basis, zoodat zij, na hun aan vankelijk succesvollen opmarsch naar het Noorden, moesten terugtrekken. Hel boe rencorps heeft voorts Sin Yangtsaj bezet. Volgens berichten van particuliere zijde uit Kanton is de stad Itsjang geplun derd. Scheuring in den nieuwen gemeenteraad te Hankau. In den gemeugden Chineesch-Engel- schen gemeenteraad, die te Hankau na de overeenkomst met Tsjen is ingesteld, is een scheuring ontstaan. De leden van den gemeenteraad worden thans bewaakt door posters van de vakvereenigingen. De chef van den pulitiedienst is door de Arheidersunie gearresteerd. Zij wen schen het bevel over de politie aan zich te trekken. Gruwelen. Eon predikant vermoord. Reuter meldt uit Londen, dat er oen bericht is aan de „Times" uit Sjanghai, behelzende dat in de provincie Honan een Chineesch predikant is vermoord. Hij was bezig met het aanplakken van bil jetten waarin de bevo'king werd aange spoord de bezittingen van do kerk te be schermen, toen hij door bolsjewistische boereu werd overvallen en ter dood ge- steenigd. ZEVENTIG MENSCHEN VERDRONKEN Door een aanvaring is gistermiddag nabij Hongkong oen stoomschip met 130 Ghinee8che passagiers aan boord gezon ken. waarbij zeventig Chineezen, de chef machinist en de eerste officier heiden laatsten Engelschen, verdronken. Vele passagiers sprongen in hun angst over hoord en verdronken, terwijl anderen een gruwelijken dood vonden, doordat zij zich uit vrees voor zeoroovers in hun hutton hadden opgesloten. Mexico. Nieuwe onrust. De Yaqui-Indianen. De „Washington Post" maakt melding vau oen verscherping van den toestand in Mexico. President Galles en andere hooge regeeringsamhteuaren zouden hun ge zinnen, uit vrees voor binnenlandsche on lusten reeds naar Los Angeles gezonden hebben. Vooral in Chinuahua zou de toe stand ernstig zijn. Volgens een bericht uit Nogales zijn 2000 man Moxicaansche federale troepen naar Cascarenas gezonden, dat tien mijlen ten Oosten ligt van do plaats, waar de fe derale troepen in gevecht met de Yaqui- Tndianen zijn gewikkeld. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Redevoeringen van de Nederlandscht gedelegeerden Serrarens en Lovink op de Economische Conferentie te Genève. De heer Lovink bespreekt het invoerverbod van Amerika inzake Europeesche planten en bloemen. Engeland wenscht het Gezantschap bij het Vaticaan te handhaven. Minister Herriot heeft gisteren de sleu tels van de voor een groot deel herstelde kathedraal van Reims aan kardinaal Lu gon ovehandigd. Nieuwe dreigende dijkdoorbraak van een zijrivier van de Mississippi. (Buitenl. Berichten, 2e blad). De Oceaan-vliegers Nungesser en Coli nog niet gevonden. Een bericht, dat een pakketboot hen zou hebben opqenikt, wordt tegengesproken. De tocht van Chamberlin en Bertaud uitgesteld. Ook Byrd vertrekt nog niet. (Luchtvaart, 2de blad en Tele grammen, le blad). BINNENLAND. Minister do Geer heeft de vragen beant woord van den heer van Wijnbergen in zake de samenstelling van de commissie tot het Instellen van een onderzoek naar de meest wenschefijke organisatie en in richting van den Economischen Voorlich tingsdienst. (1ste b'ad). Het mond- en klauwzeer. Een circu late van minister Kan aan de burge meesters. (L. en T lsto blad). LEIDEN. Vanavond om 8 uur is in de Stadsge hoorzaal de Ivol geopend. (1ste blad) EERSTE KAMER. OVERZICHT. Opheffing van privaat-rechterlijke belem meringen. Naarder-kweekers. - Mobilisatie-slachtoffers. Mr Verkouteren (G. H.) opende gistermorgen de beraadslagingen over het ontwerp tot opheffing van privaatrechte lijke belemmeringen- Hij verklaarde non heftig tegenstander to zijn, want hij zag er een aantasting van den eigendom n Niettemin draaide de afgevaardigde later hij, zoodat bij toch vóór zou stemmen Minister v. d. Vegle verduidelijk te het ontwerp, dat bedoelt voor werkeu van algemeen nut zoo nood g do beach in king te krijgen over het gebruik van den grond. Dat is dus geen aantasting, maar bescherming van den particulieren eigen dom. Om deze reden ging de Kamer dan ook zonder bezwaren met het ontwerp mee. Zolfs do Sociaal-Democraten hadden geen tegenwerpingen De Naarder kweekers, die al een go jaren wachten op een regeling met het Rijk over schadevergoeding, hadden ueu grooten tegenvaller, doordat de Senaat uo kwestie al weer op de lange baan schoof, doordat mr. Slingenberg (V D) het voortel deed tot aanhouding on de regee ring zich hiermede vereenigde Mr. Janssen (R. K) had er al de aandacht op gevestigd, dat deze zaak hij den rechter thuis behoorde en niet in Je Tweede Kamer ter sprake had moeien komen. Ook de heer de G ij s e 1 a a r (G-- H.) was tegenstander Minister do Geer maakte de zaak voor de betrokkenen niet gunstiger door in liet midden le brengen dat de kweekers, ou- danks de uitkeering, zich de vrijheid lot verder procedeeren hadden voorbehoud, n Ze zitten evonwel diep in de schuld, dus zal 't zoo'n vaart niet loopen met dit aan spreken in rechten van den Staat. Zou den ze het wel doen, dan zou do regee ring onmiddellijk op een groot deel van do uitkeering beslag leggen als compen satie voor het verleende en nog niet terug betaalde crediet aan de kweekers De voor schotbanken zullon wel evenzoo hande len. Toen mr Slingenberg daarop consta teerde, dat er met aanneming van dit wetsontwerp niets bereikt wordt zoolang de kweekers niet tot een dading komen met den Staat waardoor do hangende ge schillen geheel worden afgedaan, was het lot van het ontwerp bezegeld. Z. h. st. werd tot aanhouding besloten De ontwerpen tot afschaffing Collego van zetters voor 's Rijks directe belastin gen en tot wijziging der Land- en Tuin- bouwongevallemvct 1922 gaven geen aan leiding tot discussie. Over het verleenen van steun aan z.g. mobilisatie-slachtoffers hield mevr. P o t- h u i s-S m i t CS. D. A. P.) een pleidooi. Jhr. de Gijsela ar (G. II) ontkende, dat er een oorzakelijk verband bestaat

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1