JNGEZONDEN NIEDEOEELING Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. INGEZONGEN MEOEOEEÜNG voor het meerendeel worden gered. Alles ie verzekerd. Omtrent het ontstaan van den brand tast men nog in het duister. Over een lengte van circa 800 meter is aan weers zijden van den weg een volslagen ruïne ontstaan, die een troosteloozen aanhlik biedt. Boerderij te Ittersum afgebrand. Uit Zwolle wordt aan de „Tel." gemeld: Zondagmorgen omstreeks negen uur ont dekten de buren, dat het dak van do boer derij, bewoond door den behoeftigen 50- jarigen H. van Ittersum en zijn 20-jarige dochter, te Ittersum (Zwollerkorspel) In brand stond. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat een vonk uit den schoor steen op het ruiten dak gevallen is. De dochter, die bezig was het fornuis te poet- san, had van het vuur niets gemerkt. Met ïeel moeite kon men haar vader redden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, \on echter niet voor kwart voor elf water geven, zoodat het woonhuis, de stal en de hooiberg, benevens tien biggen, twee koeien en een zeug een prooi der vlammen werden. Niets kon gered worden. Het vee was in het geheel niet verzekerd en het overige zeer laag. Boschbranden. Gistermiddag is in het Zeislerbosch ongeveer 4 H.A. kreupelhout afgebrand. Het gelukte aan de Zeister brandweer en de militairen van Soesterberg, die spoedig op het terrein aanwezig waren den brand te beperken. Even te voren was ook brand gemeld in het z.g. Patijnbosch, waar men het vuur spoedig meester was Een paar hon derd vierkante M zijn weggebrand. Vermoedelijk zijn de achteloos wegge worpen sigaren of sigaretten de oorzaak van den brand. Verbrand. Een één-jarig kind van het echtpaar M te Monnikendam, kreeg een pot ko kende koffie over het lichaam. De kleine is aan de bekomen brandwonden over leden. Ongeluk bij het spelen. Het 6-jarige meisje Johanna J., te R'dam heeft, spelende op straat een stukje tzer, dat een speelkameraadje naar haar toewierp tegen het oog gekregen. Bij on derzoek bleek, dat het oog zóó ernstig was verwond, dat het noodzakelijk was, het te verwijderen. Onder steenen bedolven. Zaterdagmiddag had op de steenfa briek van de firma Herbsin te Harculo in de gemeente Zwollerkerspel een ernstig ongeval plaats. Een eenige meters hooge stapel veertien dag oude steenen viel plotseling gedeeltelijk om. waardoor vijf arbeiders uit Hattum onder de steenen be dolven werden. Terstond werden de slacht offers, wier toestand zich ernstig liet aan zien, bevrijd. Zwaar gekwetst werden al len naar het ziekenhuis te Zwolle over gebracht. Ernstige vat. Zaterdagmiddag is te Maastricht een giek, die bevestigd was aan een circa 50 Meter booge toren, bestemd voor den aan voer van beton van de in aanbouw zijnde cementfabriek, door onbekende oorzaak gebroken. Op de giek bevonden zich vijf arbeiders: twee wisten zich nog in veilig heid te stellen, de drie anderen stortten op den gTond. Met zeer ernstige inwen dige kneuzingen zijn zij naar het hospitaal overgebracht. Bloedende vrouw, een bijl en een inbreker. Een benauwde droom. Een bloedende vrouw, een bijl, een in breker en een diefstal van 1600, dit alles speelde een rol in het verhaal, dat de op perman L. uit de Van Gwindenstraat Vrij dag bij de politie te '-Gravenhage kwam cpdisschen. Vrijdagochtend te vier uur was de man wakker geworden met zware hoofdpijn. Hij wist, zoo vertelde hij, bij die gewaarwor ding geen ander geneesmiddel, dan zijn huis uit te gaan en op de fiets te springen Na in dezen vroegen ochtend de stad te hebben rondgepeddeld, kwam hij weer thuis tegen zes uur, zonder daar echter de rust te vinden, die hij voor zijn gestel zoo noo- dig had. Nauwelijks had hij de huisdeur geopend, of boven hoorde hij zijn vrouw kermen. De man snelde naar haar toe en vond haar met bebloed hoofd op de knieën In bed zitten, schreeuwende van pijn. In de nabijheid van het bed lag een bijl. De lin nenkast stond open en daaruit bleek een bedrag van 1600 ontvreemd te zijn. Na 2ijn vtouw zoo goed mogelijk geholpen te hebben, was zijn eerste werk naar de poli tie te loopen, waar hij de bovenvermelde lugubere geschiedenis verhaalde en wel met een overtuiging, alsof hij het geheele geval als een film voor zich had zien af spelen. De geneeskundige dienst werd dadelijk gewaarschuwd. De dokter, die daarop de vrouw onderzocht, constateerde een inwen dige oorbloeding, die waarschijnlijk het ge volg was van griep waaraan de vrouw de laatste week geleden had. Zij had gedu rende de afwezigheid van haar echtgenoot geen mensch in huis gezien. Van een slag met een bijl kon geen sprake zijn, omdat het lichaam zelf geen enkele schram ver toonde. Politiemannen stelden in de wo ning een nader onderzoek in, doch vonden geen spoor van inbraak. Aan het geheele verhaal van L. hecht de politie dan ook niet de minste waarde. Indien het voor L niet op een valsche aangifte uitloopt, dan blijft er niet veel anders over dan te ver onderstellen. dat de aangever zeea gefan taseerd heeft, wellicht als gevolg van een benauwden droom. Groningen tweemaal in donker. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is ten gevolge van een storing in de voedingska bels van 't gelijkstroomnet der electrische centrale de stad Groningen grootendeels m het donker gezet. Slechts in enkele bui tenwijken bleef het licht branden. Daar tevens kortsluiting ontstond in de voe dingskabel van het tramnet kwam er le vens stagnatie in het tramverkeer. Om halfeen werd echter de stad op nieuw in het duister gezet. In een van heide kabelkelders in de centrale, waar onder meer ook vaten olie worden be waard, was brand uitgebroken, zoodat de brandweer gealarmeerd werd, die spoedig ter plaatse was. Werden bij de eerste storing de om vormers automatisch omgeschakeld, nu moest men noodgedwongen er toe over gaan het geheele net stroomloos te maken mede om te voorkomen, dat het bluschwa- ter met electrisch geladen doelen in aan raking kwam. Door spoedig ingrijpen wist de brand weer het vuur tot een der kelders te be perken. Op vrije voeten gesteld. De 20-jarige loodgieter H. H., die als verdacht van doodslag op zijn 57-jarigen stiefvader, den heer J. Leiendecker, in het huis van bewaring te Roermond sedert 24 April j.l. in voorarrest zat, is op verzoek van zijn raadsman door de Rechtbank te Roermond op vrije voeten gesteld. Gebleken is nl., dat de verdachte reeds meermalen door zijn stiefvader is be dreigd* geworden. Ook op den bewusten morgen is de verslagene op verd. met een mes gewapend toegeloopen, waarop, zooals men weet, deze een broodmes gegrepen en zijn stiefvader hiermede de halsslagader heeft doorgesneden, waarop het slachtoffer kort daarop aan verbloeding is overleden. Het kraaienbosch te Heeze. De baron van Heeze heeft het beroemde „Kraaienbosch" voor bet publiek afgeslo ten wegens de manier, waarop jonge kraaien mishandeld werden. Haai aangespoeld. Aan het strand te Schiermonnikoog is een haai, van ongeveer 1.65 meter lengte, aangespoeld. Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. ZWARE BRAND In KAMSCHATKA. 26 dooden, 54 zwaargewonden. Te Uskam in Kamschatka is, volgens een bericht uit Tokio, de Russische staats fabriek voor conserven en prooi der vlam men geworden. 26 Japansche arbeiders vonden in de vlammen den dood, terwijl er 54 ernstig gewond werden. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN TSJECH OSLOWAK I JE. Tien dorpen onder water. Ten gevolge van de hevige regens van de laatste dagen zijn eenige rivieren in Noord-Moravië buiten de oevers getreden. Een tiental dorpen staat onder water. Er zijn verscheidene dooden. De schade is belangrijk. In hetzelfde gebied en in West-Silezië brak Donderdagavond een zwaar onweer los gepaard gaande met een wolkbreuk, die tot in de morgenuren aanhield. Verschil lende bruggen werden door de hooggezwol- len rivieren weggeslagen en het spoorweg verkeer was gedeeltelijk gestremd. DE MIJNRAP TE EVERETT. Het totaal aantal van de bij de mijnramp to Everett als omgekomen gemelde slacht offers, bedraagt thans 31. Ongeluk bij een hoogoven in Lotharingen. Zes dooden. In de nabijheid van Metz is bij het bou wen van een hoogoven een huur ingestort, waardoor zes arbeiders werden gedood en zes ernstig gewond. Gas-ontploffing te New-York. Eenige huizen verwoest. Uit New-York wordt gemeld, dat zes personen gedood en meer dan twintig ge wond zijn door het instorten van een huis van twee verdiepingen bij East River. Deze instorting werd veroorzaakt door de ont ploffing van een gasreservoir en 't sprin gen der gasleiding in de benedenverdieping. Charlie's vrouw eischt millioen dollar. Uit Angelos wordt gemeld: De advocaat van. Charlie Chaplin heeft onthuld, dat Charlie's vrouw, Lita Grey, de som, waar voor zij een schikking wil treffen in het sensationeele echtscheidingsproces, heeft vastgesteld op een millioen 250 duizend dollar. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos 1331 Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwenkalmeeren en sterkenen Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. HET BEURSGEBOUW. Het veelbesproken en langverbeide Eigen Gebouw der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur is er eindelijk geko men in teekening en besluit tenminste. De Alg. Ver. v. BI. heeft er vandaag in haar to Haarlem gehouden vergadering toe besloten. Zooals uit bijgaande schets blijkt, heeft architect Kraan to Oegstgeest van de ma chinefabriek „Figee" nog een represen- tabele zetel voor deze bloeiende in rijke vereeniging weten te ontwerpen, waarin de machinegebouwen van de „smederij" zooals de fabriek verachtelijk door de te genstanders wordt genoemd, handig zijn weggewerkt. Niets herinnert hier meer aan een fa- brieksopstal. De vormgeving draagt het karakter van onzen tijd. De gevelopstand dekt geheel de bestemming van Eet ge bouw en typeert het karakter der vereeni ging, welker leden niet schromen om in eigen bedrijf de meest moderne hulpmid delen too to passen. De midden-gevelpartij omsluit den hoofd toegang naar de beurszaal. Door ©en imposanten voorhal komt men in een voorportaal en vandaar uit in de beurszaak Deze is 64 meter lang en 19 meter breed zonder de ontworpen kamer tjes. Een zaal die in totaal oppervlakte twee en een half maal de ruimte zal bie den van de tegenwoordige beurszaak Ook hier blijkt weder, hoewel wij nu staan midden in het oudo gebouwencom plex, dat het bestaande volkomen is weg gewerkt. Een beurBruimte is ontstaan, die wat vorm en grootte betreft, bij nieuwe bouw niet anders en beter zou worden ver kregen. De twee fabriekshallen zijn tot één groot© ruimte vereennigd. Praktische bruikbaarheid paren zich aan mooie, een- voedige oude hallen worden l>edekt door boxen, elk bestemd voor twee of drie vaste kamertjes. Het oude kaphout, enz., vindt toepas sing in samenwerking met een nieuwe ijzerconstructie, weggedekt door een hou ten en glazen plafondbekleeding. Een luchtlaag van ongeveer 1 y3 M. tusschen binnen- en buitenkap werkt isoleerend, waardoor groot© afkoeling en verhitting worden voorkomen. Twee glaslagen bre ken het felle zonlucht van den zuidkant. Ook is in verbinding met de beurszaal een koffiekamer geprojecteerd, waar bui ten het gewoel der beurs, een rustig zitje is gewaarborgd tevens de doorgang naar de zaal der Bloemenkeuringen. Deze zaal, tot nu toe in gebruik als teekenzaal, is zeer goed met bovenlicht op het N. ver licht en zal een groot© verbetering zijn bij de zalen die thans daarvoor in gebruik zijn. Verder zijn in 't gebouw ontworpen een bestuurskamer, een vergaderzaal voor het scheidsgerecht en de kantoorlokalen. Deze zijn gelegen langs de Leidschevaart (rechts op de teekening). De ruimte is hier over vloedig. Twee lokalen, n.l. die het dichtst bij den voorhal zijn gelegen, vormen de rechtervleugel van het nieuwe frontge bouw. De overige lokaliteiten bevinden zich in het oude en voorloopig in zijn be- staanden toestand blijvende gedeelte. Men behoeft niet bevreesd te zijn, dat hieronder de welstand of de uiterlijke in druk van het geheele front zal lijden. Zooals hierboven is uiteengezet wordt over een lengte van ongeveer 50 Meter een ge heel nieuw, monumentaal front verkregen, dat één geheel vormt in stijl en opvatting. Daarbij zal zich het oude gedeelte, ter frontbreedte van 28 Meter, met de mét klimop begroeide muren, ook als één ge heel aansluiten, dat ,niet misstaan zal, al zal het niet den indruk maken bij het nieuwe gedeelte te behooren. Nog een belangrijk onderdeel van het complex mag niet over het hoofd worden gezien, n.l. de autohal (links op de teeke ning). Groot ongeveer 80 X 16 M. geeft deze hal, de oude stelplaats, na aftrek van een kleine oppervlakte voor stalling van ge wone- en motorrijwielen, ruimschoots ge legenheid om langs de beide wanden, dus met vrijlating van een over de geheele lengte doorloopend middenpad van 6 k 7 M. breedte, een voldoend aantal auto's te Btalleu, waarbij iedere auto over een breedte van 2.25 M. te beschikken heeft, 't Ia de bedoeling deze hal behoorlijk op te knappen en te voorzien van een prac- tisch voldoende verharding. De gevel van het gebouw is ontworpen in gele meiselsteen met rood afgewisseld; de grootste hoogte zal 10 Meter bedragen. UIT DE OMGEVING. WARMOND. Hulde van „St. Michael" aan den pas toor. Verleden week heeft de R. K. Bond van Politiemannen „St. Michaël", afdeeling Warmond, aan zijnen geestelijk adviseur hulde gebracht ter gelegenheid van diens 25-jarig priesterfeest. Do morgen werd aangevangen met een M. Mis voor de leden van „St. Michaël", afdeeling Warmond, opgedragen door den adviseur den zeereerw heer P. J. Oude- jans, pastoor te Wannond. Onder deze H Mis naderden de leden met echtgenooten ter H. Tafel. Na de H. Mis werd een gemeenschappe lijk ontbijt gebruikt, waarbij de voorzitter van de afdeeling, de heer J. B. Kaas te Lisse, den feestvierenden adviseur toe sprak. Spr. zeide, voor een aangename doch moeilijke taak te staan, omdat de gebeurtenis, die wordt gevierd, niet naar waarde is te schetsen. Wij herdenken, al dus spreker, thans uw 25-jarig Priester feest. Wij hebben ons daarop maanden te voren toegelegd en zij n dikwijls op teleurstel lingen gestoten. Een van die teleurstellin gen was zeker, dat wij niet in de gelegen heid waren, dit met uwe parochianen te vieien. Wij hebben op alle mogelijke wij zen geprobeerd, ja zelfs rechercheurs uit gezonden, om te weten te komen, hoe wij U met een voor u aangenaam stoffelijk be wijs van hulde zouden kunnen vereeren. Op het laatste moment is het ons gelukt u een keuze te laten doen; gij wenschte een beeld van onzen patroon den heiligen „St Michaël". Het doet mij dan ook een groot genoegen, aldus spr., u zulk een beeld na mens de geheele afdeeling te kunnen aan bieden. Spreker besloot met de beste wenschen voor den zeereerw. jubilaris. Hierna sprak de zeereerw. adviseur een dankwoord. WASSENAAR. „Herwonnen Levenskracht". Door de plaatselijke afdeeling van „Herwonnen Le venskracht" in in het Patronaatsgebouw alhier een tentoonstelling ingericht over tuberculosebestrijding en volksgezondheid. Zaterdagmiddag werd deze tentoonstelling door den Burgemeester in tegenwoordig heid van een groot aantal genoodigden geopend. Nadat de heer Vuyster uit Apeldoorn na mens Hoofd- en Afdeelingsbestuur allen had welkom geheeten en de Burgemeester had dank gebracht voor zijn bereidwillig heid, om de openingsplechtigheid te ver richten, ving de Burgemeester zijn rede aan. Spreker wees er allereerst op, dat er wel geen ziekte is, welke ons volksbestaan zoo zeer bedreigt als de ziekte, welke tubercu lose genoemd wordt. Zij komt als een dief in den nacht, zaait dood en verderf, waar nog kort te voren leven en gezondheid was. En het ergste is, dat er nog zoo betrekke lijk weinig kan worden tegenovergesteld. Spr. prees daarom den arbeid van hen, die zich de bestrijding der ziekte ten doel ge steld hadden en uitte woorden van waar deering vooral voor Herwonnen Levens kracht, omdat deze vereeniging. uit arbei ders bestaande, met het Weinigje, wat een arbeider over heeft, woekert om het kwaad to bestrijden, omdat men dit voorts niet alleen aan de overheid laat. Spr. ging er ook trotsch op, dat onze plaatselijke afdee ling steeds meer opleeft. Tenslotte wendde hij zich lot de aanwe zigen, om hen aan te sporen tot steun van dien arbeid, door offers te brengen. Met de beste wenschen aan het bestuur voor het welslagen der tentoonstelling, eindigde spreker. Hierna werd de tentoonstelling bezich tigd. Op de beide bovenzalen is alles bijeen gebracht, wat den bezoeker een beeld kan geven van de gevreesde ziekte. Yoorbeel- den zijn aanwezig van do verschillende vormen, waaronder de ziekte optreedt in onderscheidene deelen van het lichaam. Ook kan men voorbeelden vinden van ge- uezing, terwijl elders weder de middelen worden getoond, welke ter bestrijding kun nen worden gebezigd. Zelfs treft men er een interieur aan van een eenvoudige, ge zonde woning en de wetten, door de over heid gegeven, ter beteugeling van de ziekte. Alles is keurig geordend en een bezoek ten zeerste waard. In de groote benedenzaal is een bazaar ingericht en zijn verschillende vermake lijkheden opgesteld, door middel waarvan men zijn bijdrage aan het goede doel kan schenken. De tentoonstelling is geopend tot en met Dinsdagavond. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Weerspannigheid. Een ruige schipper, P. v. D., moest te rechtstaan wegens wederspannigheid. Hij had den lOen Februari aan een brug wachter in Leiden zijn uaam niet wil len opgeven. Vervolgens had hij zich le gen eenige agenten verzet, toen die hem wilden voorgeleiden. Hij was al bij ver stek veroordeeld tot Vier weken gevange nisstraf. In de verzetzaak werden zes ge tuigen gehoord, die allen ongeveer het zelfde verklaarden, n.l. dat v. D. zijn naam niet had opgegeven en geschopt had, toen hij werd opgebracht De politierechter bekrachtigde het ver- stekvonnis. De officier had dezen keer zes weken gevangenisstraf geëischt Beieaoig.ny w. ecu punue-agent. Een ouwe zeerob uit K a t vv ij k kwam zenuwachtig voor mr. Bommezijn staan. De rol vermeldde: ter zake van eenvoudi ge beleediging van een ambtenaar. De dagvaarding lichtte toe, dat v d. P. tegen een' agent van politie zou gezegd heisben: Je bent een heel minne vent.... Je bent nog veel minder dan de minste soort die der bestaat. ,,'t Is waar, zei de verdachte, ik eb den man beleedigd." „Waarom deed je dat?" „Omdat me zeun twintig gulden voor dem het eboet. Drie weken heeft ie ook nog in de gevangenis gezeten 'Y dee 'em de boeien an en toen riep die jonge maar Moedertje. Zijn moeder hep ter nou lien gulden afgekrege. Ze is voor dem nar de stad gegaan.... U begrijpt toen ik den man zag, vroeg ik: wat ei-je nou 'edaen. Hoe 'ei-je 't kenne doen. Had die jongen een Hap 'egeven in zijn gezicht, dan was het uit geweest.'' De officier vond het jammer dal ver dachte zich zoo ver te buiten was gegaan. „Jae, ik heb er speet van dat ik 't ge- daen heb." Omdat do man waarschijnlijk wat op gewonden was geweest, wilde de rechter geen hoogere boete dan geëischt: tien gulden subs. 5 dagen opleggen „Vad Een reeks oplichtingen. De 28-jarige I P., die op 22 April we gens oplichting voor de Rechtbank te Am sterdam heeft terechtgestaan van welk delict hij is vrijgesproken had zich Za terdag opnieuw voor genoemde rechtbank te verantwoorden, thans beschuldigd van een reeks oplichtingen. Een vijftal menschen zou verd. hebben opgelicht, telkens voor bedragen van 2000. Hij plaatste een advertentie, waar in hij filiaalhouders vroeg tegen een sala ris van 25 per week met 10 prov sie van den omzet. Een borgstelling a con tant van 2000, werd geëischt Aan re flectanten schreef S. dan een brief van vertrouwenwekkend uiterlijk door gedruk te hoofden: telefoon, afdeelingen, filialen, terwijl op dat briefpapier ook in strijd met de waarheid stond vermeld: „Contractan ten van Rijk, Gemeente en Scheepvaart maatschappijen". Het hoofd „Bankiers: Incasso-Bank Damrak" werd later op het briefpapier doorgehaald. In dien brief verzoekt P. dan den resp. reflectanten te komen op een kantoor op den O. Z. Voor burgwal, om de zaak neder te bespreken. Verdachte gaf dan hoog op van het filiaal dat disponibel was en sprak van een om zet van 1200 per week. Ook werd ver teld dat hij een fabriek" had ter waarde van 60.000 tot f 80.000. Verd., die in het Huis van Bewaring is gedetineerd, ontkende. Bijna den ganschen dag verstreek met het hooren van niet minder dan 25 getui gen. Te ruim halfvier was het woord aan het O. M., mr. Van Lier. De Officier wees er op, dat deze verdachte zich tegenover kleine burgers op ergerlijke wijze heeft misdragen. De curator in zijn faillisse ment noemt 26 menschen, wien door verd. hun laatste spaarduitjes afhandig zijn gemaakt. Spr. meende tegen den man wegens oplichting, meermalen gepleegd, de maxi mumstraf, welke op dit misdrijf staat, te moeten eischen, welko straf, wijl hier van voortgezet misdrijf sprake is, nog met één derde kan worden vermeerderd. De offi cier eischte derhalve veroordeeling van I. P. tot vier jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 20 Mei.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 4