INGEZONDEN MEDEDEELING Getuige Timmers politieagent zegt, dat het nu eerst ie geconstateerd, waarna de ambtenaar in beide zaken 5 of 5 dagen eischt. Verd. P. beweerde daarna nog dat Lij voor dit huisje in de belasting was aan- Doorloopen a. u. b. W. J. L. te K a t w ij k aan den R ij n had bij een volksoploop in Katw.jk, toen hij gelast werd zich in de richting van den Achterweg te verwijderen, dit geweigerd, geslagen, waarna mr. Klein toezegde de zaak nog eens te zullen cndcrzockcn. Verdachte zegt dat hij bij een slager waar bij dikwijls komt, wilde ingaan, maar dat mocht niet. Hij meende, dat de agent over spannen was. Ter verder onderzoek werd de zaak aangehouden. G. van E. te Rijnsburg stond terecht voor eenzelfde feit. Verd. zeide, direct aan het hevel gevolg to hebben gegeven. Deze zaak werd eveneens aangehouden. ST&PSMIEUWS ORATORIUM „FRANCISCUS". De plaatsvervangende Internuntius onder het gehoorl Gisterenmiddag werd het hoofdcomité der Franciscusfcestcn verblijd met de heu gelijke tijding, dat Mgr. Kaldevveij do uit voering van het oratorium zal komen bij wonen. Zsoals men weet, had Mgr. Schioppa tij dens de viering der kerkelijke feesten reeds beloofd, dat Zijne Excellentie ook gaarne bij do buitenkerkelijke viering, met name bij het oratorium, tegenwoordig wilde zijn. Door Zijn benoeming evenwel tot Internuntius te Litauen werd Hij ge dwongen, tijdelijk ons land tc verlaten en Zich naar Kowno te begeven. Zou nu Zijn tijdelijke Plaatsvervanger even bereid gevonden worden, aan een dergelijk verzoek te voldoen? Het hoofdcomité mocht gisteren een be vestigend antwoord op die vraag verne men. Ongetwijfeld stellen wij, Katholieken, die komst van Mgr. Kaldcwcij op hoogen prijs. Want, al bezit Hij niet de bisschop pelijke waardigheid zooals Mgr. Schiop- pa, toch begroeten wij Hem als don ver tegenwoordiger van onzen H. Vader den Paus, daar Hij de tijdelijke zaakgelastig de is van den H. Stoel. Zeer zeker zullen dan ook de Katholie ken van Leiden en omstreken van hun groote waardeering doen blijken, door Dinsdagavond in grooten getale tegen woordig te zijn. Wij herinneren aan do generale repeti tie van hedenavond 7% uur, welke toegan kelijk is togen entree van 0.55 cent. R. K. Volksbond. Feestavond. In de groote zaal van do Stadsgehoor zaal hield de afdecling Leiden van den Ned. R. K. Volksbond gisteravond een feestavond, zooiels als een Roomscb Mei feest, omdat het in do maand Mei was. iat eens dour Paus Leo Xlil do groote Sociale encycliek „Rerum Novarum" werd uitgevaardigd. 36 jaren was het nu ge- zeden, dal die rondzendbrief do wereld veroverde en dat zou ook do afdeeliu Leiden van den Ned. R. K. Volksbou; feestelijk herdenken, edoch de grooto zaal van de Stadsgehoorzaal is to groot geble ken en toen tegen half negen de voorzit >er de heer J. Nijhuis do bijeenkomst -pende muest bij tut zijn spijt constatee- ren, dat een veel kleiner aantal dan men bad verwacht belangstelling kwam toonen in deze herdenking en terecht moest hij do vraag stellen of er dan geen geest en .geen fut meer zat, in het Roomscho ver enigingsleven? Maar al degenen, dio gekomen waren om van hun belangstelling lo getuigen heette spr. dan ook dubbel welkom, vooral den geest, adviseur die als altijd van zijn modeleven blijk gaf en den lieer W Mooyman uit den Haag, dio dezen avond een propagandistische rede zou houden. Nadat de voorzitter de bijeenkomst daarna met den Gbr. groet had ge werd door alle aanwezigen staande bel bondslied gezongen. Vervolgens betrad de beer W. Mooy man het podium om do aanwezigen toe te spreken Spr. begon met to schetsen de drift en het enthousiasme, die er waren bij de uitvaardiging der encycliek „Re- rum Novarum" en het goed begrip, dat de Kerk. Overheid had van het organi aceren van do R. K. arbeidersbeweging Die organisatio heeft succes gehad en 'mar kunnen we, aldus spr., nog altijd trotsch op gaan want altijd zijn er tocli nog over de 100.000 aangeslotenen, maar do geestdrift en het enthousiasme voor liet werk vau Paus Leo XIII zijn bezig plaats te maken voor een geest van on verschilligheid, dio dat Pauselijk werk niet verdient. Spr. gaat dan na alles wat er door dio encycliek voor de arbeiders is gedaan, al is de maatschappelijke orde nog niet zoo dat al de eischen, door Paus Leo gesteld, ïijn verwezenlijkt. Daarom moet er nog meer gedaan worden, veel meer en op de eerste plaats propaganda in eigen huisgezin waar voor spr. wijst naar het voorbeeld onzer tegenstanders, die altijd en overal hun organisatie propageeren. opr. wijdt dan uit over do beteckenis der encycliek, die hij voor do arbeiders cn hun gezinnen het allervoornaamste ge schrift noemt en waarvoor hij uitspraken aanhaalt van Dr. Schaepman en Dr. Ariëns. Altijd en overal moeten wij ons Katho- iek toonen, niet alleen in do kerk en de huiskamer, omdat de Katholieke kerk 1 eeuwig is en do Katholieke beginselen heter, mooier cn duurzamer zijn, omdat de Katholieke kerk altijd 19 eeuwen lang voor de zwakkeren is opgekomen en om dat de sociale wetgeving ook voor een' zeer groot deel onder rechtscho regeering tot stand is gekomen. Spr. verwijst in dat verband nog naar Rusland en Mexico, waar de huidige toestand voor een groot deel geweten moet worden aan do laks heid der Katholieken, die voorheen niet voor hun beginselen gevochten hebben en ongeorganiseerd waren. Spr. zet dan dui delijk uiteen wat do taak is der jongeren, zij moeten de propaganda weer ter hand nemen, want huin toekomst is ermee ge moeid, als het zoo blijft zooals het nu is zal onverschilligheid hen terugstorten in do ellende, die de ouderen hebben ge kend. Spr. ontzenuwt do leuzen der socialis ten, die door hun steun aan de haters van den Kath. godsdienst, gemaakt hebben, dat er nu een intermezzo-kabinet is, zoo dat door hun schuld heel de sociale wet geving nu stil staat en spr. wijst er tevens op, dat de socialisten als een leuze schreeuwen voor ontwapening, maar dat overal waar zij regoeren ieder jaar het oorlogsbudget moet worden verhoogd. Daarom moet het Kath. Verenigingsle ven helpen de Kerk to verdedigen door altijd en overal de Kath. beginselen te propageeren. Do voorz. bracht den spr. daarna dank voor zijn schoonc rede, den wensch uit sprekend, dat die woorden in. vervulling mogen gaan. Vervolgens werd door de rederijkerska mer „Vondel" opgevoerd „Arie's Offer" een sociaal-dramatisch spel in drio be drijven. Dit tooneelstuk gaf de geschiedenis van eenige fabrieksarbeiders, die door opruiers en slechte propaganda tot sterke ontevre denheid gebracht werden. Onder hen is er echter een, Arie van den Borst, dio trots alles zijn Roomsche beginsel verde digt. Als er een loonsverlaging wordt aange kondigd loopt de zaak zoo ernstig dat er een aanslag op den directeur wordt ge pleegd door den vader van Arie, die even eens tot de ontevredenen behoort. Van dien aanslag wordt Arie valschelijk beschuldigd er. om zijn vader te redden zwijgt hij en ondergaat zijn gevangenisstraf. Later komt echter alles uit en als dan de vader van Arie den directeur bij een aanslag het le ven reedt, wordt hem zijn schuld vergeven. Arie wordt in cere hersteld en krijgt een positie van opzichter aan do fabriek. Uitstekend gespeeld genoten de aanwe zigen zichtbaar van dit bij uitstek zoo toe passelijke tooneelspel en allen leden van Vondel komt dan ook een woord van lof toe voor de wijz?, waarop zij zich in dit lang niet gemakkelijke stuk van hun taak hebben gekweten. Ook de ensceneering en aankleeding vielen goed in den lijn van vertoonde. Tusschen do bedrijven en hij het begin van den avond speelde de Jazzband „The would-be's" vroolijke muziek en aan einde sprak de voorz. een woord van dank tot de rederijkerskamer „Vondel" en allen, die tot het slagen van dezen avond onu. den Chr. groet deze bijeenkomst sloot St. Josephsgezellen-vereeniging. Veertig nieuwe led en. De St. Joscphsgezellcn-vcr. vierde giste ren liaar jaarlijksch installatie-feest van nieuwe leden. En wie dat gisterenavond bijwoonde is weer in zijn meening versterkt-, dat in deze oude maar nog geenszins verouderde or ganisatio leven en groei is, dat zij nog aantrekkingskracht uitoefent op velen en dat is een blij en verheugend feit! Gisteravond waren in de zaal der ver- eeniging te zamen bestuur cn gezellen en genoodigden. Onder leiding van den dirigent, den heer W. Hoogzaad, voerde het zangkoor uit Panis Angelicus van Palestrina en Ave Maria van Jacq. Arcandelt, waarbij konden bewonderen beschaafde uitspraak en zuiverheid van toon. De bekwame diri gent weet z'n koortjo voortreffelijk tc lei den! De zeercerw. Praescs pastoor Th. Beu kers nam nu liet woord, en wees op de groote beteekenis van dezen dag voor ge heel Leiden den dag, waarop 40 jonge mannen toetraden tot de St. Josephsge zellen-vereeniging om gezel te worden van St. Joseph. Die 40 jonge mannen willen gaan navolgen het voorbeeld van St. Jo seph, voorbeeld van plichtgetrouwheid, arbeidzaamheid, godsdienstigheid. Zij wil len hun leven doordringen van den plicht van arbeid; om dien plicht beter tc kun nen vervullen, om zichzelf te vervolma ken, treden zij toe tot de St. Josephsgezel- len-vcr. De zeercerw. Praesos wenschto hen daarmede geluk. Hij hoopte, dat zij zich altijd het hoofddoel van dc ver. le vendig voor den geest zouden houden. Na deze hartelijke, vaderlijke toespraak werd den nieuwen leden door den Pracscs het diploma uitgereikt cn door den Pro tector, den heer Kerkhof, het insigne op do borst gespeld. Do oude commissaris do heer A. God- dijn feliciteerde daarna do uieuw-tocge- tredenen, de hoop uitsprekend, dat het in nerlijke Roomsche loven van do nieuwe Ie-, den door him lidmaatschap zou worden versterkt; zij zich niet zouden schamen voor hun Roomsch-zijn, en vele vruchten van het vcreenigingsleven zouden plukken. Hierna werden nog verscheidene zang nummers keurig uitgevoerd; cn tusschen do nummers door hcerschtc er een prettige stemming in do zaal. Tot slot een verrassing: een feestlied voor den dirigent, die 15 Mei zijn 25-jarig huwelijksfeest viert, en een gelukwensch van den heer A. Goddijn. Dc zeercerw. Praeses sloot zich namens het Bestuur vau harte bij dezen geluk wensch aan, dirigent en koor dankend voor do opluistering van dezen avond. Na gebed was deze intieme feestavond geëindigd. Onze handwerkafdeeling ontvangt dagelijks de nieuwste snufjes. Elke Dame vindt daar alles wat zij voor haar handwerken wenscht, en wordt bij het maken harer keuze door vakkundig personeel geadvi seerd. Wij brengen thans: „Hakelbast Nlargotta" voor het maken van Hoeden, Tasschen en Ratfiawerk. Vrij entrée - Vrij entrée Het gcuden feest der Firma Tieleman en Dros. Het vijftigjarig bestaan der firma Tiele man en Dros' conservenfabrieken is her dacht op een wijze, die hij directie zoowel als hij personeel nog zeer lang in aangena me herinnering zal blijven. De Zaterdagmorgen was besteed om een gedeelte der fabriek in een feestzaal om te zetten en zulks is wondergoed gelukt. De fabriek was nauwelijks te herkennen, zoo danig was zij met vlaggen, guirlandes, groen en bloemen versierd. Het feest was uitstekend voorbereid, dat bleek uit alles en de feestcommissies, die zich gevormd hadden cenerzijds uit chefs kantoor- en reizigerspersoneel en anderzijd. uit het fahriekspersoneel hebben eer van hun werk gehad. Te half drie werden directie en commis sarissen der firma met familieleden door de commissie van ontvangst de feestelijk versierde zaal binnengeleid onder de schal lende tonen van het T en D.-muziekkorps Na het welkomstlied heette de heer H Haaksma, voorz. van eerstgenoemde com missie, allen hartelijk welkom. Spreker wees erop, dat er alleszins rede tot vreug de was, doen hij betreurde het, dat deze niet geheel onverdeeld was, wijl mevr. H W. Tieleman Sr. door ziekte niet aanwezig kon ziju. Spreker hoopte, dat zij spoedi, geheel hersteld mogo wezen. Na de Rotterdamsche collega's met hun chefs een bijzonder woord van welkom te hebben toegeroepen eindigde spr. met den wensch. dat dit feest mocht bijdragon om de aangename verhouding tusschen direc tie en personeel zooveel mogelijk te be vorderen. Hierna hiehl da heer W. Daamon feestrede, die nh een woord van geluk historisch overzicht gaf van de oprichting cn ontwikkeling der zaak, om erop te wij zen, hoe Tieleman en Dros langzamerhand terrein won om uit te groeien tot hetgeen zij nu is. Spr. wees er voorts op, hoe men nu staat voor een nieuw tijdperk, een tijdperk va., nieuwe zorgen, nieuwe eischen, maar de krachtige directie is een waarborg, dat men met vertrouwen de toekomst tegemoet ma Als herinnering aan dit mooie feest hood spr. de jubileercnde firma aan een bron zen gedenkplaat, waarin zijn aangebracht de portretten van do oprichters en direc teuren. Het geheel heeft een afmeting van 1 60 X 1.20 M. en is ontworpen en modolleerd door den beeldhouwer M. Zwollo te Voorschoten. De bronzen plaat is gegoten in de kunstgieterij van Provaseek en Stöxen hier ter stede. De heer Damen verzocht deze plaquette te doen aanbrengen in de fabriek ter her innering aan dezen blijden dag. Daarnaast bood spreker aan een fraaie lamp voor het privé-kantoor, onder het uit spreken van den wensch, dat zij lang haar licht moge laten schijnen tot bloei der fir ma en tot heil van liet personeel. Intusschen werd de eerc-wijn rondge diend en daarna werd een liuldelied ge zongen door liet koor van meisjesperso- ncel. Vervolgens verkreeg do president-com missaris, de heer G. Hennus, het woord, die erop wees. hoe de firma in binnenland koloniën en buitenland zich een naam verworven had, welke te danken is aan de kwaliteiten der producten, maar daarneven aan het personeel en de beheerende vcn- noolen. De buitengewone ijver en toewij ding, die deze bezielt, bewijst, dat dc lei ding iii goede handen is. Uit naam van commissarissen wenscht spreker hen geluk en met den wensch. dat zij nog vele jaren en met nog meer succes de leiding mogen blijven doorvoeren, biedt spreker als herinnering aan 'n fraai hord van Delftsch aardewerk, waarop afgebeeld saaan het kleine gebouwtje, in 1877 in gebruik, do nieuwe panden in Rotterdam, Let bekende merk de molen, de groentekar en geheel bovenaaji het wapen van Leiden, dal liet een voorrecht mag achten zulk een firma binnen haar muren te hebben. Hierna was het woord aan den heer W. Bink, die ramens de firma W. J. Bink cn Zonen een fraaie staande klok in mar meren omlijsting aanbood. Do heer de Heijer bood vervolgens twee Delftsche borden, met amhlomen der firma erop, als aandenken aan, terwijl de lieer van Staveren een zilveren molen ton ge schenke bood namens de tuinders. Voor het muziekgezelschap sprak vervol gens de heer Cornet dc jubileercnde firma toe. Spr. dankte voor den zeer gewaardeer- den steun die het korps steeds mocht on dervinden, wees op 't nieuwe costuum, dat de leden van bet gezelschap voor het eerst droegen en deelde mede. dat do heer J. Noordanus, directeur van het korps, ter gelegenheid van dit feest een Molen- marsch had gecomponeerd, waarvan spr. een partituur iu album aanbood. Hierna werd de nieuwe marsch ten ge- hoore getracht, die zeer in den smaak viel. Vervolgens ging liet scherm weer op en werd het zangspel door het dameskoor ten gehooren gebracht, onder leiding van Mevrouw M. de WijsMoufon, aan den vleugel begeleid door mevr. A. A. Berg van Ulden. Dit zangspel bestaat uit een feestlied, een molenlied, een heilgroet uit Insulinde, etn lied van de matrozen, die op zee van de T. en D.-producten genieten, een lied van een werkster voor 100 jaren, van de hedendaagsclie werksters en van een werk ster over 50 jaar, gevolgd door een slot koor. Dit zangspel, goed vertolkt, viel uiter male in den geest om de origineelc aan kleeding van de dames. Nadat nog de heer Orvel als slachter voor de firma zijn gclukwenschen had uit gesproken, nam de heer A. II. Das Sr. het woord. Deze noemde deze hulde als het ware een St. Nicolaasavond, waar men met allerlei verrassingen overladen wordt. Spr. apprecieerde het ten zeerste namens de directio te mogen spreken, omdat hij de firma T. en D. heeft zien geworden. Hij brengt hulde aan de nagedachtenis van zijn grootvader, zijn vader en ziju broer, die de oprichters der zaak waren. Spreker zegt het feestcomité hartelijk dank, dat zich op zoo uitstekende wijze van zijn taak gekweten heeft, om vervolgens allen te danken voor de schitterende ca deaux. waarvoor jaren lang gespaard is. De heer Dros memoreert vervolgens den eersten chef, den heer Hagen, in 1899 over leden en brengt dank aan den heer H. W Tieleman Sr. met wien hij veertig jaar heeft mogen samenwerken. Dan richt spr. zich tot degenen die het woord gevoerd hebben en brengt hun allen daarvoor dank. Hij brengt hulde aan dc muzikanten, maar ook en vooral aan de zangeressen en hij hoopt, dat uit deze zanguitvoering op het gouden feest een zangvereeniging geboren moge worden, om tenslotte te eindigen met den wensch, dat men nog lange jaren zal kunnen spreken van den avond op 7 Mei. Vervolgens traden nog voor het voetlicht een dubbel mannenquintet eu een dito quartet, er werd nog meer gesproken en allengs loste de officieele plechtigheid zich op in de minder officieele en den geheelon avond was er feest. Het personeel werd op zeer royale wijze onthaald en allen zullen cngetwijfeld een aangename herinnering aan dezen feestdag bewaren. Gisteren werd er te Leiden Hooigracht 89 een zeer druk bezochte receptie gehou den, Ruim 200 personen kwamen dc jubilee- rende firma gelukwenschen. Onder hen merkten we o.m. op den burgemeester A. van de Sande Bakhuijzen, den oud-burge meester Jhr. Mr. Dr. N. G. de Gijselaar de wethouders Aug. L. Reimeringen en J. F X. Sanders, afgevaardigden van de Kamer van Koophandel en de Mij. van Nijverheid, overste J. Boon namens den Ueiiera«i-M«j^x "n,-,. Haag, de conservenfabrikanten Hoogen straaten en Go., Wouterlood, Schoonder- gang. Speet en Nieuwenhuizen cn tal van personen uit handels- en induslrieele kringen. Zoo werd liet vijftigjarig bestaan der firma Tieleman en Tros tot een onverge telijk feest. Huldiging F. 0. H. W. Kesselring, Zaterdagmiddag was een groot aantal personen in de groote Collegezaal van het natuurkundig laboratorium bijeengekomen ter huldiging van den heer Ivesselring, den chef-glasblazer nan het natuurkundig laboratorium en nu 25 leeraar in het glas blazen bij de vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker. Den len Mei 1902 in dienst getreden, had de huldiging dus eigenlijk op dien dag moeten plaats vinden, doch zij was tot Zaterdag uitgesteld, daar Prof. Keesom in Rome vertoefde en de huldiging van den heer Kesselring, met wien hij zoo lang had samengewerkt, niet gaarne wilde missen. Dat de huldiging van dezen man bewe zen heeft, dat wij hier te doen hebben met een in het natuurkundig laboratorium op den voorgrond tredende figuur cn met een man van groote practisch-wetenschappe- lijke verdiensten, bleek al aanstonds uit de aanwezigheid van de hoogleerarcn Dr. Keesom, Dr. Crommelin en Dr. de Haas, maar vooral ook van Prof. Becqucrcl uit Parijs. Om klokslag drie uur was het groot- auditorium van het natuurkundig labora torium geheel met belangstellenden waaronder zeer vele leerlingen en oud- leorlingcn gevuld, terwijl namens den bond van hooger onderwijspersoneel te genwoordig waren de hecren F. J. Bakker J. H. Karste en betrad de jubilaris, met zijn familie onder hartelijk applaus de zaal, waar op zij een palmenversicring was aangebracht. Allereerst werd de jubilaris dan toege sproken door Prof. Dr. Keesom, die na mens de directie tot hem het woord richtte, zeggende, dat al deze menschen hier bijeen waren gekomen om te herden ken dat hij 25 jaar geleden aan het labo ratorium verbonden was geworden om to getuigen, hoe hij gedurende die 25 jaren ziju groote bekwaamheid ten dienste van het laboratorium en van het wetenschap pelijk onderzoek hierin had aangewend, hem te danken voor de algeheelc toe wijding, waarmede hij dat had gedaan. De spr. ging dan na wat do jubilaris in die kwarteeuw tot stand had gebracht; hoe met zijn intrede als het ware een nieuwe periode in het laboratorium be gon. Steeds meer, aldus spr., vindt men van 1902 in de Communications de getuigenis van steeds meer ingewikkelde cn kunst vaardige werken van glasblaaskunst cn geen wonder is het, dat dc naam van den maker Kesselring daarin vele malen met dankbaarheid wordt vermeldt. Spr. geeft dan een résumé van dc bc- langrijkstc werken door den jubilaris ver- Katholieke Agenda LEIDEN. Dinsdag. R. K. Radio-avond, Bonds gr houw, 8 uur. Algemeene Agenda LEIDEN. Dinsdag tot en met Vrijdag. Gebouw Ra penburg 131 Bazaar van de Loid- sche Kweek- en Bewaarschool. 2—5 uur eu 711 uur. vaardigd, waarbij do vacuumglazcn, de vacuummantel en de vacuumbal vooral do opmerkzaamheid verdienen, maar vooral ook do glazen voor het toestel, waarmedo Prof. Kamerlingh Onnes voor het eerst liet helium vloeibaar maakte. Al die werkstukken, aldus spr., hebben u doen kennen als een van do bekwaam ste glasblazers van heel de wereld en uw werk is dan ook over dc gehcelo wereld bekend. Daarom hebben zoovelcn zich willen verecnigcn om u een blijk van waardec- ring en hulde te brengen, waarna spr. den jubilaris aanbiedt een fraaie stoel, ccn gouden horlogo en een enveloppe met in houd, de verzekering gevend dat allen, die hiorau,n hebben medegewerkt, dat hebben gedaan met groote liefde voor do hulp vaardigheid, de bereidwilligheid cn liet enthousiasme, waarmedo hij steeds zijn beste krachten gegeven heeft om het we tenschappelijk onderzoek te dienen. Hierna werd de jubilaris namens do Vereeniging tot bevordering der oplei ding tot instrumentmaker door Prof. do Haas toegesproken, die de arbeid van den jubilaris in verband bracht met het Leid- sclie eryogene laboratorium en het werk van Prof. Kamerlingh Onnes. Spr. weidt uitvoerig uit over dc kemst van den jubilaris van Duitschland naar Holland en de toewijding waarmede hij hier zijn vak beoefende. Uw werk, aldus spr., is dan ook voor de Instrumentsmakers-school uitennato vruchtbaar geweest. Vele uitstekende leer lingen hebben Uw werkplaats verlaten. Tk noem do heer Gerritse, tiians chef-glashla- zcr tevens leeraar van dc 2c afdeeling van het laboratorium, de heer Jansen, chef- glasblazer van de Technische Hoogeschool te Bandoeng; de heeren Welbergen, Kui pers cn Pont. zijn in Engeland geplaatsi; de heer Bol, die eerst te Princeton Amerika geplaatst was, bekleedt thans eeno eervolle positie bij Philips' Gloeilam penfabrieken; de heer Tecuwcn bevindt zich in Amerika, tal van Uw leerlingen zijn apn Rijksinstellingen geplaatst. Ik mag hier wel in herinnering brengen, dat tijdens den oorlog, toen dc buitenland- sehe hulp bronnen gesloten waren, dc In- strumentmakerssehool en het laborator vele diensten bewezen hebben aan andere Rijksinstellingen. Dank zij Uwe kunst vaardigheid werden Röntgenbuizeti gere pareerd en gepompt. Vele en velerlei m lijko werkstukken uitgevoerd. Ook aan do vacanhccursussèn van de Instrument mn- kersschool hebt ge zeer nuttig, belangrijk en vruchtdragend werk verricht. Deze va-! eantiecursussen stellen, zooals men weet menschen, die op anderen tijd daartoe niet in de gelegenheid zijn, in dc gelegenheid hunne wetenschap aan te vullen cn bennis te maken met moderne methoden. Go hebt op deze cursussen steels gul Uw kennis medegedeeld, en met greet e bereidwilligheid en dc vriendelijkheid, die ccn kenmerk is van Uw karakter, hebt gij steeds geholpen. Hoezeer de vakantiecursussen gewaar deerd worden, blijkt- uit dc cijfers, dio spr. noemt. Spr. besluit met te zeggen, dat de jubi laris bijdraagt tot den roem van het Lei!- sche eryogene laboratorium en sprcckl d< a wensch uit dat hij nog lang op"deze 1 Mc voortreffelijke wijze verder moge arbeid* n. Vervolgens lichtte Dr. Crommelin Lef woord tot den jubilaris namens het ge- hcele wetenschappelijk personeel cn do chefs der werkplaatsen. Spr. memoreerde hoe de jubilaris aan stond bij zijn intrede de werkplaatsen »c- organiseerde, en de vele kunststukk» u door zijn scherp vernuft cn vaardige Lon den gemaakt. Spr. ging het werk van de i jubilaris na dat een openbaring bliek, wat getuigen het toestel, dat hij maalro voor Prof. Kamerlingh Onnes cn de r.ig- fijne buisjes voor Prof. Becqucrcl, waarin kristallen in het- magnetisch veld werden afgekoeld. Spr. eindigde tenslotte met liet verzoek, dat de jubilaris nog vele jaren zijn kunstvaardigheid in dienst zou stellen van i de onderzoekingen op de zelfde aangename I en hulpvaardige wijze ols hij steeds had gedaan. Dan zal Uw werk, aldus spr., ons nog langen tijd bij onze onderzoekingen helpen en dan zult, gij op welhaast onver-1 vangbare wijze bijdragen tot den roem van heb door ons allen geliefde laboratorium. Vervolgens spraken nog namens de l'ecr- lingen L. Verschra-gen en namens dè col lega's technici de heer Wisineyer, waarna do jubilaris aan allen dank bracht niet al leen voor deze huldiging, maar ook voor do waardeering, belangstelling cn vriend schap in den loop der jaren ondervonden. Nadat vervolgens van de aanwezigen een foto was gemaakt, werd den jubilaris cn allo aanwezigen in dc zaal van het practi cum de thee aangeboden. 1 45 jaar molenaar. A s. Donderdag herdenkt do heer L. Zon-' derop, molenaar in den Bosch- en Gasthui zerpolder,' den dag, waarop hij 45 jaar ge noemde molen bedient. Do heer Zonderop, die ondanks zijn ruim 82-jarigen leeftijd nog vol werklust is,; mocht bij zijn 40-jarig jubileum van ver-, schillende zijden blijken van belangstelling ondervinden. We gelooven, dat zulks thans niet minder het geval zal zijn. Bij Kon. besluit is verlof verleend tot het aannemen der hem geschonken onder- cheid ng van Ridder der Orde, van de

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2