DINSDAG 3 MEI 1927 18e Jaargang. No. 5557 9e. £eicbelve (Botvtcvnk De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Qewono adverlanllin 30 cent par reset Voor Ingexonden Mededeetingen wordt het s dubbele ran bet tarief berekend. r Kleine advortentiön, ran ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en ver buur, koop eu verkoop fO.SO. Oil NUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. V Hoeveel Katholieken zijn er? Wij staan in alle gemeenten voor de (Raadsverkiezing uitgezonderd in en kele, waar deze verkiezing reeds dezer da gen heeft plaats gehad. De beteekenis van de Raadsverkiezin gen mag niet worden onder schat! Zeker, we weten heel goed, dat in de gemeenteraden veel niet-principieele po litiek wordt gevoerd; dat er veel „neu trale" zaken aan de orde komen. Maar het kan evenmin worden ontkend, dat óók in de gemeenteraden bij beslissin gen en bij besprekingen de scheidingslijn tusschen de overtuigingen meermalen zichzelf duidelijk aanwijst. Vóóal in groo- tere gemeenten, maar ook in de kleinere. Wij zullen daarop dezer dagen nog wel 'ns wijzen. Vandaag willen wij een ander motief naar voren brengen, waarom ook bij een Raadsverkiezing een Katholieke kiezer stemmen moet op de Katholieke lijst: Om de eer en de rechten van zijn partij l Hoe vaak gebeurt 't niet, dat, als de Vraag gesteld wordt: wat beteekenen de Katholieken hier, in deze gemeente, moe ten wij hen voor deze of die gelegenheid erkennen en hoe erkennen, dat dan geke ken wordt naar de getalssterkte der Ka tholieken in den gemeenteraad, en deze getalssterkte dan als leiddraad en maat staf wordt gebruikt-. Dat alléén zou al een voldoende reden zijn, om ook bij een Raadsverkiezing kies recht te erkennen als kies plicht, en altijd en in alle gevallen èn zelf te- stemmen op de Katholieke lijst èn deze te propageeren. Propaganda bij een Raadsverkiezing is vaak nog dringender noodig dan bij een Kamerverkiezing, omdat bij de eerste maar al te gemakkelijk voor velen het principieele op den achtergrond geraakt. Er moet worden gepropageerd, waarom er op de Katholieke fret moet wurnen: ge stemd; en er moet worden ingescherpt, welke de Katholieke lijst is. Op dorpen is dit laatste niet zóó noodig, omdat men de lijst al wel dadelijk erkend aan den allen bekenden namen van no. 1 op die verschil lende lijsten. Toch blijft 't ook daar een taak van de propagandaclubs, om te zor gen, dat de kiezers weten hoe zij moeten .stemmen; dat de kiezers niet door onbe drevenheid mot de techniek van het stem men hun stem verkeerd of van onwaarde uitbrengen. Zoo zal in Leiden bij herhaalde herha ling den Katholieken kiezers moeten wor den ingescherpt, dat de Katholieke lijst is lijst 10. Stemt op 24 Mei op lijst 10! BUITENLAND De Ontwapeningskwestie. [|T De conferentie van Coolidge. p Te Londen of Den Haag? Zoowel Amerika als Engeland zouden er den voorkeur aan geven als de voorge stelde ontwapeningsconferentie der drie mogendheden Amerika, Engeland en Ja pan (de z.g. conferentie van Coolidge) niet te Genève, maar dichter bij huis werd gehouden. Behalve Londen wordt ook Den Haag als geschikte conferentie-plaats genoemd. Duitschland Het spoorwegbeheer in den vrijstaat Danzig. Een protest tegen don commis saris van den Volkenbond Ongeveer 1500 spoorwegbeambten in den vrijstaat Danzig hebben in een gister avond gehouden vergadering eenstemmig een motie aangenomen, waarin ten scherp ste wordt geprotesteerd tegen de beslissing van den commissaris *van den Volken bond d.d. 8 April, waarin den beambten het recht wordt geweigerd om bij de rechtbanken van Danzig klachten in te dienen terzake eventueele financieele aan spraken op het Poolsche spoorwegbeheer. De beambten eischen, dat de senaat van Danzig alles in het werk zal stellen, om den spoorwegbeambten van Danzig, door tusschenkomst van den Volkenbond, hun recht te verzekeren. De vergadering verzocht tevens drin gend den Volkenbondsraad, om den com missaris van den Volkenbond, prof. Van Hamel, ten spoedigste uit Danzig terug te roepen. Italië. De „zuivering" van de pers. 1[ Meer dan 100 journalisten uitgestooten. Naar de Milaneesche correspondent van de „Times" aan zijn blad meldt, heeft de •ecretaris van het fascistische verbond van journalisten bekend gemaakt, dat de oprichting van de verschillende fascis tische journalistenvereenigingen haar be slag heeft gekregen en dat „meer dan 100 journalisten, van wie sommigen onder het oude regime grooten invloed hebben uitgeoefend op het openbare leven in Ita- tië, voorgoed uit de rijen van het journa- lisme zijn gestooten. Do fascistische ver- eenigingen zullen geen hunner veroorlo ven op welke wijze ook verder de journa listiek uit te oefenen". Oostenrijk Bela Kun gearresteerd. De correspondent van de „Daily Ex press" te Weenen meldt, dat aldaar een Rus gearresteerd is, die 'in werkelijkheid de vroegere dictator van Hongarije, Bela Kun, zou zijn. De man, die zich Haho- wenka noemde, is van fraude beschul digd Litauen. Een diiectorium. Naar uit Warschau aan de „Daily Express" wordt gemeld, heeft zich in Lituaen een triumviraat gevormd, be staande uit den premier Woldemaras, Tu- herlis en Merkis. Rusland Mgr. De Ropp over Sovjet-Rusland. De verwildering der zeden. Mgr. De Ropp, aartsbisschop van Mohi- lew en metropoliet van Rusland, die door de sovjet-regeering uit Rusland is verdre ven, publiceert in het Weensche tijdschrift „Schonere Zukunft" eenige artikelen over den huidigen toestand in Rusland. De aarts bisschop is. als weinig anderen bevoegd, een oordeel uit te spreken. Hij ziet de toe komst niet erg rooskleurig in; de Katholie ken der oudere generatie houden, in weer wil van de tallooze vervolgingen, waaraan zij hebben bloot gestaan en welke zij nog ondervinden, aan hun geloof met hand en tand vast; liet orthodoxe volk, dat geheel den godsdienst geheel overboord geworpen. Dit moge bij de ouderen niet zoozeer het geval zijn, één ding is zeker, de orthodoxe jeugd bekommert zich om God noch ge bod; het bolsjewisme voedt een geslacht op, dat van jongs af geheel verwilderd ia, met alle zedelijkheid den spot drijft, zonder ecnig geestelijk houvast, een giftig moeras, waaruit niets goeds kan te voorschijn ko men. Mgr. haalt eenige vreeselijke staaltjes v!ln de zodenverwildering in de steden aan en gaat dan voort: Men kan zich een denk beeld vormen, hoe het met de jeugd op het platteland is gesteld, waar reeds vroeger de godsdienst op de moraliteit weinig in vloed ten goede had. daar de orthodoxe geestelijkheid zich heel weinig om de op voeding der jeugd bekommerde. Waren de toestanden vroeger reeds niet gunstig zoo behoeft men thans, na 10 jaren van afkeer van allen godsdienst en godsdienstvervol ging niet ter vragen hoe de toestand is. Mgr. De Ropp vertelt nog, dat de open bare meening in Rusland de Katholieke geestelijkheid geheel anders beoordeelt dan de orthodoxe en brengt het proces over den moord op den prelaat Butkiewicz in herinnering, welk proces destijds zulk een grooten indruk op de Russen heeft ge maakt, terwijl daarentegen van de moor den op orthodoxe geestelijken en bisschop pen gepleegd, weinig of bijna geen ophef is gemaakt. China. DE CHINEESCHE CHAOS. De te Peking gearresteerde Russen. Verhoor door een gewone rechtbank. De executie der Gkineesche Communis ten, die gearresteerd zijn in de gehouwen der Sovjet-ambassade te Peking, heeft aan leiding gegeven tot discussies over de be handeling der Russen, die te zelfder tijd aangehouden werden. Er wordt evenwel gemeld, dat deze vijftien Russen evenals mevr. Borodin en haar drie metgezellen, alsmede do bemanning der „Pamjat Le- nina" ten getale van veertig man, verhoord zullen worden door de gewone rechtbank, terwijl zij verdedigd worden door een Ame- rikaansch rechtsgeleerde, die door het Sovjet-consulaat daarvoor is aangezocht. De bemanning van do „Pamjat Lenina" wordt van Tsinanfoe naar Peking overge bracht. China en de mogendheden. Het Amerikaansche oorlogsschip „Pre sident Lincoln", is toen 't van Shanghai naar zee vertrok, van de Chineescho stad uit met geweren beschoten. Niemand is echter gedeerd. Een Engelsche kanonneerboot en een lichter zijn volgens een bericht uit Shang hai op de Yangtse door de Tsjingkiangfor- ten beschoten. De lichter werd door drie granaten getroffen. Echter word niemand gedeerd. De kanonneerboot beantwoordde het vuur en bracht de forten tot zwijgen. De Japanners hebben het geheele bovcn- Yangtsedal ten Westen van Hankau ont ruimd. De regeering en Nanking. Volgens een bericht uit Shanghai is de nieuwe regeering te Nanking thans defini tief samengesteld. Zij bestaat uit een com missie van 15 personen onder leiding van generaal Hioe Yoeng Tsjien. Een EngelschJapansche coup op komst? Om den Sovjets den O.- Chinee- sohen spoorweg te ontrukken. Sinds een goede week, zoo deelt de Ko- rab in de „Matin" mede, wordt te Londen (en nu ook te Parijs) aan lieden, die naar China reizen,v en die desgevraagd verkla ren niet te veel haast te hebben, den raad gegeven, niet over land. per Trans-Siberi- schen spoorweg, maar over zee te reizen Men geeft hun te verstaan, dat de landweg niet geheel te vertrouwen is, daar in de buurt van Charbin binnenkort wel eens een groote slag geslagen kan worden door Ja pan. Het wordt, zegt De Korab, als zeker aangenomen, dat de nieuwe Japansche premier, Panaka, slechts door één idéé wordt bezield: de hand te leggen op genoem de stad en op den Oost-Chineeschen spooT- weg, die thans door de Sovjets beheerscht worden. In het conflict met Rusland, waar in Japan daardoor natuurlijk zou gera ken, zou het Engeland aan zijn zijde heb ben. Volgens den FTanschen journalist trachten de regeeringen der twee genoemde landen, de V. S. die een verdere Japan sche expansie in Mandsjoerije uiteraard niet gaarne zien, gerust te stellen en hun evt. compensaties aan te bieden. Van het welslagen dezer poging zou dan hetmo ment van toeslaan afhangen Van het Vaticaan. Huldiging Pater Hagen S. J. Eenige weken geleden vierde de geleerde Pater Hagen S. J., directeur van de Pau selijke Vaticaansche sterrewacht, zijn tachtigsten verjaardag en werd destijds door Z. D. H. den Paus door een per soonlijk bezoek vereerd in zijn woning na bij de sterrewacht. schappen"1 imjg1 i*ke Academie der Weten dienstel ijk lid k heeft'op ^aar"nêüFt Wn geleerden sterrekundige willen huldigen in den zetel van de Academie, het Casino van Pi us IV in de Vaticaansche tuinen. Pater Gienfreachi, voorzitter der Akade- mie hield een redevoering van hulde en overhandigde aan Pater Hagen een pcr- kamente oorkonde. Pater Hagen hield een korte redevoering van dank. Met de meeste leden der Akademie, waaronder de Leidsche Hoogleeraar W. B Keesom, die te Rome een conferentie houdt over het vloeibaar en vast maken van het helium, waren tegenwoordig H.H. EE. de kardinalen Casparri, Merry del Val en Chile, terwijl Kard. Maffi van Pisa een brief van instemming had gezonden Blijken van instemming zouden insge lijks de sterrewachten van Amsterdam, Bonn, Jena, Hamburg, Barcelona, Lyon, Leipzig en Potsdam terwijl talrijke sterre wachten van Italië brieven en telegrammen zonden van hulde aan den geleerden Je- suitenpater. BIHVSEHLA^D DE VERJAARDAG VAN DE PRINSES. Audiënties. Gistermiddag te halfvijf heeft Prinses Juliana nog ontvangen mevrouw van Boetzelaer van Dubbeldam, die haar een kanten kussen aanbood namens de Wille Kruis-kolonio bij Salatiga. Ten slotte ontving de Prinses te 5 uur den heer J. Smit, Hooge Commissaris van Zuid-Afrika te Londen, die vergezeld werd door zijn echtgenoote. Met een kort woord bood de heer Smit een waaier en mantel van Zuid-Afrikaan- sche struisvogelveeren aan namens Re geering en Volk van Zuid-Afrika. Vertrek naar Het Loo. H. M. do Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. de Prinses zullen heden het noenmaal gebruiken bij H. M. de Konin gin-Moeder en zullen daarna tusschen 3 en 4 uur per auto van het paleis Noord einde naar het Loo terugkeeren. De installatie als lid van den Raad van State. Men meldt nader uit 's-Graveniiage: Op liet Binnenhof hadden zich giste renmiddag eenige honderden belangstel lenden verzameld tegen het uur waarop do Koninklijke Familie aan het gebouw van den Raad van State verwacht werd in verband met de intrede van Prinses Juliana in dit Staatscollege. Precies 2 uur kwam de koninklijke auto aan. Do koningin droeg een blauw mantel- costuum, de Prinses een witten mantel hoven een lichtblauw toilet, de Prins was in Admiraals-uniform. Hij droeg het lint van het Grootkruis van* den Nederland- schen Leeuw. Te half drie was de vergadering ge ëindigd. Bij liet instijgen in do auto steeg een hartelijk hoerageroep uit de menigte op. De Koninklijke Familie werd door do- zelfde lieeren die haar ontvangen hadden uitgeleid. Er werd druk gefotografeerd en ge filmd buiten. VERLAGING POSTTARIEVEN. Het briefport met 1 Juli op 7yt cent Ruim vier millioen minder inkomsten. De voorbereidende werkzaamheden voor herziening van het brief poet-tarief zijn thans zoo ver gevorderd, dat waar schijnlijk reeds tegen 1 Juli a.s. kan wor den tegemoet gezien: a. verlaging van het port der binnen- landsche brieven van enkelvoudig gewicht tot iy3 cent. b. idem van het onmiddellijk daarmede samenhangende port der brieven naar Ne- dorlandsch-Indië, Suriname en Curasao, alsmede van het port der in het grensver keer naar Duitschland en België verzon den brieven. De mindere ontvangst tengevolge hier van, wordt geraamd op f 4.100.000 per jaar. In verband met den stand van de be- drijfsrekening zal voor het loopende jaar, voor zoover thans kan worden voorzien, met de aangegeven tariefsverlagingen moeten worden volstaan. TEGEN KAPITAALVLUCHT. Een wetsontwerp. Belastingheffing van Neder landers in het buitenland. Een wetsontwerp is ingediend, houden de bepalingen betreffende de belasting van niet binnen het Rijk wonende Neder landers en van de nalatenschappen en schenkingen van Nederlanders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. De Minister wil de desbetreffende rege ling uitsluitend toepasselijk verklaren op Nederlanders, die het Rijk metterwoon verlaten hebben. Voor de toepassing ook PP_ Nederlanders, die nimmer hier te den aanwezig, aangezien hun vexhouciiug tot het land een andere is, dan die van hen, bij wie de nauwe betrekking van wonen aanwezig is geweest. Het ontwerp bepaalt dus, dat Nederlanders, die het Rijk metterwoon verlaten hebben, aange slagen worden als woonden zij nog hier te lande, met dien verstande, dat zij van de naar het Nederlandsch tarief ver schuldigde belasting in aftrek mogen brengen hetgeen zij in de gelijksoortige belasting van een vreemden staat hebben te betalen De Nederlander zonder vaste woon plaats zal op die wijze de Nederlandse lie belasting ten volle betalen en de overigen betalen het verschil in belasting bij. Op den aldus gestelden regel behooren drie uitzonderingen te worden toegela ten. Vooreerst deze, dat er niet onder zullen vallen de Nederlanders, die na het verlaten van het Rijk zich hebben geves tigd in één der Nederlandsche overzee- sclie gewesten. Voorts mag de bepaling niet van toepassing zijn op hen, die we gens de uitoefening van een bedrijf of beroep genoodzaakt zijn in een vreemd land te wonen. Ten slotte moet een uit zondering gemaakt worden voor hen, die ter zake van 's Lands dienst buiten het Rijk wonen. Koninklijke Besluiten. Onderscheidingen. Benoemd zijn tot ridder in de ordo van de Oranje-Nassau o.m. de eerw. Broe der Paul Jos. Kriek, directeur van het pensionaat St. Louis te Amersfoort; D. J. Eras, directeur van de N.V. Wollens tof- fenfabriek van H. Eras en Zoon te Til burg; H. Ph. J. Baron van Heemstra, afgetreden burgemeester van Do Bilt; Pastoor H. A. van Kessel, te Delft. Vragen van Kamerleden. Het niet stemmen door „conscienti e-b e z w a r e n". Do heer Kersten heeft tot den minister van Justitie de volgende schriftelijke vra gen gericht: Is het Uw Excellentie bekend, dat vele vrouwen aan de laatstgehouden stemming voor de Prov. Staten niet hebben kunnen deelnemen, omdat zij zich overtuigd acht ten, dat het deelnemen in strijd is met Gods Woord? Is Uw Excellentie bereid, zoo noodig in overleg met Uwer Excellence's ambtge noot den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, to bevorderen, dat consciëntie-bezwaarden niet vervolgd worden, maar gerekend onder hen, die om geldende redenen, in den zin der wet, ver hinderd waren? Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland. J aarvergadering. Dezer dagen heeft te Amsterdam in „Parkzicht" plaatsgevonden de jaarverga dering van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland onder voor- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De spoorwegbeambten van Danzig drin- gen aan op terugroeping van prof. v. Ha« mei. Mgr. De Ropp over Rusland. De overstrooming van de Mississippi Vierhonderd slachtoffers naar schatting. (Buitenl. Berichten). BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot belas tingheffing van niet binnen het Rijk wo nende Nederlanders cn van de nalaten schappen en schenkingen van Nederlan ders, die niet zijn ingezetenen des Rijks (le blad). Waarschijnlijk wordt tegen 1 Juli een verlaging van het briefporttarief inge voerd. Brieven binnenl. en kol. 7 lA cent (lste blad). Ingesteld is een commissie van onder zoek inzake knoeierijen bij de lucht- vaartafdeeling. (lste blad). Benoemingen In het Bisdom Haarlem. Benoeming van den Zeereerw. Heer Pastoor Borsboom tot Deken van Noord- wijk. (Kerknieuws, Sde blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van* De voetbalwedstrijd NedoilandBelgië; de feesten ter eere van Prinses Juliana te 's-Gravenhage. zitlorschap van den heer G. H. Kieviet te Rotterdam. Na verschillende huishoudelijke mede- deelingen werd allereerst het jaarverslag over 1926 uitgebracht door den Becretaris mr. B. Bouman. Rekening en verantwoording 1926 en begrooting 1927 werden goedgekeurd. Het J «370 Lnt. f 0.164.77, propagandafonds. Een verzoek van het hoofdbestuur van den Ned. Aannemerebond oin overneming van de bindende besluiten van dion bond (arbitrage bij geschillen geen borgstelling verlenging van den opleveringstermijn bij staking en uitsluiting) was aanleiding om aan het Dag. Bestuur op te dragen do bindende besluiten van den Patroonsbond (collectief contract, voorschriften bij sta king enz.) na te leven. Ingediend was een voorstel Zuid-Holland om de zoogenaamde plaatselijke commis sie (bestaande uit Patroons en arbeiders en dienstig om de naleving der O.A.O. te bevorderen) te verbieden. Als motief werd o.m. aangevoerd, dat deze commissies door de arbeidersbseturen worden misbruikt om zich allerlei rechten aan te matigen en op zettelijk conflicten uit te lokken. Het be stuur had dit voorstel onaannemelijk ver klaard, o.a. omdat dit een zaak is van ge meenschappelijk belang van de gezamen lijke patroonsbonden en hot dus niet aan gaat, dat een dier bondon zonder overleg mot den ander een verbod uitvaardigt. Voorts bestaat in Haarlem en Alkmaar een dergelijke commissie en het bestuur wil die plaatsen daarin vrijlaten. Hot voorstel werd daarop gewijzigd in dien zin, dat instelling van plaatselijke commissies alleen geoorloofd is na goed keuring van het bestuur welk voorstel z. h. e. werd aangenomen. Een ander voorstel-Zuid-Holland beoog de in de Arbitrage-Commissie voor go- schillen uit do O.A.O. een Voorzitter te krijgen, die „het vertrouwen bezit van alle partijen. De tegenwoordige voorzitter (Mr. Dr. J. H. van Zanten) voldeed daaraan niet. Het Bestuur bleek eveneens van oordeel te zijn dat thans niet de rechte man op de rechte plaats zit. Als band kan men daaraan weinig doen, omdat de voorzib- torskeuze berust bij de loden der commis sie, van wie 4 arbeiders zijn en 4 werkge vers (waarvan 2 benoemd door don R. K. bond). Met 45 togen 12 stemmen werd besloten het bestuur to machtigen desgewenscht pogingen te blijven doen om de bepalingen der C.A.O. in overheidsbestekken op to nemen. Daarbij zal echter overleg worden gepleegd met de betrokken afd'eelingon voor ieder voorkomend geval. Aan hot Be- 8tuur werd opgedragen bij de werkgevera- centralen te bewerken, dat wederom ge tracht wordt tot afschaffing der zakelijke bedrijfsbelasting te geraken, althans oin do scherpe kanten dezer belasting weg to nemen. Na oen lezing van een dor leden over „Overheidsbemoeiing" en nadat bij rond.- vraag nog verschillende zaken tor tafel waren gebracht, werd de vergadering ge sloten. Knoeierijen bij Luchtvaart. Een commissie van onderzoek. In verband met do bij de luchtvaart-1 afdeeling gepleegde strafbare feiten, heeft

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1