Tweede Blad. Zaterdag 30 April 1927 ORATORIUM „FRANCISCÜS". Waarvoor strijdt China? :i>' rm, jlag ik eens even „den Omroeper" spe en ?oor een mooie zaak? Die mooie zaak is het oratorium „Fran- kub" van Edgar Tinei. Diasdag 10 Mei a.s. zal het 's avonds te ,clit uur ten gehoore worden gebracht in |e groote Stadsgehoorzaal. Grooto affi- met kunstvolle teekeningen en klei- zonder teekening verkondigen ons i alle deelen van de stad. [k noem die uitvoering „een evenement" do katholieken van Leiden en om- ireken. Vooreerst om het oratorium zelf. [et is waariijk niet het eerste het beste. Ongetwijfeld is het niet het gomakkelijk- Itc En dat is misschien de reden, waarom |el nog zoo zelden in ons land word uit- fcvoerd. Maar zooals de heer Aug. 5meU. directeur van de R. K. Leidsche Oratoriumvereeniging en leider ook van Jit oratorium, in zijn lezing erover dezer Jagen aantoonde het munt uit door bij- jondero muzikale schoonheden, en daar- ecboven streelt het het gehoor door trcf- ade melodieën. Vervolgens is het nog een evenement om omlijsting, waarin het staat. En die omlijsting noem ik nog niet zoozeer het poote aantal zangers en zangeressen, die iet uitvoeren, maar vooral het Residentie- crkest, dat het begeleidt, en de solisten, er in optreden, om nog maar niet to opreken van den dichterlijken tekst en de (éoooe woorden, waarop het oratorium is getoonzet. Waarlijk, het Franciscus-comité, dat het inntief nam tot deze uitvoering, kon ons geen mooiere buitenkerkelijke herdenking den wereldberoemden Poverello van Jssisië verschaffen. Het heeft daarvoor blijkbaar geen kos- >n en moeiten gespaard. En de vele zangers en zangeressen, die lich bereid verklaarden, dit werk uit te roeren, hebben er niet tegen op gezien, dikwijls avond aan avond te komen repe lleren. Laten wij, katholieken van Leiden en [instreken, nu eens toonen, dat wij dit al- la weten te waardeeren. Niet met woor- m, maar met daden. Wij moeten er heen, de Stadsgehoorzaal vullen tot in de titerete hoeken. Geen plaats moet er on- lezet blijven. En daarom, allen als één ejq naar Dieben Maarsmanssteeg, Hui lers Haarlemmerstraat en Geijer Boter- Aii narkt. Niet op het laatste nippertje. Maar tonder uitstel. De eerste dagen van de vol- week moeten alle kaarten reeds zijn liWerkocht. Dat zal een reden zijn tot te- ÏIN tredenheid voor het comité, en een voldoe ning en prikkel tevens voor de werkende Men van het oratorium. Katholieken van Leiden on omstreken, bistert, bid ik U, naar DEN OMROEPER. iêiG iereseeiqde Berichiefii ONGELUKKEN. Onder de vrachtauto. Twee dooden. Gistermorgen even voor twaalf uur heeft a de Iristraat te 's-Gravenhage een droe- |ig ongeval plaats gehad. Een 2i-jarig jongetje, A. G., wonende in i fi? straat speelde met zijn vierjarig broer- het trottoir. Onverwacht liep het knaapje den rijweg i?, juist toen een vrachtauto van de Z.H. ferbrouwerij, komende van het Gouden togenplein, voorbijging; Vóórdat de chauffeur den wagen tot stil— tond had kunnen brengen, was. een der Hterwielen reeds over den kleine heen- ftgaan. Het kind bleek vrijwel op slag fe zijn gedood Donderdagavond ora half zes is te Tilburg op het Heuvelplein de 15-jarige boodschappenjongen W. Oostendorp door een vrachtauto van de stoom ververij do Regenboog aangereden en gedood. Electrische treinwagen ontspoord. Geen persoonlijke ongelukken Gistermorgen is nabij de Loolaan te 's-Gravenhage een Electrische treinwagen ontspoord, üm 10.35 vertrok een trein, die uit drie wagens bestond, naar Schevenin- gen, Toen de trein bij de werkzaamheden aan de Loolaan gekomen was, moest er over het linker spoor gereden worden, om dat men aan het rechter spoor eenige werk zaamheden had te verrichten. Reeds waren de eerste twee wagens de wissel gepas seerd, toen deze onder den laatsten motor wagon B 9002 (een 2de klasse rijtuig) te rugsloeg. Gevolg was, dat deze motorwagen ontspoorde, maar eerst nog een tiental me ter verder gesleept werd en toen buiten do rails stond. De wielen waren in het grind gedrongen Direct werd de wagen losgekoppeld en moesten de passagiers van wie er geen een letsel gekregen had overstappen in de andere wagens, welke naar Schevenin- gen doorreden Daarna werd met do op ruimingswerkzaamheden begonnen. Hot verkeer op de baan was natuurlijk versperd Trein 11.04 uit Scheveningen reed via Leid- schendam naar Den Haag. Om kwart over drie was men met de op vijzeling zoover gevorderd, dat uit Den Haag een motorwagen kwam om den wa gen op de rails te trekken. Dit gelukte, waarop beide wagens naar Scheveningen doorreden. Trein 335, de eerste, welke op den ont spoorden trein volgde, kon weer gewoon over het linkerspoor doorrijden. De hoofd lijn RotterdamDen Haag ondervond uit den aard der zaak geen vertraging. De geheele vertraging op de baan den HaagScheveningen was ook niet groot, slechst de trein van 11 04 uit Scheveningen moest omrijden. Dit kon natuurlijk door den winterdiensl omdat er nu slechts enkele treinen rijden. Men verzekerde ons, dat het ongeval bij normalen dienst niet plaats had kunnen hebben. Gistermiddag zou officieel naar de oorzaak van de ontsporing een onderzoek ingesteld worden Overreden. Tc Eenta is een zoontje van den arbeider Pel bij het spelen onder een wagen geko men. Met ernstige verwondingen is de klei ne naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd Auto tegen een huis. Op het Zieken te 's-Gravenhage, reed Donderdagmiddag, ongeveer halfvier een auto uit Rotterdam, bestuurd door J. P. C. Plotseling sloeg het stuur van den auto naar rechts om, vermoedelijk, doordat de wagen in aanraking kwam met een stil staande handkar, 't Gevolg was, dat de auto tegen de deur van perceel Zieken 89 reed. De dames J. D. en G. M., wonende op het Hofspui te Rotterdam werden ge wond. De eerste brak haar neusbeentje en moest ter verpleging worden opgenomen in het Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuid- wal. Mej. G. M. kreeg een snijwond aan den pols cn kon na verbonden te zijn weer naar huis terug keeren. Auto tegen koe. Te Delft is Donderdag omstreeks half zeven de groentenhandelaar Boomkens met zijn vrachtauto tegen een koe gereden wel ke plotseling dwars voor de auto sprong. De heer B. die over de weg werd geslin gerd is er vrij goed afgekomen. Het rund werd zwaar verwond en de auto nagenoeg geheel vernield. Een baal op het hoofd. Donderdag heeft de 44-jarige P. v. O., wonende Tweevrienienstraat te Vlaardin- gen, terwijl hij op het terrein van de Eer ste Nederlandsche Coöperatieve Kunst- mestfabriek aldaar bezig was balen mot kunstmest door middel van een stapelma chine op een lorrie te laden, door onoplet tendheid een baal tegen het hoofd gekre gen, waardoor hij achterover van de lorrie sloeg en ernstig aan hoofd en rug werd gekwetst. Dr. Birnie, die do eerste genees kundige hulp verleende, constateerde ern stige inwendige verwondingen, en achtte overbrenging n°ar het zwdrcnhiiis noodza kelijk, waar dc getroffene gistermorgen is overleden. Geen kinderspeelgoed. Toen het 12-jarig zoontje van L. te Fin- sterwolde gelegenheid had een windbuks in handen te krijgen, ging plotseling do haan over. De kogel trof zijn spoelkame raadje, zoontje van S., in het voorhoofd. Eeu geneesheer haalde de kogel er uit. De wachtmeester D. nam het to gevaarlijke speelgoed in beslag en maakte verbaal op. De aanranding bij Zeist. Een aanklacht wegens valsche aangifte is ingediend tegen den 15-jarigen fabrieks- jongen te Zeist, die J)ü de politie te Zeist melding maakte van een aanranding met geweldpleging en diefstal door twee auto mobilisten. Eindelijk is de jongen komen vertellen, dat hij niet werd aangerand, doch was meegereden, waarbij de automobilisten zouden hebben geadviseerd om een aan randing op te disschen om zijn telaat in de fabriek komen to verklaren. Van deze auto mobilisten is echter nog niets bekend ge worden, zoodat ook dit wel weer fantasie kan blijken van den jongen, die reeds een voorwaardelijke veroordeeling achter den rug heeft. Het geduld uitgeput. Mej. v. M. bewoonde met man en kind al geruiraen tijd een kamer aan-de Linker Rottekade te R'dam, welke haar door J S was in huur gegeven. Deze wilde het gezin reeds geruimen lijd niet langer huisvesten, doch kon hen niet wegkrijgen. Toen de vrouw met het kind van drie maanden Donderdagavond was uitgegaan, sloot hij de deur af, zoodat zij er niet meer in kou. BijDa den geheelen nacht liep de dakloozo op straat, totdat, gistermorgen te ongeveer vijf uur, haar geduld was uitgeput en zij een ruit insloeg De politie kwam eraan te pas, deze nam de vrouw mee naar het bu reau. waar zij met het kind het laatste deel van den nacht doorbracht. Gistermorgen werd zij, nadat verbaal tegen haar was op gemaakt wegens vernieling, heengezonden De onvoorzichtige loodgieter. Aan den Sc herrenbergweg te Beekber gen ontstond Donderdag brand in een dub bel woonhuis, bewoond door de wed. Van de Hel en voor andere helft door den land bouwer F. W. Bloemink. De brand is veroorzaakt door een lood gieter, die tijdens het herstellen van do dakgoot op onnoodige en onvoorzichtige wijze zijn brandende lamp in aanraking bracht met het stroodak, dat onmiddellijk brand vatte, met het gevolg, dat het geheele perceel afbrandde. Van den inboedel kon weinig worden gered. Verzekering dekt do schade. Drie landhuizen verbrand. Gistermorgen omstreeks half elf is ver moedelijk door onvoorzichtigheid van een der werklieden brand uitgebroken in do onbewoonde landhuizen aan de Roode Laan te Voorburg. Naar het schijnt is eerst het dak aangetast. Daar de huizen met riet zijn afgedekt, stond het bovengedeelte spoe dig in lichte laaie en breidde de brand zich uil over het overige gedeelte der huizen. Met het blusschingswerk kon weldra een aanvang worden gemaakt en hoewel men aanvankelijk met gebrek aan water had te kampen, konden weidra de belendende per- ceclcn mei drie stralen worden bespoten. Te 12 uur liet het zich aanzien, dat de drie huizen geheel in de asch zouden worden gelegd. De burgemeester was bij den brand aan wezig De huizen waren tegen brand ver zekerd. Jeugdige dieven. Do politie te Hoogozand heeft de hand gelegd op twee jeugdige rijwieldieven, broers van 12 en 14 jaar, uit de Leliestraat to Groningen, die 's avonds te half elf be zig waren rijwielen te ontvreemden uit do vestibule van hotel Faber te Hoogezand. Uit het voorloopig verhoor bleek, dat de deugnieten per vrachtauto de provincie iu- gingen, om daar hun slag to slaan en dat de oudste in Groningen reeds vier rijwie len had gestolen. De politie in Groningen werd telefonisch verzocht de ouders te waarschuwen. In hoeverre ze schuldig staan aan verschillende rijwieldiefstallen in de provincie, waarvan men tot dusverre vruchteloos de daders zoekt, zal moeten blijken. Ze zijn naar Groningen getrans porteerd. De Sch. 64 vlot. Nadat gistermorgen het restant der la ding haring gelost was, is meu gistermid dag begonnen met het afslecpen van het schip dat in de haven van Scheveningen gestrand was. Dit werk werd nog aanmer kelijk vergemakkelijkt door het gunstige weder, maar ook stond er veel water. Na eenige vergecfscho pogingen werd het schip door de sleepboot van v. d. Tak vlot- gcbracht, en heel langzaam de haven bin nengebracht. Dat het schip zoo diep ligt komt door het vele zand, dat gelijk met het zeewater naar binnengestroomd is. Eerst op de helling gal men kunnen vaststellen hoe groot do schade is. Frauduleus bankroet. De graanhandelaar W. L., to Voorthui- ze'u, die in staat van faillissement verkeert, is, als verdacht zich aan frauduleus bank roet tc hebben schuldig gemaakt, gearres teerd en gevankelijk naar Utrecht overge bracht. Dc gccdgeloovige koster. Toen de koster van de Aloysiuskerk to Utrecht gisterenmorgen^ de klokken go- luid had on hij uit den klokkentoren in do kerk was teruggekeerd, merkte hij daar een individu op van omstreeks vijf tig jaar, gekleed in een grijze jas, mol gleufhoed. Up dc vraag van den koster wat do man daar deed, antwoordde ilezo werkloos te zijn en dozen nacht in hot kerkgebouw te hebben geslapen. De koster nam hiermee genoegen en de ongenoodo gast verdween om n el meer terug te kee ren Even later constateerde de koster dat allo offerblokken geleegd waren en thans was liet hem niet moeilijk de fei ten lo combineeren. De dader was in- tusschen gevlogen. „U. D." Redder gehuldigd. Gisterochtend is aan schipper A. Tuk van ïerbeiden, gemeente Monster, reeds 6U jaar lang op de reddingsboot van de Noord- en Zuid-Hollandscho maatschap pij tot redding van schipbreukel.ngen als roergunger werkzaam, door den burge meester van Monster, den heer G. W. Kampschöer, de medaille in zilver vaa de rederalion Nationale de Sauvetage de Paris uitgereikt. Do medaille ging verge zeld van een diploma. De plechtigheid had plaats ten ra&dhuize te Monster, in bijziju van alle ambtenaren ter secretarie en den gemeentesecretaris, den heer A. L. van Luik, leider van de oefeningen van do reddingsboot der N. en Z.-H. Mij. tot redding van schipbreukelingen. Schipper Tuk, d.e 77 jaargpud wordt, heeft meer dan 100 mensclien het leven gered, waarbij 39 van de Solo van den liollandsclien Lloyd, die bij storm op de kust van Terheiden vastliep en dreigde uileen geslagen te worden en 11 van do Gelderland van den Hollandschen Lloyd te Hoek van Holland. Hem zijn reeds toegekend con gouden medaille van Prins Hendrik in verband met de Solo-reddin gen, de aan de Orde van Oranje-Nassuu verhouden eeremedaillo in zilver en do eercmeda.lle van do N. en Z.-H. Mij. tot redding van schipbreukelingen. Schipper Tuk is bij de overhandiging van de Fransche onderscheiding toege sproken door den burgemeester van Mon ster en den gemeentesecretaris. Geheime gedistilleerd-installatie. Kommiezen hebben Woensdagmiddag bij J. W. le Loerik, in de gemeente Hou ten, een installatie tot vervaardiging van alcohol in beslag genomen. Buiten!. Berichten ONGELUKKEN DE MISSISSIPPI OVERSTROOMINGEN. Dc doorbraak met succes uitgevoerd. Een Reutcr-telegram uit New-Orleans meldt, dat gisterenmiddag de met dynamiet ondermijnde Mississippi-dijk bij Poydras, vijftien mijlen ten zuiden van Ncw-Orle- ans, in do lucht is gevlogen. Dc operatie verliep met volledig succes. Bij de ontploffing van het dynamiet werd een geweldige hoeveelheid zand en modder honderd voet de hoogte in geslingerd en met donderend geweld stortte zich het wa ter in de gevormde bres. Een telegram uit Vciksburg bericht, dat op twee punten, en wel L»ij Brunswick cn bij Bollingfort do Mississippi-dijk voor den drang vaa bet water is bezwcekn. Uit particuliere bron \yordt gemeld, dat tusschen anderhalf en twee millioen balen katoen door do overstrooming zullen wor den getroffen. Volgens een rapport van Hoover wordt het verlies aan menschcnlevens op het oogenhlik op 300 geschat, terwijl do scha de nu reeds meer dan 500 millioen be draagt. De ligging van No w-0 r 1 e au s. Over do Mississippi-rivier en de ligging van New-Orloans lezen wij nog in de „Ti mes"; Ieder voorjaar voert de grooto Mississip pi-rivier hoogwater en dreigt mot onheil en vernieling do lager gelegen landen, waar vele steden beneden het stroompeil liggen De eenige bescherming wordt gevormd door een wal van aarde, steen, takken, enz. die in voorbije jaren is opgericht en tel kens, bij elk opnieuw dreigend gevaar, is versterkt, teneinde do rivier in toom t houden binnen haar eigen bedding. Om dezen tijd vat» hef laar keert het overstroomingsgevaar voor New-Orleans telkens terug, want ook deze stad ligt, zoo als men weet, lager dan do rivierbedding. Als men boven op den rivierdjik loopt, ziet men het water van den stroom bijna tot den top van den dijk reiken on aan den anderen kant, 10 of 15 voet lager dan do wnleropporvlakle, nederzettingen, omgeven door vriendelijke tuinen, bloescmondo hoo rnen en plantingen en alles, wat op vrede lievende ui'verheid en welvaart wijst. Een dijkdoorbraak beteokent een ramp, gelijk die in 1890 is voorgevallen, toen do rivier nabij New-Orlcans buiten haar bed ding trad en groote verwoestingen aan richtte. Wordt dc dijk weggeslagen, dan wordt New-Orleans een moeras, zooals het voor meer dan 200 jaren terug was, toon het eerste bolwerk tegen de overstrooming werd opgericht Alles, wat tot de Mississippi buhoort, is grootsch. Er bestaat geen tweede rivier zoo in de wereld, wanneer we haar groote zij rivieren: Missouri, Ohio, de Arkansas en de Roode'Rivier bij haar mogen rekenen. Geen andere stroom heeft zulk een leng te, of zulk een watervolumen Eén der grootste overstroomingen van baar zij-rivieron was die van de Ohio in 1913, toen groote schade werd aangericht nabij Wheeling cn Cincinnati! Do grootste Mississinpl-overstroomingen herhalen zicb met een tusschentijd van tien jaar. Het smeltwater van sneeuw en ijs in booger gelegen gebieden, doet den stroom zwellen in begin Maart, do lente regen doet er liet zijne hij in April en de rivier wast steeds sterker tot Juni toe Soms ontstaat er een springvloed, waar bij het water meer dan 50 voet rijst en groote stukken land onder doet loopen net is intusschen nog lang niet zeker, dat de kunstmatige dijkdoorbraak te Pov- dras (beneden New-Orleans) voldoende zal zijn om l 1 in redden Ontsporing van con personentrein. Tengevolge van oen ontsporing van een personentrein bij Gera in Thuringen, waarbij 7 wagons kantelden, is een vrouw gedood en werden twaalf personen zwaar gewond. Aardschok op Réunion. Uit Saint Denis (Réunion) wordt ge meld: Een vuurspuwende berg is gaan werken en heeft den bodem eonor rivier dertig meter verhoogd Dc aardschok ging gepaard met een vurigen gloed en eeu oorverdoovend geraas Te St Benoit vernielde een waterhoos een fabriek van conserven, een b:oscoop en een brug. Eén persoon word gedood Te Salazic Imd een aardverschuiving plaats. Een weg werd in een ravijn her schapen: een aantal huizen en een brug werden vernield Hierbij werden eon per soon gedood en verscheidenen gewond. Het geheimzinnigs jade-collier. „Aan J. van N.". Een New-Yorksch bankier, onlangs van een zakenreis uit China teruggekeerd, bracht voor zijn vrouw een jade-collier door Frits Wirtz: Dr. h. c. ij Kandarijn Ill-tlasse van den Dubbelen Draak van China. IL Engeland ondervindt de schade. fo China heerseht thans een geweldige toortsachtige vrees voor het „Impcrialis- i welke de geschiedenis ons tot dus- toffe nog niet heeft geleerd. Het was de nationale Vrijheidsbeweging 15 dezen angst heeft doen ontstaan en voren heeft weten te brengen. yeze nationale Vrijheidsbeweging is tot toden toe in China niet achterwaarts, tuar in tegendeel steeds voorwaarts ge- f Mo. was Engeland, die hiervan do schade heeft moeten ondervinden, d heel natuurlijk is, omdat Engeland's doeds-sfeer in China zich over meer dan van het geweldige groote Chineescho uitstrekt. Opvallend is het ook, dat de vrijheids- .^ging zich juist het meest in dat ge- te van China heeft ontplooid, w is den lezer bekend, dat de onder j J^tionale regeeringsbewind staande R eelen ^an het Chineesche Rijk juist - Q Engeland den scherpsten strijd voe- J zoodat het thans voor Engeland in niet alleen eene politieke, eene eco- --IIi' maar °°k hoofdzakelijk een 'Se-kwcstie geworden is. -u prestige-kwestie ook voor alle lan cet koloniaal bezit. apanners, die den thans ingetreden 1 toestand als zeer critiek beschouwen, steu nen Tsjang Tso Lin. Amerika,, dat een grooten angst voor den tocnemenden bolsjewistischen invloed in China heeft, verheugt zich anderzjids dat do Engelsche interessen-sfeer in China langzamerhand geringer wordt. Japan en Amerika kozen beide de afge brokkelde deelen van de Engelsche in vloedssfeer aan zich te trekken. Vandaar de voortdurende oneenigheid tusschen de Europeesche mogendheden in China. De veelkoppige draak. Het front der mogendheden staat thans tegenover een Chineesche draak met op z'n minst drie koppen, die woedend naar elkander bijten. In het Noorden staat het leger van Tsjang Tso Lin, strijdend tegen de troepen der Zuidelijken, of als men ze zoo noemen wil, tegen do Kantonneezen, aanhangers dor Kwo Min Tang. Maar deze zijn onderling ook weer verdeeld en zijn in twee regeeringen uiteengevallen, n.l. de communistische regeering van Hankau en de gematigde regeering van Tsjang Sjek te Nanking. Engeland is er thans in geslaagd, door de steeds grooter wordende troepenzendin gen, een internationaal eenheids-front in China te trekken. Nu kan dat leger bij do hevige Chineesche broedertwisten nog voor een groot deel een passieve houding aan nemen. Maar hoe zal zijne positie in den toe komst gaan worden? Mocht een der par tijen er in slagen de algeheelo leiding in China to nemen, dan komt Engeland voor een eenheidsfront te staan. En dan is het gedaan met de concessies en de invloedsfeeren der mogendheden. Het is trouwens de vraag, wat er nu nog kan gered worden uit den huidigen chaos. Engeland probeert door een toegevende en tegemoet komende houding tenminste nog te behouden wat er te houden valt. Wat er geannexeerd werd. Engeland heeft in den loop dor ja ren do volgende territoiren geannexeerd: Hongkong (1842), Keulung (1860), Burmah (1880), Sikkün (1890) en Tebikuan (1905). Japan annexeerde het volgende: de Liu Kiu-cilanden (1874), Taiwan en het Pen Hu-eiland (1895) en Korea (1910). Frankrijk annexeerde: Annam (1885) cn do oevers van de Mekong-rivier en do Ku nglriang-rivier (1895). Rusland annexeerde: de Noordoover van de Ileilunkiang (1858), do Oostoevcr van de Ussuri-rivier (1860) cn hot Weste lijk deel van Chin. Turkestan (1881), ter wijl Portugal Amoy annexeerdo in 1S87. Concessies. Concessies hebben de mogendheden in do 5 groote havensteden Sjanghai, Amoy, Kanton, Foetsjau en Ningpo, verder in dc steden aan de boven-Jangtse (waarvan de bekendste Hankau is); aan de bcncdcn- Jangtsc (o.a. Kiockiang, Nanking en Soesjau) en verder in Noord-China (o.a. Tientsin). Buitenlar.dsche Interessen-sferen. De verdeeling van China in buitenland.-' sche interessen-sferen dateert van het jaar 1897. Frankrijk maakte daarmede een be gin door te verlangen, dat het eiland Hai nan nooit aan een ander land als aan Frankrijk zou mogen worden afgestaan. Ook mochten aan andere landen op dat eiland gecne concessies verleend worden. Dit eerste voorbeeld werd dan ook wel dra voor andere Groot-Machten een en aanloiding om dit zelfde voorbeeld na volging te doen vinden. Engeland verlangde dat het Jangtse-dal oveneens als een Engelsche interesse-sfeer zou geëerbiedigd worden. Japan stelde tegelijkertijd aanspraak op do provincie Sjantuog, zoowol mot do daarbij gelegen lcusteilanden. Nu geloofde Frankrijk te weinig te heb ben gekregen en verlangdo daarop nieu we interessen-sferen en wel do. provincie: Kwantung, Kwangsi en Yunnan. Douane- en belastinggelden. Dc Chineesche autonomie voor belastin gen en invoerrechten ging, na hot verdrag van Nanking in het jaar 1842, in de han den van do buitenlanders over. Do invoerrechten werden voor „ver- bruiksartikclcn" op 5 pet., en voor „luxe artikelen" op 10 pet. gesteld. Na den Fransch-Chinceschen oorlog moest China een verdrag onderteekenen, waarin werd bepaald, dat het invoerrecht op allo waren zonder onderscheid niet meer dan 5 pet. mocht bedragen. Gcdurendo GO jaren moest China voor allo artikelen, welke het dringend noodig heeft 5 pet. betalen, zonder ook maar ecnig middel tc bezitten eenige verminde ring op de invoerrechten, to kunnen te weeg brengen. Zeer bezwarend is ook, dat China van den anderen kant geen hoogcro invoerrech ten mag heffen op artikelen, welke do her stelling van do Chineesche industrio to gen houden. Juist daarom kan met deze belemme rende invoerrecht-bopalingen dc Chinee sche industrio zich nooit ontwikkelen. Buitendien moeten dc in China geïmpor teerde waren, behalve do zooevcn gccitccr- do invoerrechten nog provinciale rechten betalen „Likin" genaamd ten bedrage van 6 en 2'A pet. De strop om z'n nek. Uit dozo nog zeer onvolledige opsom ming (waar o.a. nog bijgevoegd kan wor den, dat China steeds gedwongen is ge worden mot <le mogendheden handelsver dragen to sluiten met do z.g. meest-be- gunstigingsclausulo zonder dat het zelf van do voordcelen van deze clausulo mocht genieten) uit deze opsomming blijkt wel, dat de Kwo Min Tang-Chinees, die in het vorig artikel aan het woord was en daar sprak van ccn buitenlandsche „strop" oxn China's nek in dat opzicht wel gelijk had. De mogendheden hebben China lang als een dcrdc-rangs land beschouwd, waar mode zij alleen relaties aanknoopten om er zooveel mogelijk vandaan tc slccpen. China wordt zich thans bewust van zijn eigen kracht. En dc mogendheden mogen bedenken, dat zij dezelfde politiek niet straffeloos zullen kunnen voortzetten. Ook Nederland moet bedenken, dat liet bij do exploitatie van Indië voorzichtig heid moet betrachten en dat een goede koloniale politiek geen uitzuig-politick is. Wanneer do vonk van het nationalisme eens mocht overslaan naar ons Insulindo, moge dan do regeering tijdig de bakens weten te verzotten.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3