INGEZONDEN MEOEOEEUM f Inbraak in een Postkantoor. Zaterdagnacht is in het bijpostkantoor in het station te 's-Hertogenbosch een brutale inbraak gepleegd. Met valsche sleutels zijn de dieven het gebouw binnengekomen en hebben getracht de brandkast open te breken. Het gelukte hun er drie gaten in te boren, doch zij zijn niet zoover geko men, dat de kast kan worden geopend, waarschijnlijk doordat zij werden gestoord Overigen? zouden zij bij opening ook niet veel hebben gevonden, daar een bedrag van circa ƒ2000 in een afgesloten vakje was geborgen, dat niet door de boring werd bereikt. Er is dan ook voorzoover bekend niets ontvreemd. De dieven hadden de voorzorg genomen om de ramen af te sluiten, zoodat men niet in het loktal kon zien, terwijl zij ook maat regelen hadden getroffen om alle geluid te dempen. Nog voordat de politie iets van deze in braak bekend was, zat zij twe^ verdachte personen, die zich in de nabijheid van het station ophielden, op de hielen en achter volgde hen tot ongeveer bij Vlijmen. Daar raakte men echter hun epoor bijster Den volirenden morgei? evenwel werden beiden aangehouden en, na verhoor door den waarn commissaris van oolitie. ingeslo ten Men vermoedt, dat het dezelfde perso nen zijn, die eenige maanden geleden een nachtelijk bezoek brachten aan het ge meentelijk slachthuis te Den Bosch en daar ook zonder succes hebben getracht de brandkast open te breken. Een brandkast opengeboord. Zaterdagavond is ingebroken in het kantoor van de N.V. Internationale Fruit- maatschappij, welke kantoren zijn geves tigd in pand 81 aan de rechter Rottekade te Rotterdam Vermoedelijk hebben de in brekers de buitendeur met een valschen sleutel geoend In het privé-kantoor heb ben zij de brandkast open geboord en den inhoud geheel gestolen. Deze bestond uit 5800 aan bankpapier en een chèque. groot 1200. De inbrekers hebben geen enkel spoor achter gelaten. Schipbrug aangevaren. Gisterenmiddag is voor de zooveelste maal de schipbrug bij Doesburg aangeva ren De brug bekwam averij en bet tram verkeer er over moest worden gestaakt. De passagiers moesten over de brug loopen. Een zwart ei. uit Brussel naar de plaats van de ramp vertrokken, waar zij om 11.30 aankwamen door den directeur van de mijn werd ont vangen. Nadat de reddingsploegen aan de koningin waren voorgesteld en zij deze ge luk had gewenscht met bun moedig optre den, begaf zij zich naar de woningen van do gezinnen der slachtoffers, waar zij troost en hulp bracht. De hooge bezoek ster werd door de ontroerde bevolking geestdriftig toegejuicht. Vervolgens begaf zij zich per auto naar het ziekenhuis te La Louvière. waar zij de gewonden bezocht, cm van daar naar de hoofdstad terug te keeren. heeft gegeven tot versoheidene verkeerson gevallen. In de buurt van Londen zijn bijv. 6 berijders van motorfietsen gedood, ter wijl rondom Parijs de volgende min of meer ernstige ongelukken voorkwamen: Twee vrouwen werden gedood en twee mannen en een vrouw werden gewond bij een ongeluk bij Saulieu (Cóte d'Or). Op den weg naar St. Quentin nabij Proyart reed een auto een onbewaakten overweg over en kwam daarbij in botsing met een trein, waarbij een man werd gedood en twee werden gewond. Door het springen van een band werden twee mannen en een vrouw gewond in de nabijheid van Breteuil. Een bejaard Neder lander kreeg een neuswond bij een auto- hotsing in de omgeving van Fontainebleau. Overstroomingen. Uit Liebenwrda wordt gemeld: Door de aanhoudende regens van de laatste dagen heeft de Zwarje Eisteer, vooral in het dré,txici -eenwejdmtz, weer orcrotroomin. gen veroorzaakt. De technische noodhulp is voor de be waking van de dijken opgeroepen. De Pruisische ministerpresident Braun heeft zich persoonlijk van den toestand in het overstroomingsgebied op de hoogte gesteld. Naar uit Dessau wordt bericht, gelijkt het terrein tusschen Dessau en Rosslau ten gevolge van de overtroomingen van de Mulde en de Elbe op een groot meer. De waterstaat verwacht nog een verdere stij ging, zoocïat het verkeer tusschen Dessau en Jonitz stop gezet is. Aanval op een afgevaardigde. Te Villefranche heeft een landbouwer een revolverschot gelost op den Kameraf gevaardigde Coucoureux, die tevens advo caat is. De landbouwer wilde zich wre ken over het feit, dat de advocaat in een rechtsgeding niet te zijnen gunste bad willen pleiten. De kogel schaafde langs het hoofd van Couconreux die zijn aanval ler wist te ontwapenen, Juweelenzwendelaars gearresteerd. De politie te Keulen heeft een 10-tal op lichters in hechtenis genomen, die een „Edelsteinkreditansalt" hadden opge richt, welke instelling leeningen opnam tegen onderpand van edelsteenen. De stee- nen, welke den geldschieters werden ge toond, .waren inderdaad echt, doch wer den bij het inpakken en verzegelen tegen waardelooze namaak geruild. Voor zoo ver tot nu toe is vastgesteld, moeten de oplichtingen ruim 50.000 mark bedragen. ÜECIfTZAKEN Merkengeschil. Een verboden etiket. De president der Haagsche rechtbank heeft dezer dagen een belangrijke beslis sing gegeven in een merkengeschil. De Oliefabreikeen Calvé-Delft te Delft heb ben voor de rechtbank een procedure aan bangig gemaakt tegen de maatschappij „Holac" te 's-Gravenhage. In die proce dure wordt door haar gevorderd, dat aan die maatschappij verboden zal worden het handelsmerk, door haar aangebracht op de door haar in den handel gebrachte fles- schen sla-olie verder te gebruiken, omdat dat merk zoozeer gelijkt op het bekende etiket, dat Calvé-Delft op haar flesschcn sla-olie aanbrengt, dat hot publiek daar door in verwarring wordt gebracht. Calvé-Delft heeft nu den president der rechtbank verzocht om hangende dat ge ding al vast aan Holac het gebruik van het bedoelde merk te verbieden. De pre sident besliste nu, dat naar zijn aanvan kelijk oordeel het merk van Holac in vorm en kleur en door de plaatsing dor daarop voorkomende woorden en letters, zoomede door do overeenstemming van die woor den en letters, zoo groote overeenkomst vertoont met het etiket van Calvé-Delft, dat verwarring tusschen beide en omtrent de waren van partijen door het niet altijd nauwlettend toeziend publiek met groote waarschijnlijkheid is te voorzien, te meer omdat ook op de flesschen, die de olie van Holac bevatten met dezelfde klaarblijke lijke strekking tot nabootsing van het geen Calvé-Delft doet gelijksoortige aluit- strooken zijn aangebracht als op de fles schen van Calvé-Delft. De president beval daarom Holac om tot vorenbedoeld geding bij gewijsde zou zijn beslist, zich te onthouden van het in den handel brengen, verkoopen, te koop aanbieden, afleveren en ten verkoop in voorraad hebben van tafelolie, voorzien van een etiket als zij 'ofc dusverre ge bruikte. Hij verklaarde zijn vonnis op dat punt uitvoerbaar met behulp van den sterker arm. Bovendien veroordeelde hij Holac om aan Calvé-Delft f 150 per dag te betalen, voor eiken dag, waarop deze in strijd met het in de eerste plaats gege ven verbod mocht handelen. KERKNIEUWS INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID üp eersten Paaschdag was de feestelijk versierde kapel der E.E. Zusters in het Gesticht de Voorzienigheid te Leiden" getuige van een hoogst aangrijpende plechtigheid. Een groot aantal volwassenen van den Cursus voor Niet-Katholièken, die de laat ste jaren, in de St. Peterskerk wordt ge houden, ging voor de eerste maal ter H. Tafel. Zoo innig devoot, zoo ontroerend ernstig, zoo diep bewust van dit onschat baar groene. Den vorigen avond waren deze neofieten gedoopt, nu werd hun moeizaam werk be kroond op Paschen, 's Heeren gloriedag. De geheele kapel was gevuld met be keerlingen der vorige cursussen, familie leden en nabestaanden der feestelingen, en belangstellenden uit den heel intiemen kring van deze cursussen Het was onvergetelijk mooi iets van de stille grootheid der eerste Christentij den, zóóveel volwassenen, die, uit volle overtuiging, terugkeerden in de Moeder kerk en wier zielewensch nu met Godde lijke kwistigheid werd vervuld, de neofie ten der vorige jaren meebiddend, meeju- belend met hen, meegenietend in de on sterfelijke herinnering van 't geen ook hun vroeger te beurt viel ZILVEREN PRIESTERFEEST PATER BORROMAEUS DE GREEVE. De plechtige H. Mis. Gisteren heeft te 's-Gravenhage de plech tige viering plaats gevonden van het zil veren priesterfeest van den zeereerw. pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Aan een verslag in „De Maasbode" is het volgende ontleend: Om kwart over 10 uur droeg de jubila ris in de feestelijk versierde kerk van de H H. Antonius en Lodewijk (Boschkant) «.O» pUoKiigo n_Mxo_QD.dafljrhii _£TGassis- teerd door den zeereerw. pater J. de Greeve S.J pastoor der St.-Teresiakerk, broeder van den,, feesteling, als presbyter assistens, den weleerw. pater H. de Gree ve S.J. kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, neef van Pater Borromaeus, als diaken en den wel eerw. pater mr. dr. Beaufort O.F.M. van het klooster te Woerden als subdiaken. Ceremoniarius was de zeereerw. pater C. A. Bulters O.F M., pastoor der Bosch- kantkerk. De kerk was tot in de uiterste hoeken bezet zelfs de gangpaden stonden prop vol. In het priesterkoor hadden tal van eerw. heeren geestelijken plaats geno men, waaronder we opmerkten den hoog- eerw. pater Regalatus Hazebroek, pro vinciaal der Minderbroeders, Voor in de kerk waren plaatsen gereserveerd voor de leden van het huldigingscomilé, die ook in grooten getale deze plechtige H Mis bijwoonden De weleerw. pater Dalmatius van der Geest van de Orde der Predikheeren hield de feestpredikatie naar aanleiding van de woorden van St.-Paulus: „Pro Christo le- gatione fungimur; Wij bedienen dan een gezantschap voor Christus." Het zangkoor zong de „Missa in hono- rem St Mariae Magdalenae" van Philip» Loots, en „Haec dies" van G Ett. De H. Mis werd door de K. R O. uit gezonden, zoodat overal in den lande deze plechtigheid kon worden gevolgd. De receptie. Des middags om 3 uur had in „Huize Voorhout" een receptie plaats, waarbij tal van geestelijke en wereldlijke autoritei ten en het huldigingscomité tegenwoordig waren. De voorzitter van het huldigingscomité, mr dr. L. N. D e c k e r s, voerde hier het eerst het woord. Spr. begon met te herinneren aan de stichting van het comité en de aankondi ging ervan in de dagbladen. Dat comité heeft van alle zijden grooten steun onder vonden Thans zijn wij hier om u, pater Borro maeus, geluk te wenschen, te huldigen en te danken. Wij wenschen u geluk, zeide spromdat gij 25 jaar lang als priester uw God hebt mogen dienen en als lid van St.-Franciscus' eerste Orde uw grooten Meester hebt mogen volgen. Wij huldigen u als den meest geliefden kanselredenaar van katholiek Nederland en als den meest gevierden woordvoerder op onze vergaderingen. De spreker weidde verder uit over het vele, dat pater de Greeve door zijn wel sprekendheid heeft gesticht. En hij ver volgde dan: Borromaeus-fonds. Wanneer zoo iemand gehuldigd moest worden, was het dan een wonder, dat iedereen bereid gevonden werd tot mede werking? Waarin die hulde bestaat? Het comité heeft het initiatief genomen om een Borromausfonds te stichten voor de Franciscaansche Missie tot opleiding van priester-missionarissen, die zelf niet in slaat zijn de opleiding te bekostigen. Er is thans een som van 10.000 bijeengebrachl (applaus). Wij hebben gemeend in uw geest to handelen door de handteekeningen van hen, dié aan dit fonds bijdroegen, te plaatsen in een album, dat ik u hierbij aanbied (applaus) Het gedenkboek bevat de handteeke ningen van omstreeks 900 personen, die tot het „Borromaeus-Fonds" hobbpn bij- gedragen In den omslag is een prachtige kleuren- teekening van Toorop aangebracht, voor- 'stellende de H. Maagd met 't Goddelijk Kind, waartegenover in gebogen houding een treffende afbeelding van den jubila ris. Het onderschrift luidt: Uit admiratie, Liefde in Christo en Maria" Het album bevat voorts bijdragen van: Hendrik An- driessen, Ant Averkamp, Dom Be'lot 0, S Bprof. dr. Gerard Brom, den Zeer- eerw. heer A van Delft, Frederik van Eeden, Ellen Ruse, fr. Cassianus Rent- zen O.FM. Pater J, Kronenberg CssR., L Th C. Lourijssen, Ant Molkenboer, Wie? Moens, Ninaber van Evhen Fpüi Timmermans, Albert Vogel, fr Martia- lis Vreeswijk O F M Pater W de Venr SJ en J. P J Wierts De bandteeke- ning is van Frans Laurijsen Vervolgens kreeg de hppr Albert Vo gel het woord. Spr. merkte op, dat er geen enkele be weging in Katholiek-Nederland gaande kan zijn, die niet op eenigerle' wijze dank verschuldigd is aan pater Borromaeus. Gij zijt steeds bereid de wegen te wijzen, door plicht, eer, naastenliefde en Gods- Woord geboden Als verkondiger van Gods Woord heefl ook buitGD de kcrlc meermalen uw stem -TTCoi-lt'onlron,. omdo hoili-Rcia -ffOGdoTOJl-t/n bewaren tegen de verslapping en cremak- zucht van dezen tijd Geen wonder, dat zoove'en uit alle kringen samen^e'-^raen ziin om u dank te betuigen. Het woord, voortgekomen uit de men- schelijke rede, is de schoonste gave door God aan de menschen geschonken Spr, i schetst vervolgens den invloed en de macht van het menschelijk woord, wan neer dit wordt gevoerd door den kunste naar De redenaar kan door zijn woord de schare brengen waar hij wil Zijn het persoonlijke charme, de juiste keuze van het woord, de sier'ijkhcid van het gebaar, de zakelijkheid van het beloog, de cyni sche spot of het breed pathos? Het is iels, zooals in ieder kunstwerk, dat men niet kan vertalen, maar wel kunnen wij waar nemen, dat de begaafde redenaar vele dezer gaven in zich bergt Maar boven al les uit moet gaan do zielskracht, d:e ge schraagd moet worden door een onver woestbaar geloof. Zijn kunstenaare-intuïtie zegt hem, wat in iederen kring past Do inhoud van het betoog blijft hetzelfde, maar de woorden zijn het, die den in houd aanvaardbaar of verwerpelijk ma ken. Het is een aangeboren eigenschap om zijn gevoel te willen overbrengen op do menigte. De groote redenaar zal telkens gloeien van een heerlijke en overtuigende liefde, als hij geroepen is, om het Woord Gods te verkondigen. Dan eerst zal zijn kunst opgevoerd worden tot de hoogste toppen. Gij. pater Borromaeus, gij zijt een deï zeer weinigen, die groote gaven hein ge kregen. Gij zijt door uw woord een apostel van het Geloof en ook van de kunst. Heel uw ziel leeft mede met uw woord; het ver bindt uw ziel met de onze. Hoe groot uw techniek en hoe fijn uw woord: ze zijn er niet om derzelver wille, maar ze zijn een middel, om door den vorm te spreken tot de ziel. Ieder, die het woord liefheeft, moet u danken voor de schoonheid van uw woord. Daarom hulde van de zijdo der kunste naars van het woord. Moge het u nog vele jaren gegeven zijn om de waarheid ie doen kennen in schoonheid. (Daverend applaus). Een onderscheiding. Vervolgens sprak oud-minister P. J A a 1 b e r s e, die zeide, na de vele voor treffelijke woorden, die gesproken z"JD; geen reden meer te hebben om het woord te voeren, warö het niet, dat hij, evenals in de klassieke treurspelen, waar naast de hoofdrollen vaak nog een kleine rol te vervullen is, n.l. die van bode, ook bier zoo'n rol heeft opgedragen gekregen. Spr. heeft n.l. de aangename mededeeling over te brengen van den tegenwoordigen Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft Pf" ter Borromaeus te benoemen tot riclder m de orde van Oranje-Nassau. (Geestdrift'?5 toejuichingen). Spr. merkt hierbij op, dat onderst* dingen aan gcestelüken gewoonlijk 8e' schioden op voordracht van den Mi«|S'e' De landbouwer P. Smijers te Boekei (N -Br.) raapte van een zijner eenden een gitzwart ei. Het was bij het z.g. schouwen niet doorziebtbaar. Men zal het „wonder ei" vermoedelijk opzenden ter onderzoek. De Peelwater-kwestie. Men schrijft uit Grave aan de „N. Rott. Crt d.d. Zaterdag: Nadat de loozingssluizen van het rivier tje de Raam, te^Grave, en de Maassluis bij en Wyth bijna een etmaal hebben open gestaan, is het Peelwater nog slechts 5 e M. gevallen. Wel een bewijs, hoeveel Peel water van de hoogerop gelegen gemeenten is gekomen. Zaterdagmiddag zijn de Raamsluizen weer gesloten moeten worden, omdat de Maas sedert vanmorgen 8 uur tot heden middag 2 uur 2 c.M. was gewassen en dus bet Maaswater weer begon in te stroomen. Omdat gevreesd werd, dat er vechtpar tijen zouden plaats hebben tusschen be langhebbenden boven en beneden den Peel- dam, hebben de marechaussees uit Grave den geheelen nacht gewaakt bij den Peel- dam. Daar het einde van deze inundotie nog niet te voorzien is, heeft de waarnemend burgemeester van Grave aan den minister van waterstaat een telegram gezonden, met 'het verzoek, aan zijn ambtgenoot van oor log te vragen een detachement genie-troe pen of pontonniers te zenden om eén pon- ton-brug te slaan over den rijksweg (Elft- weg) bij Grave. Op dezen Elftweg staat thans 45 c.M. water Buitenl. Berichten ONGELUKKEN. MIJNRAMP IN BELGIë. Vijf-en-twintig dooden. Een gasontploffing. In den avond van Goede Vrijdag heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan in de Charbonnage du Levant de Mons, en wel op 355 M. diepte. Deze mijn, die op 12 K.M. afstand van Bergen is gelegen, is zeer moeilijk te bereiken. De ontploffing bad plaats omstreeks tien uur, het tijdstip waarop de mijnwerkers werden afgelost. Dit is de reden, waarom het aantal slacht offers zoo groot is. Met de ontploffing ging een groote in storting gepaard en verschillende mijnwer kers, die zich nog niet in de ineengestorte gang bevonden, konden, ofschoon gewond, ontkomen. Onmiddellijk werd door de Charbonnage de Brai, een nabijgelegen mijn, een red dingsploeg uitgezonden met gasmaskers. Deze ploeg kon tot ongeveer 150 meter van 'de plaats des onheils doordringen, doch moest weer terugkeeren, daar de luchtko kers gebroken en versperd waren. Naar do directie van de mijn thans me dedeelt, zijn 21 lijken geborgen, terwijl vier personen nog niet gevonden werden. Men is er echter van overtuigd, dat ook deze vier vermisten omgekomen zijn. Een twin tigtal gewonden wordt verzorgd in het zie kenhuis van la Louvière en Bergen. Alle slachtoffers zijn Belgen op drie Italianen na Deze laatsten werden heden hegraven, terwijl morgen de Belgische slachtoffers tar aarde worden besteld. De bisschop van Doornik hoeft medegedeeld, dat hij aan de begrafenisplechtigheid wenscht doel te nemen, Zondagochtend is de koningin per auto Het Belgische Roode Kruis heeft als eer ste hulp een kedrag van twintigduizend francs ter beschikking gesteld van de ge zinnen der slachtoffers. De directeur der mijn, de heer Capiau, deelde nog mede, dat de Levant, waar het onheil plaats had, eerst tijdens den wa penstilstand in gebruik is genomen en in ïoaA hPfi-nn te produceeren. aei ia ©en zeer modern geoutilleerde mijn en men heeft nog geen vermoeden van de oorzaak der ontploffing. Het bleek echter wel, dat men hier niet te doen heeft met een gewo ne ontploffing. Men heeft kunnen consta- tceren, dat de vuurwerkmaker, die zijn tasch vol dynamietpatronen bij zich had, deze patronen niet heeft gebruikt. Het electrisch toestel waarmede hij deze patro nen doet ontploffen, is evenwel niet terug gevonden. Er werd ook opgemerkt, dat een groep paarden, die zich on 10 meter af stand van de gang bevond, waar de ont ploffing plaats had. niet is gedeerd De paarden werden echter door een smalle gang van de plek des onheils gescheiden. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN HET MISSISSI PP l-GEBIED. Ruim honderd slachtoffers. In een groot gedeelte van de mississippi- vallei in Illinois, West-Kentucky en Ten nessee, Oost-Oklahoma en Arkansas zijn, naar gemeld wordt, geweldige stortregens neergekomen, die op verschillende plaatsen overstroomingen van de rivieren hebben veroorzaakt. Columbus, een visschersdorp in Kentucky, Big Lake. Truman en Weno- na in Arkansas zijn geheel in het water verdwenen. Tweeduizend personen zijn dakloos, en men vreest dat er ruim hon derd om het leven zijn gekomen. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk Het water stijgt nog steeds en de regen blijft aanhouden. De meteorologische dienst verwacht dat het water nog een voet hoo- ger zal komen te slaan, dan bij de gewel dige overstroomingen van 1922. DE ORKAAN AAN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Tweehonderd schepen vernield. Uit Almeria wordt gemeld dat een or kaan ontzaglijke schade heeft aangericht. Duizenden landbouwfamilies zijn in de diepste ellende geraakt Tweehonderd vis- schersschepen zijn vernield. Autobus bij Finferwalde verongelukt. Eén doode, zestien gewonden. In de nabijheid van Finsterwalde (Bran denburg) is een autobus verongelukt, waar in zich zeventien personen bevonden, die deel uitmaakten van een bruiloftspartij. Een vrouw was op slag dood, terwijl de overige inzittenden min of meer ernstige kwetsuren opliepen. Alle gewonden moes ten naar het ziekenhuis worden overge bracht. Een kerkgewelf ingestort. Twee dooden, 30 gewonden. Volgens een bericht uit Lissabon aan de bladen is een gewelf in de Lauriga-kerk ingestort, waardoor twee personen werden gedood en een dertigtal gewond. Verkeers-ongevallen. Paasch drukte. Het mooie Paaschweer heeft duizenden en duizenden uit de groote steden naar buiten gelokt, wat natuurlijk aanleiding INGEZONDEN IÜEDEDEELING ^fa^rides kwam, werd gerookt en overwon.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 18