De Raad van State. INGEZONDEN MEDEDEELING liaar spreker ook de politie een wekelijk- gche rustdag wil geven. Ook van regeerings 1 Tvege wordt steeds aangedrongen op een tfckelijkschen rustdag, en al kost het de 3 gemeente een financieel offer, daaraan is r weinig te veranderen, tenzij het mogelijk I js de dienst zoo in te richten dat een rust- 1 dag per week kan worden verstrekt. 4 De heer J. Braggaar kan zich ook heel goéd met het voorstel van B. en W ver enigen, al wrdt wel eens beweerd dat de j politie in Voorschoten een heerenlcventje heeft. Heelcmaal vrij heeft de politie wei nig, want ze zijn toch steeds in dienstver- j land. *3 3e heer v. Mens acht dit voorstel van B en W. een voorstel van tamelijk proote 1 fceteekenis voor de gemeente om wederom het politiekorps met één persoon uit te breiden, waardoor een nieuwe last op de i G'emeen,e wordt gelegd Spr. meent dat het politiewezen ten platte lande zeer meeielijk te reglementeeren is, daar de politie ook al heeft men dienst, alhier geen zwar taak heeft. Dit voorstel van B en W wenscht spr nog wel eens rijpelijk, te over wegen, weshalve spr. voorstelt dit voorstel gan te houden tot een volgende vereade- j:p" om nog eens rustig te overdenken 1 Wethouder Eggink zet. dat dit voorstel reeds in meerdere vergaderingen van B en W besproken en overwaeen is, doch na (.pne nauwkeurige toelichting van den chef veldwachter en na rijpe overweging is men tot dit voorstel gekomen. In den breede verdedigt spr het voorstel van B. en W Hot groote verkeer van heden vraaet beter pp'itietoezicht. De heer J. Taal merkt op, dat de poli tie toch geregeld in dienstverband is en men dan toch niet geheel vrij is, al zijn de vre-kzaamheden niet zoo groot De beer A. Verboon voelt veel voor het voorstel-Mens om aldus dit voorstel beter te bekijken De heer D. Limburg verklaarde aanvankelijk van plan te zijn bet voorstel Mens te steunen, doch na de toelichting meent spr. met het voorstel van B. en W te moeten medegaan, daar uitstel toch wel licht niet baton zal. De voorz. uit zijne te vredenheid over de behandeling van deze in den Raad I-Iet is een vrij groote uitgave voor de gemeente. Wanneer spr. lid was van den Baad, ook dan zou spr. zich nog we: eens ■willen bedenken alvorens eene beslissing tp nemen. B. en W. wenschen dan ook iioet deze zaak maar door te drijven, en het gevoel der leden van den Raad acht spr zeer begrijpelijk. Zonder een man er bij is het niet mogelijk iedere week een vrijen tlanr te geven. De heer Mens zal het zeer apprecieeren wanneer bet voorstel van B. en W. wordt aangehouden en handhaaft zijn voorstel De politie heeft alhier een zeer rustige be trekking, en de dienst is niet zwaar Het is voor spreker heden nog niet mogelijk zijn stem definitief te bepalen Do voorz. meent dat het heden het beste is geen stemming uit te lokken en B en W hebben geen bezwaar deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Aldus Wordt besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer J. Brag- gaar of het niet mogelijk is de oproepin^s- kaarten voor hen die overleden zi.in ach terwege te laten, daar het voor de betrok ken familieleden, een zeer droevige aan doening is en 2e. bespreekt spr. bet plaat sen der stemhokjes. De stemming is ge heim, doch men kan dikwijls veel te goed zien op welke lijst er wordt gestemd De voorzitter zegt dat in de stembureaux alles wettelijk geregeld is, waaraan dus niets te doen is. Wat de eerste vraag betreft, met die opmerking zal rekening gehouden wor den De heer Mens bespreekt de Voorstraat, die zeer slecht is en, waarin zich telkens groote gaten vertonnen. Spr meent dat bet hoog tijd wordt dat deze straat wordt ver nieuwd. De voorz. zegt dat on de begrooting reeds een post van 15000 is gebracht voor deze vernieuwing, doch met het oog or het bestraten van den Veurscher.weg hebben B. en W. gemeend te moeten •wachten totdat deze straat klaar is, wegens het rijden met zware vrachten. Hierna eluiting. KATWIJK. ste raadslid hadden gesproken, nam de burgemeester bet woord: Er zijn tijden in het leven, aldus spr., waarin alles geleidelijk voortgaat. De ge beurtenissen volgen elkander op, als de golven in een stroom. De dagen en weken gelijken zoozeer, dat ze schier ongemerkt verglijden, 't Is dan soms of dc tijd stil staat. Maar er zijn ook oogenblikken, waarin die rustige levensgang onderbroken wordt. Waarin een periode van het leven wordt afgesloten en een nieuwe zich aankondigt. Waarin de wijzer van den tijd nis met een schok voortuitspringt. Zoo is het in ons gemeeno toestand bleef gedrukt en daar bij hoogst onzeker. Do distributie kostt-o schatten golds. Daarbij kwam, dat de verminderde koop kracht van het geld aanzienlijke verhoo ging van alle uitgaven met zich bracht en het bewaren van evenwicht op de begroo ting niet weinig bemoeilijkte. En nieuwe wetten en regeeringsmaatregelen, die vaak de gemeente tot groote uitgaven verplicht ten, zonder dat daarvoor do middelen tot dekking werden aangewezen, deden die moeilijkheid toenemen. Intusschen, al hebben al die omstandig heden de taak van het gemeentebestuur BUG ZO DEP! KiE0£D£ELIE9G. Mus«o!ini en DavVïdes tweeA!' en-heerschers iii iiuii rijk. GEMEENTERAAD, f Afscheid van den burgemeester. (V ervolg). Hierna antwoordde de burgemeester als volgt: Nadat de oudste wethouder en het oud F WAT IS DIT COLLEGE? r Nu Prinses Juliana, hij het bereiken van den 18-jarigen leeftijd, zal zitting ne men in den Raad van State, is het niet ondienstig eens te wijzen wat de Raad van State is. Wij willen ons veroorlooven hier aan te halen een artikel dienaangaande in »,ïïet Vaderland''. De Raad van State is een raad van ad vies, voor de Kroon. Ook de bekwaamste, drager of draagster daarvan zal niet al tijd zonder advies de ontwerpen, die Haar door de verantwoordelijke ministers wor den voorgelegd, om ze hij de Staten-Gene raal in te dienen, ten volle kunnen be- oordeelen, en hetzelfde geldt naluurijk van de initiatief-voorstellen van de Ka merleden Daarom zegt art. 75 van de Grondwet: „De Koningin brengt ter over weging hij den Raad van State allo voor stellen door Hem aan de Staten-Generaal te doen of door deze aan Hem gedaan, alsmede alle algemeene maatregelen van bestuur van het Rijk, en van Neder- tandsch-Inditf, Suriname en Gurag.au De uitvoering van dit Grondwetarlikel heeft natuurlijk ten gevolge, dat in dien Raad het vóór en tegen van al die wetsontwer pen en die algemeene maatregelen van be stuur terdege onder de oogen wordt ge- ïien, en dat dit ampele besprekingen aan- leiding geeft, waaruit,heel veel te leeren *alt, omdat het college altijd vele eerste particuliere leven en ook in dat der ge meente. Die onderbreking van het gemeentelijke leven komt iedere 4 jaar, wanneer de Raad in zijn geheel aftreedt en zijn leden zich aan een nieuwe verkiezing moeten onderwerpen. Ook het heengaan van een Burgemeester is «enigermate zulk een onderbreking. En wanneer, zooals hier thans het geval is, beide zaken ongeveer samenvallen, kan men veilig zeggen, dat eene periode in de gemeentelijke geschiedenis daardoor wordt afgesloten en een nieuwe straks aan vangt. 12*4 Jaar geleden, op 2 November 1914, heb ik mijn ambt hier aanvaard. Voor mijn besef is dat tijdperk heel kort ge weest. Maar in werkelijkheid, gemeten met den maatstaf van den gemiddelden menschen- leeftijd, is dit toch niet het geval. In het achtste deel eener eeuw kan veel gebeu ren, vooral in onze dagen. En er is in de laatste "244 jaar veel gebeurd, ook hier te Katwijk. In November 1914, de oudste wethouder herinnerde er zooeven nog aan, was het nog maar enkele maanden geleden, dat de groote oorlog was uitgebroken. Het was of alles met een soort verdooving was gcsla- gen. Visscherij, tuinbouw, bouwbedrijf, winkelstand, alles leed. Onze rustige ge meente was eensklaps in een garnizoens plaats herschapen en tevens een toe vluchtsoord voor Belgische vluchtelingen. Heel moelijko jaren heeft ook onze ge meente moeten doormaken. Scheen het aanvankelijk, in de jaren 1915 en '16, alsof een hoorn des overvloeds over enze reederijen werd uitgestort, die tijd duurde maar kort en in 1918 en vol gende jaren kwamen zware verliezen de plaats innemen der aanvankelijke winsten. En al wisselden in den tuinbouw licht en schaduw elkander ook af, zoodat, naast tijden van druk, met dankbaarheid ge waagd mag worden van voorspoed, de al- krachten telt. Daardoor is de Raad van State eigenlijk de ideale school voor wie ons regeeringsbestel a fond wil loeren kennen, omdat zijne beschouwingen nooit bloot theoretisch kunnen wezen, waar ze altijd vastzitten aan het actueele, en wat is er actueeler dan een nieuw wetsont werp of een nieuwe algemeene maatregel van bestuur? Het is dan ook in den ge- dachtengang, dat het uiterst nuttig kan wezen voor den troonopvolger als hij de discussies in den Raad van State bijwoont dat art. 74 van de Grondwet zegt: „Dc Prins van Oranje en de dochter des Ko- nings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, hebben, nadat hun acht tiende jaar is vervuld, van rechtswege zitting in den Raad". Op 2 Mei a.s zal Prinses Juliana in een plechtige huilengewone zitting door de Koningin gepresideerd, zitting nemen in den Raad, maar lid wordt Hare Ko ninklijke Hoogheid niet, evenmin als Haar Moeder, cn evenmin als haar Vader. Ook deze beiden hebben zitting in den Raad van State, H. M. de Koningin is daarvan volgens art. -74 van de Grondwet voorzit ster. Maar daar de Koning slechts in zeer buitengewone gevallen in den Raad van State verschijnt, waarvan Hij de leden be noemt, is de gewone loop van zaken, dal de zittingen van den Raad van State door den vice-president geleid worden. Hal die vice-president Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, oud-commisaris van do Konin gin in Noord-Holland is, hopen wij als bekend le mogen veronderstellen. De Prins-Gemaal beeft zitting in den Raad aanmerkelijk verzwaard, zij hebben er toch niet toe geleid, dat aan do entwik keling der gemeente in het geheel geen aandacht kon worden geschonken en alle verbeteringen moesten worden nagelaten. En het doet mij ongemeen genoegen, dat het particulier initiatief daarbij krachtig medewerkt. (Spr. memoreerde o.a. het werk van Katwijkecho Bouwvereeniging, Coöperatieve veiling voor den tuinbouw en Ziekenverpleging). Wat de werkzaamheden van het ge- gemeentebestuur zelf aangaat, zal ik mij van opsomming onthouden. Dc heer Ouwe- hand heeft daareven reeds het voornaam ste aangestipt. Moest ik met een beeld het karakter van de verloopen 12 ]4 jaar kenschtsen, dan zou ik bet Zeeuwsche wapen kiezen. Een leeuw, half bedolven in de baren, doch met het onderschrift :„Luctor et Emcrgo", „Ik worstel maar kom er uit." En dan zou ik de nadruk willen leggen op het „Luctor". Want worstelen met dc omstandigheden was het voornaamste. Het „emergo" ging nog niet in vervulling. En nu is het oogenblik van scheiden daar. Niet zonder weemoed leg ik de taak neer die mij lieFwas. Arbeiden is heerlijk. Arbeiden aan een werk dat de liefde van ons hart heeft, is een dubbel genot. En ik kon God niet dankbaar genoeg zijn, dat Hij, aan de vele zegeningen mij geschon ken ook nog deze heeft willen toevoegen, dat ik de jaren, die ik in Uw midden mocht doorbrengen, ongestoord heb mo gen voortwerken. Van do 175 vergaderingen, die Uwe raad sinds mijn optreden heeft gehouden, heb ik er nimmer één gemist. Doch thans beginnen mij de lichaams krachten te begeven, en een geregeld voortgezette en ingespannen arbeid, zoo als het belang der gemeente, die van den Burgemeester eischt, begint mij zwaar te vallen. En de man is er voor het ambt en niet het ambt voor den man. Het is mij eene behoefte des harten om van State (in Pyttersen's Staatsalmanak wordt ook de fout gemaakt dat Z. K. H. lid zou zijn) omdat de Konigin, gebruik makende van het recht Haar bij art. 2 van de Wet houdende regeling der samen stelling en de bevoegdheid van den Raad van State Hem daarin zitting heeft ver leend. In dat artikel staat o.a.: „Door Ons kan aan de overige Prinsen van Ons Huis, wanneer zij meerderjarig zijn. zitting in den Raad verleend worden.'' Die Raad bestaat uit een vice-president een veertien leden. (Die 14 leden zijn thans Mr. J. J. I. Harte van Teckelen burg, oud-imnister van Financiën in hot ministerie-Kuyper, Mr. A. D. W. de Vries oud-secretaris-generaal van liet Depar tement van Justitie, G. J. Hasselman. oud-inspecteur der Landelijke inkomsten en Heerendiensten in Nedcrlandsch-IndiG W. Cool, oud-minister van Oorlog in liet Kabinet-Heemskerk, Mr. Dr. G. F. M. baron van Hugenpoth tot den Aert, oud- vice-president van den Centralen Raad van Beroep Ongevallenverzekering, Jhr Mr. L. van Bronkhorst Sandberg, oud-re ferendaris bij den Raad van Stale, Mr. D. P. D. Fabius, oud-hoogleeraar in de rechten aan de Vrije Universiteit, J. J. Rambonnet, oud-minister van Marine in het ministerie Heemskerk, Mr. J. B. L. C. G. baron de Wijkersloolh de Woerde- steyn, oud-lid tvan dc Tweede Kamer, Mr. R. H. A.M. Romme, oud-vice-prc- sidenl van hel Gerechtshof (e Amster dam, A. W. F Idcnburg, oud-gouverneur generaal van Ned.-Indi'l, Mr. J. Limburg, oud-lid van de Tweede Kamer, Mr. Dr. bij deze gelegenheid en van deze plaats een woord van hartelijken dank te spre ken in de eerste plaats voor do waardec- rendó woorden, door de heeren Ouwehand en Meerburg zooeven tot mij gericht en die mij eigenlijk verlegen hebben ge maakt, maar ook voor do medewerking cn den steun, die mij in de jaren, dio nu ach ter ons liggen, in ruime mate zijn ten deel gevallen. Allereerst huldigde spr. do beide Wet houders, dan den secretaris en ten slotto den Raad in zijn geheel en zoowel de oud raadsleden als de tegenwoordigen. Aan steun van den Raad heeft het ee- lukkig niet ontbroken, terwijl ook bij schil van gevoelen dat immers overal cn ten allen tijde zich voordoet do goede verstandhouding en onderlinge waardce- ring toch bleven bestaan. Daarnevens bracht spr. dank aan alle Hoofd-ambtenaren, aan den Ontvanger der gemeente, den Directeur dor Gemeente bedrijven, den Hoofd-Opzichter en voorts aan alle Ambtenaren der gemeente. Aan allen roep ik van deze plaats een hartelijk vaarwel toe, en ik wensch hun allen toe, dat het hen persoonlijk moge welgaan en zij nog lang, met hunne ga ven en krachten tot het welzijn der ge meente -nogen medewerken. En wat de gemeente zelve aangaat, God geve dat de jaren, va.n worsteling en zor gen plaats moge maken voor een tijdperk van voorspoed en bloei. Dat het „emcrgo" ten volle in vervulling moge gaan. Moge spoedig een betere regeling van de finantieele verhouding tusschen de ge meenten cn het Rijk het Gemeentebestuur in staat stellen, krachtig voort te gaan met het aanbrengen van verbeteringen en tevens ue lasten hier, meer in overeen stemming te brengen met onze draag kracht. Moge het particulier initiatief zich op alel gebied krachtig ontwikkelen. Moge Gods zegen in rijke mate op de gemeente Katwijk rusten. Hierna was deze zitting, voor het laatst geleid door den burgemeester J. H. de Waal Malofijt, geëindrgd en werd de zit ting met gebed gesloten. HULDIGING BURGEMEESTER. Gisterenmiddag te 2 uur waren verschil lende ingezetenen, meest vooraanstaande personen uit de gemeente, uitgenoodigd door een daartoe gevormd comité, om den Burgemeester J. H. dc Waal Malefijt ter gelegenheid van zijn 12}4-jarig ambts jubileum als Burgemeester van Katwijk waarvan do datum was op 16 April 1.1. cn bij zijn heengaan als Burgemeester dezer gemeente op 1 Mei a.s. te huldigen. De raadszaal was voor deze gelegenheid in een feestzaal horschapen; bloemen en groen waren in overvloed aangebracht in do zaal en voornamelijk voor do zetel waar de Burgemeester zou plaats nemen. Op den aangegeven tijd werd do Burgemees ter binnengeleid door enkele leden van de huldigingecommissie. De Burgemeester werd vergezeld door alle naaste bloedver wanten, kindoren, broeder, zuster. Toen allen hadden plaats genomen nam de voor zitter van de huldigingscommissie, Ds. Voorstcegh het woord. Spr. begon met to zeggen dat allen het hadden betreurd toen de Burgemeester zijn ontslag had aange vraagd. Het was gemakkelijk een comité samen le stellen met het doel het. jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het comité was dankbaar dat hun de ge legenheid werd gegeven do Burgemeester een huldeblijk aan te bieden. Spr. zcide het medo aangenaam lo vinden, dat ook de familie hierbij kon tegenwoordig zijn. Spr. zegt zeker te weten te handelen in den geest van den Burgemeester als deze huldiging een beperkt, sober karakter draagt. Toch heeft de burgerij er groote behoefte aan den burgemeester bij zijn heengaan een hulde te brengen voor het geen hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Het is verdiend. Hiermede doen wij echter niets anders dan een plicht van dankbaarheid vervullen. Thans ziet gij op de gedane arbeid terug. Deze dagen moe ten ernstige dagen voor U geweest zijn. Allerlei herinneringen zullen ongetwijfeld voor Uw geest zijn opgekomen. Uit Uw huiselijk leven, uit Uw ambtelijk leven. God heeft U immers geroepen tot gewich tige ambten. Pas kort geleden ontving U het schrijven van H. M. dc Koningin waar in U op de meest eervolle wijze op Uw verzoek ontsslag werd gegeven, met dank voor de vele en gewichtige diensten, den J lande bewezen. Wij zijn dankbaar dat wij hieraan kunnen toevoegen, voor hetgeen gij in het belang der gemeente hebt ge daan. De Burgerij komt. thans afscheid van U nemen. Zij dankt. U dat gij Uw taak hebt volbracht met plichtsbesef. Men kende in U, Burgemeester, een man van karakter. Burgemeester te zijn is waarlijk niet go- makkolijk. 't Is geen sinecure. U hebt het schip door de branding heengestuurd. De hand om de roerpen, het oog naar de wimpel. Rustig stond gij aan het roer der gemeente. Men kon hot de laatste dagen zoo dikwijls hooren welk eon uiterst be kwaam financieel beleid gij hebt weten te voeren. Dat was voor onze gemeen ie van zoo groot belang. In de rij der Burgemees ters van Katwijk zult U, Burgemeester, een eereplnats innemen, steeds met dank genoemd worden. En nooit was U iets te veel. Spr. bracht enkele trekken naar vo ren, waaruit duidelijk bleek welk «en warm hart de burgemeester had voor de gemeente en hare inwoners. Spr. roemde dan de helderheid van geest, de werk- krach de scherpzinnigheid en de be kwaamheid van den burgemeester. Nu is, zegt spr., het cindo van Uw amb telijk leven gekomen. Spr. wenscht. de fa milie geluk, dio trots mogen zijn op zulk een a ader. Spr. haalt aan een beeld der natuur, de mooie lange zomeravonden, cn» hierbij den wensch uit te spreken, dat ook de rust na zulk een arbeid een heer lijk lange rust moge zijn. Met dank neemt de burgerij vuil U af scheid. Het comité wilde hieraan uiting geven en vond den kunstschilder J. Zoete lief-Tromp bereid Uw portret te schilde ren. Het was het comité een vreugde de Burgemeester bereid te vinden hiervoor ie willen poseeren. Hot was voor het comité ook een vreugde aan de familie een foto •van dit portret te moeten aanbieden. Eon oorkonde vermeld een en ander cn geeft de handteelcening van bestuursleden van tientallen vcreonigingen. Velen hebben be hoefte gevoeld op sobere wijze uiting ie geven van hun gevoelen van dank. Dak God U me go zegenen en U er* -ng leven moge geven. De heer E. A. van Dauiou, u. van het comité haalde dan do bodclking voor liet schilderij weg. A"u f°m. Trd een ~- Dan j en wees er op dat Ds. Voorstcegh bij «ten aanvang zijner rode gezegd had 1 r e willen zijn. Als dat echter sober is. /e t spr. zou ik wel willen weien wat mei -,0- bcr is. Ik ben beschaamd door dc wi,< en tot mij gesproken. De menscli is geheel af hankelijk van God. Dat ik vol tekortko mingen ben, weet ik zelf. Dat zooveel waardcering uitgesproken wordt voor mijn werk daar dank ik God voor. Op 02- jarigen leeftijd werd ik benoemd tot IJtir- gemecster van Katwijk. Ik zag er erg ic- gen op. Het Burgemeestersambt is mek licht. Ik aarzelde hot to aanvaar ten. tic nam het aan in do verwachting dat God, Die mij altijd gesteund had, ook mij nu niet dien steun zou onthouden. Dan zegt spr. nog een woord van dank voor do vriendelijke woorden door Ds. Voorstcegh tot hem gericht, cn spreekt den wensch uit, dat het de gemeente en U allen wel mogen gaan, dat na ccn tijdperk van zor gen voor Katwijk een tijdperk van glorie moge aanbreken. Ds. Voorstcegh spreekt dan nug een woord van dank aan do aanwezigen en verklaart dan dc plechtigheid voor geëin digd. Vervolgens werd van allo aanwezi gen in de raadszaal, met in hot midden de Burgemeester en zijn familie, een foto go- nomen. Dan maakte alle aanwezigen van de gelegenheid gebruik om dc Burgemees ter bij zijn jubileum te complimenteeren cn afscheid van hem te nemen. D. A. P. N. Kooien, oud-voorzitter van de Tweede Kamer en oud-minister van Ar beid, en Mr. P. W. A. Gort van der Lin den, oud-premier in het Oorlogsminisle- rie. Men ziet het is wel eon uitgelezen ge zelschap dat de Kroon van advies dient, en als dat hooge college van Staat zoo weinig bij ons Nederlandsche volk bekend is, komt dit doordal zijn adviezen, een enkelo uitzondering daargelaten, geheim blijven. Daarom is het ook zoo moeilijk den invloed van dio adviezen op zijne juiste waarde te bepalen. Natuurlijk zou in onzen ponstitutioneelen Staat de ver antwoordelijke minister wiens ontwerp de Kroon zou weigeren hij de Staten- Generaal in te dienen op grond van het daarover door den Raad van State uit gebracht advies, direct om ontslag ver zoeken Maar als onbetwistbaar voor dcel van die adviezen inag genoemd wor den dat de Kroon in slaat is het hoor cn wederhoor toe te passen, dat de grond slag kan worden tot het overleg, dat tus schen dc Kroon en de verantwoordelijke ministers wenschelijk is. Een deel van de laak van den Raad van State komt echter wel naar buiten. Art 7G van de Grondwet zegt: „Dc wet kan aan den Raad van State of aan eene af- deeling van dien Raad de uitspraak over geschillen opdragen." En dal doet do wet. Art 13 van üc wet, houdende rege ling der samenstelling cn de bevoegdheid van den Raad van Staten, zegt dat die Raad in afdeelingen wordt verdeeld, en dal een daarvan belast is mat dé 1 tak omschreven in art, 23. En dat art 23 zegt, dat die taak bestaat in het onder zoeken van do geschillen van bestuur of andere, aan Onze beslissing onderworpen, en de uitspraak daarover aan do Kroon voor lo dragon. Do moest voorkomende van die geschillen zijn die tusschon do Gedeputeerde Staten van een Provincie cn een gemeente daarvan, maar het kunnen ook andere zijn. Zoo heeft b.v. do Kroon aan dezo afdcoling onder het ministerie- Heemskerk do uitspraak opgedragen over liet geschil dat tusschen het Departement van Binnonlandsch Zaken en dat van Financial bestond over dc pensioneer ing van de onderkijzers aan de Rijksnormaal scholen. Deze zeer belangrijke afdeeling, die over die geschillen van bestuur in 't openbaar de partijen hoort, heet in dc wandeling de afdeeling* contentieus, eene contentieuse zaak is er eene, dit betwist wordt. Een lid van den Raad van Slate is een Staatsraad, en geen Minister van Staat. Minister van Staat is een bloote eeretilel, de hoogste ridderorde om het zoo te noemen, wij hebben er vier: Gort van der Linden, Idenburg, Nolons en Heemskerk Eindelijk kunnen ook door do Kroon, tol «-en maximum van 15, Staatsraden in Builengewoiien dienst be noemd worden, om aan bepaalde werk zaamheden van den Raad deel le nemen. Ook dit is meer een eerbewijs dan eene bepaald opgedragen laak; wij hebben er vier, de II.II.: W. F. Leemans, Jhr. J. I). Six, Mr. .1. \V S. A. Versteeg en Mr. Dr. J. A. Baron de Vos Steemvijk.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 13