Tweede Blad. Zaterdag 23 April 1927 UIT DE PERS blijkbaar niet meegevallen. Het Centrum schrijft: Het voorgestelde Kiesreglement van do Katholieke Staatspartij is blijkbaar aan je sociaal-dempcraten niet meegevallen. Althans „Het Volk" wijdt er een artikel jan onder den titel „Komisch geknutsel", en noemt het o.m. „de zotsto historie, die zich maar denken kan", „het mal- jto systeem", „geen dwazer verzinsel" ji mogeh'jk, „het belachelijkste spcciali- icilen-gf cnutsel", „dit onweerstaanbaar komiek gepruts", „deze onzinnige ma- „het kunstig ineengeknutseld kiesreglement" „de ontmanning der de- jookr.tischo uitloving van do partijleden", - er.z. Wij hebben van dit. gescheld met zeker gfiocgen kennis genomen. Als dit kiesreglement even uitbundig jor „Het Volk" geprezen ware, zou 't er jedcnkelijker hebben uitgezien. Maar waarom is dit sociaal-deinocra- üsch hoofdorgaan zoo verstoord over dit ontwerp-kiesreglement Omdat het de doorwerking van den klassenstrijd in de Katholieke Staatspar tij zal tegenhouden. Ah zoo! Wringt daar de schoen? Dan blijkt daaruit wel, dat deze óns past! Klassenstrijd en katholicisme zijn nu eenmaal twee onverzoenbare begrippen. Toen „Het Volk" dit artikel schreef, dacht het waarschijnlijk aan het Fransche iprcekwoord, dat het belachclijko doodt. ""oen wij het lazen, dachten wij aan het Hollandsche spreekwoord, waarin iets ge zegd wordt van een boer, die kiespijn heeft. BINNENLAND R.-K. COMITé PLEEGOUDERSTREIN WEENEN—BUDAPEST. In vervolg op de mededeeling, welke "om trent de nieuw-voorgenomen goedkoope reis Weenen—Budapest van het R. K Co mité Pleegouderstrein te Alkmaar alreeds in de Katholieke bladen verschoen, kan thans medegedeeld worden, dat de reis nog aanmerkelijk goedkooper zal zijn, dan aan- rankelijk werd verondersteld. Meende men eerst de prijzen weer gelijk te moeten stel len aan die, welke ten vorigen jare bere- tend werden, door gelukkige omstandighe den is men in staat de prijzen goedkooper Ie bepalen. Qui deze prijzen echter te kunnen bere kenen moet het comité den aanvang der reis niet op 1 Augustus, maar op 2i Juli - dellen. Verondersteld wordt, dat hiertegen hij niemand bezwaar zal bestaan. Op 4 Augustus is men weer in Holland JwilS. Door bemiddeling van het Comité kan men zoowel te Weenen als to Budapest zeer billijk hotel logies en pension beko men. voorzoover men niet elders wensclit Ie overnachten, verblijven alle deelnemers hetzelfde hotel. Deelnemers aan deze reis hebben geen is en geen visum (voor Hongarije) noo- dig, alleen moet ieder Nederlander voorzien zijn van een bewijs van Nederlan derschap. In antwoord op een van meerdere zijden gestolde vraag zij medegedeeld, dat ook iet-pleegouders het recht hebben van deze loisgelegenheid gebruik te maken. Ook Hongaarsche en Oostenrijksche kin deren en volwassenen kunnen medereizen, mils hun vereischte papieren in orde zijn. Enkele reizen (alleen heen of alleen te- run) worden verstrekt, voorzoover het 'Co mité zulks kan regelen. Het zal zaak zijn, dat gegadigden zich too spoedig mogelijk bij het R. K. Comité Pieogouderslrcjn Wenen-Budapest te Alk maar aanmelden, aangezien ditmaal slechts lot een beperkt aantal deelnemers kunnen gorden aangenomen. Hong. R. K. Kindercomité. Het Hong. R. K. Kindercomité bericht óns dat er op Woensdag 27 April a.s. we- i* derom een kindertrein aankomt met voor baar 680 kinderen. Over hot beëindigen der actie is nog niets bericht, zoodat dit kansport in elk geval doorgaat. Msem. R. K. Propaganda Vereenigingen in Nederland. Landelijke Federatie. Op 1 en 2 Mei 1926 werd te 's-Gravcn- ige een congres gehouden op initiatief 'on do Algemeene Propaganda vereeni- PDg „De Katholieke Garde" te 's-Graven- Mge om te komen tot de oprichtong eener wndelijko Federatie van Algemeene R. IC Propaganda Vereenigingen in Nederland. Er werd toen besloten tot bet vormen van een comité, hetwelk tot taak kreeg de óprichting eener federatie in studie te ne- ómn en ontworp-statuten samen te stellen. ®it comité is thans met haar arbeid ge leed gekomen. 8 Mei a.s. om half twee uur zal nu Moroni (e 's-Gravenhage een vergade rt: worden belegd van alle Algemeene R Propaganda vereenigingen in Neder- Bnd. jkze vergadering wordt gehouden in het Mouw „Veritas" Westeindo 15 te 's-Gra- fenhage en zal zich definitief uitspreken fTer de oprichting der nieuwe federatie en statuten vaststellen. Propaganda-Voireenigingen, welke door omstandigheden geen uitnoodiging tot bij woning van dezo vergadering hebben he komen, worden hiermede dringend uitge- noodigd deze vergadering te bezoeken. Onze Roomsche Marine. Wat anderen zeggen. Wij hebben gezien met hoeveel echt-ka- tholicke ijver, met hoe groote diepgevoel de en zelfopofferende naastonliefdo U de groote taak heeft opgevat het R. K. Ma rinepersoneel te ontrukken aan de verla gende en kwellende banden waaraan liet helaas maar al te veel gebonden gaat De Katholieken van Nederland mogen U niet langer den steun onthouden, dien gij zoo dringend behoeft. W. M. Kard. van Rossum. Spreek ik de hoop uit, dat het U met Gods zegen, moge gegeven zijn veel tot stand te brengen in het belang van het geestelijk en stoffelijk welzijn van do R. K. Schepelingen, dio zich hebben ge schaard onder het vaandel van St. Chris- tophorus. J. M. J. H. Lambooy, Minister van Marine ai. Wij willen wel openlijk zeggen: Ons Verbond is trotsch op zijn wakkere begin- ginselvastc Marinemannen. A. C. de Bruin, Voorz. R. K. Werkieden- verbond. Katholiek Nederland ziet hoog tegen U op, mannen van St. C'hristophorus. Want doordrongen is het begrip, dat het niet zoo gemakkelijk is in het volle leven op do vloot Katholiek te zijn van de daad! Ch. L. v. d. Bilt, Lid der He Kamer. Mannen (van St. Ohristophorus) die hun mensch-zijn waardig willen uitleven overal en hun plicht als Katholiek volbrengen, op zulke lieden uit één stuk kan land en landgenoot staat maken. L. A. P. M. van den Broeke, Redacteur van „Do Tijd". Er is jaarlijksch 5000 gulden noodig tor aanvulling bij datgene wat de Marineman nen zelve bijeen kunnen brengen uit eigen middelen. Het Comité voor de Ned. R. K. Ver. van Marinepersoneel St.. Ohristophorus heeft zich tot taak gesteld aan Katholiek Ne derland om financieele steun te vragen voor dit mooie werk. Ook voor 1927 hebben wij 5000 gulden noodig. Wie spoodig helpt, helpt dubbel. Vlootaalmoczenier Het Comité H. J. M. M. Alink Giro nummer 42883 Giro nummer 123123 Helder. Ordebewaring in de Raadsvergadering. Wettelijke regeling ia noodig. De „Tel." heeft, in verband met het ge wijzigde karakter van de samenstelling der gemeenteraden en de mogelijkheid van excessen van de zijde van leden, die als regel geen enkele capaciteit bezitten, welke hun aanspraak zou kunnen goven op modezeggenschap in het stadsbestuur, uit gaande van het Rotterdamschc geval Co- remans, aan een aantal persoonlijkheden, welke tor zake competent moeten worden geacht, de volgende vragen voorgelegd: I. Bezit de raadsvoorzitter, thans en voor de toekomst, naar Uw oordeel, vol doende macht middelen om onder alle om standigheden de orde te bewaren? 2. Acht U het niet gewenscht, dat deze materie, gezien wat in den laatsten tijd is voorgevallen wettelijk wordt gerogeld? 3. Wat zullen deze maatregelen naar Uw mcening moeten inhouden? Zoudt U deze willen beperken tot verwijdering voor één maal, of ook in de mogelijkheid van schorsing eventueel voor recidivisten van vervallenverklaring van het lidmaat schap wülen voorzien? 4. Welke instanties zoudt U voor uit voering van deze maatregelen willen aan gewezen zien? Naar aanleiding hiervan schrijft prof. C. W. van der Pot Bzn., te Groningen: De raadsvoorzitter bezit naar hot thans geldend recht geen voldoende machtsmid delen om onder alle omstandigheden do orde in de raadsvergadering te bewaren. Art. G6 tweede lid, Gemeentewet draagt hem wel de zorg voor de handhaving der orde op, maar noemt vervolgens alleen maatregelen, die genomen kunnen worden tegen ordeverstoring door de toehoorders. In het reglement van orde kunnen bepa lingen worden opgenomen betreffende or deverstoring door een lid van den raad, maar de daarbij toegestane maatregelen zullen het begrip van ordemaatregelen niet kunnen overschrijden, zoodat hun werking zich niet kan uitstrekken buiten de vergadering, waarin er toe besloten werd. De raad zal dus, uit krachte van ccn bepaling van het reglement van orde, op voorstel van den voorzitter, kunnen beslui ten om een lid, dat den gcregelden gang van zaken in een vergadering belemmert, aanwezigheid voor den verderen duur der vergadering te ontzeggen, waartoe dan desnoods de sterko arm kan worden ge bruikt- Maar het reglement van orde kan daar aan niet als gevolg verbinden, dat hot ver wijderde lid gedurende zekeren tijd van hot bijwonen der raadsvergaderingen is uitgesloten. Daarmee zou wat een orde maatregel behoort te blijven, het karak ter krijgen van een straf, en tot het opleg gen van straf aan medeleden is de gemeen teraad niet bevoegd. Aldus werd het on derscheid gemaakt in het arrest van den Hoogcn Raad van 4 Mei 1925, W. v. h. R. 11352. De ervaring nu leert, dat tegenwoordig enkele individuen tot raadslid gekozen worden, voor wie de ontzegging van de be voegdheid om de raadsvergadering, waar in zij zich to buiten gingen, verder bij te wonen, spoedig olko preventieve werking verliest en daarom is mijn antwoord op uw eorsto vraag ontkennend: de raads voorzitter bezit niet voldoende middelen en het reglement van orde kan ze hem niet geven. Wettelijke voorziening op dit punt is dan ook, dunkt mij, dringend noodig. De ze is, zooals uit mijn aaitwoord op uw eerste vraag blijkt onnoodig om verwijde ring voor éénmaal mpgclijk te maken. want het rgloment van orde kan dit reeds doen. Doch wettelijke voorziening is ge wenscht, opdat aan die verwijdering vcr- dore gevolgen kunnen worden verbonden. Een doelmatigo regeling zou m.i. wezen die, voorgesteld door do Staatscommissie tot voorbereiding van de herziening dor Gemeentewet in het bij art-. 33 van haar ontwerp in to voegen art. 53o derdo lid, overgenomen door de Regeering in het ontwerp 1923, maar aldaar geplaatst in art. 42 derdo lid. De hier bedoelde bepa ling luidt als volgt „Hij (d. i. de Burgemeester) kan den Raad voorstellen, aan een lid, dat door zijne gedragingen den geregelden gang van zaken belemmert, voor de eerste maal voor den dag waarop het besluit genomen wordt, en bij herhaling voor een bepaal den tijd, den toegang tot de vergaderingen te ontzeggen. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanneming moet het lid do vergadering onmiddellijk verlaten. Doet hij dit niet, dan doet- de Burgemees ter hem verwijderen." Deze bepaling, die ontleencï is aan art. 74 Reglement van Orde voor de Tweede Kamer, is zéé soepel, dat op den duur tot ontzegging voor vrij langen tijd zou kun nen worden overgegaan. Tegen de moge lijkheid om aan het lidmaatschap verval len te doen verklaren bestaat m.i. be- bezwaar, o.a. met het oog op art. 143 der Grondwet. Cent-aal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies. Tc Utrecht in het Jaarbeursgebouw is gisteren door bovengenoemd genootschap, tor gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan, een algemeene vergadering gehouden, wel ke zeer druk bezocht was. Tal van afrlcc- lingen waren vertegenwoordigd. Do zaal had oen feestelijk aanzien, palmen en fleurige bloemruikers sierden het geheel. Onder de aanwezigen bemerkten wij vele autoriteiten, o.a. den directeur-gene raal der Volksgezondheid, mr. dr. Lietaert Peerbolte, namens den minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, het lid van God. Staten van Utrecht den heer Wij kamp, den gemeente-secretaris van Utrecht, dr. J. do Lange, de wethouders G. A. E. B. Meijer en A. J. van Schrik, en voorts vele professoren en doctoren. Om ongeveer half drie arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik, vergezel 1 door den commissaris der Koningiu, dr. H. Th. 's Ja cob, burgemeester J. P. Fockema Andrace, wethouder do Waal Malefijt, baron van Lynden, president-curator van do univer siteit. Z. K. H. werd door den voorzitter, dr. A. Schuchkink Kool ontvangen en aan 't bestuur voorgesteld, waarna de vergade ring onmiddellijk een aanvang nam. Do voorzitter, dr. A. Schuckink Kool Sprak het openingswoord uit. Spr. ging do voorgeschiedenis van den bond na, hoe dr. Caronel artikelen schreef in de dagbla den, mevr. Cnoop Koopmans to Haarlem en mr. Kcrdijk tc Amsterdam begonnen. Do laatste zond, gesteund door eenigo Amsterdammers, in 1883 £0 kinderen naar een hotel bij de pyramide van Austerlitz. De eerste opendo in datzelfde jaar haar kinderhuisje to Zandvoort. Daarna zien wc een spoedigen vooruitgang: Amsterdam (1881), Den Haag (1885), Rotterdam (188C) stichten eigen koloniehuizen, enkele klei nere gemeenten volgen. Dordrecht sluit de rij in 1900. Dan schijnt er een stilstand te komen; kleinero gemeenten kunnen een koloniehuis niet bekostigen en niet vullen; do tijd is rijp voor ccn algemeen genoot schap, dat overal helpend wil optreden. Het wordt opgericht in het einde van 1901, onder leiding van mr. A. Kerdijk, door afgevaardigden van verschillende or ganisaties. Spr. heette dan den Prins welkom, die al meerdere malen blijk heeft gegeven belang tc stellen in den gang van zaken van het genootschap. Een koor van meisjes, onder leiding van mcj. H. Wegorif, voerde daarna ccnige lie deren uit, waarna de heer Th. M. Ketelaar, penningmeester van het genootschap, een feestrede hield. Aan het einde daarvan deelde deze me de, dat van lal van zijden giften waren binnengekomen, o.a. van de leden van het Kon. Huis. Totaal kwam in een bedrag van f 12.000. De heer Lietaert Peerbolte deelde ver volgens in een toespraak mede dat het H. M. do Koningin had behaagd den heer A. C. Bos te Eginond aan Zee. die van den aanvang der vereeniging af daarin arbeid zaam was, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hierna verliet Z. K. H. Prins Hendrik do vergadering. Dr. Pigeaud uit Den Haag bood do ver- ooniging een zilveren geschenk aan; dr. Simons uit Amsterdam namens 56 nfdee- lingen, zilveren plnqucttcn; dr. Abrahams namens „Trein 8.28" een fraaien mand bloemen, en vele andere huldigers volg den, allen hartelijke woorden sprekend en die soms vergezeld doende gaan van ga ven. Te 5 uur werd het gozelschap officieel ten stadhuizc ontvangen, waarbij o.a. aan wezig was Z. K. H. Prins Hendrik en dr. 's Jacob, commissaris der Koningin. Do burgemeester, dr. J. P. Fockcma An- drcae, sprak hier een welkomstrede uit, waarin hij het genootschap huldo bracht voor wat het voor de vestiging, het tot bloei brengen van zulk een kostelijk kolo niaal bezit heeft gedaan. Dr. Schuckink Kool heeft daarop na mens het genootschap dankwoorden ge sproken, waarna de cercwijn werd rondge- diend. Z. K. H. Prins Hendrik onderhield zich met onderscheidene loden der vereeniging én vertrok te 5 uur. Na een gcmecnschapnelijken maaltijd had in de avonduren een gezellige bijeen komst plaats. Mooie brochuren. Het bekende artikel door Henri Borel voor het „Haagscho Maandblad" geschre ven en inhoudende een vemietigendo cri- tiok op den raodomon dans is als no. 205 dor uitgaven van hot Geert-Grooto-Ge- nootschap (Verzendingshuis Mariënburg, Den Bosch) met toestemming van den schrijver herdrukt onder den titel „Over de moderne dansen". Tevens verscheen in de G. G. G.-sorio als no. 209 een tweede druk van G. Bru- na's „Naar huis", bevattende dc hoogst belangwekkende bokceringsgoschiedonis van den onlangs overleden publicist. Een autobusbedrijf met restauratie wagens. Donderdag is in de zitting van do com missie uit Gedeputeerde Staten van Utrecht o.a. een aanvraag behandeld van den ondernemer O. P. O. Vrakking uit Naarden om vergunning tot het in wer king stellen van een autobusdionst Ara- sterdam-AmorsfoorUArnhem v.v. Ge noemde ondernemer deelde mode, dat er 23 vollcdigo diensten zullen worden ingesteld en dat hij zijn tarief wol 5 cent lager wil- do stellen dan dat van zijn concurrenten. De in te stollen diensten zullen oenig in den lando zijn. Op do meest moderno wij- zo zal het bedrijf worden ingericht. Res tauratiewagens zullen aangekoppeld wor den, waarin men vorsnaperingen, fruit, chocolade, biscuits, enz. kan nuttigen cn zelfs ccn eenvoudige maaltijd kan gebrui ken. De 2G diensten zullen door 16 groote wa gens worden gereden. Mej. Ch. L. Callier. t In den gezegenden ouderdom van bijna 80 jaren is in Duinrust te Oveerveen, waar zij de laatste 15 jaren vorbleef overleden, 80 jaren is in Duinrust te Overveen, waar Z. I). H Mgr. Callier, Bisschop van Haar lem. Mgr. bracht haar de laatste dagen her haaldelijk oen bezoek, do laatste maal eer gisterenavond om 5 uur, in gezelschap van zijn broeder pator Cornelius O.F.M. EIERKNBEMWS BENOEMINGEN. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft de benoeming van den Weloerw heer J. B. Hulshof als pastoor te Oude- Pckela ingetrokken en benoemd tot pas toor aldaar den Weleerw. heer A. G. Tomb rock. ONDERWIJS Godsdicnstdiploma B. Uitslag der examens voor Godsdienst- diploma B, gehouden te 's-Gravenhage op 5, 11, 12 en 13 April 1927 in do Kweek school Oude Molstraat. Aantal candidaten 37, van wie 2 werden afgewezen. Go- Rlaagd voor Godsdienstleer le god.: do Eerw. Zrs. Mèro E. C. M. Jansen van de Con gr. van het H. Hart; I«ouise B. A. Veldhuis, van do Vr. van Naz, to Rijs wijk, en do dames M. A. A. Timmermans, S. C. Eggermont, J. M. M. Voorlmm en M C. J. Pont, alle te 's-Gravenhage. voor Godsdienstleer 2e gedeelte: de eerw. Zrs. Euslachia Straa'hof, GodeL n.i Swin kels, Cctav ana Möllmann, Dom. v. Voorsch.; Catharina Mulders, Dom. v. Nocrb.; Antonie v. Well, van de Dra v. M. en J.; Tcresita HeiLcrs, v. d. Zrs v. h. Arme Kind J.; Remborta Leenhou wers, v. d. Zrs. v. Tilb.Mèro E. C. M. Jansen, v. d. CgT. v. h. II. Ilarl; Marga- rilha Stevens, Euphomia Esveld, Leon- tine Stubé, v. d. Frc. v. Roosend., (dc laatste van Delft, alle andere van VGra- venhagc); Maria B. n. Meerlens, Agnes G. M. v. d. Kallen, Louise A. Veldhuis v. d. Vr. v. N., te Rijswijk; de dames M. M. do Jong, C. W. v. d. Kwast, M. II. J. v. v. Voort, G. J Th. v. Eyck, J. A. W. de Ruiter, B J. Beck, A. M. M. Schreincr, G. G. A. Spruit, M. S. van Nouland, II. M. B. v. Woerden, M. M. G. Trooster, M. A. A. Timmermans, S. C. Eggermont, M. G. J. Pont, J. M M. Voorban., H. J. Hoogweg, allen te 's-Gravenhagc; M. van Lingen, M. J. F. v. d. Aker, M. C. Schlie- kcr, allen te Delft; J. W. M. v. d. Drift, lo Leiden; voor Bijbelseho Geschiedenis de dames Louise B. A. Veldhuis, v. d. Vr. v. Naz te Rijswijk en M. J. Hoogweg, te 's-Gra venhage. Aan mej. M. van Lingen to Delft is diploma B verleend. „St. Bavo." Gemewqaü© Berachlesi ONGELUKKEN FELLE UITSLAANDE BRAND. Moeder en kinderen springen uit het raam. Gisternacht omstreeks 12 uur ontstond op de eorsto verdieping van hot perceel Joh do Bekastraat to Utrecht een felle uitslaande brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners, man, vrouw en twee kinderen van 3 en 5-jari- gen leeftijd, dio reods te ruste waren, het huis niet meer langs do trappen konden verlaten. De man wist zich aan do ach terzijde op het dak le redden vanwaar hij door de brandweer met oen laddeT naar beneden werd gebracht, terwijl dc vronw en de kinderen door burgers wer den gerod door zo op le vangen in een deken. De heide kinderen kwamen goed terecht behoudens een kleine verwonding, welke een kreeg aan oen voet, doch mol do vrouw liep hot minder goed af daar ze door scheuren van de deken of door haar sprong niet goed te nemen op do straat stoonen viel en zich dermate verwondde, dat opneming iu de Rijksklinioken nood zakelijk werd geoordeeld. Ook de man had een wond aan eon hand gekregen. De brandweer was het vuur spoedig meester. De inboedel was verzekerd. Do brand is vermoedelijk ontstaan door het niet voldoende uitdraaien van een petroloumkachol, waardoor do vlam naar binnen sloeg en do brandondo petroleum het huis in enkele oogenblikken in lichte laaie zette. Overreden en gedood. Te St.-Wilibrord is het 2>4-jarig doch tertje van P. A. bij het spelen onder een motorrijwiel geraakt en korten tijd later aan do gevolgen overleden. Overreden. Donderdagavond werd to Vlaardingon op de God. Biersloot do ruim 70-jarigo do Wolf door een luxe auto, bestuurd door T. N.. overreden. Ernstig gewond is do man in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest 't ergste. Verdronken. Te Didnm bij Zovenaar is hot 2-jarig zoontjo van Z. bij hot plukken van bloo- mon in de sloot voor het oudorlijk huis voorovergevallon en verdronken, Een slijpsteen gesprongen. Donderdag sprong aan dc Haarlemscho ijzergieterij een slijpsteen uit elkaar, waardoor do 56-jarige B. v. U. ernstig aan het hoofd gekwetst werd. In zeer zorgelijken toestand is hij naar de Maria- stichting te Haarlem overgobracht Ernstige mishandeling. Donderdagmiddag werd do Ilondsboö- schelaan te Heiloo in rep cn roer ge bracht door het gerucht, dab de heer Bakker uit Spaarnwoude, vroeger woon achtig te Alkmaar, mishandeld was door den pianostemmer S., dio daarbij gehol pen werd door zijn vrouw. Do hoer Bakker kwam om do huur lo innen. Bij dezo gelegenheid moet hij te gen don grond geslagen zijn en daarna onder pressie kwijting der huur hebbon gegeven, zonder het geld to hebben ont vangen. Naar aanleiding van deze geruchten doolde de politio rnodo, dat S., zoodra do hoor B. do woning wus binnengegaan do deur gesloten heeft. B. werd togen den grond geslagen, getrapt cn goscbopt on later trachtte men hem zelfs te wurgen. Hij werd daarbij aan do keel venvond- De vrouw van S. heeft hot onderzoek zooveel mogelijk bemoeilijkt. Do piano stemmer heeft tijdens het verbom bekend, doch zijn verklaring van het geval ver schilt in enkelo onderdeden van de mee ning van den hoer Bakker. Graandicfstallen. Uit Punuerend wordt aan de ,Tel.ge meld: Dezer dagen is aan hot licht gekomen een uitgebreide diefstal van granon. Schippers, personeel van pakhuizen, manldorijen, enz., schijnon er hij betrok ken to zijn. Van verschillende kleine zen- dingon werden betrekkelijk kle no lio.vcel heden achtergehouden. Meestal liepen deze hoeveelheden niot hooger dan eon 8-tal zakken. Deze verduisterde graan soorten werden bij verschiMonde personen gebracht, die zo weer aan don man brach ten. Men deelt ons mede, dat do politio reods oen 30-tal personen, dioven zoowel als holers, op liet spoor is en vcrschÜlen- do verhoeren zijn afgonomen, die tot ge volg hebben gehad een volledige Lekon- tenis Meer dan anderhalf jaar heeft d t bedrijf ro^ds geduurd, zoodat het totaal van do verduisteringen oen aanzienlijk kapitaal vertegenwoordigt. Do bestolen fabrieken en maalderijen liggen te Do Rijp, Punnerond, Spijkerboor en vele in de Zaanstreek Verschillende pogingen tot diefstal. Het is thans gebleken, dat door do Marokkanen die, zooals wij reeds gemeld hebben, er van verdacht worden te Don Haag een gouden ring mot een brillont to hebben gestolen, Donderdag is getracht m verschillende winkels diefstallen to p!o- gen. Zij gaven dan een handbiljet van 100 ter wisseling en wanneer liet win kelpersoneel dan klein ge'd haalde, poog den zij hun slag te slaan, er tevens voor zorgdragende, dat het bankbiljet in hun bezit bleef. Zij zijn er echter niot iu ge slaagd door deze truc iets le bemachtigen. De beide Marokkanen, die Donderdag zijn gearresteerd, behoorden tot dezelfde troep Zij bevinden zich nog in verzekerdo bewaring en hebben niet willen bekennen. Het corpus delicti heeft men nog niet to- ruggevondnn. Diefstal van een kostbaren ring. Op verzoek van don commissaris van politie te Nijmegen is to Amstordam aan gehouden en naar Nijmegen overgebracht zekere Sverdacht van diofstal van een gouden ring met brillanten ter waarde van 1000, welke diefstal to Nijmegen is gepleegd. S. is in arrest gestold. Het Haagsche Ijspaleis. Naar bet „Vad." verneemt, vorderen do plannen voor den bouw van liet ijspa leis goed. Binnenkort kunnen de tecke- ningen gepubliceerd worden. De opzet is grootsch en. wat niet altijd het geval is met nieuwe gehouwen, dit wordt up-to- dato Met het autoverkeer, zooals bet thans is en dat zich nog uitbreiden zal, is rekening gehouden. Een breedo oprit voert naar den ingang, terwijl twee wa genparken de auto's kunnen opnemen Ook komt or oen herstelplaats voor automobielen. Do Fordauto's voor do nevenbedrijvon komen achterom binnen on rijden onder gronds naar hun bestemming, zoodat zij buiten liet verkeer der luxe-auto s blij- ^Bebalve do ijsbaan, dio bevloerd, lijde lijk als tooneelzaal, met 2000 ruime zit plaatsen, hls bioscoop of als feestzaal kan worden gebruikt, komen er een cabaret, een danszaal met tooneel voor klein-too- neelkunst, kegelbonen on oen biljartzaal. Van bet bcnoodigdo kapitaal is reeds ineer dan 1/4 geplaatst.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3