Men was hiermede gekomen aan het laalsle nummer, van het programma: Het badende meisje, een salyre in drie bedrij ven door S. Neumann. Het wil ons voor komen, dat men ditmaal niet bijster ge slaagd is in de keuze van het stuk. We welen wel, dat hel dikwijls groote moei lijkheden baart, iels goeds te kiezen, wat zich verheft boven do grauwe middel maat en tevens den spelers geen al te groote eischen stelt. Maar een stuk waarin zoo lerloops de stelling verkondigd wordt dat de ziel en het geweten imaginaire grootheden ziju en waarin de personen, die eigenlijk door te doen wat ze niet moesten doen succes behalen, lijkt ons n el geheel onaanvechtbaar. Uns tenmin ste heeft hel niet bevredigd. Wat den spe lers evenwel betreft, hiervoor hebben wij allen lof. Er is vlot gespeeld. Zoo nu en dan was het spelpeil voor dilettanten op vallend goed. He korte inhoud is deze: Camillo Brenza, de schilder, heeft talent, eerzucht, doch helaas geen roem. Hij is ook verliefd op de doe hl er van een schat rijken koekfabrikant. Deze wil natuurlijk niets van den kladschilder weten. Brenza stapt op een goeden dag naar den minis ter van schoone kunsten en scheldt hem de huid vol, dat hij zijn werk niet accep teert. Do minister blijkt iemand te zijn, die van kunst geen zier verstand heeft. Uit het rijksmuseum wordt een schilderij „Het batlende meisje" gestolen. De minis ter verdenkt Brenza er van en wil hem laten arresleeren. Nu verschijnt do werke lijke dief ten tooneele. In een onderhoud met Brenza vertelt hij hem de toedracht. U wilt beroemd worden nietwaar? Weluu dan laat u arresteeren als den dief. Het doek dat ik gestolen heb zal ik terugbe zorgen daar het slechts een weddenschap geldt. Brenza stemt toe, en de minister laat hem gevangen nemen. Den werkelij- ken dief, die een berucht misdadiger is, wil hij met 'n ridderorde beloonen. Brenza zit nu in voorarrest, waar hij volgens den minister op staatskosten wordt vetgemest, De koekfabrikant zoekt hem nu op en wil hem nu zijn dochter wel schenken, omdat Brenza door den diefstal zoo beroemd is geworden Baron Destocches zoekt hem ook op. Hij ontmoet bij Brenza den minis ter en weet hem to dwingen den schilder vrij te spreken. Als belooning zal hij dan de schilderij „Het Badende Meisje terug bezorgen. Na veel tegenstribbelen stemt de ongelukkige minister toe. In bet laatsie bedrijf zien we hoe, de minister bet doek terugkrijgt en bovendien gedwongen wordt tegen wil en dank den geslepen Destou ches, misdadiger van beroep een goede betrekking te bezorgen. Brenza is? intus schen getrouwd en op do huwelijksreis gegaan. Zoo loopt ten slotte alles voor hen allen nog goed af en viert vooral de misda dige baron Destouches den grootsten tri omf, die zijn sluwheid niet ontmaskerd, doch integendeel beloond ziet. Wij herhalen het, een dergelijk nega tief verloop blijft onbevredigend. Aan het einde van den avond werden mej. J. v. d. Noordaa, welke onze vader stad gaat verlaten en den heer de Wilde, regisseur een boekwerk aangeboden. De overige dames kregen bloemen. Hiermede was het eerste gedeelte van den feest avond afgeloopen en begaven allen zich naar de foyer/ waar men onder muziek en dans nog eenige uren zou doorbrengen. p—HBBan—H— FlMNliltH tN OECÜSülHIE BINNENLAND. Koninkl. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. Blijkens het jaarverslag van de Ko ninklijke Stearinekaarsenfabriek Gouda over 1926, zijn de resultaten beter dan die in het jaar 1925 behaald. De winst laat toe, na afschrijving op gebouwen, enz., van J 32.528 (onv.) en na aftrek van bet inge volge art. 39 der statuten voor uitkeering aan houders van gewone aandeelen be stemd bedrag ad 20.480 (onv.) om aan houders van preferente, gewone en priori- teitsaandcclen 6 pet. uit te kêeren, waarna er een saldo overblijft van 22.683 (v. j. 17 9100 op nieuwe rekening), hetwelk de directie voorstelt over te brengen naar een te openen reserve-rekening. Doch al is er een opleving te constatee- ren, niettemin blijft de concurrentie nog steeds scherp. Met zorg slaat de directie het steeds toenemende protectionisme ga de. Zoo werd de uitvoer van stearine naar Amerika in den aanvang van het vorig jaar nagenoeg stopgezet door een bepaling yan het Treasure Departement, waarbij het invoerrecht practiscb wordt verdubbeld. In Polen werd een stelsel van invoerver gunningen ingevoerd, waardoor de oleine- export naar dit land werd stopgezet. Verder verraste België ons in het mid den van het afgeloopen jaar plotseling door bet invoerrecht op gedistilleerde glycerine, welk invoerrecht korten tijd geleden nog werd verhoogd. Anton Jurgens' Vereenigde Fabrieken. Naar wij vernemen, is in de gister ge houden vergadering van het collego van commissarissen van de N.V. Anton Jur gens' Vereenigde Fabrieken besloten aan de algeineeno vergadering van houders van gewone aandeelen dezer vennoot schap, welke op 13 Mei aanstaande zal plaats hebben, voor te stellen 10 (v. j. nihil) op de gewone aandeelen uit te kee- ren. Philips Gloeilampenfabrieken. Naar wij vernemen is in de op 22 April 1927 gehouden commissarisvergadering besloten aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken voor te stellen over hot boekjaar 1926, na ruime afschrijving op gebouwen, op inrichting en op deelnamen in bevriende onderne mingen, uit te keeren: op de gewone aan deelen een dividend van 16 (v. j. 16 op de pref. aandeelen een dividend van 8 (v. j. 8 Aaneensluiting in de steenindustrie? Sedert eenigen lijd worden door de steen fabrikanten pogingen in het werk gesteld om tot onderlinge samenwerking te gera ken lot reorganisatio van het productie systeem, waardoor het aanbod van de ver schillende steensoorten meer in overeen stemming zal komen met de vraag. Het heeft er allen schijn van dat deze pogingen zullen slagen. In een de vorige week te Utrecht gehouden vergadering, waar ver reweg het grootste gedeelte van de Neder landsche steenindustrie was vertegenwoor digd, bleek dat men er algemeen van over tuigd is, dat slechts door onderlinge sa menwerking de positie van de steen- industrie te verbeteren is. De ontworpen plannen om tot verbetering te geraken on dervonden in beginsel algemeene instem ming. Zooals de zaken thans staan mag dan ook met stelligheid worden verwacht, nat na de inzinking, welke de steen industrie de laafsten tijd heeft ondervon den, binnenkort een periode van opbloei zal volgen. BUITENLAND. Dc economische wereldconferentie. Regeling van de werkzaam heden. De Duitsche bladen vernemen van be voegde zijde, dat het plan voor de economi sche wereldconferentie die 4 Mei begint als volgt is vastgesteld. Den eersten dag zullen de geloofsbrieven onderzocht en eenig technisch en administratief werk verricht worden. Op 6 Mei beginnen de adgemeene be schouwingen, welker duur niet vari te vo ren vast te stellen is. Na afloop daarvan zullen de commissies gevormd worden, die van tijd tot tijd ook gemeenschappelijk vergaderingen zullen houden. De conferen tie zal na het werk in de commissies weer met een openbare algemeene vergadering besloten worden. Disconfc-veriaging in Londen. Van 5 tot 4^ De Bank of England heeft haar disconto \an 5 tot 4^ verlaagd. Beteekcnt sle urn voor den Gulden. De Nederlandsche Bank heeft in den afgeloopen week door steunverleening aan den wisselkoers het oploopen van het Pond op 12.14 1/8 kunnen stuiten Zonder dien steun, zou de noteering ongetwijfeld daar boven zijn gestegen en het zou de vraag zijn of de bank, die haar voorraad goud en vreemde wissels in den loop van dit jaar reeds aanzienlijk zag verminderen, het op den duur zonder disconto-verhoo ging zou kunnen stellen, ware het niet, dat zoo juist een disconto-verlaging in Landen werd aangekondigd, waardoor de gfeheele positie der wisselmarkt verandert. Intusschen legt de voortdurende onttrek- king van kapitaal uit ons land door het plaatsen van huitenlandsche leeningen, een druk op den wisselkoers, al bestaan er aan wijzingen dat in vele gevallen een deel der opgenomen gelden hier worden aangehou den. Petroleum in Suriname. De Directie der Surin. Oil Gy te Amster dam ontving uit Suriname het navolgende telegram: Paradise waterboring commissaris rap porteert petroleum. Ter verduidelijking diene het volgende: Paradise is eem oude verlaten suikerplan tage, gelegen in het district Nickerie in Suriname, aan de Beneden-Nickerierivier, welke plantage in latere jaren door het Gouvernement van Suriname is aange kocht en werd ingericht tol vestigings plaats van kleine landbouwers. De Directie der Maatschappij telegra feerde om nadere inlichtingen aan den Commissaris in Suriname, waarna telegra fisch werd medegedeeld dat inderdaad pe troleum op bovengenoemde plantage werd aangeboord en wel op 40 Meter diepte met een 3" boor. Zooals men weet, is de Surin. Oil Gy houdster van het oliemonopolie op domein grond in geheel Suriname. Hongarije ais zeemogendheid. Thans reeds concurrentie. De „Magyar Orszag" meldt, dat de Hon- gaarsclie regeering van verschillende zij den voorstellen heeft ontvangen met betrek king tot de organiseering van een zee scheepvaart, te beginnen, nadat, de Firnne^- kwestie definitief is opgelost. Een Italiaan- scbe maatschappij beeft aangeboden met haar schepen het Hongaarsche' verkeer ter zee te behartigen tegen een subsidie van een millioen pengö per jaar. Een Engel- sche maatschappij heeft voorgesteld met deelneming van Hongaarsch kapitaal een onder Hongaarsche vlag varenden dienst in het leven te roepen. Deze maatschappij wil 200.000 pd.st in de zaak steken en stelt zich mot een veel lagere subsidie tevreden dan de Italiaansche voorstellers. Bankcrisis in Japan. Verscheidene Japansche banken, waar onder niet de kleinsten, zooals de z.g. 15e bank, hebben hun betalingen gestaakt. Vele banken in het gekeele land moeten aan opvragingen op groote schaal het hoofd bieden, waardoor de financieele toestand zeer kritiek geworden is. Woensdag werd 7 ton bankbiljetten der Bank van Japan per expresse naar Osaka overgebracht, om aan dc opvragingen te voldoen. Men vreest, dat buitengewone maatregelen zooals na de aardbeving in 1923 noodig zullen zijn en dat de regeering aan de Japansche Bank order heeft gegeven indien noodzakelijk- voorscbotten te verstrekken. De bank ver strekte reeds voorschotten van meer dan een millyard Yen. Een enorme menigte be weegt zich voor de diverse banken en over al bestaat ongerustheid over den ernst van den toestand. UIT DE Programma's voor Zondag 24 April. Hilversum, 1050 M. 9.50 v.m. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Breukelen. I.002.30. Concert door het mandoline orkest „II mandolino", Dir. G. Noorda. Mandoline-kwintet. G. Noorda, le mando line. Mej. M. Haan, 2e mandoline. S. Ken- sen, mandola. G. Holland, guitaar. B. Pom- merel, mandoloncello. 2.30. Namiddag-concert, te geven door de Amsterdamscke orkestvereeniging, o. 1. van Frans van Diepenbeek in „Artis" te Amsterdam. 6.45. Vrijz. Kerkdienst i. h. Geb. v. d. N. P. B. te Hilversum. 8.10. Opera-concert. Helène Vals, so praan. Chris de Vos, tenor, Paul Pul, ba riton. Het verstrekte H. D. O.-orkest o. 1. v. Nico Treep. Daventry, 1600 M. 2.50. Concert. De militaire band en V. Chatter ton, sopraan. J. Thorne, bariton. C. Towbin, viool. 4.505.05. Vertellingen u. h. Oude Tes tament „The story of Gideon-Judges". 7.05. Kerkdienst. 8.15. Causerie: St. George's Hospital. 8.20. Weerb., nieuws. 8.40. Concert-Orkest. Het „Orpheus"- koor van Glasqow. 9.50. Sluiten. „R a d i o-P a r i s", 1 7 5 0 M. II.2012.05. Gewijde muziek. Koorzang en preek 12.051.10. Orkest-concert. 4.055.05. Concert. Jazz Symphonci- band. 7.50. Kinderhalfuurtje. 8.2010.00. Dansmuziek door de jazz band Mario Cazes. Langenberg, 4 69 M. 8.209.20. Morgenwijding. 12.201.20. Kamermuziek (orgel, viola d'amore, sopraan). 4.505.20. Mandoline-concert. 7.057.35. Vroolijk concert. 7.35. „Fidelio", opera in 2 acten vau Beethoven. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. en B e r 1 ijn, 4 8 4 en 5 6 6 M. 8.20. Morgenwijding. 10.50. Lunapark-orkcstconcert. 3.505.20. Vroolijk concert. Russische kapel, 7.50. Concert. Berliner Fanfare-blaas- corps. 9.5011.50. Dansmuziek. Hamburg, 3 9 4.7 M. 8.3510.15. Morgenconcert. 10.5011.50. Orkeslconcert. 12.25—1.IQ. Orkest-concert. I.101.50. Kamermuziek. 3.254.25. Orkestconcert. 4.506.50. Orkestconcert. 7.20. „Boccaccio"^ operette van Suppe. Tot 11.10 dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.205.20. Dansmuziek. 7.209.20. Orkestconcert. Mme. R. dc Collons, zang. Programma's voor Maandag 25 April. Hilversum, 10 50 M. 12.00. Politieber. 12.352.00. Lunchmuziek door het Trianon-Trio. 3.304.30. Vrouwenuurtje door Mevr. Rbémonda. 5.00.600. Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.006.45. Concert door het H.D.O.- orkest. 6.457.15. Tuinbouw-halfuurtje door den heer F. V. Falstar, over: De vooruit zichten van den tuinbouw. 7.157.45. Concert door het H.D.O.-or- kest (vervolg). 7.45. Politieber. 8.10. Een avond in Helmond. 1. Kon. Stadsharmonie „PhileuIonia", Dir. P. H. Kwakernaat. 2. Rede door den burgemees ter van Helmond, den heer M. P. W. van Hout. 3. Helmondsch Dubbelmannenkwar- tet „Inter Nos", Dir. N. H. Lodewijkx. 4. De heer J. de Roy, violist, met begel. van Mej. Fr. Vallentgoed, piano. 5. De heer André Spoorenberg met Helm. Humor. 6. Helmondsch Muziekcorps. 7. Kwartet van de Kon. Stadsharmonie „Phileulonia". 8. Helmondsch Mannenkoor, Dir. J. Jacobs 9. Mej. Vallentgoed en de heer N. H. Lo dewijkx, met quatre mains voor piano. 10. Helmondsch Strijkorkest „Jan de Roy", Dir. J. de Roy. 11. Pistonsloo door den eher P. Althuizen. 12. Helmondsch Dub- belmannenkwartet „Inter Nos". 13. Hel- mondsche humör door den heer A. Spoo- renburg. 14. Kon. Stadsharmonie „Phi- leutnoia" 10.30. Persber. Daventry, 1600 M. 10.20. Het Daventrykwartet en solisten (sopraan, tenor, alt, viool en piano). 12.201.20. Orgelconcert. 2.20 Het Daventrykwartet en bariton- zan£. 3.20. Dansmuziek. 4.20. Voorlezing: A pilgrim in Gallipoli. 4.35. Kinderuurtje. 5.20. Het Daventrykwartet. 5.50 Tijds., weerb. 6.05. Fransche causerie, 6.20. Literaire critiek. 6.35. Sonates van Beethoven. Pianomu ziek. 6.45. Variété (pianomuziek, zang en imi taties). 7.50. Symphonieconcert. 8.20. Weerb., nieuws. 8.40. Causerie in Dorshire dialect. 8.55. Symphonieconcert (vervolg). 10.2011.20. Dansmuziek. „R a i d i o-P a r i s, 1 7 5 0 M. 9.50—10.20. Concert. II.501.10. Orkestconcert. 4.055.00. Concert. M. Landeau, decla matie, Piano- en vioolmuziek. 8.0510.00. Fransch Roemeensche -WERELD avond. Orkest, Popul. Romeeensche liede ren. Koor en solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.25. Orkestconcert. 4.205.20. Orkest-concert. 7.35. Robert-Koppel-avond. R. Koppel met vroolijke liedjes en orkest. Daarna tot 11.20. Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. I.507.05. Lezingne en lessen. 7.208.20. Voorlezing. 8.20. Concert voor Cembalo en viool. 9.5011.50. Dansmuziek. Hamburg, 3 9 4.7 M. II.501.20. Orkestconcert. 1.252.05. Kamermuziek. 3.354.20. Orkestconcert. 4.205.15 Dansmuziek. 5.206.10. Vroolijk concert. 8.50. Volksliederen in delente. Orkest, gem. koor, mannenkwartet en G. Laden- dorf, sopraan. Brussel, 509 M. 4.205.20. Concert. Radio-trio. 7.20. Operette-opvoeriüg. 8.359.20. Orkestconcert. HET KATHOLIEKE STANDPUNT IN DEN DUITSCHEN NATIONALEN OMROEP Korten tijd geleden publiceerde „De Te legraaf" een artikel van dr. Graaf Arco over den nationalen omroep in Duilsck- iand. Ruiterlijk bekent de schrijver als hij bet heeft over den aard der te geven pro gramma's: „Hoe grooter echter de aestke- tiscke en wetenschappelijke cultuur van een volk is, hoe sterker de differentieering der persoonlijkheden, des te moeilijker is een eenheidsprogram. Met hetzelfde recht zou men ook een eenheids-eten of een een- beidsschool voor de gekeele bevolking kun nen verlangen. Hieruit volgt dus, dat tege lijkertijd velschillende programma's ge schikt voor de verschillende omroepen, moeten worden uitgezonden". „Uit deze conclusie valt op te diepen, dat een „algemeene" omroep, een omroep die het geheele volk wil tevreden stellen wil men met recht aanspraak kunnen maken op „algemeenheid" een onmo gelijkheid is, zoowel in ons eigen vader land als bij onz.e oostelijke buren. Er moe ten concessies gedaan worden aan de ver schillende geestesstroomingen, indien men deze tenminste in zijn voornaamste ge deelte recht doet wedervaren n.l. dat wat er leeft in de breede massa's van eene bevolking op cultureel, godsdienstig en we tenschappelijk gebied, door de radio tot uiting wodt gebracht. 1-Iet is ongelooflijk kortzichtig, als men meent dit meest essentieele element in de radio te kunnen ontberen. Tracht men dit toch te doen, dan krijgt men een „al- gemeenen" omroep, die op muzikaal ge bied wellicht veel presteert, doch verder noodzakelijk moet vervallen tot een zoute loos gedoe. Zulk een omroep is aan han den en voeten gebonden en vindt geen weerklank in de bevolking, zoodra zij zich zou willen wenden tot het geestesleven van het grootste deel onzer natie. In ons land heeft men deze moeilijkheid zeer goed ingezien en begrepen. Men heeft haar ondervangen door eiken omroep, die er op bogen kan een groot gedeelte der be volking achter zich te hebben, zijn eigen radio-mogelijkheden te geven. In Duitschland is dit niet zoo. In 't kort komt de/ Duitsche organisatie van hun cmroep hierop neer: De Duitsche zenders zijn het eigendom van de „Reichspost". De geheele techni sche leiding en het onderhoud der zen ders berust in hare handen. Hiervoor wordt per maand en per luisteraar een be drag van Mk. 0.80 betaald, natuurlijk zijn er ook heel wat „Schwarzhörer", die een radiotoestel hebben en niet betalen, doch dit aantal is in verhouding toch niet zoo groot als de vele Nederlandsche luiste raars, die zich niet hij de posterijen heb ben laten inschrijven. De Duitsche luiste raar betaalt dus per jaar Mk. 9.60, dus bijna 6.en is verder van alles af, ofschoon men wel bedenken moet, dat 10 Mark in Duitschland meer beteekent dan 6 gulden voor een Hollander. De uitzendingen (de programma's) wor den bezorgd' door „Rundfunkgesellschaf ten", waarvan de meest bekende zijn: Deutsche Welle (Berlijn), Köningswuster- hausen); Funkstunde (Berlijn); Norag (voor Noord-Duitschland); Werag (voor Weslfalen en Rijnland) en nog andere te München voor Beieren; Stuttgart (Würt- temherg): LeipzigDresden (Sachsen); Breslau (Silezië); Königsbergen Oost-Prui sen) e.a. Deze omroep-maatschappijen zijn ondergebracht in den vorm eener Aktien- gesellschaft, wier aandeelen voot 60% in banden zijn van Rijk en Staat (Bonds staten) en voor 40% ondergebracht zijn bij Gemeenten, Kamers van Koophandel en verschillende corporaties (wat de Ka tholieken betreft b.v. onder meer de Volks- verein). Het groote richtsnoer, dat door deze Rundfunkgesellschaften gevolg moet wor den en waardoor een ware vrijheid dus ge handicapt wordt), is: geen politiek en de grootst mogelijke tolerantie in cultureele dingen. Hiervoor waken controle-organen zooals een Politischor Uoberwachungsaus- ccliuss (politieke controle-commissie) en verder de door hot Rijk aangestelde Kultur- lieirate (adviseurs in cultureele aangele genheden). Dat ondanks die „Kulturbcirate" slechts weinigen volkomen tevreden zijn met hun omroep, behoeft peen betoog. Ook de Duitsche Katholieken zijn er op uit in vloed te krijgen op den radio-omroep en de voor hen aangewezen weg is om zit ting te krijgen in de „Kulturbeirate". Op Katholiek gebied heeft men thans in Duitschland hoofdzakelijk de conferen ties op de morgenwijdingen. Kerkdiensten mogen in Duitschland niet worden uit gezonden, ingevolge een besluit van de Duitsche Bisschoppen op hunne vergade ring le Fulda, ofschoon zonder twijfel Katli. kerkdienstuitzendingen voor de ge- loovigen in de diaspora van groote hetee^ konis zouden zijn. Het besluit der Bis schopsconferentie grondt zich op het ver- schijnsel, dat in sommige gebieden van hel Duitsche Rijk de Katholieken niet zoo prin cipieel zijn en zouden kunnen verleid wor den niet meer naar de Kerk te gaan, zoo-' als hun plicht hun voorschrijft. Gelukkig is zulk een vrees voor de Nederlandsche Katholieken ongegrond (wij kunnen dit, God lof! met een gerust hart zeggen) en daarom heeft het Nederlandsch Episco paat zich hierin voor de door haarzelf ge stichten K. R. O. door geheel andere prin- cipen laten leiden. Voorts is de zender van den N. S. F. sterk genoeg, dat onze Kath. kerkdiensten uit de Dommicuskerk m de diaspora (getuige de vele brieven die wij van haar ontvangen) zeer goed worden ontvangen. Intusschen vergeet het Duitsche Epis copaat de radio, zulk een voorname factor in ons hedendaagsche leven, in geen ge val. Over de organisatie der Duitsche Katho lieken op dit gebied in een volgend artikel. DE RAD'O-TELEFQONVERBINDING ENGELAND—AMERIKA. In Januari 1923 werd de wereld ver rast met het bericht, dat de menschelijke stem door middel van de radio-telefonio overgebracht was van Amerika naar En geland. Dit was feitelijk de eerste en grootste victorie op de kabelteiefonie, waarvoor deze afstand le groot was ge bleken. In New York werd er gesproken in de factory van de Western Electric Co., te New Southgatc vond de ontvangst plaats. Het was echter nog slechls moT';ik in een richting le telefoneer en, n.l. van New York naar Londen, en 't duurde nog ruim 3 jaren voor dat hel maoiiLge radio telefonie-station in Rugby antwoord kon geven in tegenovergestelde richting. Weer een jaar verliep voordat de abon- né's op de telefoon in Londen direct aan gesloten konuen worden met New York en op de normale wij^e een gesprek voe ren. De telefoonverbinding met New York is een gecombineerde verbinding van kabel en radio. De spreekstroompjes van de telefoon-abonnó's in Londen gaan langs de lijn naar de hoofdcentrale. Hier wordt doorverbinding gegeven met den kabel, welke naar het radiotelefonie-sta- tion in Rugby leidt. Daarna vindt op de normale wijze de uitzending plaats. De zwakke spreekstr oompjes worden onge veer 500 millioen maal versterkt alvorens ze in de zend-antenne komen. In Amerika wordt dc mt"an- gen op 't ontvangstation in Houlton (Maine) en langs een 750 K.M. langen kabel naar haar. mins in New York gebracht. Van Amr' paar Engeland wordt een andere weg gevolgd. De spreek- stroompjes van New York worden langs een kabel naar het zenstation in Rocky- Point (Maine) gcL..-, .i m Engeland ontvangen in Wroughton. waar de tele fonie weer via een lijn naar de hoofd centrale in Londen geleid wordt en daar na doorgegeven aan den abonné. Alvorens „kruisspreken" mogelijk was, had men vele moeilijkheden te overwin nen. Er werd o.a. bij de ontvangst danig last ondervonden van 't e;gen zendsta tion in Rugby. De uoo.J dv 'ele- foon-abonné in Londen worden door de antenne in Rugby naar alle richtingen uitgestraald en daar het ontvaiic>.-.„.mn (voor de gesprekken uit Amerika) betrek kelijk dichtbij is, wordt de ont\~. 0 -an tenne door de telefonie van Londen sterk beïnvloed en zal de telefoon-abonné in Londen zijn eigen spraak hooren, die weer via den telefoon-raicrof^n doorge geven wordt naar den zender in Ru^by etc. etc. Deze vicieuse cirkel wekt hel ^elfde verschijnsel op als een telefoon en mi crofoon welke dicht bij elkaar worden ge houden. Eenmaal aangestooten ontstaat er een gilgeluid, dat geregeld in volume toeneemt en het oorspronkelijke geluid overtreft en onhoorbaar maakt. Om dit te voorkomen is op de hoofdcentrale n Londen een speciale uitgebalanceerde koppeling aangebracht, die een verbiu- ding tusschen eigen zender en ontvanger onmogelijk maakt. Deze eerste trans-Atlantische telefoon dienst functioneert zeer goed en er wordt een druk gebruik van gemaakt. VERBETERING VAN LUIDSPREKER-ONTVANGST. Bij de enorme en snelle verbetering iu luidsprekerconstructie „zitten" vele luis teraars nog met de oudere modellen hoorn luidsprekers, die de muziek en spraak minder goed weergeven. De spraak is on duidelijk en muziek wordt vervormd. Zeer dikwijls blijkt zoo'n luidspreker voorkeur te hebben voor een bepaalde toonfrequentie, zoodat. deze in verhouding steeds luider weergegeven wordt. De oor zaak van de slechte weergave kan ook ia het toestel liggen, vooral als er slechte transformatoren in gebruikt worden. De lagere tonen (bas, orgel, slagwerk), komen in 't geheel niet over. Hierin kan verbetering gebracht worden door het parallel aanleggen van capaciteiten aan den luidspreker., Noodig zijn dan vaste condensatoren van 6000, 10000 en 25000 c.M. De geluidsterkte neemt iets af, doch aan kwaliteit wordt veel gewonnen. Het handigste kunnen de „3 condensatoren op een plankje gemonteerd worden: aan iederen condensator weer lampbusjes Aan de luidspreker-aansluitingen worden nu twee snoertjes met stekers gemaakt eu op gehoor een van de condensatoren aan gesloten Eventueel kunnen twee of drie condensatoren tegelijk parallel gezet wor den. Men heeft hel dan in de hand de weer gave binnen wijde grenzen naar eigen smaak te regelen. Hoe grooter de conden satoren hoe lager de geluiden. Het is niet ondienstig er op te wijzen dat ook hij moderne luidsprekers een condensa tor van 6000 c.M. de weergave veel ver baer t. Dergelijke apparaten zijn in den ha'*1 - del onder de naam van „löonfiltcr."

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10