VRIJDAG 22 APRIL 1927 IGEZONDE BIJBELVERKLARING 18e Jaargang. No. 5548 3)e Gou/ta/nt eABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling I Leiden 19 cent per week 12.50 pei kwartaaL onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Janco per post I 2.95 per kwartaal, let Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver gaai tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor- staling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd onilagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Os wo na advertentlSa 30 oent per regel Voor Lngesonden Mededeeliugen wordt het 2 dubbele van het tarief berekend r Klolno ad vertentlën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Ia een vlugschrift van een dertien blad- jien. dat me onlangs in handen kwam, zekert een Leidsch predikant, dat wij, itbolieken, ons niet houden aan het en Christus geleerd heeft, maar wel in allerlei, waarvan Christus niets ïooraf gaat de verklaring, dat er ook :ler de roomschen beminnelijke en ach- swaardige geloovigen zijn, die op hun- wijze Christus en Zijn kruis hoog- hatten. Het begint poeslief, maar wacht toor de krabbende nageltjes. Allereerst wordt verwezen naar do imaning des Heeren Matt. 6, 7: „Als bidt, zult gij niet veel spreken gelijk beidenen, want zij wanen, dat zij door ome veelheid van woorden verhoord silen worden.'' Uit ons roomsch bijbeltje elgt dan de toelichting op den tekst: eel bidden is natuurlijk goed. Christus poort ons daartoe aan door woord en torbeeld. Maar de waarde van het ge- A moet men niet zoeken in schoon- iinkende woorden, zooals de heidenen oen." Met die toelichting is de predikant het olslrekt niet eens. „Wij noemen dit, zegt ij, een krachteloos maken van Jezus' door menschelijke verbetering", bi vonnis is niet verdiend. Het is im- lers wel degelijk goed om veel te bid- len En heeft niet de goddelijke Meester bs daartoe aangespoord met woord en oorbeeld? Haast elke bladzijde van het rangelie betuigt het en wel ieder bijbel- 3£t christen moet het daarin met ons zijn. Waarop doelt dan zijn vonnis? Hij (rvolgt: „Christus spreekt niet van een idden in schoonklinkende woorden. Dat >;n de heidenen niet. Die gebruiken sist booverformules.'' Dus doelt hij op «l laatste en minst belangrijke der :omsche toelichting, en wordt volstrekt iel bewezen de beschuldiging, dat wij niet houden aan hetgeen Christus leerd heeft opdat wij Zijn woord krach- ■oos maken. Eerlijker ware hier de ver ding geweest, dat alles en vooral het iingrijkste in de roomsche toelichting berispelijk is. Doordat dit verzwegen ordt, krijgen nu argelooze menschen itelijk den indruk, dat veel bidden iar Christus' woord en voorbeeld een hetzelfde is als het door Christus ver beelde veelspreken der heidenen. is niet dienstig 'op alle slakken tul te leggen. Maar de Tooverformulee P geen gelukkige vondst. Veiliger ware *r, met verwijzing naar Oud en Nieuw stament, gezegd, dat het heddensche tfoonte was, lange lofliederen op de te zingen en breedsprakig hunne leerten te vermelden. Zoo riepen ten 4e van Elias de valsche profeten heel dag tot hunnen afgod Baal en zoo [breeuwden eens de heidenen van Ephe- ongeveer twee uren aan een stuk: Not is de Diana der Ephesiëjrs. Be protestantsche schriftverklaring be uk nu: „Jezus zegt, dat men het niet veelheid van woorden moet doen, zoo- de heidensche monniken in Tibet en ■de devote roomschen bij het eindeloos 'balen van hun rosenkransgebeden." Dat is duidelijk gesproken. Wij room- ten bidden op zijn heidensch. Wij wil- even duidelijk zijn. De predikant tekt hier de valsche gevolgtrekking uit te bewijsvoering, welke door en door 'kh is. Wat toch zegt de Heiland? Veroordeelt zonder meer de veelheid van woor- bij het bidden? Neen. Nogmaals r,ie herhaald, dat veel bidden goed is daartoe Christus met woord en voor- ons aanspoort. En dat mag nooit zeker hier niet verdonkeremaand Wen. Wat dan veroordeelt Hij? Hij ■°ordeelt te bidden, gelijk de heidenen doen. Hoe nu bidden de heidenen? *anen door hunne veelheid vaa toden verhoord te zullen worden. An- sw-opa. Louter in ijdele klanken, in veelheid van woorden zoeken zij de kracht van het gebed. Met wélk recht dan zoo smadelijk en onzinnig de devote roomschen bij de hei denen ingedeeld? Onze kleine kinderen wijzen u al terecht. Vraag hun maar, wie van de twee goed heeft gebeden, de fa- rizetfc met zijn veelheid van woorden of de rouwmoedige tollenaar met zijn „God, wees mij zondaar genadig.'' En wat is er heidensch in ons rozen kransgebed? Hoe kan iemand, nog wel een schriftgeleerde, zoo onverantwoorde lijk doorslaan! De engel Gabriel, zegt ge, heeft nooit bevolen, dat zijn heilwensch altoos moest worden herhaald. Neen, maar de godsgezant leerde ons, hoe wij, met zijn engelengroet Maria prijzend, ze ker aan God zelf welgevallig zijn. Dat zelfde geldt van de heilige vrouw Elisa beth, die bij het bezoek van de Moeder dee Heeren de woorden van den aarts engel herhaalde en aanvulde, vol als zij was van den H. Geest Heilig is ons dat rozenkransgebed, waarin we naar het voorbeeld van Ga briel en Elisabeth de Gezegende onder de vrouwen met haren goddelijken zoon prij zen en dan hare voorbede vragen in onze tegenwoordige behoefen en voor dat toe komstige, alles beslissende uur, dat ons allen zeker eens wacht. En eindeloos herhalen we dat gebed. Geen dag ja gaat er voorbij, of wij bid den bet in de kerk en in huis, gezamen lijk en alleen, in vreugde en in droefheid. En overal ter wereld doen dat de Katho lieken, herhalen zij het Onze Vader mot de tien Weesgegroeten, niet eens, maar vijf maal of soms wel vijftien maal, ter wijl zij daarbij nog vóór elk tiental wees gegroeten een korte overweging mlas- schen, zich even eene gebeurtenis uit het leven van den Verlosser voorstellen. Want de rozenkrans is te gelijk mondgebed en beschouwend gebed, is zoo, gelijk Paus Pius IX het eens zeide, een klein Evan gelie. Maar buiten de eene Kerk wordt dat veelal niet begrepen. Zelfs geloovige Chris tenen, die toch weten, dat we naar Chris tus' woord veel, ja in zekeren zin altoos moeten bidden en dat God genadig luis tert naar de zijnen, die (Luc. 18 1-7) dag en nacht, die voortdurend tot Hem roe pen, ergeren zich aan het zoo verheven en tegelijk zoo eenvoudig rozenkransge bed. Het lijkt him eentonig en geestdoo- dend of zelfs durft men van heidensche tooverformulee te spreken. De overweging van de blijde en droevige en glorievolle ge heimen behoort tot het wezen van den Rozenkrans en voortdurend wisselt er be schouwing met mondgebed. Maar wat be grijpen zij daarvan? Zooveel als een blinde van de kleuren. En zoo vergissen zij zich gelijk eens de oude Heli, die do toekomstige moeder van Samuel, de vrome Anna, zag bidden in het heiligdom en haar voor een beschonken vrouw hield. Wij eidigen hienmee. Wat er verder in het besproken vlugschrift behandeld wordt is van 'n zelfde allooi. De opwerpingen zijn niet nieuw. Zij werden al eeuwen geleden weerlegd. Alleen onwetenden, die onvoor zichtig zich wagen aan dergelijke lec tuur, zullen er schade van lijden. Wie hart heeft voor geloof en gods dienst en ook wie ernstig de waarheid zoekt, die leze het apologetisch tijdschrift „Het Schild", dat uitmunt in waardige geloofsverdediging en welwillende beant woording van de bezwaren en opwerpin gen welke door andersdenkenden worden ingezonden. Zoo het onzen Leidschen predikant wel gevallig mocht zijn, zou ik hem gaarne een gratis-abonnement op den loopenden jaargang aanbieden. P. L. DESSENS. BUITENLAND De Ontwapenings-kwestie. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een belangrijk Nederlandsch voorstel verworpen. Onverwacht verzet van Japan. Lord Cecil en Boncour waren gisteren beiden afwezig van de voorbereidings commissie der ontwapeningsconferentie. Cecil wegens een lichte ongestelheid. Bon cour, omdat hij in Parijs was gebleven. Boncour toont aldus opnieuw op een voor de commissie weinig eerbiedige wijze zijn wrevel voor het feit, dat de commissie na het Britsch-Fransch meeningsverschil over do vlootbeperking het werk niet neergegooid heeft, doch besloten heeft, tot een normale afdoening van haar taak. Boncour's staking vindt begrijpelijker wijze bij velen een slechte ontvangst. De belangrijkste discussies betroffen gis teren het Nederlandsch voorstel, om de regeeringen te verplichten, jaarlijks den Volkenbond een lijst toe te zenden van het aantal wapenen en munities in dienst en in voorraad. Die lijst zou over twaalf rubrieken te verdeelen zijn en den toe stand vaststellen op 31 December van het voorgaand jaar. Aanvankelijk wilde niemand spreken en meende voorzitter Loudon het Neder landsch voorstel* reeds aangenomen te mogen verklaren Plotseling kwam toen de Japanner Sato met een ongekend scherpen tegen stand Hij verklaarde, dat bij de bestaan de internationale onveiligheid zekere ge heimhouding inzake de wapenen onver mijdelijk is Tevergeefs merkte Bernstorff op, dat de ontwapeningsgedachte onver- een igbaar is met geheime bewapening; tevergeefs verzocht Rutgers den Japan ner artikel acht van het Volkenbondsver drag te herlezen, dat de Vo'keubondssta- ten tot openhartige uitwisseling en zoo volledig mogelijke inlichtingen verplicht Japan handhaafde zijn principieelen te genstand en verklaarde, dat het eerste lid van artikel 8 spreekt over ontwapening, vereenigbaar met de nationale veiligheid en dat deze woorden ook in het laatste lid van artikel 8 moeten geacht worden be grepen te zijn. Een nimmer gehoorde interpretatie dus, die echter zeer vreemd door Frank rijk aanvaard werd. Ondanks de principieele instemming met het Nederlandscho voorstel door Bel gië, Polen, Zweden schijnt na Frankrijk's steun van Japan's oppositie d kans op aanneming verkeken, ofschoon heden nog een voortzetting der discussies plaats vindt. De Nederlandsche delegatie beschouwt deze verwerping der openbaarheidsge dachte vrijwel als de grootste teleurstel ling der discussies in de voorbereidings commissie Rykoffs toetssteen voor Genève. Russisch voorstel inzake de ontwapening. De „Izwestija" constateert, dat Rykof aan het Sovjet-congres een nauwkeurig omlijnd voorstel met betrekking tot een effectieve controle op de ontwapening door de volksvertegenwoordigers heeft ge daan. Rykof heeft bevestigd, dat de Sov- jet-regeering bereid is, aan eiken concre- ten arbeid, welke op zijn minst naar een vermindering van de overblijfselen van het militairisme streeft, deel te nemen, en alle staten tot een dergelijken arbeid uit- noodigt. De houding, welke ten opzichte van deze uitnoodiging zal worden aange nomen, zal voor Rusland de toetssteen zijn voor de waarde, welke aan „het ge praat" te Genève over den vTede moet worden toegekend Volkenbond Een Russisch waarnemer. Volgens een bericht uit Moskou heeft de Sovjet-regeering haar gezant te Ber lijn, Krcstinsky, bestemd tot waarnemer bij den Volkenbond. Griekenland De president wil aftreden. De Grieksche president Kondoeriolis hoeft zijn ontslag aangevraagd Hij ver klaart dat dit het gevolg is van het uit stellen der stemming over de grondwet. Bovendien is een brief gepubliceerd aau den premier Zaimis, waarin de president aandringt op een spoedige stemming over de grondwet. Deze beide publicaties heb ben groote verontwaardiging gewekt in regeeringskringen, daar men dit optreden niet vereenigbaar acht met het president schap, dat onthouding van inmenging in de politiek eischt. Rusland Russisch-Afghaansch verdrag gesloten. Moskou maakt er veel ophef van Te Kaboel is een Russisch-Afghaansch vriendschaps- en neutraliteitsverdrag on derteekend. Bij de afkondiging van het verdrag te Moskou werden op demonstratieve wijze de Turksche en Perzische gezanten uit- genoodigd tegenwoordig te zijn. Het tot slandkomen van dit verdrag wordt te Moskou als de belangrijkste politieke ge beurtenis sedert lange jaren in centraal- Azië beschouwd. In het jaar 1907 werd Afghanistan door de tsaristische regee ring als Engelsche belangensfeer erkend, terwijl Rusland bij het nu gesloten ver drag de onafhankelijkheid van Afghani stan garandeert. China. DE TOESTAND TE PEKING. De Sovjetgebouwen weer bezet. Thans door de mogendheden. Afdeelingen militairen van de Ver. Sta ten, Engeland, Japan, Frankrijk en Italië hebben gisteren het Westelijk deel der Sovjet-ambasse.de bezet, als defensieve maatrgel, ter bescherming van de Pe- kingsche legatie-wijk. De Ghineesche poli tie, die de gebouwen sedert den jongsten inval bezette, zal deze nu ontruimen. De bezetting, die te voren was beraamd, is volkomen rustig in haar werk gegaan. Een officieele verklaring is niet gegeven, maar n iet-officieel wordt medegedeeld, dat do protocol-mogendheden een onbe perkte „verdediging van den westelijken muur van do gebouwen der Sovjet-am bassade, die een uiterst belangrijk punt voor de verdediging van de legatiewijk vormt", op het oog hebben. De staf der ambassade is naar Moskou vertrokken; de voornaamste Russische consulaire ambtenaar houdt het oog op den toestand en is voornemens Moskou over de gebeurtenissen te rapporteeren. Moskou's advies aan de Russen te Peking. Het hoofdkwartier van Tsjang Tso-lin gaat voort met het publiceeren van docu menten, die in beslag werden genomen bij den inval in de Russische gebouwen op G dezer. Thans komt het met een „strikt vertrouwelijk" stuk van Moskou aan de Sovjet-ambassade. Dit stuk noemt Tsjang Tso-lin een werktuig in de handen der buitenlandsche imperialisten, en gaat dan als volgt verder: „Zet de massa's aan tot geweld tegen de Europeanen in het algemeen en de En- gelschen in het bijzonder. Steun do mas sa's met alle midde'en in den strijd tegen de vreemdelingen. Ten einde internatio nale interventie in China uit te lokken, mag men tot allo middelen zijn toevlucht nemen; zelfs plunderingen en moorden op buitenlanders zijn gerechtvaardigd. Als Chineezen in botsing komen met buiten- laftcjsche troepen, dan is dat een unieke ge^genheid om to agiteereïi Voorts wordt er op aangedrongen, twee dracht te zaaien tusschen do buitenlan ders. VoorzichLgheid wordt aangeraden jegens Japan, dat snel troepen naar China kan zenden DE TOESTAND IN HET ZUIDEN. Tsjang Kai-Sjek's positie versferkt. Stilstand in de krijgs- operaties. Te Kanton is het thans kalm. Het ver hoor der gevangengenomen rooden ten ge tale van bijna tweeduizend wordt regelmatig voortgezet, doch vele hebben door omkoo- ping der bewakers kunnen ontsnappen. De buitenlanders beginnen thans weer naar de stad terug te koeren. Vijf kanonneerbooUn en twee bataljons belegeren nog steeds de militaire academie van Whampoa, doch men verwacht, dat de cadetten zich spoedig zullen overgeven. In plaats van een anti-imperalistische betoo ging te houden, die het sein zou moeten geven voor een opstand, welk plan thans definitief is opgegeven, zou heden een be tooging worden gehouden om de verdrij ving der rooden te vieren. Men verwacht geen ongeregeldheden. De algemeene toestand blijft vaag. Be weerd wordt, dat Li Tsjai-soem pogingen doet, om zich op eigen krachten als „oor logsheer" te vestigen, doch men acht hem n:et sterk genoeg om zich van Tsjang Kai- sjek los te maken. De partij van laatstge noemde schijnt vast aaneengesloten le zijn Hij heeft de provincie Kwantoeng, Kwan- si, Foekion, Tsjokiang en een deel van Kiangsoe in handen en kan waarschijnlijk rekenen op steun uit Joenan. De roode boerenlegers houden nog steeds stand in het Noorden en in de Oostelijke rivier-districten, waar zij zich resp. ter sterkte van ongeveer 5000 en 8000 man ge concentreerd hebben. Sinds het uilroepen van de nieuwe re geering te Nanking is er in de krijgsver richtingen een stilstand ingetreden. De woordenstrijd tusschen de beide voormali ge vleugels van de Kwomintang wordt evenwel nog steeds met grooto levendigheid voortgezet. Elk vari de beide partijen be schuldigt de andere er van, con tra-re volu- tionnaire te zijn, afvallig te zijn ten op zichte van de beginselen van Soen Jat-sen en het Chineesche volk te hebben verra den. De positie van Tsjang Kai-sjek wint voortdurend aan raoreele kracht. Te Nan king heeft bij don stenn der aanzienlijk ste leden van de Kwomintang en van de „intclligentia", terwijl ook de midden stand geheel aan zijn zijde staat. De ar beiders schijnen hem eveneens niet kwaad gezind te zijn. nu zij bevrijd zijn van den druk der roode terroristen, sinds de jong ste bloedige raids op het hoofdkwartier der communisten te Sjanghai. Zij gaan thans weer aan het werk en sinds vele maan den kan men zeggen, dat er op het oogen- blik geen arbeiderskwestie bestaat. Het zou evenwel voorbarig zijn te veronderstellen, dat de macht der communisten reeds ge broken is HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een Nederlandsch voorstel op de voor bereidende ontwapeningsconferentie. On verwacht verzet van Japan. Rusland heeft een waarnemer bij don Volkenbond benoemd. De mogendheden hebben de Sovjetgebon- wen te Peking bezet. Nadere bijzonderheden omtrent de trein- moord in Mexico. Cailes beschuldigt het episcopaat van aanstichting! (Buitenl. Be richten, 2e blad). Groote tornado-verwoesting in de Ver. Staten; 50 dooden. (Buitenl. Berichten, 3de blad). Vier slachtoffers bij een vliegongeluk. (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Nieuwe tramwagens der N. Z. H. T. M. (2de blad). De waterstaatsbegrooting in de Eerste Kamer, (Overzicht, lsto blad). Mededeelingen omtrent de Wegenbelas ting. (3de blad). LEIDEN. Een lezing over Floris Verster naar aanleiding van de tentoonstelling (2de blad). Een begin van brand in de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electricifeit, (1ste blad). Een beschouwing naar aanleiding van een brochure van een Leidsch Predikant, over het gebed in de Kathol:eke Kerk. (Artikel, lsto blad). Onze Gëi'M"efrpprf,o Panina Do photo-pugum u.ui. photo's van: do brand to RijnsbuTg; de oude hoove Callos te Katwijk; reddingsdomonstratie te Noordwijk; de weg AmsterdamHaar lem; de Mallegatsluis te Gouda; de „Sla- tendam" te Rotterdam. Het door de communistische regeering te Hankau afgekondigde moratorium ver schaft hun voorloopig de noodigo geldmid delen Men veronderstelt echter algemeen dat zij voornemens zijn binnenkort de ban ken van haar zilvorvoorraden te berooven. Feng als stroopop. Men meent te Sjanghai, dat de benoe ming van generaal Fong tot opvolger vm Tsjang Kai Sjeb er slechts op ber kend is, om indruk tegenover het buitenland te ma ken. Men wijst er op, dat Feng slechts met een betrekelijk klein leger in de provin cie Shansi slaat en door do aanwezigheid der Noordelijke troepen in de provincie ITonan verhinderd wordt om de Yangtse to bereiken. Amerika De toestand in Nicaragua. Amerikaanse he mariniers slaags met liberalen. Amorikaanscho mariniers zijn gister avond slaags geraakt met een bende libe ralen, die een aanval deden op een dorp in de neutrale zone, waar do autoriteiten der Vereenigdo Staten alle krijgsbedrij ven verboden hebben. Er werden drie 1H bcralen gedood, do Amorikaanscho mari niers leden peen verliezen BINNENLAND. EERSTE KAMER. OVERZICHT. De Waterstaatsbegrooting. Van half olf tot twaalf uur bleef de Kamer in de Afdoelingcn gedoken. Waarna do behandeling der Water staatsbegrooting word voortgezet. En weer ging do Senaat, vooral door toedoen van do Sociaal-Democraten, Twcode-Kamortje spelen. Dat wil zeggen, dat de heeren zich niet bepaalden tot dat gene wat door taak en aard der Eerste Kamer behoort tot wat meer speciaal do zer Kamer is: inderdaad algemeene bo- schouwingen met niet meer aandacht voor details dan in verband met het be kijken van de zaak in haar geheel onmis baar is; maar dat zij zich vermeiden in allerlei bijzonderheden on onderdeden, waarvan de bespreking thuisbchoort >n do Tweede Kamer, die trouwens op dal stuk allerminst van nalatigheid ia te be schuldigen en met in den Senaat, die toch niet de bevoegdheid hoeft ecnige verandering in onderdeden aan te bren gen, doch alleen heeft to beoordeelen of het geheel, van het haar ter behandeling voorgelegde haar goedkeuring kan weg-i dragen. J

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1