Derde Blad. Ü5^I3KHLII8«0 U zoekt wat „Nieuws" Rflevrouw??? Probeer dan eens VERHAGEN's „Elita" SVSarasquin met room, eene verrukkeliike cembs ytieü ARME FAMILIE. Vrijdag 15 April 1927 R.-K. STAATSPARTIJ. Partijraad. Zaterdag 2 Juli. Agenda van do tweede vergadering van den Partijraad der R.-K. Staatspartij, ie houden Zaterdag 2 Juli 1927, des morgens lo kwart voor 10 uur, in do groote zaal van het Jaarbeursgebouw, te Utrecht. 1. Opening door den Voorzitter. 2. Hoofdelijke oproeping der stemge rechtigde en adviseer en de leden van den Partijraad 3. Notulen der Partijraadsvergade ring van 22 en 23 October 1926 (Deze zullen voor den aanvang der vergadering (er inzage der leden worden gelegd). 4; Ingekomen stukken. 5. Mededeeliugen. 6. Voorstel van het Partijbestuur, om, onder toepassing van hot bepaalde in al. 4 van art 12, te besluiten, aan de lijst der gekwalificeerde personen, bedoeld in art. 17 sub B 4 toe te voegen: sub littera aa, één persoon, aangewezen uit en door do Algemeene R.-K. Kunstonaarsvereeni- ging. 7. Behandeling van hel Rapport der Kiesreglement-Commissie. Praeadvies van het Partijbestuur: Zooals blijkt uit den brief der Com missie van 28 Maart 1926, is tus- schen Commissie en Partijbestuur vol komen overeenstemming bereikt over bet Ontwerp-kiesreglement. Het Par tijbestuur beveelt mitsdien de aanne ming van het voorliggende ontwerp door den Partijraad aan Bij de volkomen vrijheid om amen dementen op het voorgedragen ont werp in te dienen, bedenke men, dat het ondoenlijk is, ter vergadering een geheel ander systeem, of diep ingrij pende technische wijzigingen onvoor bereid te behandelen, en weloverwo gen daarover te beslissen. Hiermede wordt niet bedoeld te zeggen, dat men het ontwerp zonder meer heeft te aanvaarden. Het Partij bestuur meent alleen onder de aan dacht te moeten brengen, dit om eene vruchtbare gedachtenwisseling- te verkrijgen, dat afwijzing door den Partijraad van de hoofdgedachte en bet daarop gebouwde systeem van het ontwerp noodzakelijkerwijs zal voeren tot terugzending van het ont werp naar het Partijbestuur, met. ver zoek om, gehoord de beraadslagingen in den Partijraad, een nieuw ontwerp voor te dragen. Amendementen op bet voorstel der Kies reglement-Commissie, door de Rijkskies- kringorganisaties in te dienen, worden uiterlijk vóór Woensdag 8 Juni inge wacht bij den Partijsecretaris, den beer Mr. Frans Teulings te 's-Hertogenbosch. Alleen de tijdig ingediende amendemen- len zullen gedrukt ter vergaderingvan den Partijraad kunnen worden uitgege ven, terwijl daarover door het Partijbe stuur praeadvies zal worden uitgebracht. Voor 't. overige geldt art. 15, lid 6 en 7 van het Partijreglement. 8. Rondvraag en sluiting. Op Zaterdagmorgen oni 8K uur zal in de Kathedrale Kerk to Utrecht (Lange Nieuwstraat) een H. Mis worden opgedra gen voor de R.-K. Staatspartij Het Par tijbestuur vertrouwt, dat zij, die daartoe iu do gelegenheid zijn, in de kerk zullen aan wezig zijn en vooraan zullen plaats ne men. Ter verkrijging eener rustige behande ling van het belangrijke onderwerp, dat sub 7 op deze agenda voorkomt, leek het noodzakelijk de vergadering van den Par tijraad reeds vroegtijdig in den morgen to doen aanvangen. In verband hiermede worden de leden, die anders niet tijdig ter vergadering aanwezig kunnen zijn, drin gend uitgenoodigd zich de moeite lo ge troosten, den avond te voren reeds naar Utrecht (e komen. Voor deze leden wordt eene „Bijeenkomst" gehouden op Vrijdag avond, ten 9 uur in het Hotel Kasteel v. Antwerpen te Utrecht. De Rijkskieskringsbcsturen worden ver zocht, de onder hunne organisatie ressor- I eerende plaatselijke (en parochieële) Kiesvereenigingen lo wijzen op de be langrijkheid der voorstellen, neergelegd in het Rapport der Kiesreglemonts-Commis- sie, en een ernstige behandeling daarvan in die Kiesvereenigingen to bevorderen. Meerdere e.xemplaren van bedoeld Rap port zijn verkrijgbaar bij de N V. Teu- ling's Uitgevers-Maatschappij te 's-Herto genbosch, terwijl de prijs bedraagt 40 cent per exemplaar. Bij bestelling gelieve men het verschuldigde bedrag gelijktijdig over te maken. De secretarissen der Rijkskieskringbe- sturen kunnen vóór 1 Mei aan bovenver meld adres meerdere exemplaren beko men voor toezending aan de Kiesvereeni gingen tegen den gereduceerden prijs vau 25 cent per exemplaar, mits bij vooruitbe taling. Maatregelen van Orde. Den heeren-leden vau den Partijraad wordt beleefd verzocht in de vergader zaal niet te rooken. De vergadering wordt precies op tijd be gonnen. Do leden worden daarom ver zocht allen tijdig aanwezig te willen zijn. De partijpenningmeester zal ter verga dering aan de aanwezige gekwalificeerde advisoerende leden van den Partijraad de declaratieformulieren uitreiken volgens het Reisbesluit, bedoeld in art. 12, laatste lid, van het Partijreglement. Do voorzitter van den Partijraad, Dr. Nolens. Namens liet bestuur der R.-K. Staats partij, Ruys de Beerenbrouck, Voorzitter. M. van Hout, ondor-voorzilter. J. N. J. Heerkens-Tbijssen, penningmeester, A. G. de Bruijn. J. A. Veraart. Frans Teulings, secretaris. H. A. M. T. Kolfschoten, adj.- secretaris. Het Rapport der Kiesreglement-commissie der R.K. Staatspartij. Verschenen is het verslag der Kiesregle ment-Commissie der R.-K. Staatspartij. Zooals men zich zal herinneren, is bij de reorganisatie der R. K. Staatspartij vast gelegd in het Partijreglement, dat de Par tijraad een Kiesreglement voor de Tweede Kamerverkiezingen zou vaststellen (Art. 22). Het Partijbestuur benoemde eene com missie om dit moeilijke vraagstuk te be- studeeren en een ontwerp in te dienen Het bovenbedoeld verslag bevat dit ont werp met een uitvoerige toelichting erop. Het Partijbes-tuur heeft zich met het ont werp geheel vereenigd, en stelt bet nu den Partijraad voor ter behandeling. Vóórdien moet het ontwerp behandeld worden in de lagere partij-instanties (plaatselijke kiesvereenigingen, Rijkskies- kringorganisaties e.d.). Het is daarom voor onze lezers van be lang van deze zaak eenigszins op do hoogte te zijn, waarom wij een korte uiteenzetting geven van het voorgedragen stelsel. 1. Het éérste werk geschiedt door het Partijbestuur, n.1. de vaststelling van het aantal te verwachten zetels voor onze par tij, en de vaststelling van de combinaties van Rijkskiesorganisaties, die bij de ver kiezingen zullen samenwerken in één offi- cieelo candidatenlijst. (Zooals b.v Utrecht en Gelderland altijd op één lijst hebben sa mengewerkt, en de Zuid-Hollandscho kies kringen in 1925) Dit geschiedt in de eerste helft van Oc tober. 2. De tweede functie is door de com missie toegedacht aan een nieuw collego, het Centraal College genaamd. Dit bestaat uit het Partijbestuur en do 39 gekwalifi ceerde leden van den Partijraad. a) Dit Centraal College is een geheel nieuwe taak toegedacht. Het mag n.l. voor ten hoogste 2/3 dor to verwachten zetels aangeven, welke speciale kwaliteiten de straks voo die zetels te stellen en te ver kiezen candidaten moeten bezitten. Het Centraal College zegt b.v: de Kamer fractie heeft noodig een, of twee, of meer leden, die bekend zijn met en oordeelen kunnen over juridische vraagstukken in onze wetgeving voorkomend: - de Kamer fractie beeft noodig een ingenieur, die oordeelen kan over do technische vraag stukken in de wetgeving zich voordoende: heeft noodig twee of drie of meer le den, die bekend zijn met do groote sociale vraagstukken van den huidigen tijd; heeft noodig een lid, bekend met de kolo niale vraagstukken enz. enz. Het Centraal College zeit niet, die of die persoon, maar geeft alleen aan: een onpersoonlijk kwaliteiien-schcma. b) Voorts verdeelt het Centraal Col lege die kwaliteitszetels, zooveel mogelijk evenredig, over de verschillende kieskrin gen of combinaties; zegt dus b.v.: Limburg en Den Bosch zorgen ieder voor een spe ciale kwaliteit voor juridische vraagstuk ken Overijsel en de drie Noordelijke provincies zorgen voor een kwaliteitszetel voor de sociale vraagstukken enz. De commissie meent hierdoor do samen stelling der Kamerfractie gunstig te kun nen beïnvloeden, omdat de verschillende noodzakelijke speciale kwaliteiten door deze besluiten van het Centraal College a priori verzekerd zijn. De rest (1/3) der le verwachten zetels zijn z.g. vrije plaatsen, die eveneens even redig over do kieskringen of combinaties van kieskringen zijn verdeeld. 3. Nu gaan de leden der kiesvereenigin gen candidaten stollen (van 15 December15 Januari). Voor de vrije plaatsen kunnen zij stellen wie zij willen. Voor do kwaliteitszetels moeten zij zor gen personen te stellen, die aan de aange geven speciale kwaliteit beantwoorden. Voorts moet men bij ieder candidaat een plaatsvervanger opgeven. 4. De aangewezen candidaten en plaats vervangers, worden verzameld op een ver- zamollijst, die opgezonden wordt aan het Partijbestuur. Dit bestuur toetst de gestelde candida ten voor kwaliteitszetels aan de aangege ven speciale kwaliteit. Bij niet-goedkeuring bedankt de candidaat, of kan hij zich la ten overbrengen naar de candidatenlijst voor de vrijo plaatsen. Voorts moeten de candidaten, die voor meer dan één kwaliteit zijn gesteld, aan geven in welke kwaliteit zij wenschen ge handhaafd te worden. Men kan slechts voor één kwaliteit candidaat zijn, of voor een vrije plaats 5. Als aldus de verzamellijsten zijn op gemaakt en door het Partijbestuur vastge steld, bepalen de Kieskringvergaderingen: a) de volgorde der speciale kwaliteitszetel op de lijst; b) voor iedere plaats den goadvi- seerden candidaat der Kringver gadering. Deze komt op het stembiljet straks bovenaan te staan, de..andcro in af- f-abetische volgorde. Dit is dus bet psrsonen-advies, dat nicl centraal zooals vroeger, doch gedecentra'i- seerd, door iederen Rijkskieskring, wordt gegeven. Dit geschiedt in Maart. 6. In de maand Mei wordt over de can didaten een st e m m i n g gehouden in de kiesvereenigingen. Voor elke plaats krijgt men één stem biljet, telkens in een verschillende kleur voor elke plaats. Daarop staan de candi daten en de plaatsvervangers, duidelijk gescheiden aangegeven. Men stemt op ieder biljet één der candidaten, on één der plaatsvervangers. Alleen wanneer er over meer dan één vrije plaats te stemmen is in een bepaalden kieskring, wordt op een stembiljet voor allo vrijo plaatsen gestemd, en moet men dus b.v. twee candidaten en twee plaats vervangers stemmen. 7. Gekozen is hij, die voor een bepaalde plaats do meeste stemmen behaalt. Echter kan een candidaat over het ge- heele land stemmen verzamelen voor de vrije plaatsen, en voor de speciale kwali teiten kan men in die kieskringen stem men verzamelen waar een gelijke speciale kwaliteit is aangegoven. Stelt b.v. dat do juridische kwaliteit is aangegeven alléén voor Limburg en Den Bosch, dan kunnen candidaten voor deze kwaliteit alléén gesteld zijn in deze twee kieskringen, en in beide stemmen verkrij gen. Waar een candidaat procontsgowijs hel meesto stemmen behaalde, dïièr wordt hij gehandhaafd, doch hij krijgt de elders ver worven stemmen mede naar den kieskring waar hij gehandhaafd wordt. 8. In het systeem der commissie wordt afzonderlijk gestemd over candidaten voor te verwachten zetels, en over hun plaats vervangers. Een geheel nieuw plaatsver vangerssysteem dus. Want de plaatsver vangersplaatsen hangen niet meer af van de volgorde van het aantal stemmen door de candidaten behaald, doch over iedere plaatsvervangersplaats stemt do kiezer af zonderlijk. Immers op het stembiljet moet men stemmen een candidaat, èn een per soon die uitsluitend als plaatsvervanger is candidaat gesteld 9. De commissie stelt voor, dat Kiesco- mité's ter bevordering van do keuze van bepaalde, personen reglementair kunnen worden gevormd, welke comitó's. zich aan bepaalde regelen, in liet Kiesreglement neer gelegd, moeten houden. UIT DE OMGEVING KATWIJK. GEMEENTERAAD. Verordening op radio-centrales. Politieverordening. Opruiming van krotten. Vermenigvuldi- gingscijfer vastgesteld op 2 (als vorig jaar). Voorzitter Burgemeester H. H. de Waal Malefijt. Afwezig de he oren G. v. Duijn Gzn. en W. Wouda, de laatste wegens ziekte en met kennisgeving. Ingekomen is een Koninklijk besluit, waarbij eervol ontslag wordt verleend to gen 1 Mei aa. aan burgemeester J. H. do Waal Malefijt als burgemeester dezer ge meente met dankbetuiging voor de in dio functie bewezen diensten. Ingekomen is een verslag van do Commissie van Toe zicht op de Bewaarschool. Aangenomen voor kennisgeving. Nog is ingekomen een schrijven van Ged. Staten waarin mede- deeling wordt gedaan dat het besluit van den raad van 2 Maart 1927 tot aankoop van panden in het Overrijn ten dienste der te maken brug wegens ingekomen be zwaren tot nader order wordt aangehou den. Ingekomen is het verslag der gezond heidscommissie. Zal ter inzage worden ge legd. Mej. E. Griethuizen, onderwijzeres, had wegens benoeming te Leiden tegen 16 April ontslag gevraagd en reeds verkre gen. B. en W. te Leidon hebben bezwaar tegen aanstelling van Mej. G. op dien da tum omdat dan juist de vacantie begint.. Weshalve B. en W. voorstellen het ontslag te verleenen tegen 1 Mei. Wordt goedge keurd. Do vereeniging voor Vreemdelin genverkeer vroeg in vorige zitting een sub sidie van f 250.voor liet instandhouden van haar Inlichtingenbureau. Wordt z. h. st. goedgekeurd. Do heer K. Diepenhorst sleepbootondememor te Den Haag, vraagt van de gemeento in huur te mogen hebben ongeveer 100 M2. grohd gelegen aan het P. H. kanaal teil dienste eener kolenberg plaats, dit mot ingang van 1 Mei a.s. B. en W. stellen voor op dit verzoek in te gaan en wel legen een huur van f 40. per jaar. Een en ander in een contract vastgelegd. Aangenomen. Advies der Raadscommissie tot vaststelling eener ver ordening op het oprichten van Radio-Cen- trale's. Het voornaamste uit die verorde ning is dat als een Radio-Centrale be schouwd wordt iedere radio-inrichting waarop 2 of meer toestellen staan en waar van do draden over gemeentegrond of ovor water gaan. Do heer J. v. Duiju vraagt of deze verordening ook toepasselijk zal zijn als hiervan b.v. behoeftige zieken ge bruik maken en of dan ook daarvoor be lasting zal moeten worden betaald. Do voorz. antwoord hierop bevestigend, doch wijst er tevens op dat ontheffing zal kun nen worden gevraagd. Er zijn uitzonde ringsgevallen. Goedgekeurd. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 16 April. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 4.30—5.00 Concert door hot U.D.O.* orkest. 5.005.30 Duitsche les. 5.300.00 Franscho les voor bogiuners. 0.00—6.45 Concert door hot II.D.O.-or- kost. 7.0010.00 V.A.R.A.-ovond. Concert van „De Kleine Stem", te Rotlordam. PLm. 10.15 Porsber. Aansluiting van do Cinema Royal te Amsterdam, voor een uurljo illustratievo filmmuziek. Orkest, o. 1. v. Hugo do Groot. D a v o n t r y 1600 M. 2.20 Orkest concert. S. Madon: contra all. J. Armstrong: tenor. B. Davidson: viool. Orkest. 4.20 Kinderuurtje. 5.05 Causerie. 5.20 Bekende composities in ouden en modornen stijl, door do Elliot-band. Om 5.50 onderbroken door Tijds., weorb., nieuws. 6.20 Causerie. 6.35 De sonates van Mozart. 6.45 Lezing: Tho finer points of cycle recing. 7.05 „Advanced Sparks", een radio-revue voor motorrijders van L. du G. (vau Punch). 8.05 Liederen van Sanderson van T. Kin* niburg: bas. 8.55 Tijds., weerb., niouws. 8.40 Korte vertelling door Mr. II. dc Vc- ro Stacpoolc. 8.55 Variclé. Hatch en Carpenter: syn- cop. duettiaten. E. Lowry: humorist. T. Clarc: humorist. D. Dainton: imitaties. B. Williams: iu Dickens karakters. 9.5011.20 Dansmuziek. „R a d o-P a r i s" 1750 M. 9.50—10.20 Concert. 11.501.10 Orkestconcert. 4.054.55 Concert. Radio Symphonic Jazz. 7.5010.00 Galoconcort. Orkest, jazzband cn artisten. Langenberg 469 M. 10.2011.20 Concert. 12.251.25 Orkcstconccrt. 4.20—5 Orkestconcert. 7.50—9.35 Concert in do Roiuoldikerk Dortmund. Juan Manen: viool. E. Suhr mann: sopraan. G. Bunk: orgel. 9.359.50 Klokkengelui van dc Rcinotd.- kerk. K n i g s usterhaudan. 1250 M en B e r 1 ij n 484 c n 560 M 2.207.05 Lezingon en lessen. 7.50 Ooi ert door de „Koslcckschc Ua- serbund". Kla-ssioko muziek. 9.50 Her-uitzending van buitenlandscho stations. 10.5011.50 Uit „Faust", van Cöcthc. V oorlezing. Hamburg 394 7 M. 11.501.20 Orkoatconccrt. 1.252.10 Orkestconcert. 3.344.20 Paaschliedercn. 4.205.15 Dansmuziek. G.2011.10 „Faust", van Gocthe. Daarna i dansmuziek. Brussel 5U9 M. 4.205.20 Dansmuziek. 7.20 Orkestconcert. 8.359.50 Dansmuziek. Vragenrtibriek. G. v. R., te Zevenhoven. Wij hebbon voor u een schema aange vraagd, dat u binnen enkele dagen zal worden toegezonden. BÜOs>ZO 0 n f DELBE@G FEUILLETON. Roman door Compton Mackenzie. Vertaald door Ellen Russo. „U moet het raampje neerlaten, vóór dat U uitstapt," zei de koetsier verwijtend, terwijl hij probeerde het niet omlijste ra-am op zijn plaats terug te hameren en hij maakte zoo'n lawaai, dat John er niet toe kwam dit nog to verergeren door te genspreken en zoodoende do verrukkelijke ochtendstemming nog meer te verstoren, want het was een ochtend, waarop dc na tuur schijnt weg te zweven in windstille jjlhead, gelijk de dorre blaren. Op zoo'n heerlijken ochtend was polemiek onmoge lijk, maar hij, zou vast en zeker dadelijk werk maken van een dogkar. „Heb lijkt wel of ik in een slechtgemaak- to doodkist word heen en weer geroni- üiokl," dacht John, toen hij opnieuw in het rijtuig gevangen zat. De straatweg achter zich latende, reed hij nu door een cschdoornlaan, waarlangs een beekje stroomde, waarvan bet water wijnrood :|as gekleurd door het zonlicht dat door c'e bogen der getint© bladeren heen- scheen. Dezo laan leek John altijd den toegang tot een uitgestrekt park, dab zijn landhuis omgaf; het was dan ook een «vrijwel verlaten weg, waar middenin gras groeide en konijnen den heelen dag lus tig rond huppelden; geen wonde dus, dab tiet op zijn historisch© verbeelding werkte en dat hij zich voelde als een figuur op •wn schilderij van Marcus Stone. Gelukkig kon John's levendigo vorbeel- ding meestal de workelijkheid vervangen; al verdiende hij veel als schrijver, toch was het nog niet genoeg om een echt park te koopen. Nu, zich voelende, als een 18de eeuwsche landheer besloot hij, wanneer de filmopname van „De Val vm Babylon" een succes was, een grazige wei, acht hecta ren groot, te koopen, waardoor Ambles veel aan i aardigheid en beslotenheid zou winnen, daar de grens achter het huis uu onvrij werd gemaakt door een kudde boosaardige Kerrykoeicn', die de wei be volkten en gedurendo den zomer oorzaak waren geweest, dat John's golf-oefeningen op 't gevaarlijke af hadden geleken op een jacht naar groot wild. Na anderhalve kilometer liep de laan ten einde en verrees een nauwe, gebogen brug over hot beekje, dat linksaf weg stroomde langs een dichtbeboschto bel ling; het rijtuig reed er brutaal over heen, ofschoon er een waarschuwing stond, dat buitengewone voertuigen do brug moesten vermijden, en begon den heuvel te beklim men langs een breeden, diagonalen weg, met hulststruiken omzoomd, die hel groen en glanzend afstaken tegen liet overhecr- schcnd bruin. Het geluid der wielen werd gesmoord door de dikke laag be#keblaren en de stilte dezer roodbruine natuur, slechts af en toe verbroken door het ge roep van een gaai of het fladderen van verschrikte duiven, oischte van John's dichtende verbeelding iets ouders en Goli- scher dan de 18de eeuw, „Malory", zei bij bij zichzelf, „precies de burcht Malory. 't Is bijna niet te geloo- ven, dat ik straks Sir Gawaino niet door dit bosch zal zien galoppeeren." In zijn ijver, om zich nog meor in de romantische sfeer in te werken, probeerde John ditmaal het portier van het rijtuig te openen, met hot doel al mijmerend te voet to volgen naar den heuveltop; het portier bleef dicht, maar hij slaagde erin het raampje to openen, of liever bij brak 'fc kapot. „Ik begin hard over een auto te den ken," zei hij woedend. Ieder dolende-rïdderros uit den omtrek sloeg van schrik op hol bij die gedachte, en tegen den tijd, dat John don heuveltop bereikt had en een uitgestrekt stuk wei voor zich zag, vol meidoornhagen met roo- de bessen, was hij geheel en al in het he den. Want daar, aan de overzijde van de wei, geflankeerd door wuivende bosschen van eiken en beuken, met als achtergrond de hooge heuvels, over wier toppen de wit te wolken zweefden, gelijk de borstveeren van een zwaan, stond Ambles, oen een zaam, warm-gelint E'lisabothiaansck huis, met rijzige schoorsteenen, bemoste daken on tuiumuren, die zich verhieven uit een amethystcn tapijt van ontelbare herfst bloemen. „Mijn huis," fluisterde John, in dc ver voering van het bezit, lie gerucht van heb naderend ritjuig had verwachtende inen- schen naar hot hek getrokken; John, dio genegenheid, nieuwsgierigheid en ijclelheid bevredigd had, door een draadloos bericht to zenden van af de Murmania, een tele gram, den vorigen dag1 uit Liverpool en nog een 's avonds van het Easton-station om zijn spoedige komst aan le kondigen, had 't dus alleen aan zichzelf te wijten, toen liij de zwarte figuur van zijn zwager, den eerwaarden dominee Laurence Armi- j tage in de groep bemerkte. Hij verdreef 'n nauwelijks opgo'-omon gevoel van teleur stelling door cr zich nan to herinnerc1 dat zijn zuster Edith toch niet alleen den tonvormigen pastorie-hit don heelen weg van Newton Candover tot Ambles had lcunneu voortdrijven, en opeens bemerken de dab het linker portier onverwachts ge willig was geworden, tuimelde hij zoo vlug uit het rijtuig, dab geen der glimlachende bloedverwanten eraan kon twijfelen, of bet wel uit ijver was cm hen te begroeten. Do beide zusters waren zoozeer onder den indruk van die spontane hartelijkheid van him ongetrouwden broer, dat zo ieder haar eigen kind aanvuurden om met evenveel haast hun oom halverwege het pad naar do voordeur tegemoet te gaan, terwijl grootmama (wier ochtenddutjo ges1 mxl was door een haastig inwikkelen in twee sjaals en een snellon overtocht met Emily, heb Londonsche dienstmeisje, als reddingboei door de golvende gangen en trappen van bot oudo huis) in adem- looze afwachting van do begroeting van haar zoon, veilig bij do voordeur aange land was. „Welkom thuis, mijn beste Johnnie", hijgde de oude dame. „Hoe gaat 't er mee, Mama? Wat. zie ik, weer een nieuw mutsje?" De oudo Mevrouw Touchwood streek welgevallig ovor het mutsje. „We hebben bet in Galton gekocht bij Threadgale. Do linten zijn van het nieuw ste hulstrood." „Verrukkelijk," verklaarde John. „En wie beeft U met do keus geholpen? Do kleino Frieda soms?" „Niemand heeft rao geholpen, Johnnie. Hilda is wel moo nnnr n-li >n maar zo moest een mesje koopen cm sar- dincn-blikjos open to maken voor hot huis houd on." John had er geen oogenblik aan ge dacht, dat zijn moeder raad noodig had voor do aanschaffing van een muts, maar aangezien Frieda, o; aandringen van haar mooder, bij wijze van uilbundi; verwel koming haar hoofd tegen zijn ribben stond te wrijven, net als een kalf togen een bok aan, voelde John zich verplicht haar op do een of andore manier in bet gesprek te mengen. John's bezorgdheid ovor Frieda word spoedig weggenome doordat do anderen zich om hem schaarden om hem te begroeten. Eerst stak nilda hem haar hleeke wang toe, en terwijl hij haar zoende klopte zij met do eene hand haar broer op den rug en bewerkte met de andere hand Ilarold zoodanig, dat John den indruk kreeg, alsof zijn neefjo met geweld in zijn vcstjeszakjo geduwd word. „Hij voelt, dat jij nu z'n vader bent," fluisterde Hilda met een blik, dio de zach te berusting eener weduwe v est weerge ven, maar die er alleen in slaagde heb zuchtige moederschap uit le drukken. John van zijn kant betwijfelde het, of Harold nog andere wenschen had, behalve liet ge voel niet langer als een sandwich tusschcn zijn moeders krip cn zijn oom s horloge ketting to worden platgedrukt; toen keer de hij zich naar Edith, wier zachte, blo zende wangen vol verwachting trilden als een luchtballon in do glanzende herfst lucht. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5