Tweede Blad. ING Vrijdag 15 April 1927 ;I^»£NLAND. WETTELIJKE BESCHERMING VAN DEN GODSDIENST. Kan die leemte niet worden aangevuld? Z.Ew. Pater F. Hendrichs S.J. (chrijft aan de „Msbd.": Dö Hoofdredacteur van dit blad weet, ia er tusscben ons sinds lang een afspraak latend, een vraag van zijn kant, uitgelokt foor een beschouwing mijnerzijds. Het was niet de goede wil, het was wer kelijk de tijd, dio me ontbrak, om het arti kel saam te stellen, dat ik hem eerlijk be loofde. Nu wordt de zaak echter urgent door do gerechtelijke uitspraak in Duitschland óver dat waardelooze schotschrift de „Pa- penspiegcl". Nu moet maar tevens de vraag eens on der de oogen gezien, of bet dan zoo geheel onmogelijk ware, óók in onze wetgeving iets te plaatsen, dat leek op 166 der Duit- Khe Rijkswet, iets als de „Religions- Scbutz-Gesetz", iets wat, blijkens meer dan ión daar gevoerd proces, in zekeren practi- Bhen vorm óók onder meer in Oostenrijk m Frankrijk bestaat. Ook d-aar hebben wel Bisschop en Pries ters ooit zich voor de rechtbank verweerd tegen een smaad in het algemeen op de Katholieke Priesterschap van een diocees, of den godsdienst der Roomsche Kerk ge worpen Wie zou in Nederland zulk een wetsarti kel niet toejuichen? Op grond van dit artikel noodde inder tijd Mgr Korum (Trier) een paar liberale Maden, die op smadelijke en onweten schappelijke wijze hadden geschreven over len „H Rok van Trier", voor de rechtbank ea daar hun wetenschappelijk bewijs ver kneden peil bleek en men niet van „zwen del met oen hemd" had mogen spreken, irerden deze bladen tot een zware boete leroordeeld en genoodzaakt het vonnis in tiental groote bladen af te drukken. Dit voor de waarheid een groote winst ende wetenschap der geschiedenis had er baat bij De socialisten, die zoo vaak klagen, dat, vooral in Parochiebladen, hun leer, geest, strekking en program wordt gelasterd, zou den hun volksgodsdienst door deskundigen jerechtelij!' kunnen laten onderzoeken en oen zou ben niet meer mogen aanvallen op do godsdienstige principieele gronden, 'y waarop men dat nu gewoon is te doen. Nu ^moeten zij er zich toe bepalen, telkens we der te herhalen, dat zij gelasterd worden, dan zouden zij den laster kunnen bewij- ren en triomfantelijk de parochiebladen Vschamen. Zoo hebben ook do Joden in meer dan één proces indertijd, in Duitschland en Oostenrijk. Roomschen voor dt rechtban ken gebracht, die den Talmud beschuldig den van anti-Christelijke strekking en uit latingen; rechtbanken hebben den Talmud en den Schulchan-Aruch door deskundigen laten onderzoeken en toen kwam do be schaafde wereld aan do weet, wat deze wetboeken der Joden vaststellen en- gebie den. Niet weinig hadden de Roomschen baat bij, toen, in het bekende proces tegen ton Hocnsbroeck, eindelijk werd vastgc- dat er geen sprake van kan zijn, dat ooit door do Jesuieten, of één Jesuiet van eemgen den minsten naam ge leerd werd iets als „het doel heiligt de mid delen". Onder de opgeroepen deskundigen waren ook domino's, de uitspraak was ibeslissend behalve in Nederland, waar oog maar steeds deze belachelijke dwaas- beid: „het doel heiligt de middelen is de grondregel der Jesuieten" wordt aan den man gebrachtNog wel met aanhaling ran Busenbaum, die juist het tegenover-: gestelde leert. Oostenrijk had zijn bekend Grassmann- proces, do man had de moraal van den H Alfonsus gelasterd; voor meer dan cén rechtbank werd hij veroordeeld; zijn bewe ring bleek iets van nul komma nul. Het is bet hoofd van bet godsdienstig genootschap der plaats, waar het aanval lend geschrift verschijnt, of waar de, it rijn oog, lasterlijke rede is gehouden, die bet proces aan den schrijver of den spre ker aandoet. Hü eischt het bewijs der beweringen, op grond van laster tegen den godsdienst, waarvan hij het plaatselijk gezag vertegen woordigt. Reeds jaren loop ik met do gedachte rond: zou deze leemte niet kunnen worden aangevuld? Zou het niet mogelijk zijn een form te vinden, die paste in onze wet? Wij hebben trch allen belang bij de waarheid en niemand zal toch liever zien, oat eerloozen of dwazen vrijelijk kunnen roortgaan met het dierbaarste goed hunner medeburgers te belasteren Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Verdronken. Bij de werken voor de Maaskanalisatie j® Benfeld is gistermiddag schipper J. de «raaf uit Sliedreehfc uit een Idezelaak overboord gevallen' en verdronken. Hij bat een weduwe en twee kinderen achter. Kindje verbrand. Door den G. G. en G. D. is naar het irmengaHhuis te A'dai.. vervoerd een /s-jarig knaapje, dab in een onbewaakt Ogenblik een theepot met thee had om- Wrokken ten huize van zijn moeder in ten perceel aan den Ouden Wal tenge volge waarvan het brandwonden had be komen. In het gasthuis is het kind aan do gevolgen overleden. Een jongen doodgedrukt. Op Oog in Al te Utrecht heeft Woens dag een droevig ongeluk plaats gehad meldt hot „U. D." Op do Everhard Mey- sterlaan reed in de richting van de brug naar den Ivanaalweg een groent en wagen. Deze wagen werd, vlak voor de brug, van achteren aangereden door een auto. Do wagen werd daardoor plotseling naar rechtsgeduwd. Op dat moment liep aan de rechterzijde van den wagen een 5-jarig jongetje uit de J. S. Bachlaan. Hij kwam torecht tusschen de brugleuning en den groentenwagen, en word op slag doodgo- drukt. Naar de schuldvraag wordt door do politie een onderzoek ingesteld. Overreden en gedood. Woensdag is de 3-jarige M. Veltmcycr, wonendo Achterom te Hilversum bij bet achteloos oversteken van do straat door den auto van den heer K. uit Bussum overreden. Het jongetje kwam ondanks de voorzorgen van den chauffeur onder den wagen en werd, na door ccnige voorbijgan gers bevrijd te zijn, bewusteloos in do ouderlijke woning gedragen. Twee spoedig aanwezige geneesheoren constateerden hersenschudding. Zonder tot bet bewust zijn terug te koeren, is het knaapje en kele uren na het ongeval overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Autobus van den dijk. Bij do eerste rit van den autobusdienst GiessendamGorinchcm reeds gisteroch tend de chauffeur vermoedelijk bij het uit wijken te dicht aan het talud van den hoo- gen Mcrwedodijk nabij Gorinchcm, dat door de vele regéns zeer zacht was. Het voertuig zakte weg, stortte omlaag en kwam terecht aan den kant van het Stee- nenhoeksche kanaal. Do twee inzittenden en de chauffeur werden gewond; een van hen meest in het ziekenhuis te Gorinchem verbonden worden. De bus is deerlijk ge havend. Aan de gevolgen overleden. De vrachtrijder J. K., te Ootmarsum, die Dinsdag bij bet hout laden ruggelings van den wagen viel en daarbij een zwo ren balk op zijn buik kreeg, is gisteren in het zieker huis te Oldenzaal overleden. Schip gezonken. J)o moto boot Onderneming, schipper Kant, is nabij Werkendam volgeslagen en gezonken. Het schip was met hoepels ge laden. DE DQODELIJKE SUBLIMAAT INJECTIE. Een vargissing begaan. Uit 's-Gravenhage meldt men aan de „Tol.": Bij de verschillende geheimzinnige moorden en aanslagen, die de Residentie den laatsten tijd een niet te benijden repu tatie hebben verschaft, is thans weer een mysterieus geval gekomen, met een dra matisch verloop, zooals men tot lieden slechts in het buitenland vernam. Het plotseling overlijden van den kapitein der militaire administratie, M. F S R. Qucck, bad in de militaire kringen aldaar nogal opzien gebaard. Het gerucht wilde zelfs, dat hij gewelddadig om het leven zou zijn gebracht en men noemde daarbij ronduit den naam van een intiem vriend zijner vrouw, den officier van gezondheid derde klasse, J. G. G., die er wel meer van zou weten. Deze geruchten bleven hardnekkig rondgaan en ten slotte bereikten zij ook de politie en justitie, die, zooals reeds ge meld, voldoende termen aanwezig achtten om het lijk van kapitein Queck nog voor do crematie te Westerfeld gerechtelijk te schouwen. Zooals gemeld, werd bierbij een sterke dosis sublimaat aangetroffen, gevolg van een sublimaat-injectie door dr G. toegediend, en dit leidde tot de aanhou ding van den officier van gezondheid, dr. J. G. G., die na verhoor voor mr Engers, den substituut-officier van Justitie, in bet Huis van Bewaring werd opgesloten. Het slachtoffer, kapitein Qucck, was sinds een jaar in de residentiewoonachtig en was voor oen vijftal jaren, in Indiü gede- taoheerd geweest. Tusschen do families Q. en G. bestond groote vriendschap. Dikwijls kwamen de kinderen bij elkaar spelen Dr. G., tlie een zeer drukke practijk heeft, staat onder zijn collega's goed aange schreven. Men kon zich dan ook haast niet indenken, dat hij tot een dergelijke daad in staat zou zijn. Van bevoegde zijde vernamen wij echter, dat het vast moet staan, dat liefdes-motieven deze affaire hebben bcheerscht Het is te begrijpen, dat mevrouw Queck onder deze droevigo omstandigheden nauwelijks in staat was, een geregeld relaas te geven van de afge- loopen gebeurtenissen. Wat mevrouw Q. vertelt. Wij troffen haar in haar woning in do Van Slingelandtstraat, in gezelschap van haar ouders, die al evenzeer onder den in druk waren. Allereerst kwam zij op tegen de zinsnede in het communiqué door het Gorr. Bur. gegeven, alsof zij aan een ver hoor door de justitie zou zijn onderwor pen. Men had haar slechts inlichtingen ge vraagd.... Bij een huiszoeking te haren huize ingesteld, had men niets bezwarends kunnen ontdekken. Het moet een noodlottige vergissing ge- woest zijn van dr. G., verklaarde zij ons nadrukkolijk. We waren veel te goede vrienden met elkaar en zijn kinderen kwa men steeds bij ons thuis spelen. Zaterdag avond waren wij nog uit geweest, en toen 's nachts is mijn man niet goed geworden. Zijn gewone dokter, de officier van ge zondheid, dr. Blom, heeft hem toen be handeld. Hij klaagde o.a. over pijn in zijn buik. Hij vroeg nog om een kop koffie om op le knappen, maar op mijn advies nam hij een kop chocolade, omdat ik die beter voor hera dacht. Zondagmorgen kwam dr. G. zijn kinderen bij ons brengen om te spelen. Mijn man was toen nog zeer ziek, Dr. G. heeft hem toen nog even behan deld, waarbij ik niet tegenwoordig was. Alleen weet ik, dat bij later plotseling bij- achterover sloeg en zeide, dat hij een beroerte had gehad. Daarop is hij bewus teloos geraakt en zoo overleden. Er wordt mij thans een verwijt van ge maakt vertelde mevrouw Queck verder» dat er geen advertenties van het sterfge val in de bladen verschenen waren. Maar vindt u dat zoo vreemd? Ik moest alleen zelf alles in orde maken; alle familie van mijn man woont in het buitenland en mijn eigen ouders, te zenuwachtig om iets te doen. Aan advertenties plaatsen heb ik in liet eorst geen moment gedacht. Wel liet ik bij den begrafenisonderne mer rouwkaarten drukken cn bij onze kennissen rondbrengen. Dinsdag kwam mijn zwager uit het bui tenland over en met dezen besprak ik toen het plaatsen van annonces Hij zou dit in orde maken, doch vergat liet; Woensdag was de begrafenis al. Na Dinsdag had 't dus geen zin meer. Bij ons afscheid ver klaarde mevrouw Queck nog eens zeer na- raogelijk zijn, dat de dosis bij vergissing to looven, dat hier opzet in het spel kon zijn. Bij een deskundige hebben wij nog eens geïnformeerd, of hot geven van sublimaat injecties nu zoo buitengewoon opvallend is. Hij zelf als geneesheer, had zelfs meer malen bij zuigelingen van 6 a 7 weken su blimaat-injecties toegepast voor erfe'ijko ziektegevallen. Het gevaar hangt geheel van de dosis af Een sublimaat-inspuiting is dus in het geheel niet opzienbarend, al lijkt het dit voor den leek ook. Het kan mogelijk zijn, dat de dosis bijvergissing te groot is geweest on dit kan inderdaad een doodelijk gevolg hebben. Ruzie tusschen man en vrouw. Poging tot moord op zijn vrouw De 33-jarige arbeider G. v. d. R. uit den Zwaanhals to Rotterdam, was sedert cenigen lijd zonder werk en zijn gezin, bo- slaande uit vrouw en 5 kinderen, geraakte daardoor in moeilijke omstandigheden. Dit trok v. d. R. zich zoo aan, dat hij met zelfmoordplannen rondliep en ook zijn vrouw meermalen bedreigde met den dood De man had enkele keeren al petroleum ingenomen, doch dit bad geen ornstigc ge volgen gehad. Zaterdagmiddag had v. d. R. zijn steun ontvangen bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Met dat geld was hij niet naar huis ge gaan, doch had hij zich naar een in de nabijheid zijnde kroeg begeven. Toen v. d R thuis kwam, ontstond een scène en daar bij greep do man zijn vrouw bij de borst om haar van de trap af to gooien. Een buurvrouw wist erger te voorkomen. De politie werd gewaarschuwd en, toen deze ;n de woning kwam, gelukte liet den agen ten vrede te slichten tusschen v. d. R. en zijn vrouw. Des nachts evenwel ontstond opnieuw twist en nu trok do echtgenoot zijn mes en onder den uitroep: „Nu moet het er maar van komen", stak hij naar zijn vrouw. Wederom was het do buur vrouw, dio, door het geschreeuw der kin deren gewaarschuwd, op hpt juisto oogon- fclik ingreep- en de vrouw van een wissen dood redde v. d, R. nam de vlucht en men heeft hom d'ijren lang niet gezien. Zondag ochtend deed de vrouw aangifte bij de po litie en die gelastte de aanhouding van v. d R. wegens poging tot moord. Dinsdag avond laat ontmoette een surveil'eerendc agent den gezochte v. d. R. in gezelschap van diens 35-nrigen broer J. v. d. R. De politieman wilde den man arresleeren, doch stuitte op heftig verzet van de beide broers. Een worsteling ontstond en daarbij zag v. d. R. kans een mes te trekken. Vier maal stak de arrestant naar den agent, waarvan drie keer mis en éénmaal in de rechterarm. Inmiddels was assistentie ko men opdagen. Do twee gebroeders v. d. R. werden overmand en overgebracht naar het naastbijzijnde politiebureau. Het hooge water. Verbittering onder de bewoners. Men meldt uit Cuijk d.d. 14 dezer aan dc „Hsb.": De Maas is in den afgeloopcn nacht weer een flinken sprong omhoog gegaan en heeft de aangrenzende wei- en bouwlan den dieper ónder water gezet. Tengevolge van den aanhoudenden regenval is ook het binnenwater geste-gen en indien de regen blijft aanhouden valt te vreezen, dat de Maas, dio nu reeds buiten hare oevers is gereden, binnen enkele dagen van dijk tot dijk zal staan. Het verkeer met Mook is verbroken, wegens overstrooming van den toegangsweg tot Mook. Ook do Waaistraat zal onderloopcn, als dc wa3 blijft aanhou den. Indien do toestand niet gauw verbe tert, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ook de Bcersche Maas zal gaan wer ken en mocht zulks onverhoopt het geval zijn, dan staat voor de landbouwers langs den Maaskant weer een groote ramp te wachten. Wij gingen gistermorgen van Cuijk naar de richting Gravs over Linden cn Gassel. Do weg tusschen Linden en Gassel is bijna overstroomd terwijl die van Linden naar Beers ook weldra weer onder water zal staan. Dientengevolge wordt Linden weer door hc-t water ingesloten. Van hieruit begaven we ons naar Grave. Aan weerszijden van den weg is het weer een watervlakte; bouw- en weilanden staan diep onder water. De boeren moesten het ingeschaarde voe naar den stal bren gen. Hot verkeer wordt slechts onderhouden door den dienst Oss—-Grave, die nu den z.g. veerdienst onderhoudt. De Elftweg staat uu al een lialven meter onder water. Thans is allo verkeer gestremd en de verbinding tusschen den Bosch on Nijme gen is zoo goed als verbroken. De provin ciale wog naar Velp wordt niet meer be reden. Er kecrsclien verschillende meenin gen nopens het oplioogen van den Pcel- dam. Er bcerschtc te Grave verbittering en raen zou de sluizen willen openen, tcnein- do den opgeboogden Peeldam te vernieti gen. Toch denkt men, dat de kistingen zullen bezwijken en het water zal stroo men in den polder van liet Land van Nij megen. Alles staat onder water. Vanaf Grave tot Escharen, van Escharen tot Velp is het een zee. Bij de sluis aan de Maas houden belanghebbenden van Her pen de wacht opdat deze niet zou goopend worden en het snel binnenstroomende wa ter de bekisting van den Peeldam zou te niet doen. De smokkelhandel in opium. Is het spoor in Bussum g o v o n d o n? Hot is reeds eonigon tijd geleden, dat berichten uit Shangai cn Singapore mel ding maakten van opium-aauhoudingen cn liet is ook geen geheim, dat dit genot middel van Holland uit verzonden werd. Het bleek bij onderzoek, dat de opium, wolko men in postpaketten trachtte bin nen te smokkelen, voor liet grootste deel uit Bussum kwam. Immers, do paketlen droegen meestal hot poststempel Bussum, terwijl er ook enkele ten postkantore Hil versum ter verzending afgegeven waren, schrijft do „Gooi- en Eemlander". liet spreekt van zelf, dat de recherche sindsdien diligent is geweest. Wij weten, dat eerst een verkeerd spoor gevolgd is en dat, onder leiding van wijlen recher cheur Kok uit Amsterdam die in Lei den bij de achtervolging van opium-slui- kers zoo noodlottig om hel leven kwam bij eenige drogisten tc Hilversum een in val werd gedaan. Wij weten, dat bij die invallen de hcelo boel is overhoop gehaald dat er inzago is genomen van de regis ters, bevattende opgavo van vergiften en verdoovendo middelen en ton sloto weten wij ook, dat men er niet in geslaagd is, ook maar een grein opium to achterhalen. Daarna is men het spoor eenigen tijd bijs ter geweest, totdat bet nu, ongeveer drie maanden geleden, leidde in de richting van 't Spiegel. Een onderzoek bracht aan het- licht, dat men hier te doen schijnt le hebben met een Duitsch concern en naar men ons thans mededeelt, is in do Ko ningslaan verleden week oen Duitscher aangehouden door een Rijksrechercheur. Genoemde heer was op weg naar het station en droeg een tasch bij zich, waar in zich een hoeveelheid opium bevond, wclko werd in beslag genomen. (Onze zegsman sprak van 2 pond, doch dit lijkt ons wel wat veel). Natuurlijk wilden wij dit bericht niet zoo maar zonder verder onderzoek opne men. Wij stoken cdrhalvo allereerst ons licht op bij de Bussumsche politie, doch men. Wij staken derhalve allereerst ons tot den aangehoudene zelf gewend en heb ben hem een onderhoud gevraagd. Hij wenscht ons niet to ontvangen. Afgoscliei den van het feit, dat zulks pleit voor een volslagen gebrek aan wellevendheid, ligt 0. i. in deze weigering ook iets zéér ver dachts. Do man wist, met wien hij te doen had en als er niets aan do hand was, dan zou hij ons toch zeker hebben to woord gestaan. IIoo het ook zij; wij meenden een ander te moeien pubiicecren, omdat voor zoover wij de verkregen iniichtingen hebben kunnen conlrolceren do zaak zéér duister is. Het zou ons geenszins verbazen, indien wij binnenkort voor ont hullingen kwamen le staan en dan zouden dio onthullingen wel eens kunnen leiden tot do opsporing van hen, die de bewus te postpakketten naar de hierboven ge noemde havens zonden. De Rapaijaan uit den Kerkeraadschen Raad. Doordat Alexander Haas Dinsdagmid dag enkele uren to laat kwam, met het in- ctionen van zijn lijst als candidaat voor den gemeenteraad, houdt li ij op in September 1.d van den Raad te zijn Haas behoorde tot de z.g.n. rapaillc-partij. Zijn verkiezing vier jaren geleden, tot lid van den Kerk- raadschen gemeenteraad, was voor velen oen verrassende teleurstelling of een teleur stellende verrassing. Hij werd in een auto gezet, gekleed in het zwart met Imogen l oed en door de gemeente gereden. Op den dag zijner installatie stonden honderden voor en bij het raadhuis. Haas behoort tot de paupers der gemeente, is armlastig, woonde zelfs in oen onbewoonbaar ver klaarde woning. Kwaad heeft bij nooit ge daan, noch in noch buiten den raad. Als hij eens wat zei in den raad, schormdo hij gaarne met enkele Franscho woorden en uitdrukkingen. Want hij liet zich voorslaan op ccnige kennis. Talloos vele requesten schreef hij voor zich zelf en derden aan de Koningin en andere autoriteiten. De pers had afgesproken. Haas als raadslid te boycotten. Nooit is zijn naam in de kran- 'en genoemd. Dat verdroot Haas en daar over heeft bij zich meer dan eens in de raadszaal beklaagd. Haas is een oude uit geleefde man, die met een stokje voort strompelt. Het is geen lachwokkende fi guur. maar oen persoon mot wien men modelijden moet hebben. Hij is ziekelijk, lijdt aan verschillende ernstige kwalen. Zijn raadslidmaatschap was oen narica- tuur. „Do Tijd" Een edelachtbare. net communistische raadslid tc Rotter dam, do heer G. van Burink, had, meldt do „Msbd.", geen gevolg gegeven aan de talrijke aanmaningen v i zijn huisbaas, om liet pand in do Jacobusstraat, waarin liet communistische propaganda-bureau gevestigd is, te ontruimen. Tcneindo raad do huurcoramissio was er ook al aan le pas geweest riep do eigenaar do hulp van do politie in, dio gistermiddag kwam opdagen. Zij vond echter het pand leeg. Heel vroeg in den morgen was do lieer van Burink met al zijn hebben en houden vertrokken, de buren wisten niet waar heen. Inbraak na een jaar opgcheiderd. Uil Haaksbergen worden aan het „Voik" gemeld: In Februari 1926 werd ingebroken in een boerenwoning aan don provincialen weg van Haaksbergen naar Enschede, be woond door een vrouw op jaren. Toen des morgens de inwonende knecht met de werk zaamheden bezig was, ontdekte hij, dat eon ruit uit de voorkomer was uitgenomen. Bij verder ondorzoek bleek, dat oen bodrag aan geld, geborgen in oen doos, was ver dwenen. De doos vond men later op het erf terug, maar het geld, een kleine vier honderd gulden, bleef verdwenen. Alle na sporingen der politie bleven zonder resul taat, totdat dezer dagen de Marechaussee van Almelo de hand op den dader heeft gelegd, iemand afkomstig uit Brabant, die indertijd in de nabijheid als boerenknecht in dienst was, en kort na den inbraak naar van Heek ging werken als arbeidor in do bosschen. Toen dezer dagen deze persoon in ver band met een andere zaak in verboor werd gen unen en zijn koffer word opengebroken vond men oen groot bedrag aan gold cn tevens den sleutel van do kast waaruit in dertijd het geld was gestolen. Dit bewijsstuk was oorzaak dat bij door de mand viel en bekende den inbraak ge pleegd to hebben. Het spreekt vanzelf, dat hij werd gevan gen genomen en naar .Almelo overgebracht en daar opgesloten Een pseudo-luitenant. In Februari bewoog zich in de straten van Apeldoorn een luitenant van do gre nadiers, die door zijn kranig uiterlijk de harion van menige schoono sneller deed kloppen. Op zekeren dag kreeg do polilio argwaan cn arresteerde (len luitenant, dio toen bleek geen officier to zijn. maar een 28-jarige chauffeur uit Den Haag. Voor don politierechter te Zulphcn werd tegen hem 10 dagen gevangenisstraf goiiiscbt. Het vonnis luidde dienovereenkomstig. Do „M.sbd" meldt hieromtrent nog het volgende: Een dezer dagen verscheen in een pen sion to Gorssel een jongmonsch, gekloed in de uniform van 'n eersten luitenant der in fanterie. Ilij noemde zich Jhr. Van Nispen tot Sevenaer en was afkomstig uit Den Haag. Hot bleek een joviaal mensch to zijn en spoedig had hij vrienden gemaakt. Hij hield blijkbaar van uitgaan, want Za terdagavond bezocht hij te Deventer een bal van een der sporlvercenigingen, torwijl hij Zondagavond met een gezelschap jon gelui in een dansgelegenheid even huiten Deventer zich ophield De politie kocsterdo evenwel argwaan tegen dezen „officier" en aldra bleek, dat men hier to doen had met denzelfdcn per soon, die in Apeldoorn als luitenant der grenadiers en jagers was opgetreden en die eergisteren zooals wij meldden door den politierechter to Zutphon wegens het onbevoegd dragon van een uniform was veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. Ondanks zijn kennismaking met de poli tie, had de man zijn voorliefde voor den wanonrok niet kunnen bedwingen Bleef 't echter nog maar bij deze Kiipc- nickiade, maar het heerschap had rneer op zijn geweten. Hij heeft kans gezien te Do renter een motorrijwiel in bezit te krijgen en dit in Zutplien vorkoeht Verder moot hij een rijwiel verkwanseld hebben, waar aan de afkomst nog duister is De Gorsselsche politio heeft than', te -en den pseudo-luïtènant, wiens werkelijke naam is C. P van E., chauffeur le Den ITaag, procos-verbaal opgemaakt. De De venter rccherc.be stelt ren onder k in naar de verduisterde rijwielen De „Statendam". Do ..Statendam" is gistermorgen vlot gebracht cn beeft do doorreis aanvaard. Beter laat dan nooit. In de gemeente Voorburg zijn in onder trouw opgenomen een man van 70 on eon vrouw van 90 jaar. Een gevaarlijke scheerkwast. Do directeur van den Keuringsdienst van Waren to Zutphon heoft bekend go- maakt, dat in het gebied Zutphen een ge val van miltvuur werd geconstateerd hij een man, dio zich bij het scheren lm<l in gezeept met een pas gokochtcn scheer kwast, wclko bij onderzoek rijkelijk bo- zet bleek tc zijn met miltvuursporen. I)o schcork vast, vervaardigd van varkens- hanr, was gekocht van een rondventenden marskramer. Onveilig strand. Het strand te Schevcniugeu is onveilig tot Katwijk op Woensdag 20 April van 11 uur v.m. tot 2.30 n.m.. wegens schieten met geschut. Onveilig tot Wass-ur arscho Slag op Donderdag 21 en Vrijdag 22 April, tel kens van 9.30 v.m. tot 2.30 n.m. het schieten met mitrailleurs. Do aandacht van hot publiek wordt er op gevestigd, dat liet strand eerst dan weer veilig is, wanneer de vlaggen waar mede do onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. Buifregii. gSerichtt&M ONGELUKKEN DE AARDBEVING IN ZUID-AMERIKA. Ook Valparaiso is geteisterd. Aanzienlijke schade ih M e n d o z a. Uit Buenos Aires wordt gemeld: Een uitgobreid gebied in de Andes, in do na bijheid van den Aconcagua, den hoogslcn berg van Amerika, is door aardbevingen geteisterd. In de stad Mendoza, in de pro vincie van dien naam in Argentinië, is aanzienlijko schade aangericht. Tweo per sonen zijn gedood cn vijftig gewond. Men doza ligt aan de andere zijde van do An des tegenover Val. araiso en Santiago. Latere onbevestigde berichten melden, dat do schade to Mendoza zeer groot i<. Do voornaamste kerk is ingestort. Uit Valparaiso wordt voi rta gemeld, dat daar om 1.55 v.m. een aardbeving van een minuut heeft plaats gehad. Do stad werd in duisternis gehuld cn verscheidene hui zen zijn verwoest. Ilct is nog niet beleend, of or personen om bot loven zijn geko

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 3