VRIJDAG 15 APRIL 1927 Ontwapenings - kw estie je Jaargang. No. 5543 $)e £eicbelve Sou/fra/nl BONNEMENTSPRIJS bedraagtbij vooruitbetaling LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal ait AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaal a pet post I 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- jjflj tegen betaling van 50 ct per kwartaal, by voor- laling Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd s^sblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowono advertentlën 30 oenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en ver huur, koop en verkoop -f 0.50. HIM MER BESTAAT UIT ORIE BLAD EU De aanwijzing van onze Tweede (amerleden. inneer iemand zou beweren, dat er rende de laatste jaren in de organi- der R.-K Staatspartij nog al dik- reglementswijziging aan de orde ia st dan zou men hem moeilijk kun- tegenwerpen. dat deze bewering ge en al uit de lucht is gegrepen. Mis- misschien zou 't ook niet als erg bout gezegd kunnen worden aan- rkt. als men beweerde, dat er onge- anders niets dan reglementswijzi- iD de laatste jaren te Utrecht op de ds"- of „Partij'-vergadering ia be- e'dl ar: wat gebeurd is, is gebeurd. En öan nu feitelijk dus wéér voor een re. zeer belangrijke reglementswijzi- nl wat betreft, de aanwijzing, het i van onze Tweede Kamerleden, jenblikkelijk ziet ieder het belang in regeling dezer materie: hoe kiest -K. Staatspartij haar vertegenwoor- in de Tweede Kamer, ir is dan ook heel dikwijls héél wat i doen geweest. d wat nu dienaangande wordt voor- Id in een breed rapport door een roor benoemde commissie vindt de een samenvatting in ons derde Wij verwijzen daarheen s wij over deze voorstellen denken, sr misschien worden gevraagd, en luidt ons oordeel, kort en zeker: hoof d-s trekking is vindingrijk ;bt en kan o.i. door alle schakeerin- in onze partij worden aanvaard. Over &ak valt nog te praten, kin worden at en zè.1 ook nog wel heel wat wor- gepraat, alvorens men daaromtrent «slissen boof d-s trekking is deze: Van- ftrecht zal niet meer worden gegeven personen-advies zulks geschiedt in ipskringen zelf maar alleen een ileiten-advies; dit advies betreft een il der waarschijnlijk te bezetten ze- voor de overige blijven de Kieskrin- b s o 1 u u t vrij. gelooven niet, dat tegen deze hoofd- king van de voorstellen ernstige, on- iomenlijke bezwaren zullen zijn; wèl, rij bij velen zelfs héél gunstig zal wor- ontvangen. b ijz a k e n in de voorstellen zullen, !s wij opmerkten, oi. zéker niet zoo worden aanvaard. Daar valt toch te ra over vragen als deze: Kt nu het aantal kwaliteitszetels 2/3 an van het totaal aantal te verwach- tetels; kan het niet minder? het niet beter zijn. als het plaats- ingers-stelsel in dien zin zou worden sigd, dat de plaatsvervanger niet, Is nu voorgesteld, bij lederen can- il als zoodanig zou worden In- ad, maar dat plaatsvervanger zou len de candidaat, die bij een stemming de candidaten niet als eerste werd zen, maar de tweede werd in stem man tal? zoo zijn er nog meer vragen te stel- Wij willen het voor vandaag hierbij Alleen zij nog met nadruk gewézen iel volgende: bevredigende decentralisatie de Kieskringen inzake het geven van 28 zal dan alleen kunnen verloopen SD goede wijze, in het algemeen *ng van land en R.-K Staatspartij, ier te vervallen in plaatselijke on ge lijke personen-cultuur en belangetjes- ?bberij indien voorzitters en be- ?o van de Kieskringen met elkaar voe- honden en mannen zijn met een alee- --en en breeden kijk op de zaken. Dit i3n, vooral in de toekomst, om 't voor- Ide systeem goed te doen functionee- een noodzakelijk vereischte. BUITENLAND besprekingen worden voorigezet. 9 controlekwestie op het einde geplaatst, waarschijnlijk deels gewilde deels ichte pessimisme van Boncour heeft moeten buigen voor het volhardende aisme van voorzitter Loudon, onder- titter De Brouckere en lord Cecil, v voorstel van De Brouckère is gis- 3 besloten Donderdag van de volgen- veek opnieuw bijeen te komen tot een $ge bespreking van alle nog over all punten, waaronder de controle- stie. 'Qcoor liad de voorkeur gegeven aan korte bespreking op gisteren over door hem geformuleerde vragen in de controlekwestie en had, zoodra een der vier geen overeenstem- 3 zou verkregen zijn, onmiddellijk de '-loosheid van verdere discussies wil- a dergelijke overhaaste beëindiging teprokingen is than3 vermeden. Ofschoon Boncour in zijn rede van gisteren zich niet tegen het voorstel van de Brouckère uitdrukkelijk verzette, liet hij geen twijfel bestaan, dat hij slechts noode zich bij den wensch dor overgroote meerderheid neerlegde. De controlekwestie zal besproken wor den geheel aan het einde van alle overige besprekingen teneinde Amerika de gele genheid te geven zich desgewenscht dan te verwijderen, daar de commissie de controlekwestie behandelen zal als een vraagstuk, dat den volkenibondsstaten on der elkander aangaat. Do besprekingen zullen nu wellicht _nog wel twee weken duren. Tsjecho-Slowakije De betrekkingen met het Vaticaan. De Hue s-f eesten. Sedert eenigen tijd zijn voorbereidende stappen gedaan om tot een hervatting der betrekkingen tusschen Tsjechoslowakije en het Vaticaan te komen. Het Vaticaan heeft voor zulk een hervatting als voor naamste voorwaarde den eisch gesteld, dat de leden der Tsjecho-Slowaaksehe re geering niet meer officieel aan de Huss- feesten zullen deelnemen. De huidige re- geering, die een tamelijk sterk clericaal karakter draagt, zou wel bereid zijn deze voorwaarde te aanvaarden, maar de vraag ie, wat geschieden zal indien te zijner tijd weder een socialistisch bewind aan het roer zou komen. Het Vaticaan staat echter op het standpunt, dat een overeenkomst moet worden getroffen, die ook toekomstige regeeringen bindt, on verschillig haar schakeering. Albanië. Joegoslavië is niet hoopvol. Oppositie van Italië verwacht In politieke kringen te Belgrado is men niet zeer optimistisch gestemd ten aanzien van een succesvol verloop -der te Rome begonnen onderhandelingen, aan gezien men sterke oppositie van Italië verwacht tegen een herziening van het verdrag van Tirano en de overeenkomst van Nettuno. Een Albaneesch majoor wordt gefusilleerd. Naar uit Belgrado wordt gemeld, is aan de Albaneesch-Joegoslavische grens door Albaneesche gendarmes de Albanee- sche majoor Ghillardi met twee andere personen gearresteerd. Ghillardi was voorheen een der adviseurs van den Al baneesch en president Achmed Bey Zogoe. Na een twist met den president trachtte hij over de grens te vluchten. Ghillardi zal worden gefusilleerd. Bulgarije. Ontplofbare stoffen ontdekt. De politie ontdekte in de omgeving van het stadje Zladika vier begraven petroleum tanks. Hierin bevond zich 68 K.G. ontplof bare stoffen van dezelfde samenstelling als die, welke indertijd bij den bomaanslag op de kathedraal te Sofia is ge bruikt. De opslagplaats schijnt door com munisten te zijn aangelegd. Litauen. Politieke spanning. Bedreiging met algemeene werkstaking. In verband met de ontbinding van het parlement in Litauen hebben de linker partijen met het afkondigen van de alge meene staking gedreigd Het leger staat evenwel achter de regeering en daar de arbeidersklasse niet sterk is, verwacht men, dat het niet tot een algemeene sta king zal komen. Prof. Waldemaras deelde gisteren in een interview mede, dat geen verkiezin gen zullen worden gehouden voordat de regeering een hervorming van de grond wet heeft uitgewerkt. Hij zeide, dat in do nieuwe grondwet aan president Smenota grootere bevoegdheden zullen worden ge geven. Samenkomsten van meer dan tien per sonen zijn verboden. Verwacht wordt, dat de nieuwe grond wet, voordat nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben, aan een referendum zal worden onderworpen. China. Verklaring van den Nederlandschen minister van Buifenlandsche Zaken.. Geen inmenging in Ghineesche aangelegenheden. Op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Albarda in verband met de door den Nederlandschen ge zant te Peking aan Ghineesche militairen der gewapende politie verleende vergun ning tot betreding van het legatiekwartier aldaar, tot het instellen van een onder zoek, heeft de minister van Buitenland- sclie Zaken geantwoord: Blijkens telegrafisch bericht van H. M. gezant te Peking heeft de Chineesche over heid toestemming gevraagd om huiszoe king te verrichten in de binnen de gezantv schapswijk aldaar gelegen gebouwen der Russische bank en van den Chineeschen Ooeterspoorweg. Dit verzoek was gegrond op het aan de overheid bekende feit, dat die instellingen gebruikt werden om wan ordelijkheden te veroorzaken, en dat sa menzweerders zich daar verborgen. Na rijpe overweging hebben de diplamtieke vertegenwoordigers van de z.g. protocol- mogend heden met het oog op de paniek, die zich heeft meester gemaakt van de Ghineesche en de buitenlandsche bevol king na de gebeurtenissen te Hankau en Nanking, en aangezien deze instellingen zich onder Ghineesche jurisdictie bevin den, eenstemmig beslist, dat de verzochte medeonderteekening op het bevelschrift niet kon worden geweigerd. H. M.'s ge zant heeft daarop \n zijn hoedanigheid van deken van het diplomatieke corps ter uitvoering van dat besluit zijn mede onderteekening op het bevelschrift ge plaatst. De Chineesche politie is bij de plaats gehad hebbende huiszoeking ook binnengetreden in het naast do bank gele gen gebouw, dat tijdens het Keizerrijk als kazerne der gezantschapsmacht werd ge bruikt. Aangezien daarvoor geen vergun ning was verleend, hebben do vertegen woordigers der protocolmogendheden daar tegen terstond geprotesteerd. De gezant heeft gehandeld overeenkomstig zijn be voegdheden, en zooals uit het bovenstaan de blijkt, ter uitvoering van een beslis sing van de vertegenwoordigers der pro tocolmogendheden. De gezant heeft de Nederlandsche regeering te voren niet ge kend in deze aangelegenheid. Voor bijzon dere maatregelen, ten einde zooveel mo gelijk te voorkomen, dat ten gevolge van de gebeurtenissen te Peking Nederland in verwikkelingen zou worden getrokkn, be stond gen aanleiding. Het standpunt der regeering, dat inmenging in China's bin- nenlandsche aange'egenheden zorgvuldig dient te worden vermeden, is den gezant bekend. De toestand te Sjantrnai. De botsing te Tsjapei. De Internationale Nieuwsdienst meldt nader over de gebeurtenissen in het dis trict Tsjapei te Sjanghai, dat er meer dan 100 personen werden gedood en 400 ge wond van de oproermakers, die op de Zui delijke troepende wapenen wilden herove ren voor den arbeidersbond. Zij werden met machinegeweren neergelegd. De voor zitter van den algemeenen arbeidersbond, die in de Franscbo concessie werd gear resteerd, moet in het geheim door de na tionalisten geëxecuteerd zijn. De algemeene staking mislukt. De algemeene staking te Sjanghai is een volkomen fiasco geworden. Slechts de ar beiders in enkele spinnerijen staakten. Het succes van de staking in het scheepvaart bedrijf is twijfelachtig. De vakveroenigin- gen van het tram- en omnihuspersoneel weigerden te staken, en het blijkt duidelijk dat de macht van den arbeidersbond zeer verminderd is sinds de leden door Chi neesche troepen zijn ontwapend. De krijgsoperaties. Weer een succes voor de Zuidelijken. Het hoofdkwartier van de Zuidelijke legermacht meldt, dat Pengkoe aan den spoorweg TientsinNanking weer in han den der Zuidelijken is. Engelsch schip op de Jangtse beschoten Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de En- gelsche torpedojager „Verity" van den Zuidelijken oever van de Jangtse, iets he neden Tsjinkiang. werd beschoten. Het vuur werd met de kanonnen beantwoord. De Amerikaansclio torpedojager „Noali" werd door Noordelijke troepen een mijl boven Nanking eveneens beschoten, waar op de torpedojager met machinegeweren antwoordde. Moskou is bezorgd. De wending, die de gebeurtenissen te Sjanghai hebben genomen, inzonderheid de ontwapening dor revolutionnaire arbei- ders wordt te Moskou met proote bezorgd heid gadegeslagen. Men is (e Moskou na melijk van oordeel, dat do arbeiders wa pens moeten hebben voor het geval het nationalistische leger Sjanghai tijdelijk zou moeten ontruimen. Daarbij komt de vreesd, dat de gebeurtenissen een breuk beteekenen tusschen de communisten en de gematigden, die men natuurlijk zou willen vermijden BINNENLAND DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst. De rijksmiddelen hebben in Maart ruim 57.000 minder opgebracht dan verleden jaar en in het eerste kwartaal van dit jaar ruim 5.700.000 meer dan in 1926. Een beschouwing. Het Haagsch Correspondentiebureau zendt de volgende beschouwing over den toestand van do Rijksmiddelen. Meevallers heeft de opbrengst der Rijks middelen in 1927 tot dusver niet ge bracht De opbrengst over het eerste kwartaal was 6.5 millioen hooger dan één vierde van de raming. Voor een juiste vergelijking moet ech- j ter de rijwielbelasting uitgeschakeld, daar deze nagenoeg geheel in het begin van het jaar betaald wordt, zoodat de eerste kwar taal-opbrengst vanzelf ver boven het even redig deel der raming uitgaat. Zoo men de rijwielbelasting uitschakelt, wordt bovengenoemd cijfer van 6.5 mil lioen slecht. 2.5 millioen. D -u wijzen voor het geheele jaar op een overschrijding van de raming met 4 maal 2.5 millioen, d.w.z. 10 millioen. Op een zoodanige overschrijding nu is reeds gerekend. Immers de belastingverlaging Voor den gewonen dienst, in het afgeloopen najaar aangenomen, bedraagt ongeveer 16* mil lioen. Bij de raming der middelen is met die belastingverlaging nog niet rekening gehouden. Daarentegen was er wel een overschot op de begrooting geraamd van 8 millioen. Dit laatste bedrag was dus voor belastingverlaging beschikbaar. Een sur plus van belastingverlaging ad 8* millioen moest dus op andere wijze gedekt worden. Aanvankelijk was daarvoor bestemd de hotelbelasjjng. Toen gebleken was, dat het accres der middelen deze waarschijnlijk overbodig zou maken, werd deze nieuwe belasting ter züde gelaten. Hieruit volgt, dat op een overschrijding der middelen raming met 8* millioen in 1927 feitelijk gerekend is. De 2.5 millioen oversellrijding in het eerste kwartaal wat impliceert 10 mil lioen in het geheele jaar is dus niet als een meevaller te beschouwen. Buiten aanmerking gelaten hierbij nog het feit, dat do 2.5 millioen overschrijding van het eerste kwartaal voor een bedrag van 2.4 millioen te danken is aan een overschrijding van de raming der succes sie-rechten, die wegens do bekende oor zaak onregelmatig binnenkomen, zoodat een tijdelijk accres geen maatstaf is voor de komende maanden. Anderzijds is evenmin in aanmerking genomen de toevallige omstandigheid, dat gedurendo het jaar 1927 de tot stand ge komen belastingverlaging nog slechts ten deele werkt. Voor de beoordeeling van den algemee nen budgetairen toestand is deze omstan digheid uiteraard zonder beteekenis. Koninklijke Besluiten. Ontslag prof. dr. G. Hcymaus te Groningen. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend aan dr. G. Heymans als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, met dankbetuiging voor do belangrijke in die betrekking bewezen dien sten. Benoeming dr. F. A. Voning Meinesz, tot hoogleoraar te Utrecht. Tot buitengewoon hoogloeraar aan do Rijksuniversiteit te Utrecht, in do faculteit der wis- en natuurkunde, om onderwijs to geven in geodesie en kartographie, is benoemd dr. F. A. Vening Meinisz, iuge- nieur in dienst van do Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing. De Rijksverzekeringsbank. De Bank blijft te Amsterdam. Men meldt uit den Haag aan de „Msb." Naar wij vernemen, heeft de Rijksveiv zekeringsbank hot aanbod der gemeente Amsterdam aanvaard, zoodat deze in stelling voorloopig te Amsterdam geves tigd blijft. Do moeilijkheid zat aanvankelijk daar in, dat Amsterdam eerst de huur slechts tot 1930 wilde verlengen, waarmee het bestuur der Rijksverzekeringsbank wegens onvoldoende zekerheid voor de naaste toekomst geen genoegen kon nemen. Voor Delft is dus voorloopig de kans verkeken. Uit den Rotterdamschen Raad. Na vijf nietige stemmingen nog geen wethouder. Do gemeenteraad van Roterdain heeft een oplossing, die de soc.-dem. heeren Ter Laan en Kooyman aan de hand heb ben gedaan, om de wethoudegscrisis te bezweren tot den eersten Dinsdag in September, door het aantal wethouders op vier te bepalen, niet aanvaard. Het voorstel werd na uitvoerige discussie met 23 legen 19 stemmen verworpen. Toen daarna de benoeming van een wethouder aan de orde werd gesteld, hadden niet minder dan vijf nietige stem mingen plaats, zoodat de wethoudersbe- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De zitting der voorbereidende ontw*> peningscommissie te Genève tot 21 ApHI verdaagd. Verklaringen van den Ned. Minister van buitenlandsche zaken omtrent den inval te Peking. De algemeene staking te Sjanghai mis lukt. Groote aardbeving in Zuid-Amerika. (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. De toestand van de Rijksmiddelen. Een vergelijkende baschouwnig. (1ste blad). Het Rapport der Kiesreglement-commis sie der R.-K. Staatspartij. De agenda van de vergadering der R.-K. Staats partij op 2 Juli a.s. (3de blad). Een enquete naar de handhaving van de Zondagswet in de gemeenten. (1ste blad). Vergunningen voor den doorvoer van vee door Duitschland. (1ste blad) Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: overstroomingen in Brabant en Limburg; bollenvelden in onze omgeving: een kra- nigen menscbenredder. noeming tot een volgende zitting moest worden uitgesteld, wat don antirev wel houder Schouten aanleiding gaf om ont slag to nemen als raadslid, ton einde n»et gedwongen te worden om tegen zijn zin het wethoudersschap te blijven waarno- Ecnheid in namen en afmetingen. Ter vergemakkelijking van den afzet dor boschproducten. Door de Nederlandsche Boschbouwver- oeniging is een commissie ingesteld, wier taak het zal zijn te trachten meerdero oenheid te brengen in de hier te lande voor de verschillende streken thans zeer ui teen loo pende namen en afmetingen in den houthandel. Hierbij zal er naar wor den gestreefd, uit de verschillende be staande stelsels en maten één bruikbaar geheel samen te stellen, wat indien dit bij lichamen als StaaLsboschbeheer, Kroondomein en Nederlandsche He de- maatschappij, alsmde bij het particulier boschbezit algemeen wordt ingevoerd, den afzet der boschproducten zeer zal kunnen vergemakkelijken. De commissie is als volgt samengesteld: B. Stiffel te Olst, voorzitter; A. F Kuhn to Leusden (Utrecht), secretaris; G Hout zagers te Arnhem; J. Mulder, Het l oo, Apeldoorn; P M Tutein Nolthonius, Ginnoken, leden. Om art. 4 dor Zondagswet. Minister Kan stelt een o nq u t e in De minister van Justitie heeft do aan dacht van den minister van Binnenland se ho Zaken en Landbouw gevestigd op het feit, dat in een gemeente op den eersten Pinksterdag van het vorige jaar gedu rendo godsdienstoefeningen, welke na het midaguur werden gehouden, muziek op straat is gemaakt. Naar aanieiding daar van hoeft minister Kan door tusschen- komst van de Commissarissen der Konin gin aan de burgemeesters verzocht te mogen vernemon, welke uitlegging in hun gemeenten aan artikel 4 der Zondagswet wordt Doorvoer van vee door Duitschland. Vergunningen voorloopig tot einde Mei. Volgens telegrafische mededeeling van den Rijkalandbouwconaulent te Berlijn heeft de Pruisische regeering besloten, voor den doorvoer van levonde runderen, afkomstig uit Nederland, zoolang de ge zondheidsloestand van den veestapel al daar gunstig blijft en voorloopig tot einde Mei a.s. vergunningen tot elke hoeveelheid af te geven. Aanvragen dienen te worden gericht tot het Preussi8che Landwirtschaftministe- rium te Berlijn. Een van de voorwaarden, die worden gesteld is, dat de dieren zijn ingeënt met boog-immuun serum tegen mond- en klauw zeer, afkomstig van bet Duitsohe instituut op het Eiland Riens. De crisis In de Maasfrichfsche Industrie. De conforontie mot don Min is ter van Arbeid, H. en N. Men meldt uit Maastricht aan d« „Msbd.": Gistermiddag is voor do tweede maal eer

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1