MAANDAG II APRIL 1927 Sten PUnt fie9n l38paIingen te zullen Italië. g ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling LeideD 19 cent per week 12.50 per kwartaal. jDZ* AgenteD 20 cent per week fl 2.60 per kwartaaL ;nc0 per post I 2.95 per kwartaal. I Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'e vet- igbaai tegeD betaling van 50 ct. per kwartaal, by voor- tbètaling Afzonderlijke nummers 5 ot.. met Geïllustreerd dagsblad 9 ct 18e Jaargang. No. 5539 Gou/ta/nfc Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 S POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowone advortontlën 30 cent per regel Voor Lngezondeu Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. r Kleine advertentlen, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fO.50. nummer bestaai uit twee 8lader* De Volkshuisvesting. Er is meermalen op gewezen, dat, van aiboliek standpunt bezien, het vraag- luk der volkshuisvesting een der bolang- ifcste sociale vraagstukken is. Wij willen hier de aandacht vestigen I een schrijven dei Duitsche bisschop sconferentie over den woningnood, gepubliceerd door de „Kirchliche Anzei- ir" voor het aartsdiocees Keulen, in het schrijven wordt er op gewezen, e de Katholieke Kerk alle krachten bt op het behoud en de bevordering a een naar ziel en lichaam gezond fa- aeleven lot de voorwaarden voor zulk oen fam ilieleven behoort ongetwijfeld op de eer ie plaats het scheppen van gezonde en ^doende woonruimten. Het beschikbaar stellen van voldoende gunruimien heeft heiaas in Duitschland wenschen overgelaten, tot groot nadeel ia tiet volkswelzijn en van het vader- id. lie woningtoestanden hebben niet op natste plaats bijgedragen tot het alge- eenverval der zedelijke krachten en van rehgieuse leven. De bisschoppen wij- op de gevaren, naar ziel en lichaam, v het te bekrompen wonen meebrengt, oen een beroep op het openhaar ge- i, opdat de opheffing der woning en ie de gemeenschappelijke taak worde to het heele volk. Atdere minder noodzakelijke uitgaven jeten achterwege gelaten worden om de odige middelen te vinden tot leniging in den woningnood. Wijze spaarzaam- id moet betracht W07den. De geestelijken worden aangemaand^ 1 streven tot het scheppen van goede oongelegenlieden daadwerkelijk te bo uderen. Een ernstig woord richten de bisschop- o ten slotte aan de groote organisaties id het Katholieke volk om het hare in te doen. Wij mogen gerust verklaren, dat in Ne- r.and de woningnood zeker veel min- r is dan in Duitschland en de meeste hdere landen dank zij wat in deze is daan onder een Christelijk bewind door unster Aalberse. En wij mogen ook, zonder vrees voor genspraak, cons+ateeren, dat in Leiden toestand beter is, dan in vele andere tmeenten in ons land. Maar toch: er moet meer worden ge- im Ook in ons land, ook in Leiden. Speciaal voor de groote gezinnen. Met &er belangen wordt nog steeds veel te tinig rekening gehouden door de ro wing die aan haar subsidies vaak lofwaarden verbindt voor den bouw, lardoor groote gezinnen óf worden uit sloten óf genoodzaakt worden, een wo og te betrekken, die ook onder moreel pacht zeer ongewenscht voor hen is. denken hier b.v aan de regeerings- isidie voor de woningen te Leiden, die fouwd worden door de Ver. ter bevor- rfing van den bouw van Werkmanswo- .:n Maar ook de gemeente Leiden zelf heeft KI te weinig pen oog getoond voor den "loefte van de groote gezinnen, blijkens zeer klein aantal percentage groote owngen. welke zij gebouwd heeft in de Jplexen gemeente-woningen ondanks lens herhaalden aandrang speciaal van itholieke zijde in den Raad gedaan om andere, betere verhouding te schep- het gebied der volkshuisvesting zijn nog lang niet, waar wij moeten ko- BUITEMLAMP e Ontwapenings-kwestie. De voorbereidende commissie. Weinig succes, tot nieuwe Fransche voorstel inzake de d beperking heeft nog geen overeenstem J"? gebracht tusschen Engeland en nkrijk. Heden zal de kwestie der vloot- P-rking opnieuw te Genève aan de orde 'men. Een Duitsch voorstel, strekkende tot di- «e beperking van het oorlogsmateriaal, ji geen algemeen© instemming; een door eaer.Iandsche delegatie voorgesteld mpromis evenmin,- daar andere mogend- de indirecte beperking: door be- tóïï der militaire uitgaven, weigerden, ?t de ontwapenings-conventie over dit Dwangmaatregelen tegen priesters. Overbrenging naar strafplaatsen. ^ar de „Catholic Times' meldt, is ook aantal Katholieke priesters door de feoff ^^tie-decreten van Mussolini ten. Totdusverre zijn vijf priesters reeds naar een „straf"-plaats overgebracht: don. Moiana van Corno, don Peccedi van Sondrio, don Bozzuffi van Annico, pater Bevilacque van Brescia en don Battlstoni van Iesi. Al deze priesters staan bekend als vurige werkers voor de Katholieke ac- -tie en voor de Katholieke sociale beweging in het algemeen. De strikte geheimhouding, welke in za ke de politieke deportaties wordt gehand haafd, maakt het uiterst moeilijk om uit to maken, of nog meerdere priesters door den maatregel getroffen zijn. Bovendien zijn twee priesters, don Fino van Milaan en de pastoor van Baruffina in de gevangenis geworpen onder beschul diging, dat zij den gewezen afgevaardigde Miglioli geholpen hebben uit Italië te ont vluchten. Om dezelfde reden is een bevel tot arrestatie tegen don Gilardi van Milaan uitgevaardigd, die echter spoorloos ver dwenen is. Albanië. Het Albaneeseh conflict. De kwestie der oommissie opgelost Naar de Berlijnsche bladen van bevoeg de zijde vernemen, is de kwestie der com missie, in zake Albanië tot oplossing ge bracht. Men is overeengekomen, dat een commissie van onderzoek wordt gevormd, bestaande uit de Engelsche en Italiaansche militaire attaché's en een lid van het Duilr sche gezantschap te Belgrado. Een alge- meet» plan ic opgesteld, volgens welke de commissie te werk zal gaan. De drie be treffende gezanten te Belgrado zullen de commissie bijeenroepen, wanneer deze in functie zal moeten treden. De Duitsche gezant, die doyen is van het corps diplomatique te Belgrado, zou de technische functies der bijeenroeping op zich nemen. Er zijn geen nota's gewisseld; alles is mondeling behandeld. Griekenland Monarchisten en republikeinen. Dreigende kabinetscrisis. De Grieksche minister van Binnenland- sche Zaken, Tsaldaris, die leider is van de royalistische partij, heeft den comman dant van de gendarmerie afgezet en door een ander vervangen. De repuhlikeinsche leiders, die leden zijn van het Kabinet, heb ben ondanks besprekingen, die den gehee- len nacht duurden, deze vervanging niet goedgekeurd, daar zij vreezen, dat de vei ligheid van de republiek er door in ge vaar wordt gebracht. Het coalitie-kabinet wordt thans zeer waarschijnlijk ontbonden. Een plebisciet. Naar uit Saloniki aan de „Reichspost" wordt gemeld, zijn de Grieksche partijen overeengekomen, een plebesciet te doen plaats vinden over de kwestie van den staatsvorm, opdat eindelijk blijkt, of de meerderheid des volks monarchistisch dan wel republikeinsch gezind is. Men hoopt aldus aan de voortdurende politieke woelingen een einde te maken. China HET GEBEURDE TE PEKING. Een protest aan Tsjang. De Pekingsche politie ging te ver. Het corps diplomatique te Peking heeft bij wijze van formaliteit geprotesteerd te gen het optreden van de Chineesche auto riteiten in verband met den inval in de ge bouwen der Sovjetlegatie. Het corps is van meening, dat de politie verder gegaan is dan de machtiging, door de gezanten der mogendheden gegeven, toestond. Tot verleening van het bedoelde verlof werd besloten op een bijeenkomst der ge zanten van de protocol-mogendbeden, wat niet hetzelfde is als het corps diplomati que. Op deze bijeenkomst waren Groot- Brittannië, de Ver. Staten, Frankrijk, Italië Japan, Spanje en Nederland vertegen woordigd. De protocol-mogendbeden, zijn die lan den, welke na den Bokseropstand op 7 Sept. 1901 met China het vredes-protocol teekenden, waarbij o.a de juridische po sitie van de gezantenwijk te Peking werd geregeld. De Russische gezant teruggeroepen. Een protestnota van Litwinof De Russische volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken Litwinof heeft den Chineesche zaakgelastigde te Moskou een nota doen toekomen, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen de huiszoeking in de Sovjet-gebouwen te Peking De nota eischt de onverwijlde terug trekking van de Chineesche detachemen ten uit de gebouwen van den militairen attaché en van de handelsvertegenwoor diging en uit de woningen van de gezant- schapscmployé's. Verder wordt teruggave gcöischt van alles, wat is meegenomen. Do Russische zaakgelastigde en zijn personeel zijn teruggeroepen, totdat aan deze eischen zal zijn voldaan. De Sovjet-regeering verklaart vervol gens, dat zij over voldoende middelen be- schikt om tot repressie-maatregelen over et gaan, maar zij ziet daar ten eenenmale vanaf, daar zij er zich zeer wel reken schap van geeft, dat de werkelijke verant woordelijkheid rust op de buitenlandsche imperialisten, die de Sovjet-Unie tot een oorlog willen verlokken. Men beschouwt in Russische kringen de nota als een compromis tusschen de ver schillende stroomingen in Rusland. Een algeheel afbreken der betrekkingen wordt door het handhaven der consulaire ver tegenwoordiging vermeden. In talrijke kringen bestaat er een ze kere ontevredenheid over het feit, dat de nota zoo tam is. Men gelooft echter, dat de regeering te Peking zich door deze houding van Rusland tot verdere provo caties zal laten verleiden, hetgeen tot ge volg zou hebben, dat van Russische zijde nieuwe stappen gedaan zouden moeten word en. Vertrekt ook de Chineesche gezant uit Moskou? Men verwachte in Russische kringen, dat de Chineesche zaakgelastigde heden de Sovjetregeoring om zijn pas zou ver zoeken. DE KRIJGSOPERATIES. Nederlagen der Zuidelijken. Drie K a n t o n ge n eraa ls overgeloopen. So en Tsjoean-fang, von wien men se dert zijn troepen Sjanghai hadden verla ten, niets meer had gehoord, is op de meest onverwachte wijze weder op den voorgrond van het strijdtooneel getreden. Zijn troepen hadden, naar werd aangeno men, opdracht gekregen zich naar het Noorden van de provincie Kiangsoe terug te trekken, nadat zij het oude front bij Tsjinkiang hadden prijsgegfeven. Hoe Soen er in geslaagd is zijn leger weder te reorganiseeren, is echter onbekend. Het bericht, dat Soen Jangtsau heeft heroverd, wordt bevestigd door het feit, dat groote troepen Zuidelijken de Jangtse overtrekken in de richting vn- Tsjinkiang. Gemeld wordt, dat de voorposten van Soen reeds Kwantsjau, aan den tegen- overgestelden oever van Tsjinkiang, aan de Jangtse gelegen, hebben bereikt. Tege lijkertijd trekken de Noordelijken, ge steund door Witte Russen, op naar Poe- kau en trekken de Zuidelijken zich terug op Nanking. Uit Peking wordt gemeld: De jongste successen der Noordelijke legers bieden kans op een verrassende ontwikkeling der gebeurtenissen. Enkele dagen geleden hadden zeventigduizend Kantonneesche soldaten een front bereikt onmiddellijk ten Zuiden van Hwai-rivier aan de linker- en rechterzijde van Peng- poe, en een ononderbroken opmarscb naar Hsitsjaufoe werd reeds voorspeld, toen het Sjangtoen-leger plotseling het initiatief nam tot oen offensief, waardoor de nationalisten gedwongen werden terug te trekken. Intusschen trekt, naar gemeld wordt, het leger van Tsjang Tso-lin voortdurend verder de provincie Honan binnen en be vindt het zich reeds op vijftig mijl van het front der nationalisten. Volgens een Reuterbericht uit Sjanghai hebben de strijdkrachten van Soen Tsjoean-fang op den Noordelijken oever van de Jangtse een brigade van het Kan- tonleger verslagen. De commandant en 400 man wisten over de rivier naar Tsjin kiang te ontsnappen. Drie Kanton-generaals met 4 a 5000 man zijn Zateragochtend over de Jangtse getrokken en zijn naar het Noordelijke le ger gedeserteerd. Uit Sjanghai wordt nog gemeld: De Noordelijken zijn de Jangtse in Zui delijke richting overgetrokken. In ver band hiermede is Tsjang Kai-sjek onver wijld naar het front vertrokken. Paniekstemming te Sjanghai. Tengevolge van de ernstige moeilijkhe den in de Kwomint'ang en den tegenslag der nationalisten aan het front, heerscht te Sjanghai een paniekachtige stemming. In de laatste drie weken hebben 4000 buitenlanders en 100.000 Chineczen de stad verlaten. MOORD OP FRANSCHE PATERS. Bij de onlusten te Nanking. A bout portant neergeschoten. Tijdens de terreur na het binnenkomen der Noordelijken in Nanking zijn de pa ters. die jarenlang in China werkzaam waren, al evenmin gespaard. In de „Petit Parisien" vertelt Louis Roubaud boe père Vanera juist de mis beëindigd had, toen een der bedienden hem kwam waar schuwen. dat hij zich in veiligheid moest brengen, omdat de Kantonneczen Nan king waren binnengerukt. Er was zelfs geen tijd moer om ander schoeisel aan te trekken en haastig ging de missionaris door den tuin naar buiten. Aan de poort stonden echter reeds schildwachten gepos teerd, die père Vanera a bout portant neer schoten. Eenige oogenblikken later ver scheen père Dugout aan de poort en ook hij werd zonder pardon gedood. Père Verdier en père Bureau bevonden zich in een der bijgebouwen van do mis sie. Zij hadden den vorigen dag den mis sionarissen die uit het Zuiden een toe vlucht hadden gezocht in Nanking, als mede verschillende onderwijzers en leer lingen aangeraden te vertrekken, waar aan door dozen was voldaan Tegen zes uur des morgens werd er met geweerkol ven tegen de deur gebonsd. Door een zij deur weten de bedienden te ontkomen, doch de beide missionarissen worden aan gehouden door een officier en zes solda ten. „U verbergt hier Noordelijke solda ten" beweert de officier. De missionaris sen bezweren, dat dit niet waar is en ge ven de sleutels der verschillende deuren, de soldaten vinden het echter gemakkelij ker, de deuren van kamers en kasten met hun geweerkolven te vernielen. Spoedig ligt de inventaris der kamers in stukken en brokken in den tuin. De officier vraagt vervolgens, of de Noordelijken geld in bewaring hebben gegeven, een ontkenning helpt niet, de beide zendelingen worden gefouilleerd. Een soldaat komt nammechtig aanloopen om te vertellen, dat een der deuren op de bovenste verdieping niet open gaat en als père Verdier zich omkeert om den soldaat te helpen, lost een ander soldaat een schot, dat rakelings langs het gezicht van den missionaris scheert en hem ze ker zou hebben getroffen, als de officier even voor bet afgaan van het schot niet den loop had weggeduwd De officier blijft aandringen op geld en nadat het heele bezit aan kapitaal, "ca. veertig dollar, in ontvangst is genomen, verdwijnen de soldaten. Alles wat zich in den tuin bevindt, wordt meegesleept en een plunderaar, die niets meer van eenige waarde kan vinden, komt gauw het ge bouw binnen, om nog iets op te eischen Père Bureau is door eenige soldaten meegesleept naar de kapel en tegen den muur geplaatst De oude man van 72 jaar met zijn fladderen den grijzen baard ver liest geen oogenblik zijn tegenwoordig heid van geest en als hij de op hem ge richte geweren ziet, zegt hij: Laat mij toch gaan, ik ben al zoo oud Deze woorden hebben hem «ered. De beide missionarissen hebben zich te Nan king in veiligheid kunnen brengen. Amerika DF. GRUWELDADEN IN MEXICO. Mitrailleurs tegen de kerkgangers. Uit Guadalajara wordt geschreven: Hier en in den geheelen staat Jalisco heerscht groote opwinding over den schandelijken, overval op do kerk van Juanacatlan in de nabijheid van Guada lajara, waar vreedzame geloovigen in gebed vereenigd waren. In den namid dag van Zondag 9 Maart posteerde zich de burgemeester van Juanacatlan aan het hoofd der politie met een afdeeling soldaten die een machinegeweer met zich voerden, voor de kerk en gaf den geloovigen, die in grooten getale in do kerk aanwezig waren bevel, deze te ver laten. Daar de katholieken dit bevel niet ge hoorzaamden, omdat ze geen enkele wet overtraden, geen enkele strafbare han deling pleegden, drong de burgemeester met een aantal politie-agenten de kerk binnen. Ze dreven de geloovigen met zweepslagen de kerk uit en staken daar op in hun duiveiechen haat de biecht stoelen en gordijnen in brand, waarop ze het terrein van hun misdaad verlieten Toen de geloovigen bemerkten, dat hun kerk in brand stond, trachtten ze het gebouw weer binnen dringen om het vuur te blusschen. Tevergeefs probeer den de soldaten hen tegen te houden, de menigto drong hen weg en toog aan hot blusschingswerk. Zulks was voor den burgemeester reden genoeg om mitrail leur- en geweervuur op het weerlooze volk te richten. Vele bleven dood of ge wond op den vloer der kerk, die ze ten koste van hun bloed uit de vlammen hadden gered, liggen Toen de soldaten zagen welk bloedbad ze hadden aange richt, trokken ze af en kon het volk de lijken der nieuwe geloofsgetuigen bergen. Te San Francisco de Asisi heeft gene raal Ferreira op do beelden der heili gen, vooral op dat van den H. Francis- cus laten schieten, waarop de kerk in brand werd gestoken. Te Morelia werd een arme jongen, Jusé Vargas, doodgeschoten, omdat hij „Tovolutionnaire propaganda'' had ge voerd. De knaap had namelijk de Zon dagscourant verspreid, waarin de Ka tholieke leer. die van den kansel niet meer verkondigd mag worden, wordt uiteengezet. Toen de arme jongen om een priester vlroeg werd hem geantwoord, dat er geen meer was, omdat er geen enkele zich had laten registreeren, d. w. z. zich aan de anti-kerkelijke wetten had onderworpen. De knaap vroeg dan en kele oogenblikken om zich op den dood voor te bereiden, wat hem werd toego- staan Daarop werd hij door de soldaten HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een dreigende kabinetscrisis in Grie kenland. De Russischo zaakgelastigde te Peking in verband met den anval in de gebou wen der Sovjetlegatie teruggeroepen. Men verwacht, dat ook de Chineesche zaakgelastigde te Moskou zijn pas zal vragen. Dc Kantonneezen hebben eenige ne derlagen geleden tegen de Noordelijke troepen. Bijzonderheden omtrent moorden op Fransche paters te Nanking. BINNENLAND. Overleden is in het St.-Elisabethsge- sticht te Leiden de weleerw. heer N. J. v. d. Wcijden, kapelaan te Rotterdam, ge boortig uit Nieuwkoop. (Kerknieuws. 1ste blad). Huldiging van Cath. v. Rennes. (L. en K., 2de blad). Te Delft zou een Rembrandt zijn ont dekt. (L. en K2de blad). BINNENLEID „HET CHRISTELIJK GETUIGENIS DER CATACCMBCN." Met voldoening vernenui. wij, dat v.tn het boek, dat Pater Hondrichs onder ho- venstaanden titel uitgaf, reeds ongeveer 2000 exemplaren bij den boekhandel gin geplaatst. Dat de schatting van het pu bliek over dit werk juist ia, blij kt wel uit onderstaand briefje, dat de schrijver v<n niemand minder dan van Zijne Eminem ie Kardinaal van Rossum mocht ontvangen: Rome Propaganda. 7 April 10?7. ZecrEcrwaardo Pater. Voor eenigen tijd ontvingen Wij Uw work: „Het Christelijk Getuigenis oer Ca tacomben", en Wij betuigen U daarvoor Onzen oprechten dank. De groolo verdienste van dezen arbeid, die U veel zorg en moeite heeft gekost, ligt daarin, dat do kostbare historische feiten, welke steenen en muren van het oud-Christelijke Rome tot nu toe Hebben bewaard, door U in het volle licht der waarheid zijn gesteld, en aldus eene open baring zijn geworden, voor velen, voor wie zij tot nu toe oen gesloten boek waren. Zoo zullen velen bevestigd worden in hun geloof en zich inniger hechten aan dien grooten schat. Anderen zullen in hun oprecht zoeken naar do waarheid, uit Uw boek leeren, waar de eene en onverander lijke waarheid gevonden wordt, en zoo, met Gods genade, den kostbaarsten schat vinden, dien zij begeeren kunnen, het wa re Geloof. En bovendien zullen vele op werpingen tegen de leer van dt> Kerk door het door U verzamelde en geschikt ver bonden materiaal, geheel of grnotendecls ontzenuwd worden. Wij zegenen dan deze schoone en kost bare uitgave, waaraan ook uiterlijk alle zorg is besteed, on wenschen U vun hart© toe, dat zij het doel wat U Z.E. zich daar bij voorstelde ten volle bereike, dat Gods genade, door de voorspraak der Moede» van de genade, den lezer begeleide, om hem daarheen to voeren, waar Uwe liefde tot God en de Kerk hem zien wil. Met dezen zegen verblijven wij U ZecrEerwaarde's tocgcnogene in Xto, W. H. Knrd. VAN ROSRUM. Koninklijke Besluiten. Gezant in Berlijn. Bij Kon. besluit is mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, buitengowoon gezant en gevolmachtigd minister in disponibilileit, hersteld in werkelijken dienst en benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Berlijn. Burgemeester van Roermond. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der gemeente Boermond J. A. H. Steinweg, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Stad- en Ambt-Delden. Liefdesgaven voor Hongarije. Het Hong. R. K. Kindercomité, geves tigd te Amsterdam, oeelt U mede, dat het rcede verschillende aanvragen ontvangen heeft tot hot verzenden van Liefdesgaven voor Hongarije, wolke het Comité gaarne in ontvangst neemt en voor doorzenling daarvan zal zorgdragen. Zij, die pakketten willen verzenden mos ten deze doen toekomen aan A. J. M. Pri mus te Duivendrecht, vóór of op den 23 April a.s. Uiterlijk op dien datum moeten de pak ketten :n zijn bezit zijn. Onbestemde pakketten worden gratia naar Boedapest doorgezonden. Voor pak ketten op naam moet een kleine vergom

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1