weede Blad. Vrijdag 8 April 1927 eiwengde Berichten ONGELUKKEN. Ontplcffing in een motorboot. fee Nederlanders in Belglö gedood. ja „Libre Belgiquo" verneemt uit jenaarde, dat gisteren de motor van boot „Time is Money" nabij de Nieu- iluis aldaar plotseling is ontploft. De iipper en zijn helper, beiden Neder- ujers, werden gedood. De lijken dar chtoffers werden naar het stedelijk idenhuis overgebracht. De oorzaak van l ongeluk is onbekend. De boot is erg scbadigd. Motor-ongeval. Uit Epe wordt gemeld: Een motor met j reed gistermiddag met groote vaart den Heerderweg, toen, waarschijn- door slippen, de berijder B. het stuur ytraakte en de motor in een greppel te il kwam De berijder, ernstig gewond, per auto naar een ziekenhuis té Zwolle roerd. De duorijder bekwam slechts inig letsel. sr de oogen van de moeder verdronken. fo Kooien is het 3-jarig zoontje van i lieer G. do Boer te water geraakt en dronken. Do moeder, die het ongeluk I gebeuren, sprong haar kleine na, th mocht er niet in slagen het knaapje redden. Door een paard gestooten. Ie Arcen werd de landbouwer J. K., weg naar den stal, door zijn paard, i plotseling schrok; omgeworpen, ten- iolgo waarvan hij een schedelbreuk twam. Bewusteloos en in bedjenikclij- i toestand werd hij naar zijno woning irgebracht. Door een drijfriem gegrepen. ie Oldenzaal is de textielarbeider K. jr het drijfwerk van een machine eg- pen. De man werd meegesleurd en rm met het hoofd tegen een muur te il. Met een schedelbreuk werd hij op timen en in levensgevaarlijken toestand ir bet ziekenhuis vervoerd. kolendampvergiftiging te Den Haag. 3o schipper, die Woensdag met zijn uw in zijn woonschuit aan do Went- it onder Loosduincn tongevolge van ko- linip bewusteloos was aangetroffen, is, nals zijn vrouw, denzelfden dag tot be stzijn teruggekeerd. Beider toestand is as wel. Een windhoos. •en gezelschap automobilisten, die van ïldoorn naar Venlo reden, brachten te ahem, waar eenigen tijd vertoefd werd bericht, dat zij op den Apeldoorn- weg, ter hoogte van de Woesten- etc, door oen windhoos waren over- Hen, die de kap van de auto totaal ver- 1de, terwijl de voorruit door steenen, in de lucht werden geslingerd, werd ikrijzcld. Langs den weg waren ver tillende boomen afgeknapt. Overleden. ie bewoner uit de Wolmaranstraat te iravenhage, die in den nacht van Dins- op Woensdag van een portiektrap een woning aan de Fislierstraat al- ir viel. is in het Gemeentelijk Zieken- s overleden. Ooor ammoniakgassen bedreigd. In den kelder van een lunchroom aan 1 Vredenburg heeft naar het „TJ. D.'' Mt eon 32-jarig meisje, dat bij de icbroom in betrekking is, Woonsdag- Idag ongeveer zos uur eenige angstige [«ablikken doorgebracht. Er ontstond i defect aan de in do kouken staande nachine, waardoor do ammoniakdam- i zich zóódanig verspreidden, dat er r het meisje, dat in den kelder ge- tht was, ernstig gevaar ontstond, On- idelüjk werden de politie en de brand- !r gealarmeerd, teneindo hulp te ver- len aan de juffrouw, wior angstige ten naar buiten doordrongen. De po- I arriveerde met oen zuurs tof kok er, zij kon op het eerste gezicht weinig lichten, omdat de verstikkende dam- i bet onmogelijk maakten door de ien den kelder te bereiken. Men he li echter korte metten te maken en, toestemming van den eigenaar van perceel werd een opening geslagen liet dik matglas van het kelderlicht; opening bleek juist groot genoeg bet meisje uit haar govaarlijke schuil to redden. Zij werd eerst even on- i doch kwam spoedig weer hij. Een 1 ittblik later arriveerde do brandweer rookmaskers, doch er behoefde geen I meer geboden te worden. Nadat do !jten uit den kelder waren wegge nen, heeft een monteur de hoofd- 1,1 afgedraaid. ^oorzaak van het ongeval, dat zulke ligo gevolgen had kunnen hebben, •gezocht worden in het feit, dat kort een nieuw onderdeel aan de ijs- mio was geplaatst, waardoor het leatiel defect raakte, to do politie is een nader onderzoek $leld naar de vraag in hoeverre hier jSntüd sprake is. Inbraken. Woensdagmorgen werd bij de politic te Maastricht aangifte gedaan, dat op den Brusselse-hen weg op twee plaatsen was ingebroken. Bij den aannemer S. was in één der kamers alles overhoop gehaald, doch daar werd enkel een fototoestel ver mist. Bij den heer T., eenige huizen ver der, was ook alles nagezocht en door el kaar geworpen; daar worden eenige klei nigheden vermist en werd een bijna nieuwe liets meegenomen. De politie heeft een on derzoek ingesteld. Inbrekers hebben den houder van 'n melkzaak gevestigd Westerstraat 121 to Amsterdam een onaangename verras sing bereid. Deze persoon en zijn vrouw waren Woensdagavond om halfnegen de deur uitgegaan. Om half twaalf bij hun thuiskomst bemerkten zij, dat er onge nood bezoek was geweest, dat aan de achterzijde binnen was gekomen. Op nummer 123 is een winkel geves tigd, die 's avonds en 's nachts onbe woond is, en hiervan hebben een of meer personen geprofiteerd door zoo de ach terzijde van de melkzaak te bereiken. Via een raampje kwam men op de bin nenplaats en het kostte niet veel moeite den achterkant van de zaak to forceeren. Een brandkast werd opengemaakt, wat ook al gemakkelijk ging, omdat deze van een zg. pompslot, een ouderwetsche slui ting, was voorzien. Een bedrag van 1500 wordt hieruit vermist. Tevens zijn gestolen eenige gouden tientjes en verzekeringspolissen, die zich in een geldkistje bevonden. De oplichting van 22.000. Eenigen tyd geleden worden, zooals wij reeds meldden, twee mannen en een vrouw, en later nog een vrouw, te Am sterdam aangehouden, verdacht van op lichting van een goedgeloovige Indische dame voor een bedrag van 22.000. Hot is de Centrale Recherche gelukt een be drag yan 21.000 terug te vinden. Ver der is gebleken, dat het viertal getracht heeft ook een andere dame te benadecien. Deze vloog er slechts voor een klein be drag in. Aangehouden. Door de politie te Almelo is aangehou den een directeur eener Naamloozo Ven nootschap, verdaent van verduistering. De boeken wijzen een tekort aan van 17.000. Eep.. aanklacht wegens bcteediging. Gisteren heeft de heer R. Grondsma te Jóure, lid van den gemeenteraad van Haskerland, een aanklacht ingediend te gen den heer S. J. D. te Oudehaske ter zake van herhaalde openbare be'.eediging in zijn kwaliteit van raadslid. Brand. Te Obdam is de woning van den land bouwer de B. totaal afgebrand. Verzeke ring dekt de schade. De ontsierende reclame. Tegen den heer G. H. St. te Raalte is proces-verbaal opgemaakt, wegens over treding van do provinciale verordening tegen ontsierende reclame Hij had in zijn tuin een groot bord geplaatst met verkie- zingsreclamo voor den soc. dera. Staten- candidaat den heer W. van der Sluis te Goor. A.s. Maandag zal deze zaak voor den Kantonrechter te Deventer worden behan deld. Verkiezingsvaria. Aan een der stembureaus to Deventer, beeft zich een eigenaardig geval voorge daan. Het bleek, dat tot lid van het stem bureau was benoemd iemand, die reeds meermalen daarvan deel had uitgemaakt, maar dat de benoeming per abuis was uit gereikt aan zijn naamgenoot, die reeds zit ting had genomen, toen de eigenlijk be noemde zich op bet stembureau vervoegde. Er ontstond meeningsverschil en er vielen hooge woorden. De politie kwam aan het geval te pas en hoewel de bij vergissing aangewezene zich tenslotte bereid verklaar de zijn plaats te ruilen, weigerde thans de oorspronkelijk benoemde als lid van het slembureau te fungeeren. Hij verklaarde protest tegen den uitslag dor-stemming'te zullen aanteekenen. Naar wij bij informa tie ten etadliuize vernamen, zal dit protest wel op niets uitloopen, reeds hierom niet, omdat de oorspronkelijk aangewezene niet tegenwoordig was, toen de stemming een aanvang nam, zoodat volgens do Kieswet de voorzitter elk willekeurig kiezer kon aanwijzen, om in het stembureau zitting te nemen. Dat dit nu toevallig een naam genoot van den man in kwestie was, doet natuurlijk volgens de wet niets af. Onveilig strand. Het strand te Schoveningen is onvei lig tot het Wassenaarscho Slag op Maan dag 11 en Dinsdag 12 April, telkens van 10 uur voormiddags tot 2.30 uur namid dags, wegenis het schieten met mitrail leurs. De aandacht van het publiek wordt cr op gevestigd, dat het strand niet eerder toegankelijk is, alvorens do roode vlag gen, welko de onveiligheid aanduiden, zijn ingenomen. ESuitenl. Berichten ONGELUKKEN Ernstige ontploffing in Polen. In de melaalgielcrij „Gatharina" Ie Sos- nowilz heeft een ontploffing plaats gehad doordat een handgranaat, die zich tus- schen een hoeveelheid oud ijzer bevond, in den smeltoven terecht kwam. Er volg de een hevige explosie, waardoor óén ar beider gedood en twaalf ernstig gewond werden. Nachtelijke razzia Ie Moskou. Op toezichtlooze tinderen. To Moskou heeft dezer dagen, naar de „ïzwestia" meldt, een nachtelijke razzia plaats gevonden, ten einde eens^ oprui ming te houden onder de toezichtlooze kinderen, de z.g. „bezprizornije", die, zon der onderdak, langs de donkere straten zwerven. In totaal namen ongeveer acht honderd personen aan de opsporingen doel, welke 'aavonds om 9 uur werden be gonnen en tot 5 uur 's morgens duurden. Men slaagde er in, con 400-tal boefjes aan te houden cn in bewaring te stellen. Ook in de Oekraino wordt de strijd to gen dit euvel zooveel mogelijk met kracht voortgezet. Daar zijn thans 1.314 kinder tehuizen opgericht, waarin volgens ge noemd blad 125.000 zwervertjes zijn on dergebracht. In het afeeloopen jaar wer den 13.500 „bezprizornije" in de straten opgepikt, terwijl er plannen bestaan om in den loop van dit jaar 10.000 kinderen van de straat te halen. Priester in een trein overvallen. Naar uit Metz gemeld wordt, heeft men in het Soargebied, dicht bij de Fran- sche grens, tusschen het station Klein- bitlersdorf en Bubingen, een priester in bewustoloozon toestand op den spoorweg gevonden. Men bracht den geestelijke naar bet ziekenhuis te Saargemünde over, waar de geneesheeren een hersenschudding constateerden. Verder vertoonde de pries ter verwondingen aan het hoofd en op verscheidene andere plaatsen van het lichaam. Indentileitsbew ijzen werden niet op hem bevonden en daar de gewonde bui ten kennis bleef, kon men hem n et on dervragen. Niettemin kon men vaststellen, dat do geestelijke abbó Diebold uit Saint-Nioolas du-Port was. Men vermoedt, dat hij in don trein overvallen is en na weerloos gemaakt te zijn, uit den coupé op den spoorweg is geworpen. Zijn portefeuille, een horloge en zijn reistasch waren verdwenen. Do politie zoekt ijverig naar de(n) dader(s). Brutale bankroof te Moskou. Uit Moskou wordt gemold, dat daar Maandag j.l. een brutale bankroof heeft plaats gehad Drie gewapende mannen drongen de Bseko-bank binnen cn begon nen het aanwezige contante geld hijeen te garen. Toen echter een der employe's er in slaagde, alarm te maken, vluchtten zij met medeneming van slechts een paar duizend roebels. Op straat werden de roovers door een groote menigte achtervolgd. Een der drie werd gevangengenomen, oen tweede werd doodgeschoten. De derde roover wist te ontkomen. Het atheneum te Luik in brand. Dinsdagnamiddag is brand uitgebro ken in het atheneum -te Luik Toen do brandweer ter plaatse verscheen, hadden do enkele leerlingen, die nog in da ge bouwen aanwez g waren, deze ontruimd. De geheele verdieping werd echter een prooi der vlammen. Verdwaald in de loopgraven. Politie en gendarmerie hebben in een diep onderkomen in de Vroegere loop graven bij Soissons een bewusleloozen knaap aangetroffen, die bleek een school jongen uit Russische familie te zijn. Cy ril Romasjof. De jongen moet, tijdens een langdurigen zwerftocht met knapen van zijn leeftijd door het resleerende loopgra- vennel aan de Aisnc, het spoor bijsier ge raakt zijn, en is waarschijnlijk in den zandigen bodem weggezakt. Na zijn ont dekking heeft het ventje verklaard, zoo lang geschreeuwd -te hebben tot zijn krachten hem begaven. Sindsdien was hij bewusteloos geweest. De gewapende verkiezingen in Chicago. Als men de verhalen, welke do Engcl- sche bladen van de verkiezingscampagne in Chicago opdissclien, gelezen heeft, is men blij in het rustige Nederland te leven, waar de strijd geestdriftig en hartstochte lijk met de pen en het woord gevoerd kan worden, doch de kreet „de wapens neer» geen oorlog meer" gelukkig geen beteeke- r-is zou hebben. Hi Chicago is dat anders. Die stad ge niet de reputatie het grootste misdadigers- hol der wereld te zijn, en een der candida- ten zijn kansen worden het geringst geacht had als oonig kiesparool ,,no crime", geen ro^daad! De twee hoofd-opponenten bij de burge- meestersverkiezingen van Dinsdag waren de aftredende democraat William E. De- var, en do candidaat der republikeinen William Thompson, een gewezen cowboy Gelijk wij reeds meldden, was op den dag der verkiezingen de geheele politie macht van Chicago, tot de tanden gewa pend, op de been om alle excessen tegen te gaan en evontucelo moordpartijen te ver hinderen. Zij reed in pantserauto's met machinegeweren door do stad, terwijl ge wapende detectives bij allo stembureaux opgesteld stonden om verschillende ge zochte bandieten, als dezen hun burger plicht wilden vervullen, in te rekenen. Zij hebben daarbij succes gehad, want eon der beruchtste bende-leiders, een Vin cent Drucci, kon, op het oogenblik. dat hij een stombureau binnenstapte, gegrepen worden. Toen hij editor in oen politieauto weggevoerd werd, kwamen zijn vrienden hem To hulp. De detective schoot daarop Drucci neer. Voor de stembussen 's morgens geopend werden, waren reeds twee hoofdkwartieren dor democraten gebombardeerd, terwijl in een der negerwijken een kiesbureau oen heelcn tijd door bandieten onder»vuur werd gehouden. Van een ander stembureau wa ren alle pollooden gestolen, zoodat de kie zers zelf hun schrijfmateriaal moesten meebrengen. Nador wordt geseind, dat William Thompson, met een meerderheid van ruim 50.000 stommen tot burgemeester van Chi- cago is gekozen. China op nieuwe leest geschoeid. Een bekend professor in bet Chineesch aan de universiteit te Oxford, W. E. Soo- thill, heeft eenige beschouwingen gewijd aan de jongste evoluties van het vrou wenschoeisel in China. Twintig jaar geleden, zoo zegt hij, kon men bij 't ontmoeten van een Chineosch meisje met eenige opvoeding en vooral met normale voeten zeker zeggen, dat het lieve kind afkomstig was uit een der zen dingsscholen. Bijna do helft der totaio bevolking, tweehondord millioen vrouwen en meisjes liep rond op do bekende mis vormde voet-klompjes, die tot de haute- cbic eener Chineesche behoorden. Thans doen ook de jongere Chineesche vrouwen, die niet genoemde scholen heb ben bezocht, afstand van deze barbaar- sche traditie en de professor is van mea ning, dat eens de Chineesche vrouw zal waerdceren welk een geluk de Wester- rche beschaving haar heeft gebracht. De vooruitgang op dat speciale gebied toont zich vooral door de verschijning van winkels voor vrouwelijk schoenwerk. Twintig jaar geleden bestonden deze nog niet, thans heeft elke stad er verschei dene. En deze winkels verschaffen een groote verscheidenheid in kleur en vorm van schoentjes, die zelfs in vele geval len een passende afsluiting vormen voor de m vleoschkleurige zijden kousen ge stoken beentjes. De haren der Chineesche vrouwen zijn niet rneer glad weggestreken maar shin gled en bobbed als bij haar Westerscho zusters. RECHTZAKEN Berooving van een kantoorlooper. Gisteren heeft te Rotterdam terechtge staan de 24-jarige kantoorbediende M. M thans gedetineerd in het Huis van Be waring, verdacht van de berooving van een kantoorbediende van een actetasch in houdende 40. Verdachte legde een volledige bekente nis af. Kort na zijn huwelijk was hij werk loos geworden. Hij had alle moeite ge daan een andere betrekking te vinden, doch het was hem niet gelukt. Toevallig had hij gezien dat een kantoorbediende van de Rotlerdamsche Bank aan de Boompjes, een bankbiljet van 40 ont ving en plotseling was het denkbeeld bij hem opgekomen om dien jongen te be- rooven. Hij volgde den jongen, die even als hij op de fiets was. tot aan don Cool- singel. Toen de jongen de trap van een kantoor a'daar opging, volgde hij hem ook daar en rukte hem de tasch met het geld uit de hand. Op do fiets trachtte hij nog te vluchten, doch hij werd spoedig gear resteerd Het O M waargenomen door Mr. Rom- bach, noemde dit misdrijf zeer ernstig De verdachte is niet uitermate gerouti neerd, doch wel zeer brutaal te werk ge gaan Spr wilde echter rekening houden met de omstandigheden en gezien het gun stig reclasseeringsrapport, cischte hij acht maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 21 April a.s. Poging tot doodslag op een buffetjuffrouw De rechtbank te Rotterdam veroordeel de gisteren den 53-jarigen caféhouder C v. d. B. wegens poging tot doods'ag op een buffetjuffrouw, die hij eenige steken had toegebracht, tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Het O M had vier jaar geeischt. Verdachte v d B is thans voor do 24ste maal veroordeeld. Ingezonden Stukken (Duiten verantwoordelijkheid der Redactie Benoeming bij de Bank van Lecning. In verband met het ingezonden stuk van Prof. Blok, vóorzitter van do Commissie voor do Bank van Leening alhier, wil ik alvorens tot hot zakelijke over ie gaan don Professor op het navolgende attent makch Hij schrijft zoo „Basta, ik antwoord niet op verder geschrijf". Heel aardig gezegd maar mijn antwoord is: „Dan heeft hij mijn ingezonden stuk niet goed gelezen" Ik vraag van hem geen antwoord. Hoe hij gedacht en gehandeld heeft is voldoende bekend. Ik heb aan bet Gemeentebestuur gead viseerd een grondig openbaar onderzoek in te stellen, meer niet en in verband met zijn schrijven lijkt mij dit nog meer nood zakelijk. Ik kan dus nu het meer zakelijke bespre ken en niet het terrein betreden wat met de geheelo benoeming niets te maken heeft. Wat Prof. Blok schrijft over don strijd tegen den woeker is zóó oud, en er is door deskundigen zooveel over gepubli ceerd, dat do Professor dit gevoegelijk ach terwege had kunnen lalon Dit kan niet anders dan de zaak vertroebelen. De Commissie voor de Bank van Lee- uing ricp^eriigen tijd geleden op sollici tanten voof de betrekking van boekhouder bij genoemde bank. Uit hot ingezonden stuk van Prof. Blok blijkt, dat de favoriet voldoende met boek houden vertrouwd is. Dit begrip is al heol vaag en wordt voor tal van ingezete nen die kunnen zeggen: „Wij zijn boek houders, hier zijn onze diploma's, zooveel jaren hebben wij die functie vervuld" dub bel grievend. Prof. Blok begreep zelf wel dat hij op deze manier do zaak niet gemakkelijk kon verdedigen. Men slikt tegenwoordig zoo alles maar niet direct moer. Er moesten nieuwe punten naac voren worden ge bracht. Kijk eens zegt Z. II. G.: „Boekhou den, dat is niet de eersto cn voornaamste taak. Wij hebben iemand noodig van schor pe intelligentie, algemecne kennis van per sonen, zaken en belangen bier tor stede; tevens iemand van een flink cn krachtig karakter om to kunnen optreden." Laten wij deze punten eens even bokijken. Schor- pe intelligentie wat een schittorcndo eisch die men stelt voor benoeming tot boekhouder bij de Bank yan Leening is, dank zijn de tegenwoordige wetenschap, al heel gemakkelijk door een commissie van onderzoek na te gaan, of moot dio scherpe intelligentie blijken (lat hij na zijn benoeming direct zijn verhuisbiljet heeft ingeleverd? Dat vindt de Hooggeleer de zoo prijzenswaardig. Algemeeno kennis-van personen in Lei den. Als Prof. Blok zijn lijstje van 132 sol licitanten eens nagaat, was de benoemde dan degene dio die algemoone kennis bot meeste bezat? Gelooft Prof. Blok dat zelf? To moer waar tal van sollicitanten zijn ge passeerd dio hier jaren wonen, geboreu en getogen zijn. En waar haalt iemand die 25 jaar oud is zijn algemcene kennis van per sonen in Leiden vandaan, fbrwijl hij zelf in Gouda woont? Over zaken kunnen vyij al heel kort zijn. Kruidenierswaren kun nen in de Bank van Leening niet worden beleend en waar hij van zijn 20e lot zijn 25o jaar reiziger in kruidenierswaren is geweest, wat verslaat de Commissie van Toezicht dan onder kennis van zaken? Wat het laatste „belangen" betreft, dit is voor mij niet duidelijk. Do benoemde, evenals de Commissie van Toezicht lieefl maar een plicht en wol deze: de belanmn der Bank van Leening zoo goed mogelijk te dienen. Alle andere die men tracht to dienen, en dit geldt ook voor do Commissio van Toezicht, zijn uit den booze Ik geloof na het bovenstaande dat mijn advies aan het Gemeentebestuur om eens een grondig openbaar onderzoek in te stellen, na do toelichting door don voor zitter van de Commissie van Toezicht ge geven, heuseh nog niet zoo slecht was Prof. Blok denkt dat er slechts 131 to- Icurgestelden zijn: neon, allo belust in ebo- talers zijn, zoolang er geen voldoend on derzoek is ingesteld waaruit het tegenover gestelde van mijn meening moet blijken, gedupeerd. Wü hebben een ambtenaar ge kregen waar do gemeente, wanneer de be noeming niet te niet wordt gedaan, voor bet heele feven van den benoemde aan vast zit. Hoe bet zij, als Prof Blok zoo sterk staat, laat hij dan ook modo-adviseeron zoo spoedig mogelijk de commissio van on derzoek benoemd te krijeen Maar vooral een „openbaar" onderzoek. Dat stelt zoo gerust zio bif de Spoorwegen U, mijnheer do Redacteur, beleefd dank zeggend voor de verleende- plaatsruimte, Hoogachtend, J. H MODDERMAN Leiden, 0 April 1927 DE RIJNSTREEK NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. Overname van den Stationsweg. De krotten in de Muggenlaan. Voorz. <lo boer Quelle, loco-Hurgem'es ter. Tegenwoordig allo led on. Na voorlezing van het gebod opent vlo voorz. do vergadering, waarna de notu len der voorlaatste en laatste vergadering werden gelezen, welke zon lcr n.'innv ln« zijn vastgesteld. Ingekomen stukken. Van Ged.-St. w.;s bericht ingekomen, dat tcvcol betaald was aan den Keuringsdienst f 12, welko som voor 't volgend bedrag in minde g wordt gebracht. Goedkeuring van eenipo raadsbesluitei met af- en overschrijving Rapport van Comm. van Schoolverzuim. In 't afgoloopon jaar zijn 11 ouders door hen voor ongeoorloofd schoolverzuim ge hoord. Een schrijven van mej. Siulne.r (vroedvrouw) dat zij mot 1 Maart j.l. do gemeente heeft verlaten. Van J. Augusti- nus, dat hij zijn bcnooming als lid der Comm. dor Schatting voor inkoinstcnbo- lasting niet aanvaardt. Rekening en ver antwoording der Gczondhcidscomm. met de medodceling, dat liet aandeel der kosten voor Nieuwveen f 50.bedraagd. Al dozo stukken worden voor kennisgeving aange nomen. F. n s. hrijven van pulaor Nieuwkoop, mededeelende, dat do polder bereid ia eigcn'donmen als zijnde don wog met bijbe- hoorende gronden vanaf het station tot aan do Dorpstraat, in eigendom over te doen aan do gemeente Niouwveon voor do som van f 9000.onder de volgonde voor waarden: eerstens do f 9000.van polder Nieuwkoop to beleenen tegen 5 pet. on ten tweede geen aflossing aan to gaan voor na 20 jaar en dan zoo noodig hot geheel" *a- pitaal. B. en W. adviseeren hierop niet in t« gaan. Vastligging voor 20 jaar voor een gemeente vinden li. en W. erg bezwaar lijk. Do lieor Rijlaarsdam vindt zulk3 niet zoo bezwaarlijk; do rentestand." ard is bil lijk en het p-nd gaat in wr riet ach teruit. Do polder b H zu"*o voorwaarden, omrede zij het geld niet mag gebruiken voor schulddelging. Vandaar dal zij geen ng kunnen toestaan. Do heer Schet- lers is niet tegen het aanbod, maar vreest dat Ged. Bt. zulks niet gred zullen keu ren. Do heer Rijlaarsdam zegt: dat kun nen we toch probeoren. De l.cer Quelle is van standpunt veranderd on vindt ook, daar wij zelf het bod gedaan hebben vaii f9000, dat de polder ons terwillc is, en men daarom nu niet alle bezwaren moet aanstippen. De heer van Lcouwen zegt, dat de brug achter do kork zoo slecht is, dat wij dadelijk op onkosten komen. Do heer Hoogervorst: daar gaat hot juist om. Wij willen den toestand verbeteren en dat zal polder Nieuwkoop nooit doen, daar zij belangloos zijn. Do heer Blom stelt voor de termijn op 10 jaar 1c stellen. De heer Vossepoel brengt naar voren dat als do gemeente eigenaar is, do gronden, welko bebouwd zijn en nog bebouwd worden, verkocht kunnen worden, wat soms oen voordcel l:an geven. Do heer Solicitors is er voor dat do polder zelf do gelden be legt. Do hoor Hoogervoist ziet daar geen onheil in voor de geweerde. In dc toe komst hooft de gemeente toch geld noo dig. Het voorstel in stemming gebracht,

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5