ONEERLIJKE CONCURRENTIE INGEZONDEN MEDEBEELING Quick Quaker Amsterdamsch Heerenkleeding-Magazijn VLUGKOKEND HAVERMOUT gaar in 3 tot 5 minuten. was gemaakt van 92.82$. Enkele poe len moeten echter nog worden betaald weshalve dit saldo maar gefingeerd is en na betaling de bodem der saldokist te voorschijn zal komen. De Voorz. dankte den penningmeester voor zijn richtig be heer. Door het lid M. Schoone werd ver volgens verslag uitgebracht van de te Leiden gehouden vergadering van de R. K. Prov. Bond van Geitenfokvereeni- gingen. De Voorz. meende dat het houden vhn dlstrictsvergaderingen weinig nut zal hebben wegens de geringe opkomst. De lieer v. Velzen in café „Eigenzorg'' te Voorhout stelt voor dergelijke verga deringen zijn zaal disponibel. De verga dering besloot toch maar dergelijke ver gaderingen te houden. De Geestel. Advi seur stelde voor: bijv. 1 Juni. De af- deelingen, welke niet kunnen, geven daar voor 20 Mei kennis van. De be stuursverkiezing had tot uitslag dat do heer L. Kaptein werd herkozen terwijl in do vacature A. Schoone en P. J. Ber- beo werden gekozen de heeren P. de Jeu en P. Berbee Jr. De Voorz. feliciteerde de gekozenen met hunno benoeming. Vervolgens na rondvraag en verloting, werd do vergadering gesloten. KATWIJK AAN ZEE. Raadsverkiezing. De A.-R. Kiesver. alhier stelde de rangorde voor de defi nitieve lijst der gemeenteraadsverkiezing vast als volgt: 1. R. Ouwehand (aftr.), 2. C. v. Tongeren (aftr.), 3. D. C. van Leeu wen, 4. G. van Duyn Gzn. (aftr 5. Nic. Parlevliet Jr., 6. M. G. van der Lee, 7. E. Schoneveld, 8. J. C. Ippel. KATWIJK AAN DEN RIJN. De stemming. Na kennisneming den totalen uitslag dor verkiezing op 6 April in onze gemeente zal het de lezers te Katwijk aan den Rijn ontgetwijfokl in teresseeren ook de cijfers van Katwijk a. d. Rijn te vernemen. Deze waren als volgt: Lijst 1. Comm. 7 st., lijst 2, geen st., lijst 4 Herv. Geref. Staatsp. 8 st., lijst 6 A.-R 258 st., lijst 7 Chr. Hist. 368 St., lijst S.D.A.P. 29 st., lijst 10. Dem. partij 9 st., Lijst II Vrijz Dem. Bond 3 st. lijst 12 R. K.: Balvers 282, Bader 3, Bolsius 5, lijst 13 R.-K. Volkspartij 2 st., lijst 15. Vrijh, bond 2 st., lijst 16 Staatk. Ger. Partij 17 et. De R.-K. brachten 21 st. meer uit dan do vorige verkiezing, de Chr. Hist. 241 meer, de A.-R. 74 minder, welke vermoe delijk op de Staatk. Geref. overgingen. De S.D.A.P. brachten vorige verkiezing in onzo gemeente 137 st. uit, thans 156. NOORDWIJK. Geboren: Bernardus Hugo Johan nes, z. van B. P. Zonneveld en C. Varke- visser. Margaret ha Maria Afra, d. van G. C. v. d. Ploeg en A. M. Bouman. Dorkje Cornelia, d. van L. van der Wiel en L. C. van Duivenbode. Ondertrouwd: C. L. Bouwmeester 19 j. te Noordwijkerhout en E. T. Rietvink 19 j. to Noordwijk. Ondertrouwd: A. van Rooyen 27 te Verschoten en D. Hazenoot 21 j. te Noordwijk. Gevonden voorwerpen. Als gevonden voorwerpen zijn aangegeven: 1 kinder handschoentje, 1 gestreepte jurk, 1 sleutelj 1 dameshoed in zak, 1 ceintuur, 1 boekje mot potlood, 1 kindermuts, 1 portem. met inhoud, 1 blauw schort, 2 rieten manden. 1 paar kinderhand schoentjes, 1 kettinkje, 1 zakje met knikkers, 1 heerenhandschoen tn 1 br. étui inhoudende rozenkrans. Inlichtingen over bovenstaande voor werpen worden uitsluitend verstrekt aan het politiebureau te Noordwijk-Binnen des Zaterdags van 12 tot 1 uur. UITHOORN. Stemming Prov. Staten. In totaal uitgebracht in Uithoorn 1284 st. waarvan ongeldig 58, dus 1226 geldige jtemmen. Lijst 14 G.-H. 244, 15. R.-K. 639. 5. V.-R. 76, 2. S.D.A.P. 76, 8. A.-R. 138, 4. Comm. 15, 6. Chr. Dem. 11. V.-D 8 17. Geref. Staatsp. 9. VOORHOUT. Raadsverkiezing. De Candidatenlij.' tier leden van den gemeenteraad van de Christelijke Historische Unie alhior is ais volgt samengesteld, nl. de heeren A Eigenbrood, (aftr.) no 1; G. Hoogervorst no. 2; Jac Golijn no 3; A. Knoppert no 4; en C. Jansze no. 5. Liefdadigheidsuitvoering. Door de tooneelvereeniging „Vader Colping'', zal op Zondag 24 en Maandag 25 April a.s. «en uitvoering worden gegeven in het patronaatsgebouw alhier, ten bate van Herwonnen Levenskracht. Het program voor deze avonden ziet er keurig uit en xal dan ook ongetwljfelt zeer veel te ge nieten wezen. Eenigo jonge dames zullen ii komen bezoeken voor den verkoop van toegangsbewijzen. Ongetwijfeld zal dan ook een ieder zdcli voorzien van één of meer kaarten, waarvan do prijzen be dragen: 1ste rang 0.75 en 2e raug 0.50 en daardoor het heilzame werk van Herwonnen Levenskracht afdeeling Voorhout steunen. Daarom de dames niet teleurstellen. WARMOND. Raadsverkiezing. Op de vergadering Tan de Warmondsche Kiesverecniging ^Gemeentebelang" is overeenkomst bereikt Wat betreft de bij do vorige gemeentcraads .verkiezing ingediende vrije lijst Alb. Ouds- lioorn aftr. weth. Do lijsten zijn nu gecom bineerd en als volgt vastgesteld: 1. Alb. Oudshoorn aftr. wethouder; 2. Mr. D. W. Molhuizen aftr. 3, 4 en 5 zijn bij loting als Jolgt: G. J. B. Eikenaar, J. Langeraar en J. Pijnacker Hordijk. Waar ook de Chr. Historischen en Anti- Revolutionairen de lijsten gecombineerd hebben is het voor de Katholieke kiezers te Warmond een aansporing te meer, een drachtig hand aan hand te slaan en, niet één uitgezonderd, allen te stemmen op de R. K. lijst. Het bestuur van de R. K. Kiesvereeni- ging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier, heeft een schrijven ontvangen van het bestuurs lid den heer Ant. van Kempen, waarin ge noemde heer plotseling bedankte, niet al leen als lid van de Kiesvereeniging, maar ook als candidaat voor de a.s. verkiezing van den Gemeenteraad. Of het Tangnum mer no. 8 de reden van dit besluit is, of dat andere redenen tot dit besluit aanlei ding gegeven hebben, is ons niet bekend. De R. K. lijst zal nu in plaats van 10 can- didaten er slechts 9 bevatten. WASSENAAR. Raadsverkiezing. Door do Vrijzinnige kiesvereeniging zijn candidaat gesteld oor den gemeenteraad: 1. J. M. Drop aftr., 2. D. F. Ruys aftr., 3. H. C. Provo Kluit aftr., 4. J. Moret, 5. J. Overvoordo- Gordon, C. F. van Praag, 7. A. A. van der Linden, 8. W. M. Lankhorst, 9. A. van der Lee, 10. E. van der Kooi, 11. Jhr. O. Berg, 12. L. Mulder. DE RSJ^STKEEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevestigd: Bertha M. van En gelen van Boskoop. J. Dirkx en gezin van Utrecht. E. Hoogendoorn van Bo degraven. Henderijntje M. Doornenbal eek tg. van M. Hoogendoorn mn Wad- dinxveen. Johanna van Beijeren van Waddinxvcen. Dirkje Groeneveld van De Bilt. M. van der Meer en gezin van Haastrecht. G. van Teijlingen en ge zin van Hazerswoude. A. H. Pijnac ker en gezin van Alkemade. Maria C. Beersteker van 's-Gravenhagc A. van Zundert en gezin van Zevenhoven. Vertrokken: J. Molenaar en gezin naar Woubrugge A. Velis en gezin naar.Ter Aai- Kinderen van der Sluys naar Spijkenisse W. M. JongeDburger naar Wormer Neeltje van Dam naar Woerden Pieternella J. Hoogendam naar Rotterdam Maria E. A. Sakkers naar Rotterdam G. van den Boom naar Sassenhoim Th. van Doorn naar Papekop L. van Galen naar Boskoop J. Kloot naar Nieuwkoop Johanna M. van Engelen naar Woerden A. van ELswijk en gezin naar Hazerswoude [J. J. Exalto en gezin naai' Soest Jantina J. van Wilgen naar Leiden P. van der Kwaak naar Leiden A. Voorbij naar Linschoten J. J. Anker en gezin naar Woubrugge A. N. Sijts- iia naar Ledden. HAZERSWOUDE. Geboren: Neeltje, d. van J. J. J. Ieendert-se en P. J. Meyer. Quirina An- tonia Theresia, d. van Th. v. d. Zon en C. Borst. Overleden: S. Slappendel 75 j., echt genoot van A. Brouwer. Petrus Hen- drikus de Lange 1 j., z. van A. de Lange en A. Mourits. KOUDEKERK. Auto over den kop. Maandagmorgen passeerde in den Hoogewaard alhier een auto, bestuurd door den reiziger, zekeren Bijl te Leiden. Eensklaps kwam voor zijn auto al spelende een kind terecht, dat hij wildo ontwijken. Door het krachtig rem men kantelde de auto en kwam op zijn kop terecht op het voetpad. De bestuurder kwam er gelukkig met den schrik af, doch de auto liep belangrijke schade op en is later door pers -"el van het „Motorhuis" voor reparatie opgehaald. Geboren: Arie Hendrik, z. van A. Stigler en H. van T7arik. Maarten en Jan, zoons van C. Cok en A. Tauw. Overleden: A. Slingerland (wed. de Groot) 73 j. NIEUWKOOP. R. K. K iesvereeniging. Gisteren ver gaderde de R. K. Kiesvereeniging in het Patronaatsgebouw. Na opening door den voorz. met de Chr. groet en een woord van welkom werd door den secretaris no tulen gelezen en na een kleine verandering vastgesteld. Hierna werd mededeeling ge daan van de Statenverkiezing, waarna de Gemeenteraad ter sprake kwam. Do voor- loopige groslijst werd opgemaakt als volgt: Th. v. Leeuwen S.zn., A. J. Ver haar, A. v. Houten, Chr. v. d. Loo, J. A. Reinders, O. Verwer, W. Verhagen, en J, Woerden en er werd besloten a.s. Zondag stemming te houden voor do definitieve lijst. Hierna volgde een gloedvolle rede van den WelEd. heer Domsdorf, welke een daverend applaus oogstte. Bij de rond vraag volgde nog enkele besprekingen, waarna do vergadering op gebruikelijke wijze werd gesloten. Onder een auto. Gisteren, bij het uit gaan van do St. Jozefschool, liep een schoolknaap onder een voorbijgaande auto. Do bestuurder die uit allo macht remde, kon een aanrijding niet voorko men. De jongen die bewusteloos werd op genomen, kwam spoedig bij en Bleek ge lukkig slechts een lichte ontvelling te heb ben opgeloopen. Drijvende sinaasappelen. De sinaas- appelcnvcntcr W. V. alhier zou dezer da gen met z'n kar over de brug zijn erf af rijden, toen de kar met sinaasappelen in het water terecht l-wam. Do toegescho ten buren wisten spoedig do kar en do drijvende sinaasappelen op het droge te brengen. Eieren- en Pluimveeveiling. Op dc in deze week gehouden eieren- en pluimvee veiling worden aangevoerd S000 stuks kip peneieren, prijs van 4.70 tot 5.55 per 100 stuks. Eendeneieren, prijs,van 4.20 tot 4.80. Handel vlug. WOERDEN. Raadsverkiezing. Bij het bestuur der R. K. Kiesvereeniging zijn voor dc a.s. ge meenteraadsverkiezing de navolgende can- INGEZONDEN MEDEDEELING Wij waarschuwen het Geacht publiek van Leiden en Omstreken voor zoogenaamde Concurrenten die trachten misbruik te maken van onzen sinds vele jaren bekend staanden goeden naam. Wij vestigen daarom ten overvloede Uw aandacht op onderstaande. HET WELBEKENDSTAANDE is en blijft gevestigd alléén Haarlemmerstraat 149 TEGENOVER DE JANV03SEHSTEEG Wij hebben geen filialen Beleefd aanbevelend, M. SCHEFFER 0446 v/h PH. CH3TTEL. didaten binnengekomen: A. Beving, J. BlanJcensteijn, J. Blom, Mr. A. F. v. d. Bosch, J. G. J. Heilker, C. Helfkens, J. de Kruif, J. J. Ruijs, A. Smits, A. Smoren- burg, C. F. Snel en A. C. Waltz. Aanstaan de Zondag zal in café Ruijs en wel na iedere H. Mis en na de Hoogmis tot uiter lijk 2 uur een stemming over de volgorde der candidaten op de groslijst worden ge houden. ZEVENHOVEN. Verloren. De heer H. L. te Zwanen burg verloor een portefeuille met ruim f350. De eerlijke .vinder heeft zich nog niet aangemeld. Katholiek Leven in het Buitenland Fascisme en katholieke burgers. De „Civilta Cattolica" publiceert een ar tikel ever katholieke principes en leerstel lingen met betrekking tot den staat, het welk op moreel en op politiek gebied van belang is, daar dit artikel de denkbeelden in de eerste katholieke kringen juist weer geeft: 6 beginselen zijn het, die volgens dit artikel voor den katholiek beslissend moe ten zijn: 1 do geest van het sociale leven ligt niet op physiek, doch op moreel ge bied, 2 de heerschappij van eene enkele partij of van eenige individuen mag niet worden geduld, 3 de mensch, het individu, mag niet ophouden eene persoonlijkheid te zijn, teneinde een ding te worden; 4 Staats monopolie beteekent ontkennen van de vrije ontplooiing, die het recht der fami lie is, terwijl autoriteit geen recht op bezit van dingen of individuen beteekent. Uit de Missie. Een pionnier van het Amerikaansche Missaogenoolsckap van het Goddelijke woord, St. Wendelin is in Techny, Hli- nois in den opderdom van 70 jaar aan eene ziekte aan de longen gestorven. Hij verzocht destijds zelf aan den oprichter van den Amerikaanschen lak van het genootschap, te mogen worden uitgezon den en was het eerste lid van het Ame rikaansche genootschap, hetwelk den Amerikaanschen bodem betrad. Geheel alleen staande, zonder menden, zonder kennis der taal, bleef hij vol opofferende trouw op zijhen post en verdeelde duizen den exemplaren der kalenders en tijd schriften uit Steiji om voor het Steyler missiewerk nieuwe vrienden in de nieu we wereld te werven en nieuwe arbeids velden voor het destijds nog heel jonge genootschap te ontdekken. Het overlijden van een ex-priester. Te Parijs is de ex-priester Victor Gharbonnel gestorven. Hij stierf in el lende, nadat hij een stormachtig en woest leven had geleid. Nadat hij voor 30 jaar geleden als priester uitgetreden was, voerde hij eene anti-kerkelijke en anti-clerioale campagne. In het bezit van groole redenaarsgaven, nam hij uit- noodigingen van vrijdenkers en andere anti-godsdienstige genootschappen aan. Van tijd tot tijd stelde hij zich aan het hoofd van jonge revolutionaire heet hoofden, die er een gewoonte van maak ten do kerken binnen te dringen en de priesters en de geloovigen lastig te val len. Hij richtte een anti-religieus tijd schrift L'Action op. Zijno voormalige vrienden en aanhangers hebben hem echter langzamerhand geheel verlaten, zoodat hij in ellende stierf. Een Spaansch werkman als Apostel voor de katholieke pers. Uit Madrid wordt ons van een werk man bericht, die zich in buitengewone wijze voor de pers verdienstelijk heeft gemaakt. Binnen een jaar wierf hij 18 nieuwe abonnementen op de katholieke tijdschriften aan, verkocht 350 exempla ren van katholieke geschriften, 350 vlug schriften en 7000 brochures; door zijn toedoen hebben 25 personen hun abon nement op anti-kerkelijke bladen opge zegd. De katholieke kerken in Engeland krijgen weer klokken. Verscheidene katholieke kerken in En geland zijn van plan zich weer nieuwe klokken aan te schaffen, daar de wets bepaling waardoor gcene klokken aan wezig mochten zijn, thans is opgeheven. Met groote plechtigheid weid te St. Bridget's Isleworth bij Londen de eerste katholieke klok ingezegend. Bisschop Butt voltrok de plechtigheid ondier hot afzingen der zeven psalmen. Deze klok werd aan de aartsengel St. Mickaril ge wijd. Do kerk van Lowo House St. He lens, Lans is van plan in het jaar 1929 ter gelegenheid van het 100-jarig jubi leum der katholieke emancipatie oen klokkenspel, bestaande uit 62 klokken te laten bouwen. De kafhoiieke pers in Frankrijk. Door den katholieken nationalen bond in Frankrijk werden voor eenigen tijd geleden in vele steden voordrachten over de katholieke pers en hare beteekenis gehouden In een© vergadering to Cha lons gehouden onder het voorzitterschap van den Bisschop, werd, zooals de Os- servatore Romano bericht, een besluit genomen, waarin volgende ziinssneden voorkomen: „Erkennend, dat de slechte pers op het geestes, en zedelijke leven van het volk steeds meer. invloed verkrijgt en met het oog op het feit, dat eene liberale en conservatievo pers, waarvan alleen kan worden gezegd, dat zij eervol is, bij lange na niet voldoende zijn in 'n land, waarvan de geestelijkheid geheel van ha ren invloed is beroofd en leeken den boventoon voeren, de waarachtig katho lieke geest weer to wekken, dat alleen een op de grondvesten der godsdienst en autoriteit berustende pers, die zelf van huis uit religieus is, in staat is, waar achtig christelijke menschen, die ook christelijk denken en handelen, kan vonmen. Dientengevolge hebben zij de verplichtingen op zich genomen, alle lec tuur uit do familie te weeren, die slechts of in den loop van den tijd eene slechte werking zoude kunnen uitvoeren. Zij be loven bij het lezen van neutrale bladen de uiterste voorzichtigheid in acht te ne men en zijn vast besloten ieder waar achtig katholiek blad welwillend, finan cieel, met acteive propaganda getrouwe lijk te ondersteunen en naar hun beste vermogen het in 't leven roepen of het verbreiden van die couranten in de hand te werken, die den godsdienst en de ka tholieke rechten verdedigen. Hei eerste Katholieke Weekblad van Hawaii. De prachtige missie der Hawaii-eilanden welke nog dit jaar haar eeuwfeest hoopt te vieren, bezat tot nog toe geen eigen ka tholieke krant. Wel kwamen er heele pak ken Roomsche lectuur van uit San Fran cisco het land binnen, maar een eigen blad, waarin naast het algemeen groote Roomsche nieuws, ook het locale gebeuren op kerkelijk terrein voor de bewoners van het Paradijs der Stille Zuidzee werd uit ééngezet, was wel een vröme, lang gekoes terde wensch, maar meer niet. Onder den zegen van den ijzerigen, nieuwen Bisschop Alencastre, heeft naar „de Vriend der H.H. Harten" mqldt, onze landgenoot P. Regi nald Uzendoom SS.CG. (Utrecht) het stoute stuk bestaan een weekblad uit te ge ven. „The Church Bells" (De Kerkklokken) 1 vormen een trouw doorgezette prediking, conferentie, cursus enzoovoort, enzoovoort „The Church Bells" verschijnen in groot formaat van vier bladzijden. Het aantal abonné's neemt gestadig toe. 9 De laatste gewelddaden tegenover missionarissen. De laatste telegrafische berichten ver melden, dat do katholieke missionarissen in China steeds verder van hunne posten wo«den verdrongen; schijnbaar hebben zij minder te lijden dan de leden der niet-katholieke missies. Het felst is de haat tegen de Engelschen en de Span jaarden, minder tegen de Amerikanen, waarvan 5, die tot de orde der Domini- kanen behooren, liet brandpunt der op standige beweging. Foochow, hebben kunnen verlaten en naar Manilla zijn ontkomen, vanwaar uit zij aan het moe derhuis konden telegrafeeren. li andere Dominikanen konden telegrafisch berich ten, dat zij weliswaar het leven hadden gered, de missies echter geheel waren uitgeplunderd en verwoest. Ook aan 30 Spaansche priesters en geestelijke zus ters gelukte het uit Foochow te ont vluchten; een priester moest echter ach terblijven. Hel weeshuis werd totaal verwoest; eenigo der kleine verpleegden kwamen hierbij om het leven. Alle be richten* spreken van eene systematische plundering en verwoesting van kerken en kapellen, in het hijzonder wend hierbij naar Bijbels gezocht, om deze te verbranden. Als tegenstelling met alle gruweldaden die thans worden bericht, een tot vroo-' lijkheid en dankbaarheid stemmend be richtje uit een katholiek instituut in Wuchang, hetwelk gedurende de vreese- lijko. belegering der stad hulp aan allen verleende. Toen de belegering was afge- loopen meldde zich bij den rector van het Instituut, Rev. O'Donoghue, eene de putatie der burgerij om dank van allen aan het instituut over te brengen, voor al het goede aan do inwoners van de stad bewezen. Eenige gedenktafels wer den don rector ter hand gesteld, welke tafels met passende inscripties waren voorzien. Ook van den apostolischen Vicaris van Yenchowfu, Zuid-Ochantung is een ESPERANTO. In Perzië. Het aantal Esperantisten in Perzik wordt steeds groot er. Men is thans bezig een intense propaganda voor Esperanto te voeren. Er bestaan reeds twee uiLste- kende grammatika's in de Perzische taal uitgegeven, terwijl de Universola Espe. ranlo Asocio hare vertegenwoordigen heeft te Teheran, Tabriz Ispahan, Sul- lanabud, Resckt en Kermandja. In Turkije. In Turkije vindt men tegenwoordig overal Esperantisten. In verschillende plaatsen bestaan Esperanto-groepen," ter- wijl de Universala Esperanto Asocio door hare gedelegeerden in de voornaamst steden vertegenwoordigd is. Een onlang opgerichte Algemeen© Turksche Esp,. Yereeniging heeft de Regeer ingsgoedkei ring verkregen. De meest werkzaal groep is die van Gönstantinopel, oiid het voorzitterschap van den Turkschoj Ingenieur HilmiDjelil Berg. Dr. •\lj Fuad Berg, Algemeen Inspecteur vj den Gezondheidsdienst lo Gonstantinope| is een der warmste voorstanders Esperanto Is Babel nog vervloekt? Onder dezen titel is zoo juist als uit gave van de „Revue de l'Univers" Parijs verschenen een ,in het Franse geschreven, zeer interessante brocbui van de hand van Raymond Julliard. Op overtuigende wijze toont de auteu in uitstekenden stijl aan, dat Esperanli met rassche schreden vooruit gaat en dal noch de traagheid van de massa, nod de meening van de kortzichtige en twij Mzuchtige tegenstanders dezen vooruit gang kunnen tegenhouden. Het boekje bevat verder uittrekt l, de antwoorden van eminente personen i Frankrijk, uit welke antwoorden hun inzichten omtrent Esperanto blijken. In het voorwoord doet Charles Richï lid van het Parijsche Instituut (dal st dert 1833 uit 5 academies bestaat) opnieuw kennen als eeu geestdrift g hanger van Esperanto, dat door bes „een schoone en lich {verspreidende rej liteit" genoemd wordi Esper:. ,to cn Thans zijn weder de volgende stalioi begonnen Esperanto-ciu-sussen te gevei n.l. Lankenfeld (Rijnland), Korono (I.? land) en de radiopoet W. P. C. H. New York, terwijl bet slation Sremsk in navolging van de Siberische sta'ios eerstdaags hetzelfde gaat doen. Opmerkelijk is de groei van ln tal Esperanto-cursussen, dat per rad gegeven wordt. In 1922 werd bcgoi met de uitzending in 2 staten. In 19 had dit plaats in 5 staten; 1924 in 1925 in 22; 1926 in 26 en in Februi 1927 in 31 staten door 130 slatio; waarvan in Azië 2 staten door 9 slatio; Australië 2 door 6, Amerika 5 door Europa 22 sfn feri door SO station.^ Cc Jaas-bc-r c.. s.s Ero -—iti Evenals vorige jaren gaven de buiea van de Jaarbeurzen te Leipzig, Frankf a. M. en Budapest hare prospectus en affiches in het Esperanto uit. In dapest hebben verschillende hotels huu inlichtingen in het Esperanto laten dii ken en in alle kamers opgehangen lid Continental en de Vcreeniging tot bw dering van het Vreemdelingenverkeer ven eene brochure in Esp. uit. Bij spoorwegen, trams, allo groote banken i bij de politie zijn vele beambten, die 1 pertanto spreken. De meeste prentbrif kaarten hebben ook een Esperanto derschrift. De Handelskamer te Sofia sienn de Esperanto-groep aldaar met 1000 l Sinds 20 jaren gebruikt Dr. W. R bin te Warschau Esperanto. Wanne hij een patiënt naar een specialist mot zenden, gaf hij hem steeds een mededs ling in Esperanlo mede en wierf f door vele artsen voor deze wetemscha pelijke omgangstaal. Het Internationa tijdschrift voor Artsen: „Internacia Mi diedna Revuo", Lille, wordt door artsen in Warschau en zeker door - artsen in Polen gelezen. bericht ontvnagen over de toestand plaatse, welk bericht echter niet de bh <lige wreedheden brengt als uit andi plaatsen. Ofschoon de missie van Yenchöj gedurende de laatste weken als belai rijk vereendgingspunt voor de treinfl bindingen honderdduizenden meestal o gedisciplineerd# soldalen voorbij trekken, onder welke horden de bevolk! onnoemlijk hatl te lijden, bleef de zelf verschoond, 'dank zij de welwilk" heid var een der hoogste troepenleijn die streng bevel gegeven had do wis met rust te laten. Een dergelijk hQ van een der generaals heeft wekenlï aan de deur der missie gehangen. 0 algemeene achting en dankbaarheid V' de door do missie steeds uitgc weldadigheid heeft daartoe bijgedrag» dat dc missie met rust werd gelalen de hulp, die zij aan de gewonden fl leenden, verhoogde nog den eerbiedJ het aanzien die de anders wilde borf voor haar koesterden. Het is voor® men, dat katholieken, die zicli ook or.ii cle troepen bevonden, de kerk binnen pen, om aan den godsdienst deel lo men Voor de angstige bevolking het instituut meer en meer tot een vluchtsoord. In het weeshuis voor] meisjes waren 170 bedelen klaargemaj vrouwen van alle standen bevonden 1 in deze ruimte; op de mannen-afdeel hetzelfde; vele hebben het behoud hun leven aan de missie te danken. durende do belegering, die later P'a: vond hadden 1600 vluchtelingen de sie opgezocht. Het einde der belcgeni is groot endeels to danken aan de 111 sionaris, Pater Karl Weber, die als middelaar tusschen de beide vijaaJ partijen optrad.

Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10